Velike

Protestni shod proti globalizaciji
03. 03. 2001 00.00
Več kot 3000 demonstrantov, pripadnikov okoljevarstvenih in drugih nevladnih skupin, se je v Trstu udeležilo shoda proti ministrskemu srečanju sedmih industrijsko najbolj razvitih držav in Rusije (G-8) in proti globalizaciji. Shod, ki ga je organizirala Mreža proti G-8, je minil brez incidentov. Italijanski minister za okolje Willer Bordon je po protestnem shodu povedal, da ni dvomil v miren potek protestov.

V Franciji pobili čez 400 ovac in koz
02. 03. 2001 00.00
V Franciji so v klavnici v Ezanvillu v pariški regiji sinoči pobili več kot 400 ovac in koz, ki so prišle v stik z živalmi iz britanskih farm, kjer so odkrili primere parkljevke in slinavke, veterinarji pa testirajo še dve čredi ovac in koz. Tudi v Belgiji naj bi danes pobili 1.200 ovac, ki so jih od začetka februarja uvozili iz Otoka. Okrepljen je tudi nadzor na mejnih prehodih in letališčih, saj potniki iz Velike Britanije na celino ne smejo prinašati nobenega mesa in mlečnih izdelkov. Kitajska in Rusija sta medtem danes prepovedali uvoz britanskega mesa, s čimer želijo oblasti preprečiti morebitno širjenje parkljevke in slinavke. Kitajska se je odločila tudi za posebno razkuževanje letal iz Velike Britanije.

Začetek vrha G-8
02. 03. 2001 00.00
Danes se bo v Trstu začelo ministrsko srečanje skupine G-8 o okolju, na katerem bodo ministri za okolje Združenih držav Amerike, Kanade, Japonske, Nemčije, Francije, Italije, Velike Britanije in Rusije obravnavali klimatsko problematiko, trajnostni razvoj ter vpliv okoljskih dejavnikov na zdravje. Zaradi ministrskega srečanja skupine sedmih industrijsko najbolj razvitih držav in Rusije bodo danes v središču Trsta, predvsem okrog palače deželne vlade na Velikem trgu (Piazza Unita), kjer bo potekalo zasedanje, začeli veljati strogi varnostni ukrepi. Po podatkih tržaške kvesture pričakujejo do nedelje v Trst okoli 10.000 protestnikov.

Širjenje parkljevke in slinavke
02. 03. 2001 00.00
Britanska vlada je potrdila tri nova žarišča parkljevke in slinavke, tako da jih je sedaj že 36. Kljub temu pa premier Tony Blair ocenjuje, da bolezen zaenkrat ostaja omejena na severni del Anglije, čeprav je priznal, da se bo to verjetno spremenilo. Blair je pojasnil, da so odkriti primeri na Škotskem in Severnem Irskem povezani z eno farmo, zato ni dokazov, da bi se bolezen po uvedbi prepovedi gibanja živali prejšnji petek razširila.

Slinavka tudi na Irskem
01. 03. 2001 00.00
V Veliki Britaniji, pa tudi na Irskem se še vedno borijo proti širjenju parkljevke in slinavke. Na Škotskem so danes odkrili najmanj dve žarišči parkljevke in slinavke. To sta prva primera bolezni na Škotskem, gre pa za farmo ovac v kraju Lockerbie in farmo krav v Canonbieju. Kot je povedal glavni veterinarski inšpektor Jim Scudamore, so včeraj potrdili še osem primerov bolezni, vendar pa jih pričakujejo še več. Skupaj doslej torej 29 primerov bolezni. Medtem se je virus razširil tudi na Severno Irsko na območje meje z Irsko. Bolezen so odkrili pri ovcah, uvoženih iz Britanije. Irski premier Bertie Ahern je že izrazil zaskrbljenost zaradi možnosti širjenja bolezni na Irsko, saj bi ta lahko usodno prizadela irsko mesnopredelovalno industrijo, ki je ena od osnovnih panog. Doslej so bolezen parkljevke in slinavke zabeležili na 26 krajih v Veliki Britaniji, oblasti so že zaprle 102 farmi in prepovedale prevoz ter izvoz živine. Britanski premier Tony Blair je skušal umiriti strahove britanskih kmetov po tem novem udaru, neposredno po vsesplošni bitki proti bolezni norih krav.

