astraZeneca

AstraZeneca: prekinitev testiranja ne bo zamaknila proizvodnje cepiva
10. 09. 2020 16.41
Farmacevtsko podjetje AstraZeneca je sporočilo, da bi bilo lahko kljub prekinitvi testiranja cepivo proti covidu-19 še vseeno na voljo do konca leta. Testiranje cepiva so prekinili, ker se je pri enem od sodelujočih v raziskavi razvila bolezen, ki je ni mogoče pojasniti.

Zadnjo fazo kliničnih testiranj oxfordskega cepiva začasno prekinili
09. 09. 2020 06.45
Zadnjo fazo kliničnih testiranj cepiva proti covidu-19, ki ga razvija podjetje AstraZeneca z univerzo Oxford, so začasno zaustavili. Razlog za to je neželena reakcija pri enem izmed sodelujočih v testiranju. Šlo naj bi za nevrološko stanje tranzverzni mielitis. V podjetju AstraZeneca pravijo, da gre za rutinsko pavzo. Moskovske oblasti pa so medtem sporočile, da so začeli testirati rusko cepivo proti novemu koronavirusu na več deset tisoč prostovoljcih v ruski prestolnici.

Bruselj sklenil nov dogovor za nakup do 300 milijonov odmerkov cepiva proti covid-19
09. 09. 2020 14.04
Evropska komisija je zaključila pripravljalne pogovore s podjetjema BioNTech in Pfizer za nakup do 300 milijonov odmerkov potencialnega cepiva proti covid-19, so sporočili danes v Bruslju. Pred tem je pogovore končala še s štirimi drugimi farmacevtskimi podjetji, z AstraZeneco pa je podpisala pogodbo o nakupu do 400 milijonov odmerkov cepiva.

Devet razvijalcev cepiv proti covidu-19 obljublja znanstveno integriteto
08. 09. 2020 17.33
Devet biofarmacevtskih družb, ki razvijajo cepivo proti covidu-19, je v luči pritiskov po čim hitrejši dostopnosti cepiva podpisalo skupno zavezo. V njej družbe poudarjajo, da bodo pri razvoju cepiva spoštovale najvišje znanstvene in etične standarde ter "integriteto znanstvenega procesa".

Avstralija naročila 85 milijonov odmerkov cepiva, v Španiji več kot 500.000 okužb
07. 09. 2020 21.35
Skupno število vseh potrjenih okužb z novim koronavirusom v Španiji je glede na podatke zdravstvenega ministrstva preseglo 500.000. V največjem grškem centru za migrante Moria na otoku Lezbos, kjer so prejšnji teden odkrili prvo okužbo z novim koronavirusom, so potrdili že deset okužb, število pa bi se lahko hitro povečalo, poročajo grški mediji. Pred velikim naraščanjem števila novih okužb svarijo tudi v ZDA.

Izredna odobritev cepiva? Kakšne so razlike med 'kandidati'?
01. 09. 2020 13.30
Ameriška agencija za hrano in zdravila FDA bi lahko cepivo proti novemu koronavirusu odobrila še pred zaključkom tretje faze kliničnih testiranj na ljudeh. V tem primeru bi cepivo sprva odobrili le za določene skupine ljudi. Tekma za cepivo se medtem nadaljuje – eno najbolj obetavnih cepiv družbe AstraZeneca in Oxforda v ZDA vstopa v zadnjo fazo testiranj, Japonska pa je pri Moderni naročila okoli 40 milijonov odmerkov. Se pa cepiva med seboj razlikujejo. Kako?

Koga bomo cepili?
28. 08. 2020 19.42
Cepivu proti novemu koronavirusu smo očitno vedno bližje. Evropska komisija je s farmacevtskim podjetjem AstraZeneca podpisala pogodbo za nakup 400 milijonov odmerkov cepiva. Hrvaška je že rezervirala poldrugi milijon odmerkov, koliko jih bo Slovenija, še ni znano. Stroka predvideva, da bi ga lahko dobili konec leta.

Prva pogodba za nakup 400 milijonov odmerkov cepiva podpisana
27. 08. 2020 17.04
Začela je veljati prva pogodba med podjetjem AstraZeneca in Evropsko komisijo, ki jo je slednja v imenu držav članic EU s pogajanji dosegla s farmacevtskim podjetjem. Pogodba omogoča, da bodo vse države članice lahko kupile 300 milijonov odmerkov cepiva podjetja AstraZeneca, z možnostjo za nadaljnjih 100 milijonov odmerkov, ki se bodo porazdelili po načelu sorazmernosti glede na prebivalstvo.

Andrew Lloyd Webber del poskusnega cepljenja proti koronavirusu
14. 08. 2020 20.04
Sloviti skladatelj je pred kratkim povedal, da bo storil vse, kar je v njegovi moči, da se življenje na odrske deske čim prej spet vrne. Zaradi pandemije so številna gledališča zaprla svoja vrata, premor pa je predviden celo do januarja 2021. Avtor nepozabnih muzikalov se je zato odločil, da se udeleži poskusnega cepljenja proti covid-19.

