cene živil

Prvič letos zabeležili mesečno deflacijo. Kaj se je pocenilo?

06. 10. 2022 19.24

Glede na avgust so se cene septembra znižale za 0,9 odstotka, kar je inflacijo z 11 odstotkov znižalo na 10. Največ je k mesečni deflaciji prispevala pocenitev električne energije. Ta se je znižala za 24,5 odstotka, kar je posledica vladne regulacije cen. Sledijo počitniški paketi.

Drugi popis cen 15 osnovnih živil: akcijske cene postale redne

03. 10. 2022 13.12

Potem ko je prvi popis cen prehranskih izdelkov naletel na številne kritike in so ga minuli teden celo umaknili, so v petek objavili novega. Za razliko od prvega so pri tem sodelovali tudi trgovci, rezultati so, kot je znano, objavljeni na spletni strani Naša super hrana. Ministrica Irena Šinko je dejala, da so cene v drugem popisu nižje za 13,5 odstotka. Dodala je, da so pri nekaterih živilih cene, ki so bile v času prvega popisa še akcijske, zdaj redne. Pri tem je naštela svinjsko meso, testenine, sir in krompir.

Nov izračun cen košaric pri slovenskih trgovcih: mesta so se premešala

30. 09. 2022 18.37

Vlada je objavila nov popis cen osnovnih živil pri slovenskih trgovcih. Mesta na lestvici so se premešala, tokrat je najdražji Mercator, najcenejši pa Hofer, kaže drugi popis. Najnižja cena košarice petnajstih osnovnih živil tako znaša 40,43 evra, najvišja pa 46,37 evra. Povprečna cena košarice med vsemi trgovci v Sloveniji pa je 43,16 evra. V drugem popisu cen 15 osnovnih živil so bile košarice pri vseh šestih trgovcih v Sloveniji cenejše kot v prvem. Vse so bile cenejše od najcenejše v prvem popisu, zmanjšal se je cenovni razkorak med njimi.

Kljub povprečnim dohodkom komaj shajajo v času podražitev

27. 09. 2022 13.50

Dvig cen že vpliva tudi na družine s povprečnimi slovenskimi dohodki, ki še pred nekaj meseci niso razmišljale, kaj bodo nakupile, koliko kaj stane, danes pa to postaja težava tudi za tiste, ki imajo sicer za naše razmere povsem solidne prihodke.

Nekdaj najbogatejša francoska kolonija v primežu humanitarne katastrofe

27. 09. 2022 10.57

Nasilje oboroženih tolp ter gospodarska in politična kriza so Haiti pahnile v humanitarno katastrofo, opozarjajo Združeni narodi. Tedni in meseci nasilnih spopadov so se v začetku septembra še okrepili, potem ko je vlada sporočila, da ne bo več subvencionirala goriva. Na ulicah prestolnice vladajo izredne razmere, številnim prebivalcem pa grozi lakota.

KOMENTAR: Preživetje s kuponi

27. 09. 2022 06.00

Če si dovolj spreten in imaš čas naštudirati različne pike in akcije in popuste, lahko pri kilogramu kave privarčuješ skoraj 6 evrov. Tudi pri drugih izdelkih. Profesor asistent na Ekonomski fakulteti v Ljubljani nam je pripovedoval, da lahko tako na leto prihrani tudi do 1500 evrov. Je pa res, da je ekonomist in da so mu kupončki in akcije strast in hobi že od otroštva.

Kako popisujejo košarice osnovnih živil, da so izdelki primerljivi?

21. 09. 2022 18.45

Trgovci trdijo, da so pri primerjalniku cen osnovnih živil številne napake in nepravilnosti, ki podjetjem povzročajo nepopravljivo škodo. Ministrica za kmetijstvo se bo zato naslednji teden sestala s predstavniki TZS. Na ministrstvu so pojasnili metodologijo primerjave in odgovorili na najpogostejše očitke trgovcev.

TZS pozvala k ustavitvi primerjanja cen osnovnih živil: nepravilnosti in napake

21. 09. 2022 15.00

Trgovinska zbornica Slovenije poziva ministrstvo, da začasno ustavi projekt Primerjalnik cen osnovnih živil in začne dialog z vsemi ključnimi deležniki. Kot so zapisali, so ministrico Ireno Šinko opozorili na ugotovljene nepravilnosti in napake, ki nastajajo v okviru Primerjalnika cen osnovnih živil.

