Velike

Na jugu Srbije mirno
27. 05. 2001 00.00
Na jugu Srbije je bilo v nedeljo mirno, tudi v soboto na tem območju ni bilo nobenih incidentov, so sporočili iz vladnega tiskovnega središča v Bujanovcu. Kot so poudarili, je to že drugi dan, ko na tem območju vlada mir, in dodali, da so jugoslovanske združene varnostne enote do sobote na področju občin Preševo in Bujanovac zasegle velike količine orožja in eksplozivnih sredstev.

Stavba pokopala svate
26. 05. 2001 00.00
Izraelske reševalne ekipe so v noči na soboto nadaljevale iskanje žrtev, pokopanih pod zgradb, ki se je zrušila pozno v četrtek. Po uradnih ocenah je nesreča zahtevala najmanj 23 smrtnih žrtev, okrog 300 pa je ranjenih. Kot je poročal izraelski radio, reševalnim ekipam kljub posebni opremi še ni uspelo odkriti znakov življenja pod ruševinami. Davi je bilo v bolnišnicah še 167 ranjenih, je sporočil jeruzalemski policijski načelnik Michael Levi. Zaradi velike nevarnosti, da bi se hiša še dodatno porušila, so zmanjšali število reševalcev in reševalne opreme, strokovnjaki pa menijo, da je pod ruševinami precej manj ljudi, kot so sprva ocenili. Medtem so že aretirali sedem oseb, med njimi lastnika zgradbe in lastnika gradbenega podjetja, odgovornega za gradnjo. Izraelski premier Ariel Šaron je tudi zahteval sklic posebne preiskovalne komisije.

Poplave povzročile izlitje goriva
25. 05. 2001 00.00
V Sibiriji so poplave in razbiti led poškodovali zbiralnike za gorivo, ki je izteklo v naraslo reko Leno in se pomešalo med razbiti led, so sporočile lokalne oblasti. Ruski mediji so poročali, da naj bi se v Leno izlilo od 13.000 do 18.000 ton goriva. Ostanki razstreljenih ledenih plošč onemogočajo čiščenje goriva iz reke in ni izključeno, da bo del goriva reka odplavilo v Arktični ocean, je dejal namestnik ruskega ministra za okolje Nikolaj Mikejev.

Javno mnenje o referendumu
22. 05. 2001 00.00
Inštitut za raziskovanje medijev Mediana je izvedel javnomnenjsko anketo o referendumu na vzorcu 860 ljudi, v starosti od 18 do 75 let. Za uveljavitev Zakona, ki dopušča umetno oploditev tudi samskim ženskam je dobrih 30 odstotkov vseh anketiranih, skoraj 39 odstotkov zakonu nasprotuje. Na referendum ne bi šlo dobrih 11 odstotkov, skoraj 21 odstotkov vprašanih pa je neopredeljenih do vsebine Zakona. Če primerjamo odgovore po spolu, bistvenih razlik ni. Velike razlike se pokažejo v primerjavi anketriancev po starosti in po regijah. Med regijami najbolj izstopa Prekmurje, kjer je skoraj polovica populacije ne bi šla na referendum oziroma jih vsebina zakona ne zanima ali ga ne poznajo. S starostjo narašča odstotek tistih, ki uveljavitvi zakona in s tem pravici vseh žensk do umetne oploditve nasprotujejo. Zanimivo pa je, da več kot tretjino mladih do 25.leta vprašanje umetne oploditve sploh ne zanima, so neopredeljeni oziroma ne bodo šli na referendum.

Črna gora ostaja v ZRJ
21. 05. 2001 00.00
Slab mesec po volitvah so v Črni gori propadla pogajanja o koaliciji, ki naj bi jo sestavljali socialisti, socialdemokrati in liberalci. Demokratska stranka socialistov (DPS) predsednika Mila 195144ukanovića je umaknila koalicijsko ponudbo Liberalni zvezi (LS). Vzrok za to naj bi bile neuresničljive zahteve liberalcev, so poudarili na sedežu DPS. Črnogorski mediji poročajo, da naj bi se DPS že začela pogovarjati o sestavi velike koalicije s prosrbsko Skupaj za Jugoslavijo.

