bolniki

Zdravilna moč objema, tudi če je vmes plastična pregrada
23. 01. 2021 17.14
Obup in osamljenost pogosto prežene že samo objem. Tega se zavedajo tudi v eni od italijanskih bolnišnic, kjer bolnikom s covidom-19 in njihovim svojcem omogočajo varen stik med dolgotrajnim okrevanjem. Na okvir vrat so pritrdili plastično ponjavo s posebnimi rokavi in nastal je oddelek za objemanje. Pobudnika sta zdravstvena tehnika, ki sta ugotovila, da videoklici niso več zalegli in da so pacienti postajali vedno bolj potrti. Zdaj sta poskrbela za nepopisno srečo, saj ganjeni svojci ne zmorejo ustaviti solza.

1445 novookuženih, na testiranje prihajajo osebe z že potrjeno okužbo
21. 01. 2021 09.58
V Sloveniji smo včeraj na okužbo z novim koronavirusom skupno testirali 11.599 ljudi, od tega jih je bilo pozitivnih 1445. V bolnišnicah se zdravi 1159 covidnih bolnikov, 27 oseb je umrlo. Se pa epidemiološka slika v državi izboljšuje, zaradi česar je devet statističnih regij iz črne prešlo v rdečo fazo sproščanja ukrepov. Najboljše razmere so na Koroškem. Medtem pa v novogoriškem zdravstvenem domu opozarjajo, da k njim na hitro testiranje prihajajo osebe, pri katerih so okužbo predhodno že potrdili s PCR-testom ter takšni z očitnimi znaki okužbe.

Številne kršitve: cepili tudi sorodnike in prijatelje
21. 01. 2021 16.41
Zdravstveni inšpektorat je ta teden obiskal 15 cepilnih mest, na treh so ugotovili, da so cepili tudi družinske člane zaposlenih oziroma druge posameznike. Pri 297 cepljenjih mimo vrste v preteklih tednih pa je šlo večinoma za uporabo šestega odmerka cepiva. Zato nekateri zdravstveni zavodi zavračajo očitke o cepljenju mimo sprejete strategije. Inšpektorji so bili prejšnji vikend prisotni tudi na 15 izletniških točkah, vendar pa večjih kršitev niso ugotovili.

Covid-19 pri otrocih: pojav prej nepoznanih izpuščajev
21. 01. 2021 14.12
Novi koronavirus žal ne prizanaša našim otrokom. Na Pediatrični kliniki v Ljubljani so obravnavali več otrok z večorganskim vnetnim sindromom, pojavlja pa se še ena, prej nepoznana bolezen, in sicer neobičajni izpuščaji na nogah in rokah. Obravnavali pa so tudi mlajšo bolnico, pri kateri so se pojavili kožni izpuščaj, odmrtje dela kosti in arterijska hipertenzija.

OZS v PKP 8 predlaga tudi nadomestilo za izpad prometa
20. 01. 2021 14.21
OZS je na vlado za vključitev v osmi protikoronski zakon naslovila vrsto predlogov – poleg podaljšanja ukrepa čakanja na delo, kritja fiksnih stroškov in povračila celotnega nadomestila plače je med njihovimi predlogi tudi nadomestilo za izpad prometa zaprtim podjetjem, so sporočili iz zbornice. Kot izpostavlja predsednik zbornice Branko Meh, bi morali po vzoru Avstrije najti rešitev, kako bi zaprtim podjetjem povrnili vsaj delno nadomestilo za izpad prometa. Da so razmere v panogi čedalje slabše, pa opozarjajo tudi v Sindikatu delavcev gostinstva in turizma. Če ne bo dodatnih ukrepov, prihajajo odpuščanja, kršitve in izčrpavanje obstoječega kadra, so jasni.

