bolniki

Družba, politika se mora odločiti, koliko je vredno človeško življenje

19. 06. 2020 06.00

Koliko je vredno človeško življenje starejših, se sprašuje eden najvidnejših strokovnjakov za področje demence, starizma, zdravnik nevrolog prof. dr. Zvezdan Pirtošek. Starejših od 80 let je že 115 tisoč Slovencev, čez 30 let jih bo vsaj dvakrat več. Dvakrat več bo tudi dementnih, že danes jih je blizu 50 tisoč. Prepuščeni so samim sebi, sistem pomoči starejših ne deluje, posebne geriatrične bolnišnice nimamo, geriatrični oddelki so izjema. Bo konec otroškega preigravanja politikov, ki jo vodi misel na volitve, ne pa jasno začrtana vizija življenja našega naroda?

V Istri bodo določili objekte za karanteno ali samoizolacijo turistov

19. 06. 2020 08.24

Potem ko v regiji, še posebej v Srbiji in BiH, spet hitro narašča število novih okužb z novim koronavirusom, zdaj še na Hrvaškem, kjer so bili do zdaj prepričani, da epidemijo dobro obvladujejo, opažajo, da se težava preliva tudi k njim, zato pristojni že razmišljajo o ukrepih, s katerimi bi zajezili drugi val, da ta ne bi še dodatno ohromil že tako slabe turistične sezone. Razlogov za ponovno zapiranje meje sicer še ne vidijo. Hrvaška civilna zaščita je sporočila, da bodo do torka mesta in občine v Istri določile objekte, ki jih bodo lahko uporabili za karanteno ali samoizolacijo turistov, za katere bo obstajal sumijo, da so okuženi.

Nemški znanstveniki: Krvna skupina lahko vpliva na potek covida-19

18. 06. 2020 14.06

Krvna skupina lahko vpliva na potek covida-19 pri posamezniku, so ugotovili znanstveniki z univerze v nemškem Kielu. V izsledkih, objavljenih v strokovni reviji New England Journal of Medicine, ugotavljajo, da je pri ljudeh s krvno skupino A skoraj 50 odstotkov večja verjetnost za težji potek bolezni kot pri tistih z ostalimi krvnimi skupinami.

Izkoriščanje pacientov: 40 evrov za 'običajno' zaščitno opremo pri zobozdravniku

17. 06. 2020 13.07

Kako je mogoče, da pacient pri zobozdravniku zasebniku za zaščitno opremo doplača 40 evrov? Še huje pa je, da pacient o dodatnih stroških pred obiskom zobozdravnika ni bil obveščen. In kakšno zaščitno opremo uporabljajo, da je znesek za enkratni obisk kar 40 evrov? Dodatek sicer zaračunavajo le redki zobozdravniki, ki so strošek opreme preložili na svoje paciente. Če vam je znesek zaračunal koncesionar, se lahko pritožite na ZZZS, kjer vam bodo znesek povrnili.

Prvo uspešno zdravilo proti koronavirusu, ki ga izdelujejo tudi v Sloveniji

16. 06. 2020 15.33

Poceni in široko dostopno zdravilo lahko pomaga rešiti življenja bolnikov, ki so hudo oboleli zaradi koronavirusa. Strokovnjaki iz Združenega kraljestva trdijo, da so nizki odmerki steroida deksametazon pomemben preboj v boju proti smrtonosnemu virusu. To zdravilo izdelujejo tudi v Sloveniji.

Študija: Potek covid-19 mogoče napovedati na podlagi krvne slike

11. 06. 2020 10.18

Kako hud bo potek obolenja s covidom-19 pri določenem bolniku , je mogoče že zgodaj napovedati na podlagi dveh tipov obrambnih celic v krvi, so pokazale ugotovitve raziskave na 40 obolelih v kitajskem Wuhanu, ki so jih tudi v Nemčiji s študijo potrdili na več bolnikih.

Posvet o dolgotrajni oskrbi: ključen izziv financiranje, bo potrebna nova dajatev?

10. 06. 2020 14.41

"V javnosti je nastal izjemno škodljiv vtis, da zdravniki v petih minutah zanemarimo vso svojo stroko in etiko, samo če nam minister pomaha z nekim listom." S temi besedami je imunolog Alojz Ihan opozoril na škodljive posledice nerazumevanja dogajanja v domovih za ostarele v času epidemije. V zdravniških vrstah tako znova zavračajo očitke o t.i. 'črnih seznamih' v DSO-jih. "Šlo je za popis zdravstvenega stanja prebivalcev v domovih," pravi predsednik Slovenske medicinske akademije. Pri predsedniku Pahorju je potekal tudi posvet o dolgotrajni oskrbi v Sloveniji. Pristojni minister je napovedal, da bodo do konca tega ali začetka naslednjega meseca pripravili osnutek zakona o dolgotrajni oskrbi za obravnavo v koaliciji. Udeleženci posveta so v en glas poudarjali pomen tega zakona, kot ključen izziv so izpostavili financiranje.

