bolniki

Delati tam, kjer je strah celo nekatere zdravstvene delavce

03. 11. 2020 13.16

"Samo dve možnosti sta, da ostaneš doma v varnem zavetju doma ali pa se odločiš, da boš pomagal," pravi prostovoljec, ki se je odzval klicu na pomoč škofjeloškega Centra slepih, slabovidnih in starejših. Med stanovalci doma je njegova mama in čeprav ni okužena, se je sam javil za delo s covid bolniki.

Srednješolec Tim 13 ur v skafandru pomaga okuženim starostnikom

02. 11. 2020 08.46

Ko boste naslednjič tožili, kako težko je dihati pod zaščitno masko, pomislite na srednješolca Tima, ki 13 ur preživi v skafandru in skrbi za okužene starostnike v domu upokojencev v Zidanem Mostu. Dijak srednje zdravstvene šole pojasnuje, da ne gre le za fizično, ampak tudi psihično težko delo. "Težko je videti gospoda, ki je še prejšnji teden hodil naokoli, sedaj pa nepokreten leži v postelji, je v plenicah in priključen na monitor, diha s pomočjo kisika, teče pa mu že tretja plastenka infuzije. Dve sobi naprej pa gospa lovi zadnje dihljaje, preden umre." Tim tudi zato vse poziva, naj nosijo masko.

'Ko družinski zdravniki ne zmorejo več, se sistem sesuje'

02. 11. 2020 10.40

Predsednica Zdravniške zbornice Slovenija Zdenka Čebašek-Travnik je poudarila pomen družinske medicine v času koronakrize. Da so prav osebni zdravniki prvi v liniji, ko pacient potrebuje zdravniško pomoč, je izpostavila in opozorila na preobremenjenost zdravstvenega sistema. Paciente pa je pozvala, naj se, če le znajo, poslužujejo uporabe računalnika in e-pošte, telefonske linije pa naj bodo na voljo za najranljivejše.

V boj proti covidu-19 tudi z vitaminom D: preverite priporočila zdravnikov

02. 11. 2020 11.28

Člani Strokovne skupine za pripravo nacionalnih smernic za preskrbo z vitaminom D so strnili moči in pripravili začasna priporočila za namene blaženja pandemije covida-19. Priporočila so poslali tudi vsem DSO. Priporočajo, da bolniki takoj po pozitivnem brisu štiri dni jemljejo 14.000 IE/dan, nato pa enkrat tedensko. Zadostne količine vitamina D bi lahko blažile potek bolezni in morda celo preprečile smrt, pojasnjuje vodja strokovne skupine.

Največji garač v našem organizmu

02. 11. 2020 00.15

Srce bo zdravo in srečno le, če bomo na življenje začeli gledati kot na vrednoto, kar med drugim pomeni tudi to, da ne bomo ignorirali zvišanega holesterola LDL. Višji, kot je, bolj strma in hitrejša je pot do bolezni srca in žilja, ki se lahko končajo usodno.

Za kratek stik z mamo moleduje že več dni

01. 11. 2020 07.00

Bolniki, ki po okužbi s koronavirusom pristanejo v bolnišnici, ponavadi tam ostanejo od 10 do 14 dni, na oddelku intenzivne terapije pa celo od 10 dni do več tednov. Gre za izredno dolgotrajno in zahtevno zdravljenje, v času katerega so obiski praviloma prepovedani. Zato je še toliko bolj pomembno, da se tem bolnikom omogoča čim več stikov s svojci. "Če ni obiskov in telefonskih pogovorov z zunanjim svetom, se življenje reducira na smrtonosno bolezen, trpljenje drugih in obup," opozarja prof. dr. Darja Zaviršek. Žal večina bolnišnic za zdaj zgolj izjemoma dovoljuje obiske, o upravičenosti pa presodi lečeči zdravnik.

Najbližja razpoložljiva postelja za covid bolnika je lahko tudi na drugem koncu države

31. 10. 2020 20.06

Posteljo, navadno ali intenzivno, za zdaj dobi vsak bolnik, ki jo potrebuje, a zaradi velikega priliva bolnikov številni pred sprejemom več ur čakajo na urgenci, nekatere pa vozijo tudi v bolnišnice na drugem koncu države. Splošni zdravniki ob tem opozarjajo, da prihaja do šumov v komunikaciji z dispečerskim centrom. Kdo torej razvršča bolnike po bolnišnicah in kako sistem sploh deluje?

Testi na koronavirus

31. 10. 2020 07.00

Kako poteka testiranje na novi koronavirus? Katere različne vrste testov obstajajo in kako se razlikujejo med seboj? Kakšna je pot brisa? Kaj se dogaja v laboratoriju? In kako se spreminja dosedanji način testiranja - na kaj bo to vplivalo?

