cene

Inflacija v Sloveniji

17. 03. 2001 00.00

Precej višje so cene alkoholnih pijač in tobaka, podražila sta se tudi avtobusni in železniški promet. Že lani se je prevoz zaradi visokih cen nafte podražil za 12 odstotkov, stanovanjski stroški pa za skoraj 19 odstotkov. Še bolj so se lani dvignile cene v zdravstvu. Zdravstvene in zobozdravstvene storitve so se januarja letos sicer pocenile, zdravila pa so se podražila. Dokler bodo s cenami rasle tudi plače, standard ne bo nižji. Visoko inflacijo oziroma podražitev življenjskih potrebščin pa seveda bolj občutijo tisti z nižjimi dohodki. Kljub podražitvam na statističnem uradu napovedujejo, da se bo kupna moč povečevala, s tem, da bo inflacija še nekoliko rasla.

OPEC znižal proizvodnjo nafte

17. 03. 2001 00.00

Naftni ministri držav članic Organizacije izvoznic nafte (OPEC) so se danes dogovorili, da bodo količino načrpane nafte znižali za približno milijon sodov dnevno oziroma štiri odstotke. Kot so sporočili ob koncu spomladanskega vrhunskega zasedanja na Dunaju, ki se je začel včeraj, želijo s tem ukrepom, ki bo začel veljati 1. aprila, zaustaviti padanje cen nafte.

Podražitev plina

16. 03. 2001 00.00

Energetika Ljubljana bo jutri dvignila ceno zemeljskega plina za 3,83 tolarja za kubični meter in ceno daljinskega ogrevanja za 446,69 tolarjev za MWh pri ogrevanju stanovanj. Osnovne cene za priključno moč bodo ostale nespremenjene. Uporabnikom bodo obračunavali storitve z novimi cenami v mesecu aprilu, so sporočili iz Energetike Ljubljana.

Compaq bo odpuščal

16. 03. 2001 00.00

Največji svetovni proizvajalec osebnih računalnikov Compaq namerava število zaposlenih zmanjšati za 5000, kar predstavlja približno sedem odstotkov vseh zaposlenih. Kot razlog za to navajajo predvsem stagnacijo severnoameriškega gospodarstva in pritisk na cene, je v četrtek pojasnil predsednik korporacije Michael Capellas.

Sestanek OPEC na Dunaju

16. 03. 2001 00.00

Ministri držav članic proizvajalk nafte OPEC so se danes sestali na Dunaju, kjer bodo odločali o zmanjšanju količine načrpane nafte od 500.000 do 1.500.000 sodčkov na dan, s čimer bi preprečili povečevanje zalog in s tem posledično nižje cene.

Japonsko gospodarstvo še vedno v težavah

16. 03. 2001 00.00

Japonska si po najhujši ekonomski krizi po drugi svetovni vojni še vedno ni povsem opomogla. Japonska vlada je tako že drugič zapored v svojem mesečnem poročilu objavila stagnacijo gospodarske rasti, v poročilu pa še poudarja, da naj bi se gospodarstvo samo izkopalo iz sedanjih težav.

TotalFinaElf z rekordnim dobičkom v Franciji

15. 03. 2001 00.00

Visoke cene nafte in šibak evro so lani francosko-belgijski energetski družbi TotalFinaElf, ki ima sedež v Parizu, prinesle ne le rekordni dobiček v višini 7,6 milijarde evrov, pač pa je omenjeni znesek tudi najvišji dobiček kateregakoli francoskega podjetja. Dobiček četrtega največjega naftnega koncerna na svetu je v primerjavi z letom 1999 narasel za rekordnih 128 odstotkov.

Motorola odpušča delavce

14. 03. 2001 00.00

Proizvajalec mobilnih telefonov Motorola je odpustil sedem tisoč delavcev in od decembra lani zmanjšal število zaposlenih za skoraj deset odstotkov. Odpuščanje delavcev je nujno, saj se bodo s tem zmanjšali stroški dela in tudi cene Motorolinih mobilnih telefonov. V četrtem četrtletju lani je namreč Motorola ustvarila le dvoodstotni dobiček pri mobilnih telefonih, kar je desetina dobička, ki ga je ustvarila Nokia, ki je največji svetovni proizvajalec mobilnih telefonov.

