Velike

Svetovni dan beguncev

20. 06. 2001 00.00

Visoki komisariat ZN za begunce je ob 20. juniju, prvem Svetovnem dnevu begunca, poudaril, da razglasitev slednjega ni dovolj. Po mnenju te organizacije je potrebno oživiti zavzetost, da se te ljudi podpre in se jim pomaga. Tistim, ki bežijo pred preganjanjem, je treba zagotoviti vsakodnevno varovanje in jih ne zavračati ter potiskati nazaj v nevarnost. Omenjeni komisariat tudi poudarja , da bi morale premožnejše države veliko bolj podpirati človekoljubne dejavnosti na področjih, ki so neposredno prizadeta zaradi beguncev in da večini beguncev gostoljubje največkrat nudijo prav najrevnejše države, kar daleč presega njihove skromne možnosti.

ZDA in VB zanikata letalski napad

20. 06. 2001 00.00

Obrambni ministrstvi ZDA in Velike Britanije sta zanikali, da bi ameriška ali britanska vojaška letala danes napadla cilje na severu Iraka. Iz ameriškega Pentagona so sporočili, da so takšne trditve popolnoma neresnične. Tiskovni predstavnik Pentagona Dave Lapan je dejal, da ameriška in britanska letala redno nadzorujejo pas na severu Iraka, kjer velja prepoved poletov, vendar letala med nadzornimi poleti danes niso streljala ali odvrgla kakšno bombo.

Makedonci podlegli Kitajcem

18. 06. 2001 00.00

Tajvan je takoj po prihodu makedonska zunanja ministrice v Peking prekinil diplomatske odnose z Makedonijo. Tajvansko zunanje ministrstvo je sporočilo, da odločitev Skopja obžaluje in z njim prekinja diplomatske odnose, vzpostavljene leta 1999. V sporočilu za javnost tajvanskega zunanjega ministrstva med drugim piše, da "odločitev makedonske vlade ni samo resno ogrozila tajvanskih nacionalnih interesov, ampak tudi ogrozila dogovorjene projekte med državama, kar utegne ogroziti prihodnji družbeno-ekonomski razvoj Makedonije."

Svetla prihodnost brezžične telefonije

18. 06. 2001 00.00

Rezultati nove raziskave podjetja Strategis Group o dohodkovnih tokovih na področju nove generacije brezžičnih storitev so pokazali, da bodo dohodki evropskih operaterjev v naslednjih osmih letih zrasli za 1.366 odstotkov. Leta 2000 so operaterji mobilne telefonije ustvarili okoli 9 milijard USD prihodkov, leta 2008 pa naj bi se to število povišalo na 132 milijard USD. Zadnjih nekaj let so operaterji vlagali velike vsote v infrastrukturo in licence za novo generacijo mobilne telefonije ter za uvajanje novih mobilnih aplikacij in storitev.

Odprli letalsko in vesoljsko razstavo

18. 06. 2001 00.00

Na pariškem letališču Le Bourget v predmestju francoske prestolnice so odprli 44. mednarodno letalsko in vesoljsko razstavo, ki bo trajala do 24. junija. Gre za največji pregled zadnjih dosežkov svetovne letalske in vesoljske industrije.

Goosen zgrešil uspeh kariere

18. 06. 2001 00.00

Vse je bilo pripravljeno za slavje, novi zmagovalec je moral le potopiti "putt" s 60 centimetrov in odprto prvenstvo ZDA v golfu bi bilo končano. Čeprav je takšna razdalja pri golfu kot met izpod obroča v košarki ali strel z enajstmetrovke na prazna vrata v nogometu, je Južnoafričanu Retiefu Goosenu "padla tema pred oči" in zgrešil je uspeh kariere. Domačinu Marku Brooksu je dopustil izenačenje na štiri udarce pod parom, kar pomeni, da se bosta omenjena igralca v ponedeljek še enkrat podala na igrišče Southern Hillsa in na dodatnih 18 luknjah odločila zmagovalca. Prvi igralec sveta Tiger Woods je zadnji dan sicer zmanjšal zaostanek za vodilnim, toda višje kot do 12. mesta s sedmimi udarci več kot Goosen in Brooks ni prišel.