Na Kitajskem gradijo ogromen karantenski center, tja bodo preselili več vasi
19. 01. 2021 11.02
V predmestju mesta Šidžiažuang na severu Kitajske v prizadevanjih za zajezitev širjenja novega koronavirusa gradijo velik center za karanteno. Na obsežnem polju je videti več tisoč bivalnih kontejnerjev in več sto delavcev, ki delajo noč in dan. Center naj bi dokončali v prihodnjih dneh. Evropska komisija je članice EU pozvala, naj do poletja cepijo najmanj 70 odstotkov odraslih prebivalcev. V Nemčiji pa so ukrepe podaljšali najmanj do 14. februarja.

Hitri testi le 81-odstotno občutljivi, pri asimptomatskih osebah le 44-odstotno
19. 01. 2021 10.57
Po začetku množičnega testiranja s hitrimi testi v Sloveniji se je pod vprašanjem znašla njihova kakovost in zanesljivost - kot kaže poročilo NLZOH, z dobrih razlogom. Dobavljeni kitajski testi so namreč le 81-odstotno občutljivi, kljub temu, da bi po razpisnih pogojih ta morala biti 90-odstotna. Ta odstotek je še manjši pri asimptomatskih osebah, pri katerih testi dosegajo le 44-odstotno občutljivost. Težav ne predstavljajo le lažno pozitivni, temveč predvsem lažno negativni testi. Na ministrstvu za zdravje pa medtem pravijo, da je "parcialno navajanje le posameznih vrednosti zavajajoče".

1690 novih okužb, Janša: Ni pričakovati drastičnega sproščanja ukrepov
19. 01. 2021 08.53
V ponedeljek so opravili 14.010 testiranj (skupno PCR in HAT-testi) na okužbo z novim koronavirusom, pozitivnih pa je bilo 1690 testov, kar znaša 12,1 odstotka. Po podatkih NIJZ je že dosežen en kriterij za začetek sproščanja ukrepov v regijah z ugodnejšo epidemiološko sliko – dnevno povprečje okuženih v zadnjem tednu je namreč znašalo 1327. Število hospitaliziranih je točno 1200. Ko se bo številka spustila pod to mejo, bo dosežen tudi drugi kriterij. Predsednik vlade je povedal, da ni pričakovati drastičnega spročanja ukrepov.

Poročilo: WHO in Kitajska bi se lahko hitreje odzvala na novi koronavirus
18. 01. 2021 09.51
Poročilo Neodvisnega panela za pandemično pripravljenost in odzivanje ugotavlja, da bi se lahko Svetovna zdravstvena organizacija in Kitajska na prve znake pandemije odzvale veliko prej. Na Hrvaškem so se po več kot mesecu dni zimskih počitnic v šole znova vrnili učenci nižjih razredov osnovne šole in dijaki zadnjih letnikov. Na Bavarskem pa so odslej v trgovinah in na javnem potniškem prometu obvezne zaščitne maske FFP2.

Še vedno smo nad kriteriji za sproščanje, a vendarle umirjanje
18. 01. 2021 07.56
V nedeljo so v Sloveniji potrdili 293 novih okužb z novim koronavirusom. Skupno so opravili 1769 testiranj. Umrlo je 26 oseb s covidom-19. Marija Magajne z ministrstva za zdravje je ocenila, da se situacija vendarle počasi umirja, a pred nami je še nekaj zahtevnih tednov.

Krek nakazal možnost sproščanja ukrepov, ljudje bolj spoštovali ukrepe
16. 01. 2021 07.23
V petek so pri nas potrdili 1523 primerov okužbe z novim koronavirusom. Bolnišnice polni 1224 oseb s covidom-19, na intenzivni negi jih je 193. Umrlo je 19 ljudi. Direktor NIJZ Milan Krek je dejal, da če bo šlo tako naprej, lahko že prihodnji teden sprostimo prve stvari. Konec tedna je postregel z lepim vremenom, zaradi česar so se številni odpravili na priljubljene izletniške točke po državi. Tako s PU Kranj kot s PU Ljubljana so sporočili, da so ljudje tokrat bolj upoštevali ukrepe kot pretekli vikend.

