bistveno

Rast števila uporabnikov interneta se je v Sloveniji nekoliko upočasnila

11. 04. 1998 12.14

Rezultati raziskave združenja Raba interneta v Sloveniji (RIS), ki so jo opravili februarja letos, kaže, da se je rast števila prebivalcev, ki so uporabili internet, v zadnjem obdobju nekoliko upočasnila. Po zadnjih podatkih je internet uporabilo 18 odstotkov prebivalstva v starosti od 15 do 65 let, kar pomeni približno 250.000 ljudi. Za drugo polovico leta 1997 je bila značilna nagla rast, saj je delež uporabnikov porasel z 11 na 16 odstotkov. Ker internet uporablja že večina šolajoče mladine, so pri RIS prepričani, da bo drugi krog širitve uporabnikov, ki bo zajel predvsem gospodinjstva in podjetja, bistveno počasnejši. Po podatkih RIS je rednih uporabnikov, ki internet uporabljajo vsaj enkrat mesečno, več kot 100.000, več kot 30.000 oseb pa ga uporablja vsak dan.

Heineken povečal dobiček

11. 04. 1998 10.38

Holandska pivovarna Heineken, druga največja proizvajalka piva na svetu, je lanski čisti dobiček glede na leto poprej povečala za 16 odstotkov na 761 milijonov guldnov. Lani je Heineken prodal za 13,52 milijarde guldnov izdelkov, kar je za 11 odstotkov več kot leta 1996. Družbi je rast dobička uspela predvsem zaradi višje prodaje, ugodnih tečajnih razlik in nižjih nakupnih cen za določene surovine. Azijska finančna kriza po besedah predstavnikov Heinekena ne bo bistveno vplivala na poslovanje podjetja (na azijskih trgih ustvarijo 12 odstotkov celotnega prihodka), ki tudi letos pričakuje rast kazalcev uspešnosti poslovanja.

HERMES SoftLab pridobil Marshallovo priznanje

09. 04. 1998 08.20

Slovensko podjetje za razvoj programske opreme HERMES SoftLab je pridobilo Marshallovo nagrado, ki sta mu jo podelila časopisno podjetje Wall Street Journal Europe in banka Citibank. Omenjeno priznanje, za katerega se potegujejo podjetja Srednje in Vzhodne Evrope, ki s poslovnimi pobudami bistveno pripomorejo h gospodarskemu in družbenemu razvoju tega dela Evrope, pomeni veliko priznanje za omenjeno podjetje, hkrati pa prispeva tudi k ekonomski uspešnosti slovenske države in promociji v tujini ter dokazuje slovensko sposobnost razvoja visoke tehnologije. Hermes Softlab je lani svoje prihodke povečal za 50 odstotkov, največji delež prodaje pa zavzema programska opreme za arhiviranje Omniback II, so na današnji novinarski konferenci povedali predstavniki podjetja.

DZ nadaljuje razpravo o noveli zakona o zdravstvenem varstvu

27. 03. 1998 16.57

Državni zbor (DZ) nadaljuje plenarno zasedanje z v začetku marca prekinjenim odločanjem o predlogu za noveliranje zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Poslanci naj bi za tem, kot je predlagal vodja poslanske skupine LDS Tone Anderlič, prešli na obravnavo novele nacionalnega programa izgradnje avtocest v Sloveniji. DZ naj bi potem nadaljeval z včeraj prekinjeno razpravo o predlogu za spremembo zakona o ratifikaciji konvencije o pranju, odkrivanju, zasegu in zaplembi premoženjskih koristi, pridobljenih s kaznivimi dejanji - pri kateri poslanci iz vrst Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) želijo natančne podatke o odgovorni osebi, ki naj bi domnevno zavestno povzročila tekstovno napako v dokumentu, zaradi katere je prišlo do domala enoletne zamude pri uveljavitvi mednarodne konvencije za zatiranje organiziranega kriminala in korupcije. Zatem naj bi opravili tudi dokončno odločanje o sprejemu zakona o varnosti cestnega prometa, s katerim bo zakonodajalec v prihodnje bistveno zaostril kaznovalni sistem in s tem posredno zagotovil večje spoštovanje prometnih pravil na slovenskih cestah. Sicer pa je DZ začel zasedanje s polurno zamudo, saj so morali strokovnjaki iz pristojne parlamentarne službe preveriti električno napeljavo na mizi poslanca Iva Hvalice (SDS), saj naj bi ga pri dotiku glasovalnega gumba "malo streslo".

