bruto plača

Kaj se dogaja z napovedano plačno reformo?
16. 03. 2023 20.22
Vlada je za 15. marec, torej sredo, sindikatom javnega sektorja obljubila osnutek zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki naj bi bil izhodišče za pogajanja o novem plačnem sistemu. Toda sindikati osnutka še niso dobili. So pa izhodišča za nov sistem plač v javnem sektorju obravnavali ministri, ki pa so s pojasnili zelo skopi. A neuradno smo uspeli izvedeti nekaj detajlov. Izhodišče za pogajanja naj bi bilo neuradno pet stebrov.

Dvig otroškega dodatka, štipendije in urne postavke za delo upokojencev
01. 03. 2023 06.48
V veljavo stopata zvišani najnižja bruto urna postavka za opravljeno začasno ali občasno delo upokojencev in omejitev za to delo v koledarskem letu 2023. Postavka bo znašala 6,92 evra bruto, obseg dela pa bo omejen na 10.346,52 evra bruto. Novi zneski so posledica uskladitve z minimalno plačo. Na podlagi objavljenega indeksa rasti cen življenjskih potrebščin v obdobju januar – december preteklega leta (2022) pa se za 10,3 odstotka zvišujejo tudi meje dohodkov za letne pravice iz javnih sredstev, na podlagi povišanja osnovnega zneska minimalnega dohodka pa tudi zneski otroškega dodatka, državne štipendije ter denarne socialne pomoči in prag za upravičenost do denarne socialne pomoči.

Do kredita tudi brez omejitev glede minimalne plače?
22. 02. 2023 14.09
Pripravljena je zakonska rešitev za omejitev vpliva vsakokratne korekcije minimalne plače na kreditno sposobnost gospodinjstev. Glede na osnutek zakonskega predloga bo Banka Slovenije lahko omejitve glede posojil prilagajala neodvisno od zakona o izvršbi in zavarovanju, ki določa, da mora posamezniku na računu ostati 76 odstotkov minimalne plače.

Ministrstvo za delo delavce poziva, naj preverjajo svoje plačilne liste
22. 02. 2023 11.45
V zadnjih dneh so v javnosti zaokrožile informacije, da se nekateri delodajalci na različne načine izogibajo višjemu izplačilu plač delavkam in delavcem, ki bi moralo slediti januarskemu zvišanju minimalne plače. Na ministrstvu za delo zato delavke in delavce pozivajo, naj preverjajo svoje plačilne liste. V primeru ugotovitve kakršne koli nezakonitosti v zvezi s plačilom za delo svetujejo, da kršitev prijavijo Inšpektoratu RS za delo.

Svet delavcev nasprotuje sindikatu: 'Prenehajte s krnjenjem ugleda družbe'
20. 02. 2023 15.26
Prenos sobaric v Hotelih Bernardin na zunanjega izvajalca Aktiva čiščenje, ki je predviden za 1. marca, je v interesu lastnika hotelov, družbe Sava Turizem, so po pregledu postopkov sporočili iz sveta delavcev Save Turizma. Kot so zatrdili, bo varnost njihovih zaposlitev ostala enaka. Sindikat so pozvali, "da preneha s krnjenjem ugleda družbe". V sindikatu pa so presenečeni nad izjavo sveta delavcev in opominjajo, da so odločitev o boju proti 'outsourcanju' sprejeli skupaj.

Med najnižjimi plačami 682 evrov bruto, medicinskim sestram okoli tisoč evrov bruto
20. 02. 2023 09.58
Nezadovoljne s plačami so tudi medicinske sestre, ki se bodo v sredo, v znak protesta, zbrale pred vlado. Ne izključujejo pa niti stavke. Zbrali smo podatke, koliko zaslužijo najslabše plačani zdravniki in medicinske sestre v treh največjih slovenskih bolnišnicah. V UKC Maribor je bila decembra lani najnižja bruto plača 682 evrov, dobila jo je srednja medicinska sestra v negovalni enoti, pripravnica. Še sedem jih je prejelo bruto plačo pod tisoč evrov. Najnižje plače srednjih medicinskih sester se v celjski bolnišnici začnejo pri 1025 evrov bruto, 35 sester dobi manj kot 1500 evrov. V UKC Ljubljana so, glede na plačni razred, najnižje osnovne bruto plače srednjih medicinskih sester pod tisoč evri, najslabše plačana diplomirana medicinska sestra pa je prejela 1238 evrov bruto.

