bruto plača

Ko znanje jezika za tujce ni le zaželeno, ampak tudi obvezno

28. 05. 2023 07.00

Diskriminacija in socialna izključenost, predsodki, pomanjkanje podpore pri iskanju nastanitve, zdravstvenih storitev, izobraževanja ... To je le nekaj težav, s katerimi se po selitvi v novo okolje srečajo delovni migranti. Znanje jezika, kot osrednji steber integracije, ima pri tem osrednjo vlogo, a države se do tega pogoja različno opredeljujejo. Preverili smo, kako se tega izziva lotevajo v Sloveniji, Avstriji in Nemčiji.

Plačilne liste: je vaša plača pravilno obračunana?

22. 05. 2023 06.00

Čeprav jo dobimo vsak mesec, marsikdo ne zna "prebrati" svoje plačilne liste. Posledično pa tudi ne more najti morebitne napake. "Najpogostejša napaka je, da se nadomestilo za praznike in letni dopust ne obračunava na pravi osnovi," je povedala ekonomistka Irena Vidic in nam zadevo podrobneje pojasnila. Poleg tega je predstavila še nekaj drugih napak, do katerih pogosto prihaja: na primer pri obračunu nadur, dodatka do minimalne plače ali pa glede izplačila dodatka za delovno dobo. Ste prepričani, da je vaša plača obračunana pravilno?

Beg možganov kot priložnost: kaj lahko ponudi Slovenija?

18. 05. 2023 06.00

Polona Globočnik, Miha Šaberl in Kristi Hodak Knobloch – izobraženci s karierami na Dunaju, v Pragi in Londonu – o tem, zakaj so izbrali tujino. So visoki davki v Sloveniji edini razlog? Ali Slovenija lahko sodeluje v globalni tekmi za višje plače in boljšo kakovost življenja? In kaj je treba narediti, da bo beg možganov postal priložnost za hitrejši razvoj države?

Šolstvo po finsko: res le med in mleko?

17. 05. 2023 06.00

Finski izobraževalni sistem pogosto jemljemo za zgled. Šole so - na račun visokih davkov - brezplačne, pogoji za učiteljski poklic pa zelo zahtevni. Plače so sicer višje kot pri nas, a obogateti se ne da, pravi Damijan Marin, učitelj športne vzgoje: "Če sta v družini dva učitelja, plači ne bosta dovolj za nakup hiše v Helsinkih." In v Avstriji? V zameno za plačevanje davkov dobijo boljši dostop do zdravstvenih storitev, ocenjuje vzgojiteljica Tanja Strmčnik.

Reforma zdravstva v praksi: višje plače in več avtonomije

16. 05. 2023 06.03

Nižji davki, višja plača, boljši delovni pogoji. Kaj so glavni razlogi, da gredo medicinske sestre službo iskat v tujino? Na podlagi njihovih izkušenj smo primerjali davke, zahtevnost poklica in kakovost življenja v Avstriji, ki je med medicinskimi sestrami iz Slovenije najbolj priljubljena, na Finskem in v Estoniji. Kako daleč je sistem slovenskega zdravstva od tistega, po katerem bi se radi zgledovali?

Preobrat: visokega dviga plač vodilnim v SDH ne bo

15. 05. 2023 17.32

Dvočlanska uprava SDH, ki jo sestavljata predsednik Žiga Debeljak in član Janez Tomšič, je nadzornemu svetu predlagala preklic uskladitve plač, po kateri so se prejemki obeh močno zvišali in ki je razburila tudi člane vladne koalicije. Nadzorni svet, ki sicer vztraja, da je s potrditvijo višjih plač deloval skrbno, je pobudo sprejel.

Visoki davki, višja kakovost življenja?

15. 05. 2023 06.00

Medicinska sestra, učitelj in visoko izobraženi specialist – jedro javnega zdravstva in šolstva ter gospodarstva. Iz prve roke o tem, kaj te kadre vodi iz Slovenije v tujino, konkretno v Avstrijo, na Finsko in na Češko. V kakšnih zdravstvenih domovih, šolah, podjetjih delajo? Bi se vrnili domov ne glede na to, koliko davkov jim pobere država? Kaj dobijo v zameno v novi domovini? In kaj bi jim morala ponuditi Slovenija?