Dobra novica z Jesenic: vsi testi so negativni

10. 06. 2020 11.11

Brisi, ki so jih v torek odvzeli bolnikom in zaposlenim na enem od oddelkov jeseniške bolnišnice, so negativni. Čez teden dni bodo teste ponovili, so sporočili iz bolnišnice. So pa ponovno vzeli brise tudi 12 zaposlenim, ki so jih testirali že v petek.

Ameriška policija se krčevito upira reformam

10. 06. 2020 09.48

Včeraj so v ZDA pokopali Georgea Floyda, ki je s smrtjo pod kolenom belega policista postal nov simbol nasilja in rasizma v ameriški policiji. Ta je bila od nastanka vedno nasilna in vedno tarča reform. Protestniki so se teh naveličali, zdaj želijo vsaj močno skrčenje denarja za policijo, najbolj radikalni zahtevajo kar njeno ukinitev. Politiki, predvsem pri demokratih, previdno tipajo po tem novem tankem ledu.

Okužbo potrdili pri bolniku v jeseniški bolnišnici, primer tudi v Elanu

09. 06. 2020 11.57

V jeseniški bolnišnici je ponovno testiranje pokazalo na okužbo z novim koronavirusom pri enem od bolnikov na gastroenterološkem oddelku, kjer je delala okužena medicinska sestra. Rezultati ponovnih testov ostalih bolnikov so bili negativni. Danes je potekal ponoven odvzem brisov tudi pri zaposlenih, vsi izvidi pa so bili negativni. Okužen je tudi eden od zaposlenih v Elanu, 20 sodelavcev je zato v karanteni, ostali, ki so bili v isti izmeni, so napoteni na čakanje.

'Intenzivno zdravljenje starostnikov praviloma ne rešuje življenja, ampak podaljšuje trpljenje'

09. 06. 2020 11.38

Po razpravi o domnevno neustrezni obravnavi nekaterih starostnikov v času epidemije covid-19 in celo informaciji o seznamih, na podlagi katerih naj bi v domovih za starejše odločali, kateri oskrbovanci bodo v primeru okužbe z novim koronavirusom deležni bolnišničnega zdravljenja, so se v javnem pismu oglasili zdravniki. "Žal smo prišli do točke, ko podatki, predstavljeni v javnosti, izkrivljajo postopke obravnave, pomanjkanje vedenja pa lahko dolgoročno ustavi proces načrtovanja zdravljenja starostnikov in pacientov s kroničnimi, neozdravljivimi boleznimi," so navedli kot razlog, da so se oglasili.

Obvezno cepljenje za zdravstvene delavce in vpis v vrtec

08. 06. 2020 16.28

38 poslancev koalicijskih SMC, SDS in DeSUS se je podpisalo pod predlog novele zakona, v skladu s katerim bi morali biti vsi zdravstveni delavci cepljeni proti ošpicam, mumpsu, rdečkam, oslovskem kašlju, hepatitisu B in tudi sezonski gripi. Hkrati predlog novele določa, da otrok, ki niso opravili obveznega cepljenja, ne bi mogli vpisati v vrtce. Prav tako bi morali vsa obvezna cepljenja opraviti vsi, ki bi se želeli vpisati v šole in fakultete za delo v vzgoji, izobraževanju, zdravstvu ali socialno-varstvenih zavodih.

ZZZS svetuje: pred začetkom turistične sezone si uredite evropsko kartico

09. 06. 2020 15.09

ZZZS poziva vse zavarovance, naj pred začetkom turistične sezone uredijo evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja. Novosti ali sprememb, ki bi nastale zaradi epidemije koronavirusa, ni. Evropska kartica je brezplačna, naročite jo lahko na spletni strani ZZZS ali prek SMS sporočila. Za države, kjer evropska kartica ne velja, pa ZZZS svetuje sklenitev komercialnih zavarovanj, a pri tem opozarjajo, da ste pozorni na drobni tisk.

WHO presenetil: asimptomatski bolniki le redko širijo koronavirus

09. 06. 2020 08.57

Prenos novega koronavirusa s človeka, ki je okužen, a ne razvije simptomov, je zelo redek, so z novo ugotovitvijo, ki dosedanja prepričanja "postavlja na glavo", presenetili pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO). Trditev temelji na podrobnih poročilih iz različnih držav o sledenju stikom, poudarjajo. Še vedno pa velja, da oseba virus lahko širi, nekaj dni preden dobi prve simptome.

