a eu

Evropski ministri o skupni obrambi

16. 11. 1999 07.47

Zunanji ministri Evropske unije, ki so se jim včeraj na formalnem zasedanju v Bruslju prvič pridružili obrambni ministri petnajsterice, so popoldne opravili poglobljeno razpravo o načrtih za krepitev skupne varnostne in obrambne politike, a odločitev na to temo niso sprejemali. Pot za nadaljnji razvoj evropske obrambe bodo na vrhu v Helsinkih začrtali voditelji petnajsterice, ki bodo predvidoma dorekli, kakšne strukture in kapacitete unija v ta namen potrebuje ter do kdaj jih bo zgradila.

Končan kongres Eurochambres

15. 10. 1999 16.11

Predsednik GZS Jožko Čuk se je v dneh od 13. do 15. oktobra 1999 udeležil skupščine in kongresa združenja <A HREF=http://www.ecu-notes.org/atoz997/eurocham.html target=_blank> Eurochambres</A> v Nikoziji na Cipru. Eurochambres je združenje evropskih zbornic, v katere je vključeno 14 milijonov podjetij. Predstavniki zbornic iz držav članic EU in še 18 nacionalnih evropskih zbornic so ob koncu zasedanja soglasno sprejeli posebno listino evropskih gospodarskih zbornic in resolucijo o pospešitvi širitve EU. Oba dokumenta bodo predstavili organom EU.

Perutnina Ptuj kmalu tudi na nemškem trgu

13. 10. 1999 18.12

<A HREF=http://www.perutnina.si/ target=_blank> Perutnina Ptuj </A> se po četrti predstavitvi na največjem evropskem sejmu živilsko-predelovalne industrije Anuga v Koelnu pripravlja na prodor na nemški trg. Kot so sporočili iz podjetja, je raziskava, ki so jo skupaj z londonskim podjetjem Strategy, Research&Action opravili na nemškem trgu, pokazala nadpovprečno dopadljivost okusa klobase poli, Perutnininih hrenovk in paštet pri nemških potrošnikih.

Pakt stabilnosti za Slovenijo velik izziv

02. 08. 1999 19.00

Slovenija iz <A HREF=http://www.oscebih.org/ > pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo </A> ne pričakuje donacij, je pa v skladu z lastnimi interesi pripravljena v posameznih projektih v paktu aktivno sodelovati s svojim znanjem in izkušnjami. Pri tem Slovenija svojega mesta nikakor ne vidi kot del posebne regionalne strukture ali morebitnih institucij znotraj pakta, za kar tudi ni nobene potrebe oziroma razloga, je po nedavnem sarajevskem vrhu, na katerem so sprejeli deklaracijo o paktu stabilnosti za JV Evropo, danes v Ljubljani dejal državni sekretar na MZZ Ernest Petrič, po sklepu vlade tudi nacionalni koordinator pakta stabilnosti.

Predsedujoča EU objavlja latinska sporočila na inernetu

09. 07. 1999 07.49

Finska, ki trenutno za pol leta predseduje Evropski uniji, je na <A HREF=http://presidency.finland.fi/frame.asp target=_blank>internetu</A> že objavila prvo sporočilo v latinščini. To se je glasilo ''Finnia praesidentiam Unionis Europaeae senorum mensium a Germania Kalendis Iuliis accepit'', kar v prevodu pomeni ''Finska je od Nemčije za pol leta prevzela predsedstvo nad Evropsko unijo''.

Slovenija je obsojena na uspeh

23. 06. 1999 21.19

Slovenija je v približevanju Evropski uniji obsojena na uspeh, je sklenil svoje današnje predavanje ter s tem prvi dan posveta slovenskih županov o vključevanju Slovenije v unijo vodja slovenskih pogajalcev z EU Janez Potočnik. Povedal je tudi, da je Slovenija ''v zgodbo stopila kasneje, a napredovala hitreje'', v zadnjem letu zmanjšala zaostanke pri prevzemanju pravnega reda EU, ki naj bi jih na dveh izrednih sejah državnega zbora v juliju tudi odpravila, tako da bo letošnje redno poročilo Evropske komisije o napredku Slovenije bistveno boljše od lanskega, gospodarsko pa je z EU že zdaj najbolj primerljiva med državami kandidatkami.

EU za bojkot jugoslovanskih športnikov, zadržani Francozi

02. 06. 1999 17.59

Športni ministri Evropske unije so se na zasedanju v nemškem Paderbornu izrekli za izključitev športnikov ZRJ iz mednarodnih tekmovanj. Ministri želijo, da bi se jim priključile tudi mednarodne športne panožne zveze in izključile vojaškega nasprotnika. Prvi bodo na vrsti Irci, ki v soboto po vsej verjetnosti ne bodo igrali kvalifikacijske tekme za EP v Dublinu proti ZRJ.