Ukrep o znižanju plač tožilcev neustaven: 'Pričakujemo odpravitev nastale škode'
17. 02. 2023 19.50
Ukrep vlade Janeza Janše, ki je v prvem valu pandemije covida-19 zmanjšala plače tožilcev, je bil neustaven, je odločilo Ustavno sodišče Republike Slovenije. Na to smo opozarjali že takrat, pravijo na vrhovnem državnem tožilstvu, kjer odločitev pozdravljajo, čeprav še ni jasno, če in kako jim bodo plače povrnili. Sedanja vlada se sicer zaveda, da se je finančni položaj tožilcev in sodnikov zadnja leta slabšal, a obljubljenega začasnega dodatka 600 evrov bruto ob januarski plači niso dobili.

Ministrstvo za javno upravo: Plače gasilcev vseskozi rastejo
16. 02. 2023 12.29
Potem ko poklicni gasilci na organiziranem protestnem shodu opozarjajo na slabe plače in zahtevajo njihov dvig, je ministrstvo za javno upravo na spletnih straneh objavilo podatke o plačah gasilcev. Sindikat poklicnih gasilcev pa na razkritje plač odgovarja, da v prvi vrsti problematizirajo porazno nizke osnovne plače. "Tu so plače pod vsakim nivojem, v tem trenutku tudi pod nivojem minimalne plače," so jasni.

Plače lani realno padle za okoli pet odstotkov
15. 02. 2023 11.27
Povprečna bruto plača je lani po podatkih statističnega urada znašala 2023,92 evra, povprečna neto plača pa 1318,64 evra. V primerjavi z 2021 je bila bruto plača nominalno višja za 2,8 odstotka, neto plača pa za 3,8 odstotka. Zaradi visoke inflacije je povprečna plača realno upadla – v bruto znesku za 5,5 odstotka in v neto znesku za 4,6 odstotka.

Sobarice v portoroškem hotelu razkrivajo slabe pogoje, v katerih delajo
10. 02. 2023 18.54
Pospravljanje in sesanje sobe, čiščenje kopalnice in balkona, ki ga dnevno umažejo galebi. Za vsa ta opravila imajo sobarice v portoroškem hotelu Bernardin v višku sezone na voljo le dobrih 15 minut. "Nadure so dovoljene le izjemoma, zato hitiš in garaš," je povedala sobarica, ki iz strahu pred izgubo službe želi ostati anonimna. Napoved družbe Sava Hoteli, da bo sobarice in čistilke prevzel zunanji izvajalec, pa zaposlene straši, saj se zavedajo, da bodo pogoji dela tam še slabši, dodaja. Namesto, da bi jih Sava Hoteli nagradili za prispevek k uspešni turistični sezoni, s katero se tako radi pohvalijo, se jim odrekajo, že zdaj mizerne plače pa bodo le še slabše.

Protestni shod voznikov avtobusov v Kranju: Zahtevamo dostojno plačo
04. 02. 2023 19.38
Vrag je vzel šalo, sporočajo vozniki avtobusov, ki so na avtobusni postaji v Kranju pripravili protestni shod. Zahtevali so boljše plače in delovne pogoje, ki bi jim omogočili dostojno družinsko življenje. Na protestu se je zbralo nekaj deset članov in podpornikov Sindikata voznikov avtobusov. Na protestu pa ni bilo članov Sindikata delavcev prometa, ti menijo, da so pogajanja z delodajalci uspešna

Spar ob dvigu minimalne plače povišal plače vsem zaposlenim
02. 02. 2023 11.15
Z januarjem je minister za delo zvišal minimalno plačo. A v trgovskem podjetju Spar Slovenija so se odločili, da bodo plačo povišali vsem zaposlenim, in sicer v povprečju za 10 odstotkov. Najnižja osnovna minimalna plača v podjetju tako z začetkom leta znaša 1204 evre bruto.

