bolniki

Zaradi nesoglasij bodo v Šmarjeških Toplicah ostali brez zdravnice

18. 10. 2018 10.49

Družinski zdravnici je prekipelo. Dela v premajhnih prostorih, zaradi česar je morala tudi že plačati kazen, občina, ki bi morala poskrbeti za ustrezne prostore, pa zanjo nima posluha. Zdravnica novih prostorov na drugi lokaciji ne sme kupiti, v teh pa tudi ne more več delati, saj krši veljavne predpise, za kar pa ni več pripravljena nositi odgovornosti.

Po novem tudi elektronski vpis v register darovalcev organov

13. 10. 2018 10.48

V Sloveniji na presaditev organov trenutno čaka 245 ljudi. Največ jih čaka na nove ledvice. Čakalna doba, ki v Sloveniji za presaditev srca znaša v povprečju 170 dni, jeter 190 dni in ledvic 300 dni, je pogosto predolga. Od novembra bo v upanju na večji odziv darovalcev pri nas omogočen elektronski vpis v nacionalni register organov.

Kar 45 medicinskih sester dalo odpoved, prelagajo operacije

09. 10. 2018 15.50

V šempetrski bolnišnici so zaradi pomanjkanja srednjih medicinskih sester odpovedali že 31 načrtovanih operacij. Bolnišnico je namreč letos zapustilo že 45 srednjih medicinskih sester, le pet pa so jih uspeli v tem času zaposliti. Sestre so izčrpane, njihovo delo je razvrednoteno, nemogoči so delovniki. Raje kot v svoji stroki se odločajo za delo v zdravstvenih domovih in celo pohištvenih trgovinah.

V Sloveniji precepljenost med najnižjimi v Evropski uniji

04. 10. 2018 11.34

Začenja se cepljenje proti gripi. Zdravniki ga posebej priporočajo občutljivejšim skupinam, kot so starejši, kronični bolniki, nosečnice, otroci in ljudje s prekomerno težo. Pri teh so zapleti ob bolezni pogostejši, pogosteje morajo v bolnišnico, zapleti so lahko celo usodni. In čeprav je cepljenje najbolj učinkovit način zaščite pred gripo in njenimi zapleti, je v Sloveniji precepljenost med najnižjimi v Evropski uniji. 

Poznavalci v eni sezoni nabirajo od 50 do 100 vrst gob

29. 09. 2018 07.00

Čeprav se v Sloveniji pogosto odpravimo v gozd po gobe, nas večina v resnici pozna le od pet do deset vrst gob. A med 3000 vrstami gob je včasih dovolj le malenkost, le majhna napaka, da gre kaj narobe, naberemo napačno gobo, da se nam med užitne prikrade strupena ... Najpomembnejše pravilo torej je, pravijo mikologi, da nabirate le tiste gobe, ki jih res dobro poznate.

Presaditev in novo življenje: 'Prej smo samo delali'

29. 09. 2018 19.15

Ko se življenje nekje konča, se na drugi strani začne. Tako so bili za podarjena življenja hvaležni bolniki s presajenimi srci, ki so se na mednarodni dan srca odpravili na najvišji vrh Notranjske. S pohodom so želeli javnost opozoriti tudi na to, da je darovanje organov med Slovenci še vedno tabu tema. 

Katera je užitna, katera strupena?

28. 09. 2018 06.00

Sezona gob je na vrhuncu. Gobarji v gozdovih, gobe na krožnikih in v objavah na družbenih omrežjih ... Pa res dobro poznamo gobe? Jih vsi, ki jih nabirajo, poznajo dovolj? V ljubljanskem kliničnem centru so od začetka septembra obravnavali 14 zastrupitev z gobami, štirje bolniki so bili hospitalizirani. Nevarna je bila predvsem zamenjava štorovk s smrtno nevarnimi strupenimi kučmicami.

'Odklanjanje zdravljenja kronične mieloične levkemije pomeni smrt v nekaj tednih'

22. 09. 2018 07.00

Kronična mieloična levkemija oziroma rak krvnih celic in kostnega mozga je z razvojem znanosti postala ena najbolj učinkovito zdravljenih rakavih bolezni. A kljub temu nekateri bolniki na lastno pest prenehajo s terapijo. Zato zdravniki hematologi opozarjajo, da je uspeh zdravljenja zelo odvisen od sodelovanja bolnika. Nezdravljenje lahko pomeni smrt bolnika v nekaj tednih.

Zdravilne rastline lahko vplivajo na delovanje vaših zdravil

19. 09. 2018 14.09

Ali veste, da imajo lahko tudi tudi zdravilne rastline in izdelki iz njih nezaželene učinke in vplivajo na delovanje zdravil, ki jih jemljete? Farmacevti zato opozarjajo, da morate zdravniku ali farmacevtu vedno povedati, katera zdravila ali izdelke za podporo zdravljenja rastlinskega izvora uporabljate.

