beguncev

Šišenska civilna iniciativa pri Hanžku

24. 05. 2001 00.00

Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek s sodelavci je sprejel predstavnika nevladnega gibanja Šišenske civilne iniciative Bojana Oblaka in Sandija Čolnika, ki sta varuha seznanila s problematiko azilnega doma in centra za tujce na Celovški 166 v Ljubljani ter mu predstavila pritožbe krajanov v tamkajšnji šišenski soseski. Ti se zavzemajo za prestavitev centra za tujce in azilnega doma na drugo, ustreznejšo lokacijo. Po besedah predstavnika omenjene državljanske pobude Bojana Oblaka so z ombudsmanom našli skupno točko, saj so soglašali, da je stavba na Celovški 166 funkcionalno neprimerna za nastanjevanje ilegalnih prebežnikov in prosilcev za azil.

Hindujci odslej s posebnimi oznakami

22. 05. 2001 00.00

Afganistanski minister za vero je sporočil, da bodo morali Hindujci v Afganistanu poslej nositi posebne oznake na oblačilih. Talibanska vlada, ki nadzira 95 odstotkov Afganistana, je še sporočila, da bo odlok začel veljati takoj, ko bo mogoče.

Čović za delitev Kosova

19. 05. 2001 00.00

Podpredsednik srbske vlade in pogajalec za jug Srbije Nebojša Čović je predlagal delitev Kosova na dve območji. V enem delu Kosova bi po tem predlogu živela večina albanskega prebivalstva, drug, srbski del, pa naj bi bil pod zaščito varnostnih sil ZRJ in bi obsegal tudi srbske kulturne spomenike. Albansko prebivalstvo v pokrajini je podobne predloge doslej ostro zavračalo. Čovićev predlog odločno zavrača tudi Misija ZN na Kosovu (UNMIK), ki na Kosovu ne bo dovolila vzporednih struktur.

Tragedija pred somalsko obalo

18. 05. 2001 00.00

Na tovorni ladji v zalivu Adena pred obalo Somalije je umrlo najmanj 86 Somalcev, potem ko so jih člani posadke zaradi okvare motorja s puškami prisilili, naj skočijo v morje. Ni še znano, ali so se žrtve v nesreči utopile, ali so jih ubili člani posadke. Ladja, ki je plula proti Jemnu, naj bi na krovu prevažala okrog 150 beguncev.

Dogovor o prednostnih nalogah

15. 05. 2001 00.00

Četrto plenarno srečanje prvega delovnega omizja Pakta stabilnost za Jugovzhodno Evropo, t.j. za demokratizacijo in človekove pravice, je bilo zelo uspešno, saj je 58 delegacij doseglo konsenz o prihodnjih usmeritvah, je danes v Portorožu povedal predsedujoči delovnega omizja, namestnik posebnega koordinatorja pakta stabilnosti Donald Kirsch. Delegacije so določile štiri prednostna področja delovanja: vračanje beguncev, mediji, medetnični odnosi in čezmejno sodelovanje ter izobraževanje in mladi.

Šest žrtev ob Dnevu katastrofe

15. 05. 2001 00.00

15. maj je za Palestince po vsem svetu Dan katastrofe, El nakbe. Na današnji dan leta 1948 je bil namreč ustanovljen Izrael, okoli 700 tisoč Palestincev pa je ostalo brez domovine. Tudi letošnjo obletnico narodove katastrofe spremljajo demonstracije, protestni shodi in spopadi, v katerih je umrlo pet Palestincev in mlada Izraelka.

195144inđić v Skopju

10. 05. 2001 00.00

Srbski predsednik Zoran 195144inđić je prispel v Skopje, kjer se je sestal z makedonskim premierom Ljubčem Georgievskim in predsednikom države Trajkovskim. Georgievski je za soboto napovedal ustanovitev koalicijske vlade narodne enotnosti, v kateri naj bi sodelovale tako makedonske kot albanske opozicijske stranke. Novo vlado naj bi potrdili med parlamentarno sejo, je dejal Georgievski. Premiera sta še menila, da je sodelovanje med srbskimi in makedonskimi varnostnimi silami v boju proti albanskim skrajnežem nujno potrebno, saj tudi skrajneži med seboj sodelujejo na območju Kosova, juga Srbije in Makedonije.

