astraZeneca

Na Sambadromu v Riu letos namesto karnevala množično cepljenje

07. 02. 2021 10.44

Pandemija covida-19 je Brazilcem letos pokvarila načrte, saj je priljubljeni pustni karneval v Riu de Janeiru odpovedan. Na Sambadromu, kjer bi običajno potekala parada, tokrat poteka množično cepljenje starejših proti covidu-19. V ZDA so medtem cepili že več kot 39 milijonov ljudi, avstralska vlada pa načrtuje izdajo potrdil o cepljenju. Hrvaški upokojenci pozivajo k omejitvi cepljenja proti covidu-19 s cepivom AstraZenece, v Izraelu pa so omilili tretje zaprtje države.

Cepivo AstraZenece 'omejeno ščiti' pred južnoafriško različico virusa

07. 02. 2021 10.23

Britansko-švedsko podjetje AstraZeneca je danes sporočilo, da preliminaren majhen klinični preizkus kaže, da bi njihovo cepivo proti covidu-19 lahko zagotavljalo omejeno zaščito pred milejšim in srednjim potekom bolezni po okužbi z južnoafriško različico novega koronavirusa.

V Slovenijo prispela za tretjino manjša pošiljka cepiva AstraZenece

06. 02. 2021 13.34

V Slovenijo je prišla prva pošiljka cepiva AstraZenece, s katerim bodo začeli cepiti v prihodnjem tednu, je ob obisku v Tolminu potrdila državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Marija Magajne. Gre za manjšo količino odmerkov, kot je bilo sprva napovedano.Cepivo AstraZenece je priporočljivo za osebe mlajše od 65 let.

Johns Hopkins: Slovenija po cepljenih z dvema odmerkoma na prvem mestu v EU

05. 02. 2021 15.04

Slovenija je z 0,9-odstotnim deležem cepljenih z dvema odmerkoma na prvem mestu v EU, kaže razpredelnica, ki so jo objavili na ameriški univerzi Johnsa Hopkinsa. To je tudi več kot v Združenem kraljestvu, kjer so z dvema odmerkoma cepili 0,71 odstotka ljudi, a manj kot v Izraelu, Združenih arabskih emiratih, Islandiji in ZDA.

Priporočilo: uporaba cepiva AstraZenece za mlajše od 65 let

05. 02. 2021 13.09

Posvetovalna skupina za cepljenje priporoča uporabo cepiva AstraZenece za mlajše od 65 let. S tem priporočilom sledi Slovenija mnogim drugim državam, ki so že prilagodile priporočila glede na pomanjkanje podatkov o učinkovitosti pri starejših od 55 let.

Bodo cepiva ustavila nepredvidljive in bolj nalezljive seve?

05. 02. 2021 06.00

Od izbruha v kitajskem Vuhanu je novi koronavirus že večkrat spremenil svojo obliko. Čeprav so mutacije tovrstnih virusov običajne in pogoste, skrb vzbujajo angleški, južnoafriški in brazilski sev. Ti so po prvih ocenah znanstvenikov veliko bolj prenosljivi od izvirne različice, prvega pa smo potrdili tudi že v Sloveniji. Zato ostaja vprašanje, kakšen vpliv na potek pandemije bodo imeli v prihodnje in kar je najbolj pomembno, ali bodo proti njim učinkovita tudi cepiva?

Švedska do poletja z digitalnimi potrdili o cepljenju

04. 02. 2021 16.11

Švedska namerava do poletja uvesti digitalna cepilna potrdila, ki bodo med drugim dokazovala tudi cepljenje proti covidu-19. Kot je danes sporočila švedska vlada, so uvedbo digitalnih potrdil o cepljenju naložili več pristojnim oblastem. Srbija je s prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepila že več kot pol milijona prebivalcev, na Hrvaškem razmišljajo o ponovnem rahljanju ukrepov, na Slovaškem pa bodo prihodnji teden ob strogih protikoronskih ukrepih postopoma odprli šole in vrtce.

