bolniki

Zaposlenim v UKC za delo v rizičnih razmerah skupno 4,3 milijona evrov dodatka
24. 04. 2020 13.39
Univerzitetni klinični center Ljubljana je izplačal dodatek za delo v rizičnih razmerah za delo v marcu. Dodatek, ki ga predvideva kolektivna pogodba za javni sektor, je za vsaj del ur dobilo skupaj 7207 zaposlenih, kar je naneslo 4,3 milijona evrov. Do dodatka v celoti so upravičeni vsi zaposleni, ki delajo v temeljni dejavnosti, "v prvih bojnih vrstah". Pa tudi denimo kuharji ali čistilke, ki čistijo za obolelimi.

Okuženih oskrbovancev ljutomerskega doma zaenkrat ne bodo premeščali drugam
23. 04. 2020 13.30
Zdravstveni minister Tomaž Gantar je na terenu iskal rešitve za ljutomerski dom starejših občanov s številnimi okuženimi z novim koronavirusom, potem ko je propadla rešitev z namestitvijo okuženih varovancev v ptujski bolnišnici. A kot so sklenili skupaj z vodstvom doma, okuženih oskrbovancev za zdaj ne bodo premeščali nikamor, direktor pa bo odločanje prepustil stroki. Minister za delo pa je medtem potrdil, da v ljutomerskem domu starejših poteka strokovni nadzor in zdravstvena inšpekcija.

Ljubljanski pediatri pri kronično bolnih otrocih namesto uporabe ibuprofena svetujejo paracetamol
23. 04. 2020 07.44
Na ljubljanski pediatrični kliniki so podali nekaj priporočil za obravnavo kronično bolnih otrok. Med drugim pri predpisovanju antirevmatikov namesto zdravila ibuprofen svetujejo paracetamol. Tega ali pa metamizol svetujejo tudi pri zniževanju telesne temperature nad 38 stopinj Celzija pri bolnikih z vročinskimi krči.

Direktor bolnišnice Ptuj: Lahko bi se zgodil upor in ne bi imeli kadra, ki bi ga pošiljali na to delo
22. 04. 2020 06.40
Kaj točno se je zgodilo na Ptuju, kjer so se zaposleni uprli sprejemu okuženih starostnikov? Je razlog za upor na Ptuju res lahko strah pred širitvijo okužbe na druge bolnike in osebje bolnišnice ter potencialno na njihove najbližje? Mar ni tako tudi v drugih bolnišnicah po državi, kjer zdravijo težko bolne okužene s koronavirusom? Kaj točno je v ozadju težko razumljivega upora zdravnikov in drugih zdravstvenih delavcev v Splošni bolnišnici Ptuj, nam je povedal strokovni direktor Teodor Pevec, ali gre res za politično in ne strokovno odločitev, ki je bila Ptuju vsiljena, pa zdravstveni minister Tomaž Gantar.

Smrtnost v primerjavi z gripo vsaj desetkrat višja. 'Epidemija ni končana, a jo dobro obvladujemo'
21. 04. 2020 07.21
V ponedeljek smo v Sloveniji zabeležili devet novih potrjenih primerov okužbe s koronavirusom in nobene nove smrtne žrtve. Da epidemija še ni zaključena, a jo dobro obvladujemo, meni vodja Oddelka intenzivne terapije Matjaž Jereb. Dodaja, da je smrtnost pri covidu-19 v primerjavi z drugimi virusnimi boleznimi pomembno višja, v primerjavi z gripo vsaj desetkrat ali celo 35-krat višja. Med dejavniki tveganja so starost, visok krvni tlak in sladkorna bolezen. Večina obolelih sicer ne potrebuje bolnišničnega zdravljenja, hudo obliko bolezni razvije od tri do pet odstotkov okuženih.

