bolniki

Ukrepe zdaj zaostruje tudi Švedska, javna zbiranja so omejili na osem ljudi

16. 11. 2020 08.13

Švedska, ki je zaslovela s svojim mehkim pristopom v boju proti pandemiji covida-19, je zaradi velikega porasta števila novih okužb z novim koronavirusom prvič sprejela odločitev o omejitvi javnega zbiranja na osem ljudi. V ZDA so potrdili že več kot 11 milijonov okužb z novim koronavirusom. V Zagrebu naj bi na nekaterih lokacijah potekale nelegalne zabave, hrvaški notranji minister pa je napovedal, da bi lahko zaostrili ukrepe. Na Češkem bodo medtem izredno stanje podaljšali vse do božičnih praznikov.

Zunanja 'čakalnica' za rakave bolnike razburja. 'To je ukrep za zagotavljanje varnosti'

16. 11. 2020 12.44

Pred dnevi se je razširila objava fotografije čakalnega prostora pred vhodom na Onkološki inštitut v Ljubljani, kjer je nekaj pacientov čakalo na obravnavo pod zasilnim grelcem in nadstreškom. Takoj se je vsul plaz kritik, češ da gre za najbolj ranljive bolnike, ki bi morali biti ves čas na toplem. Preverili smo, kako je urejen postopek sprejema in zakaj morajo nekateri bolniki čakati na mrazu.

Upad števila novih sprejemov v bolnišnico: 'To je lahko dober znak'

15. 11. 2020 09.29

V soboto smo v Sloveniji opravili 3563 testov na novi koronavirus in potrdili 920 novih primerov okužbe. To pomeni, da je bil delež pozitivnih testov 25,8-odstoten. Umrlo je 32 covidnih bolnikov. Bolnišnično zdravljenje potrebuje 1261 oseb s covidom-19, kar je največ do zdaj. Direktor Univerzitetne klinike Golnik Aleš Rozman je ob tem dejal, da je trenutne epidemiološke razmere težko z zanesljivostjo interpretirati. "Če je številka pri sprejemih v bolnišnico v zadnjih dneh vendarle odraz zmanjševanja števila obolelih, pa je to dober znak," meni.

Intenzivni oddelek zajel ogenj, umrlo 10 ljudi, v kritičnem stanju tudi zdravnik

15. 11. 2020 13.46

Na oddelku za intenzivno nego bolnišnice v mestu Piatra Neamt na severozahodu Romunije, kjer so zdravili tudi obolele s covidom-19, je izbruhnil požar, v katerem je umrlo deset ljudi. Najmanj sedem jih je v kritičnem stanju s hudimi opeklinami, med njimi zdravnik, ki je skušal rešiti bolnike.

Zakaj je za sladkorne bolnike pedikura pomembna?

14. 11. 2020 16.26

Potem ko je vlada prejšnji teden dovolila obratovanje pedikerjev, so z novim zaostrovanjem ukrepov to dejavnost znova zaprli, saj gre po mnenju vlade za nenujno dejavnost. Tisti, ki potrebujejo pedikuro, med njimi tudi sladkorni bolniki, bodo tako morali z njo počakati vsaj še 14 dni, ko bi vlada lahko znova sprostila nekatere ukrepe. A profesionalna nega nog in zgodnje prepoznavanje sprememb lahko preprečita hude zaplete pri sladkornih bolnikih.

V petek potrdili 1731 novih okužb, umrlo 41 bolnikov s covidom-19

14. 11. 2020 07.55

V petek smo v Sloveniji opravili 6657 testiranj na novi koronavirus in potrdili 1731 novih okužb, je sporočila vlada. Delež pozitivnih testov je bil tako 26-odstoten. Umrlo je 41 bolnikov s covidom-19. Bolnišnično zdravljenje potrebuje 1224 oseb, od tega jih je 206 na intenzivni negi. Zlasti ob začetku epidemije so sicer mnogi želeli vleči vzporednice med covidom-19 in gripo. A Matjaž Jereb iz ljubljanskega UKC poudarja, da je smrtnost zaradi covida-19 vsaj desetkrat večja kot pri gripi.