Nov naval na Infekcijsko kliniko: klopi vse bolj aktivni

04. 06. 2020 20.40

Po blagi zimi in topli pomladi so vedno bolj aktivni klopi, zato ni presenečenje, da na Infekcijski kliniki že zdravijo številne otroke in odrasle, zaradi bolezni, ki jih ti prenašajo. Daleč najbolj pogosta je lymska borelioza - pri najmlajših so letos obravnavali že okoli 100 primerov, pri odraslih pa vsako leto zboli več tisoč ljudi, kar nas uvršča v sam svetovni vrh. Manj je k sreči še bolj nevarnega klopnega meningoencefalitisa, kljub temu pa trenutno zdravijo tri odrasle v intenzivni enoti, obravnavali pa so tudi že šest otrok.

Odpoklic dimljenega lososa zaradi prisotnosti bakterije

04. 06. 2020 17.40

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je iz prodaje odpoklicala Despar dimljenega lososa v rezinah zaradi ugotovljene prisotnosti bakterije Listeria monocytogenes. Prisotnost bakterije je bila ugotovljena v okviru uradnega vzorčenja na prisotnost mikroorganizmov.

Pravi heroji zmage proti covidu-19: medicinsko osebje

02. 06. 2020 06.00

Zdravstveno osebje je v najtežjih trenutkih skrbelo za obolele. Medicinska sestra Sandra Vrhovac Đorđević je skupaj s sodelavci delala z bolniki, ki so bili priključeni na respiratorje. Koliko je trajala njena najdaljša izmena, kdaj ji je bilo najtežje in kaj meni o zahvalnem preletu slovenskih in ameriških 'lovcev' čez Slovenijo?

Ponovno dovoljeni obiski v (nekaterih) bolnišnicah, a omejitve ostajajo

31. 05. 2020 19.17

S koncem epidemije bodo postopno svoja vrata za obiskovalce odprle tudi bolnišnice. Te se sicer lahko same in vsaka zase odločijo, kdaj so pripravljene na varen sprejem obiskov. Tiste, ki bodo obiskovalce dovolile že jutri, pa so že napovedale, da bo na enega bolnika dovoljen le en zdrav obiskovalec, čas obiska pa bo omejen.

Testirali okoli 50 ljudi, ki so bili v stiku z okuženo sestro, vsi so negativni

29. 05. 2020 13.04

Z ljubljanske infekcijske klinike, kjer so v sredo pri medicinski sestri potrdili okužbo s koronavirusom, prihajajo dobre novice. Nobeden od okoli 50 zaposlenih in bolnikov, ki so bili z njo v stiku, namreč po prvem testiranju ni okužen. Znova jim bodo brise odvzeli čez sedem in nato čez 14 dni.

'Vsi starejši, ki so potrebovali bolnišnično zdravljenje, so ga dobili'

27. 05. 2020 10.20

Vsi oskrbovanci domov za ostarele, ki so bolnišnično zdravljenje potrebovali, so ga tudi dobili, so na novinarski konferenci zatrjevali pristojni. Beovičeva je poudarila, da je bolnišnično zdravljenje smiselno le, ko lahko oboleli tam dobi zdravljenje, ki ga drugje ne more prejeti. A tudi zdravljenje v bolnišnici ima svoja tveganja. "Premeščanje v bolnišnico samo zato, ker so okuženi z novim koronavirusom, ni smiselno," je dejala. V domovih za starejše je umrlo 52 odstotkov vseh smrtnih žrtev koronavirusa v Sloveniji.

Končna odločitev glede vrnitve v šolo vseh šolarjev in dijakov predvidoma v četrtek

26. 05. 2020 06.19

V Sloveniji v zadnjih 24 urah niso potrdili nobene nove okužbe s koronavirusom, zaradi bolezni covid-19 se v bolnišnici zdravi le še devet ljudi. Kdaj se bodo v šolske klopi vrnili vsi šolarji, tudi srednješolci, se ob vse večji normalizaciji življenja sprašujejo starši, pa tudi dedki in babice, ki tudi čuvajo vnuke. Psiholog Kristijan Musek Lešnik meni, da bi morala država težiti k temu, da se to zgodi čim prej. Sestanek na ministrstvu za izobraževanje glede morebitne vrnitve v šole sicer še ni prinesel končne odločitve.