Levstiku 12 let zapora

15. 06. 2001 00.00

Okrožno sodišče v Ljubljani je Vinka Levstika, obdolženega umora dveh partizanov med drugo svetovno vojno, spoznalo za krivega kaznivega dejanja vojnega hudodelstva zoper vojne ujetnike. Za oba umora mu je izreklo kazen 12 let zapora, predlogu tožilca za odreditev pripora iz razloga begosumnosti pa ni ugodilo. Levstik, ki ga na izrek sodbe zaradi zdravstvenih težav ni bilo, bo tako do pravnomočnosti sodbe, ki bo v primeru pritožbe, ki jo je obramba že napovedala, ostal na prostosti do sodbe višjega sodišča.

Severna Koreja in ZDA začeli pogovore

14. 06. 2001 00.00

Ameriški posebni odposlanec Jack Pritchard se je v New Yorku sestal z veleposlanikom Severne Koreje pri Združenih narodih Ri Hyong Cholom, s čimer sta državi ponovno vzpostavili dialog, prekinjen po prihodu Georga Busha mlajšega v Belo hišo. Podrobnosti srečanja niso znane, po vesteh iz State Departmenta pa naj bi šlo za pomemben prvi korak k začetku pogajanj s Severno Korejo o široki paleti vprašanj. Bush mlajši je po nastopu položaja izjavil, da komunističnim voditeljem Severne Koreje ne gre zaupati, po poročanju ameriških medijev pa naj bi ga nekdanji svetovalci njegovega očeta, nekdanjega ameriškega predsednika Georga Busha vzpodbudili k spremembi mnenja o razorožitvenih pogajanjih s Severno Korejo.

Dividende Ljubljanskih mlekarn

12. 06. 2001 00.00

Delničarji Ljubljanskih mlekarn so na današnji skupščini, na kateri je bilo navzočega 78 odstotkov kapitala, z veliko večino sprejeli vse predlagane sklepe uprave, med drugimi tudi sklep o razdelitvi lanskega dobička družbe Ljubljanske mlekarne in sklep o pokrivanju izgube Mariborskih mlekarn, podjetja, ki je v večinski lasti ljubljanske družbe.

Načrt varovanja je pripravljen

12. 06. 2001 00.00

Varnostni načrt sobotnega srečanja Busha in Putina v Ljubljani je praktično že pripravljen, podrobnosti pa so iz varnostnih razlogov strogo varovana skrivnost. Načrt je usklajen tako z ameriško tajno službo, ki varuje predsednika Busha, kot tudi z rusko službo za varovanje predsednika Putina.

Zaposleni so največje bogastvo

11. 06. 2001 00.00

Slovenski kadrovski forum je letos kot voditeljica pozdravila dr. Karen Moloney iz Velike Britanije, ki je aprila v Barceloni vodila svetovno konferenco s področja upravljanja človeških virov. Slednje se je udeležilo več tisoč menedžerjev in kadrovskih strokovnjakov z vsega sveta, medtem ko se je na Slovenski kadrovski forum prijavilo 31 podjetij.

Usmrtili Timothyja McVeigha

11. 06. 2001 00.00

V Indiani so v ponedeljek nekaj po drugi uri popoldne po srednjeevropskem času usmrtili 33-letnega Timothyja McVeigha, obsojenega bombnega napada na zvezni urad v Oklahoma Cityju. Prva usmrtitev po zvezni zakonodaji po več kot 38. letih je, po besedah očividcev, minila brez zapletov.

Ferjan osvojil 12. mesto

10. 06. 2001 00.00

Slovenski speedwayjist Matej Ferjan je na drugi letošnji dirki za Speedway grand prix, Veliki nagradi Velike Britanije, ki je potekala v valižanskem Cardiffu, osvojil 12. mesto in s tem ponovil uspeh iz prve dirke za VN Nemčije. Zmagal je Šved Tony Rickardsson, pred Avstralcem Jasonom Crumpom ter Poljakom Tomaszom Gollobom. V skupnem seštevku vodi Gollob s 43 točkami, Ferjan pa je s 14 točkami na 10. do 12. mestu.