Uvedba vizumov za državljane Makedonije in Turčije, Makedonija ne razmišlja o povračilnih ukrepih

02. 06. 1999 15.10

Slovenija je včeraj uvedla vizume za državljane Turčije in Makedonije, državljani teh držav pa bodo le-te za vstop v Slovenijo potrebovali od 1. avgusta oziroma od 1. septembra letos. Njihova uvedba naj ne bi imela nobene povezave z dogajanjem v ZRJ.

Športni ministri EU o boju proti dopingu

01. 06. 1999 15.16

Športni ministri držav Evropske unije so danes v nemškem Paderbornu začeli dvodnevno srečanje o skupnem boju proti dopingu. Ministri EU bodo sprejete sklepe posredovali Mednarodnemu olimpijskemu komiteju, od katerega zahtevajo strožje ukrepanje pri zlorabi nedovoljenih snovi v športne namene.

EU o Kosovu in načrtih za prihodnost regije

17. 05. 1999 17.40

Zunanji ministri Evropske unije so danes na zasedanju v Bruslju izrazili obžalovanje, da jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević še vedno ni izpolnil pogojev, ki mu jih je v zvezi s kosovskim konfliktom postavila mednarodna skupnost. Poleg tega so se zavzeli za intenzivno iskanje politične rešitve ter za čimprejšnje oblikovanje ustrezne resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov.

Hrvaška mora po mnenju EU še napredovati

12. 05. 1999 21.23

Nemški minister na zunanjem ministrstvu Guenther Verheugen je danes dejal, da mora Hrvaška še napredovati, da bi se lahko približala Evropski uniji, izrazil pa je tudi prepričanje, da bo to Hrvaški uspelo.

Vključevanje držav kandidatk v EU naj se čimprej konča

11. 05. 1999 17.07

Na Cipru so se včeraj sestali predsedniki parlamentarnih delovnih teles za evropske zadeve šestih naprednejših držav kandidatk za polnopravno članstvo v Evropski uniji, med njimi tudi predsednik komisije DZ za evropske zadeve Lojze Peterle. Ob koncu srečanja so sprejeli izjavo, v kateri so med drugim izrazili pričakovanje, da se bo vključevanje kandidatk v unijo nadaljevalo ne glede na zunanje vplive in bo zaključeno v najkrajšem možnem času.

Minister Frlec odgovarjal na vprašanja po Eurofonu

08. 03. 1999 14.04

Slovenski zunanji minister Boris Frlec je danes poldrugo uro po evrofonu z brezplačno telefonsko številko 080 2002 odgovarjal na vprašanja, povezana s slovenskim vključevanjem v Evropsko unijo (EU).

Ciper bo denar izkoristil za financiranje dejavnosti vlade

04. 03. 1999 09.32

Ciper v letošnjem letu načrtuje, da si bo z izdajo obveznic na mednarodnem trgu kapitala pridobil posojilo v višini 300 milijonov dolarjev in ta denar izkoristil za financiranje dejavnosti vlade, so sporočili s ciprskega finančnega ministrstva. Mednarodna agencija za utrjevanje kreditnih bonitet Mudiz je za ciprski devizni dolg potrdila rejting A-2, pri čemer je upoštevala tudi skorajšnji vstop Cipra v EU ter načrtovano krepitev nacionalne makroekonomske politike. Agencija Standard & Purs pa je Cipru podelila rejting A+. Načrtovana emisija obveznic naj bi pokrila del letošnjih vladnih finančnih potreb, kot tudi določen delež primanjkljaja pri tekočih plačilnih bilancah. Načrtovane finančne potrebe vlade v Nikoziji za letošnje leto so ocenjene na 735 milijonov ciprskih funtov (1,39 miljarde dolarjev), kar je precej več, kot so znašale v letu 1998.

EU odpira ''One Stop Internet Shop'' za poslovneže

27. 01. 1999 08.33

Evropska komisija je odprla internet stran z naslovom ''One Stop Internet Shop'' za poslovneže, na kateri nudi informacije o poslovnih priložnostih na skupnem trgu Evropske unije. Stran na tem <A HREF = HTTP://europa.eu.int/business TARGET=_BLANK>naslovu</A> meri predvsem na mala in srednja podjetja. Informacije so brezplačne. Prek strani Evropska komisija nudi tudi prost dostop do informacij o javnih razpisih, odprla pa jo je v okviru svojega programa za spodbujanje dialoga z državljani. Informacije so dostopne v vseh enajstih uradnih jezikih EU.

