cene

Čas šolskih potrebščin
25. 08. 2001 00.00
Novo šolsko leto je čas, ko se ni mogoče izogniti nakupu šolskih potrebščin. V zadnjih letih so vedno bilj obiskani sejmi rabljenih učbenikov.

Liberalizacija elektrogospodarstva
24. 08. 2001 00.00
Elektro Slovenija je objavil razpis za dostop do omrežja za uvoz električne energije v letu 2002. Odpiranje slovenskega trga tuji konkurenci naj bi pripomoglo h konkurenčnim cenam električne energije.

Intel proti Vii
23. 08. 2001 00.00
Korporacija Intel je opozorila izdelovalce osebnih računalnikov, da se izogibajo novemu naboru čipov za Pentium 4, ki ga izdeluje podjetje Via Technologies.

But proti suši
22. 08. 2001 00.00
Kmetijski minister Franci But je zaradi posledic suše obiskal Posavje in pozval k večji pomoči kmetom ter poudaril, da bi morala biti že izplačana vsaj sredstva za posledice lanskoletne suše.

Kislina za proizvodnjo mamil?
21. 08. 2001 00.00
Celjski policisti so zasegli okoli 10 ton alhidrid ocetne kisline, ki se uporablja tudi za proizvodnjo mamil.

Lesna Slovenj Gradec prodaja hčerinsko družbo
14. 07. 2001 00.00
Lesnoindustrijsko podjetje Lesna iz Slovenj Gradca je v petek objavilo razpis za prodajo hčerinske družbe Tovarna stavbnega pohištva Radlje. Zainteresirani ponudniki morajo svoje ponudbe na sedež Lesne poslati najkasneje v osmih dneh po objavi. Sicer pa morajo za resnost ponudbe položiti varščino v višini treh milijonov tolarjev, v ponudbi pa poleg cene navesti tudi podatke o dosedanjem poslovanju z družbo ter poslovni načrt za pet let, in sicer s poudarkom na predlogu razvojne strategije, širitvi tržnega deleža oziroma pridobitvi novih delovnih mest.

Optimistične napovedi vlade
13. 07. 2001 00.00
Poslej naj bi se več vlagalo v izobraževanje, zdravstvo, socialno varstvo, tretjino več denarja naj bi šlo v znanost in tehnologijo, slabo četrtino več denarja bo namenjenega informatizaciji uprave, pa tudi gradnji cest naj bi se poslej namenjalo več sredstev. "Kar se tiče izgradnje avtocest lahko povem, da smo v bilancah makrofiskalnega scenarija predvideli povečanje obsega izdatkov za te namene, za leto 2002 smo zagotovili 32 milijard, v letu 2003 okoli 35 milijard, tu gre za pospešeno dinamiko. O koncesijah smo govorili zlasti na nekaterih področjih, tudi odsekih avtocestnega križa, zlasti pa pri železnicah, npr. pri gradnji drugega tira na Primorsko," je za 24 ur povedal finančni minister Anton Rop.

Dodatni stroški bodo podražili meso
13. 07. 2001 00.00
Če bo obveljala v četrtek sprejeta sprememba uredbe o toplotni obdelavi klavničnih odpadkov, bo klavno-predelovalna industrija zaradi povišanih stroškov obratovanja in poslovanja prisiljena dvigniti cene mesa, podražitev pa naj bi se po prvih ocenah gibala med sedmimi in desetimi odstotki, je povedal predsednik GIZ Meso in izdelki ter direktor novogoriškega MIP Jože Testen. Kot je pojasnil, naj bi se v začetku prihodnjega tedna sestali predstavniki klavno-predelovalne industrije ter skušali, tudi v dogovoru s predstavniki pristojnih ministrstev, poiskati ustrezno rešitev.

