bolniki

Dan 'tihega ubijalca': pri nas možganski infarkt doživi 4400 ljudi na leto
17. 05. 2017 06.57
Zaznamujemo svetovni dan hipertenzije, bolezensko povišanem krvnem tlaku. Gre za kronično bolezen, ki lahko privede do srčnega ali možganskega infarkta ter odpovedi srca in ledvic. Zaradi hipertenzije vsako leto po svetu umre več kot devet milijonov ljudi.

FOTO in VIDEO: Po požaru onesnaženosti večjih razsežnosti ni, je pa prizadet potok
16. 05. 2017 06.38
Vzrok požara, ki je v ponedeljek zvečer izbruhnil v podjetju Kemis na Vrhniki, še ni znan. Enajst oseb so evakuirali in jih začasno namestili pri sorodnikih, dva gasilca sta potrebovala zdravniško pomoč. Pristojni trdijo, da večjih posledic za okolje ne bo, a ribiči pravijo, da je potok Tojnica mrtev.

Bolniki, ki trpijo za fibromialgijo, veljajo za hipohondre in izkoriščevalce bolniškega staleža
12. 05. 2017 17.41
Nekatere bolezni so takšne, da bolečine lahko kvečjemu lajšamo, zares odpraviti pa se jih ne da. Ena takih je tudi bolezen, ki jo poznamo pod nenavadnim imenom fibromialgija. Ne samo ljudje, ki trpijo zaradi bolečin, tudi zdravniki jo začenjajo šele dobro razumeti. Pacienti so še do začetka 90. veljali za simulante in hipohondre, saj niti stroka niti okolica nista sprejemali tega stanja.

Samo v zadnjih petih letih odkrili 380 novih psihoaktivnih snovi. Pojavljajo se tudi prepovedana zdravila, ki jih upokojenci kupujejo v BiH
12. 05. 2017 15.50
Uživanje novih psihoaktivnih snovi je vse pogostejše. Ker povzroča evforijo, občutek energije in željo po druženju, jih najpogosteje uporabljajo mladi. A pri zastrupitvi je zdravljenje oteženo, saj sestava ni znana. Znaki zastrupitve so vse od anksioznosti, agresije, glavobola, bolečine v trebuhu, do možganskega edema.

Brezglutenska hrana z več maščobami in manj beljakovinami?
11. 05. 2017 11.42
Brezglutensko hrano morajo uživati bolniki s celiakijo, a se je ta oblika prehrane razpasla tudi med zdravimi ljudmi. Raziskovalci zdaj ugotavljajo, da brezglutenska hrana ni najbolj optimalna, saj nekateri produkti vsebujejo več maščob in manj beljakovin v primerjavi z običajnimi produkti.

Razširjeni konzilij za pediatrijo o zdravljenju male Neže: Napak ni bilo
10. 05. 2017 19.21
Zdravniška zbornica, kjer so se zadnja dva meseca bolj kot z bolniki ukvarjali s plačo svoje šefice, vendarle počasi prihaja v delovno kondicijo. Primer Neže Arnolj bi namreč po več kot pol leta končno lahko začeli obravnavati prihodnji teden. Uvajajo pa tudi nadzor nad primerom 14-letnega fanta, ki je umrl zaradi neustrezne komunikacije zdravnikov in napačnega zdravila. A odgovarjal ni še nihče.

Zasebni zdravniki proti noveli o zdravstveni dejavnosti, ker naj bi bila protiustavna
10. 05. 2017 16.06
Združenje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov je na pristojne organe naslovilo pismo, v katerem najostreje nasprotuje predlogom novele zakona o zdravstveni dejavnosti. Proti zakonu bo uporabilo vsa pravna sredstva, napoveduje.

