bolniki

Dnevno skozi naše možgane potuje kar 70 tisoč misli, večina je negativnih. S čuječnostjo lahko to spremenimo

22. 11. 2016 07.12

Tudi vi nenehno premlevate stvari, ki so se že zgodile in tuhtate o dogodkih, ki šele sledijo? To pomeni, da vaše misli avtopilot odpelje nekam po svoje, niste pa prisotni v sedanjosti. In ravno um vam dela težave pri doseganju sreče, a hkrati vam lahko tudi pomaga, pravi psihologinja Vita Poštuvan. Kako?

Fides ponudil približevalni predlog, kljub temu napoved zaostritve stavke za torek ostaja

18. 11. 2016 17.22

Sindikat Fides je v pogajanjih vladni strani predlagal približevalni predlog. A kljub temu napoved zaostritve stavke za torek ostaja. Ministrica za zdravje je optimistična, da do zaostritve stavke ne bo prišlo. Ima pa tudi pripravljen črni scenarij.

Znate pravilno uporabljati antibiotike? Manj je bolje, pravijo na ZPS

18. 11. 2016 10.45

Preudarna raba antibiotikov lahko pomaga ustaviti razvoj odpornih bakterij ter pripomore, da antibiotiki ostanejo učinkoviti tudi za naslednje generacije. Pri tem pa imajo pomembno vlogo ne le zdravstveni delavci, ampak tudi potrošniki – bolniki.

Kuštrin: Vlada očitno noče nobenih sprememb, volitve pa so zelo blizu

17. 11. 2016 15.22

Izstop iz enotnega plačnega sistema je bila alternativa, je odločitev vlade, da ne podpre te zahteve, komentiral predsednik Fidesa Konrad Kuštrin. Tako vlada kot Fides ugotavljata, da so nekatera stališča že zbližali, zato se bodo še pogajali.

'Še teden ali dva takšne stavke, pa ne bomo mogli več zagotavljati strokovne varnosti'

15. 11. 2016 08.47

Predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Andrej Možina je zadovoljen s potekom pogajanj med vladno stranjo in Fidesom, približevanjem stališč in vse večjim razumevanjem vladne strani. Ob tem pa skupaj s predsednikom Slovenskega zdravniškega društva Radkom Komadino upa na čimprejšnji dogovor, saj so v mnogih bolnišnicah na robu zloma.

Naval na urgenco: kljub dodatni ekipi nekateri bolniki čakali vso noč

15. 11. 2016 17.48

Naval pacientov na urgenco – začelo se je namreč obodbje respiratornih okužb – je bil sinoči tako velik, da so ljudje, čeprav so na ljubljanski urgenci aktivirali dodatno ekipo, čakali vso noč do jutra in še dlje. Med njimi je bila tudi srčna bolnica, ki je kljub oznaki nujno na stolu čakala vsaj 18 ur.

Motnje spanja, s katerimi se srečuje vsak tretji, lahko povzročijo možgansko kap, srčni infarkt ali nenadno smrt v spanju

15. 11. 2016 06.30

Kaj imajo skupnega razlitje nafte iz tankerja Exxon Valdez na Aljaski leta 1989, nesreča vesoljskega plovila Challenger leta in katastrofa v Černobilu? Vse te tragične dogodke so pripisali človeški napaki, ki naj bi bila posledica pomanjkanja spanja.

VIDEO: 'Zdravniki niso sami odgovorni za to, oni ne vodijo zdravstvene politike. Radi bi delali kot kolegi v Avstriji'

08. 11. 2016 07.01

Zdravniki stavkajo, a ministrica pravi, da stavka ni več potrebna, saj so se že dogovorili o realizaciji petih od osmih zahtev. Fides to zanika. Zdravnikov je premalo, delajo pa veliko več, kot bi morali, vztraja njihov prvi predstavnik Konrad Kuštrin. Če bo treba, se bodo o poteku zaostritve pogovarjali že konec tedna.

Stavka zdravnikov: če vlada ne bo popustila, bodo obravnavali le še nujne bolnike

07. 11. 2016 17.33

Zdravniki bodo po skoraj letu za njih neuspešnih pogajanj z vladno stranjo začeli stavkati. Začeli bodo tako, da bodo delali 40 ur na teden. Če vladna stran ne bo ustregla njihovim zahtevam, pa nameravajo stavko že naslednji teden zaostriti.

Zdravstveni delavci bodo morali govoriti slovensko

04. 11. 2016 18.45

Tuji zdravstveni delavci, ki delajo pri nas, bodo po novem morali govoriti slovenski jezik. Za zdravnike, zobozdravnike in farmacevte, ki so vsak dan v stiku z bolniki, bo obvezno tekoče znanje slovenščine, medicinske sestre pa naj bi, kot predlaga vlada, obvladale vsaj minimalno znanje našega jezika.

