Vesoljski

Kakšen pečat je Boscarol pustil v svetu letalstva?

05. 09. 2024 18.28

Po Tomu Cruisu, Harrisonu Fordu, Elonu Musku in princu Harryju zdaj tudi Slovenec. Ajdovski podjetnik, inovator in ustanovitelj Pipistrela Ivo Boscarol je postal živa legenda letalstva. Tako je odločil odbor ameriške letalske akademije Kiddie Hawk, ki prestižno nagrado in naslov Living Legends podeljuje ljudem z izjemnimi dosežki v letalstvu in vesoljski tehnologiji. Kakšen pečat je Boscarol torej pustil v svetu letalstva in kakšnega namerava po prodaji Pipistrela pustiti na drugih področjih?

Ivo Boscarol v družbi Buzza Aldrina, Toma Cruisa in Harrisona Forda

02. 09. 2024 14.30

Ivo Boscarol se po novem ponaša z nazivom žive legende letalstva, s čimer se je znašel v družbi astronavta Buzza Aldrina ter hollywoodskih legend Toma Cruisa in Harrisona Forda. Naziv mu je podelila neprofitna organizacija Letalska Akademija Kiddie Hawk, ki je Boscarola leta 2018 imenovala tudi za najboljšega podjetnika na področju letalstva.

Namesto junija letos se bosta na Zemljo vrnila po januarju 2025

24. 08. 2024 20.37

Nasina astronavta, ki sta v vesolju že od 5. junija, čeprav bi se morala na Zemljo vrniti že po osmih dneh, bosta vrnitev dočakala šele naslednje leto, je sporočila ameriška vesoljska agencija. Vrnila naj bi se v kapsuli Crew Dragon, ki jo je izdelalo podjetje SpaceX, njuno prvotno plovilo pa se bo na Zemljo vrnilo prazno.

Namesto 8 dni v vesolju že več kot dva meseca – kdaj se bosta lahko vrnila?

15. 08. 2024 16.10

Ameriška vesoljska agencija Nasa bo odločitev o dveh astronavtih, ki ne moreta z Mednarodne vesoljske postaje (ISS) zaradi pokvarjenega plovila Starliner podjetja Boeing, sprejela do konca meseca, je v sredo na novinarski konferenci v Washingtonu povedal Ken Bowersox z Nasinega direktorata za vesoljske misije.

Urbano raziskovanje: zapuščeni, skrivnostni, a veličastni objekti

09. 08. 2024 16.24

Urbano raziskovanje je posebna vrsta turizma oziroma raziskovanja, ki pomeni obiskovanje zapuščenih in propadajočih zgradb, krajev, ki so skoraj pozabljeni od sveta. Gre za objekte, ki so nekoč prekipevali od življenja – za gledališča, šole, počitniška naselja ... Danes pa se na njih nabira prah, morda jih obrašča gosto rastlinje. Če je to nekaj, kar vas zanima, ne spreglejte seznama takšnih lokacij.

Ne osem dni, vse kaže, da bosta astronavta v vesolju osem mesecev

08. 08. 2024 08.33

Potem ko sta v prvih dneh junija astronavta Sunita Williams in Butch Wilmore končno poletela proti Mednarodni vesoljski postaji, se je zdelo, da je more z Boeingovimi Starlinerji vendarle konec. A izkazalo se je drugače. Kar bi morala biti osemdnevna misija, traja že dva meseca, prav mogoče pa je, da se bosta na Zemljo vrnila šele februarja. In to s kapsulo Boeingovega največjega rivala.

Duran Duran: Nostalgičen, a vrhunski večer popa iz 80. in 90. let

01. 08. 2024 08.57

Marsikateri Slovenec si je na predzadnji julijski večer privoščil izdatno dozo nostalgičnega popa, saj so v puljski areni pred pozitivno vznemirjenim občinstvom koncertirali Duran Duran. Ljubljenci številnih deklet, ki so odraščale v 80. ali 90. letih prejšnjega stoletja so na vrhunskem nastopu ponudili praktično vse njihove največje hite, ki so navdušili staro in mlado.