Dirka za cepivo, privilegiranost najbogatejših in 'prvak' v cepljenju Izrael

04. 02. 2021 06.12

Svetovna zdravstvena organizacija je v sredini januarja opozorila, da je bilo v najbogatejših državah cepljenih že 49 milijonov ljudi, v najrevnejših pa 25. Ne 25 milijonov, le 25. Evropsko unijo in Slovenijo kot njeno članico pa medtem skrbijo težave z dobavo cepiv, ki ne poteka po urniku. Cepivo proti covidu-19, ki je glavno orožje proti pandemiji, torej že imamo – a ne vsi in ne dovolj.

Na Novi Zelandiji odobrili prvo cepivo proti covidu-19, v Mehiki Sputnik V

03. 02. 2021 10.20

GlaxoSmithKline in CureVac združujeta moči pri razvoju cepiva proti novim različicam novega koronavirusa z upanjem, da bo na voljo v letu 2022. Rusija si medtem prizadeva za povečanje proizvodnje cepiva Sputnik V v tujini, na Novi Zelandiji pa so pogojno odobrili prvo cepivo proti covidu-19, in sicer cepivo Pfizerja in BioNTecha. Mednarodna pobuda Covax za pravično razdelitev cepiva proti covidu-19 je medtem objavila seznam prvih držav, ki bodo v prvem trimesečju letošnjega leta prejele cepivo, pa tudi načrtovano količino cepiva, ki ga bodo razdelili.

Evropska komisarka: Rusko cepivo se bo preverilo enako kot vsa druga cepiva

03. 02. 2021 17.55

Za vsako cepivo proti covidu-19 veljajo enaka merila v procesu za odobritev njegove uporabe v EU. Če bo proizvajalec ruskega cepiva Sputnik V zaprosil za dovoljenje za uporabo na evropskem trgu, se ga bo preverilo enako kot vsa druga cepiva, je danes v Bruslju poudarila evropska komisarka za zdravje Stella Kiriakides.

Študija: Cepivo AstraZenece zmanjša širjenje virusa

03. 02. 2021 11.28

Cepivo AstraZenece in oxfordske univerze je učinkovitejše, če med cepljenjem s prvim in drugim odmerkom preteče 12 tednov. Prvi odmerek pa ima najvišjo učinkovitost do 90 dni po cepljenju. Ugotovitve tudi kažejo, da lahko omenjeno cepivo znatno zmanjša možnost prenašanja novega koronavirusa s človeka na človeka. Švicarski regulator Swissmedic je medtem sporočil, da podatki, ki jih je za odobritev cepiva proti covidu-19 v Švici predložilo podjetje AstraZeneca, ne zadoščajo za odobritev. Od podjetja je zahtevalo nove študije.

Lancet: Rusko cepivo proti covidu-19 91,6-odstotno učinkovito

02. 02. 2021 15.20

Rusko cepivo proti covidu-19 Sputnik V je 91,6-odstotno učinkovito, so pokazali rezultati zadnje faze kliničnega testiranja cepiva, ki so jih objavili v znanstveni reviji Lancet. Cepivo se je izkazalo za varno in učinkovito pri vseh starostnih skupinah, vključno s starejšimi od 60 let. Prošnjo za registracijo cepiva v EU so ruske oblasti vložile 20. januarja.

Za bliskovit razvoj cepiva zaslužni milijoni, na tisoče raziskovalcev in že preizkušena tehnologija

02. 02. 2021 06.00

"V primeru covida-19 so države prispevale več milijard za hiter razvoj in zagotovljen odkup cepiva," pove Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Poleg masivnega financiranja pa so k hitrosti prispevali tudi izjemen človeški vložek, sodelovanje raziskovalcev z vsega sveta, prilagodljivost regulatorjev in uporaba moderne tehnologije. "Da imamo cepivo v tako kratkem času, je fenomenalen dosežek znanosti," je prepričan urednik Kvarkadabre Sašo Dolenc. Stroka je pri tem enotna – cepiva izpolnjujejo enake visoke standarde, ki jih morajo izpolnjevati preostala cepiva.

