bolniki

V ZDA odobrili nov antidepresiv
06. 03. 2019 12.37
Ameriška agencija za zdravila je v torek prižgala zeleno luč za prodajo novega antidepresiva. Gre za derivat ketamina v obliki pršila za nos, novost pa so predstavili kot revolucijo v zdravljenju depresije. Pršilo, ki vsebuje esketamin, bo na voljo le tistim bolnikom, ki se ne odzivajo na običajna zdravila za depresijo.

Redke bolezni: izmenjava strokovnih znanj in uvajanje novih, zelo dragih zdravil
28. 02. 2019 06.30
Zadnji dan v februarju je namenjen osveščanju o redkih boleznih. Posledice le-teh so za bolnike in njihove družine zelo hude, saj so te bolezni praviloma neozdravljive, se pa stroka in zdravstvene oblasti v primeru redkih bolezni soočajo s hitrim razvojem medicine, ki mnogim bolnikom že omogoča ustvarjalno življenje. Pri tem je ključno mednarodno deljenje znanja in izkušenj.

'Znanje o hrani je v vrtcih, šolah, domovih za ostarele ... večinoma slabo'
23. 02. 2019 07.00
Ob robu afere z mesom je novinarka Petra Čertanc Mavsar za rubriko 24UR Inšpektor preverjala, kako pride meso od kmetije in klavnice do vaših krožnikov. In kakšno meso jemo. Dejstvo je, da javni zavodi, vrtci, bolnice, šole, domovi za ostarele ... težko naročajo samo kakovostno ali slovensko, tudi če bi to želeli. To pripovedujejo tudi v teh zavodih.

KOMENTAR: 'Bolečina je znak nestrokovnega zdravljenja.' Nekaj je treba storiti
22. 02. 2019 21.24
Težko je najti pravo besedo, ki bi opisala, kaj so prestajali 20-letna Sanja Pertoci in njena družina. Sanja je umirala zaradi raka, ki je podivjal, ki se ga menda ni moglo več ukrotiti. Vsi poskusi so bili neuspešni. Predstavljajte si mlado bitje, ki je komaj malo manj sramežljivo začelo gledati v svet, pa je že prišlo pred tista vrata, od koder ni več vrnitve, je boleče. Takšnih zgodb si ne želimo. S takšno zgodbo nihče od novinarjev ne želi imeti opravka, vključno z mano.

Hrvaška predsednica pomilostila obsojenca, ki je gojil konopljo
22. 02. 2019 20.39
Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović je potrdila, da je podpisala pomilostitev 41-letnega Huanita Luksetića, ki je bil konec januarja obsojen na dve leti zapora zaradi gojenja marihuane. Luksetić je zbolel za multiplo sklerozo in je marihuano gojil za lastne potrebe, a je sodišče presodilo, da je bila droga namenjena prodaji.

UKC Ljubljana marca začenja s tretjo fazo gradnje kirurškega bloka
22. 02. 2019 13.15
Univerzitetni klinični center Ljubljana je z ministrstvom za zdravje in izbranim izvajalcem podpisal pogodbo za tretjo fazo gradnje urgentnega kirurškega bloka. Gradnja se bo pričela v marcu, čeprav pa bo izvajalec gradbišče zaščitil, se v prvih mesecih pričakujejo motnje, hrup in tresljaje.

Nov primer ponarejene diplome: medicinska sestra iz trboveljske bolnišnice
21. 02. 2019 21.20
Po primeru iz izolske bolnišnice se je pojavil nov primer ponarejene diplome v slovenskem zdravstvu. Pred mesecem dni je namreč medicinsko sestro s ponarejeno diplomo razkrilo tudi vodstvo trboveljske splošne bolnišnice. Ženska se je tam zaposlila s ponarejeno diplomo, da nekaj ni prav, pa so posumili, ko je kadrovska služba preverjala predložene dokumente.