Bliža se objava nekonsolidiranih računovodskih izkazov
28. 02. 2001 00.00
Včeraj so borzni posredniki na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev sklenili 1511 poslov, ki so bili skupaj vredni 463 mio SIT. Slovenski borzni indeks je pridobil 0,11% in je vreden 1.795 točk, Slovenski indeks pidov pa je padel za 0,37% na 1.467 točk.

Slinavka in parkljevka tudi v Hong Kongu
28. 02. 2001 00.00
V Hong Kongu je zaradi slinavke in parkljevke poginilo več živali, vendar so tamkajšnje lokalne oblasti sporočile, da položaj ni zaskrbljujoč in da ni potrebe, da bi pobili živali. O novih primerih okuženosti s slinavko in parkljevko pa danes poročajo iz Velike Britanije, medtem ko so v Belgiji odredili pokol 2000 ovac, ki so jih uvozili iz Velike Britanije.

Zaradi stavke velike izgube Javorja
27. 02. 2001 00.00
Združenje lesarstva pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) daje polno podporo vodstvu pivškega Javorja, zahteve sindikata KNSS-Neodvisnost pa so nerazumne in za podjetje uničujoče. "Postopki tega sindikata in sama izpeljava stavke pa dajeta vtis, da gre za načrtno uničevanje dobrih slovenskih podjetij ter posledično za izgubo velikega števila produktivnih delovnih mest, kar v združenju najostreje obsojamo," so sklenili člani upravnega odbora zborničnega združenja za lesarstvo na današnji izredni seji, namenjeni stavki v pivškem Javorju. Seje se je udeležil tudi predsednik uprave Peter Tomšič. Kot je dejal, je Javor zaradi stavke 150 od skupaj 1150 delavcev izgubil že dva milijona mark prihodka. Nova pogajanja sindikata in Javorove uprave so napovedana za jutri.

Pokol z Otoka uvoženih ovc
27. 02. 2001 00.00
Francoski minister za kmetijstvo Jean Glavany je danes napovedal, da bodo v Franciji zaradi slinavke in parkljevke preventivo zaklali 20.000 ovac, ki so jih po 1. februarju letos uvozili iz Velike Britanije, v nemški zvezni deželi Severno Porenje - Vestfalija pa bodo iz istega razloga pobili še naknadnih 1500 ovac. Medtem je iz Londona prišla novica, da so v Veliki Britaniji potrdili še štiri nove primere te bolezni, s čimer se je njihovo število povzpelo na 16. Eno od obolelih živali so odkrili v Angleseyju na severu Škotske, ostale pa na severozahodu države.

Embargo bo podaljšan
27. 02. 2001 00.00
Evropski komisar za zaščito potrošnikov David Byrne je danes napovedal, da bodo v Evropski uniji embargo na uvoz vseh živali in živalskih proizvodov iz Velike Britanije zaradi izbruha slinavke in parkljevke podaljšali za najmanj en teden, verjetno pa še več. Kot je dejal za radio BBC, bo unija o podaljšanju embarga razpravljala jutri.

Ukrepi pred širitvijo bolezni parkljarjev
26. 02. 2001 00.00
Slovenija je že ob prvem obvestilu iz Velike Britanije o pojavu slinavke in parkljevke v sredo, 21. februarja, izdala prepoved uvoza parkljarjev, to je goveda, ovac, koz in prašičev. Bolezen se namreč lahko pojavi pri vseh živalih, ne samo pri prašičih. Gre za klasično virusno bolezen, ki se zelo hitro širi. "Nevarnosti, da bi bolezen iz Velike Britanije prišla v Slovenijo , v pravem pomenu besede ni. Presenetljivo pa je, da se je bolezen, ki se načeloma pojavlja v Aziji, pojavila na Otoku," je povedal direktor Veterinarske uprave Republike Slovenije Zoran Kovač. Kot možen vzrok za pojav bolezni v Veliki Britaniji je Kovač navedel begunce, ki bi lahko prinesli bolezen, ali pa ne dovolj termično obdelani izdelki.