Hrvati veseli slovenskih turistov
11. 07. 2001 00.00
Slovenija je bila po podatkih Hrvaške turistične zveze (HTZ) po številu turistov, ki so lani obiskali Hrvaško, na drugem mestu, takoj za turisti iz Nemčije. Samo lani je na Hrvaškem gostovalo 819.000 Slovencev, ki so ustvarili pet milijonov nočitev. Po besedah podpredsednika uprave slovenskega turističnega podjetja Kompas Tomaža Visenjaka, ki je danes skupaj s predstavnikom HTZ Goranom Blažičem v Ljubljani spregovoril na novinarski konferenci, namenjeni predstavitvi turistične ponudbe Istre in odprtega teniškega prvenstva Umaga, bo Kompas letos na počitnice v Hrvaško odpeljal približno 30.000 Slovencev in prav toliko tujcev.

Pivovarna Laško izboljšala ponudbo
10. 07. 2001 00.00
Pivovarna Laško, ki je lani proizvedla in prodala prek 126 milijonov litrov pijač ter ustvarila 1,5 milijarde tolarjev čistega dobička, je v teh dneh izboljšala svojo ponudbo za nakup skoraj 54-odstotnega državnega deleža v Banjalučki pivovarni. Kot je v pogovoru povedal Maks Edelbaher, član uprave laških pivovarjev, se to izboljšanje nanaša predvsem na socialne pogoje zaposlenih v Banjalučki pivovarni. Laščani so namreč v pogovoru s predstavniki Agencije za privatizacijo Republike Srbske prejšnji teden obljubili še večjo podporo pri reševanju stanovanjske problematike, saj precejšnje število zaposlenih v Banjalučki pivovarni nima ustrezno rešeno stanovanjsko vprašanje.

Cenejši zemeljski plin
07. 07. 2001 00.00
Javno podjetje Energetika Ljubljana je prilagodilo cene zemeljskega plina. Kubični meter plina je tako cenejši za 2,09 tolarja in za gospodinjski odjem in centralno ogrevanje stane 68,33 tolarja, kar je 2,97 odstotka manj kot doslej, za malo porabo pa 130,31 tolarja oz. 1,58 odstotka manj. Osnovna cena za priključno moč ostaja nespremenjena, uporabnikom pa bodo plin po novih cenah obračunali na avgustovskih računih, so sporočili iz Energetike.

Incotel vložil predlog za izvršbo
05. 07. 2001 00.00
Novomeško telekomunikacijsko podjetje Incotel bo na ministrstvo za informacijsko družbo vložilo predlog za izvršbo odločbe ministrstva o priklopu Incotela na javno telekomunikacijsko omrežje PSTN, ki ga mora opraviti Telekom Slovenije, je povedal komercialni direktor Incotela Zvonko Mrhar. Odločbo je ministrstvo izdalo 30. marca, Telekom Slovenije, ki se je na odločbo sicer pritožil, pa bi moral medomrežno povezavo vzpostaviti v 30 dneh, to je do 3. maja.

Drage informacije
04. 07. 2001 00.00
V poletnih mesecih število ljudi, ki potujejo z vlakom ali avtobusom občutno naraste, zato je tudi zanimanje za informacije v zvezi s tovrstnim potovanjem večje. Če je za navadno telefonsko linijo, kjer lahko izvemo vozni red vlakov, značilno dolgo čakanje, pa so avtobusne informacije od maja letos precej dražje.

Kmetje nezadovoljni s ceno pšenice
04. 07. 2001 00.00
Sindikat kmetov Slovenije še ni pristal na končno odkupno ceno pšenice in ni opustil borbe za njeno oblikovanje, iz pogajanj pa smo bili odrinjeni, sta na novinarski konferenci v Murski Soboti med drugim povedala predsednik Sindikata kmetov Marjan Gorenc in pogajalec pri ceni Franc Kučan. Čeprav govorimo o tržnem redu, je v sistemu po njunem mnenju nekaj zelo narobe, saj dobi kmet za pšenico manj, kot je dobil prej, kupec kruha v trgovini pa plača več. Tudi če bi bila pšenica zastonj, bi po sedanjih izračunih kruh še vedno stal 270 tolarjev, kar pomeni, da cenovna razmerja niso urejena, kmetje pa pri tem niso enakopravni.