Princ Harry z na smrt bolnima otrokoma stkal ganljivo prijateljstvo
05. 05. 2017 16.35
Princ Harry je z razlogom eden najbolj priljubljenih članov britanske kraljeve družine. Ne le, da je sproščen, zabaven in iskriv, ima tudi veliko srce. Z bratcem in sestrico, ki oba trpita za neozdravljivo dedno boleznijo, je stkal posebno prijateljstvo. Šestletni Ollie je, čeprav je družina mislila, da ne more več vstati, zbral moč, vstal in Harryja močno objel.

Prijeten družabni dogodek, ki s seboj prinaša nevarnost za nastanek požara in onesnažen zrak
30. 04. 2017 06.30
Nekoč so s kresovi spodbujali sonce k močnejšemu sijanju, odganjali čarovnice in se obveščali o bližajočih se nevarnostih. Konec 19. stoletja so običaj prevzela delavska gibanja. A prijeten družabni dogodek s seboj prinaša nevarnost za nastanek požara in izpostavljenost različnim koncentracijam onesnaževal v zraku.

Sistem elektronskih napotnic: komaj je zaživel, že so nastopile velike težave
11. 04. 2017 18.02
Komaj dva dneva deluje sistem elektronskega naročanja na zdravniške preglede, pa se sistem že sesuva. Težave niso nedolžne, saj vsakič, kadar se zatakne, zdravniki izgubljajo čas za računalnikom, bolniki pa čakajo dlje.

Slovo zelene napotnice, zdaj bomo 'operirali' s 13-mestnimi številkami
10. 04. 2017 06.57
Zelena napotnica gre v zgodovino, nadomešča jo elektronska. Izjema je le nujna napotnica. V praksi to pomeni, da bo pacient dobil potrdilo s 13-mestno številko, s pomočjo katere se bo lahko kar sam naročil na zdravstveno storitev. Še vedno pa bo mogoče tudi naročanje "po starem".

Solze sreče, smeh in hvaležnost – tako je minilo srečanje bolnikov in njihovih rešiteljev
07. 04. 2017 19.32
Ko bolniki doživijo popolno odpoved pljuč ali srca, tudi zaradi bolezni, kot sta gripa ali pljučnica, jih priključijo na zunajtelesni krvni obtok. Na ta način pri skoraj polovici bolnikov preprečijo gotovo smrt. Tudi zato je bilo srečanje bolnikov, ki so potrebovali takšno zdravljenje, s tistimi, ki so jih rešili, zelo čustveno.

Svetovalni delavci so tisti, ki morajo prepoznati otroka v stiski
07. 04. 2017 12.34
Svetovni dan zdravja tokrat v ospredje postavlja depresijo. Na posvetu o duševnem zdravju otrok v vrtcu in šoli je bilo veliko govora o tem, kako pomembno je, da šolski svetovalni delavci prepoznajo stiske otrok. Strokovnjaki namreč opozarjajo, da depresija velikokrat vodi v samomor, vsako leto pa na ta način po vsem svetu umre 800.000 ljudi.

Poročilo izrednega nadzora na pediatriji po smrti 14-letnika razkrilo številne napake
04. 04. 2017 12.39
UKC Ljubljana je na ministrstvo za zdravje poslal poročilo izrednega nadzora, ki so ga izvedli po smrti 14-letnega dečka. Poročilo je pokazalo, da sodelovanje med zaposlenimi ni bilo optimalno, premalo je bilo sestrskega kadra, tudi nadzor nad zahtevnejšimi bolniki ni bil optimalen. Ministrica za zdravje je zanikala vpletanje v postopek krivdne razrešitve Rajka Kende.

Poročilo: Stanje 14-letnika so podcenjevali, smrt bi lahko preprečili
31. 03. 2017 12.33
14-letni deček je na Pediatrični kliniki v Ljubljani umrl zaradi napake zdravnikov, predpisali so mu celo napačno zdravilo. Primer pa je znova pokazal na slabe odnose in komunikacijo med zdravniki. Na UKC sicer pravijo, da program na pediatriji poteka varno in da je bilo lani operiranih 120 bolnikov, od tega so štirje umrli.

