bolniki

S prihodnjim letom redno cepljenje otrok proti noricam
23. 12. 2024 14.31
1. januarja 2025 bodo v Sloveniji začeli izvajati redno cepljenje otrok proti noricam. Do brezplačnega cepljenja proti noricam bodo upravičeni otroci, rojeni od februarja 2024. Čeprav norice pri večini potekajo blago, se bolezen pri dveh odstotkih zaplete. Najboljši način preprečevanja noric je cepljenje, so sporočili z NIJZ.

'Upava na božični čudež': malemu Maticu lahko pomaga le zdravljenje v ZDA
21. 12. 2024 10.37
2,2 milijona evrov – toliko mora zbrati sedemletni Matic za gensko zdravljenje v ZDA z novo odobreno gensko terapijo Elevidys. Zbiralna akcija za pomoč sedemletnemu borcu iz Škofje Loke, ki ima zelo težko in redko genetsko bolezen Duchennovo mišično distrofijo, se je pričela pred tednom dni, doslej pa so zbrali že 325.000 evrov. Matic tako potrebuje še 1.875.000 evrov za zdravilo, ki pa ga mora zaradi narave bolezni prejeti čim prej. Njegova starša upata, da se bo zgodil božični čudež.

Matic z redko gensko boleznijo, zdravilo pa vrtoglavih 3,2 milijona evrov
14. 12. 2024 09.25
Ali Slovenija, pa tudi druge evropske države ne zmorejo slediti bliskovitemu razvoju genskih terapij? Starši še enega otroka s kruto gensko boleznijo morajo za revolucionarno zdravilo denar zbrati sami. Sedemletni Matic ima Duchenovo mišično distrofijo. Ti otroci zaradi propadanja mišic najkasneje pri 12 letih pristanejo na invalidskem vozičku, s časom paralizirani od vratu navzdol. Slabenje srčne in dihalnih mišic pa vodi v prezgodnjo smrt, zdravila do nedavno ni bilo. Zdaj pa za te otroke končno obstaja upanje. Genska terapija, ki so jo odobrili v ZDA. V Evropi še čaka na zeleno luč, a le za otroke do sedmega leta starosti. Matičeva edina možnost je torej pot v ZDA, a zdravilo stane vrtoglavih 3,2 milijona evrov.

'Želimo preprečiti, da zaposlen v javnem zavodu preusmerja bolnike v zasebno ordinacijo'
13. 12. 2024 14.18
Glavni cilj predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti je po besedah predsednika vlade Roberta Goloba odprava "škodljivih dvojnih praks" v slovenskem zdravstvu. Kot ključno je izpostavil tudi možnost nagrajevanja javnih zdravstvenih delavcev in ureditev področja koncesij. "Bolniki bodo zdaj deležni bistveno bolj kakovostnih storitev," meni. V sindikatu Fides medtem nov predlog novele ocenjujejo kot neodgovorno eksperimentiranje z usodo javnega zdravstva, posebej zaskrbljujoče se jim zdi, da novela daje vtis, da zaposleni v javnih zavodih ne opravljajo dovolj dela.

Popolne prepovedi dela tako v javnem zdravstvu kot pri zasebnikih ne bo
12. 12. 2024 07.22
Predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti je sprva predvideval popolno prepoved dela javnih zdravstvenih delavcev pri tako imenovanih čistih zasebnikih izven javne zdravstvene mreže. Zadnja različica, ki jo ravnokar obravnava strateški svet za zdravstvo, pa bi zdravstvenim delavcem delo pri čistih zasebnikih pod določenimi pogoji dovoljevala.

V več slovenskih trgovinah odpoklicali jajca zaradi salmonele
10. 12. 2024 09.13
Zaradi prisotnosti salmonele je Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin odpoklicala jajca dobavitelja Kmetijska zadruga Laško. Prodajala so se v različnih manjših zasebnih trgovinah na območjih Celja, Velenja in Zasavja, ne pa tudi v Tušu in Sparu, kot je v ponedeljek objavila uprava.

Aktivni kisik – pomoč za vnete dlesni in parodontalno bolezen
08. 12. 2024 00.15
Zdravje zob in dlesni je odraz našega splošnega zdravstvenega stanja. Zato je pomembno, da za ustno higieno poskrbimo pravočasno, redno in pravilno. Več kot 90 % odraslih ljudi ima eno od oblik vnetja obzobnih tkiv, pri kar četrtini je za obolenje kriva parodontalna bolezen.

