beguncev

Stabilnost je strateški interes Slovenije

12. 02. 2001 00.00

Trajni mir v Jugovzhodni Evropi kot tudi politična in gospodarska stabilnost te regije sta ključnega pomena za Slovenijo, saj sta od njih odvisni tudi njena nacionalna varnost in gospodarski razvoj, je poudaril slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel danes na Brdu pri Kranju, kjer poteka srečanje vodij delovnih skupin prvega delovnega omizja Pakta stabilnosti za JV Evropo. Slovenija bo popoldne od Romunije za šest mesecev uradno prevzela sopredsedovanje delovnemu omizju za demokratizacijo in človekove pravice.

Srečanje mladih iz levih strank

11. 02. 2001 00.00

V Radovljici poteka srečanje predstavnikov podmladkov levih strank iz Avstrije, Hrvaške, Slovaške, Češke, Madžarske in Slovenije. Mladi so se odzvali povabilu mladega foruma Združene liste socialnih demokratov (ZLSD), da bi vzpostavili sodelovanje lokalnih mladinskih organizacij z območja srednje Evrope. Kot je povedal Uroš Jauševec, glavni tajnik mladega foruma ZLSD, bodo poleg navezovanja stikov poskušali čim bolj osvetliti problematiko beguncev, ki postaja v Sloveniji v zadnjem obdobju zelo pereč problem.

Danski policisti okusili novinarsko delo

09. 02. 2001 00.00

Danski policisti so popolnoma sami sestavili četrtkovo izdajo koebenhavnskega dnevnika Aktuel, ki je bila namenjena različnim vidikom policijskega dela na Danskem in v tujini. Navadni policisti, inšpektorji, komisarji in načelniki so po svoje napisali članke na različne teme, od prometnih nesreč, trgovine z mamili, vprašanja beguncev pa do vsakovrstnega kriminala. Policisti so se lotili tudi mednarodnih tem, kot so izraelske volitve, oblikovanje palestinske policije, heroinska pot na Balkanu, opijska naveza na Tajskem in nevarnosti organiziranega kriminala v vzhodni Evropi. Da bi, kot pravijo, dokazali, da jim ne gre po glavi le vzdrževanje reda in miru, se možje v modrem niso izognili niti kulturnim in športnim stranem, razvedrilu in televizijskem sporedu. Načelnik koebenhavnske policije je po prestani nalogi povedal: "Včasih se nam zdi, da nas novinarji brez razloga napadajo, vendar jih sedaj bolje razumemo. Na nas pritiskajo, ker članke pišejo pod stalnim pritiskom in morajo do podatkov priti takoj."

Učinkovitejše reševanje težav z ilegalci?

08. 02. 2001 00.00

Po zadnjih izjavah številnih politikov se zdi, da bodo končno začeli z učinkovitejšim reševanjem problematike ilegalnih prebežnikov. 47 prosilcev za azil so iz nastanitvenega begunskega centra v Črnomlju konec minulega tedna premestili na več lokacij po Sloveniji, med drugim tudi v Hrastnik.

Izraelci volijo premiera

06. 02. 2001 00.00

Danes Izraelci volijo svojega ministrskega predsednika, izbirajo pa med dvema kandidatoma, "ki ju ne marajo". To sta Ehud Barak iz Laburistične stranke dela in194160Ariel Šaron iz stranke Likud. Do poldneva po lokalnem času se je volitev udeležilo le 23,5 odstotka volilcev, kar je precej manj kot na zadnjih volitvah maja 1999, ko je bila udeležba ob istem času 29-odstotna. Najmanj ljudi prihaja na volišča v delih države z večinskom arabskim prebivalstvom, ki sicer tradicionalno voli za levico. Prvi izidi pa naj bi bili znani jutri okoli 2. ure ponoči. Volitve so razpisali potem, ko je Barak kot premier odstopil, ker je njegova vladna koalicija izgubila večino v knesetu.

