bistveno

IBM-ova prodaja osebnih računalnikov v krizi

25. 03. 1999 18.18

IBM je pri prodaji osebnih računalnikov lani izgubil skorajda milijardo dolarjev, kar je bistveno več kot v minulih dveh letih. Po objavi poslovnih rezultatov pred odbitjem davkov so tako znova aktualna namigovanja analitikov z Wall Streeta o umiku IBM-a iz trgovine z osebnimi računalniki.

Izredno zasedanje VS se končalo brez odločitev

25. 03. 1999 17.19

Izredno zasedanje Varnostnega sveta ZN, ki je bilo sklicano na pobudo Rusije zaradi zračnih napadov zveze NATO na ZR Jugoslavijo, se je končalo brez odločitev. Diplomatski viri pravijo, da je večina članic VS izrazila obžalovanje, da je do akcije zveze NATO moralo priti, hkrati pa izrazila razumevanje za to akcijo.

Po združitvi obeh Nemčij na vzhodu države več srčnih infarktov

24. 03. 1999 07.31

Število primerov smrti zaradi srčnih infarktov v novih nemških zveznih deželah je po združitvi obeh Nemčij šinilo kvišku in je zdaj višje kot na zahodu Nemčije, je v zadnji izdaji zapisal nemški časnik Apotheken Umschau. Pred združitvijo obeh Nemčij je bilo število smrti zaradi infarkta v nekdanji Nemški demokratični republiki še bistveno nižje od tistega v Zvezni republiki Nemčiji. Zadeva pa se je spremenila: v minulem letu so v starih zveznih deželah zabeležili 97 primerov smrti zaradi srčnega infarkta na 100.000 prebivalcev, v novih deželah pa povprečno število smrtnih primerov znaša skoraj 118. Pred združitvijo Nemčij so v tedanji NDR na 100.000 prebivalcev zabeležili le 71 primerov smrti zaradi srčnega infarkt, na zahodu Nemčije pa 117. Kot navajajo zdravniki, je vzrok za to spremembo na zahodu države večja osveščenost glede zdravja in seznanjenost z dejavniki tveganja. V zveznih deželah na vzhodu države pa naj bi bili vzroki sporni.

Nikeov zaslužek zrasel za 70 odstotkov

19. 03. 1999 12.10

Ameriški proizvajalec športnih copat Nike je z ukrepi zmanjševanja stroškov svoj zaslužek v tretjem četrtletju iztekajočega se poslovnega leta povečal za 70 odstotkov. Družba s sedežem v Beavertonu je tako zaslužila 124,2 milijona dolarjev, kar je bistveno več od 73,1 milijona dolarjev zaslužka v enakem obdobju leto pred tem.

Bistveno več raka na jetrih zaradi okužb s hepatitisom

18. 03. 1999 08.05

V mnogih razvitih državah se je v zadnjih treh desetletjih bistveno povečalo število primerov raka na jetrih (hepatocelularni karcinom). Vzrok je predvsem naraščanje števila okužb z virusoma hepatitis B in C. Na Japonskem je 70 odstotkov raka na jetrih posledica okužbe z virusom hepatitis C, v ZDA pa 30 do 50 odstotkov. Hkrati pa tudi narašča število mladih, ki zbolijo za to vrsto raka. Raziskava Univerze v Novi Mehiki je pokazala, da se je število obolelih za rakom na jetrih v ZDA v obdobju od 1991 do 1995 povečalo za 41 odstotkov. Tveganje, da zbolijo za rakom na jetrih, je pri bolnikih s kronično okužbo s hepatitisom C ter cirozo jeter stokrat večje kot pri neokuženih osebah.

V državah nekdanje Jugoslavije ponarejajo Cockto

08. 03. 1999 19.49

Po več letih je ljubljansko podjetje Slovenijavino letos na hrvaških sodiščih uspelo s tremi tožbami proti podjetjem, ki so jih tožili zaradi poneverjanja blagovne znamke Cockta. Generalni direktor Slovenijavina Jože Kovič je povedal, da ima podjetje v državah nekdanje Jugoslavije težave s prepovedano konkurenco že od razpada države dalje. Na Hrvaškem so zaradi poneverjanja blagovne znamke tožili 11 podjetij, trenutno pa so v postopku še trije primeri.