'Ne moremo še govoriti o vrhu epidemije, število hospitalizacij se bo še povečevalo'

14. 11. 2020 15.52

Infektologinja Bojana Beović ob zadnjih podatkih o potrjenih okužbah z novim koronavirusom in bolnikih s covidom-19 ocenjuje, da še ne moremo govoriti o vrhu epidemije. Ker se krivulja lahko v vsakem trenutku obrne navzgor, poziva k doslednemu upoštevanju ukrepov. Prav tako je še nekaj časa pričakovati večanje števila bolnikov s covidom-19 v bolnišnicah. "Mesece že prepričujemo ljudi, da je bolezen nevarna, terja visok davek. Žal so bili pred nekaj tedni v bistveno večjem soju žarometov tudi zdravniški kolegi, ki so razlagali, da gre za navadno gripo in da ti napori niso potrebni," je opomnila.

Pri nas 132.300 bolnikov: hitra diagnoza zmanjša tveganje za zaplete

14. 11. 2020 07.24

Letošnji svetovni dan sladkorne bolezni mineva pod močnim vtisom posledic epidemije covida-19. Bolnikom je namreč epidemija otežila dostop tako do preventive kot zdravljenja. Negativne posledice se kažejo tudi pri odkrivanju bolezni. Breme, ki ga za javno zdravstvo predstavlja sladkorna bolezen, pa se še naprej povečuje.

Krvna plazma za zdravljenje covida-19: na voljo 48 enot, uporabili je (še) niso

14. 11. 2020 07.00

Zdravstvene institucije kot eno od možnosti zdravljenja bolnikov s covidom-19 'oglašujejo' tudi hiperimunsko prebolevniško plazmo (HCP). Odziv je precejšen, nenazadnje je prebolele k darovanju pozivala celo vlada. Na ZTM za zdaj hranijo 48 enot HCP, predvsem krvnih skupin A in 0, ki sta tudi med bolniki najpogostejši. Kljub temu pa je v Sloveniji do zdaj še nismo uporabili. Kako to? Predstojnica ljubljanske infekcije klinike zatrjuje, da jo bodo pri primernem bolniku. Kdo pa je 'primeren bolnik' in kako to, da ga med več kot 3800 do zdaj hospitaliziranimi (še) niso našli?

Slovenec sodeloval pri odkritju, ki bo milijonom spremenilo življenje

13. 11. 2020 12.57

Izjemen dosežek, pri katerem je sodelovalo tudi slovensko znanje, bo bolnikom s sladkorno boleznijo močno olajšal življenje. Razvili so inzulin, pri katerem namesto dnevnega zadostuje že en odmerek tedensko. Pri kliničnem preizkušanju je sodeloval prof. dr. Andrej Janež z UKC Ljubljana ter si s tem prislužil objavo v najbolj ugledni medicinski reviji na svetu in jabolko navdiha iz rok predsednika Pahorja. "To je epohalen dosežek v svetovnem merilu," pravijo v njegovem uradu.

Med bolniki s covidom-19 na Infekcijski kliniki v Ljubljani

13. 11. 2020 06.00

Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja je trenutno eden najbolj izoliranih objektov v državi. Obiskovalcev ni, vstop pa je dovoljen le zaposlenim. Za nekaj ur so tja spustili tudi nas. Za zidovi stavbe nas pričakajo prizori, o katerih so nas opozorili že na začetku. Bolniki v kritičnem stanju, osebje, ki neprekinjeno dela in ne ve, kaj je počitek, ter piskajoči alarm za sprejem novega bolnika.

Gantarjeve optimistične napovedi: Začetek cepljenja v drugi polovici decembra

12. 11. 2020 19.49

Vlada se je na seji seznanila tudi z Nacionalnim programom cepljenja proti covid-19. Kot je napovedal minister za zdravje Tomaž Gantar, odgovorne v ponedeljek čaka sestanek s proizvajalci cepiva, do prvih odmerkov pa bi lahko prišli že decembra in s cepljenjem začeli v drugi polovici meseca. Prvo bomo cepili najbolj ogrožene, torej starejše v domovih, zdravstvene delavce in kronične bolnike.