Trboveljski Dewesoft zagotovil merilne sisteme za razvoj evropske rakete

05. 07. 2024 13.11

Merilne sisteme za evropsko nosilno raketo Ariane 6, ki jo bo Evropska vesoljska agencija 9. julija izstrelila v vesolje, je zagotovilo trboveljsko podjetje Dewesoft. Kot so pojasnili v podjetju, gre za merilne inštrumente, ki omogočajo zajem podatkov v najzahtevnejših razmerah.

Barbie iz vesolja na razstavi v londonskem Muzeju oblikovanja

05. 07. 2024 09.15

Igralna lutka Barbie, ki je šest mesecev krožila okoli Zemlje na Mednarodni vesoljski postaji (ISS), bo od danes prvič javno razstavljena v Muzeju oblikovanja v Londonu. Na ogled bo v okviru nove razstave ob 65. obletnici lutke Barbie, ki jo je muzej pripravil v sodelovanju s proizvajalcem igrač Mattel.

Težave Boeinga tudi v vesolju: astronavta do nadaljnjega obstala na vesoljski postaji

22. 06. 2024 11.57

Ameriška vesoljska agencija Nasa je v petek sporočila, da so vrnitev vesoljskega plovila Starliner z Mednarodne vesoljske postaje (ISS) na Zemljo, ki je bila načrtovana za prihodnji teden, odložili za nedoločen čas. S tem bodo imeli več časa za pregled okvar pogonskih motorjev in uhajanja helija, so pojasnili.

Komisija predlaga 199,7 milijarde evrov težak proračun

19. 06. 2024 15.08

Evropska komisija je predstavila predlog proračuna za prihodnje leto, vreden 199,7 milijarde evrov. Dodatnih 72 milijard evrov bodo predstavljala izplačila v okviru začasnega instrumenta za okrevanje NextGenerationEU. Kot so poudarili v Bruslju, bodo ta znatna sredstva podprla EU pri izpolnjevanju njenih prednostnih nalog.

Podpisan sporazum, ki bo Slovenijo 'katapultiral' še dlje v vesolje

18. 06. 2024 18.51

Predsednik vlade Robert Golob in generalni direktor Evropske vesoljske agencije Josef Aschbacher sta podpisala sporazum, na podlagi katerega bo Slovenija postala polnopravna članica te vesoljske agencije. "Zdaj se pravo delo šele začenja," je ob tem dejal slovenski premier, ki se veseli, da bodo lahko opravljali koristno delo, "ne le za Slovenijo ali Eso, temveč za celotno človeštvo". Slovenija bo sicer uradna polnopravna članica agencije postala po izteku veljavnega pridružitvenega sporazuma 1. januarja 2025.

Zaradi okvare falcona Golob v Pariz z Macronom

18. 06. 2024 15.17

Na vladnem letalu falcon je med letom v Bruselj, kamor je v ponedeljek potoval predsednik vlade Robert Golob, prišlo do manjše tehnične težave, so pojasnili na ministrstvu za obrambo. Golob je zato iz Bruslja v Pariz na podpis sporazuma o polnopravnem članstvu v Esi letel skupaj s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom.

Nemška igralka Sandra Hüller bo zaigrala z Ryanom Goslingom

08. 06. 2024 09.37

Pred kratkim nominirana igralka za oskarja, Sandra Hüller, je našla naslednji projekt. Zaigrala bo ob enem izmed najbolj priljubljenih igralcev, Ryanu Goslingu. Tuji mediji poročajo, da bosta igralca nastopila v novem znanstvenofantastičnem filmu Project Hail Mary Andyja Weira. Kljub velikim podvigom v tujini pa nemška igralka ne pozablja na svojo domovino.

Zgodovinski polet v vesolje, v kapsuli znova astronavtka slovenskih korenin

05. 06. 2024 18.17

Ameriška vesoljska agencija Nasa je na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) izstrelila novo vesoljsko plovilo Starliner, ki ga je izdelalo podjetje Boeing. V dobre štiri metre veliki kapsuli sta v vesolje poletela dva astronavta, med katerima je tudi pilotka Suni Williams. Američanka, ki je v vesolju doslej preživela že več kot 300 dni, ima tudi slovenske korenine. Pred leti je Slovenijo tudi že obiskala.