Večino bremena predlagane pokojninske reforme nosijo ženske

04. 03. 1999 15.15

Predlagana pokojninska reforma pomeni predvsem za ženske bistveno poslabšan položaj glede na sedanjo zakonodajo, je na današnji novinarski konferenci povedala izvršna sekretarka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Metka Roksandič in dodala, da vse predlagane rešitve slonijo na podaljšanju potrebne pokojninske dobe in na višanju potrebne starosti za vstop v pokoj za ženske. Pri moških se povezava starosti in pokojninske dobe ne spreminja in ostaja že od leta 1992 enaka. Ob predlogu pokojninske reforme bodo predvsem prizadete tiste ženske, ki imajo vsaj deset let delovne dobe, saj po besedah Metke Roksandič te ženske vseh prikazanih olajšav ne bodo mogle izkoristiti.

Črna lista budimpeštanskih restavracij

02. 03. 1999 07.27

Ameriško in še nekatera druga veleposlaništva zahodnih držav v Budimešti že dve leti svojim državljanom delijo sezname restavracij v madžarski prestolnici, ki se jih je pametno izogibati. Na tej ''črni listi'' se praviloma znajdejo zasebne restavracije in gostilne, v katerih cene bistveno presegajo kakovost storitev, lastniki pa račun pogosto izterjajo tudi s silo. Tako se je v znani Dreher čardi nekemu Nizozemcu zgodilo, da je za večerjo za štiri osebe moral plačati kar milijon forintov ali približno 10.000 nemških mark. Ameriško veleposlaništvo je v zadnjih dneh na seznam dodala še štiri gostinske objekte, čeprev cene tu niso bistveno višje kot drugod. Edini greh hotela Akvinkum in restavracij Henry Bean's, Chicago Rib Shack in Blues Alley je v tem, da so v lasti podjetja Corinthia, v katerem imajo skoraj polovico delnic - Libijci.

Začenja se rally Safari v Keniji

24. 02. 1999 15.46

Kenija bo konec tedna spet prizorišče nekoliko drugačnega rallyja za svetovno prvenstvo. Avanture, kakršne se ponavadi dogajajo na prizoriščih hitrostnih preizkušenj v tej vzhodnoafriški državi, si niso v ničemer podobne z ostalimi rallyji te kategorije.

Kako lahko ženska reče šefu ''ne''?

20. 02. 1999 14.59

''Kako reči šefu ne?'' je vprašanje, ki se ob nadlegovanju na delovnem mestu postavlja številnim ženskam po svetu in ki je, kot je pokazal istoimenski projekt v Sloveniji in na Hrvaškem, aktualno tudi v teh dveh državah. V Sloveniji je v projektu sodelovalo pet sindikatov, Ženski forum ZLSD, strokovnjaki pravne fakultete, vladni urad za žensko politiko in televizijska postaja POP TV. V času izvajanja projekta so se pridružili še Gospodarska zbornica Slovenije, Slovenske novice, Pravno informacijski center pri Sorošu in Center za raziskovanje javnega mnenja na FDV. Na Hrvaškem pa je projektno koalicijo sestavljalo pet najmočnejših hrvaških sindikatov, strokovnjaki pravne fakultete, mesečnik Zaposlena in nevladna ženska skupina Društvo za proučevanje tranzicije k demokraciji. V okviru splošnega obveščanja javnosti so v Sloveniji natisnili in razdelili 30.000 letakov in 6000 posterjev, sodelovali pa so tudi v kontaktnih oddajah v nekaterih lokalnih elektronskih medijih. Julija lani so vzpostavili še <A HREF=http://www.zlsd.si/zf/index.htmltarget=_blank>internet stran </A>. Problem spolnega nadlegovanja so skušali približati tudi mladim v osnovnih šolah, in sicer so pripravili tri specializirane obiske za mlade v zadnjih dveh razredih osnovnih šol. Analiza zakonodaje v okviru projekta je pokazala, da se spolno nadlegovanje na delovnem mestu niti ne omenja kot poseben problem v zakonodajah obeh držav. V veljavnem slovenskem zakonu o delovnih razmerjih npr. se govori samo o zlorabi pooblastil, delodajalcem niso naložene nikakršne s sankcijami podprte obveznosti, da preprečujejo spolno nadlegovanje na delovnem mestu, v kolektivnih pogodbah pa ta tema sploh ni omenjena. Tudi zato bo druga faza projekta namenjena spreminjanju zakonodaje, kolektivnih pogodb in razvijanje ustreznih politik preprečevanja spolnega nadlegovanja v konkretnih delovnih okoljih. Ocenjujejo, da se je zaradi njihovega dela v Sloveniji in na Hrvaškem bistveno povečala zavest javnosti o razširjenosti in teži problema spolnega nadlegovanja na delovnem mestu, spremenil pa se je tudi odnos do tega vprašanja. Žrtve so dobile več informacij o svojih pravicah in o pravnih ter drugih sredstvih pomoči, ki so jim na voljo.

Trendovska oblačila kriva za izgube Levisa?