Po prebolelem covidu med drugim tveganje za srčni infarkt, pljučno embolijo in možgansko kap
16. 01. 2021 09.12
Pomoč v bolnišnicah je začelo iskati vedno več tistih, ki so covid-19 že preboleli. Ta lahko namreč težave povzroča še več mesecev po okužbi. In nekatere so še posebej zaskrbljujoče: pogosteje lahko denimo nastajajo krvni strdki. Veliki krvni strdki lahko povzročijo nastanek srčnega infarkta, pljučne embolije ali možganske kapi tudi pri osebah, ki sicer nimajo dejavnikov tveganja. Takojšnji obisk pri zdravniku je potreben, če se nenadoma pojavi bolečina v prsnem košu, občutek težkega dihanja, pomanjkanja zraka. Podobno velja tudi, če se pojavijo hujši glavobol, mravljinčenje ali ohromitve.

Število smrti po svetu preseglo dva milijona
15. 01. 2021 10.58
V zvezni državi Amazonas na severu Brazilije, kjer zaradi velikega porasta okužb z novim koronavirusom v bolnišnicah zmanjkuje postelj in celo kisika za covidne bolnike, so za deset dni uvedli nočno prepoved gibanja. Velika Britanija s ponedeljkom zapira vse t.i. potovalne koridorje v državo, je oznanil premier Boris Johnson. Število smrtnih žrtev zaradi okužbe s koronavirusom je medtem preseglo dva milijona, kažejo podatki Univerze John Hopkins.

V četrtek potrdili 1478 novih okužb
15. 01. 2021 09.18
Po uradnih podatkih so v četrtek v Sloveniji potrdili skupno 1478 okužb z novim koronavirusom. Ob 4897 PCR-testih je bilo ugotovljenih 1144 oziroma 23,4 odstotka okužb, opravljenih pa je bilo tudi 6321 hitrih antigenskih testov, s katerimi so potrdili 334 okužb (5,3 odstotka). Trenutno je aktivnih 22.941 primerov.

Slabe razmere na severnem Primorskem: V DSO Ajdovščina pomanjkanje kadra kritično
14. 01. 2021 09.39
Razmere na severnem Primorskem so zaskrbljujoče. V Domu starejših Ajdovščina opozarjajo na kritično pomanjkanje kadra. S hudimi stiskami se srečujejo tudi v šempetrski bolnišnici. V Sloveniji smo sicer včeraj zabeležili 1767 novih okužb, 23 oseb s covid-19 pa je umrlo.

Tistih, ki so preboleli covid-19, šest mesecev po bolezni ne bodo cepili
12. 01. 2021 15.12
Predsednik vlade Janez Janša in direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Milan Krek sta predstavila načrt cepljenja proti covidu-19 v prvi polovici letošnjega leta. Najprej bodo do konca cepili rizične skupine starostnikov. Tisti, ki ne sodijo v katero od rizičnih skupin, naj vabila na cepljenje ne pričakujejo do pomladi. Tistih, ki so preboleli covid-19, šest mesecev po bolezni ne bodo cepili. Načrt cepljenja bodo prilagajali, če bo EMA odobrila še cepivo AstraZenece, saj si ga količinsko lahko obetamo največ. Kritična infrastruktura tako prej kot februarja verjetno ne bo prišla na vrsto za cepljenje.

V Ljubljani in še po nekaterih mestih že začeli s cepljenjem tudi izven DSO-jev
12. 01. 2021 06.36
Po Sloveniji se ob prejemu nove pošiljke cepiva proti covidu-19 skladno z nacionalno strategijo začenja cepljenje starejših zunaj domov za starejše. Ministrstvo za zdravje je izvajalce zdravstvene dejavnosti sicer že pred časom pozvalo, da k cepljenju povabijo svoje bolnike, starejše od 80 let, in pripravijo sezname za cepljenje v zdravstvenih domovih.