ZSSS poziva k strpnosti

06. 02. 2001 00.00

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) se je na aktualno problematiko v zvezi z ilegalnimi prebežniki odzvala z javnim pozivom vsem prebivalcem Slovenije k večji k strpnosti in spoštovanju pravic beguncev in azilantov. Po besedah izvršnega sekretarja Pavla Vrhovca bi morala lahkotnost, s katero so se nestrpnost in sovraštvo do tujcev vtihotapile v naše življenje, vse, predvsem pa oblast, resno zaskrbeti. Skupaj preprečimo poskuse, ki ogrožajo vrednote, ki jih prinaša boljši svet, svet brez sovraštva in nestrpnosti, pozivajo svobodni sindikati.

Kje so azilanti iz Črnomlja?

04. 02. 2001 00.00

Še vedno ni povsem znana prihodnost skupine približno 60 prebežnikov, ki so jih minuli konec tedna namestili v begunskem centru v Črnomlju. V notranjem ministrstvu so se zavili v molk in v zvezi s tem vprašanjem ne dajejo uradnih izjav. Kot je znano, v Črnomlju ni več azilantov. Po neuradnih informacijah naj bi azilante, ki so bili nameščeni v tem kraju, že preselili na več različnih lokacij po Sloveniji.

Bohinc sprejel Jeleniča

02. 02. 2001 00.00

Minister za notranje zadeve Rado Bohinc se je z generalnim sekretarjem Rdečega križa Slovenije Mirkom Jeleničem danes pogovarjal o možnostih sodelovanja RKS pri skrbi za azilante, saj je ta pri ustvarjanju človeških pogojev za nastanitev tujcev v Sloveniji z notranjim ministrstvom uspešno sodeloval že do sedaj. Jelenič je azilantskim otrokom v zbirnem centru v Šiški izročil tudi humanitarno pomoč, tamkajšnje otroke je obdaril z igračami, slaščicami in otroškimi oblačili, so sporočili iz RKS.

Razprava o zaščitnem zakonu

01. 02. 2001 00.00

Italijanski senat je končal plenarno razpravo o zaščitnem zakonu za slovensko manjšino, ki bo na dnevnem redu spet 6. februarja. Po prekinitvi so najprej nastopili predstavniki desničarskih strank Nacionalnega zavezništva in Naprej Italija, ki so napovedali glasovanje proti zakonu. Ob tem so med drugim omenjali povojno tragedijo fojb in 400 tisoč italijanskih beguncev iz Istre in Dalmacije.

Mirovna pogajanja se nadaljujejo

31. 01. 2001 00.00

Izraelci in Palestinci so na nedavnih mirovnih pogajanjih v egiptovskem letovišču Taba, ki so jih prekinili v soboto, premostili največja nesoglasja, danes piše izraelski časnik Maariv, ki se sklicuje na visokega izraelskega predstavnika. Ta naj bi med drugim potrdil, da so se Palestinci na pogajanjih v Tabi praktično odpovedali zahtevi po vrnitvi 3,7 milijona palestinskih beguncev na izraelsko ozemlje.

Amnesty International protestira

31. 01. 2001 00.00

Amnesty International Slovenije (AIS) "ostro protestira" proti načinu, na katerega državne oblasti pogosto opisujejo položaj v zvezi z begunci in migranti v Sloveniji. Ena zadnjih je izjava župana občine Puconci Ludvika Novaka, ki je v časniku Dnevnik označil ljudi, ki so jih iz azilnega doma in iz centra za tujce premestili v Vidonce, kot "golazen". Take izjave državnih uradnikov so v nasprotju z ustavo in s splošno deklaracijo o človekovih pravicah. "Očitno je, da so jim tuja načela, kot so varstvo človekovih pravic, osebno dostojanstvo, enakopravnost, nediskriminacija ter prepoved pozivanja k razpihovanju rasne nestrpnosti," je omenjena nevladna organizacija poudarila v sporočilu za javnost.

Komisiji sprejeli delegacije iz FJK

30. 01. 2001 00.00

Komisiji za ustavne in šolske zadeve italijanskega senata sta danes poslušali mnenja šestih delegacij iz Furlanije-Julijske krajine v zvezi s predlogom zaščitnega zakona za slovensko manjšino. Zaslišanja so se začela z zamudo, ker je senator Giulio Camber (Lista za Trst - Naprej Italija) protestiral zaradi dejstva, da gre za neformalne avdience, o katerih se ne vodi zapisnik, in zahteval sklic formalnih avdienc. Poročevalec zakona, senator Felice Besostri, je zato v posebni izjavi obtožil Camberja obstrukcije senatnega postopka.

