bolniki

Skrb vzbujajoč porast otroške bolezni, podobne kawasakijevemu sindromu. Preiskujejo povezave s covid-19
16. 05. 2020 16.26
Iz Evrope in ZDA poročajo o izrazitem povečanju števila primerov redke bolezni pri otrocih, katere simptomi so podobni kawasakijevemu sindromu – visoka vročina, izpuščaji, bolečina v trebuhu. Zdravniki domnevajo, da je bolezen povezana z novim koronavirusom. Študija iz Bergama govori o kar 30-kratnem povečanju primerov sindroma v obdobju pandemije. Strokovnjaki domnevajo, da virus sproži prekomeren odziv imunskega sistema. Sindrom se pri otrocih pojavi več tednov po tem, ko so bili okuženi s koronavirusom. "Gre za imunsko dogajanje z izrazito prizadetostjo številnih organskih sistemov," je dejala infektologinja Mateja Logar.

S ponedeljkom bo na javnih krajih dovoljeno zbiranje do 50 ljudi
15. 05. 2020 16.44
Vlada je na dopisni seji izdala odlok o začasni splošni omejitvi zbiranja ljudi, s katerim od ponedeljka dopušča zbiranje do 50 ljudi na javnih krajih, vendar le, če je mogoče zagotoviti ustrezno razdaljo med ljudmi v skladu z navodili Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Še vedno pa so prepovedani koncerti in zbiranja, na katerih ni mogoče držati razdalje.

Infektologinja: Čas bo pokazal, ali je bilo prav, da smo hitro sproščali ukrepe
15. 05. 2020 06.14
Število bolnikov s covidom-19 v slovenskih bolnišnicah je padlo pod 30. Ker se epidemiološka situacija v državi umirja, se je vlada odločila, da po več kot dveh mesecih prekliče epidemijo. Ta se bo končala z zadnjim dnem v maju. Že z današnjim dnem pa se spremeni ukrep glede karantene ob prihodu v državo. Vsi zaščitni ukrepi na podlagi zakona o nalezljivih boleznih, ki niso bili preklicani, pa veljajo še naprej.

Iz ZDA in Evrope prihajajo poročila o redki otroški bolezni, povezani s covidom-19
15. 05. 2020 10.04
Ameriške zdravstvene oblasti so v četrtek izdale opozorilo pred redko, a včasih tudi smrtno avtoimuno boleznijo pri otrocih, ki naj bi bila povezana s covidom-19. O podobnih vnetjih pri otrocih so pred tem že poročali zdravniki po Evropi. V Braziliji so v četrtek zabeležili rekordnih 13.944 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, vse skupaj pa 202.918. Doslej je tam umrlo 13.933 bolnikov s covidom-19. Estonija, Latvija in Litva pa so odprle medsebojne meje, s čimer so ustvarile prvi "potovalni mehurček" v Evropi.

Kdaj drugi val okužb? Zdravstvo se pripravlja na tri scenarije: črnega, sivega in roza
15. 05. 2020 08.47
V zdravstvu se pripravljajo na morebiten drugi val okužb s koronavirusom, a so vsakršne napovedi njegovega začetka po besedah infektologinje Tatjane Lejko Zupanc zgolj špekulacije. Če bo veliko gibanja po Evropi, lahko drug val 'udari' že poleti, lahko pa tudi jeseni. Ob morebitnem novem porastu okužb bo največji izziv za zdravstvo znova kader.

Vlada sprejela odločitev, da se aktivirajo vrtci in osnovne šole za prvo triado
13. 05. 2020 15.20
Zdaj je tudi uradno: vlada je na seji sprejela načelno odločitev, da se aktivirajo vrtci in osnovne šole za prvo triado. Ministrica za izobraževanje je sicer potrdila, da letos ne bo valet. Zoisove štipendije ostajajo, bodo pa po besedah ministrice za njihovo pridobitev spremenjeni pogoji, če bo to treba. V vrtcih po državi pa je te dni po dveh mesecih od zaprtja spet živahno, saj se zaposleni intenzivno pripravljajo na napovedan prihod malčkov. Za zdaj kaže, da se bo v vrtce vrnila več kot polovica otrok.