Z novimi organi dobile raka

19. 09. 2018 12.10

Štiri evropske pacientke so po presaditvi organov zbolele za rakom. Vse so organe prejele od iste darovalke. Rak se je pri pacientkah razvil leta po presaditvi, tri pa so zaradi bolezni umrle. Gre za izjemno redek primer, koristi presaditve pa pretehtajo morebitne zaplete, poudarjajo strokovnjaki.

Krvni rak: Bo celostna rehabilitacija bolnikov postala del redne zdravstvene oskrbe?

18. 09. 2018 18.15

Krvni raki pri nas naraščajo, zdravljenje pa je agresivno in tvegano, okrevanje dolgotrajno. Pilotni projekt celostne rehabilitacije bolnikov s krvnimi raki, ki traja šest mesecev, kaže odlične rezultate, zato se v Združenju limfom levkemija ter Združenju hematologov Slovenije nadejajo, da bi postal del redne zdravstvene oskrbe. 

Rebalans prinaša več ugodnosti za bolnike

17. 09. 2018 13.38

Skupščina ZZZS je potrdila nekatere spremembe pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja. Med drugim bo zdravstveno zavarovanje po novem krilo zobne vsadke, število omejitev oploditev z biomedicinsko pomočjo se bo nanašalo le na zunajtelesno oploditev, širi se tudi nabor bolnikov, ki so upravičeni do zdraviliškega zdravljenja.

V septembru obravnavali že 14 primerov zastrupitev z gobami

17. 09. 2018 13.55

Po podatkih ljubljanskega kliničnega centra so v prvi polovici septembra obravnavali že 14 zastrupitev z gobami. Zdravniki opozarjajo na previdnost pri nabiranju gob, saj se lahko hitro zgodi, da spregledamo kakšno strupeno. Najbolj nevarne naj bi bile kučmice, ki jih gobarji pogosto zamenjajo s štorovkami.

Program rehabilitacije bolnikov z krvnimi raki

14. 09. 2018 20.11

Diagnoza rak bolnika žal vedno postavi pred težko preizkušnjo. Toliko bolj, če je zdravljenje na mejah človeške zmogljivosti, kot pri nekaterih oblikah agresivnega limfoma in levkemije. Prav bolniki s krvnimi raki pa so zdaj vključeni v pilotni projekt rehabilitacije, ki jim pomaga. Pomagajo jim namreč strokovnjaki s treh področij, ki so pomembna za krepitev duha in tlesa.

Letos več poškodb hrbtenjače zaradi padcev z dreves in skokov v vodo

05. 09. 2018 13.36

Vsako leto utrpi poškodbo hrbtenjače okoli 40 Slovencev. Pred leti so bile glavni razlog za poškodbo hrbtenjače prometne nesreče, letos pa je več poškodb zaradi padcev in skokov v vodo, so ob mednarodnem dnevu osveščanja o poškodbah hrbtenjače pojasnili v univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča. 

Triaža v zdravstvenih domovih: v celoti jo izvajata le dva

30. 08. 2018 11.32

Pred osmimi leti je 48-letni makedonski delavec umrl v svoji sobi v hotelu Lipa – le nekaj ur po tem, ko je obiskal ambulanto nujne medicinske pomoči in kjer se kljub hudim bolečinam ni odločil za pregled pri zdravniku, saj bi morda moral zanj, če bi se izkazalo, da ta ni bil nujen, plačati 100 evrov. Nadzor ministrstva je pokazal, da je bil eden od krivcev za smrt gospoda tudi neurejena triaža.

V tednu dni: v Srbiji umrlo šest ljudi, v Grčiji pet

29. 08. 2018 12.39

Virus Zahodnega Nila je v Srbiji samo v zadnjem tednu dni terjal šest mrtvih, skupaj letos že 21. Srbijo je virus med vsemi evropskimi državami prizadel najbolj, sledi pa ji Grčija, kjer je v zadnjih sedmih dneh umrlo pet ljudi, skupaj že 16.

Težave s hlajenjem prostorov: 'Kirurgi se potijo, razmere onemogočajo njihovo delo'

20. 08. 2018 10.10

30 do 40 odstotkov prostorov v UKC Maribor ni ustrezno klimatiziranih, kar vpliva na rezultate zdravljenja bolnikov, opozarjajo pristojni. "V operacijskih dvoranah se dogaja to, da so temperature pri zunanjih 30 stopinj Celzija takšne, da onemogočajo kirurško delo. Kirurgi se potijo, če potna kapljica pade v operacijsko rano, je povsem jasno, da je možnost okužbe večja," poudarja strokovni direktor.

Ne kislo, ampak gnilo in plesnivo jabolko: Vse to so vlade že obljubljale zdravstvu

14. 08. 2018 15.29

Marjan Šarec, ki še vedno sestavlja vlado, se je poetično izrazil, da je zdravstveni resor "kislo jabolko". Priznal je, da še nima junaka, ki bi vanj ugriznil, da pa ga bo našel, če bo treba.

Delijo se ministrska mesta: bo Bratuškova infrastrukturna ministrica?