Počasna vrnitev beguncev

30. 01. 2001 00.00

Več kot pet let po podpisu Daytonskega mirovnega sporazuma, s katerim je bila končana vojna v Bosni in Hercegovini, ima več kot milijon državljanov BiH še vedno status begunca, je na okrogli mizi, posvečeni vračanju beguncev, ki jo je ministrstvo BiH za begunce in človekove pravice priredilo v Banja Luki, dejal predsednik sveta ministrov BiH Martin Raguž. Pojasnil je, da na podlagi dostopnih podatkov danes še najmanj 625 tisoč državljanov BiH živi v 42 državah sveta, kjer imajo status begunca, v sami BiH pa je razseljenih več kot pol milijona njenih državljanov.

Konec konference v Stockholmu

30. 01. 2001 00.00

Dvodnevna mednarodna konferenca z naslovom Boj proti nestrpnosti, ki je bila uvod v svetovno konferenco proti rasizmu, ki bo septembra letos v Južnoafriški republiki, se je danes zaključila z govorom švedskega premiera Goerana Perssona. V okviru stockholmske konference sta danes generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan in slovenski predstavnik, pravosodni minister Ivan Bizjak, v govorih poudarila pomen vzgoje mladih, predstavniki sodelujočih držav pa so sprejeli deklaracijo, v kateri se zavezujejo za boj proti vsem vrstam nestrpnosti. Bizjak se je v okviru predvidenih dvostranskih srečanj danes sestal s švedskim ministrom Thomasom Botctroemom ter latvijsko ministrico za pravosodje Ingrid Labiutsko, popoldne pa se bo sešel še s švedskim ombudsmanom Claesom Eklundom, so povedali v slovenski delegaciji.

Palestinski begunci ne bodo večno v Libanonu

29. 01. 2001 00.00

Palestinski voditelj Jaser Arafat je danes za neki libanonski časnik izjavil, da nihče od 370.000 palestinskih beguncev ne bo za vedno ostal v Libanonu. Po njegovem mnenju je treba vprašanje palestinskih beguncev v Libanonu rešiti v okviru bližnjevzhodnega mirovnega sporazuma, s čimer se je strinjala tudi prejšnja ameriška administracija.

V Vidoncih umrl Iranec

28. 01. 2001 00.00

V begunskem centru v Vidoncih je v soboto popoldne prišlo do pretepa, v katerem je ena oseba utrpela tako hude poškodbe, da je na kraju dogodka umrla. Po prvih podatkih policije sta se v pretep zapletli dve skupini od skupaj približno sto Irancev, ki so nameščeni v centru. Eden od Irancev je pri tem večkrat zamahnil z nožem ter smrtno zabodel rojaka, dva pa ranil, tako da so ju morali odpeljati v bolnišnico v Mursko Soboto. Dodatno razburjeni zaradi dogodka so se ob 18. uri na zboru, ki so ga sicer sklicali že prej, zbrali krajani Vidoncev in od župana terjali pojasnila, zakaj se je skupaj s svetniki tako na hitro odločil sprejeti prosilce za azil in ilegalne prebežnike, ki so jih prejšnjo soboto začeli preseljevati iz azilnega doma v Ljubljani.

Izraelci in Palestinci nadaljujejo pogajanja

23. 01. 2001 00.00

Medtem ko izraelski in palestinski pogajalci v egiptovskem letovišču Taba danes nadaljujejo mirovna pogajanja, je ruski predsednik Vladimir Putin pred srečanjem z izraelskim kolegom Mošem Kacavom v Moskvi zagotovil, da bo Rusija vpletenima stranema na Bližnjem vzhodu pomagala pri reševanju spornih vprašanj. Kacav je davi prispel na uradni obisk v Moskvo, kjer naj bi se s Putinom po prvotnih načrtih sestal šele jutri.

Pogajanja v Tabi prekinjena

23. 01. 2001 00.00

Maratonska izraelsko-palestinska mirovna pogajanja, ki so se v nedeljo začela v egiptovskem letovišču Taba, so danes prekinili. Kot je poročala egiptovska televizija, je izraelski zunanji minister Šlomo Ben Ami odpotoval v domovino, da bi premiera v odstopu Ehuda Baraka seznanil s potekom pogovorov. Po trditvah palestinskih virov naj bi bila odločitev o nadaljevanju oziroma prekinitvi pogajanj znana najkasneje do jutri zjutraj.