Vesoljski teleskop James Webb posnel najbolj oddaljeno galaksijo

31. 05. 2024 16.08

Nasa poroča o novem neverjetnem odkritju. Vesoljski teleskop James Webb je namreč posnel najbolj oddaljeno galaksijo doslej. Galaksija JADES-GS-z14-0 naj bi nastala le 290 milijonov let po velikem poku, kar je novi rekord za "najstarejšo" poznano galaksijo.

Paul McCartney postal prvi britanski glasbeni milijarder

17. 05. 2024 14.57

Paul McCartney, ki je svojo glasbeno pot začel v skupini The Betles, je postal prvi britanski glasbenik, ki je postal milijarder, glede na seznam bogatašev Sunday Timesa. 81-letnik je v preteklem letu s turnejami svoje bogastvo povečal za 58 milijonov evrov, velik izkupiček je dobil tudi s pomočjo Beyonce, ki je lani izdala priredbo njegove pesmi Blackbird, ob tem pa ima že sam tudi donosen glasbeni katalog, ki mu letno prinaša velik zaslužek.

1,5 milijona evrov za krepitev slovenskega vesoljskega sektorja

15. 05. 2024 10.50

Evropska vesoljska agencija je objavila nov razpis, ki je namenjen samo podjetjem in akademskim ter raziskovalnim organizacijam s sedežem v Sloveniji. Vrednost razpisa, znotraj katerega se zbirajo okvirni predlogi za projekte izbranih tem z namenom krepitve vesoljskega sektorja v Sloveniji, je 1,5 milijona evrov.

Težave za Boeing: polet Starlinerja odpovedan zaradi okvare

07. 05. 2024 08.20

Prvi testni polet Boeingovega vesoljskega plovila Starliner s posadko je bil tik pred vzletom odpovedan zaradi okvare na ventilu za kisik, je sporočila ameriška vesoljska agencija Nasa. Datuma novega poleta plovila proti Mednarodni vesoljski postaji (ISS) ni podala.

Skupina The Rolling Stones že več kot 60 let na turnejah

30. 04. 2024 14.04

Skupina The Rolling Stones se je pred dnevi podala na novo turnejo ob promociji njihovega zadnjega studijskega albuma Hackney Diamonds. Člani skupine nastopajo že več kot 60 let, a se še ne nameravajo upokojiti. Glasba in nastopanje jih navdušujeta. Na prvem koncertu turneje so bili oboževalci vseh starosti, ki so ob njihovem nastopu uživali in z njimi prepevali.

Vlada prižgala zeleno luč pogajanjem za polnopravno članstvo v ESI

17. 04. 2024 13.49

Vlada je prižgala zeleno luč pogajanjem za polnopravno članstvo Slovenije v Evropski vesoljski agenciji (ESA). Polnopravno članstvo bo Sloveniji prineslo številne prednosti, med drugim možnosti za sodelovanje v programih, v katerih slovenski vesoljski sektor doslej ni mogel sodelovati, so sporočili z vlade.

Capital Crew potrjujejo kolektivno lastništvo prestolnice

06. 04. 2024 11.00

Specialna bratovščina Sinjih z-gen galebov.

Naša prvoaprilska šala preplavila splet, nasedli tudi tuji mediji

04. 04. 2024 10.11

Na dan za potegavščine smo si na naši spletni strani privoščili šalo, ki se je kot blisk razširila po družbenih omrežjih. Povzeli so jo celo tuji mediji, med njimi britanski Daily Mail, ki ni opazil, da je dražba Ronaldove postelje v resnici prvoaprilska šala. Na to smo jih opozorili, zato so vsebino umaknili s spletne strani, še vedno pa so z objavami preplavljena družbena omrežja. Kako nekritični so v takšnih primerih uporabniki družbenih omrežij in zakaj so naši šali nasedli tudi tuji mediji?