Zelene napotnice se poslavljajo. Prihaja novost, ki bo olajšala pot do specialista
30. 03. 2017 17.51
Zelene napotnice, s katerimi smo dosedaj hodili na preglede ali posege k specialistom, bomo upokojili. 10. aprila bodo zaživele e-napotnice. Kaj prehod v digitalno dobo pomeni za bolnike, kako bomo bolniki vedeli, kdaj in kam na pregled in kako pripravljeni na novost so zdravniki?

Po vsaj desetih letih nevzdržnih pogojev le odprli obnovljeni klinični oddelek za pljučne bolezni
24. 03. 2017 17.34
V UKC Ljubljana so le odprli obnovljeni klinični oddelek za pljučne bolezni in alergije interne klinike. Ekipa in bolniki so bili v nevzdržnih pogojih že vsaj zadnjih deset let. Bolniki po transplantaciji niso imeli lastne sobe, prostora ni bilo niti za ambulanto, s sten je odpadal omet. Pri projektu, vrednem 430 tisoč evrov, so pomagali celo nekateri bolniki in akcija naše televizije Mali koraki za velik cilj.

'有疼 痛的地方吗' ali 'Vas kje boli?'
24. 03. 2017 11.42
V bolnišnicah imajo vse več težav z razumevanjem tujegovorečih bolnikov, zato so zdravstveni delavci še kako veseli novega večjezičnega priročnika. Skoraj 250 strani gradiva je razdeljenih v štiri knjižice, od katerih vsaka obsega besedilo v slovenskem jeziku ter besedilo v enem ali dveh tujih jezikih.

Kolar Celarčeva: Prvič v zgodovini Slovenije se uvajajo standardi in normativi v zdravstveni sistem
24. 03. 2017 16.11
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc in predsednik Fidesa Konrad Kuštrin sta podpisala sporazum o začasni prekinitvi zdravniške stavke. Prav tako sta podpisala aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike. K podpisu aneksov sta pristopila tudi sindikat družinskih zdravnikov Praktikum in Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije.

Postojnska bolnišnica mora izplačati rekordno odškodnino zaradi zapleta pri porodu
23. 03. 2017 14.17
Koprsko višje sodišče je po devetih letih pravnomočno presodilo, da mora postojnska bolnišnica družini iz Nove Gorice izplačati okoli 900 tisoč evrov odškodnine. Gre za rekordno odškodnino zaradi zapleta pri porodu, ki je otroku pustil trajne posledice.

Na recept tudi vršički konoplje. A ne še takoj
23. 03. 2017 11.26
Vlada je sprejela spremembo uredbe o razvrstitvi prepovedanih drog, ki omogoča uporabo konoplje v medicinske namene. Bolniki jo bodo lahko dobili na zdravniški recept. Še vedno pa ostaja prepovedana pridelava in predelava konoplje v medicinske namene.

Nevzdržne razmere v celjski bolnišnici: pacienta s hudo pljučnico peljali na pregled kar čez dvorišče
17. 03. 2017 17.51
V celjski bolnišnici morajo hudo bolne paciente z infekcijskega oddelka na preglede voziti kar čez dvorišče - ne glede na vremenske razmere. Zaradi nevzdržnih razmer trpijo bolniki in osebje, kopičijo se tudi nepotrebni stroški za prevoz pacientov na razdalji dobrih dvesto metrov. Maja Pfeifer je katastrofalne razmere izkusila sama.

Število žrtev napada na bolnišnico v Kabulu naraslo na 49
09. 03. 2017 09.52
Število smrtnih žrtev napada na vojaško bolnišnico v Kabulu, za katerega je odgovornost prevzela skrajna Islamska država, je naraslo na 49, je sporočil predstavnik ministrstva za zdravje. V napadu je bilo ranjenih 76 ljudi, deset jih je še vedno v kritičnem stanju.