Nike odpušča delavce in menja slogan

23. 03. 1998 09.13

Ameriško podjetje Nike je napovedalo zmanjšanje števila zaposlenih za sedem odstotkov, potem ko je v zadnjih dveh četrtletjih zabeležilo drastično zmanjšanje dobička. Slabše poslovne rezultate pripisujejo zlasti krizi v jugovzhodni Aziji in konkurenci novih športnih copat, ki jih ponujajo prodajne mreže, kar povzroča zasičenost mladih kupcev.

Kljub vse več ukrepom tržne inšpekcije, razmere na trgu še vedno slabe

17. 03. 1998 16.20

Tržna inšpekcija je v lanskem letu opravila 17.317 pregledov, kar je skoraj za 21 odstotkov več kot leto prej. Največ inšpekcijskih pregledov, nekaj več kot polovica, je bilo opravljenih na področju trgovine, od tega velika večina na področju trgovine na drobno, sledijo gostinstvo in turizem ter obrt. V lanskem letu je zaradi povečanega števila pregledov poraslo tudi število ukrepov. Kot je na novinarski konferenci zatrdil glavni republiški tržni inšpektor Roman Kladošek, se kljub večletnemu porastu ukrepov tržne inšpekcije razmere na trgu niso bistveno spremenile. Nespoštovanje predpisov s področja trga je še vedno zaskrbljujoče.

LDS zavrača očitke ZLSD

13. 03. 1998 16.09

Generalni sekretar Liberalne demokracije Slovenije (LDS) Gregor Golobič je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani zavrnil očitke vodje poslanske skupine Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Mirana Potrča o domnevni nedoslednosti premiera Janeza Drnovška in stranke pri sklicevanju na ustavo in v zvezi z držo stranke pri vračanju gozdov Rimskokatoliški cerkvi (RKC). LDS je ob dejstvu, da je ustavno sodišče s svojimi razsodbami praktično zaprlo prostor možnih sprememb zakona o denacionalizaciji, storila največ, kar je bilo mogoče, ocenjuje Golobič in zatrjuje, da zaradi sorazmernega neuspeha stranka ne bo spreminjala svojih stališč, da RKC do tolikšnega premoženja ni upravičena in da ga za svoje delovanje ne potrebuje. LDS pa da si bo tudi vnaprej prizadevala za čim večji delež javnih gozdov. Golobič je uvodoma ocenil, da se v javnosti pred sklepnim dejanjem spreminjanja zakona o denacionalizaciji začenja brezobzirna bitka za interpretacijo, kdo je kriv, da zakon na koncu ne bo niti po volji in prepričanju velike večine državljanov in ne tak, kakšnega si želijo nekatere politične stranke. Liberalna demokracija z izidom sicer ni zadovoljna, je priznal Golobič, marsikaj pa je sama oziroma v sodelovanju s koalicijskima partnerkama in Združeno listo tudi dosegla, je opozoril; gre za možnost revizije pravnomočnih sodb, boljši položaj najemnikov stanovanj in poslovnih prostorov, uveljavljanje hipotek in med drugim nevračanje premoženja fevdalcem. "Glede vprašanja gozdov in cerkve bi ob drugačni večinski opredelitvi ustavnih sodnikov, treznejšemu oziroma manj militantnemu nastopu slovenske RKC ter manj prestižnemu obnašanju posameznih političnih strank lahko dosegli bistveno več," je ocenil Golobič.