Slovenski rokometaši prebili led: prvi skupni trening na Kodeljevem

26. 05. 2020 13.54

Slovenski rokometaši so prebili led. Po januarskem evropskem prvenstvu na Švedskem in Norveškem ter v Avstriji ter trimesečnem prisilnem premoru po izbruhu epidemije novega koronavirusa so v hramu slovenskega rokometa na Kodeljevem opravili prvi skupni trening. Vodstvo elitne izbrane vrste jih je seznanilo z načrti v bližnji prihodnosti.

Bi bilo z drugačnimi ukrepi manj žrtev med starostniki?

25. 05. 2020 18.25

Več kot 80 odstotkov umrlih zaradi koronavirusne bolezni je bilo stanovalcev domov starejših občanov. Bi bilo žrtev manj, če bi vse okužene starostnike iz domov, ki so v času epidemije postali žarišča širjenja virusa, premestili v bolnišnice? Na to, da je vlada z odločitvijo, da okužene zadrži v domovih, naredila napako, so že pred tedni opozarjali direktorji zavodov. Da bi bilo zanje bolje poskrbljeno v bolnišnicah, je prepričan tudi nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber.

Avtopsija žrtev covid-19: na udaru pljuča, ledvice, srce in živčni sistem

21. 05. 2020 10.16

Ko se je na začetku leta novi koronavirus začel iz Kitajske pospešeno širiti po svetu, se je govorilo o "skrivnostni pljučni bolezni". Več mesecev pozneje, ko se je po svetu z virusom okužilo že skoraj pet milijonov ljudi, je o bolezni znanih vse več podatkov, med drugim da bolezen ne napade le pljuč.

Samoplačniško testiranje že možno v Novem mestu, Celju in Mariboru, zanimanje veliko tudi v Ljubljani

20. 05. 2020 10.59

V novomeški in celjski bolnišnici ter ZD Maribor je samoplačniško testiranje za okužbo z novim koronavirusom že mogoče, na kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana pa bodo začeli jutri. Cena je dobrih 90 evrov, izvid pa dobite v roku 24 ur po odvzemu brisa. Vladni podatki medtem kažejo, da je bilo v torek opravljenih 981 testiranj, okužbo pa so potrdili pri eni osebi. Umrl ni nihče.

V Sloveniji uradno 21 primerov aktivnih okužb z novim koronavirusom

19. 05. 2020 17.54

V ponedeljek so opravili 1128 testiranj na okužbo z novim koronavirusom, pri čemer so potrdili eno okužbo, so sporočili z vlade. Umrl ni noben bolnik s covidom-19. Na bolnišničnem zdravljenju ostaja 24 bolnikov s covidom-19, od tega pet na intenzivni terapiji, eno osebo pa so v ponedeljek odpustili v domačo oskrbo.

Izpuščaji na nožnih prstih še en možen znak okužbe z novim koronavirusom

19. 05. 2020 18.32

Raziskovalci skušajo razvozlati še eno uganko glede novega koronavirusa. Ameriški dermatologi v zadnjem času obravnavajo veliko bolnikov z nenavadnimi izpuščaji na nožnih prstih, ki spominjajo na ozebline. Študije, ki so jih opravili na bolnikih v Italiji in Španiji, so pokazale, da so imeli bolniki s covidom-19 pogosto različne kožne izpuščaje.

Remdesivir morda že kmalu z dovoljenjem za promet v EU

18. 05. 2020 20.57

Zdravilo remdesivir bi lahko že v prihodnjih dneh prejelo dovoljenje za promet v EU, je napovedal prvi mož Evropske agencije za zdravila (EMA) Guido Rasi. Trenutno lahko to zdravilo nekateri bolniki prejmejo v okviru t. i. sočutne uporabe. Uporabo zdravila so sicer že odobrili v ZDA in na Japonskem.

V Italiji prvič po 70 dneh v enem dnevu manj kot sto mrtvih zaradi covida-19

18. 05. 2020 15.15

Življenje v Italiji se počasi vrača v obdobje pred epidemijo novega koronavirusa. Prvič po 10. marcu gredo Italijani lahko na kavo v bar, na kosilo v restavracijo, k frizerju ali k maši. Prvič od začetka marca pa so v enem dnevu zabeležili manj kot sto mrtvih zaradi koronavirusne bolezni. Kot je sporočila italijanska civilna zaščita, je danes zaradi covida-19 umrlo 99 ljudi, še v nedeljo 145.

Skoraj vsak četrti odrasli človek na svetu živi s hipertenzijo

17. 05. 2020 07.49

Obeležujemo svetovni dan hipertenzije, ki ozavešča ljudi o krvnem tlaku in zdravem načinu življenja. Približno tretjina odraslih ima arterijsko hipertenzijo oz. zvišan krvni tlak, ki je resno stanje, saj povečuje tveganje za bolezni srca, možganske kapi in ledvične bolezni.