Brazilija začela testirati kitajsko cepivo proti koronavirusu
21. 07. 2020 10.54
Brazilija, ki jo je koronavirus močno prizadel, sodeluje s številnimi podjetji pri testiranju cepiva proti novemu virusu. V sodelovanju s Kitajsko bo začela s testiranjem cepiva na okoli 900 prostovoljcih, začetne rezultate pa naj bi dobili v roku treh mesecev.

Cepivo britanskih raziskovalcev v prvi fazi testiranja izzvalo imunski odziv
20. 07. 2020 16.43
Znanstveniki z oxfordske univerze so sporočili, da je njihovo cepivo izzvalo dvojni imunski odziv pri več sto ljudeh, ki so dobili odmerek v prvi fazi kliničnega testiranja. V drugem ločenem testiranju na Kitajskem je sodelovalo več kot 500 ljudi, tudi tam pa so pri večini potrdili imunski odgovor s protitelesi. Profesor Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo je povedal, da so nad rezultati prijetno presenečeni in da cepivo lahko najverjetneje pričakujemo že oktobra ali novembra.

'Najboljša rešitev je, da bi virus kar izginil in ne bi potrebovali zdravil in cepiva'
18. 07. 2020 07.00
Raziskovalne ekipe v laboratorijih po vsem svetu bijejo bitko s časom. Čimprej skušajo razviti varno cepivo proti covid-19 oziroma učinkovita zdravila. Trenutno je največ pozornosti namenjene ekipi znanstvenikov z univerze Oxford in družbe AstraZeneca, kjer upajo, da bi bilo lahko cepivo, če bo šlo vse po načrtih, na voljo že oktobra. Na univerzi Oxford pa raziskovalci pospešeno iščejo tudi nova, učinkovita zdravila za covid-19.

Ženska, ki razvija najbolj obetavno cepivo proti covid-19: Moji otroci so se testno cepili
16. 07. 2020 10.18
Čeprav se po svetu več kot 140 ekip trudi izdelati cepivo proti covid-19, je trenutno največ pozornosti namenjene ekipi skupnega projekta univerze Oxford in družbe AstraZeneca in ekipi, ki razvija cepivo za družbo Moderna. Na čelu prvega projekta, ki naj bi po hitrosti dela za več kot mesec dni prehiteval konkurenco, je Sarah Gilbert, ki računa, da bi lahko testiranja na ljudeh zaključili septembra, kar pomeni, da bi bilo cepivo jeseni že na voljo.

Preboj? Cepivo proti covid-19 naj bi ponujalo dvojno zaščito
16. 07. 2020 12.35
Cepivo, ki ga ekipa znanstvenikov z Oxforda razvija v sodelovanju z družbo AstraZeneca, naj bi ponujalo "dvojno zaščito" proti virusu. Svet sicer nestrpno čaka, da bo objavljena študija o prvi fazi kliničnih testiranj tega cepiva. Britanski Telegraph pa trdi, da so se dokopali do podatka, da je bilo cepivo v tej testni fazi učinkovito.

V kateri fazi so cepiva proti covidu-19, kdo so ljudje, na katerih jih testirajo?
14. 07. 2020 10.43
Raziskovalne ekipe, ki se po svetu trudijo najti cepivo proti covidu-19, bijejo bitko s časom, vseeno pa je večina jasna, da se ne želijo prenagliti in na trg poslati ne dovolj preverjenega izdelka. Pomemben del tega, da bo dosežena varnost cepiva, so seveda testiranja. Se pa pri tem pogosto postavi vprašanje – kje raziskovalci najdejo prostovoljce, na katerih testirajo, zakaj se sploh nekdo odloči, da bo laboratorijski poskusni zajček?

Poskusno cepivo s spodbudnimi rezultati, če je aplicirano v dveh odmerkih
24. 06. 2020 09.58
Poskusno cepivo AstraZenece je pri testiranjih na prašičih pokazalo precej spodbudne rezultate, če so živalim aplicirali dva odmerka. Po dveh odmerkih je bil odziv protiteles namreč precej večji kot zgolj po enem. Cepivo so preizkusili tudi že na šestih opicah in ugotovili, da so protitelesa razvile najpozneje v roku 28 dni.

Proizvodnja pred odobritvijo: dva milijona odmerkov cepiva naj bi bila že v skladišču
08. 06. 2020 12.03
Število primerov novega koronavirusa po svetu je preseglo sedem milijonov, tekma za cepivo se tako stopnjuje. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je po svetu na delu več kot 115 ekip, ki se trudijo razviti učinkovito cepivo. Več podjetij je prepričanih, da v rokah že imajo učinkovito cepivo. Ekipa, ki razvija cepivo na univerzi v Oxfordu, je celo tako prepričana v uspeh, da namerava – ob izdatni finančni podpori fundacije Billa in Melinde Gates – še pred uradno zeleno lučjo za cepivo v proizvodnjo poslati dve milijardi odmerkov. Dva milijona odmerkov pa naj bi že imele pripravljene ZDA. Pri čemer velja poudariti, da zelene luči regulatorjev za uporabo cepiva na populaciji trenutno nima še nihče, hitenje pa vzbuja tudi kar nekaj pomislekov.