Letos se bodo nadzorovane cene dvignile za 6%

11. 03. 1998 16.29

T.i. nadzorovane cene, kot so elektrika, zemeljski plin, naftni derivati, učbeniki in drugi izdelki ter storitve, ki so pod pristojnostjo vlade, se bodo letos dvignile od šest do devet odstotkov. Letošnji dvig nadzorovanih cen bo na nižji ravni kot prejšnja leta, glavni val podražitev pa pa bo v letošnji prvi polovici leta, je povedal minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur. O letošnji 8-odstotni ciljni inflaciji pa je dejal, da jo bo sicer težko doseči glede na različne pritiske in 2,3-odstotno rast cen v letošnjih prvih dveh mesecih v primerjavi z lanskim decembrom. Zanesljivost in realnost napovedi o 8-odstotni rasti cen bo bolj jasna šele junija. Ministrstvo za ekonomske odnose naj bi v prihodnje namenjalo več pozornosti notranjemu trgu in vprašanjem varstva konkurence ter potrošnikov, zmanjševalo pa nadzor nad cenami. V košarici maloprodajnih cen vlada zdaj nadzira 18 odstotkov cen, kar je bistveno manj kot lani, ko je bil delež nadzorovanih cen skoraj tretjinski.

Vložen predlog za spremembo zakona o državni upravi

05. 03. 1998 16.21

Predsednik Združene liste socialnih demokratov Borut Pahor in poslanec te stranke Ciril Ribiči sta v zakonodajni postopek vložila predlog za spremembo zakona o državni upravi, s katerim predlagata, da bi imela vlada največ dva ministra brez listnice, namesto sedanjih 57 pa največ 32 državnih sekretarjev.

Evropska centralna banka ne namerava zviševati obrestnih mer

13. 02. 1998 09.01

Evropska centralna banka je sporočila, da svoje denarne politike ob uvedbi skupne evropske valute evra ne bo bistveno zaostrila. Zmerna rast in nizke inflacijske stopnje v državah članicah Evropske monetarne unije (EMU) naj bi po mnenju finančnih strokovnjakov nemških bank omogočile nizke stopnje obrestnih mer. V prihodnje tudi ni pričakovati ekspanzivne denarne politike evropske centralne banke. Po predvidevanjih strokovnjakov naj bi inflacijska stopnja leta 1999 v državah članicah EMU znašala dva odstotka, povprečna rast pa naj bi dosegla 3 odstotke.

Microsoft povečal število svojih spletnih strežnikov

10. 02. 1998 11.17

<b>Pri Microsoftovem spletnem mestu microsoft.com si prizadevajo omogočiti hiter in zanesljiv dostop kar največjemu številu uporabnikov po vsem svetu. Kot je sporočil Microsoftov direktor skupine za uporabniške sisteme Sanjay Parthasarathy, so zato povečali število spletnih strežnikov in njihovih lokacij. Najnovejši zrcalni mesti microsoft.com sta v strežnikih v Londonu in Tokiu.</b>

Prihodnji torek ponovno seja poslovenga odbora JEK

06. 02. 1998 13.55

Seja poslovnega odbora jedrske elektrarne Krško bo prihodnji torek v Ljubljani. Hrvaški člani poslovnega odbora so zagotovili, da se bodo seje udeležili.

Veliko dela v procesu vključevanja v EU

05. 02. 1998 19.13

Na obisk v Slovenijo je danes prispel Guenther Burghardt, ki na Evropski komisiji v Bruslju vodi direktorat za zunanje zadeve. S seboj je prinesel osnutek pristopnega partnerstva s kratkoročnimi in srednjeročnimi nalogami, ki jih mora Slovenija opraviti v procesu vključevanja v Evropsko unijo. Slovenija pa prav zdaj, kot je povedal minister za evropske zadeve Igor Bavčar, posepešeno pripravlja svoj državni program, ki bo odgovor na dokument Evropske komisije. Burghardt in Bavčar sta na novinarski konferenci poudarila, da med Ljubljano in Brusljem ni velikih razlik glede nalog, ki jih mora Slovenija opraviti, zato je pričakovati, da med partnerstvom in slovenskim programom ne bo bistvenih razlik. Minister Bavčar je poudaril, da mora Slovenija vrsto reform izvesti ne le zato, da bi se lahko pridružila EU, temveč tudi zato, da bo postala razvita evropska država. Po njegovem je zdaj bistveno vprašanje, kako kar najhitreje in najbolje izvesti reforme ter se poenotiti z evropskim pravnim redom.

