bolniki

Zaradi glivic na nohtih trpi vsak deseti Slovenec

19. 05. 2024 00.15

Glivice na nohtih so pogosta dermatološka težava, saj prizadane približno 10 odstotkov splošne populacije ter skoraj 90 odstotkov starejših.

'Sodelavec me je spraševal, če sem dobro, a mu nisem mogel odgovoriti'

14. 05. 2024 20.16

Študije kažejo, da delež mlajših odraslih z možgansko kapjo narašča, so opozorili v Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije. Po navedbah društva je možganska kap drugi najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji in tretji najpogostejši vzrok invalidnosti. Hitro ukrepanje ob prvih znakih kapi pa lahko osebi reši življenje. Jih znate prepoznati?

Kralj Karel naj bi zaradi zdravljenja raka izgubil čut za okus

14. 05. 2024 15.02

Kralj Karel III. se že nekaj časa zdravi zaradi raka, ki so mu ga letos januarja odkrili po operaciji prostate. Kot zagotavljajo zdravniki, ki skrbijo za monarhovo zdravstveno stanje, mu gre dobro. Nedavno pa je 75-letnik med obiskom vojaškega letalskega muzeja v Middle Wallopu v Hampshiru enemu od veteranom britanske vojske zaupal, da je med zdravljenjem izgubil okus.

'Bolni bi morali zapustiti Rafo, vendar ne morejo, ker so mejni prehodi zaprti'

09. 05. 2024 09.31

Situacija v bolnišnicah v Rafi se naglo slabša. Če se bodo spopadi okrepili in bodo poti v Gazo ostale neprehodne, bodo bolnišnice preplavili bolni in ranjeni, pravijo zdravniki v mestu. Potem ko je izraelska vojska zavzela bližnji mejni prehod z Egiptom so v naglici evakuirali bolnišnico Abu Yousef al-Najjar, eno od redkih delujočih bolnišnic v Rafi. "Razmere so katastrofalne," je ob tem dejal direktor bolnišnice, Marwan al-Hams.

Sestri po smrti mame medicinskemu centru očitata več kot 60 nepravilnosti

07. 05. 2024 19.43

Največja zasebna bolnišnica v Sloveniji, Medicinski center Medicor v Izoli, kjer zdravijo kardiovaskularne bolezni, se sooča s hudimi obtožbami. Več kot 60 nepravilnosti ji očitata hčerki pokojne 80-letne pacientke, ki je izkrvavela po posegu na srcu. V bolnišnici vse očitke zavračajo, ministrstvo za zdravje pa je v tem primeru odredilo sistemski nadzor. K strokovnemu nadzoru je pozvalo tudi Zdravniško zbornico in Zbornico zdravstvene in babiške nege.

Kralj Karel se je vrnil v javnost: obiskal bolnike z rakom

30. 04. 2024 15.58

Britanski kralj Karel III. se je danes z obiskom bolnišničnega centra, v katerem obravnavajo različne vrste raka, v določeni meri vrnil k opravljanju javnih obveznosti. Gre za njegov prvi nastop v javnosti, odkar je v začetku februarja sporočil, da se tudi sam zdravi za rakom. Center je obiskal skupaj s soprogo kraljico Camillo.

Sezona čemaža: več oseb s prebavnimi težavami, dve hospitalizirali

26. 04. 2024 14.32

Pomlad je čas, ko v gozdu zadiši po čemažu. A pri nabiranju moramo biti previdni, da ga ne zamenjamo za jesenski podlesek ali šmarnico. V UKC Ljubljana so v letošnjem letu obravnavali približno 10 do 15 klicev pacientov, ki so poiskali zdravniško pomoč zaradi prebavnih težav po zaužitju domnevnega čemaža. Dve osebi so morali hospitalizirati, pri eni je prišlo do prehodne jetrne okvare.

Zdravniške organizacije: Stanje je katastrofalno, ukrepati je treba takoj

24. 04. 2024 10.30

Slovensko zdravstvo je v zadnjem letu ves čas na tapeti, s ponedeljkom smo vstopili v že 15. teden zdravniške stavke, mediacija med vlado in Fidesom pa je propadla. Številni predstavniki zdravstva so se zdaj odločili, da bodo podali skupno izjavo o stanju v slovenskem zdravstvu. Poudarili so, da je stanje v zdravstvu katastrofalno in da je treba ukrepati takoj, ne čez leto dni, kot obljublja vlada. Dodali so, da v to, da se bodo zadeve uredile čez leto, niti ne verjamejo.