Zapira se tudi Belgija, v ZDA presegli devet milijonov primerov

30. 10. 2020 11.46

Belgija zaostruje ukrepe in delno zapira javno življenje, je oznanil belgijski premier ter dejal, da gre za zadnjo priložnost za upočasnitev epidemije. S tem se Belgija pridružuje Franciji in Nemčiji, kjer se javno življenje prav tako zapira. V Nemčiji so prvič od začetka pandemije potrdili več kot 18.000 okužb v enem dnevu, tamkajšnja vlada pa je posodobila seznam tveganih območji in nanj uvrstila tudi Slovenijo.

Antigenski testi: na račun hitrosti se izgubi zanesljivost

30. 10. 2020 16.32

V prihodnjih dneh se bo spremenil način testiranja ljudi na okužbo z novim koronavirusom, uvedli se bodo namreč antigenski testi. Njihova prednost je predvsem hitrost, vendar se na račun hitrosti izgubi zanesljivost. Se bodo pa kapacitete testiranja po napovedih strokovnjakov na ta način podvojile. Antigenski testi, ki delujejo podobno kot testi nosečnosti, niso enako zanesljivi kot standardni testi PCR. Dolgoročno se zna zgoditi, da bodo ti testi povsem skomercializirani, a v tem hipu jih bomo uporabljali kot presejalno orodje, pravi Bregantova.

Priprava prostorov za covid bolnike: 'Dela za zdaj potekajo po načrtu'

30. 10. 2020 13.08

Zaradi pomanjkanja kapacitete za zdravljenje bolnikov s covid-19 že poteka prenova prostorov nedograjene Diagnostično-terapevtske službe. Dela za zdaj potekajo po načrtu," pravi pomočnik generalnega direktorja za investicije UKC Ljubljana, Jure Dolinar. Dodatne kapacitete pripravlja tudi Klinika Golnik.

Zdravstvenemu osebju v ptujski bolnišnici ne primanjkuje vode

30. 10. 2020 18.33

Direktorica Splošne bolnišnice Ptuj je na širšo javnost naslovila dopis, v katerem je med drugim zapisala, da bodo hvaležni tudi za podporo v obliki kakšnih dobrin, kot so voda, sokovi in podobno. Na zapis so se takoj odzvali tudi domačini, ki zdravstvenim delavcem pošiljajo vse, kar lahko. Preverili smo, ali je res možno, da ostane zdravstveno osebje celo brez pitne vode in ugotovili, da gre pravzaprav za nekoliko neposrečeno komunikacijo bolnišnice, ki pa lahko s takim pozivom precej prestraši javnost.

2488 novih okužb. Janša: Ukrepi bodo podaljšani za teden dni

29. 10. 2020 06.07

Ukrepi bodo podaljšani za teden dni, a lahko ob odgovornem obnašanju čez sedem do deset dni pričakujemo postopno sproščanje, je sporočil premier Janez Janša. V sredo je bilo potrjenih 2488 okužb z novim koronavirusom. V bolnišnicah se zdravi 660 ljudi, v intenzivni enoti 109. Umrlo je 14 oseb s covid-19. Infektologinja Mateja Logar je povedala, da so vse postelje na intenzivni negi UKC Ljubljana zasedene.

Nova britanska študija: covid-19 lahko povzroči upad miselnih sposobnosti

29. 10. 2020 19.17

Vsem, ki dvomijo in pravijo, da ljudje ne umirajo zaradi covida-19, pač pa s covidom-19, doktorica Mateja Logar odgovarja, da bi tudi starejši in tisti s pridruženimi boleznimi živeli dlje, če se ne bi okužili in zboleli. Covid-19 je resna bolezen, pri kateri lahko v primeru težjega poteka bolezni odpove več organov, precej se poveča tudi možnost kapi. Zdaj pa so britanski znanstveniki potrdili tudi, da lahko bolniki utrpijo tako hud upad mentalnih sposobnosti, kot da bi se njihovi možgani čez noč postarali za deset let.

Zapis nadškofa: 'Življenje ima prednost pred bojem za oblast'

29. 10. 2020 14.36

Pred prihajajočim praznikom je nadškof Anton Stres v imenu slovenske cerkve nagovoril vernike. Z ostrim zapisom, v katerem precej očitno deli stališča premierja Janeza Janše, se je dotaknil trenutne situacije v državi in okrcal opozicijo, češ da ji je več do oblasti, kot do reševanja življenj. "Zavzemanje za skupno dobro je vrhovna zapoved in norma vsake odgovorne politike in državljanske drže," je poudaril.

