bruto plača

Kaj imajo bolniki od milijonov zavarovalnic?

23. 01. 2025 06.09

Leto dni je, odkar plačujemo namesto dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja obvezno zdravstveno zavarovanje. Denar od premij se ne steka več v blagajne zavarovalnicam, ki so imele v preteklosti milijonske dobičke, pa tudi milijonske obratovalne stroške. Je danes zato kaj drugače? So bolniki zato, ker je v zdravstvu več denarja, kaj na boljšem? Pridejo na pregled ali operacijo prej na vrsto? In kako bo s plačevanjem obveznega prispevka, ki bo s prvim marcem višji za tri evre? Bo postal bolj solidaren?

Ko mora tudi direktorica doma pomagati deliti hrano

09. 01. 2025 06.00

Medtem ko dobivamo vse več pravic dolgotrajne oskrbe, zaradi česar bi v domovih za starejše potrebovali še več zaposlenih, je v resnici kadrov, ki bi bili pripravljeni delati za plačo, malenkost višjo od minimalne, vse manj. Nemogoče je trenutno dobiti negovalca bolničarja, pravijo v domu upokojencev v Ilirski Bistrici, v kranjskem domu bi ta trenutek potrebovali več kot 11 medicinskih sester. Da so tam uspeli nahraniti stanovalce, je morala hrano deliti tudi direktorica doma.

Kaj leto 2025 prinaša za naše denarnice?

01. 01. 2025 19.37

Novo leto prinaša precej sprememb. Višje plače v javnem sektorju in zvišanje dohodninskih olajšav. Novo leto številnim prinaša višje prihodke, na drugi strani pa tudi višje dajatve. Z novim letom prihaja višji RTV-prispevek, spomladi višji obvezni zdravstveni prispevek, poleti pa še prispevek za dolgotrajno oskrbo. Kaj vse stopa v veljavo leta 2025?

Kaj omogoča nova aplikacija za izračun plač?

26. 12. 2024 19.55

Le še slab teden približno 190 tisoč zaposlenih v javnem sektorju loči od uveljavitve dviga plač, ki ga predvideva prenovljen plačni sistem. Dvigi plač bodo postopni, zvrstili se bodo v šestih obrokih, masa plač pa se bo zaradi plačne reforme do leta 2028 dvignila za 1,4 milijarde evrov. In Ministrstvo za javno upravo je na spletu objavilo aplikacijo za izračun plač po novi lestvici.

Zakaj nekateri nimajo težav dobiti delavcev?

26. 12. 2024 17.11

Kot plezalec je bil perfekcionist, kot podjetnik je moral popustiti, sicer bi mu vsi pobegnili, pravi v smehu manager leta, lastnik in direktor podjetja Lumar. Če jaz ne delam rad popoldne, tudi moji delavci ne bodo, pojasnjuje odločitev, da večina pri njih dela enoizmensko, Robert Medle, lastnik in direktor podjetja Roletarstvo Medle. Zaposleni lahko pripeljejo hišnega ljubljenčka, se iz zgornjega nadstropja spustijo po toboganu, se rekreirajo v službi, vse zato, da se dobro počutijo, razlaga lastnik Intere, najboljšega zaposlovalca med malimi podjetji. Trije lastniki, ki izstopajo po uspešnosti njihovih podjetij. Za rubriko 24UR Dejstva so spregovorili o letošnjem poslovnem letu, o pridobivanju novih kadrov, koliko jih plačujejo in kaj počnejo z dobički.

V gostinstvu in turizmu z novim letom višje plače

23. 12. 2024 10.00

Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije je z delodajalci po dveh letih pogajanj dosegel dogovor o prenovljeni kolektivni pogodbi, ki so jo podpisali danes. Pogodba zaposlenim med drugim zagotavlja višje povračilo prehrane in stroškov kilometrine ter zvišanje najnižjih osnovnih plač za okoli 15 odstotkov. Veljati bo začela z novim letom.

Obetajo se subvencije za skrajšani delovnik in dvig nadomestila za brezposelnost

19. 12. 2024 16.32

Na področju trga dela se obeta več sprememb. Med prvimi naj bi bila shema skrajšanega delovnika, o kateri že tečejo pogajanja socialnih partnerjev. Obetajo se novosti pri višini denarnih nadomestil za brezposelnost, predvideno je sezonsko delo v gostinstvu in turizmu. Ministrstvo si želi porušiti tudi most do upokojitve, ko gredo starejši v pokoj neposredno z zavoda za zaposlovanje. Minimalna plača naj bi se uskladila le z inflacijo, je neuradno izvedela STA.