Protestna izjava v zvezi z lipicanci

30. 12. 1998 14.02

Mednarodna organizacija Društvo prijateljev Lipice, ki je bilo ustanovljeno zaradi zaščite naravne in kulturne dediščine Slovenije, kot se kaže na primeru Lipice in lipicancev, je v današnji protestni izjavi proti bilateralnemu sporazumu med Avstrijo in Italijo glede lipicancev izrazilo odločno nasprotovanje temu sporazumu, ''po katerem je Avstrija pridobila pravice vodenja rejskih knjig za vse lipicance v Evropi, vključno s slovenskimi''.

EU poziva Albance, naj sprejmejo ameriški mirovni načrt

28. 11. 1998 12.34

Posebni odposlanec Evropske unije za Kosovo, avstrijski veleposlanik v ZR Jugoslaviji Wolfgang Petritsch, je v pogovoru za današnjo števliko prištinskega dnevnika Koha Ditore pozval kosovske Albance, naj sprejmejo ameriški mirovni načrt za Kosovo, s katerim po besedah avstrijskega diplomata ne bodo dobili vsega, a vendarle precej.

Evropska konferenca o informacijski tehnologiji opozorila na pomanjkanje usposobljenih kadrov

28. 09. 1998 12.16

<B>V Bruslju so Microsoft in več drugih vodilnih tehnoloških podjetij pripravili konferenco o informacijski tehnologiji, ki se je je udeležilo več kot 150 vodilnih evropskih gospodarstvenikov in politikov. Na srečanju, ki ga je odprl predsednik Evropske komisije, Jacques Santer, so udeleženci pozvali k javnim in zasebnim pobudam za odpravo kritičnega pomanjkanja usposobljenih kadrov na področju informacijske tehnologije.</B>

Brezposelnost v svetu bo še rasla

24. 09. 1998 11.19

Zaradi azijske in drugih finančnih kriz se bo brezposelnost v svetu močno povečala, v posebnem poročilu ugotavlja Mednarodni urad za delo s sedežem v Ženevi.

Društvo prijateljev Lipice predalo EU uradno zahtevo za priznanje Slovenije kot dežele izvora lipicancev

27. 08. 1998 14.10

Ustanovitelja Društva prijateljev Lipice (DPL), baronica Monika van Paemel iz Belgije in dr. Boris A. Novak, sta se 21. avgusta 1998 v Bruslju sestala z več predstavniki Evropske unije, vključno z visokimi komisarji; na komisiji EU za trgovino in promet sta ob tej priložnosti uradno izročila zahtevo DPL za priznanje Slovenije kot dežele izvora lipicancev, skupaj z ustreznima zahtevama Združenja rejcev lipicanca Slovenije in Kobilarne Lipica ter z dosjejem o lipicancih, sta danes sporočila dr. Novak in van Paemelova.

V svetu upada prodaja časopisov

10. 08. 1998 09.14

<Naklada dnevnih časopisov je v večini industrializiranih držav leta 1997 sicer še naprej upadala, vendar se je stopnja upadanja začela upočasnjevati, kažejo podatki raziskave o trendih v svetovnem časopisju, ki jo letno izvaja Svetovno združenje časopisov (World Association of Newspapers - WAN).

Buzek bo sam prevzel vodenje odbora za pogajanja z EU

27. 07. 1998 15.43

Vodenje odbora za evropsko integracijo na Poljskem je sedaj prevzel premier Jerzy Buzek, dva dosedanja odgovorna uslužbenca v odboru pa je premier poslal na dopust.

Ankara za obnovitev dialoga z EU

27. 07. 1998 13.03

Turčija, ki je lani po luxemburškem vrhu zamrznila politični dialog z Evropsko unijo, se je zavzela za obnovo dialoga. Evropski komisiji je predlagala dopolnitev posebne evropske strategije, ki jo je Bruselj oblikoval zanjo, a jo je doslej zavračala, petnajsterici je predlagala, naj za cilj dvostranskega pridružitvenega sporazuma prizna članstvo v povezavi, ter zahtevala zavezujoče odločitve o finančni pomoči, katerih sprostitev blokira Grčija.

Poleti jugoslovanske letalske družbe JAT po odločitvi EU brez motenj

16. 06. 1998 16.12

Predstavnik beograjskega letališča je danes sporočil, da odločitev Evropske unije na vrhu v Cardiffu o prepovedi letov jugoslovanske letalske družbe JAT na območju držav članic ni vplivala na vozni red poletov JAT-a.

Obisk delegacije Europske unije v Sloveniji

07. 05. 1998 15.54

V Slovenijo je popoldne na tridnevni informativni obisk prispela delegacija Evropske unije pod vodstvom Jonathana Scheeleja, vodje DG VII/A/oddelka 1 - Mednarodni odnosi. Delegacija se bo v Sloveniji srečala z ministrom za promet in zveze Antonom Bergauerjem in njegovimi najožjimi sodelavci ter z upravami Slovenskih železnic, DARS-a in Luke Koper, so sporočili iz ministrstva za promet in zveze. Pogovori bodo namenjeni obravnavi tem, ki so povezane s pridruževanjem Slovenije k Evropski uniji, pregledali pa bodo tudi nacionalni program gradnje avtocest ter razvojne možnosti in razmere v Slovenskih železnicah in Luki Koper. Obisk v Sloveniji bo delegacija EU končala v soboto, 9. maja, popoldne po pogovorih v Luki Koper in krožni vožnji po Piranskem zalivu.