Z dodatnimi pošiljkami odmerkov cepiva proti gripi slabo kaže

29. 10. 2020 13.27

Zanimanje za cepljenje proti gripi je letos precejšnje, kot smo poročali, je cepiva ponekod že zmanjkalo. Na NIJZ pojasnjujejo, da so že v začetku sezone proizvajalcem posredovali dodatno povpraševanje za pridobitev cepiva proti gripi, a so prejeli negativne odgovore. Preverjali so tudi pri državah, ali bi ga bila katera pripravljena odstopiti, a neuspešno.

V zdraviliščih postelj dovolj, problem bosta kader in oprema

29. 10. 2020 12.03

Slovenska naravna zdravilišča se v teh dneh pripravljajo na sprejem bolnikov s covidom-19, ki bi jih prestavili iz bolnišnic po državi. V ta namen je bila ustanovljena tudi operativna skupina, ki bo pripravila izbor zdravilišč za napotitev bolnikov iz bolnišnic. Medtem pa so Terme Topolšica na zdravljenje že sprejele 40 takšnih bolnikov.

Vrata onkologije ostajajo odprta: ključna je pravočasna diagnostika

29. 10. 2020 10.44

Ker je v prvem valu epidemije število diagnosticiranih rakov upadlo tudi do 30 odstotkov, kar je skrb vzbujajoč podatek, je še toliko bolj pomembno, da v obdobju epidemije dostop do zdravstva in pravočasne diagnostike ni slabši. Prav zato z Onkološkega inštituta sporočajo, da še naprej neprekinjeno izvajajo obravnavo onkoloških bolnikov iz vse Slovenije.

Ljudje umirajo, zdravstvo je pred zlomom, 'bojevniki svetlobe' pa pozivajo na protest

29. 10. 2020 06.00

Očitno so opozorila stroke, da bomo že konec naslednjega tedna potrebovali tisoč postelj za bolnike s covidom-19, če se epidemija ne bo umirila, pa dva tisoč in več, pri čemer bo prej ali slej zmanjkalo tako postelj kot osebja, za "bojevnike svetlobe" povsem nepomembna. Govorimo o skupini ljubiteljev teorij zarote in psevdoznanosti, ki na Facebooku kot reklame za 80.000 evrov vredne avtomobile širijo poziv, naj se Slovenija zbudi in 5. novembra protestira proti "največji zaroti na svetu" – novemu koronavirusu.

Pozitivna naj bi bila ena od 33 oseb, sistem testiranja ni več vzdržen

28. 10. 2020 06.47

V Sloveniji so v torek potrdili 2605 novih okužb z novim koronavirusom. Umrlo je 14 ljudi, v bolnišnici je 612 bolnikov s covidom-19, na intenzivnih enotah 99. "Zdravstveni delavci se ne bomo predali, do konca bomo stali ob strani bolnikom," je ob resnih napovedih o pritisku na bolnišnice dejal dr. Aleš Rozman. Državljane pa je pozval, da jim pomagajo, da upoštevajo ukrepe in omejijo stike. Vlada bo ponovno odločala o ukrepih, kot je povedal vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin, pa jih bo verjetno podaljšala.

Prihajajo antigenski testi, bolniki bodo test dobili hitreje

28. 10. 2020 18.13

Laboratoriji so preobremenjeni z vse večjim številom testiranj v Sloveniji, dosegli smo mejo, ki je nevzdržna. A imamo nove preboje na področju testiranja, ki bodo bolniku omogočile, da se testira hitreje, je napovedal Petrovec. Govor je o antigenskih testih, ki bodo razbremenili laboratorije. Po mnenju strokovnjakov pa podajo zanesljivo informacijo, ali je oseba kužna.

Katastrofalne razmere v zagrebški Dubravi: primanjkuje hrane, zdravil, brisač ...

28. 10. 2020 18.42

Na Hrvaškem število okužb naglo narašča. Na novo so potrdili 2378 okužb, umrlo pa je 23 ljudi. Javnost pa je razburilo razkritje o katastrofalnih razmerah v zagrebški bolnišnici Dubrava, kjer primanjkuje hrane in zdravil, zato jih bolniki ne dobivajo redno. Higiena je na minimumu, saj ni niti mila, niti čistih brisač, ni oblek, je v javnem pismu zapisala anonimna zdravnica. Vodja službe za kakovost v Dubravi je v odstopni izjavi zapisal, da trenutno stanje predstavlja tveganje za bolnike in osebje.

Na Hrvaškem v enem dnevu umrlo največ bolnikov doslej, Merklova kritična do Nemcev

27. 10. 2020 14.31

Na Hrvaškem so v ponedeljek ob opravljenih 8185 testih potrdili 1413 okužb z novim koronavirusom. Umrlo je še 18 bolnikov s covidom-19, kar je najvišje število smrtnih žrtev v enem dnevu od izbruha epidemije spomladi. V BiH se več bolnišnic sooča s porastom okužb med zdravstvenimi delavci. V Avstriji je virus zahteval že več kot tisoč življenj. Merklova je kritična glede pomanjkljive discipline Nemcev med pandemijo, v Rusiji pa zaostrujejo ukrepe za zajezitev virusa.