Kljub rasti splošno stanje trga slabo

13. 03. 2001 00.00

Danes so borzni posredniki na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev sklenili 1.504 poslov v skupni vrednosti 541 mio SIT. Oba borzna indeksa sta izgubila na svoji vrednosti. Slovenski borzni indeks je padel za 0,57% na 1.762 točk, Slovenski indeks pidov pa za 0,20% na 1.459 točk.

Skupna naložba Renaulta in Nissana

12. 03. 2001 00.00

Francoski proizvajalec avtomobilov Renault SA in njegov japonski partner Nissan Motor načrtujeta ustanovitev skupne nabavne službe na svetovni ravni. S tem naj bi izboljšala svoj položaj do dobaviteljev ter znižala cene. Ta korak je posledica vse bolj tesnih vezi med proizvajalcema, ki se krepijo vse od marca leta 1999, ko je Renault napovedal, da nameravati odkupiti 36,8% delež japonskega proizvajalca.

Aerodrom Ljubljana zavrača obtožbe

09. 03. 2001 00.00

Vodstvo ljubljanskega letališča je na današnji novinarski konferenci zavrnilo obtožbe Adrie Airways, da je med najdražjimi letališči na svetu in da visoke cene ogrožajo njihovo poslovanje. Zaradi te- po njihovih besedah- negativne reklame, naj bi število potnikov upadlo že za več kot deset odstotkov.

Dražji telefonski pogovori

08. 03. 2001 00.00

Vlada je na seji sklenila zvišati cene telefonskih pogovorov in telefonske naročnine, prve za 20 odstotkov, druge pa za 15 odstotkov. Podražitev se bo opravila v dveh delih: s 1. aprilom se bo cena impulza zvišala za 9,5 odstotka na 4,01 tolarja, cena telefonske naročnine pa za 7,2 odstotka na 1173,05 tolarja za enojčni oz. 955,73 tolarjev za dvojčni priključek. Dva meseca pozneje, 1. junija, se bodo cene vnovič zvišale in sicer telefonskega impulza za 9,6 odstotka na 4,39 tolarja, telefonske naročnine pa za 7,3 odstotka na 1258,68 tolarja za enojčni oz. 1025,50 tolarja za dvojčni priključek. Vse cene so brez 19-odstotnega DDV.

Kdo se v Srbiji boji Mercatorja

05. 03. 2001 00.00

Po napovedi ljubljanske trgovske družbe Mercator, da bo v Srbiji zgradila nekaj hipermarketov, je v beograjskem tisku zaslediti prva opozorila, da bi bilo odpiranje trgovin velikih tujih trgovskih verig "skrajno tvegano". Srbski minister za trgovino in turizem Slobodan Milosavljević se strinja, da utegnejo biti hipermarketi pogubni za male trgovce, vendar hkrati poudarja, da vseeno prinašajo bolj kakovostno ponudbo, nižje cene in povečujejo konkurenčnost.

BMW bo podražil svoje avtomobile

03. 03. 2001 00.00

Nemški avtomobilski proizvajalec BMW je danes objavil, da bo s 1. aprilom v povprečju za 1,4 odstotka povišal cene svojih avtomobilov v Nemčiji. Cene bo BMW povišal vsem svojim modelom. Najdražji BMW model Z8 bo tako od 1. aprila dražji za pet tisoč mark, zanj pa bo potrebno odšteti 240.000 mark.

Oškodovanci zahtevajo svoj denar

02. 03. 2001 00.00

Upravičenci za preveč plačane vložke v izgradnjo telekomunikacijskega omrežja od vlade zahtevajo, da nemudoma pristopi k izvršitvi odločbe ustavnega sodišča, kar pomeni, da mora najkasneje v šestih mesecih pripraviti predlog posebnega zakona, ki bo podrobneje uredil pogoje in načine vračila prekomerno vplačanih vložkov. Upravičenci, ki so na današnjem vseslovenskem zborovanju prizadetih vlagateljev v telefonijo na Trojanah ustanovili tudi svoje združenje, od vlade še zahtevajo, da pred sprejetjem omenjenega zakona ne pristopi k privatizaciji Telekoma.