18. 02. 1999 08.40

Družba Levi Strauss je lani zabeležila precejšen padec prodaje, saj najstniki klasične ''kavbojke'' s petimi žepi vztrajno zamenjujejo za trendovska oblačila konkurenčnih modnih oblikovalcev.

Slovenija je dala besedo

17. 02. 1999 21.48

Evropski komisar za notranji trg Mario Monti je v zvezi z zapiranjem prostocarinskih prodajaln na cestnih mejnih prehodih v Sloveniji izrazil prepričanje, da je zapiranje prostocarinskih prodajaln skupen cilj, ki bi bistveno prispeval k splošnemu odnosu med Slovenijo in EU.

Levi's beleži precejšen padec prodaje

17. 02. 1999 09.56

Družba Levi Strauss je v lanskem letu zabeležila precejšen padec prodaje, saj najstniki klasične 'kavbojke' s petimi žepi vztrajno zamenjujejo za trendovska oblačila konkurenčnih modnih oblikovalcev. Prodaja v prvih enajstih mesecih je tako dosegla šest milijard dolarjev, kar je bistveno manj od rekordnih 7,1 milijarde v letu 1996.

Ljubljanska borza: v tednu dni majhne spremembe tečajev

14. 02. 1999 09.34

Tečaji delnic, s katerimi se trguje v borznih kotacijah Ljubljanske borze, minuli teden niso končali na bistveno drugačnih ravneh v primerjavi s tednom poprej. Tako je indeks delnic SBI v tednu dni pridobil le 3,39 točke in teden končal pri vrednosti 1904,45 točke. V nasprotno smer pa sta se pomaknila indeks obveznic in delnic investicijskih družb. Indeks BIO je upadel za 2,71 točke na 107,81 točke, indeks PIX pa za 3,66 točke na 1085,95 točke.

Oskrba z vodo se normalizira

11. 02. 1999 10.28

Oskrba z vodo, ki je bila motena zaradi včerajšnjega močnega sneženja, se normalizira. Stanje je bistveno boljše v Ljubljani, medtem ko v njeni okolici še vedno prihaja do težav z oskrbo, ki pa je posledica napak na električnem omrežju.

Adidasu lani manj dobička

07. 02. 1999 09.48

Proizvajalec športne opreme Adidas je lani zabeležil precejšnje zmanjšanje dobička, vseeno pa pričakuje, da bo letošnje leto bistveno boljše. Dobiček podjetja se je lani skrčil za 13 odstotkov na 401 milijon mark, ob tem pa niso upoštevani stroški prevzema Salomona. Zato pa je Salomon toliko bolj prispeval k okrepitvi prometa Adidasa, ki je v primerjavi z letom 1997 poskočil za slabo polovico na 9,9 milijarde mark.

Tudi v naslednjih letih premalo delovnih mest

07. 02. 1999 09.48

Položaj na trgu delovne sile v Nemčiji se brez vidnejših gospodarskih in političnih spodbud ne bo bistveno spremenil do leta 2010. Po ocenah nürnberškega Inštituta za raziskave trga delovne sile in poklicne raziskave bo v naslednjih desetih letih na zahodu Nemčije ustvarjenih približno 800.000 novih delovnih mest, zato pa se bo v vzhodnih zveznih deželah število služb znižalo za približno 600.000. Razlika je malenkostna, opozarjajo strokovnjaki. Ti tudi vztrajajo pri trditvi, da bo vsakršen prirastek delovnih mest takoj izničen zaradi pritiska mlade in dobro izobražene sile, ki bo v naslednjih letih iskala zaposlitev.

Evropski sporazum stopil v veljavo

01. 02. 1999 11.28

V veljavo je danes stopil evropski pridružitveni sporazum, s čimer je Slovenija uradno postala pridružena članica Evropske unije. Njegova uveljavitev bo imela več posledic, med drugim pri pretoku delovne sile, pravici do ustanavljanja družb, opravljanju storitev, plačilih in pretoku kapitala, konkurenci, gospodarskem in finančnem sodelovanju.

General Motors z rekordnim dobičkom

25. 01. 1999 15.36

Največji svetovni proizvajalec avtomobilov General Motors (GM) je v lanskem zadnjem četrtletju ustvaril 1,8 milijarde dolarjev dobička, kar je 13 odstotkov več kot v enakem obdobju leta 1997. Skupni prihodek zadnjega lanskega četrtletja znaša 46,4 milijarde dolarjev.