Premestitve oskrbovancev na Ptuj ne bo: 'Če v bolnišnici ne želijo razumeti, potem nima smisla'
21. 04. 2020 15.23
Potem ko je ministrstvo za zdravje seznanilo vodstvi ptujske in brežiške bolnišnice, da ju je izbralo za bolnišnici covid-19, je ta odločitev naletela na nasprotovanje tamkajšnjega vodstva in zaposlenih. Minister je zato obupal in povedal, da premestitev 40 oskrbovancev DSO Ljutomer na Ptuj odpade, saj se z bolnišnico ne misli več pogajati. Minister je bil tudi kritičen do vodstva ljutomerskega doma, saj naj tam ne bi upoštevali navodil. Direktor Tomislav Nemec pa odgovarja, da gre za neresnice in ministra poziva k preverjanju dejstev.

Odpravljena razlika med 'dokazano' in 'nedokazano' bolnimi pri višini nadomestila plače
20. 04. 2020 15.30
Po posredovanju Varuha človekovih pravic pri ministrstvu za zdravje so do višjega nadomestila plače za čas začasne zadržanosti z dela upravičeni tudi bolniki z respiratornim obolenjem, ki niso bili testirani na covid-19, in sicer v primeru, da je osebni zdravnik ugotovil, da so bili v tesnem stiku z osebo, ki je obolela za novim koronavirusom.

'Kot središče jedrske eksplozije': 54 najhujših dni v intenzivni enoti bolnišnice v Vuhanu
19. 04. 2020 18.58
Kako je bilo videti 54 najhujših dni v intenzivni enoti bolnišnice v Vuhanu, epicentru pandemije, kjer so bili vsi bolniki v kritičnem stanju? Zdravniki so se morali zaradi pomanjkanja opreme odločati, komu bodo rešili življenje in koga pustili umreti. V najhujšem obdobju je bilo mesto Vuhan kot središče jedrske eksplozije, pravijo. A konec epidemije v tem kitajskem mestu je pomenil tudi razlog za olajšanje, zahvale in veselje.

Študija pokazala učinkovitost zdravila remdesivir na opicah
18. 04. 2020 12.19
Protivirusno zdravilo remdesivir se je v manjšem poskusu na opicah izkazalo kot učinkovito pri zgodnjem zdravljenju covida-19, so sporočili znanstveniki ameriškega nacionalnega inštituta za zdravje. Zdravilo se sicer poskusno že uporablja za zdravljenje ljudi, obolelih za koronavirusno boleznijo 19.

Kako prepričati bolnike, da povedo po resnici, če so bolni?
18. 04. 2020 09.30
Kako je v času epidemije novega koronavirusa z bolniki z rakom? Se je zdravljenje za njih premaknilo? Kaj je drugače in kaj bi pomenilo, če bi virus dobili na Onkološki inštitut?

Zdravstveni inšpektorat: Nadzor čakalnih dob bo odvisen od načina zagona zdravstvenega sistema
17. 04. 2020 15.35
Zdravstveni inšpektorat RS, ki je med drugim zadolžen za nadzor izvajanja zakona o pacientovih pravicah in področje čakalnih dob, trenutno vse vire usmerja v nadzor odlokov in odredb, ki so bili izdani zaradi zajezitve epidemije novega koronavirusa. Nadzor čakalnih dob bo odvisen od tega, kako se bo zdravstveni sistem zagnal.

Pred Infekcijsko kliniko 'kontejnerske ambulante'. V UKC ta teden skoraj 4000 ambulantnih pregledov
17. 04. 2020 11.41
Pred Infekcijsko kliniko v Ljubljani so vzpostavili nove sprejemne ambulante, tako za tiste, ki sumijo, da so okuženi z novim koronavirusom, kot okužene in že ozdravele, ki potrebujejo kontrolne preglede. V UKC Ljubljana sicer stopnjujejo aktivnosti, samo v tem tednu so opravili skorajda 4000 ambulantnih pregledov. Zaostanke bodo zmanjševali tudi s podaljšanjem delovnega časa in delom ob vikendih. Da smo prišli do stabilne faze epidemije, je potrdil Poklukar. "Ne misliti, da če so kakšni ukrepi razrahljani, da je stanje tako, kot je bilo pred epidemijo. Če si želimo iti v normalno stanje, potem se držimo navodil," dodaja predstojnica Infekcijske klinike.

