bolniki

Sezona gripe je tu, obiske omejili tudi na UKC Maribor

07. 01. 2019 12.06

Zaradi pojava gripe in drugih virusnih obolenj so v UKC Maribor omejili obiske. Pri pacientih je lahko zgolj ena zdrava odrasla oseba, obiske v porodnišnici pa priporočajo le možu oziroma partnerju in sorojencem. Za omejitev obiskov so se sicer pred dnevi že odločili tudi v Ljubljani in na Jesenicah.

Zdravniki obravnavali otroka, ki je imel v krvi 2,2 promila alkohola

01. 01. 2019 11.46

Nujni medicinski pomoči v UKC Ljubljana ter v Mariboru sta na najdaljšo noč v letu nekajkrat nudili pomoč zaradi poškodb s pirotehničnimi sredstvi in zaradi opitosti. Dežurni zdravniki na Pediatrični kliniki so v sprejemni ambulanti obravnavali 14 otrok, od tega so jih na oddelek sprejeli deset. Štiri otroke so obravnavali zaradi alkohola oziroma drog.

Kako pozdraviti alkoholnega mačka?

01. 01. 2019 08.36

Praznovanje najdaljše noči v letu in prihod novega leta pospremi tudi kakšen kozarec alkohola preveč, kar s težko glavo in presušenimi usti obžalujemo predvsem dan kasneje. Alkoholnega mačka bomo najhitreje pregnali z izdatnim zajtrkom, obilo tekočine in počitkom.

Visoka onesnaženost zraka v Ljubljani in Novem mestu

30. 12. 2018 11.28

Opozorila zaradi onesnaženega zraka po Sloveniji. Najvišje vrednosti so namerili v Ljubljani in Celju. Zaradi pirotehnike se bo stanje še poslabšalo. Na kaj morajo biti pozorni predvsem bolniki, starejši in otroci?

Umrl dveletni jemenski deček: 'Bil je luč svetlobe za vse nas'

29. 12. 2018 15.35

Le deset dni potem, ko so njegovi materi končno dovolili vstop v ZDA, da se je lahko poslovila od njega, je v bolnišnici v Oaklandu umrl dveletni jemenski deček, ki se je rodil z možgansko boleznijo. "V svojem kratkem življenju je bil luč svetlobe za vse nas v boju proti ksenofobiji in ločevanju družin," so povedali njegovi bližnji.

Tajska legalizirala konopljo za medicinsko rabo

25. 12. 2018 17.30

Tajski parlament je potrdil spremembo zakona o narkotikih iz leta 1979 in s tem legaliziral uporabo konoplje za medicinske in raziskovalne namene. Gre za prvo legalizacijo te rastline v državi z najstrožjimi zakoni glede drog na svetu.

'Zdravnik postaja delavec za tekočim trakom'

21. 12. 2018 09.07

Vse večje administrativne preobremenitve po opozorilih zdravnikov vplivajo na njihovo delo. "V slovenskem zdravstvu je preveč birokracije, ki uničuje odnos med zdravnikom in njegovim pacientom," že dalj časa poudarjajo družinski zdravniki.

'Želi le videti svojega sina in ga poljubiti preden odide'

20. 12. 2018 15.58

Shaima Swileh iz Jemna je po več mesecih le prispela v ZDA, kjer se bo lahko poslovila od svojega umirajočega dveletnega sina. Po javni prošnji njenega moža ji je ameriško zunanje ministrstvo le odobrilo vizo, ki so jo zaradi prepovedi potovanj sprva zavrnili. Čas za njenega sina pa se je iztekal.

'Utrujena in izčrpana': zdravniki imajo vse manj časa za bolnika

18. 12. 2018 16.22

"Danes sem utrujena. Utrujena, izčrpana bolj psihično kot fizično, zmozgana, zgarana. In ne edina." S temi besedami svojo pripoved začenja zdravnica Staška Kocjančič, ki je v svojem zapisu na družbenem omrežju Facebook izpostavila preveliko breme birokracije in papirologije, s katerim se morajo vsakodnevno soočati zdravniki.

Šarec: Samo metanje denarja v sistem težav ne bo rešilo

17. 12. 2018 14.17

Poslanka NSi Iva Dimic je premiera Marjana Šarca vprašala, kako bo vlada rešila program otroške srčne kirurgije, da bo varen za obolele otroke, in kako bo povrnila zaupanje ljudi v zdravstveni sistem. Šarec pa je odgovarjal tudi na vprašanje poslanca Levice Mihe Kordiša o večmilijonskem poslu nakupa oklepnikov oshkosh.

Našli skupen jezik: urgentna služba za odrasle le še v UKC

07. 12. 2018 14.16

Po zapletih glede selitve dežurne službe za odrasle na le eno lokacijo sta se vodstvi UKC Ljubljana in Zdravstvenega doma Ljubljana dogovorili, da bodo bolniki pomoč v soboto lahko poiskali le enoti splošne nujne medicinski pomoči ZD Ljubljana v kliničnem centru. Ob večji obremenitvi pa bodo ponovno vzpostavili urgentno ambulanto zunaj UKC.