Vodilni v SDH so si krepko popravili plače, Debeljaku 18.500 evrov bruto

12. 05. 2023 16.41

V vrhu Slovenskega državnega holdinga (SDH) so poskrbeli za ogorčenje v nekaterih političnih strankah. Vodilni so si namreč 'popravili' plače. Predsednik uprave Žiga Debeljak bo prejemal 5700 evrov bruto več na mesec, podobno zvišanje si je privoščil tudi Janez Tomšič, član uprave. Na to so se ogorčeno odzvali v koalicijskih strankah. SD je na vlado naslovila poslansko pobudo, v kateri zahtevajo omejitev "ekscesnih dohodkov vodstva SDH" in odgovornost vodstva.

Izplačilo regresa: kdo je že bil in kdo še bo med najradodarnejšimi?

11. 05. 2023 19.09

Sindikati javnega sektorja ministrstvu za javno upravo predlagajo, da bi zaradi inflacije zaposleni v najnižjih plačnih razredih dobili 300 evrov več. Na ministrstvu zagotavljajo, da bodo predlog obravnavali, vendar pa časa ni veliko, saj mora biti regres izplačan do 1. julija. Medtem pa bo veliko podjetij regres izkoristilo za to, da svoje zaposlene dodatno nagradijo. Najvišji neobdavčen dodatek za dopust znaša dobra dva tisočaka, ponekod pa so zaposlenim izplačali še več.

Tonin: Gre za napad na srednji razred, Vatovec: Končne številke bodo drugačne

11. 05. 2023 06.00

Kot kaže, je Levica predsednika vlade Roberta Goloba spet spravila v neroden položaj. V javnost je namreč prišel predlog Levice o progresivnem plačevanju dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, po katerem bi zanj na mesec plačevali tudi do 200 evrov. Kljub temu, da je predsednik vlade še nedavno napovedal, da bodo v javnosti komunicirali samo še usklajene zadeve v koaliciji.

Levica: Za zavarovanje naj vsak prispeva po svojih zmožnostih

09. 05. 2023 13.04

Potem ko je vlada napovedala ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja oz. njegovo preoblikovanje v obveznega, je Levica pripravila svoj predlog o preoblikovanju, v katerem koalicijskim partnericam predlaga uvedbo progresivnosti. Kot navajajo, zasledujejo princip, naj vsak prispeva po svojih zmožnostih oz. da bi tisti, ki zaslužijo več, tudi plačali več za zavarovanje.

Sodniki in tožilci bodo v prihodnje sedeli skupaj

08. 05. 2023 15.00

Na ministrstvu za javno upravo so potekali ločeni usklajevalni sestanki s sodniki in tožilci o odpravi plačnih nesorazmerij. Dogovorili so se, da bodo sodniki in tožilci na prihodnjih usklajevalnih sestankih sedeli skupaj, tožilci vztrajajo tudi, da jih vlada pri odpravi plačnih nesorazmerij obravnava enako kot sodnike.

Tožilci pozivajo vlado, naj vodi skupna pogajanja s sodniki glede plač, ne pa ločeno

08. 05. 2023 07.38

"Nenaden zasuk v načinu dela, ko se je vladna stran začela ločeno pogovarjati s sodniki, kljub ustnim in pisnim priporočilom ministrice za pravosodje Dominike Švarc Pipan ministrici za javno upravo Sanji Ajanović Hovnik, naj se usklajevanja nadaljujejo skupaj s sodniki in državnimi tožilci, je v Državnotožilskem svetu spodbudilo dodatno zaskrbljenost in nejevoljo," je v pismu premierju Robertu Golobu, ki smo ga pridobili, zapisal predsednik Igor Lučovnik. Opozarja tudi, da problem prenizkih plač tožilcev že predolgo traja. S tem se strinja tudi generalni državni tožilec Drago Šketa. "Želimo, da se popravijo stare krivice glede tožilskih plač. Tudi sam ne vidim nobenih razlogov za to, da se pogajanja s sodniki in tožilci vodijo ločeno," je povedal za 24ur.com.

Leta 2021 ob nedeljah pogosto ali občasno delalo 22,8 odstotka zaposlenih

01. 05. 2023 07.00

Lani je bila stopnja delovne aktivnosti v Sloveniji 77,9-odstotna, stopnja brezposelnosti pa 3,9-odstotna. Med delovno aktivnimi jih je bilo največ iz poklicne skupine strokovnjaki. V 2021 je ob sobotah pogosto ali občasno delalo 43,8 odstotka vseh delovno aktivnih, 22,8 odstotka jih je delalo ob nedeljah, 34,4 odstotka zvečer, 14,6 odstotka pa ponoči.