Toplo vreme umirilo gripo, a intenzivni oddelki še vedno pokajo po šivih
19. 02. 2019 14.46
Višje temperature so ustavile porast obolelih za gripo v letošnji intenzivni epidemiji gripe, ki je terjala tudi mlado življenje, pred gripo zdravega 38-letnega moškega. Samo v ljubljanskem kliničnem centru je umrlo 30 ljudi. Še vedno pa so prav zaradi obolelih za gripo in hudih zapletov, ki so sledili, prepolni intenzivni oddelki, kjer so na robu zmogljivosti – tako opreme kot kadra.

Preskakovanje čakalnih vrst: Janša in Malovrh nista priznala krivde
19. 02. 2019 14.47
Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je nadaljevalo sojenje za soobtožene v aferi domnevnega podkupovanja za preskakovanje čakalnih vrst v UKC Ljubljana. Zdravnika Rado Janša in Tomaž Malovrh, ki ju obtožnica bremeni nedovoljenega sprejemanja daril, krivde nista priznala.

Venezuela od blizu: životarjenje, hiperinflacija, kolaps zdravstvenega sistema, ....
18. 02. 2019 19.17
Ljudje životarijo, nemalokrat so brez vode in elektrike, v državi vlada huda hiperinflacija, zdravstveni sistem je kolapsiral. Zdravil, medicinske opreme in pripomočkov ni, ledvični bolniki umirajo, ker ne morejo na dializo, bolniki z rakom so brez obsevanj. Tako katastrofalne razmere v Venezueli opisuje novinarski kolega z Dela, ki je politično, gospodarsko in humanitarno krizo spremljal od blizu.

Letošnja gripa nevarnejša, bolnišnice pokajo po šivih
13. 02. 2019 20.10
Intenzivne enote po vse več slovenskih bolnišnicah pokajo po šivih zaradi obolelih za gripo. Le s skrajnimi napori zdravnikov in medicinskih sester za zdaj še obvladujemo razmere, pravijo tako v Ljubljani kot na Jesenicah. Letošnja gripa je nevarnejša, ne le pri starejših in kroničnih bolnikih, tudi pri zdravih mladih ljudeh.

Pojavnost pnevmokoknih okužb pri nas med najvišjimi v EU
12. 02. 2019 07.00
Ne le gripa, v zimskem času krožijo tudi druge nalezljive bolezni. Ena od teh so pnevmokokne okužbe, ki povzročajo hude zdravstvene težave – med drugim pljučnice, okužbo krvi in vnetje možganskih ovojnic. V Sloveniji je pojavnost teh okužb v primerjavi z drugimi evropskimi državami kar trikrat, pri otrocih celo petkrat višja. Razlog je predvsem v slabi precepljenosti.

V UKC Ljubljana za gripo umrlo 29 oseb, med njimi tudi zdrav mlajši moški
12. 02. 2019 13.45
Epidemija gripe je na vrhuncu. Zaenkrat je le malo bolj pogosta kot prejšnja leta, je pa žal več hospitaliziranih bolnikov. Pogosti so namreč zapleti zaradi pljučnice. Žal so ti lahko zelo hudi, tudi usodni, pa ne samo za starejše kronične bolnike.

'Direktorji so mi zagotovili, da primarno zdravstvo ne razpada'
11. 02. 2019 07.54
"Vprašal sem jih, kakšno je stanje in zagotovili so mi, da primarno zdravstvo ne razpada," je po sestanku z direkorji zdravstvenih domov dejal minister za zdravje Samo Fakin. Razmere v primarnem zdravstvenem varstvu so v zadnjih dneh razdelila mnenja zdravniških organizacij ter ministrstva za zdravje in ZZZS glede obremenjenosti zdravnikov.

20-letna Daša epilepsije nikoli ni skrivala. Po operaciji na Češkem ozdravela
11. 02. 2019 09.55
Okoli 15.000 Slovenk in Slovencev naj bi imelo epilepsijo. To je ena najpogostejših nevroloških bolezni. Pri nas operativnega zdravljenja še nimamo, zato bolnike s trdovratno epilepsijo - teh je okoli tretjina - pošiljamo na operacijo v tujino. Na mednarodni dan je o izkušnji z boleznijo spregovorila 20-letna Daša.