Koliko zaslužijo policisti, kriminalisti, tožilci in sodniki? Od enega do 7000 evrov
31. 01. 2023 08.12
Veliko uslužbencev javnega sektorja ni zadovoljnih s plačami, ker naj bi se plačna razmerja med poklici v zadnjih letih povsem porušila, prav tako tudi znotraj samih organizacij. Precej razburjenja pa je povzročil še dodatek v višini 600 evrov, ki ga je vlada začasno namenila tožilcem in sodnikom. Preverili smo, kakšne so plače v pravosodju in Policiji. Medtem ko je na lestvici rekorderjev v javnem sektorju najvišja plača tudi za november lani znašala skoraj 18 tisoč evrov bruto, na seznamu 50 najvišjih plač je znova 47 zaposlenih v zdravstvu, pa najvišje plače policistov, kriminalistov, tožilcev in sodnikov znašajo od pet do dobrih sedem tisoč evrov bruto.

Zpiz: Januarske pokojnine ne bodo tako visoke kot novembra in decembra
27. 01. 2023 12.59
Pokojninski zavod je pred izplačilom pokojnin za januar, ki bo izvedeno zadnji dan v januarju, spomnil, da bodo zneski znova nižji. Pokojnine in invalidska nadomestila so bili namreč novembra in decembra 4,5 odstotka višji na podlagi zakona o nujnih ukrepih za povečanje prihodkov upokojencev, ni pa to bila uskladitev pokojnin, so pojasnili.

Ministrstvo pozvalo Banko Slovenije, naj preuči omejitve kreditiranja
26. 01. 2023 10.56
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je Banko Slovenije pozvalo k preučitvi sprememb makrobonitetnih omejitev kreditiranja prebivalstva na način, da vsakokratni dvig minimalne plače ne bo več negativno vplival na kreditno sposobnost posameznikov oziroma gospodinjstev. V Banki Slovenije pa napovedujejo krepitev dialoga.

DSO: Vodstveni delavci zahtevajo 700 evrov dodatka, plače že 17 let iste
25. 01. 2023 11.54
Zahtevam po višjih plačah zaposlenih v javnem sektorju se je pridružila še ena, tokrat iz Skupnosti socialnih zavodov Slovenije. Kot so sporočili, so plače direktorjev domov za starejše in posebnih socialnih zavodov nespremenjene že 17. leto, zato od vlade zahtevajo takojšnjo uvedbo dodatka v višini 700 evro bruto mesečno na plače direktorjev in ostalih vodilnih delavcev iz plačne skupine B, kot so namestniki direktorjev za zdravstveno nego, pomočniki direktorjev in strokovni vodje.

Javni sektor: vse več zaposlenih, masa sredstev za plače nad pet milijard evrov
25. 01. 2023 08.39
Število zaposlenih v javnem sektorju se skozi leta povečuje, prav tako sredstva za plače v javnem sektorju. V prvi polovici lanskega leta je bilo v Sloveniji 188.814 javnih uslužbencev, kar je 21.000 več kot leta 2015. Leta 2021 je zaradi višanja povprečne plače in naraščanja zaposlenih masa sredstev za plače presegla pet milijard evrov.