Na sojenju v aferi preskakovanja čakalnih vrst predvajali prisluhe obtoženima

12. 11. 2020 14.49

Na Okrožnem sodišču Ljubljana se je nadaljevalo sojenje v aferi preskakovanja čakalnih vrst v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana. Med drugim so nadaljevali s predvajanjem prisluhov med prvoobtoženim Urošem Smiljićem in Ivanom Mikličem, ki naj bi po navedbah tožilstva Smiljića podkupil za posredovanju pri zdravljenju njegove mame.

Italijanske bolnišnice na robu zloma, na Novi Zelandiji nenavadna okužba

12. 11. 2020 09.41

Italijanski zdravniki pozivajo k ponovnem zaprtju države, kot je bilo spomladi, s čimer želijo preprečiti zlom zdravstvenega sistema. Kar 52 odstotkov vseh postelj v bolnišnicah že zasedajo pacienti s covidom-19. Z Nove Zelandije medtem poročajo o primeru okužbe, ki ni povezan z vnosom iz tujine. Epidemiologi še raziskujejo, kje bi se lahko ženska okužila.

Hrvaška se pripravlja na prihod cepiva, na Madžarskem policijska ura

11. 11. 2020 09.26

Hrvaške oblasti se pospešeno pripravljajo na začetek cepljenja. Naročili so 2,7 milijona odmerkov cepiva, prednostno bodo cepili rizične skupine prebivalstva. Razmere se medtem slabšajo v Italiji, kjer se krivulja okužb še naprej dviguje in jih uvršča v najhujši scenarij. Na Madžarskem pa v veljavo stopa policijska ura, pri izvrševanju katere bo sodelovala vojska. V ZDA je število hospitalizacij zaradi covida-19 prvič preseglo 60.000; spodbudnejše novice pa prihajajo iz Kitajske, kjer večjih izbruhov ne zaznavajo.

Potrdili 1084 okužb, v murskosoboški bolnišnici ne zmorejo več

10. 11. 2020 07.13

V ponedeljek je bilo od 4457 testov pozitivnih 1084, je sporočila vlada. Delež pozitivnih je tako znašal 24,32 odstotka, kar je več kot dan prej. "A še vedno več kot 10 odstotnih točk manj, kot je znašal dva tedna nazaj," je pri tem poudaril vladni govorec Jelko Kacin. "Čeprav se približujemo že 1200 pacientom, je vse pod nadzorom," je zatrdil koordinator za covidne bolniške postelje Robert Carotta. Medtem iz murskosoboške bolnišnice poročajo, da so dosegli maksimalno zasedenost bolniških postelj, zato so jim na pomoč priskočile druge bolnišnice.

Koalicija ustavnega loka predstavlja nabor ukrepov za zajezitev epidemije

10. 11. 2020 15.53

Strokovno-posvetovalna skupina Koalicije ustavnega loka je pripravila predlog ukrepov za učinkovitejše soočanje z epidemijo covida-19. Kot pravijo, vlada pod vodstvom SDS Slovenije ni pripravila na drugi val. "Če sinhronizirano ne delujejo vsi drugi ukrepi, tudi popolna omejitev gibanja (karantena španskega tipa) ne pomaga, saj le povečuje odpor javnosti do zaščitnih ukrepov in zmanjšuje njihovo dolgoročno učinkovitost," sporočajo. In kaj predlagajo?

38 podjetij za 37-milijonski posel Zavoda za blagovne rezerve

10. 11. 2020 06.00

Vrhunec epidemije in vrhunec zaslužkov dobaviteljev zaščitne opreme. Ta hip sta odprta dva večmilijonska posla, za katera se poteguje okoli 40 podjetij – 37-milijonski Zavoda za blagovne rezerve, ki izbira ponudnike trimesečnih strateških zalog, in prvi del 65 milijonov evrov vrednega štiriletnega skupnega javnega naročila 90 članov Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije. Izdatki za zdravstvene ustanove za opremo so namreč enormni, UKC Ljubljana je samo v drugem valu do zdaj kupil za 700 tisočakov opreme. Tako bo država s 50 milijoni evrov pomagala tistim zdravstvenim zavodom, ki se bodo za povračilo stroškov prijavili do nedelje, 15. novembra.