Odprle se bodo manjše trgovine, kemične čistilnice, frizerski in kozmetični saloni, saloni za nego živali ...
16. 04. 2020 07.16
Z namenom postopnega sproščanja ukrepov je vlada dodala nove izjeme. Med njimi so prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo gradbeno - inštalaterski material, tehnično blago ali pohištvo, specializirane prodajalne za prodajo avtomobilov in koles, kemične čistilnice in servisne delavnice, osebni prevzem blaga ali hrane na prevzemnih mestih, kjer je zagotovljen minimalni stik s potrošniki, frizerski in kozmetični saloni, nekatere športno-rekreativne storitve, saloni za nego psov in mačk ter ostalih živali. Odlok stopi v veljavo 20. aprila, nekatere od naštetih izjem pa 4. maja.

Japonsko zdravilo favipiravir že v Sloveniji
16. 04. 2020 15.31
Japonsko zdravilo za gripo favipiravir, ki je nakazalo učinkovitost pri zdravljenju covida-19 pri bolnikih, pri katerih potek bolezni ni težak, bodo zdaj lahko uporabili tudi v Sloveniji. V UKC Ljubljana so ga prevzeli ta teden, prvič pa ga bodo uporabili v kratkem. Če bodo zanj zainteresirane tudi druge slovenske bolnišnice, ki sprejemajo bolnike s covidom-19, se bodo dogovorili, da bo dostopno povsod.

Zdravniki diagnoze postavljajo na daljavo tudi s pomočjo fotografij
16. 04. 2020 11.46
Koronavirus je precej spremenil tudi delo družinskih zdravnikov. Ti imajo še vedno veliko obravnav bolnikov, se je pa način dela spremenil. Več je komunikacije po telefonu in spletu, bolniki zdravnikom pošiljajo fotografije, občasno pa uporabijo tudi videokonferenco. Zdravniki še opozarjajo, da se nekateri bolniki ne odločajo za pregled, ker jih je strah okužbe s covidom-19, a to ima lahko hude posledice.

Kirurga z ORL klinike operirala intubiranega bolnika s covidom-19 in preprečila nadaljnje usodne zaplete
15. 04. 2020 06.00
Rutinska 25-minutna operacija – traheotomija, to je, ko kirurško naredijo umetno dihalno odprtino na vratu in v sapnik vstavijo cevko, se je pri bolniku s covidom-19 spremenila v zahteven, dvakrat daljši poseg. Kirurška ekipa je operirala v skafandru, v treh oblekah, debelih rokavicah, s klasičnimi kirurškimi tehnikami in kar na bolniški postelji intenzivnega oddelka Infekcijske klinike v Ljubljani.

Bolnišnice postopoma odpirajo ambulante za nenujne preglede
14. 04. 2020 15.25
V nekaterih bolnišnicah že opravljajo nekatere nenujne storitve, ambulante se odpirajo postopno. Ponekod delajo čakalne sezname na novo, bolnike pa kličejo, da jih seznanijo z novim terminom pregleda oz. posega, ki jim je odpadel zaradi epidemije koronavirusa. S ponujenimi termini pa niso zadovoljni vsi bolniki, nekateri želijo poznejše.

Na internistični urgenci manj ljudi, a nekateri kronični bolniki prihajajo pozno
14. 04. 2020 16.36
Na internistični prvi pomoči UKC Ljubljana je v začetku epidemije koronavirusa prišlo do upada obiska, število bolnikov se je razpolovilo. A so nekateri kronični bolniki predolgo čakali doma in so pomoč poiskali, ko so imeli že precej izrazito poslabšanje bolezni, je v izjavi medijem povedal vodja internistične prve pomoči Hugon Možina. Dodal je, da ljudje ne prihajajo več na urgenco zaradi nenujnih stanj.

