cene živil

Rekordne cene hrane: v zadnjih 20 letih višje za dobrih 73 odstotkov

11. 03. 2022 13.38

Predsednik vlade Janez Janša glede samooskrbe in cen hrane pravi, da mogoče ne bo desetih vrst rogljičkov na mizi, a lačni ne bomo. A dejstvo je, da so cene hrane v Sloveniji najvišje v zadnjih 20 letih. Od začetka februarja 2002 pa do konca februarja 2022 so se cene hrane zvišale za 73,1 odstotkov, kažejo podatki Statističnega urada RS (SURS).

Nas čaka prehranska draginja?

10. 03. 2022 10.30

Napadi na ukrajinska mesta ob črnomorski obali, kjer ležijo pomembna pristanišča, bi lahko popolnoma prerezali tokove pšenice, sončničnega olja, pa tudi gnojil, od katerih je vsa Evropa močno odvisna. To pa je lahko neposreden udarec vsej prehranski verigi, od kmeta do kupca, tudi v Sloveniji. Trenutno je kmete najbolj prizadela rast cen gnojil: z lanskih 200 evrov so letos poskočila že na okoli 800 evrov. Podražitve repromaterialov in težave v dobavnih verigah pa se bodo prelile tudi v končne cene. Košarica 14 osnovnih živil je že zdaj za skoraj 5,5 odstotka dražja, kot je bila poleti. Nekateri proizvajalci pa že napovedujejo rekordne cene svinjine in govedine.

Vse več držav se odloča za prepoved izvoza hrane

09. 03. 2022 11.34

Vojna v Ukrajini in sankcije proti Rusiji bodo zagotovo vplivale na svetovno oskrbo s hrano. Ukrajina je do konca leta prepovedala izvoz nekaterih žitaric, soli in mesa. Tudi Srbija bo zaustavila izvoz pšenice in moke. Za podoben korak so se pred dnevi odločile tudi Madžarska, Turčija, Argentina, Moldavija in nekatere druge države.

'Zviševanju cen v energetiki bo sledil dvig cen v trgovinah'. Levica za ponovno vladno regulacijo

08. 03. 2022 12.47

Vlada se z različnimi akterji pogovarja glede rasti cen naftnih derivatov. Kot poudarjajo, je zalog dovolj, da lahko uravnotežimo nihanja na trgu. Na gospodarskem ministrstvu že pripravljajo različne scenarije. Minister Počivalšek je poudaril, da bo država intervenirala in poskrbela, da cene ne bodo eksplodirale. Gospodarstveniki pa opozarjajo, da se bodo aktualne cene naftnih derivatov prenesle tudi na cene v energetiki in tudi na cene v trgovinah. Stranka Levica pa predlaga, da bi vlada znova regulirala cene.

Ruski napad na Ukrajino bi lahko destabiliziral svetovno oskrbo s hrano

02. 03. 2022 12.55

Vojaški spopad med Ukrajino in Rusijo bi lahko ogrozil svetovne zaloge hrane, opozarja Svetovni program Združenih narodov za hrano. Kmetijski minister Podgoršek je zaradi trenutnih razmer v Ukrajini že imenoval krizno delovno skupino na področju prehranske varnosti. Kot je poudaril, slovenski kmetje in potrošniki vpliva vojne v tem trenutku še ne zaznavamo. Je pa ocenil, da bo izredno težka situacija v Ukrajini imela vpliv na kmetijski in živilski sektor v celotni regiji in Evropski uniji.

Kriza v Ukrajini: nas čaka še dodatna podražitev živil?

23. 02. 2022 19.48

Rusko-ukrajinska kriza na mednarodnih trgih že dviguje ceno plina, nafte, tudi nekaterih surovin. Pa bi lahko bila dražja tudi hrana? Posledično tudi pri nas? Že med epidemijo se cene hrane poskočile, letos je po mnenju agrarnega ekonomista pričakovati še 5-odstotno zvišanje. In ta kriza na Vzhodu lahko cene požene še višje. Tako Rusija kot Ukrajina sta namreč pomembni kmetijski proizvajalki. Kaj bi se pri nas lahko podražilo, če bi se kriza v Ukrajini stopnjevala?

Ukrepi: energetski vavčerji v višini 150 evrov, nižje trošarine

29. 01. 2022 08.07

Vlada se je popoldne sestala na seji, na kateri so med drugim obravnavali ukrepe za omilitev posledic zaradi vpliva visokih cen energentov. Najranljivejšim bo namenila energetske vavčerje, in sicer v višini 150 evrov. Sledi tudi začasno znižanje državnih trošarin na vse energente – bencin, plin in elektriko ter neposredne denarne pomoči za gospodarstvo, kmetijstvo in energetsko intenzivna podjetja.

