Vesoljski

Uspešna vrnitev posadke, ki je v šestih mesecih 2976-krat obkrožila Zemljo

04. 09. 2023 18.02

Po približno šestih mesecih bivanja na Mednarodni vesoljski postaji (ISS) so se štirje astronavti – dva Američana, Rus in astronavt Združenih arabskih emiratov – varno vrnili na Zemljo, je sporočila ameriška vesoljska agencija Nasa. Njihova pot od ISS do morja ob obali Floride je trajala približno 17 ur.

James Webb znova navdušuje: še ne videne podrobnosti Obročaste meglice

30. 08. 2023 08.02

Nasin vesoljski teleskop James Webb je javnost navdušil z novo fotografijo iz oddaljenega kotička vesolja. Ikonični Obročasti meglici je napravil nov "portret", ta pa razkriva podrobnosti iz "vesoljske vasice ostankov umirajoče zvezde", ki jih ni bilo videti na še nobeni pretekli fotografiji meglice. Odkrili pa so tudi, da mora v tem sistemu obstajati še ena zvezda spremljevalka.

Štirje astronavti na krovu kapsule podjetja SpaceX poleteli proti ISS

26. 08. 2023 12.19

Štirje astronavti so na krovu vesoljske kapsule Dragon podjetja SpaceX z dnevom zamude poleteli proti Mednarodni vesoljski postaji (ISS). Kapsulo je z vesoljskega vzletišča na Floridi v vesolje zgodaj zjutraj po lokalnem času ponesla raketa Falcon-9. Na ISS naj bi prispeli po približno 24 urah.

'Zgodovinski dosežek': Indijci uspešno pristali na Luni

23. 08. 2023 15.04

Indijsko vesoljsko plovilo Chandrayaan-3 je varno pristalo na Luni, s tem pa je Indija postala šele četrta država, ki ji je to doslej uspelo. S tem dosežkom se je postavila ob bok ZDA, Sovjetski zvezi in Kitajski. Obenem pa je indijsko plovilo tudi prvo v zgodovini, ki je pristalo na Luninem južnem polu. Indijska sonda naj bi približno dva tedna raziskovala južno stran Lune, ki naj bi vsebovala vodo in dragocene minerale.

Rusko vesoljsko plovilo strmoglavilo na Luno

20. 08. 2023 11.15

Prva ruska misija na Luno po skoraj 50 letih se je končala neuspešno, potem ko je vesoljsko plovilo Luna-25 med manevriranjem strmoglavilo na površje Luno. Plovilo brez posadke bi moralo pristati na Luninem južnem tečaju, a je naletelo na težave, ko se je premaknilo v orbito pred pristankom.

Ruska sonda Luna-25 dosegla lunino orbito

16. 08. 2023 18.53

Ruska lunarna sonda Luna-25, prva po letu 1976, je po navedbah ruske vesoljske agencije Roskosmos dosegla orbito Lune. Sonda naj bi obkrožila Luno na oddaljenosti približno 100 kilometrov od površja, nato pa prihodnji ponedeljek pristala na južnem polu Zemljinega naravnega satelita.

Virgin Galactic opravil turistično pot do roba vesolja in nazaj

10. 08. 2023 18.29

Podjetje britanskega multimilijarderja Richarda Bransona Virgin Galactic je z izstrelišča v puščavi Nove Mehike uspešno izvedlo dolgo pričakovano turistično pot z raketnim letalom, ki je do roba vesolja in nazaj na Zemljo popeljalo tri potnike. To je sicer že sedma pot v vesolje podjetja Virgin Galactic od leta 2018.

Identificirali skrivnostno kupolo: ne gre za NLP ali ostanke letala

31. 07. 2023 15.40

Dva tedna po tem, ko je na obalo Zahodne Avstralije naplavilo skrivnostno železno kupolo, so oblasti identificirale predmet. Čeprav so se pojavile tudi teorije, da bi lahko šlo za kos sestreljenega komercialnega letala, pa je Avstralska vesoljska agencija kasneje sporočila, da naplavljen predmet najverjetneje pripada vesoljski nosilni raketi. Zdaj pa so teorijo potrdili: "Razbitine najverjetneje pripadajo nosilni raketi Polar Satellite."

Skrivnostna kovinska kupola najverjetneje pripada vesoljski nosilni raketi

18. 07. 2023 17.28

Skrivnostni valjasti predmet, ki ga je naplavilo na zahodno obalo Avstralije, je najverjetneje vesoljska smet, je sporočila avstralska policija. Predmet je sicer širok okoli dva metra in pol ter dolg do tri metre. Neznani predmet pa je takoj sprožil številna ugibanja in teorije o svojem izvoru.

NASA prvo leto teleskopa James Webb obeležila z novo fotografijo mladih zvezd

13. 07. 2023 06.00

Ameriška vesoljska agencija Nasa je obeležila eno leto od izstrelitve vesoljskega teleskopa James Webb z objavo fotografije, ki prikazuje spektakularne podobe rojstva Soncu podobnih zvezd. Po besedah vodje Nase Billa Nelsona je teleskop James Webb zgolj v enem letu spremenil pogled človeštva na vesolje.