Neuradno: Gantar Janši za krajši čas predlaga popolno zaustavitev sistema

09. 11. 2020 06.12

V Sloveniji smo v nedeljo ob 2063 testiranjih potrdili 464 novih okužb z novim koronavirusom, umrlo je 24 bolnikov s covidom-19. "Delež pozitivnih testov je znašal 22,49 odstotka, še malenkost manj kot dan prej," je dejal vladni govorec Jelko Kacin. "Z vsemi sredstvi se borimo za ohranitev dostopnosti zdravstva," pa je povedal direktor UKC Ljubljana Janez Poklukar. Vodja strokovne skupine Bojana Beović je v oddaji Svet na Kanalu A pojasnila, da so zdravstvenemu ministrstvu in vladi že predlagali ostrejše ukrepe, če bi se zdravstvene razmere poslabšale. Minister za zdravje pa naj bi predsedniku vlade po poročanju 24UR že predlagal zaostritev ukrepov, med vrsticami pa naj bi s tem tudi pogojeval svoj položaj v vladi. Med možnimi ukrepi se omenja popolna zaustavitev javnega življenja za krajši čas ter tudi dodatna omejitev gibanja na 1000 metrov od kraja bivališča.

'Tudi skozi vso zaščitno opremo pacienti začutijo tvoj dotik, nasmeh in energijo'

08. 11. 2020 19.35

"Tudi skozi vso zaščitno opremo in dvojne rokavice pacienti začutijo tvoj dotik, tvoj nasmeh, tvojo energijo," pravi medicinska sestra Sonja Leskovar, ki je sicer zaposlena na kardiološkem oddelku šempetrske bolnišnice. Ko je dobila povabilo, da se pridruži delu z bolniki s covidom-19, ni oklevala. Kljub temu, da je delo v 12-urnih, včasih tudi 13-urnih izmenah z vso zaščitno opremo naporno, vselej v službo in iz nje priteče.

V Ljubljanskem UKC v 10 dneh dokončali del prenove prostorov

08. 11. 2020 16.42

Zaradi pomanjkanja kapacitete za zdravljenje bolnikov s covidom-19 so pred 10 dnevi začeli s prenovo prostorov nedograjene Diagnostično-terapevtske službe. Iz UKC Ljubljana so sporočili, da so prostori že primerni za uporabo. V zgolj 10 dneh so tako pripravili prostor in namestili 56 postelj, v katere bodo že premaknili prve bolnike.

Na Hrvaškem covid-19 zahteval 35 življenj, največ v enem dnevu

07. 11. 2020 13.52

Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah po 8624 testih potrdili 2399 novih okužb z novim koronavirusom, umrlo je še 35 bolnikov s covidom-19. To je največ smrtnih žrtev v enem dnevu od izbruha epidemije, so sporočili iz nacionalnega štaba civilne zaščite. V Bosni in Hercegovini so medtem potrdili več kot 1.700 novih primerov okužbe s koronavirusom, med okuženimi pa je tudi predsednik sveta ministrov Zoran Tegeltija.

Osebna izpoved 36-letnega bolnika z oddelka za covid-19: 'Mislil sem, da mi ne bo uspelo'

06. 11. 2020 20.00

Pričakovali bi, da bo mlad človek, rekreativni športnik, brez pridruženih bolezni, ki ne kadi in pije alkohola, covid-19 prebolel kot prehlad ali lažjo virozo. 36-letni Andrej Šprajc pa ni imel te sreče. Bil je med tistimi – k sreči redkimi – bolniki, ki jih je bolezen kljub mladosti pošteno zdelala. Za Vizito je spregovoril še iz bolniške postelje ljubljanskega UKC v opomin vsem, da nikoli ne moremo vedeti, kakšen bo potek bolezni pri nas, predvsem pa v zahvalo ekipi Infekcijske klinike, ki z vso srčnostjo opravlja svoje delo.

