britansko

Zasebni detektivi po sledi zaposlenih, ki so na bolniški

02. 04. 1998 08.40

Vedno več britanskih podjetij najema zasebne detektive za preverjanje zaposlenih, ki vzamejo bolniško. Medtem ko delodajalci v tem vidijo nič slabega, zgolj preprosto preverjanje poštenosti delavcev, sindikati obsojajo nezaupanje in poseganje v zasebno življenje.

Britanski Rolls-Royce prešel v roke BMW

30. 03. 1998 12.35

Prestižno britansko avtomobilsko podjetje Rolls-Royce Motor Cars bo za 340 milijonov funtov prešlo v last nemškega avtomobilskega koncerna BMW, so danes sporočili v Londonu.

Angleški Siemens uvaja transakcije v evru

25. 03. 1998 08.04

Angleški Siemens je prvo britansko podjetje, ki je pri svoji banki v Londonu odprlo račun v skupni evropski valuti evru. Ta račun se bo uporabljal v "testni" fazi uvedbe evra, torej med leti 1999 in 2002. Tako lahko od torka Siemensove stranke brez težav opravljajo svoje transakcije v evru ali funtih oz. sterlingih. Siemens je s tem pokazal svojo naklonjenost uvedbi skupne evropske valute, po zatrdilih finančnega direktorja omenjenega podjetja Bernda Eulerja pa bodo ob uvedbi evra lahko ponujali svoje storitve in izdelke po najbolj konkurenčnih cenah.

Irak zanika vesti o nevarnem bacilu

24. 03. 1998 16.05

Bagdad je danes odločno zanikal vesti, da bi Irak nameraval v Veliko Britanijo vtihotapiti neki nevarni bacil ter obtožil London, da želi s temi "lažmi" "prevarati" britansko javno mnenje. Iraško ministrstvo za informiranje je v sporočilu za javnost, ki ga je objavila uradna iranska tiskovna agencija INA, tudi poudarilo, da gre za "laži, ki jih je Irak vajen" in sicer laži o tem, da poseduje kemično orožje.

Izraelska kritika Cookovega obiska v Har Homi

17. 03. 1998 10.21

Izrael je danes ponovno ostro kritiziral načrtovani obisk britanskega zunanjega ministra in sedanjega predsedujočega sveta ministrov EU Robina Cooka v judovskem naselju Har Homa. Izraelski radio je povzel besede nekega predstavnika iz izraelskih vladnih krogov: "Cookova misija je že pred začetkom usojena na propad. EU ne more več nastopati kot posrednik v bližnjevzhodnem mirovnem procesu." Cook si bo med tridnevno bližnjevzhodno turnejo v imenu EU prizadeval za mir na tem območju. Cook naj bi se danes najprej srečal s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom, nato pa še obiskal naselje Har Homa. Tudi ameriški State Department je v ponedeljek kritiziral Cookov namen, da obišče Har Homo v vzhodnem Jeruzalemu. Washington je britansko vlado opozoril, da obisk naselja v arabskem delu Izraela postavlja ostanek turneje po Bližnjem vzhodu v ozadje.

Kmetijski ministri EU o embargu na britansko govedino

16. 03. 1998 11.36

Kmetijski ministri Evropske unije bodo danes v Bruslju skušali doseči dogovor o predlogu Evropske komisije za delno odpravo embarga na prodajo britanske govedine, ki ga je unija uvedla pred dvema letoma, ko je Veliko Britanijo zajela kriza norih krav.

Posebni odposlanec EU jutri na Balkan

10. 03. 1998 18.55

Britanska vlada, ki v tem semestru predseduje Evropski uniji, je sporočila, da bo v okviru prizadevanj za ustavitev nasilja na Kosovu ter omejitev spora na območje Balkana napotila posebnega odposlanca unije. Državni sekretar v zunanjem ministrstvu Tony Lloyd bo jutri zjutraj za 24 ur odpotoval na območje, kjer bo obiskal Skopje, Tirano in Beograd, mogoče pa tudi nekatere druge prestolnice, obisk Kosova pa za zdaj ni predviden.

V četrtek ustanovitev Evropske konference, udeležba premiera Drnovška in zunanjega ministra Frleca

10. 03. 1998 11.06

Na ustanovnem zasedanju Evropske konference se bodo v četrtek, 12. marca, v Londonu zbrali voditelji držav članic Evropske unije in kandidatk za članstvo v povezavi. Med njimi bosta predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek in vodja diplomacije Boris Frlec.

