astraZeneca

Štrukelj o novem sevu koronavirusa: Mutacij se ne bojmo preveč, so običajne
21. 12. 2020 08.40
Novi sev koronavirusa se zaenkrat kaže kot precej bolj nalezljiv od zdaj poznanih. Vendar pa bistveno ne vpliva na učinkovitost obstoječih cepiv proti covidu-19, miri Borut Štrukelj z ljubljanske fakultete za farmacijo. Številne države so preventivno sicer že odpovedale prometne povezave z Veliko Britanijo, kjer so novo različico novega koronavirusa tudi nedavno kot prvi identificirali in kjer tudi veljajo dodatne omejitve. Sev so šele začeli podrobneje raziskovati, nekaj stvari pa je že znanih. Kaj torej vemo o njem in ali nas mora skrbeti?

Prva cepljenja v EU predvidoma že prihodnjo nedeljo
20. 12. 2020 09.49
Nov teden naj bi tudi Evropski uniji prinesel odobritev prvega cepiva proti covidu-19, potem ko je pandemija poskrbela, da se je celina ustavila še drugič v nekaj mesecih. Vseeno cepiva, s katerim že cepijo med drugim v Veliki Britaniji in ZDA, sprva ne bo dovolj za vse.

Po nesreči razkrili, koliko bo EU plačala za cepiva
18. 12. 2020 07.28
V ZDA so vse bližje odobritvi cepiva Moderne. Svetovalni odbor FDA je namreč priporočil njegovo izredno odobritev. V ZDA sicer že poteka cepljenje s cepivom Pfizer - BioNTech. Pred cepljenjem je tudi Evropa, kjer divja drugi val pandemije. Medtem je belgijska državna sekretarka po pomoti objavila cene cepiv. Mednarodna pobuda Covax, katere namen je pravična razdelitev cepiva proti covidu-19 po svetu, pa si je zagotovila skoraj dve milijardi odmerkov cepiva.

V EU 27. decembra začetek cepljenja proti covidu-19
17. 12. 2020 12.53
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je na Twitterju potrdila, da se bo v vseh državah članicah EU kampanja množičnega cepljenja proti covidu-19 začela 27. decembra. Da bo predvidoma v ponedeljek cepivo proti covidu-19 ameriškega Pfizerja in nemškega BioNTecha potrdila Evropska zdravstvena agencija, nato pa bi ga lahko hkrati dostavili v vse članice, je povedal tudi nemški zdravstveni minister Jens Spahn. Evropska agencija za zdravila (Ema) je sporočila, da bi Modernino cepivo zeleno luč lahko dobilo že 6. januarja, kar je šest dni prej od načrtovanega.

V Franciji končali drugo zaprtje zaradi covida-19, a omejitve ostajajo
15. 12. 2020 08.48
V Franciji se je končalo drugo zaprtje države od izbruha pandemije novega koronavirusa, a le z delnim odpiranjem, da bi se med prazniki izognili porastu okužb. V Avstriji so v zadnjih 24 urah potrdili 2628 novih okužb z novim koronavirusom, zaradi covida-19 pa je umrlo še 118 bolnikov. V Nemčiji si medtem želijo, da bi prvo cepivo v EU odobrili še pred božičem in bi lahko večino prebivalstva proti covidu-19 cepili do jeseni 2021. Cepljenje proti covidu-19 pa se je začelo po vsej Rusiji, saj so vse regije že prejele cepivo.

Ameriška FDA odobrila uporabo Pfizerjevega cepiva proti covidu-19
12. 12. 2020 07.47
Ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) je v petek zvečer izdala dovoljenje za izredno uporabo cepiva proti covidu-19, ki sta ga razvila ameriški Pfizer in nemški BioNTech. Okužbo z novim koronavirusom so po podatkih ameriške univerze Johnsa Hopkinsa v ZDA doslej potrdili pri več kot 15,8 milijona ljudeh, umrlo je 295.450 bolnikov s covidom-19.

AstraZeneca in Rusija želita združiti cepivi proti covidu-19
11. 12. 2020 17.39
Britansko farmacevtsko podjetje AstraZeneca in Rusija sta danes sporočila, da bosta izvajala klinična testiranja s kombinacijo njunih cepiv proti covidu-19, torej ruskega cepiva Sputnik V in cepiva, ki sta ga razvili AstraZeneca in univerza v Oxfordu.