Boji na severovzhodu Makedonije

09. 05. 2001 00.00

Medtem ko makedonska strani skušajo oblikovati vlado narodne enotnosti pa se makedonska vojska pripravlja na nadaljevanje topniškega obstreljevanja položajev albanskih upornikov. Vsake pol ure lokalni na radijskih valovih pozivajo albanske prebivalce v okolici Kumanova, naj se umaknejo proti Kosovu ali proti srednji Makedoniji. PO drugih podatkih naj bi se boji kljub drugačnim informacijam nadaljevali vso noč.

Boji na severu Makedonije

08. 05. 2001 00.00

Makedonska vojska je dopoldne s tanki in minometi občasno obstreljevala vasi na severu Makedonije, ki jih nadzorujejo albanski skrajneži. Polkovnik Blagoje Markovski iz Kumanova je za 24 ur dejal: "Ob 8.45 smo napade prekinili, saj so vaščani po telefonu zahtevali evakuacijo. Zagotovili smo jim avtobusni prevoz, vendar jim albanski skrajneži niso dovolili oditi. Čakali smo do 10.30, nato smo napade nadaljevali."

Robertson o napadih na ZRJ

23. 04. 2001 00.00

Generalni sekretar zveze NATO George Robertson je priznal, da je imelo zavezništvo v času letalskih napadov na ZRJ resne komunikacijske težave in da v prihodnje ne bo več tako slabo pripravljeno. "Številni problemi so bili povezani z našo obveščevalno politiko," je dejal Robertson med predavanjem na univerzi Erasmus v Rotterdamu.

SNS za poostritev tujske zakonodaje

19. 04. 2001 00.00

Nezadovoljni Šiškarji zaradi neizpolnjenih obljub vlade o zaprtju azilnega doma na Celovški v Ljubljani še vedno grozijo z za 24.aprila napovedano zaporo ceste. O tujcih pa je razpravljala tudi poslanska skupina SNS. Dogovorili so se, da bodo v zakonodajni postopek predlagali spremembe obstoječe- po njihovem mnenju preveč liberalne zakonodaje- na področju tujcev, prebežnikov in beguncev, s katerimi bi poostrili reševanje problematike ilegalnih prebežnikov ter močno omejili njihovo število v Sloveniji.

Okrogla miza o šolanju beguncev

12. 04. 2001 00.00

V okviru prvega festivala vzgoje in izobraževanja ter 24. sejma Vse za otroka in družino je bila danes okrogla miza z naslovom Šolanje azilantov, beguncev in tujcev, ki jo je pripravilo ministrstvo za šolstvo, znanost in šport. Kot je poudarila Majda Urank z resornega ministrstva, je omenjeni posvet prvi tovrstni v državi, čeprav se Slovenija že deset let srečuje s problemom beguncev. Po zadnjih podatkih, tako Urank, v slovenskih osnovnih šolah znanje pridobiva 370 tujcev različnih narodnosti, s stalnim in začasnim bivališčem, začasnim zatočiščem, azilom ali neurejenim statusom. V srednjih šolah se pouka udeležuje 210 dijakov z začasnim zatočiščem, na visokošolskih ustanovah pa se izobražuje 75 študentov z začasnim bivališčem. Posveta se je udeležil tudi varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek, ki je predstavil poročilo o človekovem razvoju.

Makedonija zanika odgovornost za napad

03. 04. 2001 00.00

Makedonska vojska je sporočila ugotovitve notranje preiskave, po kateri makedonski vojaki niso odgovorni za smrt treh civilistov, med njimi ameriškega novinarja, ki so jih pretekli teden v kosovski vasi Krivenik ubile granate z makedonske strani. Komisija strokovnjakov makedonske vojske je ugotovila, da je bila notranjost Kosova izven dosega makedonskega topništva.