Najnižja brezposelnost od osamosvojitve in največje zaposlovanje tujcev

27. 04. 2023 06.58

Slovenija se lahko pohvali z zgodovinsko najnižjo brezposelnostjo od osamosvojitve dalje. Konec marca je bilo brezposelnih samo 50.000 oseb. Zgodovinski pa so tudi premiki v strukturi zaposlovanja. Zaradi šibke demografske slike se pri zaposlovanju krepi pomen tujcev. Zvišala se je tudi povprečna plača, kar ekonomist Matej Lahovnik po eni strani ocenjuje kot dobro, po drugi pa pravi, da imajo nekatere dejavnosti tudi težave. "Ključno je, da se delavci prekvalificirajo v poklice, po katerih je največje povpraševanje," pravi in dodaja, da je vzpodbudno, da se tudi mladi odločajo za študij v takšnih poklicih.

Eno leto vlade: Preveč obljub in premalo dejanskih sprememb

24. 04. 2023 19.43

Mineva leto dni, odkar smo se Slovenci množično odpravili na parlamentarne volitve in po dveh letih desne Janševe vlade izvolili novo levo oblast. Z rekordno zmago in velikimi obljubami je slavil Robert Golob oziroma njegova politična novinka Gibanje Svoboda. Koalicija pravi, da se nekaterih prehitrih obljub zaveda, a da so kljub temu napravili več sprememb v pravo smer, v opoziciji pa opozarjajo, da je koalicija z obljubami preveč radodarna.

Februarja povprečna bruto plača za desetino višja kot pred letom

24. 04. 2023 13.38

Povprečna bruto plača za februar je bila za 10,7 odstotka višja kot pred letom dni. Znašala je 2132,58 evra, so izračunali na statističnem uradu. Realno se je povprečna bruto plača v letu dni zvišala za 1,3 odstotka.

Letos regres višji kot lani: najnižji znesek 1203 evre

23. 04. 2023 21.02

Nekateri so regres že dobili, drugi ga še čakajo. Znano pa je, da bo letos višji kot lani zaradi dviga minimalne plače, najnižji bo tako znašal 1203 evre. Delodajalci ga morajo izplačati najpozneje do 1. julija. So pa nekatera podjetja regres nakazala predčasno, številni bodo to storili v prihodnjih tednih. Vse več podjetij, ki cenijo svoje zaposlene, pa se odloča za "bolj konkretne" zneske in jih z regresom še dodatno nagradi. In kdo je po doslej znanem letošnji rekorder?

V Slovenski vojski se lahko odslej zaposlijo tudi mladi brez srednje šole

21. 04. 2023 19.41

Je Slovenska vojska na pragu prenove? Odslej se namreč lahko v vojski zaposlijo tudi mladi, ki nimajo končane srednje šole. Vojska jim bo ob zaposlitvi ponudila možnost pridobitve srednješolske izobrazbe, pogoj je le, da so pred podpisom pogodbe o zaposlitvi kandidati polnoletni. Zadovoljni bomo, če bomo s to spremembo uspeli pridobiti vsaj 50 novih vojakov, ki jih sicer ne bi mogli zaposliti, pravi načelnik Generalštaba Robert Glavaš. Zaradi kadrovske stiske v vojski pa bi jih lahko na leto zaposlili tudi do 850.

Uprava cinkarne in sindikat dosegla dogovor, stavke ne bo

19. 04. 2023 18.13

Uprava in sindikat Cinkarne Celje sta na pogajanjih dosegla dogovor za povečanje osnovne plače, ki se bo izenačila z minimalno plačo ali pa bo višja. Ker je bila to glavna stavkovna zahteva, je sindikat za četrtek napovedano stavko preklical.

Vodstvo cinkarne in sindikat se razhajata glede višine osnovne plače

18. 04. 2023 15.49

Uprava Cinkarne Celje in sindikat se razhajata le še glede višine osnovne plače, vse preostale stavkovne zahteve pa so že usklajene. Po besedah prvega moža družbe Aleša Skoka so predlagali zvišanje osnovnih plač za enak odstotek, kot so to storile druge slovenske družbe, a delavci s tem niso zadovoljni. Pogajanja se bodo nadaljevala.