Ali bo cepivo proti covidu-19 uspešno pri zajezitvi širjenja virusa?
09. 12. 2020 10.56
Zdi se, da sta cepivi družb Pfizer in Moderna izjemno učinkoviti pri preprečevanju razvoja koronavirusne bolezni. Ni pa še jasno, kako dobro bosta zajezili širjenje virusa. V sklopu kliničnih testiranj sta proizvajalca namreč spremljala le, koliko cepljenih posameznikov je zbolelo za covidom-19. Tako ostaja možnost, da se posamezniki po cepljenju še vedno lahko okužijo, virus pa 'tiho' prenašajo, čeprav se simptomi bolezni ne bodo razvili.

Pfizer prepolovil napovedi o letošnji dobavi cepiva proti covidu-19: na voljo le 50 milijonov odmerkov
06. 12. 2020 13.41
Ameriški farmacevtski gigant Pfizer je zaradi težav v dobavni verigi prepolovil oceno o številu odmerkov cepiva proti koronavirusni bolezni 19, ki naj bi jih izdelal in dobavil letos. Medtem ko je sprva napovedal dobavo kar sto milijonov odmerkov cepiva, ki ga je razvil skupaj z nemškim podjetjem BioNTech, je zdaj to število zmanjšal na 50 milijonov.

Avstrija in Italija za božič zaostrujeta ukrepe, na Hrvaškem visoko število okužb
02. 12. 2020 08.44
Avstrija namerava zaradi pandemije covida-19 med božičnimi prazniki zaostriti ukrepe na mejah in letališčih za tiste, ki potujejo v države z visokim tveganjem za okužbo, tudi vse sosednje države. Ukrepe bodo med prazniki zaustrili tudi v Italiji. Na Poljskem so presegli milijon okužb, visoko število pozitivnih beležijo tudi na Hrvaškem. V ZDA so se medtem odločili, da bodo prve omejene količine cepiva delili zdravstvenim delavcem.

Jerala: Najraje bi se cepil s tistim cepivom, ki bo najhitreje na voljo
28. 11. 2020 08.09
V zadnjem tednu je bilo veliko novic o cepivih, ki so tik pred odobritvijo, a v javnost je prišla tudi napaka družbe AstraZeneca. Med testiranjem njihovega cepiva so prostovoljci namreč prejeli različne odmerke. "Glede varnosti jaz vsekakor ne bi bil v skrbeh," je medtem dejal Roman Jerala in pojasnil, da morajo cepiva pred odobritvijo prestati rigorozne preglede agencij za zdravje. Dodal je, da bi se sam najraje cepil s tistim cepivom, ki bo najhitreje na voljo.

Cepivo AstraZenece: polovični odmerek je bil srečno naključje
26. 11. 2020 12.53
Farmacevtsko podjetje AstraZeneca, ki skupaj z britansko univerzo Oxford razvija težko pričakovano cepivo proti covid-19, je sporočilo, da je polovični odmerek celo učinkovitejši od polne doze. Zdaj se je izkazalo, da ni bilo predvideno, da delež sodelujočih v raziskavi dobi le polovični odmerek, ampak je šlo za napako. Kot zatrjujejo v podjetju, je bilo to sicer 'srečno naključje, saj so tako znanstveniki prišli do učinkovitejšega načina doziranja cepiva'. Ta napaka ni ogrozila nikogar, dodajajo. Na pomisleke, zakaj tega niso takoj delili z javnostjo, je direktor podjetja pojasnil, da je najbolje o rezultatih pisati v znanstvenih revijah in ne v časnikih.

Oxfordsko cepivo: polovični prvi odmerek celo učinkovitejši od polne doze
23. 11. 2020 08.42
Cepivo, ki ga je razvila oxfordska univerza v sodelovanju s farmacevtskim podjetjem AstraZeneca, je pokazalo od 60- do 90-odstotno učinkovitost oziroma zaščito pred razvojem simptomov bolezni covid-19. Gre za velik uspeh, a hkrati prav tako za razočaranje, saj sta cepivi Pfizerja in Moderne pokazali 95-odstotno učinkovitost. Je pa njuno cepivo razvito z bolj tradicionalno tehnologijo in ga ni treba hladiti pri izjemno nizkih temperaturah, zato je cenejše in ga je tudi lažje skladiščiti.

Španija namerava do sredine 2021 cepiti znaten del prebivalstva
20. 11. 2020 10.45
Španija bo do sredine prihodnjega leta proti covidu-19 cepila znaten del prebivalstva, je zagotovil premier Pedro Sanchez. Vlada je namreč pripravila natančen načrt. Švedska vlada medtem razmišlja o dodatnih ukrepih, med katerimi je prepoved obiskov domov za starejše. Ostrejše ukrepe napovedujejo tudi na Hrvaškem. Slovaška pa načrtuje novo množično testiranje na okužbo z novim koronavirusom.