Kdo je kriv za še eno drago in neuspešno reševanje otroške kardiologije?

05. 12. 2018 17.08

Nacionalni inštitut za otroške srčne bolezni, ki ga zapuščata še kirurg Gregorič in strokovnjak za varnost v zdravstvu Robida, očitno klavrno končuje svojo zgodbo. Kljub temu, da je bilo že poleti praktično jasno, da do dogovora med inštitutom in UKC ne bo, je Cerarjeva vlada odobrila še dodatnih 1,7 milijona evrov sredstev. Naši najmlajši bolniki tako še vedno čakajo na ustrezno rešitev.

Zaradi selitve nujne medicinske pomoči na ljubljansko urgenco na nogah tudi pristojno ministrstvo

03. 12. 2018 11.57

Na selitev sobotne dežurne službe za odrasle iz zdravstvenega doma Metelkova v prostore ljubljanske urgence, s katero se pristojni v UKC ne strinjajo, so se odzvali tudi na ministrstvu za zdravje. Kot so pojasnili, z omenjeno odločitvijo niso bili uradno seznanjeni, ob tem pa poudarjajo, da je takšen prenos treba izvesti premišljeno in postopoma, pred selitvijo dejavnosti pa je potreben medsebojen dogovor med obema izvajalcema, ki zagotavljata nujno medicinsko pomoč na primarni in sekundarni ravni.

Nov dosežek slovenskih srčnih kirurgov

30. 11. 2018 08.19

Prvič so v Sloveniji srčni kirurgi pri končni odpovedi srca vstavili mehanično podporo skozi dva minimalna reza na prsnem košu, kar pomeni, da ni bil potreben celoten prerez grodnice.

Hiv je ob pravočasni diagnozi obvladljiva bolezen

27. 11. 2018 18.04

Z dostopnostjo do učinkovitih zdravil in ob pravočasni diagnozi je okužba z virusom hiv dandanes obvladljiva bolezen. Pri uspešnem zdravljenju virus ni prenosljiv, a stigma do bolnikov v družbi ostaja, so poudarili na okrogli mizi.

Respiratorna obolenja ogrožajo otroke, starejše in bolnike

21. 11. 2018 20.41

Na pohodu so respiratorna obolenja, ki pri zdravih odraslih lahko minejo brez večjih težav, pozorni pa morajo biti otroci in starejši ter kronični bolniki. Največ majhnih otrok zboli zaradi respiratornega sincicijskega virusa, ki je najpogostejši povzročitelj bronhiolitisov, pljučnic in krupa pri otrocih, starih do dveh let, pri otrocih z astmo in tistih z oslabljenim imunskim sistemom.

Zvezdnik obeležil 13 let življenja z diabetesom

18. 11. 2018 13.24

26-letni Nick Jonas že 13 let živi z avtoimunsko boleznijo. Na svojem instagram profilu je delil fotografijo, pod katero je opisal, kakšno je zdaj njegovo življenje in kako hvaležen je, ker so zdravniki pred 13 leti pravočasno odkrili vzrok njegovega naglega izgubljanja kilogramov.

Posledice požarov v Kaliforniji bo v naslednjih 20 letih občutilo 82 milijonov ljudi

15. 11. 2018 20.32

Zaradi smrtonosnih požarov v Kaliforniji, ki so do zdaj terjali že 58 življenj, še 130 je pogrešanih, se nad tamkajšnjim območjem vali gost oblak dima. V njem se nahajajo strupeni plini in drugi škodljivi delci, ki utegnejo pustiti posledice na več kot 80 milijonov prebivalcev še naslednjih 20 let.

V prvih letih bolezni izgubljamo kilometre, da lahko na koncu lovimo pomembne milimetre

14. 11. 2018 06.00

V Sloveniji je imelo lani okoli 131.000 oseb ugotovljeno sladkorno bolezen, število vseh, tudi tistih z neugotovljeno boleznijo, pa bi lahko znašalo od 154.000 do 175.000. Zdravila za zniževanje glukoze v krvi je prejemalo 111.400 oseb, izdatki za zdravila, ki se predpisujejo na recept, pa so leta 2016 znašali več kot 30 milijonov evrov.

Svojci oziroma bolniki in ZZZS od Radana zahtevajo odškodnino

07. 11. 2018 20.10

Sedem, deset in stotisoč evrov zahtevajo bolniki oziroma svojci, ker jih je Ivan Radan v času zdravljenja na Nevrološki kliniki v Ljubljani fotografiral oziroma snemal. Zavod za zdravstveno zavarovanje pa od Radana zahteva 17.353 evrov, ker naj jih bi oškodoval s predpisovanjem večjega števila receptov.