Drnovšek o nujnosti širitve EU
20. 05. 2001 00.00
V italijanskem Cernobbiu se je zaključila mednarodna konferenca Aspen European Dialogue, ki je bila posvečena nekaterim aktualnim temam, povezanim z Evropsko unijo, med njenimi udeleženci pa je bil tudi slovenski premier Janez Drnovšek. Na zadnji, šesti razpravi z imenom Agenda za Evropo, sta poleg premiera Drnovška med drugim sodelovala tudi podpredsednica irske vlade Mary Harney ter Samuel Huntington, znani profesor harvardske univerze in predsednik harvardske akademije za mednarodne študije. Premier je v svojem nastopu spregovoril o odnosih med ZDA in Evropo, poudaril pa je tudi nujnost nadaljevanja širitvenega procesa transatlantskih povezav.

Drnovšek v Cernobbiu o reformi EU
19. 05. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek je danes v okviru mednarodne konference Aspen European Dialogue v italijanskem Cernobbiu nastopil na razpravi, ki je bila posvečena vprašanju evropskega vladanja in institucionalni reformi unije. V svojem nastopu je Drnovšek med drugim poudaril, da je Slovenija zadovoljna z rezultati decembrskega vrha v Nici, ki zagotavljajo nadaljnjo širitev unije, in obenem izrazil željo po večji transparentnosti pri sprejemanju odločitev v EU.

Volilna konferenca Delavske zveze
19. 05. 2001 00.00
V Velenju bo potekala 5. konferenca Delavske zveze ZLSD, na kateri bodo volili tudi njene organe. Po navedbah predsednika zveze in podpredsednika združene liste Miloša Pavlice želijo na konferenci spregovoriti o stiskah slovenskega delavstva in sprejeti kar največ pobud in zamisli, kako naj se delavstvo organizira, da si bo zagotovilo možnost vpliva - še zlasti v časih, ko se dogajajo velike spremembe delovne in socialne zakonodaje - na prihodnji razvoj družbe.

Slovesnost v Pekrah
18. 05. 2001 00.00
Ob dnevu Slovenske vojske in 10. obletnici dogodkov v Pekrah, ki so bili povod za kasnejšo osamosvojitveno vojno, je vrh Slovenske vojske v Pekrah, za Slovenijo zgodovinskem kraju, pripravil slovesnost. Ko so pripadniki Teritorialne obrambe zajeli dva jugoslovanska vojaka je namreč v Pekrah, kjer se je urila prva generacija slovenskih vojakov, prišlo do prve resne napetosti med pripadniki Teritorialne obrambe in Jugoslovanske ljudske armade.

VB predlaga omilitev sankcij proti Iraku
17. 05. 2001 00.00
Velika Britanija je predstavila osnutek resolucije, ki bi omilila sankcije proti Iraku, uvedene pred enajstimi leti, kmalu po invaziji na Kuvajt. Tako naj bi preklicali prepoved uvoza blaga, delno pa tudi civilnega letalskega prevoza. O predlogu naj bi Varnostni svet ZN razpravljal prihodnji teden. Predlog Velike Britanije naj bi podprle tudi Združene države Amerike, saj veliko kritikov opozarja, da sankcije niso bile učinkovite, ker so prizadele zgolj civilno prebivalstvo.

Vlada bo ponovila razpis
15. 05. 2001 00.00
Prvi razpis za podelitev koncesije tretje generacije mobilnega omrežja UMTS ni uspel, saj se je nanj prijavil le Mobitel, prijavljena pa bi morala biti vsaj dva ponudnika.

Finale pred finalom
15. 05. 2001 00.00
Medtem ko se na vzhodu "koljejo" za vstop v konferenčni finale, gre na zahodu bolj gladko. Los Angeles Lakersi so že v nedeljo s 4:0 izločili Kingse iz Sacramenta, v malem finalu pa se jim je pridružil San Antonijo, ki je s 4:1 izločil Dallas Maverickse. Zadnja tekma v San Antoniju, kjer bo tudi prva konferenčnega finala (19. 5.), se je končala s 105:87.