'Pravica do stavke je očitno prevladala nad pravico do življenja'

23. 04. 2024 16.46

Kakšne bodo dolgoročne posledice zdravniške stavke in kdo bo zanje odgovarjal? Čeprav v zdravstvenih domovih in bolnišnicah opravijo vse nujne storitve, je pacientov, ki jim odpovedujejo nenujne preglede in posege, vse več. Brez operacije kile je januarja ostal tudi voznik tovornjaka, nato pa doživel tako hude zaplete, da je bilo njegovo življenje ogroženo. V Zvezi organizacij pacientov pa pozivajo, da je čas za velike korake v zdravstvu in zahtevajo spremembe zakonodaje, ki bi izboljšala raven oskrbe bolnikov in delovanje zdravstvenega sistema.

Aktivni kisik – pomoč za vnete dlesni in parodontalno bolezen

21. 04. 2024 00.15

Zdravje zob in dlesni je odraz našega splošnega zdravstvenega stanja. Zato je pomembno, da za ustno higieno poskrbimo pravočasno, redno in pravilno. Več kot 90 % odraslih ljudi ima eno od oblik vnetja obzobnih tkiv, pri kar četrtini je za obolenje kriva parodontalna bolezen.

Pri demenci se prepogosto zatekamo k tišini

20. 04. 2024 07.00

O njej se v Sloveniji resda govori vse pogosteje, a je še vedno močno zaznamovana s stigmo. Prav stigma okrni vsa področja, ki so ključna za uspešnejše spoprijemanje s to boleznijo: od preventive in zgodnjega odkrivanja do spopadanja z njo in oskrbo obolelih.

Že leto in pol živi v bolniški sobi: po 52 letih v Sloveniji nima kam

17. 04. 2024 17.40

V Slovenijo je prišel pred 52 leti, pri nas delal, zdaj pa – ne obstaja. To je zgodba 79-letnega Dušana Grahovca, ki že leto in pol živi – ne boste verjeli – kar v mariborskem kliničnem centru, ker nima kam. Zaradi suma na tuberkolozo so ga oktobra predlani sprejeli na pljučnem oddelku, tja je prišel iz zavetišča za brezdomce, a ker je zdaj nepokreten, ga v zavetišče ne morejo vrniti. In ker je brez dokumentov, med izbrisanimi, ne more niti v dom za starejše. Njegov primer pozna skoraj ves politični vrh, rešitve pa očitno nobene. In kar je najhuje: njegova zgodba še zdaleč ni edina.

Na videz nedolžna modrica pri dveh letih mu je spremenila življenje

17. 04. 2024 18.45

Uroš Brezavšček je vse do 12. leta večino časa preživel v bolnišnici in sanjaril, da bo, ko odraste, pilot. Skozi odraščanje pa mu je postajalo jasno, da te želje ne bo mogel uresničiti. 35-letnik ima namreč najtežjo obliko hemofilije – redke genetske motnje, pri kateri se kri ne strjuje pravilno, kar povzroča notranje krvavitve sklepov. Ozdravitve ni, a s sodobnejšo terapijo lahko tudi hemofiliki živijo lepo in polno življenje.

Javno pismo družinskih zdravnikov: Kmalu bomo pisali le še recepte

15. 04. 2024 15.48

336 družinskih zdravnikov se je podpisalo pod javno pismo, v katerem sporočajo, da imajo dovolj. Edino rešitev za izboljšanje stanja vidijo v večjem številu družinskih zdravnikov, ki bi jih morali razbremeniti tudi administrativnega dela. "Na koncu je vedno zdravnik tisti, ki obravnavo zaključi in nosi tudi vso odgovornost," trdijo in dodajajo, da so v času stavke enako dostopni kot običajno in predstavljajo "prvo bojno linijo", s katero se srečajo bolniki.

Varuh o stanju v DSO Izola: 'Kršena je pravica do dostojnega življenja'

13. 04. 2024 18.45

Razmere v izolskem domu upokojencev so zaskrbljujoče. Varuh človekovih pravic ugotavlja, da je stanovalcem kršena pravica do dostojnega življenja. Glavna težava je dotrajana infrastruktura. Objekti so povsem neprimerni za to dejavnost, na katastrofalne razmere opozarjajo tako zaposleni kot stanovalci. Bo država vendarle ukrepala?

Prvič izvedli novo zdravljenje neozdravljive oblike raka prostate

12. 04. 2024 10.47

Klinika za nuklearno medicino UKC Ljubljana je uspešno izvedla prvo ciljano radionuklidno zdravljenje raka prostate pri nas. Terapijo sta prejela bolnika z razširjeno obliko raka prostate, ki je neozdravljiva. Inovacija omogoča boljše preživetje bolnikov brez napredovanja bolezni in je velik napredek v boju proti najpogostejšemu raku med moškimi.

