astraZeneca

17 držav prejelo cepivo AstraZenece iz serije, katere uporabo je Avstrija prekinila

09. 03. 2021 14.16

Poleg Avstrije, ki je konec tedna začasno prekinila cepljenje z eno serijo cepiva AstraZenece, je odmerke te iste serije prejelo še 16 evropskih držav. Katere, ni znano, skupno pa gre za približno milijon odmerkov.

Avstralija si želi kolektivnega pritiska na EU

09. 03. 2021 08.49

Avstralija želi v sodelovanju z drugimi državami pritisniti na EU, da omogoči dobavo predvidenih količin cepiva proti covidu-19. Nedavno italijansko ustavitev izvoza 250.000 odmerkov cepiva AstraZenece v Avstralijo je avstralski minister za trgovino označil za "cepivni protekcionizem" in izrazil zaskrbljenost pred nadaljnjimi blokadami.

Potrdili prve primere brazilskega seva, Logarjeva: sproščanja ukrepov še ne bo

08. 03. 2021 10.11

V nedeljo je bilo opravljenih 1681 PCR-testov in potrjenih 210 okužb z novim koronavirusom. V bolnišnicah se zdravi 527 bolnikov s covidom-19, od tega jih je 91 na intenzivni negi. Umrlo je šest oseb. Vodja strokovne skupine Mateja Logar je povedala, da so potrdili prve primere brazilskega seva v Sloveniji, gre pa za družino iz Maribora.

Predstavnica Eme odsvetuje nacionalno odobritev ruskega cepiva

08. 03. 2021 10.04

Vodja upravnega odbora Evropske agencije za zdravila (Ema) Christa Wirthumer-Hoche odsvetuje nacionalno odobritev ruskega cepiva proti covidu-19 Sputnik V v posameznih državah članicah Evropske unije. To je primerjala z rusko ruleto in pojasnila, da je za zdaj o cepivu znanega še premalo. Medtem je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen dejala, da od aprila pričakuje, da se bo število odmerkov cepiva, ki so na voljo v Evropski uniji, podvojilo, in sicer dvignilo na 100 milijonov na mesec. Hkrati je bila Von der Leynova ostra do AstraZenece in opozarila na možnost novih blokad izvoza.

V Italiji presegli 100 tisoč smrti

08. 03. 2021 08.34

V Italiji so zabeležili črni mejnik, saj je v povezavi s covidom-19 od začetka epidemije umrlo že več kot 100.000 ljudi. Država je medtem odobrila cepivo proti covidu-19 družbe AstraZeneca tudi za starejše od 65 let. V Avstriji medtem še naprej nevarno narašča pritisk na tamkajšnje bolnišnice, še posebej na oddelke za intenzivno nego. V Nemčiji so ob delni sprostitvi ukrepov začeli množično testiranje, v ZDA pa so omilili smernice glede druženja za cepljene proti covidu-19.

'Motnje strjevanja krvi niso med navedenimi možnimi neželenimi učinki cepiva'

08. 03. 2021 13.07

Doslej je bilo po vsem svetu s cepivom AstraZenece proti covidu-19 cepljenih 80 milijonov ljudi, resnih neželenih učinkov pa je bilo izredno malo, nekaj deset, je na dopoldanski novinarski konferenci vlade poudaril Borut Štrukelj z ljubljanske fakultete za farmacijo. Pri tem motnje strjevanja krvi niso navedene kot možen neželeni učinek cepiva, je dodal. Farmacevtske družbe z registriranimi cepivi proti covidu-19 so sicer že začele razvijati različice cepiv, ki bi učinkovale proti novim različicam virusa.

Cepljenje šolnikov se začenja, ponekod podatke o interesu še zbirajo

08. 03. 2021 12.10

Zdravstveni domovi po državi ponekod še zbirajo število zainteresiranih za cepljenje proti covidu-19 med zaposlenimi v vzgoji in izobraževanju, nekateri pa so te podatke že zbrali. V Murski Soboti jih bodo tako začeli cepiti v torek, v Velenju v sredo, v Mariboru, kjer so z odzivom zelo zadovoljni, pa v četrtek.

Avstrija prekinila cepljenje z eno serijo odmerkov cepiva AstraZeneca

07. 03. 2021 11.46

V Izraelu se šolarji po šestih mesecih pouka na daljavo vračajo v šolske klopi, študenti pa v predavalnice. Odpirajo se tudi restavracije in bari. Posebne ugodnosti veljajo za imetnike t. i. zelenih potnih listov (osebe, ki so bile cepljene ali so bolezen prebolele). Avstrija je medtem preventivno začasno prekinila cepljenje z eno serijo odmerkov cepiva AstraZeneca, je sporočil tamkajšnji zdravstveni urad. Poteka namreč preiskava smrti 49-letnice ter hujše obolenje še ene osebe po cepljenju. Dokazov o vzročni povezavi s cepljenjem za zdaj ni, poudarjajo pristojni.