Rak na želodcu: z bakterijo okužen vsak sedmi testirani, pozivi k odzivu
04. 12. 2024 13.50
Testiranja na okužbo z bakterijo Helicobacter pylori, ki je glavni povzročitelj raka želodca, se je v ZD Ljubljana doslej udeležilo 2598 posameznikov. Okužbo so potrdili pri 13,8 odstotka testiranih. Vse, ki se še niso odzvali na vabilo k testiranju, spodbujajo k udeležbi. S sodelovanjem v raziskavi namreč zmanjšajo možnost za razvoj raka želodca.

Na novem oddelku celjske bolnišnice že osem operacij na odprtem srcu
28. 11. 2024 14.21
V celjski bolnišnici so od vzpostavitve novega oddelka za kardiokirurgijo, ki je delo pričel 13. novembra, opravili osem operacij na odprtem srcu, sta na novinarski konferenci povedala direktor celjske bolnišnice Dragan Kovačić in v. d. predstojnika oddelka Tomaž Klokočovnik. Prihodnji teden naj bi operirali še štiri do pet bolnikov.

Vse o nujni medicinski pomoči 'po novem': rešilec v povprečno 15 minutah in boljša oskrba?
27. 11. 2024 08.38
Organizacija nujne medicinske pomoči ostaja ena najbolj perečih tem v državi. Paciente skrbi, kdaj bo do njih prišlo reševalno vozilo, če dežurne službe ne bo v njihovem lokalnem zdravstvenem domu – se bo to zgodilo v eni uri namesto v nekaj minutah? Zaskrbljene so lokalne skupnosti. V uredništvo smo te dni med drugim prejeli pismo, da naj bi zaradi načrtov reorganizacije zdravniki zapuščali sistem zdravstvene oskrbe na Koroškem. Ob poplavi različnih informacij in pričakovanju dodatnega kaosa v sistemu pa osrednje vprašanje ostaja jasno – kdo in kako hitro bo zagotovil pomoč, ko jo potrebujemo?

Sarajevo po onesnaženosti zraka prehitelo celo Lahore in Delhi
26. 11. 2024 09.51
Sarajevo ima trenutno najbolj onesnažen zrak na svetu. Koncentracija trdnih delcev je ob 9. uri kar 27-krat presegala mejo, ki jo je Svetovna zdravstvena organizacija postavila za še varno. Slabši zrak imajo le še v pakistanskem Lahoreju in indijskem Delhiju. Sarajevo se sicer v zimskem času tradicionalno uvršča med mesta z najslabšo kakovostjo zraka.

Povečan priliv bolnikov na ljubljansko urgenco: povprečni čas obravnave do 10 ur
25. 11. 2024 12.25
Na UKC Ljubljana opozarjajo, da povečanje priliva bolnikov na urgenco predstavlja veliko obremenitev postelj in kadra. V porastu so respiratorne okužbe, ki še poslabšujejo kronične bolezni. Na urgenco UKC Ljubljana je tako v zadnjih dneh prišlo veliko število različnih, predvsem starejših bolnikov, ki imajo več kroničnih bolezni hkrati in se jim je stanje teh bolezni poslabšalo zaradi različnih viroz. Trenutno bolniki na obravnavo najdlje čakajo v ambulantah za bolezni, kjer je povprečna čakalna doba tudi 10 ur, je pojasnil predstojnik KO za intenzivno interno medicino na Interni kliniki UKC Ljubljana. Na sprejem v bolnišnico pa bolniki čakajo še dlje.

Je bila 10 dni stara Melek ubita zaradi 'prizadete časti' očetove družine?
25. 11. 2024 07.53
Grozljiva zgodba okoli umora komaj deset dni stare Melek, ki je te dni pretresla Avstrijo, dobiva le še bolj strašne razsežnosti, pišejo avstrijski mediji. Po trenutnih podatkih deklica ni bila žrtev poporodne depresije – ampak umora iz časti.

Celjska bolnišnica začela izvajati operacije na odprtem srcu
23. 11. 2024 12.28
V celjski splošni bolnišnici so po vrsti zapletov in odlogov začeli izvajati operacije na odprtem srcu. Zeleno luč zanje so po ogledu prostorov prižgali na ministrstvu za zdravje. Ekipa kirurgov pod vodstvom Tomislava Klokočovnika je opravila pet operacij, po trenutnem načrtu bodo vsak teden operirali štiri bolnike.