Državni svet potrdil zvišanje sejnin podpredsedniku in članom sveta

11. 12. 2024 21.04

Državni svet je sprejel spremembe sklepa o pogojih za izplačevanje plačil za opravljanje funkcije podpredsednika in članov DS. Sejnine so uskladili z inflacijo od leta 2013, in sicer v višini 27,9 odstotka. Od januarja bodo tako za delo z volilno bazo mesečno prejemali 117 evrov bruto več, za delo na sejah pa 51,48 evra bruto več.

Zaposlenim v Novartisu, Krki, Telekomu in Savi več kot dva tisočaka

06. 12. 2024 12.15

December je čas božičnic in nagrad za poslovno uspešnost. Pri največjih slovenskih podjetjih smo preverili, kakšne nagrade bodo svojim zaposlenim izplačali letos. Že tradicionalno so med najradodarnejšimi v farmaciji. V Leku bo letošnja božičnica znašala 2000 evrov bruto, še višja pa bo v Krki in Novartisu. V največjem slovenskem telekomunikacijskem podjetju Telekom Slovenije bodo medtem zaposleni prejeli 2343 evrov bruto božičnice. Visoko nagrado si lahko obetajo tudi zaposleni v Petrolu, Zavarovalnici Sava, Dewesoftu in OTP banki.

Letošnje božičnice: rekord skoraj 5.000 evrov bruto

01. 12. 2024 19.55

Začenja se veseli december, tisti mesec v letu, ko številni delodajalci zaposlene razveselijo z izplačilom delovne uspešnosti oziroma božičnice. Čeprav ta po zakonu ni obvezna, je marsikje že prava stalnica. Trgovine, zavarovalnice, banke, tudi državna podjetja ... mnogi so višino letošnjega dodatka ob koncu leta zaposlenim že sporočili, nekateri bodo to storili prihodnji teden. Pa zneski? Od nekaj sto evrov, tudi v obliki darilnih bonov, pa vse do skoraj pet tisočakov bruto.

Višje plače javnih uslužbencev: kdo bo dobil koliko?

15. 11. 2024 17.09

190.000 zaposlenih v javnem sektorju si mane roke. Vlada in sindikati so po dve leti trajajočih pogajanjih namreč podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Nihče v javnem sektorju več ne bo imel določene plače nižje od minimalne, plače javnih uslužbencev pa se bodo vsakoletno usklajevale z inflacijo. Kako konkretno pa se bodo spremenile plače zaposlenih? Funkcionarji pridejo sicer na vrsto šele kasneje, a se jim bo čakanje dodobra splačalo.

Fides podpisal aneks, a opozoril: To ni nobena plačna reforma

15. 11. 2024 15.59

V zdravniškem sindikatu Fides so sprejeli odločitev, da pristopijo k podpisu aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike. Kljub temu pa večji del stavkovnih zahtev še naprej ostaja neuresničen in predmet nadaljnjih stavkovnih pogajanj, so sporočili. Stavka zdravnikov in zobozdravnikov, ki se je začela 15. januarja, se tako nadaljuje.

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali krovno kolektivno pogodbo

15. 11. 2024 06.24

Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Podpise pod kolektivno pogodbo za javni sektor je prispevalo 32 od skupno 46 sindikatov, kar pomeni, da je zahtevani kvorum za uveljavitev pogodbe izpolnjen. Premier Robert Golob je podpis označil za zgodovinski podvig, tudi sindikalista Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek ga vidita kot velik dosežek. Število prisotnih sindikatov daje legitimnost podpisu dokumentov, meni premier. Vrstijo se tudi odzivi drugih.

Vlada pristojne ministre pooblastila za podpis kolektivnih pogodb

14. 11. 2024 17.57

Vlada se je seznanila z dokumenti, ki jih je v okviru prenove plačnega sistema v javnem sektorju parafirala v minulih dneh. Pristojne ministre je pooblastila za podpis dogovorov ter kolektivnih pogodb dejavnosti in poklicev javnega sektorja oz. aneksov k tem pogodbam, so sporočili z vlade.

Plačna reforma v javnem sektorju: kolikšen bo dvig plač?