Zobozdravstvo po novem: od sedem do osem pacientov, v ordinacijo le naročeni
13. 05. 2020 07.04
Zobozdravniki bodo vse, ki so bili naročeni, obvestili o prestavljenem terminu, zagotavljajo pristojni. "Ni vam treba obiskati ordinacije ali klicati," je dejal Pavlović. Vstop v ordinacije bo omejen le na naročene paciente, ki bodo imeli odgovorjen covid-19 vprašalnik negativen.

Kdo bo kril stroške dodatne zaščitne opreme v zobozdravstvu?
12. 05. 2020 09.27
Nenujne zobozdravstvene storitve so odslej znova na voljo, a pod posebnimi pogoji. Zobozdravniki pričakujejo, da jim bo država, kot drugim izvajalcem v javnem zdravstvu, zagotovila zaščitno opremo. Na ZZZS ocenjujejo, da bodo zaradi epidemije koronavirusa pri izvajalcih zdravstvenih storitev nastali nenačrtovani stroški v višini okoli 36 milijonov evrov.

Zobozdravniki v popolni varovalni opremi, temeljito razkuževanje ambulant
11. 05. 2020 16.45
Večina zobozdravstvenih ambulant v zdravstvenih domovih po državi še ni začela z delom, čeprav je od sobote pod posebnimi pogoji znova dovoljeno izvajanje zobozdravstvenih storitev. Večinoma imajo težave z organizacijo in z zalogami zaščitne opreme, vrata naj bi odprle v tednu dni. Nekateri koncesionarji medtem že delajo.

Opazil težave z roko, a k zdravniku odšel šele, ko mu je ohromela cela desna stran
10. 05. 2020 15.00
Čeprav je v zadnjih mesecih pozornost usmerjena predvsem na pandemijo covid-19, pa še vedno obstajajo tudi druge akutne in kronične bolezni, ki marsikomu lahko povsem spremenijo življenje. Ena takšnih je možganska kap, ki je najpogostejša nevrološka bolezen na svetu. Samo v Sloveniji vsako leto prizadene več kot 4000 ljudi. Veliko jih za posledicami kapi umre, mnogi pa postanejo invalidi. A če možgansko kap prepoznamo pravi čas, lahko ublažimo ali celo preprečimo posledice te bolezni.

Obrazi koronakrize: od begunca, ki prevezuje rane brezdomcem, do tolmačke z vaših zaslonov
10. 05. 2020 07.00
Minule tedne so zaznamovali mnogi obrazi, mnoga imena, mnogi ljudje, ki so/ste v času koronakrize pomagali ... Vsem smo hvaležni; bilo jih je, bilo vas je res veliko ... V rubriki 24UR Fokus predstavljamo nekatere od teh obrazov.

Spet lahko sedete na zobozdravniški stol, odslej odprti tudi nekateri dodatni mejni prehodi
09. 05. 2020 07.57
Državno mejo bo mogoče odslej prečkati na nekaterih dodatnih kontrolnih točkah. Spreminja se delovanje mejnih prehodov Predel, Nova Gorica in Neblo ob Italiji, odpira pa se nova kontrolna točka na železniškem prehodu iz Avstrije pri Šentilju. Večinoma bodo omogočali prečkanje dnevnim delovnim migrantom in osebam s potrdilom lokalne skupnosti. Znova je dovoljeno tudi izvajanje vseh zdravstvenih in zobozdravstvenih storitev. Veljajo pa tudi tukaj posebni pogoji.