Nadaljevanje mirovnih pogajanj

22. 01. 2001 00.00

Izraelska in palestinska delegacija nadaljujeta mirovna pogajanja, ki so se v nedeljo začela v egiptovskem letovišču Taba. Izraelska stran naj bi Palestincem ponudila nove predloge rešitev vprašanj, povezanih s statusom Jeruzalema in begunci.

Sloveniji zaupano sopredsedovanje

19. 01. 2001 00.00

Na ministrstvu za zunanje zadeve je danes potekal sestanek predstavnikov ministrstev, vladnih uradov in služb ter predstavnikov nevladnih organizacij, ki so vključeni v aktivnosti delovnega omizja za demokratizacijo in človekove pravice Pakta stabilnosti za JV Evropo. Sestanek je vodila državna sekretarka na MZZ Magdalena Tovornik, ki jo je vlada nedavno imenovala za sopredsedujočo delovnega omizja. Sloveniji je bilo namreč v okviru pakta stabilnosti zaupano sopredsedovanje omizju v prvem polletju 2001.

Koštunica na obisku v BiH

19. 01. 2001 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je prispel na prvi uradni obisk v Bosno in Hercegovino po letu 1992. Po srečanju s predsednikom predsedstva Živkom Radišićem je Koštunica poudaril, da se bosta obe državi v prihodnje trudili za izboljšanje dvostranskih odnosov.

Izrael delno odpravil blokado Gaze

17. 01. 2001 00.00

Izrael je delno odpravil blokado Gaze, poroča izraelski radio, ki dodaja, da so se o tem na torkovem srečanju na kontrolni točki Erez dogovorili izraelski in palestinski varnostni strokovnjaki. Letališče v Gazi je tako vnovič odprto za promet, Izrael pa je odprl tudi mejne prehode proti Egiptu. Pogajalci bodo s pogajanji danes nadaljevali. Razpravljali naj bi o mirovnih predlogih ameriškega predsednika Billa Clintona, po poročanju medijev pa so si pogajalska stališča obeh strani glede delitve Jeruzalema in vračanja beguncev še vedno povsem nasprotna. Izraelski zunanji minister Šlomo Ben Ami bo odpotoval v Egipt, kjer se bo z egiptovskim kolegom Amrjem Musso in s predsednikom Hosnijem Mubarakuom pogovarjali o razvoju pogajanj. Ameriški posrednik za Bližnji vzhod Dennis Ross pa je medtem svoj napovedani obisk območja dokončno odpovedal, ker naj ne bi bilo več dovolj časa, da bi do konca Clintonovega mandata lahko še pripomogel k oprijemljivejšim rezultatom.

Za rakom umrlo že 300 beguncev

13. 01. 2001 00.00

Britanski dnevnik Independent v sobotni izdaji poroča, da naj bi za rakom umrlo že kakih 300 srbskih beguncev, ki so živeli v sarajevski četrti Hajdići. Ta četrt je bila leta 1995 tarča napadov zveze NATO, v katerih je bilo uporabljeno strelivo z osiromašenim uranom. Skupaj naj bi bilo preživelih Srbov iz četrti Hajdići kakih 5000.

Bohinc o problemu azilantov

12. 01. 2001 00.00

Minister za notranje zadeve Rado Bohinc je danes skupaj s sodelavci obiskal azilni dom na Celovški cesti v Ljubljani, kjer se je seznanil s pogoji nastanitve in se s predstavniki nekaterih nevladnih organizacij pogovoril o problematiki azilantov. Ob tem je predstavil prizadevanja ministrstva pri reševanju težav, ki jih ima Slovenija zaradi ilegalnih migracij.

Dom za azilante na Vič?