Bjerregaardova bo za EU podpisala protokol iz Kjota

29. 04. 1998 09.31

Evropska komisarka za okolje Ritt Bjerregaard bo danes v New Yorku v imenu Evropske unije podpisala protokol, sklenjen na lanskem svetovnem vrhu o podnebnih spremembah v Kjotu. Kot poudarjajo v Bruslju, je podpis vnovična potrditev želje EU, da v boju proti klimatskim spremembam zadrži vodilno vlogo. Evropska komisija ob priložnosti poudarja, da je treba za izpolnitev dogovorov iz Kjota o redukciji emisij strupenih plinov v ozračje storiti nadaljne korake. "Na globalni ravni se je treba precej bolj potruditi za zmanjšanje emisij, industrijsko razvite države pa morajo doseči viden napredek pri izpolnjevanju zavez iz protokola," pravijo na komisiji. Podpis protokola, po katerem naj bi se emisije strupenih plinov, ki povzročajo pojav tople grede, do leta 2010 zmanjšale za 10 odstotkov, je sicer nujen, a nezadosten korak - za njegovo veljavnost ga mora ratificirati 55 podpisnic. O uresničevanju zadanih ciljev bodo države razpravljale novembra letos, na zasedanju v Buenos Airesu.

Končan prvi del letne konference ZLSD

19. 04. 1998 10.55

V Ljubljani je bil včeraj začetni del dvomesečne programske letne konference ZLSD, ki se bo 20. junija sklenila s sprejemom dokončnega besedila posodobljenih programskih usmeritev z naslovom Za konkurenčno, a solidarno Slovenijo. V začetku jeseni bodo le-te izdane v obliki zloženke in katerih osnovno sporočilo je neizogibnost reform, s katerimi se ustvarjajo nove možnosti. Usmeritve se nanašajo na gospodarsko rast in zaposlovanje, reforme socialne države, dostop do zdravja, izobrazbe in stanovanja, razvoj podeželja, regionalizem in lokalna samouprava, denacionalizacija in lastninjenje ter vključevanje v EU. Po besedah predsednika stranke Boruta Pahorja ZLSD razume politiko kot prostor povezovanja ustvarjalnosti za skupno dobro, zato s tokratno konferenco odpirajo ta prostor. V razpravi je bila dana pobuda vodstvu in poslancem stranke, naj pripravi zakon, ki bi določal, da vsi zaposleni v Sloveniji namenijo enodnevni zaslužek za prizadete v potresu v Posočju in na Gorenjskem. Junija pa se bodo tudi odločali, katere od danes podanih pobud - med drugim tudi za razpis referenduma o spremembi ustave glede denacionalizacije ter za pripravo zakona o financiranju verskih skupnosti, ki bi uvajal cerkveni davek - bo stranka podprla. Največ pobud je predstavil Mladi forum ZLSD, ki je predlagal, da se stranka izreče proti vstopu Slovenije v zvezo Nato, sprejem deklaracije o mladinski problematiki ter predlog za spremembo ustave v petih členih.

Inflacija v EU enaka ameriški, a nižja od japonske

07. 04. 1998 16.33

Povprečna stopnja inflacije v petnajstih državah članicah Evropske unije se je februarja letos v primerjavi z mesecem poprej na letni ravni povečala za 0,1 odstotka na 1,4 odstotka, je sporočil Eurostat, statistični urad EU.

EU za ozemeljsko celovitost ZRJ

13. 03. 1998 11.44

Zunanji ministri Evropske unije bodo na neformalnem zasedanju, ki danes in jutri poteka v Edinburghu, predvidoma podrobneje dorekli napoved, da nameravajo odigrati polno vlogo v mednarodnih prizadevanjih za mirno rešitev kosovske krize.

Halonen: Slovenija naj se pripravi na vstop v EU

02. 03. 1998 18.27

Slovenski zunanji minister Boris Frlec in njegova finska kolegica Tarja Halonen sta danes v Ljubljani razpravljala o dvostranskih odnosih med državama, izkušnjah Finske pri vstopu v EU ter obrambnih zavezništvih, predvsem Zahodnoevropski uniji in programu zveze NATO Partnerstvo za mir. Dvodnevni uradni obisk Halonenove, med katerim se je sestala z najvišjimi slovenskimi predstavniki, je prvi obisk kakega finskega zunanjega ministra v Sloveniji.