Zelena luč evropskih regulatorjev pred koncem leta. Kaj pa proizvodnja, transport in število odmerkov cepiva?
19. 11. 2020 08.39
Čeprav je Evropa v močnem primežu drugega vala okužb z novim koronavirusom, je zadnje dni zavelo precej optimizma zaradi dobrih rezultatov, ki sta jih na testiranjih dosegla dva kandidata za cepivo. Vseeno je jasno, da bo trajalo še nekaj časa, preden bo pandemije dejansko konec – čeprav bomo imeli cepivo. Vzrokov za to pa je več – od vprašanja proizvodnje do nasprotovanja cepivom.

Moderna svari EU, ta pa je medtem že odobrila pogodbo s podjetjem CureVac
17. 11. 2020 18.14
Izvršni direktor ameriškega farmacevtskega podjetja Moderna Stephane Bancel je posvaril Evropsko unijo, da bo zavlačevanje v pogajanjih o nakupu cepiva proti covidu-19, ki ga razvija, botrovalo zamudam v dobavi. Kot je pojasnil, bodo države, ki so z Moderno že sklenile pogodbo o nakupu cepiva, imele prednost pri dobavi. Evropska komisija pa je medtem že odobrila pogodbo z evropskim farmacevtskim podjetjem CureVac o nakupu cepiva proti covidu-19.

Hrvaška se pripravlja na prihod cepiva, na Madžarskem policijska ura
11. 11. 2020 09.26
Hrvaške oblasti se pospešeno pripravljajo na začetek cepljenja. Naročili so 2,7 milijona odmerkov cepiva, prednostno bodo cepili rizične skupine prebivalstva. Razmere se medtem slabšajo v Italiji, kjer se krivulja okužb še naprej dviguje in jih uvršča v najhujši scenarij. Na Madžarskem pa v veljavo stopa policijska ura, pri izvrševanju katere bo sodelovala vojska. V ZDA je število hospitalizacij zaradi covida-19 prvič preseglo 60.000; spodbudnejše novice pa prihajajo iz Kitajske, kjer večjih izbruhov ne zaznavajo.

V Braziliji prekinili testiranje kitajskega cepiva proti covidu-19
10. 11. 2020 08.52
Brazilski zdravstveni regulator je prekinil klinično testiranje na Kitajskem razvitega cepiva proti covidu-19 CoronaVac. Kot so namreč sporočili v ponedeljek, se je 29. oktobra zgodil "resen neugoden incident", ki vključuje v testiranje vključenega prostovoljca.

'Prva generacija cepiv morda ne bo delovala za vse'
04. 11. 2020 13.49
Medtem ko v Veliki Britaniji po tihem upajo, da bodo državljane s cepivom proti koronavirusu lahko cepili že okoli božiča, pa so drugi prepričani, da bo cepivo na voljo šele poleti prihodnje leto. A preden bo katero koli cepivo odobreno, morajo regulatorji, preden ga bodo ponudili javnosti, preveriti ali je varno in učinkovito.

EU namenja 220 milijonov za čezmejni prevoz kovidnih bolnikov
29. 10. 2020 22.57
EU bo namenila 220 milijonov evrov v pomoč članicam pri čezmejnem prevozu bolnikov s covidom-19, je napovedala von der Leyenova. S tem želijo preprečiti kolaps zdravstvenih sistemov v državah, ki jih je epidemija najbolj prizadela. Voditelji so se sicer zavzeli za skupen pristop k hitrim antigenskim testom in cepljenju ter za okrepitev uporabe koronskih aplikacij.

Podjetje AstraZeneca razvija eno najbolj obetavnih cepiv do sedaj
27. 10. 2020 19.00
Oxfordska univerza za farmacevtsko podjetje AstraZeneca razvija eno najbolj obetavnih cepiv doslej. Še vedno poskusno cepivo namreč sproža močan in enak imunski odgovor pri starejših in mladih odraslih osebah. To pa povečuje upanje, da bo pred virusom zaščitilo tudi starejše ljudi, ki so najbolj ogroženi in najhuje zbolijo.

Oxfordsko cepivo povzroča močan imunski odziv pri starejših
26. 10. 2020 09.27
Cepivo proti covidu-19, ki sta ga razvili Univerza v Oxfordu in AstraZeneca, povzroča močan imunski odziv pri starejših ljudeh, skupini, ki je najbolj ogrožena, se na prve izsledke raziskav sklicuje časnik Financial Times.

