Vesoljski

Zemljino orbito bo preletel asteroid, dovolj velik, da bi lahko uničil mesto

24. 03. 2023 17.29

Asteroid, dovolj velik, da bi lahko uničil mesto, bo konec tedna preletel Zemljino in Lunino orbito. Na našo srečo pa bo obe astronomski telesi zgrešil, so napovedali znanstveniki.

Skrivnostna svetloba nad Kalifornijo: 'Kaj, za vraga, se dogaja?!'

21. 03. 2023 10.05

Nočno nebo nad Sacramentom v ameriški zvezni državi Kaliforniji so razsvetlile nenavadne svetlobne proge in presenetile številne očividce. Množica veseljakov je bila namreč na petkov večer zbrana na praznovanju dneva svetega Patrika, ko so opazili redek pojav. Videoposnetek kratkega, a vznemirljivega spektakla na nebu je zaokrožil po družbenih omrežjih in sprožil niz ugibanj o dogajanju.

Moda na Luni: Nasa predstavila novo vesoljsko obleko

16. 03. 2023 09.00

Ameriška vesoljska agencija Nasa je v sredo v Johnsonovem vesoljskem centru v teksaškem Houstonu javnosti predstavila prototip nove vesoljske obleke za astronavte, ki bodo potovali na Luno in se tam sprehajali. V sodelovanju z Naso je obleko razvilo zasebno podjetje Axiom Space.

Nasin teleskop James Webb fotografiral dih jemajoči uvod v smrt zvezde

15. 03. 2023 16.02

Vesoljska agencija Nasa je z javnostjo delila novo osupljivo fotografijo vesoljskega teleskopa James Webb. Tokrat je v svoj objektiv ujel le redko viden pojav – ogromno zvezdo na pragu svoje smrti, ki v vesolje odlaga veliko količino vročega plina in prahu. S pomočjo novega teleskopa pa bodo lahko znanstveniki zdaj odkrivali podrobnosti tega kozmičnega prahu, ki sestavlja vse v vesolju – od novih zvezd do novih planetov in vsega, kar je na njih.

Le nekaj minut po vzletu Japonska sestrelila svojo raketo

07. 03. 2023 10.33

Zaradi neuspešne izstrelitve je morala Japonska sestreliti svojo novo raketo, s katero so želeli postati konkurenca SpaceXu Elona Muska. Poznavalci pravijo, da je dogodek velik korak nazaj za Japonsko agencijo za raziskovanje vesolja. Vlada je medtem neuspeh testa označila za obžalovanje vrednega.

Izbor fotografij: teden v znamenju tragedij, vojne in zmage

04. 03. 2023 16.15

Pregled znova začenjamo v Ukrajini, ki trpi že v drugem letu vojne. Pretresali so tudi prizori iz Grčije, kjer je nesreča vlaka zahtevala na desetine življenj, in slike brodoloma v Italiji. Bili pa so tudi lepi trenutki. Tako je v številnih delih Evrope navduševal izjemno močan severni sij, Japonce so razveselile cvetoče češnje, v južni Kaliforniji so po več desetletjih dočakali sneg, Slovenci pa smo se veselili ob zmagi na svetovnem prvenstvu.

Raketa SpaceX na ISS poslala štiričlansko posadko

02. 03. 2023 13.00

Raketa ameriškega podjetja SpaceX, ki je v lasti milijarderja Elona Muska, je v okviru misije Dragon Crew-6 s štiričlansko posadko poletela proti Mednarodni vesoljski postaji (ISS). Prvotno je bila izstrelitev načrtovana za ponedeljek, vendar so jo morali le nekaj minut pred vzletom preklicati zaradi težav s sistemom za vžig.

Nadomestno vesoljsko plovilo sojuz poletelo proti ISS

24. 02. 2023 21.19

Rusko vesoljsko plovilo sojuz je brez posadke iz Kazahstana poletelo proti Mednarodni vesoljski postaji (ISS), od koder bo na Zemljo pripeljalo dva ruska kozmonavta in ameriškega astronavta. Kapsula Sojuz MS-23 bo nadomestila poškodovano kapsulo MS-22, s katero je trojica lani prispela na postajo.

Vesoljski teleskop odkril šest velikih galaksij, ki so nastale po velikem poku

23. 02. 2023 10.01

Vesoljski teleskop Jamesa Webba je odkril šest velikih galaksij, ki so nastale kmalu po velikem poku, je pokazala nova študija, ki je presenetila znanstvenike. Novoodkrite galaksije naj bi nastale s hitrostjo, ki ni v skladu z našim trenutnim razumevanjem vesolja.

'Spektakularno, izjemno': asteroid razsvetlil nebo nad Rokavskim prelivom

13. 02. 2023 17.33

Na obeh straneh Rokavskega preliva so številni navdušenci nad astronomijo v noči na ponedeljek zrli v nebo v pričakovanju, da bodo videli prihod majhnega asteroida. In mnogim se je čakanje obrestovalo, saj so za nekaj trenutkov uživali v enkratni svetlobni predstavi na nebu. To je bilo sicer šele sedmič, da je Evropska vesoljska agencija prihod asteroida napovedala vnaprej.