V podporo Movembru z brki tudi slovenski zvezdniki

07. 11. 2018 10.13

Alen Kobilica, Vid Valič, David Urankar, Neisha, Rebeka Dremelj in Nina Ivanič opozarjajo, kako pomembno je na prvo mesto postaviti svoje zdravje.

Zdravje v Sloveniji: revnejši umirajo prej

06. 11. 2018 07.03

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje lahko moški na Gorenjskem pričakujejo, da bodo živeli 3,3 leta dlje kot v Prekmurju, ženske pa dve leti dlje. Revščina vpliva na vse vidike življenja, tudi na zdravje človeka. Še več, ravno zaradi svojega vpliva na zdravje skrajšuje pričakovano življenjsko dobo.

'Boljše se je zaščititi, kot pa biti bolan'

05. 11. 2018 11.23

Cepljenje proti gripi je dokazano najbolj učinkovit ukrep za preprečevanje obolevnosti in zapletov, ki so lahko posledica gripe. Na to opozarjajo tudi na ministrstvu za zdravje, kjer so se nekateri zaposleni cepili proti gripi, med njimi tudi minister Samo Fakin.

Kaj na smrtni postelji od svojcev potrebuje umirajoči?

01. 11. 2018 07.00

Smrt danes dojemamo kot poraz, kar pa umirajočim ni v pomoč. Svojci se nemalokrat soočajo z občutki krivde, da za umirajočega ne naredijo dovolj. Ti pa pogosto do zadnjega diha bijejo bitko in se zato, da bi ustregli bližnjim in čim dlje ostali aktivni, trudijo preko svojih zmožnosti, namesto da bi se v miru pripravili na trenutek slovesa.

Nemški zdravstveni tehnik priznal 100 umorov

30. 10. 2018 13.57

Nekdanji nemški zdravstveni tehnik, ki ga obtožnica bremeni umora 100 bolnikov, je danes ob začetku sojenja priznal krivdo za očitane zločine. Krvava dejanja 41-letnega Nielsa Högla so pretresla Nemčijo, saj gre za enega najhujših primerov množičnih umorov v tej državi po drugi svetovni vojni.

Kako je videti gojenje konoplje in priprava zdravil iz nje?

28. 10. 2018 07.34

Konopljo in pripravke iz nje uporablja vse več ljudi. Kako poteka gojenje medicinske konoplje, kje v Sloveniji jo gojijo? Kako v lekarni pripravljajo zdravila, kaj lahko dobijo bolniki na recept, kaj povrne zavarovalnica, kaj vse bi veljalo spremeniti, da bi bilo stanje boljše? O tem v drugem delu zgodbe o konoplji za zdravstvene težave.

Kako kuriti, da bo bolje gorelo in da bo manj izpustov?

29. 10. 2018 06.00

"S pravilnim kurjenjem v malih kurilnih napravah vplivamo na boljšo kakovost zraka in varovanje zdravja," se glasi glavno sporočilo Arsa in NIJZ v času, ko se začenja kurilna sezona. In prav v tem času v Sloveniji pogosto prihaja do preseganja trdnih delcev PM10 v zraku. Glavna vzroka za to pa sta nepravilno kurjenje in uporaba zastarelih malih kurilnih naprav.

Pri katerih stanjih konopljini pripravki res učinkujejo?

20. 10. 2018 07.00

Marihuana oziroma trava oziroma kanabis, pa hašiševo olje, smola, različni pripravki iz konoplje in CBD (ki je za razliko od THC ni psihoaktiven) ... Zadnje čase vse pogosteje vse več ljudi v želji, da bi pozdravili kakšno bolezen ali da bi si pomagali pri različnih tegobah, jemlje nekaj od naštetega. Nekatere stvari so povsem legalne in se jih dobi tudi v trgovinah, nekatere na črnem trgu, ki cveti.

Več kot trem četrtinam otrok je jemanje CBD-ja pomagalo

19. 10. 2018 06.00

Epilepsija. Ima jo vsak 150. človek, je ena najpogostejših nevroloških bolezni, zlasti pri otrocih. Približno tretjina teh otrok ima trdovratno epilepsijo, kar pomeni, da vsaj dve standardni, pravilno izbrani protiepileptični zdravili nista bili uspešni. Takšne otroke dr. David Neubauer s Pediatrične klinike dopolnilno zdravi s CBD-jem.

Fakin: V zadnjih 10 letih se je število zdravstvenih delavcev povišalo za 4000

18. 10. 2018 13.33

Podatki kažejo, da je zaposlenih v zdravstvu za okoli 4000 več kot pred desetletjem, število obravnav pa se ni bistveno povečalo, je dejal minister za zdravje Samo Fakin. Zaposlenih je tudi 2000 medicinskih sester več kot pred desetimi leti, število ur, ki jih zdravnik opravi z bolniki, pa se je v tem času zmanjšalo za najmanj en mesec na leto, trdi.