Kje je letos gripa? Kako lahko necepljeni ogroža cepljenega? Je cepivo varno?
11. 01. 2021 16.52
Cepivo proti covidu-19 je manjkajoči del, ki nas bo s pomočjo znanosti vrnil v staro življenje. A vprašanj, pa tudi zablod in neresnic, ki se v zvezi s tem širijo (predvsem po družbenih omrežjih), je veliko. Vrhunski slovenski strokovnjaki Alojz Ihan, Roman Jerala in Mario Fafangel so na okrogli mizi pomagali rešiti dileme, vsaj nekoliko pa tudi razjasniti dvome in razbliniti strahove, ki se mnogim ob tem porajajo.

Študija iz Vuhana: Številni so simptome doživljali še šest mesecev po okužbi
11. 01. 2021 20.40
Kitajska študija razkriva, da je večina bolnikov, ki je bila hospitalizirana zaradi covid-19, še pol leta po odpustitvi iz bolnišnice, doživljala simptome covida-19. Najpogostejša simptoma, ki sta bolnike spremljala še dlje časa po hospitalizaciji, sta bila utrujenost in težave s spanjem.

'Zdravljenje tistih, ki so zdaj izostali, bo v prihodnosti ogromen izziv'
09. 01. 2021 07.00
V oddaji 24UR ZVEČER sta gostovala direktorja UKC Ljubljana in UKC Maribor, Janez Poklukar in Vojko Flis, ki sta spregovorila o spoprijemanju z izrednimi razmerami, ki trajajo že mesece, zanimanju za cepljenje med zaposlenimi, pa prihodnosti, morebitnem tretjem valu in izzivih, ko bo treba nadoknaditi zamujeno.

Lahko se zgodi, da bodo šole v nekaterih regijah odprte, v drugih pa ne
08. 01. 2021 07.07
Epidemiološka slika se je v državi po praznikih poslabšala, zato se odmika tudi odpiranje šol, ki je za vlado ena od prioritet. "Ugotovili smo, da je edina možna niša sproščanja ukrepov, ki si ga vsi želimo, reagiranje v regijskem okviru," je povedal Janša. A za to morajo biti najprej izpolnjeni kriteriji na nacionalni ravni, je opozoril. Lahko se bo zgodilo, da bodo vrtci in šole v nekaterih regijah odprti, v drugih pa ne, je pojasnil Tonin. Do 18. januarja sicer ne bo nobenih sprememb.

Večorganski vnetni sindrom: hud zaplet po preboleli okužbi s covidom pri otrocih
08. 01. 2021 19.53
Koronavirus se lahko tragično konča tudi za povsem zdrave, mlade ljudi. Dokaz za to je večorganski vnetni sindrom, ki se pojavlja pri otrocih, ki so preboleli covid, tudi pri tistih, ki sploh niso vedeli, da so se z njim okužili. Gre za pretiran imunski odziv, ki se pojavi kakšen mesec po preboleli okužbi in lahko prizadene katerikoli organski sistem, v največ primerih srce. Pri nas so obravnavali 21 takih primerov, kar je glede na število prebivalcev od dvakrat do trikrat več kot v Združenih državah Amerike, vse, razen enega, v zadnjih dveh mesecih.

Zdravili za revmatoidni artritis zmanjšali nevarnost smrti pri covidnih pacientih za 24 odstotkov
08. 01. 2021 10.33
Zdravilni učinkovini, ki se običajno uporabljata pri zdravljenju revmatoidnega artritisa, sta se izkazali kot učinkoviti pri bolnikih s hudim potekom koronavirusne bolezni. Klinična študija, ki jo je financirala britanska vlada, je pokazala, da sta tocilizumab in sarilumab zmanjšala možnost smrti za 24 odstotkov, če so ju bolniki prejeli v 24 urah po sprejemu na intenzivni oddelek.

Ljubljanski UKC se pripravlja na tretji val, v mariborskem 95.000 obravnav manj kot lani
07. 01. 2021 15.47
UKC Ljubljana te dni beleži več kot 50-odstoten porast prihodov v urgentno internistično ambulanto, ob tem pa se pripravlja na tretji val epidemije covida-19, je dejal generalni direktor zavoda Janez Poklukar. Opozoril je na pomanjkanje kadra s področja zdravstvene nege. Meni, da bi bilo treba v državi racionalizirati kadrovske vire v zdravstvu.