Umrli prostovoljec ni prejemal cepiva proti covidu-19
22. 10. 2020 08.35
Potem ko je umrl 28-letni brazilski prostovoljec, ki je sodeloval pri testiranju cepiva proti covidu-19, in so testiranje ustavili, pa zdaj z oxfordske univerze in AstraZeneca sporočajo, da se testiranje cepiva nadaljuje. 28-letnik je bil namreč v kontrolni skupini, kot zdravnik pa je delal z okuženimi pacienti.

Proizvajalec zdravil zaradi 'nepojasnjene bolezni' zaustavil testiranje cepiva za covid-19
13. 10. 2020 09.02
Proizvajalec zdravil Johnson in Johnson je v ponedeljek zaradi nepojasnjene bolezni enega od prostovoljcev zaustavil napredno klinično preizkušanje testnega cepiva proti koronavirusu. "Neželeni dogodki – bolezni, nesreče – tudi resnejši, so pričakovani del vsake klinične študije, zlasti večjih," sicer pravijo v podjetju.

Slovenija bo za razvoj obetavnih cepiv namenila 2,5 milijona evrov
03. 10. 2020 10.05
Vlada je odločila, da se sredstva v višini 2,5 milijona evrov za vplačilo v instrument za nujno pomoč Evropske komisije zagotovijo iz sredstev splošne proračunske rezervacije. Gre za sredstva, namenjena proizvajalcem obetavnih cepiv proti covidu.

Oxford: Bolezen, ki se je razvila pri prostovoljcu, verjetno ni posledica cepiva
18. 09. 2020 10.04
Univerza Oxford je v pojasnilu udeležencem študije zapisala, da bolezen, ki se je razvila pri eni od prostovoljk, po vsej verjetnosti ni posledica cepljenja oziroma za to ni dovolj dokazov. Britansko-švedska naveza tako nadaljuje klinično fazo testiranj, a ne v ZDA, kjer jim ameriški regulatorji še niso prižgali zelene luči. Cepivo proti covidu-19, ki ga univerza razvija s podjetjem AstraZeneca, velja za eno najobetavnejših in nanj računajo tako v Evropi, Avstraliji kot ZDA.

Zaskrbljenost zaradi resnih stranskih učinkov cepiva proti novem koronavirusu
15. 09. 2020 17.23
Čeprav se v Združenem kraljestvu klinični preizkusi cepiva proti novemu koronavirusu nadaljujejo, pa so strokovnjaki v ZDA zaskrbljeni zaradi premalo podatkov o hudem stranskem učinku, ki se je pojavil pri britanskem prostovoljcu. V podjetju AstraZeneca in na univerzi Oxford pravijo, da je prostovoljec okreval, a podrobnosti o primeru javnosti niso posredovali.

Cepivo proti covidu-19 v ZDA morda dostopno že pred koncem leta
14. 09. 2020 09.16
Bodo Američani cepivo proti covidu-19 dobili še pred koncem tega leta? V uspešen zaključek kliničnih testiranj je prepričan direktor podjetja Pfizer, ki skupaj z nemškim BioNTechom razvija cepivo. Trenutno si prizadevajo še razširiti spekter prostovoljcev, ki sodelujejo v študiji, je zatrdil direktor Albert Bourla. Kljub temu pa cepivo ne bo na voljo pred novembrskimi predsedniškimi volitvami, kot je to pred dnevi napovedal ameriški predsednik Donald Trump.

AstraZeneca nadaljuje testiranje zdravila proti covid-19
12. 09. 2020 22.03
Farmacevtsko podjetje AstraZeneca je sporočilo, da je dobilo zeleno luč britanskih regulatorjev in bo nadaljevalo preizkušanje cepiva proti covid-19. Testiranje cepiva so sicer ta teden prekinili, ker se je pri enem od sodelujočih v raziskavi razvila bolezen, ki je ni mogoče pojasniti.

Je človek, ki poje živega netopirja, res umetnik?
12. 09. 2020 09.25
Kaj je umetnost in kje se konča? Zagotovo gre za vprašanje, ki ima milijon odgovorov, saj je umetnost kot pojav zagotovo subjektivna. Ne moremo je definirati, saj gre za stvar interpretacije, a se s tem vprašanjem kljub temu ukvarjamo že od začetka časa. Znova se je pojavilo, ko je Rus Petr Davidčenko pred Državnim zborom pojedel živega netopirja ...