Ko razburi (pre)nizka cena: podcenjevanje slovenske hrane ali približevanje kupcem?

22. 01. 2022 13.07

Medtem ko potrošnike zadnje leto skrbijo predvsem podražitve izdelkov v njihovi nakupovalni košarici, je javnost tokrat razburila akcija, rezultat katere je bila izredno nizka cena mesa, ki se lahko pohvali z oznako Izbrana kakovost – Slovenija. Nekateri slovenski trgovci naj bi se sicer v zadnjih mesecih soočali z nepojasnjenim upadom prodaje mesa. Skladno s tem skušajo vplivati na nakupne preference in impulzivne nakupe porabnikov, ocenjuje prof. Klement Podnar z ljubljanske FDV. Nedvomno velja, da ceno postavljajo trgovci, a zmanjševanje vrednosti in pomena krovne znamke kakovosti ni v interesu nobenega partnerja, opozarja.

Bo evro še podražil življenje na Hrvaškem?

18. 01. 2022 18.54

Od januarja prihodnje leto ne bo več treba pred vsakim dopustom menjati evrov v hrvaške kune, naši južni sosedje se namreč že intenzivno pripravljajo na uvedbo skupne evropske valute. Bankovce in kovance bodo krasile podobe kune, glagólice, šahovnice, Nikole Tesle in zemljevida Hrvaške. Že od 5. septembra letos bodo morale biti vse cene na Hrvaškem označene tako v kunah kot evrih. Vlada je predstavila tudi nov zakon o evru, ki naj bi med drugim preprečil drastične podražitve ob uvedbi skupne evropske valute, ki se je Hrvati in tudi številni turisti veselijo. Kljub temu pa jih skrbi, da se bo življenje še podražilo.

'Cene hrane se bodo dvigovale, a ne bo šlo za drastične podražitve'

15. 01. 2022 07.00

"V tem trenutku slovensko gospodarstvo še ni v stanju, ko bi bilo treba zvišanje cen hrane blažiti s tako drastičnimi ukrepi, kot je zniževanje DDV-ja," meni agrarni ekonomist Aleš Kuhar, ki se mu zdi bolj smiselno, da bi država pomoč usmerila k tistim, ki bi zaradi zvišanja cen res doživeli eksistenčno stisko. A kot poudarja, dvig cen ne bo tako drastičen: "Za zdaj moramo sprejeti, da se bodo živilski artikli dražili, a ne pretirano."

Napovedujejo podražitve hrane, trgovinska zbornica predlaga delno nižji DDV

13. 01. 2022 08.38

Zaradi podražitev v vseh členih proizvodnje in distribucije hrane se bo po napovedih kmalu podražila tudi hrana na trgovskih policah. V trgovinski zbornici ocenjujejo, da podražitev ne bo velika, so pa vladi predlagali znižanje stopnje DDV za osnovne prehrambne proizvode. Živilska podjetja medtem opozarjajo na težave pri vzdržnosti poslovanja.

Z aplikacijo do več lokalnih živil v slovenskih restavracijah in manj zavržene hrane

19. 12. 2021 09.52

Slovenska gostinska branža je bogatejša za platformo Proky, ki naj bi na enem mestu združila gostince, velike dobavitelje, lokalne dobavitelje in kmete. Cilj? Restavracijam olajšati naročanje, znižati stroške nabave, po drugi strani pa tudi skrajšati dobavno verigo in doprinesti k temu, da bo na krožnikih več kvalitetnih lokalno pridelanih živil in manj zavržene hrane. Gostinci lahko platformo zaenkrat uporabljajo brezplačno, saj njeni ustanovitelji pravijo, da se zavedajo, kako zelo jih je prizadela koronska kriza.

10-letna Kimova vladavina: jedrski poskusi, lakota, zatiranje, izolacija od zahodnega sveta

17. 12. 2021 09.06

Mineva 10 let, odkar je oblast v Severni Koreji prevzel neizkušen 27-letnik. In kako je bilo živeti pod Kim Džong Unom? O tem je spregovorilo deset prebežnikov. Od usmrtitev, prepovedi prevzema zahodnjaških običajev do pregonov. Onkraj meja zdaj svobodno govorijo o režimu, v katerem so živeli, toda tisti, ki so ostali znotraj "ograje", so še vedno izolirani od preostalega sveta.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?