Prihaja sneg, nevarnost pozebe, a narava se prebuja: alergije so že na pohodu
13. 04. 2020 13.52
Vremenoslovci napovedujejo kratkotrajno, a izrazito ohladitev. Vseeno pa se narava prebuja. Spomladi so tako na pohodu alergije, ki so lahko posebej zoprne za nekatere astmatike. Dostopni podatki sicer ne kažejo, da bi bili alergiki bolj dovzetni za okužbo z novim koronavirusom. Posamezniki s kroničnimi boleznimi pljuč, kamor sodi alergijska astma, pa imajo lahko zvišano tveganje za poslabšanje astme ali težji potek covida-19.

Mesec dni epidemije: na vidiku omilitve ukrepov, krajša karantena ob vstopu v državo
12. 04. 2020 07.48
V enem mesecu po razglasitvi epidemije covid-19 je pri nas število potrjenih primerov okužbe naraslo za več kot tisoč. V zadnjih dneh je trend naraščanja števila obolelih ugoden, zato se obetajo prve omilitve vladnih ukrepov. A pristojni poudarjajo, da razmere še niso stabilne in da socialni stiki še dolgo ne bodo takšni, kot smo jih vajeni. Medtem so karanteno za osebe, ki vstopajo v Slovenijo, s 14 skrajšali na sedem dni.

O zdravstvu po epidemiji: 'Več bo videoposvetov, vlagati moramo v razvoj aplikacij'
12. 04. 2020 20.34
Epidemija covid-19 je spremenila naša življenja, a kljub temu da se vse vrti okoli te bolezni, ostala obolenja niso izginila. Mnogi med nami so kronični bolniki, otroci dobijo vročino, nekateri bi morali ravno v teh tednih opraviti sistematski pregled. Ženske so noseče, rojevajo. Številni so taki, ki jim je odpadel pregled pri specialistu ali pa operacija. Kako torej v ozadju koronakrize deluje naše zdravstvo, kdaj boste prišli na vrsto za pregled, operacijo?

Če širjenje virusa omejimo, ta oslabi, ugotavljajo v italijanski Lombardiji
11. 04. 2020 08.00
V italijanski Lombardiji, ki jo je koronavirus najhuje prizadel, opažajo, da je zdravstveno stanje sprejetih pacientov v bolnišnicah vedno manj resno. Če je širjenje virusa omejeno, ta oslabi, ugotavljajo. V Srbiji so medtem prebivalci vse od petka popoldne v strogi karanteni, ki traja do ponedeljka. Pristojni so stroge ukrepi uvedli, da bi zajezili širjenje novih okužb, v zadnjih 24 urah so jih potrdili 275. Na Hrvaškem je medtem število novih primerov malce upadlo, a je minister za zdravje Vili Beroš poudaril, da še ni čas za sprostitev.

Novi koronavirus bi lahko škodoval tudi živčnemu sistemu
11. 04. 2020 10.38
Okužba z virusom sars-cov-2 se ne kaže le z vročino, kašljem in težavami z dihanjem, ampak lahko povzroči tudi nevrološke simptome, je razvidno iz študije kitajskih znanstvenikov, ki so preučevali bolnike v Wuhanu. Glede na prispevek v znanstveni reviji Jama Neurology je virus pri tretjini bolnikov poškodoval živčni sistem.