Göteborg mora biti prepričljiv

10. 06. 2001 00.00

Evropska unija bi morala na bližnjem vrhu v Göteborgu dati državam kandidatkam še bolj jasen in prepričljiv signal glede širitve, meni Günter Verheugen, evropski komisar za širitev. "Po irski zavrnitvi pogodbe se je položaj spremenil, zato mora dati EU jasen znak kandidatkam. V Nici se je EU zavezala, da bo do konca leta 2002 pripravljena na sprejem novih članic, tako da bi te že lahko sodelovale na parlamentarnih volitvah leta 2004. EU mora narediti korak naprej in jasno oznaniti svojo voljo, da bodo najbolje pripravljene kandidatke lahko sklenile pogajanja do konca leta 2002," je za časnik Süddeutsche Zeitung dejal Verheugen. Prepričan je, da se bodo roki, ki zadevajo širitev EU, spoštovali kljub izidu na Irskem.

Težave so premagljive

09. 06. 2001 00.00

Evropski komisar za širitev Günther Verheugen, je ob zaključku dvodnevnega obiska v Sloveniji dejal, da ima Slovenija kot najbolje pripravljena kandidatka vse možnosti, da kot prva država do konca leta 2002 zaključi pogajanja za članstvo v EU. Obstajajo sicer težave, ki pa so, kot pravi Verheugen, premagljive. ''Ne gre le za prostocarinske prodajalne, temveč za vprašanje predvidljivosti, ugleda in kredibilnosti države.To ni postavljanje omejitev. Želimo se izogniti slabim alternativam, predvsem možnosti, da bi se širitveni poroces zavlekel za več let, je povedal evropski komisar za širitev EU. ''Čeprav vprašanje prostocarisnkih prodajaln v ničemer ne bo vplivalo na proces širitve, Evropska komisija pričakuje, da bo Slovenija izpolnila obljubo in jih zaprla.''

Predsedniki o gradnji skupne Evrope

08. 06. 2001 00.00

Slovenski predsednik Milan Kučan se udeležuje dvodnevnega srečanja štirinajstih predsednikov srednjeevropskih držav, ki poteka v italijanskem kraju Verbania ob jezeru Lago Maggiore. Na letošnjem, že osmem srečanju, bodo predsedniki tradicionalno govorili o vlogi srednjeevropskih držav pri gradnji skupne Evrope. To bo tudi priložnost za izmenjavo pogledov na aktualna dogajanja v Evropi, ob robu pa je pričakovati številne dvostranske pogovore.

Slab odziv britanskih volilcev

07. 06. 2001 00.00

Z volišč v Londonu, Manchestru, Liverpoolu in Leedsu poročajo, da je volilna udeležba doslej nenavadno nizka. Če bo šlo tako naprej, bo končna udeležba od 60 do 65-odstotna, kar je še manj od doslej najnižje volilne udeležbe leta 1997, ko je bila 71-odstotna. Svoje glasove so že oddali tudi vsi trije vodilni kandidati. Premier Blair je v spremstvu soproge Cherie in njunih treh starejših otrok volil v volilni enoti Sedgefield. Vodja konservativcev William Hague prav tako v spremstvu soproge Ffion je svoj glas oddal v volilni enoti Richmond (North Yorkshire). Vodja britanskih liberalnih demokratov Charles Kennedy je glasoval po pošti.

Riceova o vrhunskem srečanju v Ljubljani

07. 06. 2001 00.00

Ameriška svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice je na novinarski konferenci predstavila dnevni red bližnjega obiska predsednika Georgea Busha v Evropi in posebej izpostavila, da Slovenija ne bo samo prizorišče srečanja Busha z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Za ZDA naj bi bila posebna in pomembna postaja turneje, ker so Slovenci pokazali, kaj lahko uspešna država v tranziciji doseže. Slovenija je bila po njenem mnenju odlična v gospodarskih reformah. "Pomika se proti odlični politični utrditvi svoje demokracije, njeno vodstvo pa kaže odločenost za uresničitev potrebne gospodarske, pravne in vojaške reforme, da postane članica EU in sčasoma tudi zveze Nato," je dejala Riceova.