Cepivo AstraZenece v Sloveniji predvidoma konec tedna

01. 02. 2021 10.33

Prva pošiljka cepiva AstraZenece proti covidu-19 bo v Slovenijo prišla konec tedna ali pa na začetku prihodnjega tedna – gre za 15.000 odmerkov. V ponedeljek je prispela nova pošiljka s približno 17.550 odmerki Pfizerjevega cepiva. V Evropski komisiji so zatrdili, da je bila dobava cepiv proizvajalcev BioNTech in Pfizer ter Moderne v prejšnjem tednu stoodstotna, torej v skladu s pogodbama. Medtem je evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) zagnal sledilnik cepljenja v Evropi na podlagi podatkov, ki so sicer še pomanjkljivi. Slovenija je po podatkih porabila 83,5 odstotka prejetih odmerkov cepiva.

Von der Leyen: AstraZeneca bo EU v prvem četrtletju dobavila 40 milijonov odmerkov cepiva

31. 01. 2021 08.06

Britansko-švedsko podjetje AstraZeneca bo Evropski uniji v prvem letošnjem četrtletju dobavilo 40 milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19, je sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Podjetje pa bo razširilo tudi svoje proizvodne zmogljivosti cepiva v Evropi. Slovenija, ki sicer računa na 80.000 odmerkov, bi jih tako lahko dobila 103.000.

Februarja naj bi v Slovenijo prispelo 110.000 odmerkov cepiva

30. 01. 2021 19.44

V državah Evropske unije že pospešeno poteka cepljenje proti novemu koronavirusu, a so se zadeve pred dnevi zapletle zaradi spora s proizvajalcem AstraZeneca. Tako je samo v Sloveniji pod vprašajem kar 80.000 doz cepiva, država jih tudi ni vključila v državni načrt cepljenja. Svet tako trenutno optimistično pogleduje k cepivu podjetja Johnson & Johnson, ki je sicer manj učinkovito od ostalih, a gre za edino cepivo doslej, ki temelji zgolj na enem odmerku.

Evropska unija odobrila cepivo AstraZenece

29. 01. 2021 15.28

EMA je odobrila uporabo cepiva proti covidu-19, ki sta ga razvila podjetje AstraZeneca in oxfordska univerza, in sicer za osebe, starejše od 18 let. Odločitev je potrdila tudi Evropska komisija. Švedsko-britansko farmacevtsko podjetje AstraZeneca in univerza v Oxfordu sta za pogojno dovoljenje za promet s cepivom v EU zaprosila 12. januarja. (Ne)distribucija omenjenega cepiva je sicer povzročila precejšnjo napetost med farmacevtskim gigantom ter EU.

EMA: Cepivo Pfizerja ni povezano s smrtnimi primeri po cepljenju

29. 01. 2021 07.34

Evropska agencija za zdravila je objavila novo poročilo o varnosti cepiva Pfizerja in BioNTecha. Kot ugotavljajo, to ni povezano s smrtnimi primeri po cepljenju, pravi tako niso ugotovili stranskih učinkov, ki ne bi bili poznani že prej. Visoko stopnjo učinkovitosti proti prvotnemu sevu novega koronavirusa pa je pokazalo tudi cepivo podjetja Novavax. Medtem so v Bruselju vzpostavili mehanizem, ki omogoča prepoved izvoza cepiv, Madžarska pa je s sklenila dogovor s kitajskim podjetjem Sinopharm o dobavi pet milijonov odmerkov kitajskega cepiva.

'Če je cepivo Pfizerja in Moderne mercedes, je cepivo AstraZenece dober clio'

29. 01. 2021 06.00

Cepljenje proti covidu-19 se je v Sloveniji začelo 27. decembra 2020 in za maskami strokovnjakov, ki so na ta dan poročali o prvih cepljenih v DSO-jih, se je skrival nasmešek. Od takrat je minil že več kot en mesec in v tem času smo do 27. januarja cepili 51.653 ljudi, 13.319 z dvema odmerkoma. Ker pa smo še daleč od cilja, tudi zaradi nezaupanja v cepiva, moramo začeti pri osnovah: kako delujejo cepiva, kakšna so, kdo stoji za njihovim razvojem?