Britansko-slovenska poslovna konferenca

02. 03. 1998 16.17

V okviru gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Veliko Britanijo je v Sloveniji od 1. do 4. marca na obisku delegacija iz Velike Britanije. Ob tej priložnosti organizira Gospodarska zbornica Slovenije v soorganizaciji s Trgovinsko zbornico Birmingham v torek poslovno konferenco, ki se je bo udeležilo 11 britanskih podjetij, so sporočili iz GZS.

Zaradi napake 18.500 dobitnikov enega samega kabrioleta

02. 03. 1998 08.33

Zaradi napake na igralnih lističih je v južni Franciji kar 18.500 dobitnikov zadelo en sam kabriolet. V skladu s pravili ima zdaj vsak posamezni dobitnik pravico do 18.500-ga dela avtomobila. Tekmovanje je organiziral časnik La Provence iz Marseillea, ki pa je prepozno ugotovil, da je na lističih, ki jih je poslalo neko britansko podjetje, napaka. Številni srečneži so od veselja nad glavnim dobitkom ob koncu tedna časnik zasuli s telefonskimi klici, od tam pa so jim zgolj odgovarjali, da obstaja "velik problem".

Žalostni obrazi v Londonu; Henman je izpadel

27. 02. 1998 17.20

Prireditelj moškega teniškega turnirja ATP v Londonu - nagradni sklad je 815.000 ameriških dolarjev - bo danes verjetno izobesil britansko zastavo na pol droga, saj je v četrtfinalu izpadel domač "ljubljenček" Tim Henman, ki ga je s 4:6, 6:4 in 6:2 izločil tretji nosilec Rus Jevgenij Kafelnikov. V tem delu tekmovanja je izpadel še Nemec Marc-Kevin Goellner. S 6:3 in 6:4 ga je premagal Nizozemec Jan Siemerink.

Britanci za dogovor, ki bo omogočil nemoteno delo inšpektorjev ZN v Iraku

23. 02. 1998 11.31

Britanski zunanji minister Robin Cook je danes v Bruslju ponovil britansko stališče, da je treba z Irakom doseči dogovor, ki bo inšpektorjem Združenim narodom omogočil nemoteno nadaljevanje dela in bo ustavil razvijanje kemičnega in biološkega orožja v Iraku.

Zunanji ministri EU tudi o Iraku

20. 02. 1998 13.39

Čeprav iraška kriza uradno ni na dnevnem redu zasedanja zunanjih ministrov Evropske unije, ki se bodo v Bruslju zbrali v ponedeljek, 23. februarja, bo problem nedvomno predmet pogovorov vodij diplomacij. Britansko predsedstvo sicer zaenkrat ni izdelalo predloga za sprejem skupnega stališča. Kot poudarjajo britanski predstavniki v Bruslju, se na zadeve v zvezi z Irakom sproti odzivajo, zato se namerava London o morebitni takšni pobudi odločiti v skladu z razvojem dogodkov, morda tudi šele v ponedeljek. Za skupno stališče EU se je ta teden na izredni razpravi o iraški krizi zavzel tudi Evropski parlament.

Nizozemska kritika Velike Britanije

18. 02. 1998 09.44

Nizozemski zunanji minister Hans van Mierlo je kritiziral britansko predsedstvo Evropske unije, ker se britanski premier Tony Blair o iraški krizi dogovarja z Združenimi državami, ne pa z evropskimi partnerji. Kot je van Mierlove besede danes povzel rotterdamski dnevnik Algemeen Dagblad, to "ni dober znak" za skupno zunanjo politiko članic Evropske unije.

Estonija pričakuje vstop v EU med prvimi državami

17. 02. 1998 16.56

Najmanjša baltska republika nekdanje Sovjetske zveze, Estonija, se vidi med državami, ki bodo sprejete v prvem krogu širitve EU, je danes za britansko tiskovno agencijo Reuters izjavil estonski zunanji minister Toomas Hendrik Ilves. Ilves je ob tem dodal, da je sprejem med petnajsterico za Estonijo bistvenega pomena, saj kar 65 odstotkov trgovine te baltske države poteka z državami unije. Estonija bo 31. marca skupaj s Poljsko, Češko, Madžarsko in Slovenijo začela pogajanja o sprejemu v EU.