Cena za udeležence koronazabave: denarne kazni, izolacija, odstavitve
07. 05. 2020 18.04
Okoli 20 ljudi, ki se je kljub omejitvam v času epidemije novega koronavirusa zbralo na rojstnodnevni zabavi v eni od sarajevskih restavracij, bo moralo odgovarjati za svoja dejanja. Vse čakajo denarne kazni, kirurg je odstavljen s položaja vodje oddelka, član skupine za spremljanje stanja koronavirusa pa odstranjen od tam. Vrstijo se tudi pozivi k odstopu oz. zamenjavi ministra Košarca.

Zobozdravniki pričakujejo, da jim bo država zagotovila zaščitno opremo
07. 05. 2020 08.14
Strokovno združenje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije je Program preprečevanja okužb v zobnih ambulantah dopolnilo s priporočili za delo med epidemijo covida-19 ter navodili ministrstva za zdrave in NIJZ. Zaradi tega bo naročanje pacientov nekoliko bolj zahtevno, opozarjajo, podaljšan bo tudi čas obravnave pacienta. Hkrati upajo, da jim bo pri zagotavljanju nujno potrebne zaščitne opreme na pomoč priskočila država.

Počivalšek zavajal z mnenji glede ventilatorjev Sirius R30?
06. 05. 2020 20.26
Saga z nabavo domnevno neustreznih ventilatorjev Sirius R30, dobavitelja Geneplanet, se očitno nadaljuje. Minister Počivalšek je - kot kaže - prejel strokovno mnenje o ustreznejšem medicinskem ventilatorju, a je vseeno izvajal pritiske za nakup manj primernih ventilatorjev. Mnenje, ki ga je 'pozabil' omeniti pa mu je nenazadnje posredoval kar sam Matej Podbregar - zdravnik, na čigar mnenje o ustreznosti Sirius R30 se je minister skliceval.

Ivan Gale o podrobnostih podpisa sporne pogodbe: 'Žalostno je, da je minister po razkritjih začel serijsko lagati'
06. 05. 2020 07.41
Ivan Gale je na Facebooku objavil nekaj novih dokazov in pojasnil. Pojasnil je ozadje podpisa pogodbe s SLA MARKETING, d.o.o., ki mu jo je očital minister Počivalšek. "Žalostno je to, da je minister po mojih razkritjih začel serijsko lagati v javnosti. Razumem, da je to počel, ko sem bil v njegovi pisarni. Sem se navadil. Ampak da si to upa početi javno, pa mora biti z njim nekaj hudo narobe. Najbolj žalostno pri vsem pa je, da mu predsednik vlade zaupa," je zapisal Gale.

'Šole in vrtce bo ponovno odpreti bistveno težje, kot jih je bilo zapreti '
04. 05. 2020 18.22
Hrvaška, ki bo z 11. majem znova začela odpirati šole, je izdala priporočila za ta korak. Starše je pozvala, naj ne pošiljajo otrok v vrtce in šole, če lahko zagotovijo varstvo. V Avstriji so se v šole vrnili dijaki zaključnih letnikov srednjih šol, ki se pripravljajo na maturo ali zaključni izpit, na Madžarskem pa so poskrbeli za "najbolj nenavadne izpite v zadnjih desetletjih". Kako pa bo z odpiranjem šol in vrtcev pri nas? Ne samo, da 18. maj še ni uradno potrjen, za zdaj niso znane nobene smernice za to, kako naj se te ustanove sploh organizirajo.

'Stroka glede ventilatorjev Sirius R30 precej enotna'
04. 05. 2020 13.03
Tomislav Mirkovič, vodja oddelka za intenzivno terapijo na UKC Ljubljana, je na vladni izjavi za javnost pojasnil aktualno stanje v zvezi z ventilatorji. Kot je pojasnil, v UKC niso uporabljali novih ventilatorjev, ampak tiste, ki so jih imeli že od prej. Za ventilatorje Sirius R30, ki so jih nekateri ocenili kot manj primerne, je povedal, da so za bolnike covid-19 primerni le ob dodatni dobavi kompresorja in cevi. Meni, da ima stroka o njih "kar enotno" mnenje.