WHO opozarja, da v Evropi še ni čas za sproščanje ukrepov

28. 01. 2021 10.53

Urad WHO opozoril, da je še prezgodaj za sproščanje ukrepov v Evropi, čeprav je v več državah upadlo število okužb. Poljska bo kljub temu delno sprostila nekatere ukrepe, Madžarska je omejitvene ukrepe podaljšala, Norveška pa je sporočila, da bo v prizadevanjih zajeziti širjenje novih, bolj nalezljivih različic novega koronavirusa, zaprla meje za skoraj vse, ki nimajo bivališča na Norveškem. V ZDA je do torka v januarju zaradi covida-19 umrlo že 79.500 ljudi, kar je največ doslej v mesecu dni.

Bruselj: Na potezi je AstraZeneca. Cepivo učinkovito tudi pri starejših od 65 let?

28. 01. 2021 07.35

V Evropski komisiji so po sredinem sestanku, ki še ni prinesel preboja v sporu EU in AstraZenece glede dobave cepiv, danes poudarili, da je na potezi podjetje, ki mora povedati, kako bo izpolnilo pogodbo. V Bruslju tudi še vedno čakajo na odgovor družbe, ali pristaja na objavo pogodbe. Na prošnjo Evropske komisije so v tovarni AstraZenece izvedli tudi inšpekcijski nadzor. Datuma za naslednji sestanek EU in AstraZenece še ni. Poleg tega je danes Nemška komisija za cepiva omenjeno cepivo priporočila le starejšim od 18 in mlajšim od 65 let, a AstraZeneca trdi, da je njeno cepivo učinkovito tudi pri starejših od 65 let.

Dejstva, ki jih morate vedeti o cepljenju proti covidu-19

28. 01. 2021 06.00

"Razvoj cepiva je podvig znanosti, zdaj potrebujemo še podvig populacije, ker samo cepivo ne bo rešilo niti enega življenja – cepljenje ga bo." To je poziv prvega epidemiologa v državi Maria Fafangela. Po zadnji Medianini anketi bi se cepilo skoraj 60 odstotkov vprašanih, a skrb vzbuja to, da informacije o cepivu proti covidu-19, ki temeljijo na znanosti in dejstvih, še niso zaobjele polovice Slovencev, ki so zaradi cepljenja zaskrbljeni. Zato poglejte dejstva o novem cepivu proti covidu-19 in dobili boste osnovne informacije o tem, kaj morate vedeti o cepljenju, koristih, stranskih učinkih, mitih in resnicah.

Spor med EU in AstraZeneco se poglablja, v Walesu evakuirali proizvodni obrat

27. 01. 2021 08.05

Spor med AstraZeneco in Evropsko unijo se stopnjuje. Prvi mož AstraZenece je v intervjuju s prstom pokazal na EU, češ da so pogodbo podpisali pozno. Evropska komisarka za zdravje pa je takšno logiko 'kdor prvi pride, prvi melje' zavrnila. V obratu v Walesu, v katerem proizvajajo cepivo AstraZenece, pa se je zgodil incident.

'Zaradi mutacij virusa lahko sčasoma pričakujemo nove različice cepiv'

27. 01. 2021 06.00

Bo Slovenija ostala brez dogovorjenih 1,4 mio odmerkov cepiva britanske AstraZenece? Zapletov kar ni konec. Od vse glasnejših ugibanj, da naj bi bilo cepivo pri starejših le osemodstotno učinkovito, do ogromne zamude pri dobavi. Samo polovico od 80 milijonov odmerkov cepiva naj bi AstraZeneca dobavila EU do konca marca. Koliko bo torej dobila Slovenija? Zaskrbljujoče glede na to, da se angleški sev po Sloveniji širi že vsaj dva tedna, vdrl je tudi v jeseniško bolnišnico. 

EU: brezzobi tiger, ki zdaj poskuša uporabiti kremplje

26. 01. 2021 17.26

Kriza zaradi dobave cepiva AstraZenece državam EU dobiva politične dimenzije. EU je pozvala k strožjemu nadzoru izvoza cepiv proti covid-19, potem ko so pri farmacevtskem gigantu konec minulega tedna napovedali, da bodo EU dobavili manj odmerkov, kot je bilo to napovedano oz. določeno s pogodbo. V Bruslju so namreč ogorčeni, saj sumijo, da je britansko-švedsko podjetje zmanjšalo načrtovano dobavo cepiva EU, da bi odmerke cepiva po višji ceni prodajalo drugim državam.