Nesreča nad Perzijskim zalivom

07. 02. 1998 10.13

V petkovem trčenju dveh ameriški bojnih letal z letalonosilke George Washington nad Perzijskim zalivom je po zadnjih podatkih umrl eden od pilotov, drugega pa so po podatkih predstavnikov ameriške mornarice v Washingtonu rešili. Letali sta bili v trenutku nesreče približno 130 kilometrov vzhodno od mesta Kuvajt. Letalonosilka George Washington predstavlja še z dvema ameriškima in eno britansko letalonosilko glavno bojno silo pri možnem vojaškem napadu na Irak.

Britanci zaskrbljeni zaradi razmer na Kosovu

02. 02. 1998 17.21

Pomočnik britanskega zunanjega ministra Tony Loyd je danes v Beogradu med pogovori z jugoslovanskim zunanjim ministrom Živadinom Jovanovićem izrazil zaskrbljenost britanske vlade in mednarodne skupnosti zaradi razmer na Kosovu.

Predsednikovo voščilo pred praznovanjem kitajskega novega leta

27. 01. 1998 11.52

Kitajski predsednik Jiang Zemin je na predvečer kitajskega novega leta voščil vsem prebivalcem Kitajske, rojakom v Hong Kongu, Macau in Tajvanu, kot tudi Kitajcem, ki živijo "onstran morja" ter tujim državljanom kitajskega porekla.

Pri 54-ih ponovno mati

15. 01. 1998 14.41

54-letna Britanka Liz Buttle je 35 let po rojstvu prvega otroka ponovno postala mamica. Liz, ki je že babica, je zanosila brez umetne oploditve, rodila pa je s carskim rezom, piše današnje britansko časopisje.

Alžirija zavrnila obisk evropske trojke

14. 01. 1998 16.47

Alžirija je zavrnila obisk evropske trojke, je na popoldanski novinarski konferenci izjavil alžirski zunanji minister Ahmed Ataf.

Uspešni britansko - japonski pogovori

13. 01. 1998 09.46

Japonska vlada je Evropski uniji zagotovila, da gospodarstva ne bo pospeševala enostransko s širitvijo izvoza. To je po končanem vrhunskem sestanku predstavnikov Evropske unije in Japonske v Tokiu danes povedal podpredsednik Evropske komisije Leon Brittan. Na skupni tiskovni konferenci s predsedujočim unije Tonyjem Blairom je Brittan dejal, da kolikor učinkovitejše bo Japonska deregulirala svoje gospodarstvo in pospeševala notranje povpraševanje, toliko prej bo lahko Evropa sprejela povečanje japonskega izvoza. Brittan in Blair sta ugodno ocenila tokijske pogovore. Blair in japonski premier Rjutaro Hašimoto pa sta dosegla dogovor o krepitvi sodelovanja med Veliko Britanijo in Japonsko.

Angleži se bojujejo proti špricanju

04. 01. 1998 09.33

Starše na severu Velike Britanije bodo opremili z elektronskimi pozivniki, tako da jih bodo lahko učitelji nemudoma obvestili, če bodo njihovi otroci "špricali" pouk. Gre za del programa vlade, ki ga bo britansko ministrstvo za izobraževanje poskusno izvedlo v mestu Durham, njegov namen pa je zmanjšati neupravičeno izostajanje šolarjev od pouka ter število problematičnih otrok. "Namen vlade je odpraviti nedisciplino iz šolskih ustanov," je dejal predstavnik ministrstva Stephen Byers. Podatki o izostajanju od pouka iz predzadnjega šolskega leta (1995/96) kažejo, da si je približno milijon angleških šolarjev privoščilo vsaj eno neupravičeno odsotnost od pouka, iz šol pa so zaradi tovrstnih prekrškov izključili skupno 12.500 učencev.

Poostrili varnostne ukrepe na Severnem Irskem

02. 01. 1998 15.29

Po še enem kriznem srečanju glede varnostnega položaja na Severnem Irskem so tamkajšnje oblasti še poostrile varnostne ukrepe. Kot je danes po srečanju z britansko ministrico za Severno Irsko Mo Mowlan povedal vodja severnoirske policije Ronnie Flanagan, so na ulicah "občutno" povečali policijske in vojaške patrulje. Po Flanaganovih besedah so v predelih Belfasta, kjer se križajo protestantske in katoliške soseske, namestili več patrulj.