Ruska delegacija obiskala GZS
26. 02. 2001 00.00
Delegacija Moskovske pokrajine, ki je danes dopotovala na obisk v slovensko glavno mesto, se je popoldne v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) sestala z vodilnimi slovenskimi poslovneži, predsednik GZS Jožko Čuk in predsednik Trgovinske in industrijske zbornice Moskovske pokrajine Ruslan Olegovič Višnjevski pa sta ob tej priložnosti podpisala sporazum o sodelovanju med zbornicama. V okviru obiska delegacije iz Moskve so podpisali tudi sporazum med kranjskim podjetjem Iskratel in moskovskim podjetjem Elektrosvjaz o dobavi telefonskih central v vrednosti 1,3 milijona dolarjev.

Izid knjige Vsa slovenska jezera
26. 02. 2001 00.00
Izšla je nova knjiga Vsa slovenska jezera - leksikon slovenskih stoječih voda avtorja Petra Firbasa, iz Založništva literature DZS.

Letos še več stare glasbe
25. 02. 2001 00.00
Petič zapored bo v okviru Festivala Brežice drugo polovico letošnjega julija potekal pester program stare glasbe. Umetniški vodja in direktor festivala Klemen Ramovš zagotavlja, da je vse nared za 16 koncertov, ki bodo obogatili poletno kulturno ponudbo v regijah med Ljubljano in Zagrebom. V Viteški dvorani Posavskega muzeja Brežice, v kostanjeviški Samostanski cerkvi in na gradu Mokrice bodo od 14. do 28. julija nastopili priznani umetniki iz Nizozemske, Velike Britanije, Avstrije, Češke, Italije, Nemčije in Belgije, poseben program pa pripravljajo še slovenski in avstrijski glasbeniki. Letos bo država partnerica brežiškega festivala Nizozemska, zato bodo največ koncertov izvedle prav njihove skupine. Posebnost bo svetovna premiera nizozemskih del iz arhivov v Parizu in Zürichu na otvoritvenem večeru. Osrednji koncerti bodo letos še vedno v drugi polovici julija, že leta 2002 pa jih bodo zaradi poslovnih interesov ter želja obiskovalcev dokončno prestavili na prvo polovico julija.

Določena cena klavne mase
24. 02. 2001 00.00
Slovenske klavnice in izvozniki morajo od danes naprej vso govedo, ki ga izvozijo ali živo ali v obliki mesa, odkupiti od rejcev najmanj po ceni 525 tolarjev za kilogram klavne mase (preračunano na kakovostni tržni razred R3). Tako namreč določa dopolnitev uredbe o uvedbi podpor za pripravo kmetijskih pridelkov in živil za zunanji trg, ki jo je vlada na predlog ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano sprejela na četrtkovi seji, objavljena pa je v zadnji številki uradnega lista.

Bohinc z Bournom o reformi
23. 02. 2001 00.00
Minister za notranje zadeve Rado Bohinc se je na današnjem sestanku z generalnim državnim revizorjem Velike Britanije sirom Johnom Bournom v Ljubljani pogovarjal o reformi javne uprave in o s tem povezanim plačnim sistemom v javnem sektorju.

Peti koridor po kompromisnem predlogu
23. 02. 2001 00.00
Minister za promet Jakob Presečnik in italijanski minister za promet in pomorstvo Pier Luigi Bersani sta danes v Trstu podpisala dogovor, ki določa okviren potek trase železniške hitre proge za velike hitrosti in zmogljivosti Benetke-Trst-Ljubljana in njeno gradnjo do leta 2015. Po šestih letih razhajajočih slovenskih in italijanskih mnenj o poteku železniške povezave Slovenije z Italijo v sklopu petega transportnega koridorja so strokovne službe obeh ministrstev za promet in železniških družb v dobrem mesecu oblikovale kompromisen predlog t.i. varianto M, ki določa priključitev trase med Ljubljano in Trstom na polovici drugega železniškega tira Koper-Divača. Ministra sta poudarila, da je v načrtih upoštevana tudi priključitev Goriške na hitro progo.