Penolog: Zapori niso narejeni zato, da iz njih ne bi nihče pobegnil
09. 02. 2019 07.00
"Tam, kjer ni izhoda, so ljudje pripravljeni narediti vse za to, da ga dobijo. Kaj boš pa naredil, če imaš odprta vrata? In zakaj rabiš žago? Koga boš pretepel? Saj ga ni treba. Greš skozi vrata, istočasno ti pa jaz zaupam, da prideš nazaj. In potem boš prišel nazaj," pravi penolog Dragan Petrovec, ki je – tudi na podlagi izkušenj – prepričan, da bi bolj liberalen zaporniški sistem Sloveniji prinesel večjo varnost.

Minister za zdravje: Vtis, da množično primanjkuje zdravnikov, ne drži
07. 02. 2019 07.51
Po številnih opozorilih o obremenjenosti zdravnikov sta se odzvala tako Fides kot minister za zdravje Samo Fakin. Fides je izrazili podporo zdravnikom na primarni ravni. Predlagali bodo spremembo uredbe o povečanem obsegu dela, ki se bo nanašala izključno na delo zdravnikov po standardih in normativih. Minister pa miri, da razmere v zdravstvenem sistemu niso kritične.

Nova pridobitev, novo olajšanje za ledvične bolnike
07. 02. 2019 11.13
Ledvični bolniki, ki trpijo za ledvičnimi kamni, bodo imeli odslej na voljo prijaznejši način za odstranjevanje ledvičnih kamnov. Klinični oddelek za urologijo Kirurške klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana je namreč v uporabo prevzel sodoben sistem ESWL za zunajtelesno drobljenje ledvičnih kamnov. Gre za minimalno invazivno, nekirurško metodo zdravljenja.

'Žrtvoval' svoje dolge lase
06. 02. 2019 06.00
Priljubljeni kolumbijski zvezdnik Maluma, ki so ga v preteklosti že večkrat kritizirali zaradi besedil pesmi, videospotov in videza, je s posebno gesto presenetil marsikoga. 25-letnik se je poslovil od svojih dolgih las. Za to odločitev je imel zelo dober, srčen razlog.

'Z vsakim specialistom, ki odide, ostane 1500 bolnikov brez kakovostne oskrbe'
05. 02. 2019 17.24
Ministrstvo za zdravje predlaga spremembo kolektivne pogodbe tako, da bi zdravniki z več opredeljenimi bolniki dobili višje plačilo. Tak model že velja za zasebnike in deluje, je pojasnil minister Fakin. Kadrovska podhranjenost v številnih zdravstvenih domovih vodi v izgorelost zdravnikov na primarni ravni, kar pospešuje odhajanje iz "prvih bojnih vrst", pa poudarjajo v sindikatih.

Pojavnost raka v Sloveniji se je v zadnjih 20 letih podvojila
04. 02. 2019 08.22
4. februarja obeležujemo svetovni dan boja proti raku, ki letos poteka pod geslom "Sem in bom". Gre za triletno kampanjo, ki poziva k osebni zavezanosti vsakega posameznika in predstavlja moč vsakega od nas, da zmanjšamo dejavnike tveganja za rakave bolezni. Med njimi ostajajo najpogostejši kajenje, prekomerno pitje alkohola in debelost.

Požar v jeseniški bolnišnici: zažgal naj bi se eden od bolnikov
29. 01. 2019 15.48
V jeseniški bolnišnici je okoli 15. ure popoldan zagorelo. Po naših informacijah naj bi se zažgal eden od bolnikov, ogenj pa se je nato razširil še na drugega bolnika. Oba sta umrla. Še ena oseba je utrpela hude opekline in je v kritičnem stanju. Pri evakuaciji so ključno vlogo odigrali zaposleni, ki so bolnike evakuirali še pred prihodom gasilcev.