Italija ima za 150 milijard mark skritih dolgov

05. 02. 1998 11.54

Italija ima po besedah ministra za zaklad Carla Azeglia Ciampija za 150 milijard mark "skritih dolgov", ki pa so pokriti s terjatvami države.

Castro: Clinton naj bi bil žrtev zarote

04. 02. 1998 08.29

Fidel Castro podpira ameriškega predsednika Billa Clintona v aferi " Monicagate" in mu "iskreno želi", da bi premagal osebne težave. Po Castrovem mnenju naj bi bil Clinton žrtev zarote, ki jo pripisuje "umazanim " političnim nasprotnikom.

Zmanjšanje števila brezposlenih v Španiji

13. 01. 1998 09.19

Število brezposelnih v Španiji se je lani bistveno zmanjšalo. Kot je sporočilo špansko ministrstvo za delo, se je stopnja brezposelnosti s 13,8 odstotka, kolikor je znašala januarja 1997, v decembru znižala za eno odstotno točko. Decembra lani je bilo brez dela 2,08 milijona Špancev, kar je 140.000 manj kot konec leta 1996. V primerjavi z novembrom se je stopnja brezposelnosti zmanjšala za 0,1 odstotka.

Slaba posojila japonskih bank

13. 01. 1998 09.19

Japonske banke imajo v svojih bilancah bistveno več slabih posojil, kot pa so doslej domnevali. Kot je sporočilo japonsko finančno ministrstvo, so bile japonske banke konec septembra obremenjene s slabimi posojili v skupni vrednosti 76,71 bilijona jenov (približno bilijon nemških mark). Še decembra lani je japonsko finančno ministrstvo trdilo, da slaba posojila japonskih finančnih ustanov znašajo le 28,1 bilijona jenov.

Širjenje nalezljivih bolezni med evropskimi zaporniki

08. 01. 1998 16.30

V mnogih evropskih državah je stopnja okuženosti z virusom HIV in tuberkulozo med zaporniki mnogo višja od tiste med povprečno populacijo. Širjenje nalezljivih bolezni med zaporniki je predvsem posledica nezaščitenih spolnih odnosov, uporabe nerazkuženih igel in preobremenjenosti zaporniških zmogljivosti, so sporočili iz danske regionalne organizacije Svetovne zdravstvene organizacije (WHO).

Lanski poslovni rezultati Fructala v pričakovanih okvirih

08. 01. 1998 14.01

V družbi Fructal iz Ajdovščine ocenjujejo, da bo poslovni rezultat za leto 1997 v načrtovanih okvirih; prihodki naj bi tako znašali približno 10 milijard tolarjev. Kot je za STA povedala predsednica uprave Fructala Cvetana Rijavec, naj bi bil dobiček v letu 1998 za približno 8,8 odstotka višji od dobička, načrtovanega za leto 1997.

Črna Gora grozi z referendumom

06. 01. 1998 13.27

Črna gora je Srbiji zagrozila z referendumom glede vprašanje, ali naj še naprej ostane del Zvezne republike Jugoslavije.

Kurdski begunci v luči Schengenskega sporazuma

05. 01. 1998 18.29

V sredo se bo sešla delovna skupina sveta Evropske unije za Schengenski sporazum, ki bo obravnavala novonastale razmere po množičnem zatekanju kurdskih beguncev v Italijo in izrazom pripravljenosti te države, da beguncem podeli politično zatočišče. Viri na Evropski komisiji so povedali, da imajo begunci v primeru dodelitve političnega azila s strani ene države, ki je polno pristopila k Schengenskem sporazumu, pravico do prostega kroženja po vseh "schengenskih" državah, vendar pa imajo bivališče lahko le v državi, ki jim je zatočišče podelila. Viri na komisiji so pri tem razložili, da za druge države potemtakem "ni nevarnosti", hkrati pa poudarili potrebo po uskladitvi petnajsterice do tovrstnih problemov. Italija se je že znašla pod kritiko nekaterih držav petnajsterice, predvsem Avstrije in Nemčije, ki ji očitajo neučinkovito begunsko politiko in "varovanje unijinih meja". Oblasti v Rimu pa poudarjajo, da vrata Italije ostajajo odprta vsem, ki so politično preganjani.