Z Webbovim teleskopom odkrili najbolj oddaljeno črno luknjo doslej

11. 07. 2023 09.24

Astronomi so s pomočjo Webbovega vesoljskega teleskopa odkrili najbolj oddaljeno črno luknjo doslej, a ta rekord naj ne bi bil trajen. Nahaja se v središču galaksije, ki je nastala le 570 milijonov let po velikem poku. To je sto milijonov let bližje nastanku vesolja kot črna luknja, ki so jo leta 2021 s teleskopom v Čilu odkrili kitajski astronomi.

Evropska raketa Ariane 5 še zadnjič poletela v vesolje

06. 07. 2023 08.57

Evropska nosilna raketa Ariane 5 je ponoči še zadnjič vzletela in v vesolje ponesla dva satelita. Z zadnjim poletom Ariane 5 se je Evropa ob naraščajoči svetovni konkurenci nepričakovano znašla brez pravega načina za samostojno izstrelitev težjih tovorov v vesolje. Hkrati pa še vedno ni znano, kdaj bo njena naslednica opravila svoj prvi polet.

Webb preseneča: temni Saturn z žarečimi prstani

03. 07. 2023 11.12

Vesoljski teleskop James Webb je znova presenetil. Tokrat s fotografijo Saturna, na katerem njegovi prstani oddajajo čudovit žar. Levo od šestega planeta našega Osončja je mogoče videti tudi tri lune. V taki podobi planeta še nismo videli, je povedal britanski profesor znanosti o planetih.

Teden po tragediji Titana: kdo bi šel za 412.000 evrov v vesolje?

28. 06. 2023 14.58

Zasebno vesoljsko podjetje Virgin Galactic je le teden po tragični odpravi podmornice Titan sporočilo, da bo začelo prve komercialne polete v vesolje. Za potovanje bo treba odšteti približno 412.000 evrov. Prvi vesoljski turisti se bodo na 1,5-urno odpravo v vesolje podali v četrtek. Napoved je na družbenih omrežjih izzvala velik odziv.

Misija v neznano: Evklid bo razkril skrivnosti in zgodovino vesolja

18. 06. 2023 10.45

Vesoljski teleskop Evklid bo kmalu poletel v vesolje, znanstveniki pa upajo, da bodo slike, ki jih bo posnel, omogočile vpogled v to, iz česar je sestavljeno vesolje, ter bolje razumeti temno energijo in temno snov z natančnim merjenjem pospeška vesolja.

Komercialni vesoljski polet z Virgin Galactic: 450.000 dolarjev za 90-minutni polet

16. 06. 2023 16.13

Podjetje Virgin Galactic namerava 27. junija začeti komercialne vesoljske polete. Na prvi polet Galactic 01 pa bodo v zemeljsko krožnico poleteli trije člani posadke iz italijanskih zračnih sil in Nacionalnega raziskovalnega sveta Italije.

Mimo Zemlje bo švignil velik asteroid

12. 06. 2023 10.27

Mimo našega planeta bo čez dan poletel zelo hiter in velik asteroid. Zemljo bo obletel na varni razdalji, a ga Nasa zaradi velikosti in najbližje točke preleta označuje za potencialno nevarnega. V dolžino meri 890, v širino pa 370 metrov.

Do podatkov o kakovosti zraka z 'Evropskim indeksom kakovosti zraka'

08. 06. 2023 09.56

Agencija RS za okolje je opozorila na možnost uporabe brezplačne aplikacije European Air Quality Index (Evropski indeks kakovosti zraka), ki omogoča dostop do osveženih podatkov o kakovosti zraka v evropskih mestih, nudi pa tudi napovedi kakovosti zraka in zdravstvena priporočila. Na voljo je v slovenskem jeziku.

Za sodelovanje v raziskavi z ležanjem v postelji v treh dneh že 200 prijav

31. 05. 2023 18.08

Na oglas Instituta Jožef Stefan (IJS), v katerem iščejo moške za fiziološke raziskave in 60-dnevno ležanje v postelji, je prispelo že prek 200 prijav. Število je podobno kot v preteklih raziskavah, le da so prijave tokrat prispele v le treh dneh. Zbirali jih bodo do sredine junija, čeprav jih je po besedah Igorja Mekjavića z IJS že sedaj dovolj.

Iz vesolja padel meteor, eksplozijo slišali tudi 500 kilometrov stran

21. 05. 2023 09.54

V soboto zvečer je nebo nad Avstralijo močno zasvetilo. Iz vesolja se je namreč proti celini spustil približno metrski meteor. Vesoljski kamen je eksplodiral še preden je dosegel tla, pok pa se je slišal tudi do 500 kilometrov daleč. Prebivalci zvezne države Queensland, kamor je bil namenjen, so dogodek posneli, ob tem pa v objektiv ujeli čudovite modro-zelene odtenke

Vesoljska vremenska napoved: Oblačno s preleti asteroidov in motnjami v signalu

20. 05. 2023 09.41

Obeta se nam pestro 'vesoljsko' vreme. Ta vikend bo namreč mimo Zemlje vsega skupaj švignilo kar pet asteroidov. Največji med njimi bo v okolico našega planeta priletel v nedeljo. Takrat naj bi nas dosegla tudi Sončeva plazma, ki bi lahko povzročila težave v mobilni tehnologiji in letalstvu.