Trgovci opozarjajo na 'številne nepravilnosti' pri primerjavi cen živil

20. 09. 2022 14.07

Potem ko je zaživela posebna spletna stran, ki v času draginje ponuja primerjavo cen osnovnih živil, nekateri trgovci opozarjajo na številne napake pri prvem popisu. V Hoferju in Tušu tako trdijo, da primerjava v več kategorijah ni zajela njihovih najcenejših izdelkov. Tudi sicer imajo trgovci več pripomb na metodologijo.

Kmetijska ministrica o primerjavi cen živil: Ne gre za stran vržen denar

20. 09. 2022 06.00

V Sloveniji lahko odslej vsi potrošniki primerjamo cene osnovnih živil v košarici pri šestih največjih trgovcih. Nas bo ukrep res zaščitil pred neupravičenimi zvišanji cen v času, ko morajo preštevilni Slovenke in Slovenci skrbno pretehtati tudi tiste najbolj osnovne nakupe in gledajo na vsak porabljen evro?

Primerjava cen živil: med najcenejšo in najdražjo košarico 11 evrov razlike

19. 09. 2022 07.10

V okviru vladnih ukrepov za naslovitev draginje je zaživela spletna stran, ki bo potrošnikom ponujala primerjavo cen osnovnih živil in lažjo izbiro med primerljivimi izdelki. Kot je pojasnila kmetijska ministrica Irena Šinko bodo potrošniki na portalu pridobili informacije ceni, poreklu in kakovosti izdelka. Dostopni bodo podatki 15 skupin živil pri šestih največjih trgovcih. Med najcenejšo in najdražjo košarico določenih živil je okoli 11 evrov razlike, v primerjavi s Hrvaško, Italijo in Avstrijo pa je košarica osnovnih živil najdražja pri naših severih sosedih. Na kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije pozdravljajo namero vlade, a opozarjajo, da je v tej verigi kmet najšibkejši člen. Na razpisu za opravljanje popisa je bilo izbrano ljubljansko podjetje April 8, ki je oddalo ponudbo v vrednosti nekaj več kot 47.000 evrov, a ker so se nato odločili še za popis petih sezonskih izdelkov, so podpisali aneks v višini 11.000 evrov.

Vlada bo objavila težko pričakovan spletni primerjalnik cen živil

18. 09. 2022 19.43

Končno naj bi ugledal luč sveta primerjalnik cen osnovnih živil šestih trgovcev v Sloveniji, ki ga je obljubila vlada. V prehranski košarici je 15 skupin živil, ki so razvrščena tudi glede na kakovost in poreklo. Primerjavo je v dobrem mesecu dni naredilo ljubljansko podjetje April 8, ki je posel dobilo za dobrih 47.000 evrov.

Madžarska podaljšala omejitve cen goriva in osnovnih živil

17. 09. 2022 18.21

Madžarska vlada je do konca leta podaljšala ukrep omejitve cen goriv in osnovnih živil, ki bi se sicer iztekel konec meseca. "Vlada dela vse, kar je v njeni moči, da zagotavlja gospodarske razmere, ki dopuščajo podaljševanje teh ukrepov," je ob tem sporočil vodja premierjevega kabineta Gergely Gulyas.

Glavnina ukrajinskega žita v 'bogate države', revnejšim le drobtinice?

13. 09. 2022 16.14

Vse od 1. avgusta je Ukrajino zapustilo 122 transportnih ladij z žitom. Iz treh ukrajinskih pristanišč so odpeljale za okoli 2,7 milijona ton žita in drugih živil, a ruski predsednik Vladimir Putin je prejšnji teden opozoril, da večina teh ladij v resnici odhaja v bogate evropske države. Ukrajina sicer zanika njegove navedbe, vendar pa podatki Združenih narodov kažejo, da so do 12. septembra revnejše države v razvoju predstavljale le 28 odstotkov ciljnih destinacij ladij z žitom, 27 odstotkov je bilo držav z zgornjim srednjim dohodkom, kar 44 odstotkov pa je bilo držav z visokim dohodkom.

Izpraznjene hrvaške police: živila imajo, a jih nočejo prodajati po nižjih cenah

13. 09. 2022 10.32

V nekaterih trgovinah na Hrvaškem so po znižanju in omejitvi cen za nekatera osnovna živila ta umaknili s trgovskih polic. Trgovci jih ne želijo prodajati po nižji ceni zaradi pričakovanih izgub, poleg tega pa s tem kršijo zakon, ki določa, da se izdelkov ne sme prodajati po nižji ceni od nabavne, trdijo v Zvezi združenj malih trgovcev Hrvaške.