Mutombo namesto Kukoča
22. 02. 2001 00.00
Zatišje v prestopnem roku v severnoameriški košarkarski ligi NBA je bilo, kot kaže, le navidezno. Tik pred zaključkom prestopnega roka naj bi namreč prišlo do velike zamenjave igralcev med dvema kluboma, Philadelphie 76'ers in Atlante Hawks. Osrednja osebnost košarkarske "trgovine" med kluboma naj bi bil, po poročanju ameriških medijev, center Hawksov Dikembe Mutombo, ki se naj bi skupaj s soigralcem Roshownom McLeodom preselil v Philadelphio, v obratni smeri pa naj bi v Atlanto odšli Hrvat Toni Kukoč, Theo Ratliff, Nazr Mohammed ter Pepe Sanchez. Oba kluba naj bi javnost o zamenjavi igralcev obvestila v naslednjih 24 urah.

Sporne luknje v ementalcu
22. 02. 2001 00.00
Američani so s svojo novo uredbo dodobra razhudili Švicarje. V svoji zakonodaji namreč od torka naprej dopuščajo, da so v siru ementalcu lahko tudi manjše luknje, kot jih "zahtevajo" tradicionalni švicarski standardi.

Ni nevarnosti epidemije
22. 02. 2001 00.00
Potem ko so v začetku tega tedna v Veliki Britaniji odkrili prvi primer prašičje slinavke, oblast danes govorijo že o epidemiji. Evropska unija je tako sinoči prepovedala uvoz vseh živali, mesa in svežega mleka iz Velike Britanije, s podobnimi problemi pa se ukvarjajo tudi v Ameriki.

Za Troho ni sledi
22. 02. 2001 00.00
Jutri bo mesec dni odkar so prijavili izginotje pojočega majorja Ladislava Trohe. O njegovi usodi krožijo različne govorice, o tem pa je danes na izredni seji začela razpravljati tudi Komisija za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb.

Umrl pionir med aboriginskimi slikarji
21. 02. 2001 00.00
V Sydneyu je nedavno umrl Johnny Tjupurrula Warangkula, pionir in eden najpomembnejših predstavnikov slikarstva avstralskih domorodcev. Star naj bi bil 75 let. Warangkula je pripadal približno 1400 Aboriginom, ki so jih v začetku 70. let prisilno preselili v naselbino Papunya, približno 300 kilometrov zahodno od Alice Springsa v osrednji Avstraliji. Približno v tistem času se je začel ukvarjati tudi z umetnostjo, da bi za vekomaj upodobil svojo izgubljeno domovino. S svojim značilnim slikarskim stilom, prekrivanjem številnih plasti pik, ki naj bi ponazarjale njegove sanje, je Warangkula kmalu postal eden vodilnih predstavnikov aboriginske umetnosti in veliki vzornik za številne aboriginske umetnike. Za svoja dela je prejemal tudi visoka mednarodna priznanja. Samo lani so eno njegovih slik prodali za rekordno vsoto 60 milijonov tolarjev, največ kar je dosegla katerakoli umetnina avstralskih domorodcev, vendar pa je sam od velike slave imel bolj malo, saj naj bi po pričevanju sorodnikov le zmerno shajal skozi mesec. Največ naj bi od njegove slave pobrali preprodajalci njegovih umetnin, pa tudi velike korporacije, ki so njegove slike uporabljale v reklamne namene.

Kitajska delegacija prispela v Slovenijo
21. 02. 2001 00.00
Na tridnevni obisk v Slovenijo je dopoldne prispela vladno-gospodarska delegacija s Kitajske. Delegacijo, ki jo vodi državna svetnica Wu Yi, v kitajskem državnem svetu odgovorna za področje zunanje trgovine, je na brniškem letališču pričakala ministrica za gospodarstvo Tea Petrin. Wujeva se bo v času obiska v naši državi sestala tudi s predsednikom države Milanom Kučanom, predsednikom vlade Janezom Drnovškom in ministrom za zunanje zadeve Dimitrijem Ruplom.

Gartner vabi na predavanje o integraciji aplikacij
21. 02. 2001 00.00
Genis, slovenski zastopnik podjetja Gartner, vabi na predavanje, ki bo v ponedeljek, 26. februarja 2001, od 9. do 13. ure v dvorani C Gospodarske zbornice Slovenije na Dimičevi 13 v Ljubljani. Predaval bo Gartner direktor za področje integracije aplikacij g. Massimo Pezzini. Predavanje bo v angleščini.