IBM s hitrejšimi PowerPC procesorji
14. 05. 2001 00.00
Razvojna skupina podjetja IBM razvija nov, hitrejši procesor za računalnike PowerPC z delovnim imenom Sahara, ki naj bi do konca leta 2002 dosegel hitrost 2 GHz, kar bo podjetju pomagalo ohraniti korak z Motorolo na trgu računalnikov PowerPC. IBM Microelectronics se zanaša na lastne razvojne zmogljivosti in načrtuje uporabo različnih tehnologij, ki bodo pomagale dvigniti kakovost prihodnjih PowerPC čipov.

Nižje cene zavarovanja
10. 05. 2001 00.00
Slovenskim izvoznikom se obetajo boljši pogoji za naložbe in investiranje v tujini. Slovenska izvozna družba je namreč korenito spremenila pogoje zavarovanja poslov. Osnova za obračun zavarovanja je po novem precej nižja.

Petrol aktivneje na področje elektroenergetike
10. 05. 2001 00.00
Napovedani prevzem družbe Energetika Ravne je v skladu s strategijo razvoja družbe Petrol o preoblikovanju v energetsko družbo. Trgovanju z naftnimi derivati in zemeljskim plinom bi tako dodali področje daljinskega ogrevanja. V skladu z Energetskim zakonom so pridobili tudi licenco za trgovanje z električno energijo.

Boji na severovzhodu Makedonije
09. 05. 2001 00.00
Medtem ko makedonska strani skušajo oblikovati vlado narodne enotnosti pa se makedonska vojska pripravlja na nadaljevanje topniškega obstreljevanja položajev albanskih upornikov. Vsake pol ure lokalni na radijskih valovih pozivajo albanske prebivalce v okolici Kumanova, naj se umaknejo proti Kosovu ali proti srednji Makedoniji. PO drugih podatkih naj bi se boji kljub drugačnim informacijam nadaljevali vso noč.

Ekvadorski nogometni selektor ustreljen
09. 05. 2001 00.00
Gomeza so neznanci napadli pred nekim hotelom in mu poleg velike strelne rane na nogi prizadejali tudi hude poškodbe obraza, saj ima med drugim zlomljen nos, je sporočila ekvadorska policija. Neuradno se je izvedelo, da so enega izmed treh napadalcev že ujeli in aretirali, še vedno pa ni znan motiv za ta napad.

Rupel v Düsseldorfu
05. 05. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je danes v nemškem Düsseldorfu udeležil kongresa nemških liberalcev (FDP). Minister je pozdravil udeležence kongresa, srečal pa se je tudi z nekaterimi vodilnimi predstavniki stranke, med drugim z nekdanjima nemškima zunanjima ministroma Hansom Dietrichom Genscherjem in Klausom Kinklom. Govorili so predvsem o prihodnosti Evropske unije, ki je del programa te opozicijske nemške stranke. Nemški sogovorniki so izrazili optimizem glede širitve povezave, obenem pa opozarjajo, da brez Poljske širitve ne bo, je povedal minister Rupel. Kot je še dejal, je FDP Slovenijo podpirala vseh deset let od začetka njene samostojnosti in ima tudi velike zasluge za to, da je postala Slovenija samostojna in bila mednarodno priznana. Genscher je na srečanju z ministrom Ruplom tudi dejal, da se bo morda udeležil proslave ob 10. obletnici slovenske neodvisnosti 25. junija.

Različni odzivi na Bushev protiraketni ščit
03. 05. 2001 00.00
Pentagon bi moral razmisliti tudi o uporabi vesolja pri razvoju novih tehnologij protiletalske obrambe, ki doslej še niso bile ustrezno raziskane, je v sredo v Washingtonu menil ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld. Sicer ameriški predsednik George Bush v torkovi predstavitvi ameriškega načrta protiraketnega ščita ni omenil uporabe vesolja pri tej obrambi. Bush je poudaril, da gre za obrambo ZDA pred morebitnimi nenadzorovanimi napadi s strani držav, kot so Irak, Iran, Libija in Severna Koreja, obenem pa menil, da je potrebno nadomestiti sporazum o protiraketni obrambi, sklenjen med ZDA in Sovjetsko zvezo leta 1972. Omenjeni sporazum ne predvideva uporabe laserjev za prestrezanje raket, ki bi bili nameščeni v vesolju, vendar pa naj bi Pentagon že dobil zeleno luč za raziskovalni program, namenjen razvoju laserjev, nameščenih na satelitih.