22. 11. 2021 06.00

Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Je hrana predraga?

20. 11. 2021 07.00

Pridelava hrane je kriva za tretjino vseh izpustov toplogrednih plinov. Posebej problematična je živinoreja, torej naša poraba mesa. Zaradi dviga cen energije, surovin, embalaže in krme se nam zdaj obeta dvig cene hrane nasploh. Tudimesa. Bomo zaradi tega porabili manj mesa? Kako pomembno nam je trajnostno prehranjevanje? Napoved dviga cen hrane razburja, a po drugi straniSlovenci v povprečju zavržemo 68 kg na prebivalca.

Prevozniki opozarjajo na kaotično stanje: Čez noč lahko pride do motenj v oskrbi

27. 10. 2021 14.49

Slovenski cestni prevozniki, združeni v Sekciji za promet pri OZS in Združenju za promet pri GZS, so opozorili na kaotično stanje v panogi. Izpostavili so nekontrolirano višanje cen pogonskih goriv, pomanjkanje delovne sile v panogi, podražitve in dolge dobavne roke osnovnih sredstev. Državo pozivajo k ukrepanju, da zajezi cene pogonskih goriv za čas krize in da podpiše sporazum o zaposlovanju delovne sile iz tretjih držav. Po grobih ocenah namreč v Sloveniji ta trenutek zagotovo manjka vsaj 2.000 voznikov.

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'

17. 10. 2021 07.00

Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

Prihajajo podražitve, Kovač: Imamo tri možne rešitve

12. 10. 2021 21.07

Običajno se, ko se začnejo dražiti energenti, draži tudi vse ostalo. Kot je pojasnil ekonomist Bogomir Kovač, imamo po prihodu inflacije tri možne rešitve. Država lahko zamrzne cene, poseže po nižanju davkov, ali pa skuša zadevo reševati s subvencijami. Večina osnovnih živilskih izdelkov se je podražila že lansko leto. Najbolj so se podražili jabolka, za 35,4 odstotka, in mleto mešano meso, za 22,8 odstotka.

Britancem zaradi visokih cen plina grozi pomanjkanje hrane

21. 09. 2021 10.54

Britanske trgovine z živili bi se lahko v nekaj tednih soočile s pomanjkanjem mesa in drugih svežih živil, ugotavljajo strokovnjaki. Pojasnjujejo, da bodo vzrok za to visoke cene plina, ki so začasno ustavile proizvodnjo gnojil, s čimer beležijo tudi izpad dobave ogljikovega dioksida industriji hrane in pijače.

Kaj se je podražilo in kaj pocenilo?

20. 08. 2021 15.59

Letos Slovenci nimamo krompirja. To si lahko razlagamo, kot da nimamo sreče, lahko pa tudi dobesedno, saj je dejansko pridelek krompirja letos manjši. Zato so cene krompirja od zime poskočile. Kaj pa ostala živila? Če imajo ljudje občutek, da iz trgovine ne morejo priti pod 50 evri, statistika pravi, da se cene živil v zadnjem letu niso drastično spremenile, nekatera hrana se je celo pocenila. In kaj nas čaka?

Kubanski levičarji začeli opozarjati na 'škodljive državne prakse'

25. 07. 2021 15.10

Luis Emilio Aybar je predstavnik leve politične sfere, kar na Kubi sicer pomeni precej skrajno levo. Po velikih protestih, ki so pred dvema tednoma razburkali narod, je 34-letnik objavil članek v reviji La Tizza, ki je znana kot "prostor za razmišljanje o socializmu". "Kar se je zgodilo 11. julija, se je med drugim zgodilo zato, ker se komunisti in revolucionarji s škodljivimi praksami države ne borimo z zadostno silo in ne dovolj učinkovito," je dejal.

Po nemirih na Kubi izginilo vsaj sto ljudi, oblasti potrdile prvo smrtno žrtev

14. 07. 2021 08.00

Gre za prvo smrtno žrtev od izbruha nemirov in protivladnih protestov, ki so jo tudi uradno potrdile kubanske oblasti. Natančno število aretiranih zaradi udeležbe na protestih ni znano, izginilo naj bi vsaj sto ljudi.

