bolniki

Aktivni kisik – pomoč za vnete dlesni in parodontalno bolezen
17. 03. 2024 00.15
Zdravje zob in dlesni je odraz našega splošnega zdravstvenega stanja. Zato je pomembno, da za ustno higieno poskrbimo pravočasno, redno in pravilno. Več kot 90 % odraslih ljudi ima eno od oblik vnetja obzobnih tkiv, pri kar četrtini je za obolenje kriva parodontalna bolezen.

24UR Forum: Kako iz razsula potegniti slovensko zdravstvo?
12. 03. 2024 06.00
Od polnih urgenc, pacientov na hodnikih, nevzdržnega čakanja na preglede, operacije ... Do tega, da nam zdravniki in medicinsko osebje ne bi uhajali čez mejo, kjer so v zdravstvu predvsem boljši delovni pogoji. Po včerajšnji posebni oddaji 24UR Forum - (Ne)javno zdravstvo v celoti objavljamo poglobljene prispevke novinark Brigite Potočnik in Nike Kunaver, ki sta naslovili nekaj najbolj perečih področij zdravstva.

24UR Forum: Koga bomo videli nocoj v posebni oddaji o zdravstvu? Razkrivamo goste
11. 03. 2024 16.00
Za vas pripravljamo posebno informativno oddajo 24UR Forum - (Ne)javno zdravstvo. Studio z občinstvom, relevantnimi gosti in voditeljico Majo Sodja smo selili na Štajersko, na Filozofsko fakulteto Maribor. Gostje bodo pojasnili, kaj potrebujejo, da bodo v javnih bolnišnicah lahko delali, da bodo uvajali nove metode zdravljenja, prelomne operacije, da bodo lahko operirali najtežje bolnike in da bomo vsi do kakovostne in varne oskrbe prišli pravočasno.

Dr. Jure Urbančič, dr. med., iz UKC Ljubljana med zmagovalci 10. International Medis Awards for Medical Research
11. 03. 2024 09.05
Znani najboljši dosežki zdravnikov in farmacevtov iz devetih državah srednje in jugovzhodne Evrope.

Kaj bomo videli v jutrišnjem 24UR Forumu z naslovom (Ne)javno zdravstvo?
10. 03. 2024 09.52
Jutri ob 20.00 bo na naši televiziji posebna oddaja, ki smo jo poimenovali 24ur Forum. To bo naš drugi Forum, v prvem lani smo govorili o medvrstniškem nasilju, tokrat naslavljamo še eno družbeno relevantno temo: to je zdravstvo. In če smo bili lani v Celju, tokratni 24ur Forum selimo v Maribor.

Kaj prestajajo bolniki, ki zaradi čakalnih vrst ne pridejo do obravnave?
09. 03. 2024 19.49
Kako iz razsula potegniti slovensko zdravstvo? Od polnih urgenc, pacientov na hodnikih, nevzdržnega čakanja na preglede in operacije, pa do tega, da nam zdravniki in medicinsko osebje ne bi uhajali čez mejo, kjer so v zdravstvu predvsem boljši delovni pogoji. Pred ponedeljkovo posebno oddajo 24UR Forum (NE)JAVNO zdravstvo, ki si jo boste ob 20. uri lahko ogledali na POP TV, pa prikaz tega, kaj vse ljudje doživljajo, čakajoč na zdravnike, ki stavkajo že osem tednov.

Delo v pro bono ambulanti: 'Bolniki pogosto razkrijejo težke osebne zgodbe'
07. 03. 2024 16.11
V ambulanti s posvetovalnico za osebe brez zdravstvenega zavarovanja v Mislejevi ulici v Ljubljani so na novinarski konferenci povabili vse osebe brez zdravstvenega zavarovanja, da jih obiščejo. V prihodnosti se želijo posvetiti tudi preventivi in bolnikom pomagati, preden se zaradi svoje bolezni soočijo z resnimi zapleti.

Prostovoljno končanje življenja: zdravniška zbornica napoveduje ugovore vesti
06. 03. 2024 13.56
V Zdravniški zbornici Slovenije nasprotujejo predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki ga bo v četrtek obravnaval DZ. Zakon bodo sicer spoštovali, bodo pa mnogi zdravniki pri njegovem izvajanju uveljavljali ugovor vesti, je bilo slišati novinarski konferenci.

Ekipa WHO obiskala sever Gaze: Otroci umirajo zaradi lakote
05. 03. 2024 15.17
Ekipa Svetovne zdravstvene organizacije, ki je konec tedna obiskala dve bolnišnici na severu Gaze, je opozorila na grozljive razmere, v katerih je doslej najmanj deset otrok umrlo zaradi lakote. Uporabnike družbenih omrežij so pretresle fotografije 10-letnega palestinskega dečka, ki je zaradi ekstremne podhranjenosti umrl v bolnišnici v Rafi. Dečkovo fotografijo je na Generalni skupščini ZN pokazal tudi palestinski veleposlanik pri ZN, za njegovo smrt pa je obtožil Izrael.