MI SMO FIT: Še na začetku leta sem govorila: 'Če me boš videl, da tečem, me lahko povoziš'

01. 11. 2016 20.59

Živim blizu poti ob žici, kjer je zagotovo največ tekačev v Ljubljani. Kadar sva jih z možem srečala na poti domov, ko so tekli čez cesto, sem rekla: "Če me boš kdaj videl, da tečem, me lahko kar povoziš." Zdaj tečem vsaj dvakrat tedensko, tekla sem v dežju in mrazu in tekla bom tudi v snegu. Pretekla pa sem tudi svojo prvo desetko.

'Z mislijo, da tečeš za dober namen, gre lažje'

23. 10. 2016 19.50

Konec tedna se je zaključila tridnevna tekaška akcija Mali koraki za velik cilj. Za bolnike s cistično fibrozo so se potili tudi znani Slovenci in Slovenke. Ko enkrat poskusiš teči in hkrati dihati skozi slamico, ti postane jasno, s kakšnimi težavami se soočajo takšni bolniki, potem tudi kilometri teka za nikogar niso več težava.

Fit navdih: Cistična fibroza je ne ustavi, Nastja redno telovadi z osebnim trenerjem

18. 10. 2016 06.30

Šele pri 38 letih je Nastja Klevže izvedela, da ne boleha za pljučno tuberkolozo, kot so ji vseskozi dopovedovali zdravniki, pač pa za redko neozdravljivo boleznijo cistična fibroza, s katero bolniki v povprečju živijo le 37 let. Največ težav ji povzročajo pljuča, a Nastja je prava borka in pod budnim očesom svojega trenerja skrbi za redno telovadbo.

Na Nizozemskem kmalu pomoč pri umiranju starejšim, ki jim ni več do življenja?

13. 10. 2016 15.16

Nizozemska vlada razmišlja o novem zakonu, ki bi starejšim, ki niso bolni, a čutijo, da je njihovo živeljenje dovršeno, omogočil pomoč pri samomoru. Ta je za zdaj nezakonita, je pa bila Nizozemska skupaj z Belgijo prva država na svetu, ki je leta 2002 legalizirala evtanazijo pod strogimi pravili.

Za preskok čakalne vrste posredniku 20.000 evrov, med osumljenci tudi policisti

12. 10. 2016 09.41

Po podatkih oddaje 24UR naj bi dolgoletnemu vodji uprave uniformirane policije Robertu Sušnju posrednik Uroš Smiljić uredil pregled pri izbranem specialistu, v zameno pa si je Smiljič zaželel vožnjo s policijskim helikopterjem. S tem pa so med osumljenci pristali še vsi policisti, ki so Sušnju pomagali uresničiti posrednikovo željo.

Bi prepoznali tesnobo ali depresijo?

09. 10. 2016 07.00

Hud strah, ki ohromi, tesnoba, panični napadi, depresije. Kako temen in strašen je svet, če imaš depresijo ali anksiozno motnjo, vedo le tisti, ki so kdaj sami izkusili eno od teh, sicer najpogostejših duševnih motenj. Depresije in anksiozne motnje so pri nas močno v porastu, lahko govorimo že o pravi epidemiji. Kar vsak četrti Slovenec se vsaj enkrat v življenju bori z njimi. Med njimi so gotovo tudi vaši sorodniki, znanci, morda celo vi sami.

ZL: Legalizacija konoplje v medicinske namene dosežena

07. 10. 2016 17.13

Člani parlamentarnega odbora za zdravstvo so ministrstvu za zdravje naložili, naj v dveh mesecih premesti konopljo iz prve skupine prepovedanih drog. Prav tako, naj pripravi pravne podlage za zdravljenje z medicinsko konopljo kot zdravilom ter za pridelavo in predelavo konoplje v medicinske namene.

Na infekcijski kliniki v Ljubljani bolniki ne bodo več spali na hodnikih

06. 10. 2016 18.02

Na infekcijski kliniki v Ljubljani so končno otvorili nov pediatrični oddelek. Čeprav je to samo eden od treh oddelkov, kjer zdravijo malčke, bo ta tudi v času epidemij zagotavljal posteljo 28 pacientom in njihovim staršem.

Dan D za Šarapovo: Rusinjo lahko reši le še sodišče v Lozani

03. 10. 2016 21.43

Ruska teniška igralka in nekdanja številka ena svetovnega tenisa, Marija Šarapova, naj bi v torek izvedela, če bodo v Lozani uslišali njeno pritožbo na dveletni suspenz, ki so ji ga izrekli zaradi uporabe nedovoljenih poživil.

Nemško sodišče odločilo: 53-letnik lahko goji marihuano v domači kopalnici

03. 10. 2016 17.02

Sodišče v Nemčiji je 53-letnemu bolniku z multiplo sklerozo dovolilo gojenje marihuane za medicinske potrebe. Bolnik iz Mannheima bo letno lahko pridelal največ 130 rastlin marihuane, ki jo bo gojil v svoji kopalnici. Gre za prvi tovrstni primer v Nemčiji.