Direktor Fiata v Sloveniji
03. 05. 2001 00.00
Na delovni obisk v Slovenijo je prispel direktor italijanskega Fiata Roberto Testore. Gre za prvega moža najmočnejšega proizvodnega in prodajnega sektorja v sestavi italijanskega industrijskega giganta Fiat, ki letno na svetovni trg pošlje skoraj 2,5 milijona vozil in s tem ustvari letni promet v višini 25,5 milijarde evrov. Testore se je srečal s predsednikom države Milanom Kučanom, nato pa se je sestal s predstavniki družbe Autocommerce in Avta Triglav, s katerimi je ocenil dosedanje sodelovanje, ki poteka že od leta 1996. Testore je sodelovanje ocenil kot dobro, kljub temu pa je poudaril, da obstajajo še velike možnosti za nadaljnjo krepitev sodelovanja. Le desetina avtomobilov, ki jih kupimo v Sloveniji, namreč nastaja v eni od tovarn Torinskega koncerna. Po deležu sta močnejša francoski Renault in nemški Volkswagen.

Število belcev se zmanjšuje
01. 05. 2001 00.00
V skoraj polovici od stotih največjih mest v ZDA se je prvič v zgodovini zgodilo, da večino prebivalcev ne predstavljajo več belci, so pokazali podatki o popisu prebivalstva. Kot so ugotovili statistiki, se je v minulih desetih letih v 71 od 100 velemestih število belcev zmanjšalo. V istem času se je število prebivalcev, južnoameriškega prebivalstva povečalo za 41 odstotkov. Belci še naprej predstavljajo večino v 52 mestih, medtem ko so bili še pred desetimi leti večina v 71 velikih mestih po državi. Ob vsem tem tako nekatera, nekoč velika mesta, doživljajo pravo krizo. Žalosten je primer Detroita, v katerem se je od leta 1990 število prebivalcev zmanjšalo za 53 odstotkov in bilo prvič po 1980 manjše od enega milijona. V podobnem položaju se je znašlo še mesto Rochester v zvezni državi New York, kjer se je število prebivalcev zmanjšalo za 44 odstotkov. Velike spremembe v minulem desetletju so zabeležili v Alabami, kje se je število belega prebivalstva zmanjšalo za 40 odstotkov in v Santa Ani v Kaliforniji, kjer so zabeležili 38 odstotkov manj belih prebivalcev. Sicer pa bi številna mesta, med njimi tudi Boston, Dallas in Los Angeles, imela danes manj prebivalcev kot leta 1990, če se v mesta ne bi preselilo veliko število temnopoltih prebivalcev in prebivalcev južnoameriškega rodu.

Nadaljevanje zasedanja v Washingtonu
29. 04. 2001 00.00
Visoki finančni predstavniki desetih držav, ki največ prispevajo v Mednarodni denarni sklad (IMF), so danes v okviru spomladanskega zasedanja Svetovne banke (WB) in IMF v Washingtonu posebno pozornost posvetili reformam v delovanju globalnega finančnega sistema. Ameriški finančni minister Paul O'Neill, predsednik ameriške centralne banke Alan Greenspan in drugi predstavniki 183 držav članic IMF so se osredotočili zlasti na načine preprečevanja prihodnjih finančnih kriz. Spomladanskega zasedanja IMF in WB se udeležujeta tudi slovenski finančni minister Anton Rop in guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari z namestnikom Samom Nučičem.

Dober turistični obisk
29. 04. 2001 00.00
Na Hrvaškem med prvomajskimi prazniki gostijo bistveno več turistov kot lani. V Istri hotelirji pričakujejo 130.000 nočitev, dobro obiskani so tudi hoteli v Opatiji, Crikvenici, Lošinju in Krku. Podobno je tudi v Dalmaciji. Na Makarski rivieri je v 16 hotelih trenutno nameščenih 2900 gostov, večinoma tujcev, kar je skoraj polovica več kot ob istem času lani. Največ tujih gostov prihaja iz Slovenije, Češke, Nemčije, Avstrije in Velike Britanije, v hotelih pa so našteli tudi nekaj domačih gostov.