Stavka na poti v osmi teden, med sprto vlado in zdravniki pa ostajajo bolniki
03. 03. 2024 19.43
Sindikat Fides in vlada Roberta Goloba ostajata vsak na svoji poziciji in razmišljata o mediaciji, o njej pa naj bi govorili na naslednjem srečanju, ki bo v torek. Vlogo mediatorja so bili sicer že pripravljeni prevzeti v Zvezi organizacij pacientov Slovenije, vendar so jih v Fidesu zavrnili, češ da si želijo nekoga, ki bi bil bolj nevtralen. Zaradi umikov soglasij za nadurno delo v zdravstvenih domovih in bolnišnicah pa že velja nov režim dela. Ker bodo začele nenujne storitve sčasoma odpadati, bo treba na nekatere preglede in posege čakali še dlje.

Iz nekaj kapljic krvi do odkritja več kot 40 redkih bolezni
02. 03. 2024 09.59
Zaživel je nov program neonatalnega presejalnega testiranja. Iz nekaj kapelj krvi, odvzetih iz pete ali drobne vene novorojenčka, po novem ne bodo odkrivali le 18 bolezni, ampak 41, med njimi spinalno mišično atrofijo, težke prirojene okvare imunosti, cistično fibrozo in kongenitalno adrenalno hiperplazijo. Če so te bolezni odkrite in jih začnemo zdraviti, še preden se pojavijo znaki, je velika verjetnost, da bo otrok lahko živel kvalitetno življenje.

Redke bolezni: Napredek obravnave bolnikov še vedno prepočasen
29. 02. 2024 08.17
Kris, Karolina, Miloš, Urban. To so obrazi otrok, ki so združili Slovenijo. Vsak izmed njih ima svojo zgodbo in svojo redko bolezen. Zadnji dan v februarju obeležujemo svetovni dan redkih bolezni, ki je namenjen širjenju osveščenosti o teh boleznih in opozarjanju na njihovo problematiko. In zaradi večje osveščenosti imajo nekateri izmed teh otrok danes vsaj možnost, da dobijo zdravilo. Ker za male borce z redkimi boleznimi v veliki večini ni nobene možnosti zdravljenja, so večinoma v domači oskrbi in zanje skrbijo ter jih negujejo njihovi starši. Zato v Društvu Vilijem Julijan pozivajo, naj se v Sloveniji končno uredi in zagotovi otroško paliativno oskrbo na domu oziroma pomoč tretje osebe na domu za družine otrok z najtežjimi zdravstvenimi stanji.

Enota za najbolj bolne otroke na UKC Maribor v težavah, primanjkuje zdravnikov
28. 02. 2024 19.43
Iz mariborske enote za intenzivno nego in terapijo otrok prihajajo resna in skrb vzbujajoča opozorila. UKC Maribor bi lahko ostal brez enote, kjer skrbijo za najhuje bolne otroke, saj, kot opozarja vodja enote, nimajo zdravnikov. Potrebovali bi jih deset, kmalu pa bi lahko imeli le še tri in pol: tri specialiste in zdravnico, ki tam dela le občasno.

V ZD Ljubljana pet tujih zdravnikov v postopku za zaposlitev
25. 02. 2024 09.36
V Zdravstvenem domu Ljubljana imajo pet tujih zdravnikov v postopku za zaposlitev ter okoli 20 kandidatov za zaposlitev. Nekateri bi se lahko zaposlili do poletja, za druge pa potrebujejo še nekaj dokumentacije, so sporočili iz ZD Ljubljana.

NSi zaradi napovedane reorganizacije zahteva nujno sejo odbora DZ
23. 02. 2024 14.06
V NSi zaradi predvidene reorganizacije nujne medicinske pomoči (NMP) zahtevajo sklic nujne seje odbora DZ za zdravstvo. Vladi očitajo, da pri načrtovani reorganizaciji ni upoštevala regijskih posebnosti in da je "pogrnila" pri komunikaciji načrtovanih sprememb. Na seji si v NSi želijo tudi razprave o težavah nenujnih reševalnih prevozov.

Letošnja sezona gripe zelo huda, Slovenija izstopa po številu smrti
20. 02. 2024 17.46
Virusi gripe in drugih respiratornih bolezni še vedno močno krožijo med populacijo. O tem, kako huda je letošnja sezona, priča sicer nekoliko grozljiv podatek: da Slovenija izstopa po številu smrti med vsemi evropskimi državami. In čeprav podatki NIJZ za minuli teden kažejo, da se je skupno število obiskov in posvetov v ambulantah zdravstvenih domov zaradi gripi podobne bolezni znižalo, pa v praksi zdravniki občutnega padca še ne zaznajo.