Slovenci uspešni pri transplantaciji hrustanca

22. 01. 1999 14.18

Na Otočcu se bo jutri začel dvodnevni mednarodni strokovni simpozij o reparaciji hrustanca z naslovom ''Cartilage Weekend 99'' (Konec tedna o hrustancu), na katerem bodo slovenski strokovnjaki predstavili svoje dosežke na področju transplantacije hrustanca, ki predstavljajo pomembno novost v svetovnem merilu.

Bure spet nočna mora vratarjev v NHL

21. 01. 1999 11.31

Le nekaj dni potem, ko se je iz Vancouvra preselil na mnogo bolj vročo Florido, je ruski hokejski zvezdnik Pavel Bure v severnoameriški ligi NHL pokazal, da še ni za staro šaro. Za nove delodajalce je namreč v New Yorku - pri Islandersih - dosegel dva zadetka in bistveno pripomogel k zmagi panterjev s 5:2. Prvič je zadel v drugi tretjini in izid povišal na 2:1, s čimer je pripomogel tudi k podaljšanju serije zmag svoje ekipe. Floridčani tako grenkobe poraza niso občutili že 11 krogov.

Župani kraških občin in Gantar o Kraškem regijskem parku

21. 01. 1999 10.45

Minister za okolje in prostor Pavel Gantar se je z župani kraških občin Sežana, Divača, Komen, Hrpelje-Kozina, Miren-Kostanjevica in Koper v torek, 19. januarja pogovarjal o odprtih vprašanjih v zvezi z obravnavo odloka o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega načrta Slovenije in v tem dokumentu opredeljenega Kraškega regijskega parka.

Indeks SBI navgor

19. 01. 1999 15.48

Na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev se je vrednost delniškega indeksa SBI zvišala za 2,86 točke oz. 0,16 odstotka na 1765,89 točke, borzni indeks obveznic BIO pa je nekoliko izbubil na vrednosti, saj je padel za 0,02 točke oz. 0,02 odstotka na 107,26 točke. V borznih kotacijah so danes z delnicami opravili za 661,6 milijona tolarjev prometa, podražilo se je 18 delnic, pocenilo pa 5.

De Silguy: Kriza v Braziliji komajda nevarnost za Evropo

15. 01. 1999 15.28

Brazilska kriza po mnenju evropskega komisarja Yvesa Thibaulda de Silguya komajda predstavlja nevarnost za gospodarske in finančne trge v Evropi.

Razmere na slovenskih cestah

15. 01. 1999 08.28

Ceste po državi so večinoma mokre in spolzke, na izpostavljenih delih cest pa je nevarnost poledice. V Ljubljanski kotlini se pojavlja megla, ki pa bistveno ne zmanjšuje vidljivosti.

Berlingske Tidende: Mirna rešitev kosovskega vprašanja vse manj verjetna (13.1.)

13. 01. 1999 10.55

Konservativni danski časnik Berlingske Tidende v današnji izdaji komentira razvoj kosovskega vprašanja.

Vse več drznih tatvin

06. 01. 1999 15.40

Ljubljanska uprava za notranje zadeve je lani obravnavala približno 53 odstotkov vseh evidentiranih kaznivih dejanj na območju Slovenije. Na drugi strani pa sicer še delni podatki kažejo, da je raziskanost kaznivih dejanja nekoliko upadla, vendar zlasti na račun strožjega in podrobnejšega evidentiranja drobnih deliktov, je na današnji novinarski konferenci poudaril načelnik kriminalističnega urada ljubljanske uprave za notranje zadeve Marjan Erhatič.

Pergam nasprotuje dvigu poslanskih plač

05. 01. 1999 16.53

Konfederacija sindikatov Slovenije (KSS) Pergam odločno protestira proti predlogom posameznih poslancev za dvig poslanskih plač oziroma funkcionalnih dodatkov. Prav tako nasprotuje vsem predlogom v času razprav o pokojninski reformi med socialnimi partnerji, ki bi poslancem v primerjavi z drugimi državljani omogočili bistveno ugodnejše pogoje za upokojevanje.

Umrl pisatelj in prevajalec Branimir Žganjer

04. 01. 1999 16.53

V Zagrebu je v 80. letu starosti v soboto umrl pisatelj in prevajalec Branimir Žganjer, ki je v svojih delih opisoval predvsem življenje Slovencev izven domovine.

SEG je pogojno za TET 3

30. 12. 1998 12.46

Slovensko ekološko gibanje (SEG) in njegova sekcija za zrak pogojno podpirata izgradnjo nove termoelektrarne (TET 3); menita, da morajo biti pri tej gradnji na področju varstva zraka izpolnjeni nekateri pogoji, zlasti pa, da emisije dimnih plinov ne smejo presegati mejnih vrednosti, ki so predpisane z ustrezno zakonodajo, so sporočili iz SEG.