Cepljenje v Kočevju na inovativen 'drive-in' način

06. 03. 2021 19.25

Po starostnikih in kroničnih bolnikih so v Kočevju s prvim odmerkom cepiva AstraZeneca uspešno cepili še vse šolnike, policiste in zaposlene v pravosodju, ki so izkazali interes. Povpraševanje po cepljenju je veliko, pravijo v Zdravstvenem domu Kočevje. S takšno hitrostjo cepljenja bi kolektivno imunost lahko dosegli že sredi aprila. Skrivnost takšnega uspeha je v inovativni logistični rešitvi, so prepričani v kočevskem cepilnem centru, ki so ga po sistemu "drive-in" organizirali kar v tamkajšnji športni dvorani.

V New Yorku odpirajo kinodvorane, Nemčija sprejema covidne bolnike s Slovaške

06. 03. 2021 11.55

V mestu New York so v petek prvič po izbruhu epidemije covida-19 v ZDA pred letom dni ponovno odprli kinodvorane, sicer z omejenimi 25-odstotnimi kapacitetami in obveznimi zaščitnimi maskami. Drugje po ZDA pretežno republikanski guvernerji hitijo z odpravljanjem obveznega nošenja zaščitnih mask. Cepivo proti covid-19 pa je prejel tudi budistični verski vodja dalajlama. V Nemčiji bodo sprejeli covidne bolnike s Slovaške, na Madžarskem pa so spet zabeležili porast okužb.

Avstralija zaradi blokade pošiljke ni v skrbeh, kmalu začenjajo z lokalno proizvodnjo

05. 03. 2021 08.23

Po tem, ko je Italija blokirala izvoz 250.000 odmerkov cepiva AstraZenece, ki so bila namenjena v Avstralijo, so se odzvale avstralske oblasti, ki nad blokado očitno niso preveč presenečene, trdijo pa, da ne bo vplivala na potek cepljenja, saj že 22. marca pričakujejo prve doma proizvedene odmerke cepiva.

Evropska unija prvič blokirala izvoz cepiva AstraZenece

04. 03. 2021 16.58

EU je v okviru konec januarja vzpostavljenega mehanizma za nadzor izvoza cepiv proti covidu-19 prvič blokirala izvoz kakega cepiva. Ukrep je prizadel pošiljko 250.000 odmerkov cepiva AstraZenece, ki je bila iz Italije namenjena v Avstralijo. Evropski komisar za notranji trg Thierry Breton, ki zaupa v sposobnost hitrejše dostave cepiv v EU, je medtem prepričan, da bi lahko v EU do konca poletja proti covidu-19 cepili vse evropske državljane.

EMA začela tekoči pregled ruskega cepiva Sputnik V

04. 03. 2021 11.06

EMA je začela tekoči pregled ruskega cepiva proti covidu-19 Sputnik V, ki ga je razvil ruski nacionalni center za epidemiologijo in mikrobiologijo Gamaleja, je sporočila agencija s sedežem v Amsterdamu.

Kacin: Do konca junija bo cepljena polovica prebivalcev

03. 03. 2021 09.59

"Če bomo nadaljevali s takim tempom, bomo do konca junija cepili polovico prebivalcev. Naše ambicije so večje. Pričakujemo tudi cepivo Johnson & Johnsona, ki ga bo EMA potrjevala naslednji teden," tako nacionalni koordinator za logistični del akcije množičnega cepljenja zoper covid-19 Jelko Kacin.

Študija: Južnoafriška različica ščiti proti drugim mutacijam virusa

03. 03. 2021 15.36

Ljudje, ki so se okužili s t. i. južnoafriško različico novega koronavirusa, so bolje imunsko zaščiteni pred drugimi mutacijami virusa, je pokazala nova študija južnoafriških znanstvenikov. Njihove ugotovitve vzbujajo upanje, da bi cepiva, prilagojena južnoafriški različici virusa, lahko ljudi ščitila tudi pred drugimi mutacijami novega koronavirusa.

Od tekmecev do sodelavcev. Covid-19 poskrbel za sodelovanja gigantov

03. 03. 2021 12.40

Novi koronavirus je poskrbel za zanimiv pojav, ko gre za sodelovanja farmacevtskih podjetij. Običajno zapriseženi tekmeci so se lotili sodelovanj, ki so se obrestovala s hitrejšim razvojem (učinkovitejših) cepiv, zdaj pa se sodelovanje seli tudi na področje proizvodnje.

Si farmacevtski giganti od prodaje cepiv lahko obetajo enormne zaslužke?