10. 11. 2024 20.07

Bo 1,4 milijarde evrov težka plačna reforma v javnem sektorju sploh zaživela? Tik pred podpisom se je namreč pojavil nov zaplet. Sindikati policistov, vojakov, pravosodja in gasilcev, ki v pogajanjih tvorijo takoimenovani drugi steber, so sporočili, da v ponedeljek kolektivne pogodbe z vlado ne bodo parafirali. Razlog pa: vlada ni prisluhnila njihovim zahtevam.

Sprejet zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju

24. 10. 2024 06.36

DZ je s 45 glasovi za in tremi proti sprejel zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju, ki prinaša novo plačno lestvico. Ob tem pa niso sprejeli predlogov dopolnil SDS, med drugim glede plač županov in zaposlenih v lokalni samoupravi ter plač funkcionarjev v državnih organih. Sprejeti predlog zakona po mnenju koalicijskih poslancev izboljšuje sedanji sistem, ki je poln anomalij.

Fiziko poučuje inženirka iz Bosne, tehniko učitelj športne vzgoje, matematiko ponekod nihče

24. 10. 2024 06.00

Šole se srečujejo z globoko kadrovsko krizo, pomanjkanje učiteljev je največje do zdaj. Šolski sistem navidezno deluje, ker otroke učijo študenti, upokojenci in neustrezno izobražen kader. Denimo, v razred fizike vstopi inženirka iz Bosne ali učitelj športne vzgoje v učilnico tehnike. Kritično primanjkuje predvsem matematikov. Učitelji, ki so ostali, pa so obremenjeni do maksimuma. Učenci in dijaki so v stiski, starši v skrbeh, inštrukcije pa v porastu. Se bo kakovost javnega šolstva bistveno zmanjšala? Kako bo šolstvo pred razpadom rešilo ministrstvo? Gre po poti razkroja javnega zdravstva?

Kako bi se spremenile plače učiteljev, policistov, medicinskih sester?

23. 10. 2024 20.03

Vlada je s predstavniki sindikatov parafirala kolektivno pogodbo za javni sektor, toda če do 15. novembra ne bodo sprejeti vsi dokumenti, torej tudi pogodbe posameznih dejavnosti, lahko sledi preklic plačnega zakona. Predlog zakona, ki ga bodo potrjevali poslanci, prinaša novo plačno lestvico v javnem sektorju, težko približno milijardo štiristo milijonov.

100.000 evrov na mesec za zunanje radiologe

17. 10. 2024 06.00

Kako zelo so ušle stvari izpod nadzora, ko gre za razmejitev javnega in zasebnega zdravstva, dokazuje radiologija. Bomo sploh še imeli dežurnega radiologa, ki bi pregledal otroka, je vprašanje, s katerimi se ukvarjajo v bolnišnicah, iz katerih radiologi bežijo k zasebnikom. Nazadnje se je to zgodilo v šempetrski bolnišnici, kjer imajo le še enega polno zaposlenega radiologa. Bolnišnice gasijo požar z zunanjimi radiologi, za katere samo v Celju plačujejo okrog 100.000 evrov mesečno.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?

10. 10. 2024 06.00

Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

Kaj uskladitev pomeni za prejemnike minimalne, povprečne in višje plače?

02. 10. 2024 19.57

Zadovoljstvo na vseh straneh po srečanju Ekonomsko-socialnega sveta je izjemno redko, zato je podpora uskladitvi dohodninske lestvice, ki prihodnje leto vsem zaposlenim prinaša nekoliko višje neto plače, primer zmage socialnega dialoga, so po seji poudarili socialni partnerji. Za en teden pa so denimo zamaknili obravnavo proračunskih dokumentov, kjer se bo njihova enotnost najbrž lomila. Kako pa kaže razbremenitvi plač, ki bi delavcem prinesla konkretnejši popravek prilivov?

V gospodarstvu nižja povprečna plača kot v javnem sektorju

25. 09. 2024 19.53

Zasebni sektor ima, kot kažejo podatki, nižjo povprečno plačo kot javni sektor. Julijska povprečna neto plača je bila za skoraj 300 evrov nižja kot v javnem sektorju, v marsikaterem podjetju pa plač niso uskladili niti z inflacijo. Letos naj bi sicer po raziskave agencije Manpower plače dvignila tretjina podjetij.

Vlada in sindikati usklajeni: 'Nobena plača ne bo pod minimalno'

25. 09. 2024 11.38

Vlada in sindikati javnega sektorja so uskladili novi plačni zakon, ki predvideva uveljavitev plačne reforme z novim letom. Po besedah ministra Boštjančiča gre nesporno za največjo prenovo sistema plač v javnem sektorju v zadnjih 15 letih. Prehod na novo plačno lestvico bo postopen, začne se 1. januarja 2025, zaključi pa 1. januarja 2028. Višjih plač bodo najprej deležni najslabše plačani uslužbenci, nihče pa ne bo več imel plače, nižje od minimalne, je pojasnil.