Kakšno je življenje brez želodca?
18. 02. 2024 18.30
Potem, ko so zaradi zamenjave vzorcev v kliniki Barsos na Onkološkem inštitutu želodec odstranili napačnemu pacientu, je vse več vprašanj o posledicah te hude medicinske napake. Tudi, kakšno je življenje brez želodca, enega pomembnejših organov v prebavni verigi. Ali bolnik brez želodca sploh še lahko je, kot je prej? Potrebne so prilagoditve, pojasnjuje klinični dietetik.

Seznam najodmevnejših afer v slovenskem zdravstvu
18. 02. 2024 17.58
Slovensko zdravstvo je v preteklih letih pretreslo več napak in afer, v katerih je prišlo tudi do hujših posledic za bolnike in celo smrtnih primerov. Se spomnite nevrokirurga Vinka Dolenca, obsojene brežiške zdravnice Nade Cesarec, težav na otroški srčni kirurgiji, smrti dvojčkov v trboveljski bolnišnici, Ivana Radana ali pa afere smejalni plin? To je nekaj najodmevnejših primerov v zadnjih desetletjih.

Sajovic: Za božjo voljo, razumeti je treba, da moramo rešiti vse naenkrat
15. 02. 2024 13.03
V poslanskih skupinah Svoboda in Levica so prepričani, da bi morali zahteve zdravnikov reševati znotraj pogajanj za prenovo plačnega sistema v javnem sektorju, saj je treba urediti tudi plače drugih poklicev v zdravstvu, sta po rednih koalicijskih usklajevanjih povedala vodji poslanskih skupin Borut Sajovic in Matej T. Vatovec.

Brecelj o zdravniški stavki: Iz te zgodbe bomo izšli vsi potolčeni
15. 02. 2024 06.00
V javnosti odmevajo zastrašujoče napovedi o kolapsu zdravstva po 1. marcu, ko bodo zdravniki uradno umaknili soglasja za delo več kot 48 ur na teden oziroma več kot 16 ur neprekinjeno. Govora je o zapiranju celotnih pediatričnih oddelkov, celo porodnišnic. So svarila upravičena ali gre le za rožljanje z orožjem na plečih bolnikov? Bo morala vlada izbirati med učinkom domin v zdravstvu in učinkom domin zaradi plač v javnem sektorju? Kako na stavko gledata zdravnika Erik Brecelj in Samo Zver?

'Imamo občutek, da ZZZS preferira hrvaške zobozdravniške stole'
13. 02. 2024 14.39
Zobozdravniki opozarjajo na problematiko napotovanja zobozdravstvenih bolnikov v tujino. Do vse več napotitev prihaja, ker ZZZS ne zagotovi dovolj programov v slovenski javni mreži, so ocenili in izpostavili tudi primere zavajajočih oglaševanj, ki pri bolnikih vzbujajo nerealna pričakovanja.

Volkovi 'mutanti' v Černobilu naj bi razvili odpornost proti raku
10. 02. 2024 16.37
Volkovi, ki tavajo po zapuščenem območju Černobila so vsakodnevno izpostavljeni sevanju, ki povzroča raka. Raziskovalci pa so zdaj ugotovili, da je del njihovega genetskega zapisa morda postal odporen na povečano tveganje za bolezen.

Zaradi stavke prestavili oziroma odpovedali več kot 6900 zdravstvenih storitev
09. 02. 2024 16.24
V prvih treh tednih stavke Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so v bolnišnicah skupaj odpovedali oziroma prestavili vsaj 6903 termine zdravstvenih storitev. Stanje je po ustanovah različno - v nekaterih bolnišnicah je na določenih področjih odpadlo tudi do 30 odstotkov storitev, v drugih pa storitev sploh niso odpovedoval.

ZD Koper: v ambulanto družinske medicine postavili varnostni kameri
06. 02. 2024 08.42
V ambulanti družinske medicine ZD Koper Pobegi Čežarji so postavili dve kameri, ki sta zmotili nekatere paciente, saj sta, kot pravijo, postavljeni v prostoru, kjer se morajo bolniki občasno tudi preobleči. "Izvajanje video nadzora znotraj delovnih prostorov praviloma ni dopustno, razen kadar je takšen video nadzor nujen za varnost in nadzora ni mogoče doseči z milejšimi sredstvi (kot je npr. nadzor s strani zaposlenih)," pravi informacijska pooblaščenka. V ZD Koper odgovarjajo, da se snemanje izvaja zaradi "varovanja premoženja in zdravstvene dokumentacije", da sta kameri usmerjeni le v del prostora in da delujeta le zunaj delovnega časa. Vendar pa ni jasno, zakaj nadzorne kamere enostavno niso postavljene ob vhodnih vratih v stavbo.