Britanci za mirnejše nogometno prvenstvo v Franciji

27. 12. 1997 11.11

Anglijo in Francijo loči le Rokavski preliv, toda mnogi angleški nogometni navijači oziroma huligani kljub temu ne bodo videli svetovnega prvenstva v nogometu, ki bo leta 1998 v Franciji. Britansko notranje ministrstvo je namreč sklenilo, da bo poostrilo varnostne ukrepe, s katerimi želi nogometnim huliganom, ki so že kdaj bili obtoženi, preprečiti potovanje v Francijo. Vsakega takšnega "navijača" naj bi po njegovem ministra za notranje zadeve Jacka Strawa namreč že pred odhodom z Otoka aretirali in mu preprečili nadaljnje potovanje. Velika Britanija bo februarja prihodnje leto pripravila seminar o navijaškem divjanju, ki naj bi se ga udeležili vladni, policijski in nogometni predstavniki iz vse Evrope.

Kučan bo kot predsednik prisegel pred DZ

22. 12. 1997 13.55

Pred poslankami in poslanci državnega zbora bo popoldne prisegel predsednik republike Milan Kučan in tako nastopil nov petletni mandat.

V Hong Kongu letos manj obiskovalcev

22. 12. 1997 08.14

Bilanca obiskov v iztekajočem se letu 1997 je bila v Hong Kongu glede na ocene občutno nižja od pričakovane. Namesto predvidenega velikega števila obiskovalcev, ki so jih pričakovali v tem zgodovinskem letu, je v nekdanjo britansko kolonijo prišlo 1,2 milijona turistov manj kot v minulem letu oziroma deset odstotkov manj kot leta 1996.

Srečanje irskega ministrskega predsednika z voditeljem Ulstrske unionistične stranke

21. 11. 1997 10.26

Irski ministrski predsednik Bertie Ahern se je na irskem veleposlaništvu v Londonu v četrtek prvič sestal z voditeljem Ulstrske unionistične stranke Davidom Trimblom, s katerim se je pogovarjal predvsem o ustavni zahtevi Irske za priključitev severnega dela otoka, ki je pod britansko upravo. Sogovornika sta po srečanju izrazila zadovoljstvo s pogovori in ocenila, da obstaja možnost za napredek pri reševanju severnoirskega vprašanja.

Po Shellu še British Petroleum širi sodelovaje z ruskimi proizvajalci nafte

20. 11. 1997 08.49

Za britansko-nizozemskim naftnim koncernom Shell se je za okrepitev navzočnosti na ruskem trgu odločila tudi britanska naftna družba British Petroleum. BP in vplivna ruska banka Oneximbank sta v Londonu podpisala sporazum, po katerem bo britanski koncern od te banke kupil deset odstotkov delnic četrte največje ruske naftne družbe Sidanko. Vrednost posla ocenjujejo na 571 milijonov ameriških dolarjev. V lasti Oneximbank je trenutno 95 odstotkov delnic družbe Sidanko. BP bo poleg tega prevzel tudi 45 odstotkov od 60-odstotnega deleža banke Oneximbank v ruskem podjetju Russia-Petroleum, ki ima licenco za izkoriščanje ene največjih ruskih zalog utekočinjenega plina, ki leži na območju sibirskega mesta Irkutsk. Zaloge ocenjujejo na 1,3 bilijona kubičnih metrov. Rusija načrtuje gradnjo naftovoda od sibirskega polja do Kitajske, Japonske in Južne Koreje. BP pa se je v pogodbi obvezal, da bo v črpanje plina vložil 172 milijonov dolarjev.

Shell in Gasprom ustanovila skupno podjetje

18. 11. 1997 00.00

Britansko-nizozemska naftna družba Royal Dutch/Shell in ruski Gasprom sta se dogovorila, da bosta ustanovila mešano podjetje za črpanje nafte. Obe podjetji bosta imeli enak lastninski delež in po letu 2003 načrtujejo, da bodo načrpali 25 milijonov ton nafte in plina letno. Prvi skupni projekt je predviden na sibirski ploščadi Zapoljarnoje. Shell in Gasprom sta se poleg tega tudi dogovorila, da bosta skupaj opravljala transport plina in nafte, sodelovala pa tudi pri energetskih projektih v in izven Rusije ter pri razvoju azijskih trgov plina.