'Sodba v zadevi Bavčar ne bo napisana v 30-dnevnem roku, bo pa napisana v razumnem roku'

29. 09. 2016 07.00

Predsednik ljubljanskega okrožnega sodišča Marjan Pogačnik je povedal, da sodba v zadevi Istrabenz ne bo napisana v za to določenem 30-dnevnem instrukcijskem roku, "bo pa napisana v razumnem roku". Na napoved ministra Gorana Klemenčiča, da bodo v primeru zastaranja letele glave, pa je odgovoril: "Vsak naj ostane v mejah svojih pristojnosti."

Bavčarjeva zdravnica: Operacija je morala biti dobra, če naši bolniki takole igrajo košarko

28. 09. 2016 08.07

Potem ko je posnetek razkril, da Igor Bavčar, ki je bil še pred kratkim na smrt bolan in ni mogel v zapor, zdaj sproščeno in zagnano igra košarko, so se zdaj odzvali v Medicorju. Zdravnica vztraja, da je bila operacija nujna in očitno je odlično uspela.

Selena Gomez odšla na zdravljenje

28. 09. 2016 09.44

Priljubljena pevka Selena Gomez je že pred nekaj tedni prekinila turnejo zaradi slabšega zdravja, za katerega je kriv lupus. Ta ji povzroča depresijo in napade tesnobe, zato je prostovoljno odšla na zdravljenje, saj želi kmalu nadaljevati turnejo. 24-letnico čakajo intenzivni dnevi individualnih in skupinskih terapij s konji.

Vrsta prič podprla Radana: 'Tisti, ki več dela, je lahko trn v peti tistim, ki manj delajo'

26. 09. 2016 13.33

Na naroku sojenja zdravniku Ivanu Radanu, ki je med drugim obtožen šestih umorov svojih bolnikov, so različne priče opisale razmere na oddelku, kjer je Radan delal. Odnosi na oddelku so bili slabi, nekateri zaposleni pa Radana niso dobro sprejeli. Tako so opisovali tako zdravstveni delavci kot ena bolnica, ki se je zdravila na oddelku.

Preiskava pokazala: očitki na račun mariborske enote za forenzično psihiatrijo so bili neutemeljeni

24. 09. 2016 11.10

Mariborska enota za forenzično psihiatrijo, na kateri se zdravijo zaporniki in priporniki, je bila pred dvema letoma tarča medijsko zelo odmevnih očitkov o domnevno neustreznem ravnanju z bolniki. Izkazalo se je, da so bili očitki neutemeljeni, saj policija ni ugotovila nobenih znakov kaznivih dejanj, varuh bolnikov pravic pa ne sistemskih kršitev.

Ljubezenska zgodba kot iz filma. Umrla pa sta le nekaj dni narazen

23. 09. 2016 09.30

Tragično ljubezensko zgodbo 26-letne Katie in leto mlajšega Daltona Pragerja je prekinila smrt. Par, ki so ga mediji primerjali s tistim iz knjige in filma Johna Greena Krive so zvezde, je izgubil boj z zahrbtno boleznijo. Umrla sta le pet dni narazen.

Tudi zdravniki podpirajo legalizacijo konoplje v medicinske namene

21. 09. 2016 15.28

Zdravniška zbornica želi, da zdravljenje s konopljo temelji na z dokazi podprti medicini, dostop do nje pa se omogoči prek lekarn, kot je to pri ostalih zdravilih. Poslanska skupina SD bolnikom želi zagotoviti čim prejšnjo dostopnost konoplje kot zdravila, omogočiti pa želijo tudi proizvodnjo in raziskave v Sloveniji.

V UKC Ljubljana uvedli novo, minimalno invanzivno kirurško metodo

21. 09. 2016 13.51

V ljubljanskem kliničnem centru so junija prvič izvedli laparoskopski odvzem ledvice živemu darovalcu. Pri laparoskopskem odvzemu ledvice junija letos je mama darovala ledvico mladoletnemu sinu.

Zakaj poslancem uspe, kar bolnikom ne? Na prostore, ki lahko odločajo o življenju in smrti, čakajo leta!

20. 09. 2016 12.54

Katja je stara 26 let, velik del življenja pa je zaradi dedne bolezni - cistične fibroze preživela po bolnišnicah. Pred dvema mesecema in pol pa končno nekaj olajšanja, na Dunaju so ji presadili pljuča. Ko pa je po tej zelo zahtevni in tudi dragi operaciji prišla na okrevanje v Ljubljano, je dodatno hudo zbolela.

Parkinsonova bolezen ni samo bolezen starih ljudi in ni le tresenje rok

20. 09. 2016 16.20

V Sloveniji je trenutno okoli 9000 bolnikov s Parkinsonovo boleznijo in čeprav se v družbi ustvarja mit, da gre za bolezen zelo starih ljudi ter da je njen edini znak tresenje rok, to ni res. Dobro je, da bolniki že ob prvih simptomih obiščejo zdravnika, je pa dejstvo, da zdravilo za to bolezen ne obstaja.