Iraku podaljšali program nafta za hrano
04. 07. 2001 00.00
Varnostni svet Združenih narodov je soglasno za pet mesecev podaljšal program nafta za hrano, v skladu s katerim lahko Irak za prodano nafto kupuje hrano in zdravila. S tem je britansko-ameriški načrt o spremembah sankcijskega režima proti Bagdadu odložen. Po navedbah diplomatskih virov so tudi včeraj potekala pogajanja med Rusijo, ki si prizadeva odpraviti sankcije proti Iraku ter ZDA in Veliko Britanijo, ki sta skušali prodreti z načrtom "pametnih sankcij". Te bi zaostrile sankcije proti režimu Sadama Huseina in hkrati omilile ukrepe za iraško prebivalstvo.

UAL in US Air odstopata od združitve
03. 07. 2001 00.00
Najverjetneje ne bo prišlo do načrtovane združitve največjega ameriškega letalskega prevoznika United Airlines (UAL) s šesto največjo družbo U.S. Airways (USAir). Pogajalci pri obeh družbah naj bi ugotovili, da vse skupaj ni vredno truda, saj zvezni organi po vseh kritikah konsolidacije letalskega tržišča najverjetneje ne bi dali zelene luči za združitev. Potem ko je UAL lanskega maja oznanil, da razmišlja o prevzemu USAir, se je med ameriškimi letalskimi prevozniki sprožil preplah in na dan so začeli prihajati načrti o drugih združitvah ter kritike o omejevanju konkurence ter s tem verjetno višje cene prevozov.

Proti preoblikovanju PCP
02. 07. 2001 00.00
Brezcarinske prodajalne ostajajo, o njihovi usodi pa se bomo najverjetneje odločali na referendumu. Tudi stroka pri preoblikovanju prostocarinskih prodajaln ni enotna. Ravno letos sta dva ugledna strokovnjaka, najprej Jože Mencinger, rektor univerze, in nato Bogomir Kovač, ugleden ekonomist, objavila nasprotujoči si mnenji. Prvi trdi, da bi upoštevanje politične zaveze, da se prodajaln znebimo, pomenilo njihovo preoblikovanje. Prodajalne bi ohranile več kot tri četrtine prometa, odpuščanja ne bi bilo. Doktor Kovač trdi ravno nasprotno - preoblikovanje bi za prodajalne pomenilo njihov konec. S prvim se strinja vlada, drugega upoštevajo opozicija in trgovci. Oboji pa se strinjajo, da prostocarinske prodajalne v taki obliki ne smejo obstati, predvsem zaradi superprofitov. In superprofiti v PCP-jih so predvsem pri najbolje prodajanih artiklih. In sicer pri cigaretih, parfumeriji in alkoholu.

Poletna razprodaja obutve
02. 07. 2001 00.00
Začela se je poletna posezonska razprodaja obutve, ki lahko poteka do zadnjega avgusta, vendar skupno ne več kot štiri tedne. Znižanja so kar občutna, saj naj bi npr. v prodajalnah tržiškega Peka cene obutve znižali za 40 odstotkov, žirovska Alpina je cene spustila za do 40 odstotkov, v Massu bodo čevlji cenejši za 50 odstotkov, v Stiefelkönigu pa za do 40 odstotkov.

Dražje cigarete
01. 07. 2001 00.00
Ker zakon o trošarinah s 1. julijem predvideva zvišanje trošarin za cigarete s 45 na 46 odstotkov drobnoprodajne cene najbolje prodajanih cigaret, od danes veljajo nove, višje cene tobačnih izdelkov. Za zavojček najbolje prodajanih cigaret Tobačne Ljubljana je potrebno odšteti 250 tolarjev, kar je 10 tolarjev več kot doslej. V skladu z zakonom je vlada novo višino trošarine za cigarete določila pri 1549,16 tolarja za 1000 kosov cigaret oz. 30,98 tolarja za zavojček dvajsetih cigaret, poleg trošarine pa je potrebno k ceni prišteti še 19-odstotni davek na dodano vrednost. Proračunski prihodki se bodo zaradi povečanja trošarine in maloprodajnih cen cigaret povečali za 1,6 milijarde tolarjev.