Slovo 'orla', Ronaldomanija, 'ukradeni' poljub in dvojna obletnica Nata

30. 03. 2024 18.12

Le kaj je zaznamovalo minuli teden? Zagotovo je bil to šport, ob tem pa tudi dvojna obletnica Nata. Slovenijo je zajela Ronaldomanija. A če je slavni portugalski zvezdnik v našo deželo prispel skoraj kraljevo, jo je zapustil z repom med nogami. Portugalsko reprezentanco je namreč ugnala mala Slovenija. Solze pa so medtem točili tudi oboževalci smučarskih skokov in našega Petra Prevca, ki je še zadnjič poletel po planiški velikanki in v kariero zapisal še zadnji uspeh. In če se odmaknemo od športa, tu je tudi 20 let Slovenije v Natu ter 75. obletnica obstoja te mednarodne organizacije. Katere fotografije so še odmevale pretekli teden?

Delnice Amazona so leta 2024 poskočile za več kot 15 %, Bezos postal najbogatejši človek na svetu

29. 03. 2024 00.15

Jeff Bezos morda ne bo tako pogosto na naslovnicah kot Tesla in Elon Musk, vendar je cena delnic podjetja Amazon letos presegla cene delnic podjetja Tesla.

Slovenski študenti se bodo v finalu potegovali za pripravo zajtrka v vesolju

13. 03. 2024 16.54

Študenti z BIC Ljubljana, višje strokovne šole, so se kot edina evropska šola uvrstili med deseterico izbranih v finale mednarodnega tekmovanja NASA HUNCH Culinary Challenge. Študenti so pripravili zajtrk z ješprenjem, s suhimi hruškami, z orehi in dimljenim tofujem. Jed zmagovalne ekipe bodo v vesoljski agenciji Nasa vključili v prehrano astronavtov.

Po šestmesečni misiji so se na Zemljo vrnili štirje astronavti

12. 03. 2024 15.29

Štirje astronavti so se zgodaj davi po nekaj več kot šestmesečni misiji na Mednarodni vesoljski postaji (ISS) vrnili na Zemljo. Četverica je s kapsulo Dragon podjetja SpaceX pristala v morju blizu mesta Pensacola na skrajnem severozahodu Floride. Z ISS so sicer na Zemljo potovali 18 ur in pol.

'Človeštvo bo prvič poznalo več zvezd in galaksij, kot je ljudi na Zemlji'

10. 03. 2024 18.25

Na drugem koncu sveta raste observatorij s prav posebnim teleskopom, ki nam bo omogočil še globlji vpogled v vesolje. Observatorij Vere Rubin v Čilu. Slovencem sicer dostop do južnega neba omogoča že več teleskopov in držav, s katerimi sodelujemo. A tisti v Veri Rubin bo še toliko bolj izjemen, saj bo znanstvenikom v le treh dneh omogočil dostop do podatkov, za katere bi pred 20 leti potrebovali desetletje, da bi jih dobili. "Kot pravi znanstveni vodja oz. direktor observatorija Vere Rubin, profesor Željko Ivezić, bo to prvič, ko bo človeštvo poznalo več zvezd in galaksij, kot je živih ljudi na Zemlji," pove astronomka in astrofizičarka Andreja Gomboc, s katero smo govorili tudi o pomenu razvoja vesoljskega sektorja in vesoljski tekmi med državami.

Igra izčrpavanja, druga hladna vojna in Putinovo blefiranje

25. 02. 2024 07.08

Ruska invazija na Ukrajino vstopa v tretje leto, miru pa ni na vidiku. Kremelj je zelo jasno povedal, da je edini cilj, ki ga bo sprejel, predaja Ukrajine, medtem ko so Ukrajinci enako jasno povedali, da se bodo še naprej borili. Kdaj in kako se bo torej ta vojna končala? O tem, kaj lahko pričakujemo, je za Foreign Policy spregovorilo več uglednih strokovnjakov.

Evropski satelit treščil v Pacifik: 'Lahko noč ERS-2'

21. 02. 2024 09.06

Na Zemljo se je po skoraj 30 letih v vesolju vrnil satelit ERS-2 Evropske vesoljske agencije. Satelit je v Zemljino atmosfero vstopil okoli 16.32 po srednjeevropskem času, med ponovnim vstopom v atmosfero pa je razpadel na dele in zagorel. Pozno zvečer pa je ESA sporočila, da je satelit padel v Tihi ocean, nekje med Aljasko in Havaji.