'Napadalci so v bolnišnici. Molite za nas'
08. 03. 2017 11.26
Štirje teroristi so napadli vojaško bolnišnico v središču afganistanske prestolnice Kabul. Po zadnjih podatkih je bilo ubitih 30 ljudi, več kot 60 jih je ranjenih. Predsednik Ashraf Ghani je dejal, da z napadom na bolnišnico teptajo človekove vrednote.

Bo Slovenija ostala brez edinega robota za operiranje prostate?
07. 03. 2017 12.38
1300 na novo obolelih in 350 umrlih vsako leto. To je tragična bilanca raka prostate. Ob tem pa: veliko premalo urologov, leto dni čakanja na poseg in en sam robotski sistem za izvajanje operacij, ki mu bo še letos potekla življenjska doba. Število obolelih bo zaradi staranja prebivalstva še naraščalo.

VIDEO: Zaradi neurejenih razmer za helikoptersko reševanje plačujemo neverjetne zneske
21. 02. 2017 16.19
Helikoptersko nujno medicinsko pomoč v Sloveniji opravljamo s policijskimi in vojaškimi helikopterji, ki niso v skladu z evropskimi predpisi. Na terenu to najbolj občutijo reševalci, pa tudi bolniki in poškodovanci, ki zaradi neustreznih plovil na zdravniško ekipo čakajo bistveno dlje. Medtem zaradi neurejenih razmer lete opravljata vojska in policija, strošek takih letov pa je celo do 7500 evrov na uro.

Leto dni po odprtju Pro bono ambulante v Novi Gorici zdaj tudi v Kranju
06. 03. 2017 12.19
Minilo je natančno leto dni, odkar je v Novi Gorici svoja vrata odprla pro bono ambulanta, ki ponuja zdravstveno oskrbo tistim, ki nimajo urejenega zdravstvenega zavarovanja. Medtem ko že več kot leto in pol čakajo na rešitev vloge, da bi ambulanta dobila status humanitarne organizacije, so v Kranju odprli prvo tovrstno ambulanto za bolnike z Gorenjske. V Sloveniji je okoli 10 tisoč ljudi z zamrznjeno zdravstveno izkaznico.

Koga ščiti Violeta Bulc? Evropa kljub prijavi o neurejenih razmerah helikopterskega reševanja v Sloveniji ne ve nič
03. 03. 2017 12.57
Helikopterska reševalna služba v Sloveniji ni urejena v skladu z evropskimi predpisi. To je sporno predvsem z vidika varnosti, za kar bi proti naši vladi morala ukrepati Evropska komisija, kjer resor za mobilnost in promet vodi Violeta Bulc. Tam trdijo, da o stanju v Sloveniji niso obveščeni, iz dokumentov, ki smo jih pridobili v uredništvu, pa je razvidno, da so prijavo prejeli že aprila lani.

Mali bolniki na URI Soča dobili novi napravi za pomoč pri gibanju
22. 02. 2017 18.48
V rehabilitacijskem centru Soča so se razveselili novih naprav. Namenjeni sta rehabilitaciji otrok, okrog 300 se jih vsako leto zdravi na Soči, z njima pa se bodo lahko ponovno naučili gibati. Najmlajše bolnike so ob slovesni priložnosti obiskali tudi uspešni slovenski paraolimpijci in jim skušali prenesti nekaj dobre volje ter pozitivne energije.

Valentinovo: romantična tradicija ali predvsem raj za trgovce?
14. 02. 2017 08.49
Nekateri ne najdejo prijazne besede za valentinovo, 14. februar, ki mu očitajo materializem in plehkost. A arheologi opozarjajo, da je bilo denimo v antiki izražanje ljubezni z darili pogosto. Podarjali so od sadja do nakita, stari Grki tudi živali. Značilen dar fanta dekletu na Kranjskem v preteklosti pa je bilo srce iz lecta.