Vesolje kot globalna arena

30. 01. 2023 12.46

Vesolje že stoletja vzbuja občudovanje in navdih mnogih. Začetki raziskovanja in preučevanja vesolja segajo v zgodovino, ko so prve zibelke civilizacij začele raziskovati in razlagati naravne pojave s pomočjo nebesnih teles. Poleg tega so že v antični Grčiji številni astronomi skušali razložiti pojave okoli sebe in opravili različne izračune o vesolju. Vse te študije so temeljile na primitivnih opazovanjih s tal, saj se je satelitska tehnologija pojavila šele v dvajsetem stoletju. Kljub temu številni strokovnjaki s področja vesoljskih znanosti trdijo, da so prav ta primitivna opazovanja pripomogla k razvoju in natančni analizi vesolja.

Teleskop James Webb potrdil obstoj eksoplaneta, velikega skoraj kot Zemlja

12. 01. 2023 15.14

Vesoljski teleskop Jamesa Webba je na svoj seznam dosežkov pripisal še enega. Z njim je namreč bil prvič potrjen obstoj zunajsončnega planeta oziroma eksoplaneta. Nebesno telo, ki so ga poimenovali LHS 475 b, se nahaja zunaj našega osončja, veliko pa je skoraj toliko kot Zemlja. Nahaja se v ozvezdju Oktans in je 41 svetlobnih let oddaljeno od nas.

Rusija bo po astronavte poslala drugo raketo Sojuz, izstrelitev 20. februarja

11. 01. 2023 12.22

Rusija je v sredo sporočila, da bo 20. februarja izstrelila še eno raketo Sojuz, da bi domov pripeljala dva kozmonavta in ameriškega astronavta z Mednarodne vesoljske postaje, potem ko je prejšnji mesec iz njihove originalne kapsule puščala hladilna tekočina.

Kijev zanika navedbe Wagnerjevih plačancev: 'Soledar je in bo ostal ukrajinski'

11. 01. 2023 08.31

Po več dneh intenzivnih napadov v ukrajinskem mestu Soledar, kjer se na ruski strani borijo tudi plačanci skupine Wagner, slednja trdi, da je zavzela mesto. Plačanci omenjene skupine naj bi sicer po ocenah Zahoda predstavljali že vsaj četrtino ruske bojne sile. Ukrajinska vojska navedbe o zavzetju Soledarja zanika.

'Kozmično dekle' prvič z britanskih tal v vesolje: raketa z devetimi sateliti

09. 01. 2023 13.15

V Veliki Britaniji potekajo zadnje priprave na prvo horizontalno izstrelitev satelitov iz države v vesolje. V noči na torek bodo namreč britanski vesoljski raziskovalci izven Zemljine atmosfere poslali raketo, na njej pa devet satelitov. Raketa bo v vesolje poletela s pomočjo Boeingovega letala.

Umrl še zadnji astronavt misije Apollo 7 Walter Cunningham

04. 01. 2023 06.52

V 91. letu starosti je umrl ameriški astronavt Walter Cunningham, zadnji še živeči član prve Nasine misije Apollo 7. "Cunningham je pomembno prispeval k uspehu naše misije pristanka na Luni," so ob njegovi smrti sporočili pri Nasi.

Na ISS novo leto pričakali z Božičkovimi kapami in rusko solato

01. 01. 2023 21.51

Vstop v novo leto so proslavili tudi na Mednarodni vesoljski postaji, kjer je posadka postavila novoletno drevesce, okrasila notranjost postaje in si nadela Božičkove rdeče kape. Ruska ekipa kozmonavtov pa je kolege počastila z rusko solato.

Leto 2022 v vesolju: premik asteroida, poslušanje Marsa in vračanje na Luno

31. 12. 2022 20.13

Leto, ki se končuje, je bilo posebno bogato za astronome in druge vesoljske navdušence. Zvrstilo se je več misij – prvič po 50 letih smo naredili korak proti Luni, prvič v zgodovini pa poslušali peščene nevihte na Marsu. V sredini leta smo opazovali čudovite slike novega Nasinega teleskopa Jamesa Webba, z njimi pa smo bili bližje nastanku vesolja.

Praznovanje praznikov v vesolju: božične večerje, sprehodi in klici na Zemljo

26. 12. 2022 15.45

Na svetu obstaja peščica ljudi, ki svoje božično-novoletne praznike preživlja v vesolju. Leta 2021 je na krovu dveh vesoljskih postaj - mednarodne in kitajske Tiangong - božič in novo leto pričakalo rekordnih deset astronavtov. A čisto prvo praznovanje božiča v vesolju smo zabeležili že pred 54 leti, zadnjih 22 let pa je preživljanje prazničnega časa izven zemljine orbite postalo stalnica.