Hrvaška med drugim omejila cene celega piščanca, svinjine in mletega mesa

08. 09. 2022 15.03

Hrvaška vlada je sprejela paket ukrepov za blažitev rasti cen, vreden 21 milijard kun (2,79 milijarde evrov). Za pol leta je omejila cene elektrike, plina in drv za ogrevanje ter znižala in omejila cene nekaterih živilskih izdelkov, med njimi so svinjski vrat s kostmi, moka, olje, cel piščanec in mleto mešano meso.

Kadrovske menjave, ukrepi zoper draginjo in spopad z ognjeno stihijo

08. 09. 2022 06.00

Vlada Roberta Goloba je z delom začela junija, za njo pa je prvih sto dni. Miru ni bilo kaj dosti, za zdaj pa uživa eno rekordnih podpor javnosti. Prvo delovno poletje je namenila zlasti pripravam na izzive na področju draginje in covida-19, prav tako je posegla v Janšev kadrovski cunami in opravila nekaj najpomembnejših menjav.

Na dan sežgemo 15 milijonov štruc kruha in 19 milijonov steklenic olja

06. 09. 2022 10.14

Cene hrane, ki so bile že prej zaskrbljujoče visoke, so zaradi dogajanja v Ukrajini poletele v nebo. Rekordne suše po Evropi in v drugih delih sveta bodo to krizo še dodatno poglobile. Milijoni dodatnih ljudi so potisnjeni na rob lakote, še veliko več pa v veliko prehransko revščino. Kljub temu v Evropi vsak dan sežgemo ekvivalent 15 milijonom štruc kruha ter 19 milijonom steklenic sončničnega in repičnega olja za gorivo za naše avtomobile in tovornjake, na absurde spodbujanja pridelave sežiganja poljščin za gorivo opozarjajo nevladne organizacije.

Za 2,73 evra ne želijo kuhati. 'Vsega, kar je zastonj, nihče ne ceni'

06. 09. 2022 11.04

Cena šolske malice za učenca ostaja pri 0,90 evra na dan, za dijaka pa 2,73 evra. Zaradi nizke cene pa imajo številne šole težave pri iskanju ponudnikov tople malice, saj cene surovin in živil naraščajo, nihče pa ne želi delati izgube. Z omenjenimi težavami se je soočil tudi ravnatelj sežanske gimnazije, ki je v iskanje ponudnika šel tudi osebno od vrat do vrat okoliških ponudnikov. Na koncu mu je le uspelo, a primer ni osamljen. In kaj na vse pravi pristojno ministrstvo? Za zdaj cene malic ostajajo enake, pripravljajo pa interventni zakon, ki bo šolam zagotovil dodatna sredstva za pripravo malic in nadomestil izpad prihodkov zaradi zamrznitve cen.

Spopad z draginjo: milijarde za podjetja, nižje trošarine, omejitve cen

06. 09. 2022 07.53

Vse hujša inflacija je celotno Evropo spravila v novo krizo. Vlade pa se ob draginji z različnimi ukrepi trudijo zaščititi gospodinjstva in podjetja. Od enkratnih izplačil, subvencij, do znižanja DDV na energente in uvedbe zgodnje meje cen. Pa tudi s sprostitvijo likvidnostnih jamstev. Inflacija je namreč julija dosegla najvišjo vrednost doslej, Evropi pa se v energetski krizi obeta dolga in težka zima.

V veljavo stopili osrednji ukrepi v boju z energetsko draginjo

01. 09. 2022 06.17

Na pragu jesensko-zimskega obdobja, ki bo z energetskega vidika po napovedih eno težjih v Evropi po drugi svetovni vojni, začenja s tem mesecem veljati osrednji del ukrepov države za naslovitev izzivov energetske draginje. Gre za sveženj regulacije cen elektrike in plina ter znižanega DDV-ja na energente. Vlada bo sicer danes predvidoma nadaljevala ukrepanje za spopad z razmerami na energetskem trgu.

V ponedeljek nov posvet političnega vrha o draginji in energetski varnosti

26. 08. 2022 12.06

Premier Robert Golob je "v želji po sodelovanju in oblikovanju celovitih rešitev za obvladovanje draginje in zagotovitev energetske varnosti države" za ponedeljek sklical drugi delovni posvet, na katerega je znova povabil predsednike strank in vodje poslanskih skupin v DZ, ekonomske strokovnjake ter predstavnike energetskih podjetij.