70 ljudi umrlo za posledicami suše

05. 01. 1998 09.38

V veliki suši, najhujši v zadnjih 50 letih, je na Papui Novi Gvineji umrlo že 70 ljudi, 700.000 pa je ogroženih, trdi tamkajšnja služba za izredne razmere. Suša je posledica pojava El Nino, manjše padavine v zadnjih dneh, prve po lanskem maju, pa po poročanju istega vira niso bistveno pripomogle k izboljšanju položaja. Avstralska agencija za pomoč Care pa ocenjuje, da 48 odstotkov prebivalcev Papue Nove Gvineje nima več dostopa do pitne vode in poudarja, da je zaradi suše neprevoznih večina rek po državi, preko katerih je potekala večina transporta.

Bančno združenje se ne strinja z obdavčitvijo

17. 12. 1997 15.22

Združenje bank Slovenije je na parlamentarni odbor za finance in kreditno monetarno politiko naslovilo pripombe na predlog zakona o posebnem davku na bilančno vsoto bank in hranilnic. Predlagani zakon prinaša izjemno dodatno davčno obremenitev bank, ki bi po stanju 30. novembra letos znašalo 14,7 milijarde tolarjev. Predlog zakona je sporen med drugim zaradi formalno pravnih razlogov, povzročil pa bo tudi prekinitev procesa zmanjševanja obrestnih mer za posojila in s tem preprečil zmanjšanje obremenitve gospodarstva. Poleg tega bo bankam onemogočil prilagajanje evropski konkurenci.

Rop zagotovil, da 38-odstotne obdavčitve študentskega dela ne bo

16. 12. 1997 09.43

Na srečanju med ministrom za delo, družino in socialne zadeve Tonetom Ropom ter predstavniki študentskih organizacij univerz v Mariboru in Ljubljani ter Zveze ŠKIS, ki je na pobudo ministra Ropa potekalo pozno popoldne, je minister predstavnike študentov seznanil z odločitvijo vlade, da je predlog o posebnem davku na določene prejemke, po katerem bi bilo delo študentov preko študentskih servisov na novo obdavčeno z 38-odstotnim davkom, umaknjen iz vladne procedure.

Napoved za sosednje pokrajine

16. 12. 1997 08.34

Ob severnem Jadranu bo delno jasno, drugod v sosednjih pokrajinah pa pretežno oblačno. V Avstriji, na Madžarskem in Hrvaškem bo občasno rahlo snežilo. Ob Jadranu bo pihala burja. Jutri ne bo bistveno drugače, le veter bo že nekoliko oslabel.

Češka krona za zdaj stabilna

10. 12. 1997 09.13

Po mnenju strokovnjakov naj bi češka krona ta teden še ostala stabilna. Hkrati pa z zanimanjem pričakujejo sobotno zasedanje Državljanske demokratske stranke, na katerem naj bi si premier Vaclav Klaus prizadeval za ponovno izvolitev za predsednika stranke. Predstavnik Komercni banke pa je izjavil, da naj bi se tečaj češke krone ta teden gibal med 19,65 nemške marke do 19,8 marke ob koncu tedna. Tečaj češke krone se ni bistveno spremenil tudi po nedavni objavi novembrske inflacije, ki je znašala 0,4 odstotka, kar je v pričakovanih okvirih. Češka je novembra na letni ravni zabeležila 10,1-odstotno inflacijo.

Mesečna plača - 150 rol tolatenega papirja

05. 11. 1997 00.00

Delavci tovarne ur v ruskem mestu Penza, ki se je znašla v denarnih težavah, so prejeli dodatek k plači, ki so ga domov nosili kar tri dni. Nikakor ne kaže trditi, da so se s tem počutili bistveno bogatejše, saj so jim dodatek izplačali v toaletnem papirju. Vsak delavec je prejel približno 150 rol toaletnega papirja, poroča časnik Izvestija. Da so jih lahko prinesli domov, so v povprečju potrebovali kar tri dni. Zdaj pa imajo težave, ker papirja ne morejo spraviti v promet. Eden od delavcev je hotel z njim plačati najemnino, vendar so občinski uradniki njegovo ponudbo zavrnili.