Andrej Bručan o žarišču črnih koz na Kosovu: okužene so vozili tudi s konjsko vprego na vozovih, polnih sena
11. 04. 2020 07.39
“Situacija je bila strašljiva, do ljudi smo včasih na vaseh morali dostopali čez visoke zidove s policijo, da smo jih lahko cepili,” se časov pred 48. leti spominja Andrej Bručan, zdravnik internist, eden izmed pionirjev urgentne medicine pri nas, nekdanji minister za zdravje in vodja 20-članske odprave na Kosovu, ko je tam leta 1972 izbruhnila epidemija črnih koz, zadnja epidemija v nekdanji Jugoslaviji pred covidom-19.

V ljubljanski porodnišnici dva poroda nosečnic s covidom-19. Vsi umrli v UKC starejši od 60 let
09. 04. 2020 10.30
Minuli vikend sta v ljubljanski porodnišnici rodili dve nosečnici, ki sta okuženi z novim koronavirusom, kmalu pričakujejo še eno porodnico s covidom-19. Na Infekcijski kliniki je stanje stabilno, vsi bolniki, ki so do sedaj v UKC Ljubljana umrli zaradi posledic okužbe s koronavirusom, so bili starejši od 60 let, prav tako so imeli pridružene bolezni.

Na prvem mestu podporno zdravljenje. Katera zdravila so trenutno učinkovita?
09. 04. 2020 10.35
Čeprav še ni registriranega zdravila za bolezen, ki jo povzroča novi koronavirus, po svetu pri zdravljenju preizkušajo terapije z različnim kombinacijami zdravilnih učinkovin. Za hospitalizirane bolnike je na prvem mestu tako podporno zdravljenje. Hkrati potekajo številne klinične študije, s katerimi ugotavljajo varnost in učinkovitost zdravil.

Kacin: Ta trenutek med predvidenimi odločitvami še ni ukinitve omejitve gibanja med občinami
08. 04. 2020 08.11
V torek so v Sloveniji potrdili še 36 okužb s koronavirusom, opravili so 1214 novih testiranj. Hospitaliziranih je 111 oseb, od tega se na intenzivni negi zdravi 35 pacientov. Bolnišnico je zapustilo pet oseb; štiri osebe pa so umrle – skupno tako 40. Doslej so v Sloveniji opravili 30.669 testiranj na koronavirus. Iz bolnišnične oskrbe so skupaj doslej odpustili 120 ljudi. Pa je ob spodbudnih številkah že čas za sprostitev ukrepov? Ali pa lahko prehitro rahljanje ogrozi zdravstveni sistem?

'Naročanje bolnikov na nenujne posege bo treba začeti na novo, seznama ni mogoče kar prenesti'
08. 04. 2020 12.48
Zdravje prebivalcev se bo v daljšem obdobju brez izvajanja zdravstvenih storitev zelo verjetno poslabšalo in s tem tudi podražilo, je opozorila predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Zdenka Čebašek-Travnik. Po njeni oceni naročanje bolnikov po rahljanju omejevalnih ukrepov po sedanjem sistemu ne bo mogoče in ga bo treba začeti na novo.

Na Brniku pristal boeing 777 z zaščitno opremo iz Kitajske
07. 04. 2020 15.40
Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je ocenil, da je v državi trenutno dovolj zaščitne opreme za sprotne potrebe, še vedno pa nimamo večje zaloge, ki bi zadostovala za daljše obdobje. Pričakujemo sicer nove dobave, ki bodo povečale obstoječe zaloge. Na brniškem letališču pa je že pristal boeing 777, ki je prinesel zaščitno opremo iz Kitajske.

Kraljica Elizabeta II. nagovorila Britance: Lahko premagamo koronavirus
05. 04. 2020 10.13
Število smrtnih žrtev za covid-19 v svetu je preseglo 65.000, od tega jih je več kot 45.000 v Evropi. Skupaj je zbolelo več kot 1,1 milijona ljudi. Najhuje je trenutno v Evropi, a tudi v ZDA se razmere drastično slabšajo. Britanska kraljica Elizabeta II. je nagovorila prebivalce Velike Britanije in držav Commonwealtha glede širjenja novega koronavirusa.