Omejitve zbiranja in gibanja ostajajo v veljavi, odpirajo se dodatne dejavnosti

05. 11. 2020 07.04

V sredo so v Sloveniji potrdili 1685 novih okužb z novim koronavirusom. Umrlo je 30 ljudi. Čeprav so se začeli kazati prvi rezultati ukrepov za zajezitev širjenja virusa, je notranji minister Hojs sporočil, da se omejitve glede gibanja in zbiranja podaljšujejo. Je pa vlada sprostila nekatere storitvene dejavnosti, med njimi pedikuro, odpirajo se otroške trgovine ter trgovine s tehničnim blagom in motornimi vozili.

UKC Maribor na robu zmogljivosti, prosijo za pomoč

05. 11. 2020 15.48

Iz UKC Maribor so sporočili, da so v sredo zabeležili porast števila hospitaliziranih bolnikov s covidom-19, ki je znašalo 159 – od tega jih je bilo 32 na intenzivnem zdravljenju. Zaradi karantene, okužbe ali pa morebitnih rizičnih stikov je trenutno odsotnih 131 zaposlenih, med njimi 27 zdravnikov in 56 delavcev zdravstvene nege. Kadrovska stiska je velika, pravijo, zato prosijo za nujno pomoč.

Poljska le korak od 'popolne karantene', v Švici vojska na pomoč bolnišnicam

04. 11. 2020 08.19

Italija uvaja nove ukrepe proti novemu koronavirusu. Premier Conte je podpisal odlok, ki za mesec dni prepoveduje nočne izhode oziroma omejuje gibanje. Prebivalci bodo lahko domovanja zapustili zgolj iz službenih ali zdravstvenih razlogov ter zaradi spremstva otrok v šolo. Tudi Poljska zaostruje ukrepe in je le še korak od popolne karantene za vso državo. Švicarska vlada pa je odobrila namestitev do 2500 pripadnikov vojske za pomoč zdravstvenemu sistemu.

Minister Gantar napovedal hitre teste za zaposlene v kritični infrastrukturi

04. 11. 2020 14.09

S hitrimi antigenskimi testi na novi koronavirus želijo pristojni uvesti redno testiranje zaposlenih v kritični infrastrukturi, v največ 24 urah želijo test omogočiti tudi osebam z znaki bolezni ali stikom z okuženimi. Izvajalci lahko z nabavo teh testov že začnejo, glede na poizvedbo je možno več 10.000 testov naročiti v nekaj dneh, pravi minister Tomaž Gantar.

Poziv prinesel rezultate: zdravniki s primarne ravni priskočili na pomoč

04. 11. 2020 14.56

Poziv bolnišnic in ministrstva za zdravje, da naj pri obvladovanju epidemije covida-19 bolnišnicam priskočijo na pomoč zdravstveni delavci s primarne zdravstvene ravni, je ponekod že dal rezultate. Nekaterim bolnišnicam pomagajo prostovoljci. Medtem pa so iz Splošne bolnišnice Murska Sobota sporočili, da so na robu zmogljivosti. Glede na število prebivalcev imajo namreč največ hospitaliziranih bolnikov.

'Etičnemu ravnanju se ne smemo odpovedati niti, ko bi nas razmere nagovarjale drugače'

04. 11. 2020 11.47

V Iniciativi slovenskih zdravnikov se ne strinjajo s predlogom Slovenskega zdravniškega društva, ki je na vlado naslovilo poziv k podelitvi imunitete zdravstvenim delavcem za čas epidemije. Skupina zdravnikov namreč meni, da bi se z izglasovanjem imunitete močno porušilo zaupanje bolnikov v zdravnike in bi se tudi izničila varnost obravnave pacientov.

'Ukrajina blizu zdravstvene katastrofe', Belgija premešča del bolnikov v Nemčijo

03. 11. 2020 12.06

Na Hrvaškem znova beležijo najvišje dnevno število umrlih za covidom-19. Podobno je tudi v slovenski vzhodni sosedi, madžarske oblasti pa so ob tem napovedale zaostritev ukrepov za zajezitev virusa. Evropskim državam, ki zaostrujejo ukrepe za zajezitev novega koronavirusa, pa se pridružujejo še Avstrija, Grčija in tudi Švedska. Iz Ukrajine medtem poročajo o vse večji obremenitvi zdravstvenega sistema. Na Novi Zelandiji pa so potrdili prvo lokalno okužbo po desetih dneh.