bistveno

Kurdski begunci v luči Schengenskega sporazuma
05. 01. 1998 18.29
V sredo se bo sešla delovna skupina sveta Evropske unije za Schengenski sporazum, ki bo obravnavala novonastale razmere po množičnem zatekanju kurdskih beguncev v Italijo in izrazom pripravljenosti te države, da beguncem podeli politično zatočišče. Viri na Evropski komisiji so povedali, da imajo begunci v primeru dodelitve političnega azila s strani ene države, ki je polno pristopila k Schengenskem sporazumu, pravico do prostega kroženja po vseh "schengenskih" državah, vendar pa imajo bivališče lahko le v državi, ki jim je zatočišče podelila. Viri na komisiji so pri tem razložili, da za druge države potemtakem "ni nevarnosti", hkrati pa poudarili potrebo po uskladitvi petnajsterice do tovrstnih problemov. Italija se je že znašla pod kritiko nekaterih držav petnajsterice, predvsem Avstrije in Nemčije, ki ji očitajo neučinkovito begunsko politiko in "varovanje unijinih meja". Oblasti v Rimu pa poudarjajo, da vrata Italije ostajajo odprta vsem, ki so politično preganjani.

70 ljudi umrlo za posledicami suše
05. 01. 1998 09.38
V veliki suši, najhujši v zadnjih 50 letih, je na Papui Novi Gvineji umrlo že 70 ljudi, 700.000 pa je ogroženih, trdi tamkajšnja služba za izredne razmere. Suša je posledica pojava El Nino, manjše padavine v zadnjih dneh, prve po lanskem maju, pa po poročanju istega vira niso bistveno pripomogle k izboljšanju položaja. Avstralska agencija za pomoč Care pa ocenjuje, da 48 odstotkov prebivalcev Papue Nove Gvineje nima več dostopa do pitne vode in poudarja, da je zaradi suše neprevoznih večina rek po državi, preko katerih je potekala večina transporta.

Bančno združenje se ne strinja z obdavčitvijo
17. 12. 1997 15.22
Združenje bank Slovenije je na parlamentarni odbor za finance in kreditno monetarno politiko naslovilo pripombe na predlog zakona o posebnem davku na bilančno vsoto bank in hranilnic. Predlagani zakon prinaša izjemno dodatno davčno obremenitev bank, ki bi po stanju 30. novembra letos znašalo 14,7 milijarde tolarjev. Predlog zakona je sporen med drugim zaradi formalno pravnih razlogov, povzročil pa bo tudi prekinitev procesa zmanjševanja obrestnih mer za posojila in s tem preprečil zmanjšanje obremenitve gospodarstva. Poleg tega bo bankam onemogočil prilagajanje evropski konkurenci.

Rop zagotovil, da 38-odstotne obdavčitve študentskega dela ne bo
16. 12. 1997 09.43
Na srečanju med ministrom za delo, družino in socialne zadeve Tonetom Ropom ter predstavniki študentskih organizacij univerz v Mariboru in Ljubljani ter Zveze ŠKIS, ki je na pobudo ministra Ropa potekalo pozno popoldne, je minister predstavnike študentov seznanil z odločitvijo vlade, da je predlog o posebnem davku na določene prejemke, po katerem bi bilo delo študentov preko študentskih servisov na novo obdavčeno z 38-odstotnim davkom, umaknjen iz vladne procedure.

Napoved za sosednje pokrajine
16. 12. 1997 08.34
Ob severnem Jadranu bo delno jasno, drugod v sosednjih pokrajinah pa pretežno oblačno. V Avstriji, na Madžarskem in Hrvaškem bo občasno rahlo snežilo. Ob Jadranu bo pihala burja. Jutri ne bo bistveno drugače, le veter bo že nekoliko oslabel.

Češka krona za zdaj stabilna
10. 12. 1997 09.13
Po mnenju strokovnjakov naj bi češka krona ta teden še ostala stabilna. Hkrati pa z zanimanjem pričakujejo sobotno zasedanje Državljanske demokratske stranke, na katerem naj bi si premier Vaclav Klaus prizadeval za ponovno izvolitev za predsednika stranke. Predstavnik Komercni banke pa je izjavil, da naj bi se tečaj češke krone ta teden gibal med 19,65 nemške marke do 19,8 marke ob koncu tedna. Tečaj češke krone se ni bistveno spremenil tudi po nedavni objavi novembrske inflacije, ki je znašala 0,4 odstotka, kar je v pričakovanih okvirih. Češka je novembra na letni ravni zabeležila 10,1-odstotno inflacijo.

Mesečna plača - 150 rol tolatenega papirja
05. 11. 1997 00.00
Delavci tovarne ur v ruskem mestu Penza, ki se je znašla v denarnih težavah, so prejeli dodatek k plači, ki so ga domov nosili kar tri dni. Nikakor ne kaže trditi, da so se s tem počutili bistveno bogatejše, saj so jim dodatek izplačali v toaletnem papirju. Vsak delavec je prejel približno 150 rol toaletnega papirja, poroča časnik Izvestija. Da so jih lahko prinesli domov, so v povprečju potrebovali kar tri dni. Zdaj pa imajo težave, ker papirja ne morejo spraviti v promet. Eden od delavcev je hotel z njim plačati najemnino, vendar so občinski uradniki njegovo ponudbo zavrnili.