Kako se bodo zviševale plače v javnem sektorju?

25. 09. 2024 15.40

Predlog novega plačnega zakona, o katerem so predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja podpisali izjavo o usklajenosti, določa novo plačno lestvico. Razlika med plačnimi razredi bo namesto sedanjih štirih tri odstotke, predvideno razmerje med najvišjim in najnižjim plačnim razredom pa je ena proti sedem. Zvišanja plač bodo različna, uveljavila pa bi se postopoma od 1. januarja 2025 do 1. januarja 2028.

S prihodnjim letom za odtenek višje neto plače

23. 09. 2024 19.52

Prihodnje leto se nam obetajo nekoliko višje neto plače. Socialni partnerji so soglasno podprli dogovor, po katerem se bodo olajšave in lestvica za odmero dohodnine za prihodnje leto uskladile z rastjo povprečnih plač, kar naj bi po vladnih napovedih zaposlenim prineslo višje neto prihodke.

Julija povprečna neto plača znašala 1508,84 evra

20. 09. 2024 11.22

Povprečna bruto plača za julij je znašala 2379,68 evra in je bila od plače za junij nominalno višja za 0,5 odstotka, realno pa za 0,6 odstotka. Povprečna neto plača je bila medtem pri 1508,84 evra, kar na mesečni ravni predstavlja nominalno rast za 0,5 odstotka in realno rast za 0,6 odstotka, je objavil državni statistični urad.

Tujci prevzemajo živilske velikane: 'To je matematika, če se ne izide, je lahko težava'

19. 09. 2024 06.10

Kaj se je zgodilo z nekdaj slovenskimi živilskimi podjetji, paradnimi konji slovenskega gospodarstva in stebri prehranske neodvisnosti? Nekatera so propadla – prvi med njimi MIP, druga so bila prodana – Droga Kolinska, Fructal, Radenska ... Spet tretja so na smetišče zgodovine popeljali domači lastniki. Nekatera so pod tujimi lastniki še uspešnejša, denimo Ljubljanske mlekarne. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Pri prevzemih ne gre za emocije, pravi Janez Rebec, predsednik uprave skupine Pivka-Delamaris. "To je matematika, če se ne izide, je lahko to težava." Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije?

Učitelji protestirali v več srbskih mestih: 'Dovolj nam je'

16. 09. 2024 16.36

V več srbskih mestih so potekali protesti zaposlenih v šolstvu, zaradi katerih na večini šol ni bilo pouka. Učitelji zahtevajo zvišanje plač, ki so zdaj nižje od državnega povprečja, in večjo varnost v šolah. Vlada jim je ponudila 12-odstotno zvišanje plač, kar pa so zavrnili. "To je naš krik, dovolj nam je," so poudarili učitelji.

Na pot z avtobusom: nelogična doplačila, boj za mesto, zavrnjene spletne vozovnice ...

15. 09. 2024 13.20

Prekomerni avtomobilski promet ostaja eden ključnih razvojnih izzivov Slovenije, opozarjajo na pristojnem ministrstvu. Ob prihajajočem tednu mobilnosti zato pozivajo k redkejši uporabi avtomobilov. A potnik, ki ni navajen na slovenski javni promet, bi bil morda, če se odloči, da se bo po državi za spremembo za vikend zapeljal z avtobusom, kljub močno subvencionirani ceni vozovnic nekoliko presenečen. Doplačilo za postajne storitve, boj za mesto na avtobusu, (ne)veljavne vozovnice, kupljene na spletu ...

Namesto Vesela Marta Kos, Tanja Fajon ali kdo drug?

08. 09. 2024 17.52

Po nepričakovanem odstopu Tomaža Vesela od kandidature za slovenskega evropskega komisarja v petek popoldne mora vlada bliskovito najti novega kandidata oz. kandidatko. Predsednica komisije Ursula Von der Leyen, ki je Sloveniji očitno dala vedeti, da Vesel zanjo zaradi pomanjkanja političnih izkušenj in zato, ker ima za zdaj predlaganih premalo ženskih kandidatk, ni sprejemljiv, razrez komisije namreč namerava predstaviti že v sredo. Vladna seja, na kateri naj bi potrdili novo ime, naj bi bila v ponedeljek dopoldne.