Po konferenci o aidsu
29. 06. 2001 00.00
Končala se je tridnevna konferenca Združenih narodov o aidsu, prva konferenca OZN o zdravstveni temi sploh. Medtem ko so na nepravičnost pri možnostih zdravljenja vse dni konference pred Palačo združenih narodov opozarjali protestniki, pa naj bi se s sprejeto deklaracijo število okuženih skušalo zajeziti. Šestintrideset milijonov ljudi po vsem svetu je okuženih z virusom Hiv, s "kugo današnjega časa". Od tega jih petindvajset milijonov živi v Podsaharski Afriki. "V Afriki razpadajo cele države, družbe, tako ekonomsko, kulturno kot tudi socialno. Rušijo se tradicije in norme, tako, da je skrajni čas za ukrepanje," pravi Dušan Keber, minister za zdravje, ki je na posebnem zasedanju Generalne skupščine OZN zastopal Slovenijo.

Allianz vstopa v Rusijo
27. 06. 2001 00.00
Iz nemške zavarovalne skupine Allianz so danes sporočili, da kupujejo 45-odstotni delež v tretji največji ruski zavarovalnici Rosno. Cene niso navedli, nakup pa morajo odobriti še pristojne ruske oblasti. Dogovorili so se tudi, da bodo lahko svoj delež še povečali. Kot pravijo pri nemški zavarovalnici, so se za nakup odločili, ker ima ruski zavarovalniški trg pomembno in vodilno vlogo v Skupnosti neodvisnih držav ter ima velike možnosti rasti.

Cenejši bencin, dražji dizel
27. 06. 2001 00.00
V skladu z uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov so od polnoči na bencinskih servisih v Sloveniji začele veljati nove, za 3,3 oz. 3,2 odstotka nižje cene motornih bencinov. Za 3,3 odstotka oz. 5,9 tolarja sta se pocenila neosvinčeni 95-oktanski bencin, ki po novem stane 172,4 tolarja za liter, in neosvinčeni 91-oktanski bencin, za liter katerega je po novem potrebno odšteti 171,7 tolarja za liter. Cena neosvinčenega 98-oktanskega bencina je nižja za šest tolarjev, kar po novem znaša 182,5 tolarja za liter. Za šest tolarjev pa se je pocenil tudi osvinčeni 98-oktanski bencin, za katerega bo po novem potrebno odšteti 178,9 tolarja za liter.

Kmalu rezultati prvega aids cepiva
27. 06. 2001 00.00
Predsednik Mednarodne pobude za cepivo proti aidsu (IAVI) Seth Berkley je v New Yorku dejal, da naj bi bili do konca tega leta znani rezultati uspešnosti prvega cepiva proti aidsu, ki ga razvija farmacevtsko podjetje VaxGen iz kalifornijskega Brisbana, imenuje pa se AIDSVAX. Trenutno naj bi potekala zadnja faza preizkusov na ljudeh. Omenjeno cepivo sestavlja protein, ki se nahaja na zunanji plasti virusa HIV, z njim pa naj bi vzpodbudili človeško telo, da razvije protitelesa. Berkley je novico sporočil na posebnem zasedanju Generalne skupščine OZN o aidsu, ki naj bi se s sprejemom sklepne deklaracije končala v sredo.

Brez dogovora o odkupni ceni pšenice
20. 06. 2001 00.00
Tudi po sredinih pogajanjih med predstavniki kmetov in žitnopredelovalnih podjetij še vedno ni določena letošnja odkupna cene pšenice. Vsaka stran vztraja pri svojem, pridelovalci pri 27,50 tolarja za kilogram pšenice, prevzete na poljih, predelovalci pa pri 25,50 tolarja za kilogram na odkupnih mestih. Po besedah vodij pogajalcev predsednika Kmetijsko-gozdarske zbornice Petra Vriska in direktorja Žitne skupnosti Janeza Železnikarja vrata za pogovore še niso zaprta, vendar pa je zdaj na vrsti država, saj pri tem ne more "dvigniti rok in se sprenevedati", da je vse uredila s tržnim redom. Oboji zato še ta teden zahtevajo sprejem pri kmetijskem ministru in predsedniku vlade ter odgovor v najkrajšem možnem času.