Kmečkih protestov še ne bo

01. 03. 2001 00.00

Kmetijski minister Franc But je sinoči napovedal, da bo ministrstvo že na današnji seji vlade predlagalo sprejem minimalnih cen, ki bi jih morale mlekarne plačati kmetom, če bi hotele uveljaviti izvozne subvencije ali intervencije na trgu. Kot je dejal But po koncu pogovorov s predstavniki Sindikata kmetov Slovenije, naj bi bila cena enaka ceni iz decembra lani. Predsednik kmečkega sindikata Marjan Gorenc je namero ministrstva ocenil kot "dobrodošlo", vendar se morajo kmetje v pogajanjih z mlekarnami izboriti za "realno ceno", ki bi morala biti po njegovem prepričanju nekaj odstotkov višja, kot naj bi bila sprejeta seji vlade. Glede protestnih shodov kmetov je Gorenc povedal, da niso izključeni, vendar je ministrstvo za kmetijstvo po njegovi oceni zahtevam kmetov naklonjeno, zato ne vidi razlogov, da ne bi nadaljevali z dialogom.

Vlada določila ceno kravjega mleka

01. 03. 2001 00.00

Vlada je na predlog ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano sprejela uredbo o določitvi minimalne odkupne cene kravjega mleka, ki jo morajo mlekarne zagotoviti kmetom pri odkupu, da bi bile upravičene do izvoznih spodbud in ukrepov, predvidenih v tržnem redu za mleko in mlečne proizvode. Izhodiščna minimalna odkupna cena mleka brez davka na dodano vrednost za mleko s 3,7 odstotka mlečne maščobe in 3,15 odstotka beljakovin znaša 53,94 tolarja na liter in se poveča oz. zmanjša glede na ugotovljeno vsebnost skupnega števila mikroorganizmov in število somatskih celic. Kljub določitvi minimalne odkupne cene mleka, se bodo morali proizvajalci in predelovalci mleka o višini odkupne cene še dogovoriti.

Na podražitev je vplivalo več dejavnikov

27. 02. 2001 00.00

Vodstvo javnega podjetja Energetika Ljubljana, ki v prestolnici ogreva 60 odstotkov vseh objektov, je na orisalo razmere, ki so v drugi polovici leta 2000 in v začetku tega leta vplivale na oblikovanje cene daljinskega ogrevanja in oskrbe s plinom, ter pojasnilo vzroke višjih računov, ki so jih uporabniki prejeli januarja in februarja. Poleg zakonodajnih zapletov pri uveljavitvi novega cenika, ki so se prek sodišča rešili šele konec leta 2000, so se cene daljinskega ogrevanja in dobave plina po njihovem pojasnilu spreminjale zaradi zvišanja nabavne cene zemeljskega plina in vrednosti dolarja.

OPEC najbrž ne bo zmanjšal proizvodnje

26. 02. 2001 00.00

Generalni sekretar Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) Ali Rodriguez je v pogovorih za venezuelske medije povedal, da OPEC ne bo zmanjšala proizvodnje nafte, če bodo cene nafte ostale podobne trenutnim, to je okrog 25 ameriških dolarjev za sod nafte. Nekatere članice so predlagale znižanje proizvodnje za milijon sodov na dan, saj so cene v zadnjem času precej padle. O proizvodnji nafte bo OPEC sicer odločala na srečanju naftnih ministrov držav članic, ki bo 17. marca na Dunaju.

Sun Microsystems kupuje svoje delnice

26. 02. 2001 00.00

Podjetje Sun Microsystems je objavilo novico, da je upravni odbor odobril program ponovnega nakupa do milijona in pol delnic Suna na odprtem trgu, kar je približno polovica vseh na tržišču dosegljivih delnic.

Petrinova zavrača očitke

26. 02. 2001 00.00

Energetski trg se bo začel odpirati postopno. Najpomembnejše pa je, da bodo do 15. aprila čimbolj izenačili pravila igre za vse udeležence, pravijo na gospodarskem ministrstvu. Sicer v prvih šestih mesecih ni pričakovati pomembnejšega prometa. Dejanski razcvet trgovanja je realno pričakovati najpozneje z začetkom leta 2003, ko se bo slovenski trg odprl tudi za tujo energijo. O uredbi o licencah, ki jih bo podeljevala agencija za energetiko, bo vlada najverjetneje odločala v štirinajstih dneh. Najkasneje do 20. marca pa naj bi bile znane cene za uporabo energetskega omrežja.

Določena cena klavne mase

24. 02. 2001 00.00

Slovenske klavnice in izvozniki morajo od danes naprej vso govedo, ki ga izvozijo ali živo ali v obliki mesa, odkupiti od rejcev najmanj po ceni 525 tolarjev za kilogram klavne mase (preračunano na kakovostni tržni razred R3). Tako namreč določa dopolnitev uredbe o uvedbi podpor za pripravo kmetijskih pridelkov in živil za zunanji trg, ki jo je vlada na predlog ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano sprejela na četrtkovi seji, objavljena pa je v zadnji številki uradnega lista.