V Veliki Britaniji zabeležili več kot 100.000 smrti zaradi covida-19

26. 01. 2021 09.48

V Mehiki je število smrtnih žrtev covida-19 v ponedeljek preseglo 150.000. Ta črni mejnik je Mehika dosegla kot četrta država na svetu – več smrtnih žrtev od nje so našteli le še v ZDA, Braziliji in Indiji. Koronavirus je v Veliki Britaniji zahteval že več kot 100.000 smrtnih žrtev, usoden pa je bil tudi za kolumbijskega obrambnega ministra Carlosa Holmesa Trujilla. Portugalska vlada medtem razmišlja o pošiljanju covidnih bolnikov v tujino, Irska pa je podaljšala tretjo ustavitev javnega življenja.

EMA: Cepivo AstraZenece bi lahko odobrili za določeno starostno skupino

26. 01. 2021 10.01

Cepivo AstraZenece je pri starejših od 65 let le 8-odstotno učinkovito, so poročali nemški mediji, ki navajajo vire znotraj nemške vlade. Navedbe o neučinkovitosti cepiva so pri britansko-švedskem farmacevtu hitro zanikali, ostre reakcije pa je poročanje sprožilo tudi na Otoku, kjer so cepivo odobrili že konec decembra. Izvršna direktorica Evropske agencije za zdravila (Eme) Emer Cooke pa je dejala, da je mogoča odobritev cepiva za določeno, bolj omejeno starostno skupino. V Bruslju medtem menijo, da naj bi AstraZeneca zmanjšala dobavo EU, ker namerava cepivo po višjih cenah prodajati drugim državam.

Jeza v EU zaradi zamud AstraZenece, želijo 'podroben načrt dobave'

25. 01. 2021 18.05

Napoved AstraZenece, da bo EU dobavila manj cepiva kot dogovorjeno, je (po zamudah Pfizerja in Moderne) sodu izbila dno. Evropska komisarka za zdravje po sestanku s predstavniki podjetja jezno opozarja, da zamuda pri dobavi ni sprejemljiva. "Evropska unija želi natančno vedeti, kateri odmerki AstraZenece so bili kje proizvedeni ter komu so bili – če so bili – dostavljeni," dodaja komisarka. AstraZeneca naj bi do marca namesto 80 milijonov odmerkov dobavila le 31 milijonov.

Lahko Orban izgubi naslednje volitve?

25. 01. 2021 07.52

Madžarska pod Orbanom ni več demokracija, ima še demokratične institucije, ki pa ne delujejo. K Orbanovemu vzponu sta poleg njegove lastne avtoritarne osebnosti in politike prispevali predvsem gospodarska kriza 2008 ter razdrobljena in izgubljena, tudi arogantna opozicija. Naslednje leto bodo znova volitve in tokrat je opozicija združena. Že zdaj je jasno, da volitve ne bodo prav poštene, a kljub nadzoru, ki ga ima Orbanov režim nad praktično vsemi aspekti madžarske družbe, se lahko zgodi, da jih Fidesz ne bo dobil. In kot zdaj kaže, bo ključna prav korona. In njene posledice.

Cepilo bi se skoraj 60 odstotkov ljudi, kar je trikrat več kot oktobra lani

23. 01. 2021 20.35

Britansko-švedska farmacevtska družba AstraZeneca je sporočila, da bo zaradi težav s proizvodnjo v Belgiji v prvi četrtini letošnjega leta Evropski uniji dobavila 60 odstotkov manj cepiva proti covidu-19, kot je bilo dogovorjeno. To bi pomenilo, da bi Slovenija do marca namesto dobrega pol milijona dobila približno 224.000 odmerkov. Zanimanje za cepljenje pa je ob tem v Sloveniji veliko boljše, kot je bilo še pred nekaj meseci. Verjetno ali zelo verjetno bi se v tem trenutku cepilo skoraj 60 odstotkov ljudi, kar je trikrat več kot oktobra. Delež ljudi, ki nasprotujejo cepljenju, pa se je znatno zmanjšal in trenutno znaša 25 odstotkov.