Umrl je Nasin znanstvenik in slovenski strokovnjak Dušan Petrač

15. 05. 2023 08.55

V 92. letu starosti je umrl ugleden znanstvenik pri ameriški vesoljski agenciji Nasa, častni član Inženirske akademije Slovenije Dušan Petrač. Petrač je bil fizik svetovnega slovesa in tudi prvi kandidat slovenskega rodu za polet v vesolje. Od leta 1973 je neposredno sodeloval pri poskusih v breztežnostnem laboratoriju, pri poskusih z raketami, z vesoljskim taksijem in umetnimi sateliti.

Avantura na robu vesolja z razkošno večerjo za 120 tisočakov?

14. 05. 2023 21.00

Ste si kdaj predstavljali, da bi večerjali visoko nad oblaki, na samem robu vesolja? Ali da bi na tako posebnem kraju večerjali kar v petzvezdnični razkošni restavraciji? Morda so trenutne resnično le sanje, a že prihodnje leto bi lahko postale resničnost. Francosko podjetje Zephalto namreč načrtuje prav vesoljsko izkustvo s spektakularnim pogledom na obličje Zemljo.

Redek pogled iz vesolja: severni sij ujela tudi vesoljska postaja

27. 04. 2023 17.51

Zaradi povečane dejavnosti Sonca smo bili Zemljani v tem tednu večkrat priča čudovitim severnim sijem. Viden je bil tudi v Sloveniji, kar je prava redkost. Posebej redek pa je tudi pogled na severni sij iz vesolja.

Norveška jezna na Švedsko: znanstvena raketa padla na norveško ozemlje

26. 04. 2023 13.26

Padec švedske rakete na norveška tla je te dni povzročil enega redkih sporov med sosednjima Norveško in Švedsko. Oslo je vznejevoljilo ravnanje sosede, ki da jih ni nemudoma obvestila o tem. Škode ali poškodovanih sicer ni bilo.

'Slovenija, majhna na Zemlji, a velika v vesolju'

13. 04. 2023 13.39

"Slovenija je majhna na Zemlji, a želi postati velika v vesolju." To je želja ob predstavitvi osnutka prve Slovenske vesoljske strategije 2030. V njem je določenih pet strateških stebrov za podporo razvoju sektorjev, med katerimi so trije namenjeni razvoju programskih prednostnih področij, dva pa vzpostavljanju dobrih pogojev za nadaljnji razvoj vesoljskega sektorja. Javna razprava o strategiji se bo zaključila 10. maja letos. Vodja Slovenske vesoljske pisarne in vodja slovenske delegacije pri Evropski vesoljski agenciji Tanja Permozer pa je na predstavitvi poudarila, da med vesoljske tehnologije sodi še marsikaj drugega kot le rakete in potovanje v vesolje.

Znanstvenik, ki namerava na dnu Atlantskega oceana preživeti 100 dni

11. 04. 2023 12.27

Joseph Dituri, 55-letni vojni veteran in profesor s Floride, upa, da bo s 100-dnevnim bivanjem pod vodo naredil več, kot samo postavil svetovni rekord. S pomočjo ekipe znanstvenikov, zdravnikov in psihologov preučuje, kako se človeško telo odziva na dolgotrajno izpostavljenost ekstremnemu pritisku v majhnem okolju. Prepričan je, da lahko človek s tem podaljša svojo življenjsko dobo in prepreči bolezni, povezane s staranjem. "Sumimo, da bom postal nadčlovek!" je dejal, preden se je lotil medicinskega eksperimenta.

Objavili fotografije nesreče, v kateri je umrl prvi človek v vesolju

27. 03. 2023 20.44

Ruski državni arhiv znanstvene in tehnične dokumentacije je objavil fotografije s kraja, kjer je v letalski nesreči umrl prvi človek v vesolju Jurij Gagarin.

Med Luno in Zemljo ponoči poletel 'ubijalec mest'

26. 03. 2023 11.40

Ponoči je mimo Zemlje poletel asteroid, ki so ga zaradi njegove velikosti poimenovali 'ubijalec mest'. Od našega površja je bil oddaljen manj kot od Lune, na nebu pa ga je bilo s pomočjo teleskopa mogoče opazovati že več dni.

Ruska in ameriški astronavt obtičali na ISS: Na Zemljo s polletno zamudo

25. 03. 2023 15.39

Na Mednarodni vesoljski postaji sta obtičala dva ruska kozmonavta in ameriški astronavt. Njihova pot na Zemljo bi se morala začeti ta mesec, a se bodo lahko zaradi napake na potovalni kapsuli domov lahko vrnili šele konec septembra.