V ponedeljek 1499 okužb, v torek že preko 2200

27. 10. 2020 06.31

Gibanje je vsaj za teden dni znova omejeno na občine. V ponedeljek smo v Sloveniji potrdili novih 1499 primerov okužbe s koronavirusom, umrlo je 13 oseb. V bolnišnicah se zdravi 560 obolelih, 87 na intenzivnem oddelku. Neuradni podatki za torek pa so še precej slabši. Da ukrepi, sprejeti pred 16. oktobrom, niso bili učinkoviti, pravi Beovićeva.

Bolnišnice se polnijo: število bolnikov se je v dobrem tednu podvojilo

27. 10. 2020 15.25

V dobrem tednu se je število ljudi, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje zaradi covida-19, podvojilo. Ker pacienti takšno oskrbo potrebujejo več dni, v bolnišnicah že primanjkuje postelj. V šempetrski bolnišnici tako širijo oddelek, v Novem mestu v pomoč odpirajo staro interno kliniko. Polnjenje bolnišničnih kapacitet pa na drugi strani razkriva tudi pomanjkanje medicinskega osebja.

'Takšno zgodbo smo že doživeli, zato opominjanja ne bo veliko'

27. 10. 2020 06.00

Zasedenost bolnišnic zaradi okužb je velika, izziv za slovensko zdravstvo je vse večji. Bo na razpolago dovolj postelj? Na ministrstvu za zdravje so konec tedna pripravili načrt. Najpomembnejše vprašanje pa je – bo zdravstveni sistem vzdržal? Pa seveda tudi – zakaj je virus pri nas eksplodiral, kaj sploh še lahko stori stroka, lahko predlaga še kakšen nov učinkovit ukrep za zajezitev virusa? In pa – kako stroga bo policija pri nadzoru izvajanja odloka, ki omejuje gibanje med občinami?

Pri sosedih pomanjkanje remdesivirja, na pomoč priskočila Slovenija

26. 10. 2020 19.49

V zagrebški kliniki za infekcijske bolezni je nedavno pričelo primanjkovati remdesivirja, zdravila, ki ga dajejo bolnikom s covidom-19. Hrvaško ministrstvo za zdravje se je ob tem obrnilo na Slovenijo in zaprosilo za pomoč v obliki dodatnih odmerkov. Prve zaloge smo jim že poslali, po besedah vodje klinike Alemke Markotić pa jim bodo pomagale premostiti obdobje, dokler ne prejmejo že naročenega zdravila.

Obravnava le še za paciente z napotnico zelo hitro in nujno

26. 10. 2020 20.13

Zaradi hitrega naraščanja števila okuženih zdravstveni zavodi začasno ukinjajo vse preventivne storitve in nenujne operativne posege. V bolnišnicah po državi bodo torej poleg obravnave onkoloških bolnikov, nosečnic in novorojenčkov, cepljenj in medicine športa, izvajali le še obravnave pacientov z napotnico zelo hitro in nujno.

Trenutne razmere v zdravstvu? 'Z eno besedo: katastrofa'

26. 10. 2020 15.23

Direktor Klinike Golnik in predsednik Zdravstvenega sveta Aleš Rozman je v odprtem pismu državljanom in zdravstvenemu ministru Gantarju izrazil podporo v vseh prizadevanjih in naporih v času soočanja z epidemijo covida-19. Medtem pa je val odobravanja, pa tudi ogorčenja sprožil zapis na Facebooku zaposlenega v UKC Ljubljana, ki dela na oddelku, kjer zdravijo bolnike s covidom-19. "Po eni uri ti pod plaščem ter vso zaščito, ki ne diha, postane že peklensko vroče. Rad bi naredil požirek vode, pa ne moreš," opisuje razmere. Podobno navaja tudi mariborska zdravnica: "Bolnišnica se z vso resnostjo pripravlja na najbolj 'črn' scenarij. Srčno upam, da se ne uresniči."

V ZDA največ novih okužb doslej, predsedniški par načrtuje zabavo za noč čarovnic

24. 10. 2020 11.30

Bolezen covid-19 se širi ne le pri nas, temveč po vsej Evropi in tudi drugod po svetu. Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah potrdili 2242 novih primerov okužbe, kar je največ v enem dnevu. Covid-19 je v Nemčiji zahteval že 10.003 življenja, v zadnjih 24 urah so potrdili tudi 14.714 novih okužb, prav tako največ do zdaj. In medtem ko imajo tudi v ZDA največji dnevni prirast novih primerov – v petek so jih zaznali 83.010, tamkajšnji predsednik in prva dama za nedeljo načrtujeta zabavo za noč čarovnic.