Rumeni alarm na internistični prvi pomoči: bolnike zdravijo na hodnikih
05. 02. 2024 20.01
Ponoči so na ljubljanski internistični prvi pomoči zaradi velikega pritiska bolnikov razglasili rumeni alarm. Vsi internistični oddelki v bolnišnici so bili že zapolnjeni, več kot 50 bolnikov je obstalo na prvi pomoči, tudi na hodniku. V izrazitem porastu so namreč virus gripe, covid-19 in RSV, ob tem pa imajo mnogi bolniki še pljučnico. Težave imajo zato tudi na infekcijski kliniki, kjer jim je ta konec tedna celo zmanjkalo priključkov za kisik.

Oslovski kašelj: v lanskem letu 120 primerov, januarja letos pa že 76
02. 02. 2024 11.21
Zgolj v prvem mesecu letošnjega leta smo zabeležili 76 primerov oslovskega kašlja, v celotnem lanskem letu pa jih je bilo 120. Kljub temu je to še vedno manj kot denimo leta 2018, ko smo zabeležili 213 primerov. Razlog za povišanje primerov v zadnjih dveh letih bi lahko bilo tudi dejstvo, da je bilo v času pandemije covida-19 število primerov zaradi "omejitve kroženja drugih povzročiteljev okužb dihal" nižje. V UKC Ljubljana so bili sicer v zadnjem mesecu hospitalizirani trije otroci z oslovskim kašljem, med njimi dva dojenčka.

Kje je soglasja umaknila polovica zdravnikov, kje ga ni niti eden?
01. 02. 2024 17.16
Delež zdravnikov, ki so preklicali soglasje za delo prek polnega delovnega časa, je po bolnišnicah različen. Medtem ko v trboveljski bolnišnici soglasja za nadurno delo doslej ni umaknil noben zdravnik, je v novomeški bolnišnici soglasja preklicala že skoraj polovica vseh. Tam pravijo, da se jim zdi prav, da v tem primeru tem zdravnikom umaknejo dovoljenja za delo pri drugih izvajalcih: "Če dajo preklic soglasja lastni bolnišnici, potem je nehigienično, da bi delali dodatno izven nje." Tudi slovenjegraška bolnišnica že izdala preklic soglasij za delo pri drugem delodajalcu, razen za delo pri Gorski reševalni službi ter sistemu za transplantacijo organov.

Polovica zdravnikov preklicala soglasja za nadurno delo
30. 01. 2024 12.52
Na glavnem stavkovnem odboru Fidesa so odločili, da bodo aktivirali preklice soglasij za nadurno delo. V praksi to pomeni, da zdravniki, ki so se odločili za preklic soglasja, odslej ne bodo delali več kot 48 ur na teden ali več kot 16 ur neprekinjeno. Do težav bi lahko prišlo predvsem tam, kjer je zdravnikov že tako malo. Po oceni naj bi soglasja umaknila približno polovica vseh zdravnikov. V Zdravniški zbornici poudarjajo, da mora delo tudi v spremenjenih razmerih ogranizirati delodajalec, ne zdravniki. Ministrstvo je vodstva zdravstvenih zavodov zaprosilo, da jim glede na število preklicanih soglasjih sporočijo ukrepe, ki jih bodo sprejeli za zagotavljanje neprekinjenega zdravstvenega varstva.

Kakovost zraka v večjem delu Slovenije še vedno slaba
30. 01. 2024 11.25
Danes in v naslednjih dneh bodo v večjem delu celinske Slovenije presežene dnevne mejne vrednosti delcev PM10, opozarjajo na agenciji za okolje. Kljub sončnemu vremenu ne pričakujemo znatnega znižanja ravni delcev. Predlagamo spremljanje izmerjenega indeksa kakovosti zraka in prilagoditev aktivnosti na prostem skladno s priporočili NIJZ, svetujejo.

Leta 2022 rekord – za štiri nove infekcijske klinike izplačanih bolniških
28. 01. 2024 10.03
Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. In neenakosti bolniškega sistema – na eni strani rekorder, ki je iz zdravstvene blagajne prejel dobrih 24 tisoč evrov za en mesec bolniške, na drugi pa glavnina, ki na bolniško niti ne upa, ker sicer ne preživi. Število bolnikov v dolgotrajni bolniški skokovito narašča. Če je bilo leta 2015 več kot eno leto bolniško odsotnih dobrih 4200 oseb, jih je bilo leta 2022 že 8500. Še vedno – kljub kozmetičnim popravkom – nimamo sistema, kako ljudi vračati nazaj na delo. Nocoj v rubriki 24UR Fokus zaokrožujemo preiskovalno zgodbo rubrike Dejstva in skozi oči bolnikov ter strokovnjakov razkrivamo neenakosti in pomanjkljivosti bolniškega sistema.