11. 01. 2001 00.00

V notranjem ministrstvu, pod čigar okrilje sodi tudi skrb za azilante, resno razmišljajo o selitvi azilnega doma iz sedanjih prostorov na Celovški na lokacijo nekdanjega begunskega naselja na Viču. Po ogledu približno 90 možnih lokacij in objektov na celotnem območju države je po mnenju vodilnih z notranjega ministrstva najprimernejša lokacija za azilni dom prav na območju Viča. Preden bodo v barake na ljubljanskem obrobju prišli prvi "azilanti", pa bo moralo ministrstvo pridobiti soglasje okoliških prebivalcev ter dovoljenje ljubljanske občine. Zastavlja se tudi vprašanje, kam z begunci, ki so menda še vedno v tem naselju. Zaradi nevzdržnih bivanjskih razmer, tako za prosilce azila kot zaposlene, v sedanjem domu na Celovški cesti v Šiški na občinski in državni ravni že nekaj časa razmišljajo o njegovi selitvi na ustreznejšo lokacijo. K iskanju nove boljše rešitve pristojne organe sili tudi čedalje ostrejše nasprotovanje okoliških prebivalcev.

Dante po Pandurjevo

11. 01. 2001 00.00

Dvajsetega januarja 2001 se bo zvečer ob 20. uri dvignil zastor v dvorani hamburškega gledališča Thalia in čez oder bo stekla uprizoritev z naslovom "Inferno. The Book of the Soul" Mariborčana Tomaža Pandurja po Dantejevi Božanski komediji in z glasbo Gorana Bregovića.

Palestinci zavrnili mirovni sporazum

08. 01. 2001 00.00

Na Bližnjem vzhodu je propadel še en poskus ameriškega predsednika Billa Clintona, da bi zaustavil spopade med Izraelci in Palestinci . Palestinci so namreč vnovič zavrnili zadnji mirovni sporazum. V palestinski vstaji, ki je izbruhnila 28. septembra lani, pa je bilo ubitih že 280 ljudi, od tega večina

Arabska liga potrdila podporo Palestincem

04. 01. 2001 00.00

Ministrski odbor Arabske lige je na zasedanju v Kairu, na katerem so s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom preučili predloge ameriškega predsednika Billa Clintona o oblikovanju mirovnega sporazuma med Izraelom in Palestinci, potrdili podporo palestinskim zahtevam po pravici do suverenosti nad vzhodnim Jeruzalemom ter po vrnitvi beguncev, je po zasedanju dejal vodja egiptovske diplomacije Amr Musa. Arafat po srečanju v egiptovski prestolnici ni želel dajati izjav, ob vrnitvi v Gazo pa je izrazil upanje, da bo mirovni sporazum z Izraelom sklenjen še pred Clintonovim odhodom iz Bele hiše 20. januarja. Zasedanja so se med drugim udeležili tudi zunanji ministri Egipta, Jordanije, Sirije, Libanona, Bahrajna, Savdove Arabije, Maroka, Tunizije ter generalni sekretar lige Esmat Abdel Meguid.

Izrael obtožen državnega terorizma

31. 12. 2000 00.00

Posebne enote izraelske vojske so po navedbah palestinskih virov davi ubile visokega predstavnika Fataha, gibanja palestinskega voditelja Jaserja Arafata. Gre za Sabeta Sabeta, varnostnega vodjo Fataha v Tulkaremu na severu Zahodnega brega in generalnega direktorja palestinskega ministrstva za zdravstvo.

Arafat pripravljen na srečanje z Barakom

29. 12. 2000 00.00

Palestinski voditelj Jaser Arafat se je pripravljen udeležiti vrhunskega srečanja z izraelskim premierom v odstopu Ehudom Barakom, na katerem bi dorekli podrobnosti predlogov ameriškega predsednika Billa Clintona o rešitvi odprtih vprašanj med sprtima stranema, je danes dejal palestinski minister za mednarodno sodelovanje Nabil Šat. Izraelski radio pa je poročal, da izraelski premier meni, da je trenutno le malo možnosti za srečanje z Arafatom, saj palestinska stran ni dala jasnega odgovora na Clintonove predloge. Zaradi palestinskih pomislekov je propadel četrtkov vrh med obema voditeljema v egiptovskem letovišču Šarm el Šejk. Javnomnenjske raziskave kažejo, da je večina Izraelscev proti Clintonovemu mirovnemu predlogu, in da je Barakova popularnost ponovna padla, kar ne kaže na njegov uspeh na volitvah 6. februarja.