Prva žrtev med novinarji

29. 03. 2001 00.00

Granate, ki so z makedonske strani priletele na kosovsko vas Krivenik, so ubile najmanj tri civiliste, dvajset beguncev pa je bilo ranjenih. Med žrtvami je tudi britanski novinar Associated pressa Kerem Lawton. Ubila ga je granata, ki je zadela vozilo. Ubiti novinar je bil tesni sodelavec ekipe POP TV v Makedoniji. Po poročanju tiskovne agencije AP sta v Krivenik, ki je od makedonske meje oddaljen 1,2 kilometra, poletela dva helikopterja Rdečega križa, ameriški pripadniki KFOR pa so v vasi iskali morebitne žrtve.

Nadaljevanje spopadov v Tetovu

24. 03. 2001 00.00

Po poročanju različnih agencij so na območju Tetova ponovno izbruhnili siloviti spopadi med makedonskimi varnostnimi silami in albanskimi skrajneži. Makedonske sile so ponovno začele obstreljevati položaje skrajnežev na hribu Kale, ti pa napadajo Tetovo. O žrtvah za zdaj ne poročajo.

Kam s prebežniki

23. 03. 2001 00.00

Na ministrstvu za notranje zadeve še vedno ne govorijo o tem, kam po Sloveniji naj bi prebežnike razselili. Razpis za najem ali odkup prostorov, kjer naj bi namestili ljubljanske prebežnike je bil objavljen v začetku februarja. Nanj se je po besedah ministra Bohinca prijavilo 21 ponudnikov. Najbolj primernih devet lokacij so si že ogledali, v igri pa sta zaenkrat dve ponudbi. Na ministrstvu so zatrdili, da do podpisa pogodb ni več daleč. Niso pa želeli razkriti, kdo se je na razpis prijavil, da ne bi javnost nepotrebno razburjali.

Umik albanskih skrajnežev iz dveh vasi

22. 03. 2001 00.00

Tudi potem, ko se je opolnoči iztekel ultimat makedonske vlade albanskim skrajnežem v okolici Tetova, naj se predajo ali pa zapustijo območje, je noč v Tetovu minila mirno in v okolici ni bilo slišati streljanja. Albanska Osvobodilna narodna vojska je sicer v sredo razglasila prekinitev ognja in pozvala k pogajanjem, kar pa je Skopje zavrnilo

Ozemlje v zameno za mir

20. 03. 2001 00.00

Izraelski premier Ariel Šaron se je v ponedeljek v Washingtonu srečal z ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom, obrambnim ministrom Donaldom Rumsfeldom, svetovalko za nacionalno varnost Condoleezzo Rice in direktorjem CIA Georgem Tenetom, v torek pa ga bo sprejel predsednik George Bush. Šaron bo v sredo obiskal še New York, kjer se bo pogovarjal z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom in predstavniki judovskih organizacij v mestu. Glavni namen Šaronovega obiska v ZDA je pridobivanje ameriške podpore za njegov pristop k reševanju izraelsko-palestinskega spora in prepričevanje ameriške administracije, da bi pritisnila na Palestince, naj ustavijo nasilje.

Nadaljevanje spopadov

17. 03. 2001 00.00

Štirje tanki vrste Leopard in 150 nemških vojakov imajo nalogo zaščititi oporišče nemškega kontingenta sil Kfor v okolici Tetova. Obenem so premestili 1200 nemških vojakov Kforja iz vojašnice Erebino v Tetovu, ki so jo v petek napadli albanski uporniki. V spopadih je bilo doslej ranjenih pet ljudi, makedonski mediji pa so dogajanje v državi že označili za vojno. Albanski skrajneži so javno pozvali k orožju in še naprej zadržujejo položaje v hribih nad Tetovom. V mošejah molijo k miru, avtobusna postaja v Tetovu pa je polna beguncev.