Mir ima 15 let
21. 02. 2001 00.00
V Rusiji se danes spominjajo izstrelitve orbitalne znanstvene postaje Mir. Glavni modul postaje, na katerega so kasneje priključili še pet drugih modulov in en spajalni odsek, ki je olajšal združitve z vesoljskimi raketoplani, so po štiridnevni preložitvi zaradi težav s komunikacijami plovila izstrelili 20. februarja 1986 ob 0.28 in 23 sekund po moskovskem času. Izstrelitev so posvetili 27. kongresu sovjetske komunistične partije. SZ že dolgo ni več, Mir pa kroži še naprej in je pričakovano življenjsko dobo petkrat presegel.

Za pametnejše sankcije proti Iraku
20. 02. 2001 00.00
ZDA in Velika Britanija razmišljata o omilitvi sankcij proti iraškemu režimu, je danes dejal vodja britanske diplomacije Robin Cook. Cook ni pojasnil, za kakšne omilitve gre, vendar naj bi "pametnejše" sankcije onemogočile iraško vojsko, odprle pa bi možnosti za gospodarsko in humanitarno pomoč Iraku. V odgovor na številne kritike ameriško-britanske politike do Iraka je Cook dejal, da je treba mednarodno javno mnenje znova spomniti na stalno nevarnost, ki jo predstavlja Sadam Husein. O "pametnejših" sankcijah se bodo v četrtek v Washingtonu sestali predstavniki Velike Britanije in ZDA. Pogovori o Iraku bodo dan pred srečanjem ameriškega predsednika Georgea Busha in britanskega premiera Tonyja Blaira in malo po začetku turneje državnega sekretarja Colina Powella po Bližnjem vzhodu.

Kdo bo vodil pogajanja s Palestinci?
19. 02. 2001 00.00
Pri oblikovanju t.i. velike koalicije v Izraelu je po poročanju medijev prišlo do krize. Osrednje sporno vprašanje naj bi bilo, ali bo pogajanja s Palestinci vodil novoizvoljeni premier Ariel Šaron. Laburistična stranka zahteva oblikovanje posebnega "mirovnega kabineta", ki bi ga vodil nekdanji premier iz njihovih vrst Šimon Peres. Dosedanji laburistični premier Ehud Barak je prejšnji teden privolil v veliko koalicijo s Šaronovo stranko Likud, pri tem pa se je v lastni stranki znašel v navzkrižnem ognju kritik. Pogajalci obeh strank naj bi se znova sestali danes.

Protesti proti napadom
18. 02. 2001 00.00
V Bagdadu se je danes zbralo več tisoč ljudi, ki so izrazili nezadovoljstvo zaradi petkovih bombnih napadov na Bagdad, v katerih sta po uradnih podatkih umrli dve osebi, več kot 20 pa je bilo ranjenih. Tako je v južnem delu iraške prestolnice proti napadom protestiralo približno 3000 ljudi , medtem ko se je v središču Bagdada zbralo 5000 ljudi, ki so izrazili nasprotovanje ameriškemu predsedniku Gerorgu Bushu in podporo iraškemu predsedniku Sadamu Huseinu. V podporo Iraku se je danes zbralo tudi skoraj tisoč ljudi v Gazi. "Sadam, udari po Tel Avivu," so vzklikali protestniki, ki so se zbrali na ulicah Beit Hanuna na severu Gaze.

Kriza madžarske televizije
16. 02. 2001 00.00
Madžarska državna televizija (MTV) je zašla v velike denarne težave. Lansko poslovno leto je namreč končala z izgubo šestih milijard forintov, medtem ko je vrednost neizplačanih honorarjev narasla na 240 milijonov forintov. Madžarska vlada zato resno razmišlja o zamenjavi generalnega direktorja MTV Laszla Zsolta Szaba.

Türk sklepal škodljive pogodbe
15. 02. 2001 00.00
Vlada je danes sprejela poročilo nadzornega sveta Elesa, ki med drugim ugotavlja, da je zaradi pogodb, ki jih je sklenil odstavljeni direktor prišlo do velike finančne škode.