Srečanje predstavnikov G4
20. 06. 2001 00.00
V Budimpešti so se v začetku tedna srečali generalni direktorji Slovenskih, Hrvaških, Madžarskih in Avstrijskih železnic, ki delujejo v interesni skupini G4. Spregovorili so o usklajenem razvoju potniškega železniškega prometa v državah, ki so članice te skupine, med drugim o kakovostnem potniškem prometu, ustvarjanju pogojev za nemoteno prehajanje vlakov preko meja ter o rešitvah za povečanje vloge in atraktivnosti prometa na stranskih progah v mejnih regijah. Predstavnika Slovenskih in Madžarskih železnic sta na zasedanju poročala tudi o pomenu nedavno odprte mednarodne železniške povezave med Slovenijo in Madžarsko, so sporočili iz Slovenskih železnic.

Cenejša nafta držav OPEC
20. 06. 2001 00.00
Cena nafte članic Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) je znatno padla. Za sod nafte (159 litrov) je bilo namreč včeraj potrebno odšteti le 25,35 dolarja, medtem ko se je cena v ponedeljek še gibala pri 25,81 dolarja za sod, so sporočili iz sekretariata naftnega kartela na Dunaju. Minuli teden je cena za sod nafte v povprečju dosegla 27,08 dolarja za sod.

Svetla prihodnost brezžične telefonije
18. 06. 2001 00.00
Rezultati nove raziskave podjetja Strategis Group o dohodkovnih tokovih na področju nove generacije brezžičnih storitev so pokazali, da bodo dohodki evropskih operaterjev v naslednjih osmih letih zrasli za 1.366 odstotkov. Leta 2000 so operaterji mobilne telefonije ustvarili okoli 9 milijard USD prihodkov, leta 2008 pa naj bi se to število povišalo na 132 milijard USD. Zadnjih nekaj let so operaterji vlagali velike vsote v infrastrukturo in licence za novo generacijo mobilne telefonije ter za uvajanje novih mobilnih aplikacij in storitev.

Rambus povečuje hitrost spominskih modulov
18. 06. 2001 00.00
Podjetje Rambus, ki je zasnovalo Rambus Direct RAM, načrtuje povečanje zmogljivosti svojih spominskih modulov za faktor 6 v naslednjih štirih letih. Hitrost čipov naj bi z 800 MHz povečali na 1,2 GHz. Načrtujejo tudi 64-biten prenos podatkov tako, da bo RDRAM sposoben namesto dosedanjih 1,6 GB na sekundo prenašati 9,6 GB informacij v sekundi.

Prvi dami na Bledu
17. 06. 2001 00.00
Mirno sobotno popoldne na Bledu so malo čez poldne prekinile sirene in kolona vozil, ki se je ustavila pred hotelom Toplice. Iz avtomobilov so izstopili varnostniki, le nekaj sekund zatem pa tudi prvi dami ZDA in Slovenije, Laura Bush in Štefka Kučan. Številni ameriški turisti so bili presenečeni in presrečni hkrati, da so tako nepričakovano srečali svojo prvo damo.

BS za zmanjšanje inflacije
14. 06. 2001 00.00
Banka Slovenije je sprejela nekatere ukrepe, ki naj bi upočasnili rast inflacije. Med drugim bo izdala vrednostne papirje, ki jih bodo lahko kupile banke in s tem zmanjšala količino denarja v obtoku. S tem bi zmanjšali kreditiranje in potrošnjo, posledično pa tudi inflacijo, ki je dobila zaskrbljujočo razsežnost.