Prva obletnica potovanja Jamesa Webba in njegove najbolj čudovite fotografije

26. 12. 2022 15.44

Mineva leto dni, odkar se je Nasin teleskop James Webb podal na pot po vesolju. V tem času je v svoj objektiv zajel več dih jemajočih fotografij bližnjega in daljnega kozmosa, ob obletnici njegovega prvega poleta pa vam predstavljamo najbolj čudovite.

Puščanje tekočine iz Sojuza je verjetno povzročil mikrometeoroid

15. 12. 2022 17.22

Ruska vesoljska kapsula, pritrjena na Mednarodno vesoljsko postajo, je v okvari. Iz nje namreč pušča hladilna tekočina, ki jo je najbrž povzročil trk mikrometeorida, so dejali ruski vesoljski uradniki. Ruska vesoljska agencija Roskosmos in NASA sta potrdili, da incident ne predstavlja nobenega tveganja in nevarnosti za posadko.

S SpaceXom do lune tudi DJ, ustvarjalec vsebin in glasbenik

09. 12. 2022 09.41

Japonski milijarder Yusaku Maezawa je razkril, kdo bodo člani posadke, ki bodo z njim odšli na zgodovinski polet okoli lune. Med njimi so tudi ameriški DJ, kitajski glasbenik in ustvarjalec vsebin o vesolju na Youtubu. Na polet naj bi odšli leta 2023 s SpaceXovo raketo Starship.

Po šestih mesecih znova na Zemlji: Misija je bila 'popoln uspeh'

05. 12. 2022 09.42

Po pristanku posadke Sendžou 14 na Zemljo je kitajska vesoljska agencija misijo označila za popoln uspeh. Po šestih mesecih v vesolju so se oglasili tudi astronavti, ki so povedali, da se ob povratku na Zemljo počutijo dobro.

Kitajska 'nebeška palača' skoraj dokončana

04. 12. 2022 17.47

Trije kitajski astronavti so se danes po šestih mesecih gradbenih del na vesoljski postaji Tiangong vrnili na Zemljo. S 183 dnevi v vesolju je to doslej najdaljša kitajska vesoljska misija s človeško posadko, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Kako bi bila videti vojna v vesolju? 'Življenje, kot ga poznamo, bi se končalo'

29. 11. 2022 16.53

S tem, ko se je vojna vrnila v Evropo, so se vojaški strokovnjaki na Konferenci o vesolju pogovarjali, kaj bi se zgodilo, če bi se bojevanje preselilo izven območja našega planeta. Kako bi obstreljevanje izven atmosfere vplivalo na atmosfero na Zemlji? Kako bi 'vesoljska vojna' sploh bila videti?

Kitajska na vesoljsko postajo Tiangong pošilja še tri astronavte

28. 11. 2022 11.33

Kitajska bo na svojo vesoljsko postajo Tiangong poslala novo tričlansko ekipo astronavtov, so sporočili iz kitajske vesoljske agencije. Astronavti se bodo pridružili trem kolegom, ki so na postajo prispeli v začetku junija. Ti se bodo decembra vrnili na Zemljo, nova ekipa pa bo v vesolju ostala predvidoma šest mesecev.

Vesoljski teleskop James Webb odkriva izvor oddaljenega planeta

24. 11. 2022 08.39

Ekipa znanstvenikov je s pomočjo teleskopa James Webb pridobila nove podatke o planetu WASP-39b. Gre za eksoplanet, ki se nahaja preblizu svoje zvezde, da bi bil primeren za življenje, so ugotovili. Vodilna avtorica raziskave pa je poudarila, da je omenjena študija merilo za nadaljnje planetarne raziskave.

Raznolikost v vesolju: Evropska vesoljska agencija razkrila nove astronavte

23. 11. 2022 16.57

Evropska vesoljska agencija je med več kot 22.500 prijavljenimi iz vseh držav članic izbrala 17 novih kandidatov za astronavte. V tem novem razredu astronavtov ESA je pet kariernih astronavtov, 11 članov astronavtske rezerve in en astronavt s telesno okvaro.

Nov mejnik teleskopa Webb: razkril podrobno sestavo ozračja vročega Saturna

23. 11. 2022 14.51

Vesoljski teleskop James Webb je v znanosti dosegel še en 'prvič', razkril je namreč podrobno atomsko in molekulsko sestavo ozračja eksoplaneta WASP-39 b, znanega tudi kot vroči Saturn. Pred njim so teleskopi, vključno s Hubblom in Webbom, razkrili le posamezne sestavine ozračja tega planeta, zdaj pa lahko znanstveniki določijo tudi razmerja med njimi.

Dobre tri milijarde evrov vreden načrt: novi raketni sistemi za ESA

22. 11. 2022 19.55

Francija, Nemčija in Italija, ki finančno največ prispevajo Evropski vesoljski agenciji, so se dogovorile o naslednji generaciji vesoljskih raketnih sistemov Ariane 6 in Vega-C. Skupaj s predstavniki agencije so evropske države pozvale k enotnosti na področju vesolja in obljubile velike gospodarske koristi vlaganj v ESA.