Lahovnik: Kjer je konkurenca velika, bo porast cen nekoliko manjši

25. 05. 2021 06.00

Vračamo se v normalnost, a dejstvo je, da je ta dražja. V primerjavi z lanskim decembrom se je kruh podražil za 2 odstotka, zelenjava za 10, sadje za 4, za 5 odstotkov pa se je podražil sladkor. Agrarni ekonomist Aleš Kuhar je pojasnil, da proizvajalci podražitve napovedujejo zato, ker so občutno dražje tudi surovine. Kot je dodal ekonomist Matej Lahovnik, se cene višajo po nabavni verigi navzgor. Hkrati je ocenil, da bo na področjih, kjer je konkurenca res velika, na primer v trgovinah, porast cen nekoliko nižji.

Višje cene živil: hrana na letni ravni dražja za 2,4 odstotka

02. 05. 2021 19.25

Epidemija je prinesla tudi višje cene živil. Hrana se je pri nas na letni ravni podražila za približno 2,4 odstotka. Najbolj je narasla cena sadja, zelenjave in predvsem krompirja. Podražitve napovedujejo tudi v perutninski industriji. Nekateri trgovci sicer zagotavljajo, da podražitev kupci ne bomo čutili.

Vsak član gospodinjstva povprečno poje 27 kilogramov kruha na leto

03. 04. 2021 06.00

Na trgovskih policah je na desetine različnih vrst moke – od bele, črne, polnozrnate, 'kruhove' in ajdove do moke manitoba. Vsak član gospodinjstva v povprečju poje skoraj 27 kilogramov kruha na leto, slabih 7 kilogramov čajnega peciva in piškotov in dobrih 12 kilogramov kosmičev, zdroba in moke vseh vrst. Jemo kakovostno in zdravo? Je najdražje res tudi najboljše? Ste za velikonočno potico izbrali najprimernejšo moko? Se hit epidemije – drožemanija – nadaljuje?

Gospodarske posledice zajezitvenih ukrepov v drugem valu manjše kot spomladi

14. 01. 2021 09.42

Gospodarske posledice zajezitvenih ukrepov v drugem valu epidemije covida-19 so manjše kot spomladi, vendar pa tudi bolj osredotočene na storitvene dejavnosti, ugotavlja Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar). Trošenje gospodinjstev se je oktobra in novembra ob zaostritvi ukrepov močno zmanjšalo, povečalo pa se je njihovo varčevanje.

Vpliv korone na nakupovalne navade: Slovenci se odpovedujejo večjim izdatkom

16. 08. 2020 18.28

Koronakriza je posegla tudi v navade potrošnikov – štirje od desetih Slovencev so se namreč v tem času odpovedali večjemu trošenju, kaže raziskava Mediane. Najpogosteje so s seznama črtali dopust ali potovanje, več kot polovica pa jih je zatrdila, da v denarnicah že občutijo dvig cen.

Opustošenje v Bejrutu: zmanjkuje jim hrane, zdravstveni sistem razpada

08. 08. 2020 09.06

Zdi se, da je torkova eksplozija v libanonski prestolnici to že prej gospodarsko oslabljeno državo na Bližnjem vzhodu pahnila čez rob. Prekinjena je oskrba s hrano, močno se je zamajal tudi tamkajšnji zdravstveni sistem, saj so bile v eksploziji močno poškodovane tri večje bolnišnice. Libanon je v humanitarni krizi, opozarjajo organizacije Združenih narodov. Medtem se libanonski predsednik Michel Auon trudi preprečiti mednarodno preiskavo eksplozije.

Višje cene za zdaj niso posledica pandemije

25. 05. 2020 19.08

So se živila med epidemijo res podražila? Marsikateremu potrošniku se zdi, da so računi višji, izdelkov v vozičku pa vse manj. Statistični urad je zaznal višje cene hrane in brezalkoholnih pijač, a te za zdaj še niso posledica epidemije. V primerjavi z lanskim aprilom so bile v letošnjem cene višje za pet odstotkov, vendar so se zviševale skozi vse leto. Aprila pa smo prvič v zadnjih nekaj letih imeli celo deflacijo.

Ivan Gale razkriva podrobnosti in nova imena

04. 05. 2020 05.52

Ivan Gale sam sebe imenuje "Paragrafar". Je pravnik, ki mu strogo sledenje zakonom in predpisom očitno pomeni najvišjo moralno stopnjo. Vsaj tako lahko sklepamo po njegovih dejanjih zadnjih deset dni. Brez zadržkov je nacionalni televiziji povedal vse, kar ve o dogajanju na Zavodu za blagovne rezerve, kjer so bili zadolženi za nakup zdravstvene in zaščitne opreme za pandemijo. In ve veliko. Za nas je razkril nove podrobnosti, nova imena in nove okoliščine.