'Če ne bo kadra, se bodo lokali, gostilne, restavracije, pa tudi hoteli zapirali'
25. 01. 2023 06.00
V Sloveniji po nekaterih ocenah primanjkuje skoraj 12 tisoč delavcev v gostinstvu in turizmu, njihova povprečna bruto plača sega le malo nad minimalno. Dve leti epidemije covida-19 in strogih omejevalnih ukrepov, ki so gostincem onemogočili delo in vodili v odpuščanja, sta zahtevali svoj davek, kadrovska stiska pa se je še poglobila. Mlade delo v gostinstvu ne zanima, za tujo delovno silo pa smo večinoma le odskočna deska za delo v drugih državah EU, kjer so plače višje, pogoji dela pa boljši.

Čez tri leta bo manjkalo že več kot 10.000 poklicnih voznikov
24. 01. 2023 06.00
Kdo bo skrbel, da trgovinske police ne bodo prazne, da bodo surovine pravočasno v podjetjih, kdo preprečil zamude pri dostavah, kdo bo preprečil rast cen izdelkov in blaga? Vse to so posledice prekinitev oziroma motenj v dobavnih verigah, ki se po Evropi že pojavljajo. V Sloveniji v tem trenutku manjka 3.800 voznikov, v Evropi okoli pol milijona. Po podatkih Mednarodnega združenja za cestni transport bo do leta 2026 na stari celini manjkalo že za eno Slovenijo ali 2 milijona šoferjev. Delodajalci vse težje privabijo voznike iz balkanskih držav in sprejemajo tudi povsem neuke ljudi ter upajo, da bodo težave rešili šoferji iz Azije.

Za študentsko delo minimalno 6,92 evra na uro
24. 01. 2023 12.10
V soboto je začela veljati nova višina minimalne bruto postavke za študentsko delo. Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je namreč v petkovem Uradnem listu objavilo nov znesek najnižje bruto urne postavke za začasno in občasno delo dijakov in študentov v višini 6,92 evra.

Božičnice v povprečju znašale 930 evrov bruto: zvišale povprečno plačo
23. 01. 2023 11.18
Izredna izplačila, kot so 13. plače in božičnice, so novembra lani tradicionalno zvišala povprečno plačo. Ta je v neto znesku znašala 1479,56 evra, kar je nominalno 12,3 odstotka več kot oktobra, realno pa 11,3 odstotka več. Povprečni bruto znesek izrednega izplačila je znašal nekaj manj kot 930 evrov.

'Pomočnice vzgojiteljic so najbolj krivično obravnavan segment zaposlenih v šolstvu'
20. 01. 2023 06.00
V vrtcih po celi Sloveniji primanjkuje vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev, logopedov, specialno-rehabilitacijskih pedagogov, tudi kuharjev, čistilk, računovodij. Eden vzrokov je ponižujoče nizko plačilo vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev, ti so po novem v 26. razredu, torej plača znaša 1.226,82 evrov bruto, skoraj toliko od januarja naprej znaša minimalna plača. Pedagoški zanos in priljubljenost tega poklica upadata. Predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Silvija Komočar opozarja, da nam ne sme biti vseeno, kakšne generacije bomo vzgojili in izobrazili.

Aleš Musar se ne bo odpovedal vsem privilegijem, ki mu pripadajo
19. 01. 2023 16.34
Na poročanje medijev, da naj bi soprog predsednice države Nataše Pirc Musar Aleš Musar prejemal nadomestilo za stroške, ki jih ima spremljanja predsednice na protokolarnih dogodkih, so se odzvali tudi v predsedničinem uradu. Kot so pojasnili, Musar ne bo prejemal mesečnega prejemka v višini 20 odstotkov plače predsednice, bo pa koristil nadomestilo za kritje stroškov, ki jih bo imel zaradi opravljanja protokolarnih in drugih družabnih obveznosti. Soprog predsednice bi tako mesečno dobival okoli 850 evrov.

Višjo plačo zahtevajo tudi zaposleni v lokalni samoupravi
19. 01. 2023 11.14
Na vlado so se s pozivom po ureditvi plač obrnili tudi v Sindikatu občin Slovenije, ki združuje zaposlene v lokalni samoupravi. Zahtevajo odpravo plačnih nesorazmerij ter povišanje plač za štiri plačne razrede. Ob tem ne izključujejo možnosti stavke v vseh slovenskih občinah.