03. 03. 2021 06.00

Pogost očitek farmacevtski industriji je, da si s prodajo cepiv le še dodatno polni svoje že tako polne žepe'. Pa so cepiva res tako dobičkonosna? Odgovor ni enostranski. Za razliko od preostalih zdravil na svetovnem trgu cepiva v času zdravstvenih kriz proizvajalcem ne prinašajo večjih dobičkov, a si lahko z uspešnimi projekti odpirajo nove poslovne poti. Proizvodnja cepiv je zahteven, kompleksen in predvsem drag posel, odvisen od naklonjenosti vlagateljev, tveganja pa so velika. Evropska unija je do zdaj naročila več kot dve milijardi odmerkov, cene pa se gibljejo od slabih dveh do 15 evrov na odmerek.

V Sloveniji četrtina cepiv še neporabljenih. Kakšna je nova strategija cepljenja?

02. 03. 2021 06.10

Vlada je sprejela posodobljeno strategijo cepljenja, katere podrobnosti je predstavil zdravstveni minister Poklukar. Prednostne skupine ostajajo enake, glavni kriterij je starost, saj je to glavni dejavnik umrljivosti in težjega poteka bolezni. Medtem so iz Bruslja sporočili, da je v Sloveniji neporabljenih skoraj četrtina dostavljenih odmerkov cepiv proti covidu-19. Povprečno je bilo sicer v 28 evropskih državah dostavljenih 43,3 milijona odmerkov, uporabljenih pa 30,6 milijona odmerkov, kar pomeni okoli 70 odstotkov.

Nemčija podaljšuje zaprtje države, Kurz se pri cepivih ne bo zanašal na EU

02. 03. 2021 06.26

Preuranjeno in nerealistično je meniti, da bo pandemije konec do konca tega leta, je opozoril direktor WHO za izredne razmere Michael Ryan. Nemčija medtem načrtuje podaljšanje zaprtja države do predvidoma 28. marca, bodo pa ukrepi omilili na določenih področjih. Zaradi strahu pred bolj nalezljivimi sevi ukrepe zaostrujejo v Lombardiji.

Vlada sprejela posodobljeno strategijo cepljenja, več bo znano tekom torka

01. 03. 2021 22.53

Vlada je na ponedeljkovi dopisni seji sprejela posodobljeno Nacionalno strategijo cepljenja proti covidu-19, so po seji sporočili iz vlade. V njej so bolj podrobno opredeljene prednostne skupine za cepljenje in nekatera nova cepilna mesta za izvajanje cepljenja. Strategijo bo sicer v torek bolj podrobno predstavil minister za zdravje Janez Poklukar.

NIJZ: Ostalo je še 15.000 doz cepiva AstraZenece

01. 03. 2021 18.27

Na NIJZ so pojasnili, da bodo v tem tednu razdelili 10.000 odmerkov cepiv Pfizerja in BioNTecha ter Moderne starejšim od 75 let, medtem ko so za to starostno skupino prejeli naročil za 15.500 odmerkov. NIJZ je hkrati pozval cepilne centre, naj naročijo cepivo AstraZenece, saj je ostalo še 15.000 odmerkov nerazporejenega cepiva.

Cepivo podjetja Johnson & Johnson nudi dobro zaščito pred južnoafriškim sevom

27. 02. 2021 19.41

Proizvajalci cepiv zdaj bijejo bitko s časom, da bi cepiva prilagodili tudi novim sevom. Tako Pfizer kot Moderna in AstraZeneca spreminjajo celotno verigo proizvodnje, predvsem zaradi južnoafriškega seva, ki zmanjšuje učinkovitost cepiv. Prav vsa so namreč vsaj za tretjino manj učinkovita proti tej mutaciji. Tudi cepivo Johnson & Johnson, ki je ponoči dobilo zeleno luč za izredno odobritev ameriškega urada za hrano in zdravila. Prednost omenjenega cepiva pa je predvsem v tem, da nudi dobro zaščito pred južnoafriškim sevom, za to pa je potreben zgolj en odmerek.

Na Hrvaškem s ponedeljkom odpirajo terase gostinskih lokalov

26. 02. 2021 12.14

Na Hrvaškem bodo s 1. marcem lahko odprli terase gostinskih lokalov, omogočili bodo tudi treninge v zaprtih športnih objektih. V Avstriji se medtem po podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje pospešeno širijo nove različice novega koronavirusa in predstavljajo že več kot polovico vseh novih okužb.

Potrdili 912 okužb, na intenzivni negi najmanj bolnikov v štirih mesecih

26. 02. 2021 08.38

V četrtek so on 4.484 PCR-testih potrdili 912 okužb z novim koronavirusom. V bolnišnici je 529 bolnikov, na intenzivni negi pa se zdravi najmanj oseb v zadnjih štirih mesecih. 14 ljudi je umrlo. V obalno-kraški regiji ostajajo razmere daleč najslabše. Direktor NIJZ je ob tem poudaril, da meji na italijansko Furlanijo-Julijsko krajino, kjer ima vsak četrti okuženi angleški sev. Tudi ta konec tedna v Kopru pričakujejo veliko število ljudi na odvzemni točki za hitro testiranje, zato so organizirali dodatno vstopno covid točko.