Klopni meningoencefalitis: na leto zboli 110 ljudi, a možno ga je preprečiti

12. 04. 2024 07.48

Vse več je sončnih in toplih dni, zato se tudi pogosteje odpravljamo na prosto. Zaradi razmeroma mile zime bi bila letos aktivnost klopov lahko večja, opozarjajo na NIJZ. Najbolj razširjeni bolezni, ki ju prenašajo klopi, sta klopni meningoencefalitis in lymska borelioza. Klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot je invalidnost ali celo smrt, pa lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, poudarjajo na NIJZ.

Poznate simptome bolezni, ki prizadene več kot 10.000 Slovencev?

11. 04. 2024 08.03

Zaznamujemo svetovni dan Parkinsonove bolezni, druge najpogostejše nevrodegenerativne bolezni za Alzheimerjevo. Gre za počasi napredujočo degenerativno nevrološko bolezen, ki ni ozdravljiva. Z boleznijo, za katero prej zbolijo moški, se spopada več kot 10.000 bolnikov v Sloveniji, so zapisali v Društvu Trepetlika.

Beović: Obravnava zdravnikov zadnje čase ne sproža prijetnih občutkov

10. 04. 2024 17.16

Predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović je v odzivu na neuspelo mediacijo med Fidesom in vlado dejala, da je obravnava zdravništva s strani odločevalcev zadnje čase neverjetna in ne sproža prijetnih občutkov. Razočarani so tudi pacienti, saj ni jasno, kdaj in kako se bo stavka končala, poudarja zastopnik pacientovih pravic za območje Ljubljane Marjan Sušelj. V prihodnjih mesecih bi se lahko zaradi stavke stanje v zdravstvu zelo poslabšalo, opozarja.

Infekcijska klinika: začela se je selitev enote za intenzivno terapijo

10. 04. 2024 14.06

Pred začetkom gradnje nove ljubljanske infekcijske klinike se je začela selitev bolnikov enote intenzivne terapije v namensko urejene prostore diagnostično-terapevtskega servisa. Gre za prvo od načrtovanih selitev v projektu izgradnje nove klinike, so sporočili iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.

'Govorijo nam o Hipokratovi zaprisegi, ki jo mi živimo vsak dan'

03. 04. 2024 13.22

Zdravnice in zdravniki Splošne bolnišnice Slovenj Gradec so v javnem pismu opozorili, da je zdravnikov premalo, da bi lahko opravili vse predvidene obravnave in posege. "K sreči je danes večina slovenskih zdravnikov ZA javno zdravstvo, ker nam je humanost prioriteta in velika vrednota. Zavlačevanje vlade je zato nesprejemljivo in vedno bolj je jasno, da si rešitve za javno zdravstvo v resnici ne želi in da je sama tista, ki bolnikom jemlje pravico do primernega zdravljenja," so prepričani.

Izraelska vojska se je umaknila iz bolnišnice v Gazi: 'Tu ni več življenja'

01. 04. 2024 09.05

Po dobrih dveh tednih, se je po pričanju Palestincev, izraelska vojska umaknila iz glavne bolnišnice v Gazi. A za seboj so pustili ogromno uničenje, v bolnišnici in zunaj objekta pa naj bi našli številna trupla.

Izrael nad bolnišnico v osrednji Gazi, tisočeri proti Netanjahuju

31. 03. 2024 08.29

Izraelske sile so napadle dvorišče bolnišnice Al Aksa v mestu Deir al Balah v osrednji Gazi. Po navedbah lokalnih oblasti so letala zadela dva šotora, ki so ju uporabljali novinarji in razseljeni civilisti. Izraelska vojska medtem trdi, da je zadela poveljniški center oborožene skupine Islamski džihad. Ubite so bile najmanj štiri osebe. Izraelski narod je medtem vse bolj besen na skrajno desno vlado Benjamina Netanjahuja in na njegove poteze v Gazi.

Temperature ponekod blizu rekordov, ozračje polno puščavskega prahu

30. 03. 2024 11.47

Okrepljeni južni vetrovi nad naše kraje prinašajo zelo topel in s puščavskim prahom obogaten zrak s severa Afrike, zato kljub sončnemu vremenu razgled ne sega prav daleč. Na Dolenjskem, v Beli krajini in Posavju se bodo temperature močno približale marčevskim rekordom.