Koalicija enotna, opozicija svari: To ne bo prineslo bolj dostopnega javnega zdravstva

12. 04. 2023 12.22

Novelo zakona, ki bo ukinila dopolnilno zdravstveno zavarovanje in ga prenesla v obvezno, podpirajo vse tri koalicijske stranke. V SD pravijo, da je to "izjemno zavržno dejanje ene od zavarovalnic" terjalo odgovornost in dejanja, v Levici pa pozdravljajo, da so končno našli način, kako odpraviti "najbolj nepravičen davek v državi". V SDS medtem vladni koaliciji očitajo "zganjanje cenenega piarja" in "votlost" predlaganih ukrepov, v NSi pa menijo, da gre le za prelaganje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja "iz levega v desni žep".

Kako si je zdravniška zbornica zamislila institut svobodnega zdravnika?

06. 04. 2023 08.45

Kot smo že poročali, je zdravniška zbornica pripravila svoj predlog Zakona za povečanje dostopnosti do zdravstvenih storitev in okrepitev javne zdravstvene mreže. Ta med drugim predvideva institut neodvisnega ponudnika zdravstvenih storitev oziroma t. i. svobodnega zdravnika, ki bi omogočil večjo fleksibilnost. Za tak status bi se verjetno odločil manjši del zdravnikov.

Za dopolnilno zdravstveno zavarovanje bomo odšteli več

05. 04. 2023 10.58

V zadnjem času smo priča precej turbulentnemu dogajanju v zdravstvu, zdaj pa je še odjeknila novica, da se draži dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Zaenkrat so se za ta korak odločili v zavarovalnici Generali. Če ste njihov zavarovanec, boste s 1. majem odšteli dobrih 10 evrov več. Kaj pa ostale zavarovalnice?

Nov izračun: minimalni življenjski stroški znašajo 670 evrov

03. 04. 2023 16.53

669,83 evra na mesec – toliko po novem znašajo minimalni življenjski stroški na podlagi izračuna Inštituta za ekonomska raziskovanja. V primerjavi z letom 2017 so se stroški zvišali za 9,2 odstotka. Izračun služi kot osnova za določitev višine minimalne plače, ki od januarja znaša 1203 evre bruto.

Javni sektor: objavljamo, kakšne plače predlaga vlada

31. 03. 2023 18.59

Vlada v dokumentu o prenovi plačnega sistema in odpravi nesorazmerij v osnovnih plačah, ki ga je posredovala sindikatom javnega sektorja, predlaga 67 plačnih razredov. Novi prvi plačni razred, sedaj 12., 13. in 14., bi določili v višini minimalne plače v januarju 2023, v 67. bi bile plače sedemkrat višje. Če je minimalna bruto plača okoli 1203 evre, bi torej osnovna plača v najvišjem plačnem razredu znašala okoli 8465 evrov bruto.

Potrošniki po sprejetju novele zakona lažje do kredita

28. 03. 2023 19.36

DZ je potrdil novelo Zakona o makrobonitetnem nadzoru finančnega sistema, s katero se bo potrošnikom zagotovilo večjo dostopnost do posojil. Banka Slovenije bo namreč lahko makrobonitetne ukrepe na področju omejevanja kreditiranja prebivalstva določala tako, da nanje vsakokratna sprememba minimalne plače ne bo več vplivala.

Z ustreznimi plačami do dostojnega življenja in bivanja

23. 03. 2023 00.15

Gospodinjstvom v zadnjem času zaradi rasti cen konec meseca ostane vse manj denarja. Živeti ali bolje rečeno životariti na robu preživetja ni nikogaršnja želja.

Z aprilom višje plače tudi poslancem

23. 03. 2023 13.11

Tako kot drugim zaposlenim v javnem sektorju se bodo s 1. aprilom plače za en plačni razred zvišale tudi poslancem. Ti bodo po novem uvrščeni od 56. do 63. plačnega razreda, njihove osnovne bruto plače bodo znašale od 3900 do 5200 evrov. Izjema je predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič, ki jo spremenjeni zakon uvršča v novi 66. razred z osnovno plačo 5889 evrov.

Plačna reforma: odprava nesorazmerij, hitrejša napredovanja in novi dodatki

20. 03. 2023 16.38

Vlada je sindikatom javnega sektorja posredovala izhodišča za pogajanja o prenovi plačnega sistema in odpravi nesorazmerij v osnovnih plačah, ki se bodo nadaljevala prihodnji ponedeljek. V dokumentu so natančneje opredeljene predlagana sestava plačnih stebrov in druge ključne vsebine, ki bi jih urejal nov zakon.