Covid-19 bolniki še naprej v osrednji stavbi infekcijske klinike, ostali na novih lokacijah
04. 05. 2020 10.18
Specialistične ambulante klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja ljubljanskega kliničnega centra se odpirajo na novi lokaciji, v stavbi na Poljanskem nasipu 58 v Ljubljani. Tam bodo opravljali vse specialistične prve in kontrolne preglede, ki niso povezani z epidemijo novega koronavirusa in niso urgentni.

Zobozdravstvo ne bo več takšno, kot je bilo pred epidemijo
03. 05. 2020 10.26
V maju naj bi spet začele delati tudi zobozdravniške ordinacije. Točnega datuma še ni, stroka pa je za zobozdravnike že pripravila smernice za varno delo. Zobozdravstvo, pravijo, ne bo več takšno, kot je bilo pred epidemijo: tudi nujni bolniki ne bodo mogli kar vkorakati v ordinacijo, ampak bodo morali prej poklicati ali poslati elektronsko sporočilo. Če bodo zdravi, jih bodo v ambulanti sprejeli v roku 24 ur.

Srečni Španci po sprostitvi karantene zavzeli sprehajalne poti
02. 05. 2020 12.54
Dan D za Špance. Prvič po 14. marcu so namreč lahko vsi prebivalci zapustili svoje domove in se za kratek čas odpravili na sprehod. Obalno promenado v Barceloni so zavzeli številni tekači in kolesarji, sproščanja ukrepov pa so bili veseli tudi v prestolnici, ki jo je koronavirus najhuje prizadel. Podatki zadnjih dni sicer kažejo, da se epidemija v Španiji počasi umirja. Ameriški mediji medtem poročajo o newyorškem domu za ostarele, kjer je po okužbi s koronavirusom umrlo 98 stanovalcev. Ameriška Uprava za hrano in zdravila pa je odobrila uporabo zdravila remdesivir za zdravljenje covida-19.

Nakup ventilatorjev: policija zaradi suma zlorabe položaja opravila informativne pogovore
01. 05. 2020 16.33
Zakaj je aktualna oblast pri podjetju Geneplanet za osem milijonov evrov naročila 220 ventilatorjev, ki so po oceni strokovne zdravniške skupine manj primerni? Medtem ko je gospodarski minister Počivalšek za omenjen posel mimo pravil zahteval predplačilo, so na ljubljanskem UKC pri istem dobavitelju ventilatorje plačali šele po dobavi in kvalitetnem pregledu. Policija po naših neuradnih informacijah zdaj poleg nabav zaščitne opreme preiskuje tudi nabavo ventilatorjev. Zaradi suma zlorabe položaja so že opravili prve informativne pogovore. Tonin je medtem napovedal, da bo NSi podprla parlamentarno preiskavo o nabavi zaščitne opreme.

Polovica evropskih držav rahlja ukrepe. S koronavirusom okužen tudi ruski premier
30. 04. 2020 09.50
V ZDA so potrdili 1,04 milijona okužb s koronavirusom, zaradi bolezni pa je umrlo že 61.000 ljudi. Na Otoku je doslej zaradi covida-19 umrlo več kot 26.000 ljudi, s čimer se država po številu smrtnih primerov v Evropi uvršča na drugo mesto, za Italijo. V Evropi sicer že polovica držav rahlja sprejete ukrepe, tudi najbolj prizadete države, kot sta Italija in Španija. Urad WHO za Evropo ob tem poziva, da se tudi v času koronavirusne krize ne sme zapostaviti drugih cepljenj. S koronavirusom je okužen tudi ruski premier Mihail Mišustin.