Talibani uresničili grožnje

12. 03. 2001 00.00

Afganistanski Talibani so tudi v resnici uničili dva velikanska kipa Bude, izklesana v skalo. Predstavniki ZN so te informacije potrdili. Kipi naj bi bili za islam žaljivi. Doslej ni bilo na voljo fotografiranih dokazov, za CNN pa je lokalni fotograf posnel pričujoči posnetek. Muzeji in vlade po vsem svetu so upali, da bodo lahko rešili 53-metrske kipe Bude iz Bamiyana, ki so jih izklesali v tretjem stoletju po našem štetju. Uničenje so ob velikem trudu dokončali šele včeraj, je dejal talibanski minister za informiranje. Po njegovih besedah tako delo ni enostavno, saj dinamit in obstreljevanje z granatami nimata velikega učinka. Delegacija iz 55-članske Organizacije islamske konference je v afganistanskem mestu Kandahar v nedeljo neuspešno prepričevala Talibane, naj prenehajo z uničevanjem spomenikov. Annan se je včeraj v okviru svoje turneje po južni Aziji v Pakistanu srečal z afganistanskim zunanjim ministrom Vakilom Ahmedom Mutavakilom, ki je zavrnil Annanovo zahtevo, naj talibanski režim v Afganistanu ustavi uničenje dveh največjih kipov stoječih Bud na svetu v Bamijanu. Mutavakil je poudaril, da je uničenje predislamskih kipov in spomenikov notranja verska zadeva Afganistana in da od omenjenih kipov tako ali tako ni več ostalo veliko. Kljub uničevanju predislamskih kipov in spomenikov, ki ga v Afganistanu izvaja talibanski režim, je generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan zahteval, da mednarodna skupnost ljudem v Afganistanu ponudi človekoljubno pomoč. V Afganistanu trenutno vlada najhujša suša v zadnjih tridesetih letih. Po mnenju predstavnikov ZN je na robu lakote skoraj 4 milijone ljudi. Annan je sicer dejal, da doslej še nobena država ni zavrnila pripravljenosti pomagati afganistanskemu prebivalstvu, vendar bo zaradi uničenja kipov še težje prepričati mednarodno skupnost za donacije. Annan je obiskal begunska taborišča blizu Peshawarja, v severnem Pakistanu, kjer je okoli 60.000 afganistanskih beguncev. V zadnjih šestih mesecih je v Pakistan prišlo okoli 170.000 novih beguncev. Skupaj jih je že okoli 2 milijona. Pakistan je medtem že zaprl meje med državama.

Visoka komisarka ZN ob dnevu žensk

07. 03. 2001 00.00

Visoka komisarka ZN za človekove pravice Mary Robinson je pred mednarodnim dnevom žensk pozvala vse države k reviziji zakonov in svoje politike do žensk, še posebej pripadnic določenih marginaliziranih skupin. Zahtevala je, da države še posebno pozornost posvetijo specifičnim potrebam domorodk, begunk, migrantk in žrtev trgovine z belim blagom, rasno diskriminiranim pa zagotovijo mehanizme za pritožbe in pomoč.

Zaostrovanje razmer v Makedoniji

01. 03. 2001 00.00

V Makedoniji se razmere nevarno zaostrujejo. Po zadnjih dneh spopadov med makedonsko vojsko in oboroženimi Albanci, naj bi makedonska vlada v prihodnjih dneh dala upornikom ultimat. V strahu pred novim kriznim žariščem je zveza Nato pozvala vlado v Skopju naj ne izvede oborožene akcije proti albanskim upornikom.

Hrvaška ni poslala vojske v BiH

27. 02. 2001 00.00

Hrvaški predsednik Stipe Mesić je danes na redni novinarski konferenci zatrdil, da Hrvaška v BiH ni nikoli uradno poslala svoje vojske in da niti predsednik države niti sabor o tem nista nikoli sprejela odločitve. "Lahko govorimo samo o tem, ali so deli vojske prečkali mejo, in lahko izvedemo individualno preiskavo o tem," je dejal Mesić. Haaško mednarodno sodišče za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji je v včeraj izrečeni sodbi za bosanska Hrvata Daria Kordića in Maria Čerkeza zapisalo, da je bila dokazana vpletenost Hrvaške v vojno v BiH (1992-95).