Kdaj bo cepivo Moderne v Sloveniji, še ni znano. Neželenih učinkov malo
07. 01. 2021 18.18
Prve odmerke Moderninega cepiva bodo v Evropski uniji razdelili prihodnji teden, pri tem pa bo vsaka država članica dobila svoj delež. Prof. dr. Borut Štrukelj je o cepivu Moderna povedal, da zaščita pri cepivu Moderne nastopi 12. dan po drugem odmerku ter da je neželenih učinkov po cepljenju relativno malo. Točen datum, kdaj bomo v Slovenijo dobili tudi to cepivo, ni znan.

V torek 3354 novih okužb, težava so še vedno zasebna druženja
06. 01. 2021 09.43
Vlada je sporočila, da so v torek opravili 22.194 hitrih in PCR-testov na okužbo z novim koronavirusom in potrdili 3354 okužb, kar je največ do zdaj. V bolnišnicah je 1177 ljudi, 182 jih je na oddelkih za intenzivno nego. Iz bolnišnic so včeraj odpustili 106 oseb, umrlo je 31 covidnih bolnikov. Kacin je opozoril, da so težava še vedno zasebna druženja, dejstvo pa je tudi, da se Slovenija deli na urbano in podeželsko. "Na podeželju se maske nosijo bistveno manj kot v urbanih središčih," je opozoril.

Naval bolnikov na urgenci, obravnave trajajo dlje kot običajno
06. 01. 2021 14.21
Če boste v teh dneh potrebovali obravnavo na urgenci, se lahko zgodi, da boste čakali dalj časa. Po praznikih namreč zaznavajo precejšnjo rast števila bolnikov. Interna klinika pa je še dodatno obremenjena zaradi prerazporeditve osebja na covidne oddelke. Ob tem pa je IPP še prevzel del urgentnih obravnav Infekcijske klinike. V UKC Ljubljana prosijo za strpnost in potrpežljivost. So pa že zagotovili dodatno ambulanto z osebjem, zato pričakujejo, da se bo stanje postopno izboljšalo.

Do zdaj tri prijave nezaželenih učinkov, strategija naročanja še v pripravi
06. 01. 2021 11.26
V Sloveniji smo že prejeli 33.150 odmerkov cepiva, vsak ponedeljek jih bomo dobili še približno 16.000. Naslednji teden bodo na vrsto za cepljenje prišli starejši od 80 let. Do zdaj so dobili tri prijave nezaželenih učinkov. V kratkem bodo znani izsledki strokovne skupine, ki preučuje vzorčno povezanost med smrtjo in cepivom. Če se želite cepiti, to sporočite osebnemu zdravniku. Bodo pa kmalu znana podrobnejša navodila.

Kaos v bolnišnicah v Egiptu zaradi pomanjkanja zalog kisika
05. 01. 2021 19.01
Po spletu so zakrožili pretresljivi posnetki iz dveh bolnišnic v Egiptu, kjer naj bi zaradi pomanjkanja zalog kisika na oddelkih, kjer zdravijo bolnike s covidom-19, zavladal kaos. Na posnetkih je videti, kako zdravstveno osebje hiti na pomoč bolnikom, ki hlastajo za zrakom, ena od medicinskih sester pa se je v šoku zvila v klobčič. Oblasti težave zanikajo, moškega, ki je posnel enega od posnetkov, pa so privedli na zaslišanje.

Od ponedeljka hitro testiranje tudi v zdravstvenih domovih po državi
03. 01. 2021 16.12
S ponedeljkom bo hitro testiranje na okužbo s covidom-19 mogoče tudi v zdravstvenih domovih po vseh Sloveniji. Po zagotovilih državne sekretarke na ministrstvu za zdravje Marija Magajne so zdravstveni domovi prejeli dovolj testov, kje bo testiranje potekalo, pa je odvisno od dogovora med posameznimi zdravstvenimi domovi in lokalnimi skupnostmi.