Pomerjanje oblačil: razkuževanje kabin za vsako stranko, oblačila v karanteno za dva dneva
30. 04. 2020 16.07
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) zaposlene v trgovinah z oblačili in lokalih ter njihove stranke poziva, naj upoštevajo higienske ukrepe za preprečevanje širjenja okužb z novim koronavirusom. Kabine za pomerjanje oblačil bo treba za vsako stranko razkužiti in prezračiti, v lokalih pa bo treba v notranjih prostorih nositi masko.

V cerkev le z masko, z razkuženimi rokami in ob upoštevanju 1,5 metra razdalje
30. 04. 2020 14.57
Slovenski škofje so sklenili, da se svetih maš lahko udeležujejo le zdravi verniki, ki morajo nositi zaščitno masko ter si pri vhodu razkužiti roke. V cerkvah bodo morali ohranjati razdaljo 1,5 metra in prejemati obhajilo samo na roke. Po vsaki sveti maši bo treba obvezno prezračiti cerkve. Ponovo so dovoljeni tudi zakramenti krsta in cerkvene poroke z največ 15 udeleženci.

Gilead: Remdesivir je pokazal učinkovitost, pomembno je tudi, kdaj ga pacienti dobijo
29. 04. 2020 16.16
Ameriško farmacevtsko podjetje Gilead, ki izdeluje antiviralno zdravilo remdesivir, je sporočilo, da so prve študije pokazale učinkovitost zdravila, a te še niso bilo strokovno ocenjene v mednarodnih objavah. Remdesivir je sicer neuspelo zdravilo za ebolo, ki pa je bilo eno najboljših kandidatov za borbo proti novemu koronavirusu.

Na mizi predlog odprave omejitev gibanja med občinami, a datum še ni znan
28. 04. 2020 10.14
V zadnjem dnevu so opravili 683 testov na okužbo z novim koronavirusom in potrdili šest okužb. Umrle so tri osebe. Premier Janša je sporočil, da bo vlada jutri obravnavala načrt sproščanja omejitvenih ukrepov za predvidljivo prihodnost, minister Hojs pa je povedal, da bodo predlagali odpravo omejitev gibanja med občinami. O datumu pa se morajo uskladiti z epidemiologi. Odpirajo se knjižnice, galerije in muzeji, s ponedeljkom pa bo dovoljena tudi strežba na terasah in vrtovih gostinskih lokalov.

Kako smiselni so ob sedanjem številu okuženih še ukrepi?
27. 04. 2020 07.46
Če se kdo že lahko pohvali z opranim avtomobilom in letnimi gumami in če si bomo takoj po praznikih lahko uredili tudi frizure, pa bomo morali na občutnejše rahljanje ukrepov še nekaj časa počakati. A kako dolgo še? In kako smiselni so ob sedanjem številu okuženih ukrepi, kot je prepoved gibanja zunaj meja matične občine? Smo na dobri poti, a zaradi prehitrega sproščanja ukrepov bi se število okuženih spet lahko dvignilo, pravi Milan Krek iz NIJZ. Popravil je tudi svojo izjavo in dejal, da velikonočni prazniki niso imeli velikega vpliva na dvig okuženih.

Đokovićeva fundacija priskrbela drago zdravstveno opremo
25. 04. 2020 20.22
Fundacija Novaka Đokovića je bolnišnicam v Kragujevcu in Beogradu za boj proti koronavirusu priskrbela osem respiratorjev, 20 monitorjev za spremljanje stanja bolnikov ter aparat za računalniško tomografijo, poroča Srbska tiskovna agencija (Tanjug).

V mariborskem UKC izvedli zahtevno operacijo pri pacientu, pozitivnemu na covid-19
24. 04. 2020 16.40
V mariborskem univerzitetnem kliničnem centru je ekipa, sestavljena iz dveh zdravnikov, treh inštrumentark, treh anastezioloških tehnikov ter anasteziologa, opravila operacijo zahtevne poškodbe srednje tretjine obraza pri covid pozitivnemu pacientu. Poseg je trajal štiri ure, operacija je bila uspešna, čeprav so jo izvedli v spremenjenih in zahtevnih pogojih.