Dovolj imajo žigosanja tistih, ki delajo več, z zaslužkarji in dvoživkami

29. 03. 2024 15.06

"Dovolj imamo žigosanja tistih, ki delajo več, z 'zaslužkarji' in 'dvoživkami'. Več smo delali zato, ker smo želeli ohraniti visok nivo zdravstvenih storitev v Sloveniji," v odprtem pismu sporočajo zdravniki iz izolske bolnišnice. Premier Robert Golob je medtem sporočil, da je mediacija z zdravniškim društvom Fides stekla. Ponovil je, da je dogovor o plačah možen izključno v okviru plačne reforme. "Nihče ne more izsiliti, da bo obravnavan preferirano," je poudaril. Ocenil je, da je stavka nepotrebna in škodljiva.

'Naši raziskovalci v tišini pripravljajo rešitve, ki bodo olajšale življenje'

29. 03. 2024 12.59

Predsednik vlade Robert Golob je obiskal hematološki oddelek UKC Ljubljana, kjer se je seznanil s tehnologijami, investicijami in napredkom zdravljenja na oddelku. Premierju so, kot je povedal direktor UKC Ljubljana Marko Jug, pokazali tudi prihodnost zdravljenja v ljubljanskem kliničnem centru. "Delamo terapijo prihodnosti, to je celična terapija. Upam, da bo že leta 2025 na voljo vsem," je dejal.

Izraelska vojska še naprej oblega bolnišnico v Gazi, ubili naj bi 140 pripadnikov Hamasa

21. 03. 2024 09.56

Prelivanje krvi se v Gazi nadaljuje z enako vnemo kot prejšnje dni. Kljub številnim pozivom, da morajo biti civilisti zaščiteni, temu ni tako. Izraelska vojska je razseljene ljudi v medicinskem kompleksu al Šifa v Gazi opozorila, naj se nemudoma evakuirajo. Izraelska vojska je v zadnjih 24 urah na zasedenem Zahodnem bregu v več ločenih napadih ubila najmanj osem ljudi. Ameriški državni sekretar Antony Blinken je medtem v intervjuju za savdsko televizijo med obiskom v Džedi izrazil prepričanje, da je možen dogovor glede prekinitve ognja v Gazi in izpustitvi talcev.

Male 'pošasti' v naravi, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni

20. 03. 2024 10.25

Toplejši dnevi že vabijo k aktivnostim na prostem in v naravi, kjer pa na nas čakajo tudi drobne živalice, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni. To sta lymska borelioza in klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot sta invalidnost ali celo smrt. In kako se lahko najbolje zaščitimo? Meningoencefalitis lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, ki je na voljo skozi vse leto, za nekatere skupine pa je celo brezplačno. Lymsko boreliozo se medtem zdravi z antibiotiki.

Novi Zakon o medicinskih pripomočkih razjaril obrtnike in lekarnarje

19. 03. 2024 19.49

Predlog novega Zakona o medicinskih pripomočkih je na noge spravil gospodarstvenike, obrtnike in lekarnarje. Po novem bi namreč imeli slovenski proizvajalci nekonkurenčen položaj, manjši podjetniki, kot so optiki in čevljarji, ki izdelujejo ortopedsko obutev, pa zaradi visokih finančnih bremen ne bodo več mogli poslovati na domačem trgu. Zaradi dodatnih nalog pa bi lahko predvsem manjše lekarne na periferiji opuščale ponudbo določenih medicinskih pripomočkov, kar pomeni, da bi kratko potegnili tudi bolniki. In kaj pravijo na ministrstvu za zdravje?

Izraelska vojska naj bi zavzela bolnišnico v Gazi in ujela 80 osumljencev

18. 03. 2024 07.30

Izraelske sile so sprožile novo operacijo na bolnišnico al Šifa v Gazi, pri čemer naj bi bolnišnico napadali s tanki, vladala pa naj bi panika. Vojska je zatrdila, da so nadzor nad bolnišnico že prevzeli in pridržali 80 ljudi. Medtem še vedno v svetu zaskrbljeno pogledujejo proti Rafi, kjer je izraelski premier napovedal veliko ofenzivo. Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je sicer znova opozoril na katastrofalne humanitarne razmere v Gazi in pozval k ukrepanju, da bi potrebna pomoč prišla do ljudi v palestinsko enklavo. Zaradi vse hujše humanitarne krize je lakota na severu Gaze neizogibna in bo izbruhnila najkasneje do konca maja, opozarja objavljeno poročilo agencij ZN.