'Šole ne moremo prenaročiti učencev, izobrazbo potrebujejo takoj'
19. 01. 2023 06.00
V Sloveniji primanjkuje štiri do pet tisoč učiteljev, največ matematikov, fizikov in računalničarjev. Pred zaprtjem šol jih rešujejo študentje, učitelji brez ustrezne izobrazbe in dodatno obremenjevanje učiteljev. Posledično je več bolniških odsotnosti, izčrpanosti in depresije. Pred vrati je tudi val upokojevanj. Smo v prvi veliki krizi izobraževanja po osamosvojitvi? Bo sledil padec kakovosti javnega izobraževanja?

Starostniki čakajo v dolgi vrsti na dom, čeprav so postelje prazne, ker ni kadra
18. 01. 2023 06.00
V domovih za starejše kadra kritično primanjkuje. Nekateri domovi zato novih stanovalcev več ne sprejemajo. Kader v domovih je izčrpan do skrajnosti, domovi ustvarjajo nove bolniške in delovne invalide. Za svoje delo pa več kot polovica dobi manj od minimalne plače. Domovi razpise ponavljajo, interesa za skrb za starejše je vse manj ali ga celo ni. Na vhodu v domove čaka 14.457 ljudi, kdo bo skrbel zanje?

Tudi poslanci iščejo rešitev za kreditno (ne)sposobnost prebivalstva
17. 01. 2023 18.22
Komisija DZ za nadzor javnih financ je banke in Banko Slovenije pozvala k dogovoru, kakšne omejitve glede kreditiranja, ki so v nacionalni pristojnosti, bi bile za Slovenijo primerne. Banke med drugim pravijo, da so preveč omejene pri kreditiranju, regulator pa, da so tveganja v bančnem okolju povečana in da so ukrepi primerni.

Najvišja letna plača zdravnika v UKC Ljubljana je bila 181 tisoč evrov
16. 01. 2023 07.29
Po mesecu in pol so nam iz UKC Ljubljana vendarle poslali podatke o 50 najvišjih bruto plačah v letu 2021. Najvišja celoletna plača zdravnika je znašala dobrih 181 tisoč evrov, najvišji covidni dodatek za tisto leto pa 44.176 evrov. Prejel ga je zdravnik, ki je imel v ljubljanskem kliničnem centru drugo najvišjo letno plačo, in sicer nekaj več kot 175 tisoč evrov. Tretja najvišja plača je bila za dobrih pet tisočakov nižja, drugi najvišji covidni dodatek pa je znašal skoraj 38 tisoč evrov. 20 zdravnikov je prejelo več kot 130 tisoč evrov letne plače, devet zdravnikov pa covidne dodatke, višje od 30 tisočakov.

Višja minimalna plača znižuje kreditno sposobnost
13. 01. 2023 12.15
Združenje bank Slovenije opozarja, da se je zaradi dviga minimalne plače poslabšala kreditna sposobnost prebivalstva. Pripravili so tri izračune, na osnovi katerih ugotavljajo, da je kreditna sposobnost v primeru para s povprečnima plačama ter dvema otrokoma po dvigu minimalne plače nižja kar za 35.082 evrov.

Vzdržnost javnih financ po dogovorih o povišanju plač ni ogrožena
12. 01. 2023 20.24
Vsi dogovori o povišanju plač v javnem sektorju, o katerih se je vlada v tem tednu dogovorila s Svizom, Fidesom in sodstvom, se pri finančnih učinkih gibljejo znotraj 611 milijonov evrov, kolikor je bil težak oktobrski dogovor reprezentativnih sindikatov in vlade, so pojasnili na ministrstvu za finance. Vzdržnost javnih financ ni ogrožena, trdijo.