Pfizer: Cepivo za covid-19 najprej na voljo v zahodnih državah
03. 06. 2020 10.26
Iz farmacevtskega podjetja Pfizer prihaja napoved, da bodo cepivo proti bolezni covid-19 najprej dobile zahodne države. Prvi mož podjetja Albert Bourla je prejšnji teden na srečanju Združenja farmacevtskih podjetij in zvez (IFPMA) poudaril, da je razlog za to predvsem potrebna tehnologija za shranjevanje cepiva.

Krka zmagala na britanskem sodišču in dobila 21 miljonov evrov
07. 04. 2014 09.52
Patentno sodišče v Londonu je v sporu z AstraZeneco odločilo v prid Krki, ki je zahtevala odškodnino zaradi prepovedi prodaje zdravila esomeprazole v Veliki Britaniji od sredine leta 2010 do sredine leta 2011. Krka bo prejela odškodnino in sodne stroške v višini okoli 21 milijonov evrov.

Možganske bolezni nas stanejo 800 milijard evrov letno
04. 10. 2011 13.57
Evropski zdravstveni krogi so zaskrbljeni – evropsko mentalno zdravje se slabša. Letno ima zaradi možganskih obolenj težave 165 milijonov Evropejcev. Zdravljenje depresij nas stane največ.

Nenapovedane preiskave farmacevtskih družb
06. 10. 2009 20.54
Predstavniki Evropske komisije nekatera farmacevtska podjetja sumijo omejevalnih poslovnih praks in zlorabe prevladujočega tržnega položaja.

Do Nobelove nagrade s korupcijo?
18. 12. 2008 16.20
Na darila, sponzorstvo ali plačane izlete očitno niso imuni niti Švedi. Celo do najprestižnejših Nobelovih nagrad naj bi si nekateri pomagali s korupcijo.

Leku patent za omeprazol
23. 12. 2003 00.00
Slovenska farmacevtska družba Lek je pred pritožbenim senatom Evropskega patentnega urada uspešno ubranila patent EP 1 095 037, ki pokriva Lekovo sintezo omeprazola.

AstraZeneca lani z nižjim dobičkom
02. 02. 2003 00.00
Britansko-švedsko farmacevtsko podjetje AstraZeneca je lani ustvarilo za 2,84 milijarde dolarjev čistega dobička, kar je za dva odstotka manj kot v letu prej. Ob tem je družba ustvarila za 17,8 milijarde dolarjev prihodkov od prodaje, kar je za devet odstotkov več kot leta 2001.

Zdravilo povzročilo smrt 124 bolnikov
25. 12. 2002 00.00
V zadnjih petih mesecih je na Japonskem za posledicami jemanja zdravila britanske farmacevtske družbe AstraZeneca Group, ki ga predpisujejo za zdravljenje raka na pljučih, umrlo 124 ljudi.

AstraZeneca umirja strah pred generiki
26. 10. 2002 00.00
Angleško-švedski farmacevt AstraZeneca meni, da bodo generične različice njenega originalnega zdravila za zdravljenje želodčnih razjed Prilosec ob prihodu na ameriški trg naletele na "znatne ovire", upoštevajoč nedavno odločitev sodišča glede patentnih tožb, ki so jih sprožili proti generikom.

Lek preučuje razplet tožb v ZDA
17. 10. 2002 00.00
V farmacevtski družbi Lek preučujejo in ocenjujejo možne učinke odločitve newyorškega okrajnega sodišča v patentnem sporu, sproženem zoper štiri družbe - Andrx, Genpharm, Cheminor in KUDCo.

Padec evropskih delnic
25. 09. 2002 00.00
Vrednosti evropskih delnic so se ob začetku današnjega trgovanja močno znižale, tako da je indeks evropskih "blue chipov" FTSE Eurotop 300 padel pod 800 točk, kar je najnižja raven od aprila 1997.

Pfizer kupuje Pharmacio
15. 07. 2002 00.00
Največji proizvajalec zdravil na svetu, ameriški Pfizer, bo prevzel ameriško farmacevtsko podjetje Pharmacia. Za nakup bo odštel 60 milijard dolarjev. Združeno podjetje naj bi letno ustvarilo približno 48 milijard dolarjev prihodkov od prodaje.

Razdelitev podjetja Novartis
11. 07. 2000 09.08
Švicarsko farmacevtsko podjetje Novartis bo svojo proizvodnjo farmacevtskih izdelkov razdelilo v tri dele in tako pospešilo rast svojega poslovanja. Švicarsko podjetje namerava s procesom prestrukturiranja začeti 1. septembra letos, z razdelitvijo poslovanja pa namerava doseči predvsem večjo specializacijo in fleksibilnost poslovanja.