Byrne zavrača možnost epidemije pri ljudeh
28. 04. 2001 00.00
Ob robu neformalnega srečanja evropskih ministrov za varstvo potrošnikov v švedskem Lundu je evropski komisar za zdravstvo in varstvo potrošnikov David Byrne zavrnil možnost, da bi se epidemija slinavke in parkljevke prenesla tudi na ljudi. Iz laboratorijev v Veliki Britaniji so medtem sporočili, da so izidi testiranj pri vseh 13 osebah, ki naj bi bolehale za omenjeno boleznijo, negativni.

Novi primeri okužb pri ljudeh
27. 04. 2001 00.00
Iz Velike Britanije poročajo o štirih novih primerih okužbe ljudi s slinavko in parkljevko. S to živalsko boleznijo, ki pa za človeka ni nevarna, je tako okuženih že pet ljudi. Na Nizozemskem pa so prašičjerejci, jezni zaradi, po njihovem mnenju neustreznih državnih ukrepov za preprečitev epidemije, s traktorji blokirali promet na vseh najbolj prometnih avtocestah in povzročili deset kilometrske zastoje.

Nova človeška primera slinavke
25. 04. 2001 00.00
Medtem, ko strokovnjaki zatrjujejo, da se bolezen slinavke na človeka prenese izredno redko, so v Veliki Britaniji danes poročali še o dveh novih domnevnih primerih obolelosti s slinavko, vendar podrobnejših informacij o obolelih ni. Zaenkrat je znano le, da prihajata iz različnih področij Velike Britanije.

Slovenci razočarali na Danskem
25. 04. 2001 00.00
Slovenska nogometna reprezentanca nadaljuje s slabimi predstavami na skandinavskih tleh. Stadion Parken so še drugič zapored zapustili sklonjenih glav, po porazu v prejšnjih kvalifikacijah za svetovno prvenstvo z 0:4, so jo tokrat na reprezentančnem slovesu legendarnega danskega vratarja Petra Schmeichla odnesli le za odtenek boljše. Varovance Srečka Katanca tokrat ni bilo za prepoznati , saj niso prikazali igre, ki jih je krasila v zadnjem obdobju. V 90 minutah so si pripravili le eno pravo priložnost, blesteli pa niso niti v obrambi, tako da je zmaga domačih povsem zaslužena.

Težave Perutnine Ptuj
25. 04. 2001 00.00
Zadnji odvoz mesno-perne moke v skladišče v Kočevju je bil iz Perutnine Ptuj opravljen konec meseca marca, od takrat dalje pa moka ostaja v lastnih skladiščih. Po besedah predstavnika Perutnine Ptuj, Slavka Visenjaka, ima podjetje s skladiščenjem moke zelo velike težave, saj nimajo ustreznega in dovolj velikega prostora za njeno skladiščenje. Glavni problem je po njegovem mnenju v tem, da država po prepovedi uporabe mesno-perne moke ni določila, kje jo skladiščiti oziroma zažgati.

Britanci se bojijo onesnaženja zraka
24. 04. 2001 00.00
Kmetijski ministri Evropske unije v Luksemburgu sporočili, da se bolezen slinavke in parkljevke ne širi več, iz Velike Britanije pa prihaja vest, da je za to boleznijo zbolel človek. Bolj kot to pa Britance skrbi onesnaženje zraka z dioksini.

Gospodar plesa v Ljubljani
24. 04. 2001 00.00
V Hali Tivoli so premierno uprizorili svetovni plesni spektakel irskega plesnega mojstra Michaela Flatleya Lord of the Dance. Spektakularna skupina plesalcev in glasbenikov je Slovenijo obiskala prvič, Hala Tivoli pa bo temperamentne Irce gostila še v sredo in četrtek, 25. in 26. aprila. Vstopnice so na voljo pri pooblaščenih prodajalcih po Sloveniji in Hrvaški, na internetu na spletni strani www.stage3000.com, cena pa se giblje med 5700 in 6900 tolarji. Predstava Lord of the Dance prinaša nepozaben večer spektakularno plesno-glasbene predstave, ki povezuje odlično koreografijo z vrhunskim plesanjem, čudovito kostumografijo, posebne efekte in sodobne tehnološke elemente. Lord of the Dance osvaja z energijo, karizmo in šarmom, z izjemno izraznostjo in osupljivo interpretacijo ene najbolj znanih irskih legend.