Pritisk na ljubljansko urgenco: ogrožene druge zdravstvene storitve
22. 11. 2024 15.48
V UKC Ljubljana (UKCL) že nekaj časa opažajo trend povečevanja priliva bolnikov na urgenco UKCL, predvsem na Internistično prvo pomoč (IPP). V zadnjih dneh se je to število še precej povečalo, kar predstavlja veliko obremenitev naše osrednje univerzitetne terciarne zdravstvene ustanove tako z vidika posteljnih kapacitet kot tudi kadra. Brez sistemskih ukrepov bi tak priliv akutnih urgentnih pacientov v prihodnje lahko vplival na izvajanje terciarnih storitev, ki se izvajajo samo v UKCL, opozarjajo.

Respiratorna obolenja v porastu, v zadnjem letu več primerov atipične pljučnice
22. 11. 2024 07.50
Na ljubljanski infekcijski kliniki so v zadnjem letu zdravili večje število bolnikov, ki so zdravljenje potrebovali zaradi okužbe z bakterijo Mycoplasma pneumoniae. Ta povzroča sindrom atipične pljučnice. Trenutno pa zdravijo tudi druge bolnike, ki zdravljenje potrebujejo zaradi zimskih respiratornih obolenj.

Zakon o pozabi: 'Treba je odpraviti diskriminacije'
21. 11. 2024 16.25
Izvedeti, da si zbolel za rakom, je verjetno eden največjih šokov v življenju. Življenje se ustavi. A še nikoli preživetje bolnikov s to zahrbtno boleznijo ni bilo večje. Obstaja življenje po diagnozi in zdravljenju. Obstaja velika možnost, da se boste vrnili nazaj v svoje staro življenje. Pa se boste res lahko? Bolniki z rakom in tisti, ki so ga premagali, namreč trčijo v zid, ko bi radi sklenili zavarovanje ali dobili kredit. Tam namreč naletijo na vprašanje o svojem zdravstvenem stanju in se pri odgovoru zanje vse konča. Bi lahko to popravil zakon o pozabi, o katerem so poslanci razpravljali, v petek pa bodo še glasovali?

1200 smrti na leto: 'Kjer je dim, je tudi pljučni rak'
20. 11. 2024 07.00
Mesec november je posvečen ozaveščanju o pljučnem raku. Gre za eno najpogostejših in najnevarnejših oblik raka, ki vsako leto prizadene več kot 1600 Slovencev, med njimi vse več žensk. Društvo onkoloških bolnikov Slovenije (DOBS) je letos še posebej usmerjeno v nagovarjanje kadilcev, ki jih skozi kampanjo "Kjer je dim, je tudi pljučni rak" spodbuja k prepoznavanju zgodnjih znakov bolezni in opustitvi kajenja.

Med poslanskimi vprašanji tudi financiranje pripomočkov za sladkorne bolnike
18. 11. 2024 21.38
Aleksander Reberšek (NSi) se je na seji DZ med poslanskimi vprašanji zavzel za financiranje medicinskih pripomočkov za sladkorne bolnike iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je odgovorila, da za zdaj niso dobili nobene pobude in ga pozvala, naj jo naslovijo na zavod za zdravstveno zavarovanje.

Zgodbe ljudi, ki so desetletja preživeli za zidovi 'norišnice' gradu Cmurek
17. 11. 2024 18.42
Eden bolj zanimivih muzejev v Sloveniji je gotovo Muzej norosti. Sprehod čez grad Cmurek, v katerem je več desetletij deloval Zavod za duševno in živčno bolne Hrastovec – Trate, vas ne bo pustil ravnodušnih. Ustanova je namreč prepletena z neverjetnimi zgodbami tistih, ki jih je usoda spravila za obzidje gradu. O tem, da za marsikaterega človeka sploh niso vedeli, zakaj in kako je pristal na oddelku, o tem, da je prihajalo do hudih zlorab zdravil in o tem, kakšna "sredstva za umirjanje" so uporabljali, so spregovorili nekdanji zaposleni, stanovalci in njihovi svojci.

Aktivni kisik – pomoč za vnete dlesni in parodontalno bolezen
17. 11. 2024 00.15
Zdravje zob in dlesni je odraz našega splošnega zdravstvenega stanja. Zato je pomembno, da za ustno higieno poskrbimo pravočasno, redno in pravilno. Več kot 90 % odraslih ljudi ima eno od oblik vnetja obzobnih tkiv, pri kar četrtini je za obolenje kriva parodontalna bolezen.