Golob o draginji: Na videz se da vedno pomagati še bolj

22. 08. 2022 22.39

V boju z draginjo je storjen naslednji korak. Poslanci so v ponedeljek pozno popoldan podprli vladni predlog za znižanje davka na dodano vrednost za električno energijo, zemeljski plin in les za kurjavo ter daljinsko ogrevanje. Tako se je DDV z 22 odstotkov začasno znižal na 9,5 odstotka. Opozicijska NSi medtem predlaga tudi znižanje DDV osnovne košarice živil. Kaj pa o tem pravi premier Robert Golob? Kakšne ukrepe za pomoč vlada še pripravlja? Ob tem pa tudi o prihajajočih predsedniških volitvah in napovedanih referendumih.

Če bo treba, bo energetskemu draginjskemu dodatku sledil še prehranski

12. 08. 2022 15.46

Vlada se je pri soočanju z visokimi cenami hrane odločila za t. i. mehko regulacijo – za spremljanje cen osnovnih živil. Premier Robert Golob upa, da bodo učinki vidni kmalu, že oktobra pa naj bi bilo jasno, ali so potrebni kakšni trši ukrepi. Če bo treba, bo vlada po energetskem draginjskem dodatku uvedla tudi prehranskega.

Vse dražji uvoz hrane si le stežka privošči že 60 držav

11. 08. 2022 12.43

Visoka inflacija, vse višje cene energentov in vojna v Ukrajini povzročajo težave po vsem svetu. Več kot 60 držav si tako le stežka privošči uvoz hrane, je razvidno iz elektronskega sporočila posebne delovne skupine ZN za prehransko varnost, ki ga je pridobil bruseljski spletni bilten Politico.

Draginja spreminja navade potrošnikov: 'zategovanje pasov' in spremljanje akcij

05. 08. 2022 20.29

Kako pa se na podražitve odzivajo trgovci? Vsak po svoje, nekateri z akcijami, drugi z različnimi ponudbami, pri enem od trgovcev so ustvarili tudi posebno košarico najpogostejših prehrambenih izdelkov in higienskih potrebščin. Priznavajo, da so cene na trgu resnično dinamične. To pa občutijo predvsem potrošniki, stroški so se nam zagotovo zvišali za petino, so nam povedali, nekaterim zaradi visokih cen na trgovskih policah konec meseca ne ostane skoraj nič.

'Včasih sem na kosilo izplul za 2.500 evrov, letos je to 5.000 evrov'

05. 08. 2022 09.06

Nad cenami goriva ne tarnajo več le vozniki avtomobilov, ampak tudi lastniki jaht, pa čeprav gre za ljudi, ki jim ni treba razmišljati o tem, kako preživeti od plače do plače. "Včasih sem na kosilo izplul za 2.500 evrov, letos je to 5.000 evrov," je za The Post potarnal lastnik jahte, ki je pristala v elitnem Hamptonsu.

'Želeli so samo njoke. Tega nisem hotel postreči, ker to ne more biti dobro'

03. 08. 2022 08.38

Čeprav hrvaški gostinci s svojimi precej zasoljenimi cenami polnijo naslovnice ne le doma, ampak kar po Evropi, so prepričani, da brez pomoči države ne bodo mogli preživeti nove, tokrat ekonomske krize. Če ne bo ukrepov, pravijo, bo korona videti kot otroška igra.

Za izvedbo spremljanja cen osnovnih živil prispele zgolj tri ponudbe

01. 08. 2022 20.41

Osnovne življenjske dobrine so iz dneva v dan manj dostopne, tudi nakupovali vozički so bolj prazni kot običajno. Rekordno inflacijo bo vlada jeseni poskušala znižati s košarico 15 t. i. osnovnih skupin živil. Javno bodo objavili cene različnih trgovcev in jih s tem odvrnili od izrazitih podražitev. Pri Trgovinski zbornici Slovenije so do vladnih namer sicer še naprej skeptični, potrošniki pa od ukrepa pričakujejo dostopne cene hrane. Preračune in primerjave med trgovci bo za vlado opravilo zunanje podjetje, ministrstvo za kmetijstvo je odpiralo ponudbe. Prispele so zgolj tri, najcenejšo je za slabih 18 tisočakov poslalo celjsko podjetje Marcelino.

Golob: Ukrepi bi se morali pri inflaciji poznati septembra

29. 07. 2022 16.38

Ukrepi za omilitev draginje, ki jih sprejema vlada, bodo začeli veljati s septembrom, tako da bi se moralo to takrat poznati pri inflaciji. Draginjski dodatki za socialno ogrožene so predvideni za jesen, takrat bi se moralo tudi že videti, ali bo samoomejevanje trgovcev glede cen hrane zaleglo, je dejal premier Robert Golob.