Priprli Abdića

07. 06. 2001 00.00

Po odločitvi okrožnega sodišča na Reki so priprli nekdanjega člana predsedstva BiH Fikreta Abdića, ki ga obtožnica bremeni vojnih zločinov proti civilistom in vojnim ujetnikom med vojno v BiH. Obtožnico proti Abdiću je sodišče v Bihaću vložilo že leta 1995. Le-ta ga bremeni za dejanja povezana s poboji prek 400 civilistov na območju Bihaća, Cazina, Bužima in Velike Kladuše na zahodu BiH v letih 1993 in 1994.

Demokrati z večino v senatu

06. 06. 2001 00.00

V dvorani ameriškega senata bodo odstranili mizo senatorja iz Vermonta Jamesa Jeffordsa z republikanske strani dvorane in jo postavili na demokratsko stran ter tako tudi simbolično označili konec šestletne republikanske vladavine v zgornjem domu ameriškega kongresa. Jeffords sicer ni postal član demokratske stranke, ampak neodvisni senator, vendar bo sodeloval z demokrati , kar je razmerje v senatu nagnilo v prid demokratom.

Mercator prevzel Slobodo

06. 06. 2001 00.00

Največja slovenska trgovska družba Mercator je postala lastnica trgovskega podjetja Sloboda iz Velike Gorice. Mercator je s to poslovno potezo začel graditi svojo verigo trgovin tudi na zagrebškem območju. O podrobnostih nakupa bosta na novinarski konferenci v Veliki Gorici spregovorila predsednika uprav obeh družb, Zoran Jankovič iz Mercatorja in Ivica Župetič iz Slobode.

Kolinska pridobila certifikat HACCP

05. 06. 2001 00.00

Vodilno slovensko prehrambeno podjetje Kolinska je danes pridobilo certifikat HACCP (Hazard Analysis Critical Control Point) pri mednarodni instituciji BVQI (Bureau Veritas Quality International). HACCP je mednarodno priznan sistem, ki zagotavlja proizvodnjo varne hrane in pomeni analizo tveganja in določanje kontrolnih točk. Prvi proizvodni program, za katerega je Kolinska prejela HACCP certifikat, so instant otroške hrane iz žit. Prav zaradi pomembnosti otroške hrane bo Kolinska eno leto s Čokolešnikom oskrbovala materinska domova v Višnji Gori in na Škofljici.

Policista zagrešila tudi umor?

04. 06. 2001 00.00

Na mariborski policijski upravi so skupaj z okrožnim državnim tožilstvom pripravili tiskovno konferenco, na kateri so razkrili nekatere podrobnosti o aretaciji osmih oseb, med njimi tudi nekaj policistov in uradnih oseb z ministrstva za obrambo. Med priprtimi so aktivni, upokojeni in bivši policisti, davčna uslužbenka in delavec ministrstva za obrambo. Uradni uslužbenci naj bi med drugim kriminalni združbi z dajanjem podatkov pomagali pri izvrševanju kaznivih dejanj. Kriminalisti so do skupine aktivnih policistov prišli tako, da so razkrili nekatere rope menjalnic, ki jih je izvajala kriminalna združba, dva od teh pa so osumili tudi umora starejše ženske.

Premirje v znamenju nasilja

04. 06. 2001 00.00

Le slabih 48 ur potem, ko je palestinski voditelj Arafat razglasil enostransko premirje, so izraelski tanki vdrli na palestinsko ozemlje. V Rafahu v južni Gazi prihaja že ves dan do manjših "izmenjav ognja" med izraelskimi varnostnimi enotami in palestinskimi skrajneži, ni pa jasno, kdo je streljanje začel. Izraelci pa so uvedli tudi zaporo za uvoz naftnih derivatov na palestinska ozemlja.

Thatcherjeva svari pred Blairom

01. 06. 2001 00.00

Nekdanja britanska premierka Margaret Thatcher je posvarila pred "izvoljeno diktaturo", če bi britanski premier Tony Blair na parlamentarnih volitvah v četrtek dobil večinsko podporo volilcev. Železna lady je poudarila, da se zavzema za močno vlado, vendar ne arogantno vlado, ki bi se obdržala na temelju kulta osebnosti. Thatcherjeva je Blaira obenem celo obtožila, da se zavzema za postopno uničenje Velike Britanije kot nacionalne države.