Vozniki avtobusov po poti taksistov? Nasprotujejo tedenskemu testiranju

26. 02. 2021 14.06

Vozniki avtobusov nasprotujejo najnovejši odločitvi vlade, ki za njih uvaja tedensko testiranje na novi koronavirus. Pravijo, da gre za nesorazmeren ukrep, ki bi bil smiseln le, če bi se morali testirati tudi vsi potniki. Opozarjajo tudi, da so v preteklosti že predlagali ukrepe za večjo zaščito tako osebja kot potnikov, npr. fizične pregrade, brezgotovinsko poslovanje in prisotnost varnostnika, a so bili "prepuščeni sami sebi" ter primorani v "vlogo voznika, sprevodnika, čistilca in celo varnostnika". Sprašujejo se, ali jim ne preostane drugega, kot da sledijo voznikom taksi služb ter z državljansko nepokorščino opozorijo na nevzdržnosti.

Prihodnji teden naj bi prejeli 46.290 odmerkov cepiv

26. 02. 2021 13.42

V prihodnjem tednu v Sloveniji pričakujemo dve pošiljki s cepivi proti covidu-19. V ponedeljek je predvidena dobava 19.890 odmerkov cepiv Pfizerja in BioNTecha, v četrtek še predvidoma 26.400 odmerkov cepiv AstraZenece, so pojasnili na NIJZ. Cepivo Pfizerja bo v prihodnjem tednu namenjeno za starejše od 75 let, pa tudi vse starejše od 80 let, ki se doslej še niso cepili.

Šter: MZZ še vedno odsvetuje vsa nenujna potovanja

26. 02. 2021 12.30

Ministrstvo za zunanje zadeve vsak dan prejme od 50 do 80 vprašanj, ki se navezujejo na možnost potovanja ali bivanja v tujini. Andrej Šter je opozoril, da so vsa nenujna potovanja še vedno odsvetovana, poleg tega se pravila v državah spreminjajo in se lahko pot, ki se je še pred časom zdela izvedljiva, zdaj zaplete. Potovanj nam ne more prepovedati nihče, a če že potujemo, moramo uporabiti razum in pogum, je še dodal.

Nov črni mejnik: po svetu umrlo že 2,5 milijona covidnih bolnikov

25. 02. 2021 12.20

Svet je prešel nov neslaven mejnik: zaradi novega koronavirusa in bolezni, ki jo povzroča je doslej umrlo že 2,5 milijona ljudi. Po kratkem 'predahu' število okuženih raste tudi v naši soseščini. In medtem ko nekatere države podaljšujejo protikoronske ukrepe, voditelji drugih ocenjujejo, da strogo zapiranje ni več smiselno. Porast okužb tako beležijo tudi v sosednji Avstriji, Hrvaška pa po drugi strani odpira terase gostinskih lokalov.

Na vrhu EU naj bi nekoliko zbližali stališča glede potrdil o cepljenju

25. 02. 2021 17.37

Tudi na tokratnem dvodnevnem vrhu držav članic Evropske unije, ki poteka virtualno, je glavna tema boj proti pandemiji – krepitev proizvodnje cepiv, pripravljenost na nove različice virusa, enostranski ukrepi na mejah in cepilni potni listi. Predsednik Evropskega sveta Michel ob tem v zvezi s cepljenjem meni, da bo prihodnjih nekaj tednov še težkih. Voditelji članic EU so prav tako nekoliko zbližali stališča glede uporabe potrdil o cepljenju. Veleposlanikom članic so podelili mandat, da opredelijo politična in tehnična vprašanja, ki jih je še treba doreči. Farmacevtski velikani so medtem v Evropskem parlamentu pojasnili, čemu zamude pri dobavi cepiv EU.

Od sobote v obalno-kraški regiji gibanje omejeno znotraj te regije, prepovedano zbiranje ljudi

25. 02. 2021 10.04

V sredo so v Sloveniji potrdili 852 okužb z novim koronavirusom. Opravili so 4565 PCR-testov. V bolnišnicah se zdravi še 546 covidnih bolnikov, na intenzivni negi 103. Umrlo je sedem bolnikov z boleznijo covid-19. Obalno-kraška regija se je spet obarvala v rdeče, vlada je zato tu poostrila omejitve gibanja. Od sobote tako velja omejitev gibanja na obalno-kraško regijo. Prehajanje bo dovoljeno ob predložitvi negativnega testa ali dokazila o cepljenju. V tej regiji je prepovedano tudi zbiranje ljudi.