Dobrodelni koncert za malo Sio, ki bije težko bitko z rakom
13. 11. 2024 21.13
Vsak starš si želi, da bi imel zdravega in nasmejanega otroka, ki bi med odraščanjem kot drugi otroci počel vragolije in užival v otroštvu. Takšno željo sta imela tudi mlada starša Maruša in Dušan za svojo triletno Sio. A vmes je posegla kruta usoda; Sia je namreč februarja zbolela za rakom nevroblastom. Triletna deklica je od takrat prestala že dve operaciji, kemoterapijo in obsevanje. Zdaj pa se je družina, oče je namreč na negi, mama pa na bolniški, znašla še v finančni stiski. Zato jim je na pomoč priskočila lokalna skupnost, ki za Sio v četrtek organizira dobrodelni koncert.

Štiri leta stara deklica umrla zaradi sirupa proti kašlju, sodišče pritrdilo materi
07. 11. 2024 19.25
V januarju 2015 je avstrijsko vasico Kritzendorf pretresla tragična smrt štiriletne deklice, ki je po zaužitju predpisanega sirupa proti kašlju umrla v spanju. Primer, ki je sprožil dolgotrajno pravno bitko med prizadeto družino in farmacevtskim podjetjem, je zdaj dobil razplet na avstrijskem vrhovnem sodišču.

Možganska kap je vedno urgenca, zato so dosegljivi 24 ur na dan
05. 11. 2024 17.32
V okviru telemedicinske mreže TeleKap, ki omogoča zdravljenja akutne možganske kapi na daljavo, so nevrologi v zadnjem desetletju opravili nekaj več kot 10.000 obravnav. V več kot polovici primerov se je izkazalo, da je šlo res za ishemično možgansko kap. Letno opravijo približno 1200 obravnav, veliko večino zunaj rednega delovnega časa, ko v regionalnih bolnišnicah praviloma ni prisotnega nevrologa.

Zaradi meningitisa v bolnišnici 11 otrok, najmlajši ima šest mesecev
29. 10. 2024 13.19
V bolnišnici v Banjaluki v Bosni in Hercegovini je zaradi meningitisa hospitaliziranih enajst otrok. Najmlajši bolnik je star komaj šest mesecev, najstarejši pa 12 let. Iz bolnišnice so sporočili, da so vsi otroci trenutno v stabilnem stanju.

Ozaveščanje o demenci: kdaj informiranje postane breme?
26. 10. 2024 20.00
Demenca, napredujoča kronična bolezen možganov, je v zadnjih letih vse bolj prisotna v javnem diskurzu. Kampanje, kot so septembrski mesec ozaveščanja, izobraževalni dogodki in brošure, so pripomogle k boljšemu informiranju javnosti o njej in njenih simptomih. Kljub temu se zdi, da vse te informacije ne prinašajo vedno želenega učinka.

Golob zagotavlja, da dodatnih zamud pri mariborski onkologiji ne bo
25. 10. 2024 11.31
Premier Robert Golob je glede širitve mariborske onkologije kot najbolj pomembno izpostavil, da so dela na gradbišču v polnem teku, tako da dodatnih zamud zaradi tega, ker bi stroji stali, ne bo. Jih je pa ta investicija naučila, da bodo v prihodnje znali planirati in projektirati na pravilen način ter predvideti vse možne zaplete, je pojasnil.

Kirurg na Škotskem možganski tumor odstrani skozi obrvi pacientov
25. 10. 2024 08.40
Nevrokirurg iz Škotske je za odstranitev velikega možganskega tumorja prilagodil obstoječo tehniko in poseg prvič opravil tako, da je tumor pacientu odstranil s predela okoli obrvi.

IDF: Hezbolah pod bolnišnico skriva na stotine milijonov v zlatu in gotovini
22. 10. 2024 11.29
Hezbolah naj bi v bunkerju, zgrajenem pod bolnišnico v Bejrutu, spravil na stotine milijonov dolarjev v gotovini in zlatu, je v ponedeljek sporočila izraelska vojska in dodala, da ne bo napadla objekta, medtem ko nadaljuje z napadi na finančne institucije proiranske milice.

Bela žogica s čarobno močjo
20. 10. 2024 17.57
Bolezen, ki človeka počasi spreminja pred očmi nemočnih svojcev, je našla vztrajnega nasprotnika. Lopar, ki zdravi. Ne samo telo, ampak tudi duha. Tako je prepričanih tudi vse več strokovnjakov, ki bolnike s Parkinsonovo boleznijo spodbujajo k igranju pingponga, s katerim si dokazujejo, da vendarle niso tako nemočni, kot jim skuša dokazati njihovo pešanje motoričnih in kognitivnih sposobnosti. Tisti, ki v to trdno verjamejo, so se ta teden z vseh koncev sveta, od ZDA do Japonske, zgrnili v Slovenijo in se pomerili na svetovnem prvenstvu PingPongParkinson.