V UKC Ljubljana že 400 primerov gripe. Postelje polne, bolniki tudi na zasilnih ležiščih
29. 01. 2019 10.51
Sezona gripe in drugih respiratornih okužb se bliža vrhuncu. Na Golniku so zabeležili že več smrtnih primerov zaradi gripe. Medtem bolnišnice omejujejo obiske, v ljubljanskem kliničnem centru pa so do preklica celo prepovedali vse obiske. Samo v zadnjem mesecu so namreč potrdili kar 400 primerov gripe pri bolnikih, ki so se zdravili pri njih.

Stroški bele zalivke niso v celoti pokriti iz blagajne ZZZS
28. 01. 2019 13.04
V odboru za zobozdravstvo pri zdravniški zbornici in v sindikatu zobozdravnikov opozarjajo, da še vedno ni urejeno področje belih zalivk pri otrocih, nosečnicah in doječih materah, saj da stroški materiala niso v celoti pokriti iz blagajne ZZZS. Prav tako so prepričani, da zobozdravniki niso krivi za dolge čakalne vrste v zobozdravstvu.

V UKC Ljubljana bolnike z gripo usmerjajo na infekcijsko kliniko
19. 01. 2019 17.35
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana bolnike z gripo, ki prihajajo v Bolnico dr. Petra Deržaja, usmerjajo na infekcijsko kliniko, saj je oddelek za gripo v omenjeni bolnišnici z 20 posteljami že poln, je po rednem obisku ključnih oddelkov, vseh intenzivnih terapij in urgenc povedal direktor UKC Ljubljana Aleš Šabeder.

Najhujša epidemija gripe na Hrvaškem v zadnjih desetih letih
18. 01. 2019 12.21
Na Hrvaškem se soočajo z najhujšo epidemijo gripe v zadnjih desetih letih. Zabeležili so že sedem smrtnih primerov. Največji problem je v tem, da tega virusa na Hrvaškem ni bilo že nekaj let, zato je del prebivalstva izgubil odpornost nanj. Zaradi porasta pojava gripe in drugih virusnih okužb tudi v naših bolnišnicah omejujejo obiske.

'Moj čas se še ni iztekel, še me čaka življenje, in to lepo!'
13. 01. 2019 08.00
Vse se je začelo z zobobolom. Na lep, sončen dan se Urši Ulaga niti sanjalo ni, da bo poletni dopust prekinila bolezen, da bo njeno življenje viselo na nitki, da bo minilo več tednov, preden bo spet videla dveletnega sina.

Bo onkološki inštitut za svoje bolnike uredil prostor za kajenje?
10. 01. 2019 18.47
V bolnišnici sicer - tako kot v vseh ostalih v Sloveniji - velja popolna prepoved kajenja, in tudi na onkološkem inštitutu zagovarjajo vizijo družbe brez cigaret. Toda njihovi bolniki, ki so tudi strastni kadilci, kljub temu kadijo - v pižamah v parku pred bolnišnico. Da bi jih obvarovali vsaj pred slabim vremenom, v inštitutu razmišljajo, da bi v parku zgradili poseben prostor za kajenje. Mnenja o tem pa so zelo deljena.

Nenujne storitve bodo zaračunavali tudi v gorenjskih ambulantah
09. 01. 2019 11.28
Ambulante nujne medicinske pomoči in dežurne ambulante na Gorenjskem bodo s ponedeljkom začele zaračunavati nenujne storitve. Ugotavljajo namreč, da k njim prihaja vse več bolnikov z nenujnimi stanji, kot so otiščanci, vraščeni nohti ali klopi, ki jih je treba odstraniti. Nekateri se za obisk dežurne ambulante ali urgence odločajo zgolj zato, da se izognejo čakanju pri svojem zdravniku.

Na URI - Soča dobili pomembno pridobitev za učinkovitejšo rehabilitacijo
07. 01. 2019 16.30
V URI - Soča so v uporabo predali novo napravo za robotizirano vadbo hoje lokomat. Namenjena je vadbi gibalnih funkcij s podprto, avtomatizirano in računalniško vodeno hojo bolnikov z različnimi okvarami osrednjega in perifernega živčnega sistema, ki še niso zmožni samostojno stati ali hoditi.