Za Zemljo slabo skrbimo

31. 05. 2001 00.00

Nasini znanstveniki so predstavili rezultate raziskave o virih onesnaženja zraka z ogljikovim monoksidom. Podatke o emisijah tega plina v ozračje je od marca do decembra lani zbiral ameriški raketoplan Terra, ki Zemljo obkroži kar šestnajst krat na dan.

Na jugu Srbije mirno

27. 05. 2001 00.00

Na jugu Srbije je bilo v nedeljo mirno, tudi v soboto na tem območju ni bilo nobenih incidentov, so sporočili iz vladnega tiskovnega središča v Bujanovcu. Kot so poudarili, je to že drugi dan, ko na tem območju vlada mir, in dodali, da so jugoslovanske združene varnostne enote do sobote na področju občin Preševo in Bujanovac zasegle velike količine orožja in eksplozivnih sredstev.

Stavba pokopala svate

26. 05. 2001 00.00

Izraelske reševalne ekipe so v noči na soboto nadaljevale iskanje žrtev, pokopanih pod zgradb, ki se je zrušila pozno v četrtek. Po uradnih ocenah je nesreča zahtevala najmanj 23 smrtnih žrtev, okrog 300 pa je ranjenih. Kot je poročal izraelski radio, reševalnim ekipam kljub posebni opremi še ni uspelo odkriti znakov življenja pod ruševinami. Davi je bilo v bolnišnicah še 167 ranjenih, je sporočil jeruzalemski policijski načelnik Michael Levi. Zaradi velike nevarnosti, da bi se hiša še dodatno porušila, so zmanjšali število reševalcev in reševalne opreme, strokovnjaki pa menijo, da je pod ruševinami precej manj ljudi, kot so sprva ocenili. Medtem so že aretirali sedem oseb, med njimi lastnika zgradbe in lastnika gradbenega podjetja, odgovornega za gradnjo. Izraelski premier Ariel Šaron je tudi zahteval sklic posebne preiskovalne komisije.

Poplave povzročile izlitje goriva

25. 05. 2001 00.00

V Sibiriji so poplave in razbiti led poškodovali zbiralnike za gorivo, ki je izteklo v naraslo reko Leno in se pomešalo med razbiti led, so sporočile lokalne oblasti. Ruski mediji so poročali, da naj bi se v Leno izlilo od 13.000 do 18.000 ton goriva. Ostanki razstreljenih ledenih plošč onemogočajo čiščenje goriva iz reke in ni izključeno, da bo del goriva reka odplavilo v Arktični ocean, je dejal namestnik ruskega ministra za okolje Nikolaj Mikejev.

Javno mnenje o referendumu

22. 05. 2001 00.00

Inštitut za raziskovanje medijev Mediana je izvedel javnomnenjsko anketo o referendumu na vzorcu 860 ljudi, v starosti od 18 do 75 let. Za uveljavitev Zakona, ki dopušča umetno oploditev tudi samskim ženskam je dobrih 30 odstotkov vseh anketiranih, skoraj 39 odstotkov zakonu nasprotuje. Na referendum ne bi šlo dobrih 11 odstotkov, skoraj 21 odstotkov vprašanih pa je neopredeljenih do vsebine Zakona. Če primerjamo odgovore po spolu, bistvenih razlik ni. Velike razlike se pokažejo v primerjavi anketriancev po starosti in po regijah. Med regijami najbolj izstopa Prekmurje, kjer je skoraj polovica populacije ne bi šla na referendum oziroma jih vsebina zakona ne zanima ali ga ne poznajo. S starostjo narašča odstotek tistih, ki uveljavitvi zakona in s tem pravici vseh žensk do umetne oploditve nasprotujejo. Zanimivo pa je, da več kot tretjino mladih do 25.leta vprašanje umetne oploditve sploh ne zanima, so neopredeljeni oziroma ne bodo šli na referendum.