13. 08. 2018 18.52

Najprej zdravje, potem kultura. A prav pri zdravstvu se najbolj zapleta. Prva žrtev pa bolniki, zlasti na otroški srčni kirurgiji. Katera od koalicijskih partneric si bo upala prevzeti zdravstveni resor? In kakšna bo vloga Meščeve Levice? Kako se bo v parlamentu imela za opozicijo, obenem pa bo podpirala koalicijo?

Strokovni svet UKC opozoril na nevzdržnost hkratnega delovanja NIOSB in UKC

11. 08. 2018 20.04

Strokovni svet UKC opozarja, da je hkratno delovanje NIOSB in zdravnikov v okviru UKC brez jasne razmejitve odgovornosti nevarno za otroke in nevzdržno za zaposlene. Zato je že pred dnevi NIOSB pozval, da čimprej prevzame program obravnave otrok, ki so srčni bolniki, ali pa se omeji na svetovanje, dokler na prevzem programa ne bo pripravljen.

V nekaterih sobah porodnišnice tudi 29 stopinj Celzija

09. 08. 2018 15.55

V vročini so med posebej ogroženimi bolniki. Marsikje v bolnišnicah še vedno nimajo klimatskih naprav, zato lahko v bolniških sobah temperature precej narastejo. V ljubljanski porodnišnici lahko te dni denimo v bolj izpostavljenih sobah brez klimatizacije živo srebro doseže tudi 29 stopinj Celzija.

'Ta bolezen vpliva name vsak dan'

02. 08. 2018 09.30

Jamie Dornan, zvezdnik filma Petdeset odtenkov sive, je spregovoril o tem, kako se je pri 16 soočil s smrtjo svoje matere. Ko je imel igralec 14 let, je njegova mati zbolela za rakom trebušne slinavke, z rakom se je borila dve leti, a na žalost neuspešno.

Gostujoča kirurga že opravila tri nujne operacije srca

01. 08. 2018 17.06

V službi za kardiologijo pediatrične klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana sta gostujoča kirurga po odhodu treh pediatričnih kardiologov od 9. julija opravila tri nujne operacije srca. Dve operaciji sta načrtovani še v začetku avgusta.

Prvi letošnji vročinski val: temperature okrog 34 stopinj Celzija, previdno predvsem bolniki

30. 07. 2018 09.58

Danes in tudi prihodnje tri dni bo sončno, termometri pa bodo pokazali do 34 stopinj Celzija, v Vipavski dolini in na Goriškem tudi do 37. Toplotna obremenitev bo - predvsem po nižinah Primorske - velika, zato je Arso za ta del države izdal oranžno vremensko opozorilo.

Letos več primerov lymske borelioze kot v preteklih letih

20. 07. 2018 12.55

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozarjajo, da je v primerjavi z istim obdobjem lani več primerov lymske borelioze. Prav tako opažajo tudi povečano število klopnega encefalitisa. Ljudem zato svetujejo previdnost, ko se gibajo v naravi.

Zdravljenje fobij z virtualno resničnostjo

18. 07. 2018 06.00

Predstavljamo nove metode zdravljenja fobij, kot so strah pred letenjem, višino, zaprtimi prostori. Tudi v Sloveniji bodo kmalu na voljo terapije, pri katerih ima glavno vlogo virtualna resničnost. Bolniki so se namreč že po nekaj terapijah veliko lažje soočali z visokimi nadstropji in dolgimi stopnicami v resničnem svetu.

V zdravstveni blagajni milijoni, ki jih (še) ne smejo porabiti

12. 07. 2018 20.11

V zdravstveno blagajno bo letos po pričakovanjih kanilo 35 milijonov evrov več, kot so načrtovali. A da bi jih lahko tudi porabili – na primer za skrajševanje čakalnih vrst – je treba spremeniti odlok državnega zbora, ki določa najvišji možni obseg izdatkov zdravstvene blagajne v letošnjem letu. Tu pa se zaplete,

V prihodnjih dneh štirje novi zdravniki za otroke s srčnimi boleznimi

11. 07. 2018 17.33

Potem ko je DZ v ponedeljek potrdil dopolnitve zakona o zdravniški službi, ki bodo olajšale zaposlitve zdravnikov iz držav zunaj EU, bo Nacionalni inštitut za otroške srčne bolezni v naslednjih dneh zaposlil štiri zdravnike, nosilce dejavnosti, ter enega ali dva sodelavca v strokovni službi inštituta. Direktor Aleš Šabeder je dodal, da bodo začeli delati z bolniki takoj po dovoljenju ministrstva.

Poslanci podprli dopolnitve zakona, ki bo olajšal zaposlitve zdravnikov iz držav zunaj EU

10. 07. 2018 18.07

Poslanci so na izredni seji podprli dopolnitve zakona o zdravniški službi, ki bodo olajšale zaposlitve zdravnikov iz držav zunaj EU. S tem želijo rešiti problem pomanjkanja domačih strokovnjakov na področju otroške kardiologije. Dopolnitve zakona je podprlo 48 poslancev, proti jih je glasovalo 12.