UNHCR za mednarodne opazovalce na jugu Srbije

27. 02. 2001 00.00

Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR) je danes v Ženevi pozval Evropsko unijo, naj na jug Srbije napoti mednarodne opazovalce. Visoki komisar ZN za begunce Ruud Lubbers je v pismu švedski zunanji ministrici Anni Lindh - Švedska trenutno predseduje EU - in visokemu predstavniku EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierju Solani zapisal, da bi morali sestaviti ustrezno misijo opazovalcev. Pri tem je poudaril, da bi nadaljevanje nasilja vzpodbudilo nov val beguncev, prav tako pa obstaja možnost, da se konflikt razširi na sosednja območja.

Obtožba zoper voznika tovornjaka

26. 02. 2001 00.00

V Veliki Britaniji se je začel proces proti vozniku tovornjaka hladilnika, v katerem je umrlo 58 beguncev iz Kitajske. Begunci so se v tovornjaku, kjer je temperatura dosegla 32 stopinj celzija, zadušili. Voznika, ki je begunce vozil iz Rotterdama v London, obtožnica bremeni uboja 58-ih ljudi in sodelovanja pri nezakonitem prestopu meje.

Nadaljevanje konference na Bledu

24. 02. 2001 00.00

Na Bledu se danes nadaljuje mednarodna konferenca o demokraciji, človekovih pravicah ter varstvu etničnih in verskih manjšin v JV Evropi, ki jo v okviru Pakta stabilnosti za JV Evropo organizira nevladna organizacija ISCOMET s sedežem v Mariboru. Več kot sto strokovnjakov, politikov, verskih dostojanstvenikov iz držav JV Evrope in mednarodnih organizacij razpravlja o dosežkih in pomanjkljivostih v razvoju demokracije, obnovi in zaščiti kulturne dediščine manjšin ter prispevku verskih skupnosti k spravi. Slovenija v prvi polovici leta sopredseduje prvemu delovnemu omizju pakta stabilnosti, to je omizju za demokratizacijo in človekove pravice.

Etnični spopadi na Borneu

23. 02. 2001 00.00

Indonezijska vojna mornarica je na otok Borneo, prizorišče spopadov med staroselci in priseljenci, danes poslala tri ladje za evakuacijo več tisoč beguncev. V krvavih spopadih na indonezijskem delu otoka, ki so izbruhnili v nedeljo, je po zadnjih uradnih podatkih umrlo 143 ljudi.

Protesti kosovskih Srbov

18. 02. 2001 00.00

Kosovski Srbi so nadaljevali s protesti in cestnimi zaporami proti nasilju albanskih skrajnežev, med drugim tudi v središču Niša, kjer se je zaradi petkovega napada na srbski konvoj zbralo približno tisoč Srbov, beguncev s Kosova. Po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug so protesti potekali mirno.

Odbor o problematiki beguncev

16. 02. 2001 00.00

O vse boj pereči problematiki beguncev, predvsem ilegalnih prebežnikov ter o možnih rešitvah je na seji razpravljal odbor za notranjo politiko. Kljub številnim kritičnim ocenam država ni nemočna pri reševanju tega problema, res pa je bila precej nepripravljena na naval ilegalnih prebežnikov, ki se je lani zgodil precej nepričakovano, je uvodoma poudaril minister za notranje zadeve Rado Bohinc. Lani je slovensko mejo ilegalno prestopilo kar 36 tisoč ljudi, kar je 91 odstotkov več kot leto prej, tem razmeram pa so neprilagojene tako nastanitvene zmožnosti kot tudi normativna ureditev. Na MNZ so za zajezitev vala prebežnikov in povečanje zmogljivosti za njihovo nastanitev že sprejeli številne ukrepe, po ministrovih napovedih pa bodo v nekaj tednih pripravili temeljito analizo o trenutnem stanju. Analiza pa bo podlaga za nekatere nujne spremembe politike oziroma zakonodaje na tem področju.

Batić o sodelovanju s haaškim sodiščem

13. 02. 2001 00.00

Po poročanju srbskega dnevnika Blic je srbski pravosodni minister Vladan Batić povedal, da bodo v ZRJ v prihodnjih štirih ali petih mesecih sprejeli zakon o sodelovanju s haaškim mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki bo omogočal izročitev jugoslovanskih državljanov omenjenemu sodišču. Po Batićevih besedah bo omenjeni zakon prav tako natančno določal, na katere osebe se nanaša ukaz o izročitvi.