Minister But v Podravju

24. 02. 2001 00.00

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franc But je včeraj obiskal Podravje, kjer si je ogledal komasacijsko območje Krško polje in prostore vinske kleti Kmetijske zadruge Krško v Leskovcu, nato pa se je s predstavniki posavskega kmetijstva pogovarjal o vlogi in razvojnih možnostih kmetijstva v Posavju. Sogovorniki so soglašali, da so v Posavju marsikaj postorili pri iskanju alternativnih možnost razvoja kmetijstva, pozitiven razvoj pa je videti predvsem pri sadjarstvu. To je v celoti usmerjeno v integrirano pridelavo, predvsem jabolk in hrušk, je povedal minister But.

Kmetje povabili Buta na sestanek

23. 02. 2001 00.00

Sindikat kmetov Slovenije (SKS) in predstavniki nevladnih kmetijskih organizacij so na današnjem skupnem sestanku sklenili, da prihodnjo sredo, 28. februarja, povabijo kmetijskega ministra Franca Buta na skupni sestanek, na katerem naj bi prišlo do konkretnih dogovorov o vprašanju mleka in mladega pitanega goveda. V kolikor se kmetijski minister srečanja ne bo udeležil ali na njem ne bo prišlo do sprejetja konkretnih sklepov, bo SKS napovedal opozorilno stavko. Ta naj bi bila predvidoma marca. K temu so jih prisilila govedorejska kriza, vse slabši ekonomski položaj kmetov in nepripravljenost odgovornih institucij, da se obstoječo krizo uredi, so pojasnili udeleženci sestanka.

Predstavnikov mlekarn spet ni bilo

23. 02. 2001 00.00

Predstavniki mlekarn se po pojasnilu Zadružne zveze Slovenije (ZZS) tudi danes niso odzvali povabilu nevladnih organizacij rejcev na vnovična pogajanja o elementih pravilnika in osnovni odkupni ceni mleka. Kot so sporočili iz ZZS, do srečanja ni prišlo, saj so Ljubljanske mlekarne in Gospodarsko interesno združenje mlekarstva Slovenije odpovedali pogajanja, nekatere mlekarne so se opravičile ali pa se sploh niso odzvale njihovemu vabilu. Pripravljenost na pogajanja so izrazili le v Mlekoprometu Ljutomer, so dodali v ZZS.

Pošta Slovenije lani poslovala bolje od načrtov

23. 02. 2001 00.00

Rezultati poslovanja Pošte Slovenije so bili lani boljši od načrtovanih, saj je podjetje imelo skoraj za polovico manjšo izgubo od načrtovane, je na današnji novinarski konferenci povedala predsednica uprave Pošte Slovenije Marija Ribič. Po njenih besedah je izguba v poslovanju v višini 340 milijonov tolarjev izključno posledica izvajanja monopolne dejavnosti prenosa pisem in dopisnic v notranjem prometu, za katero cene določa vlada. Pri komercialnih storitvah pa so slovenski poštarji lani ustvarili približno 2,5 milijarde tolarjev dobička.

Telekom Slovenije in Incotel iščeta rešitev

22. 02. 2001 00.00

Na današnjem srečanju sta novomeška družba Incotel in nacionalni operater telekomunikacij Telekom Slovenije skušala uskladiti pogoje, pod katerimi bi Telekom priključil Incotel v slovensko javno omrežje. Priključitev je namreč nujna, če želi Incotel ponuditi uporabnikom klice v tujino. Ob tem je komercialni direktor Incotela Zvonko Mrhar povedal, da so na Telekomu zatrdili, da bodo svoja stališča glede omenjene problematike pripravili do sredine prihodnjega tedna.

Air New Zeland beleži slabe poslovne rezultate

21. 02. 2001 00.00

Novozelandski letalski prevoznik Air New Zeland je v drugi polovici lanskega leta ustvaril za 1,8 milijarde ameriških dolarjev prihodkov, dobiček pa se je v primerjavi z enakim obdobjem predlani zmanjšal s 55 milijonov ameriških dolarjev na 1,6 milijona ameriških dolarjev. V podjetju za slabe poslovne rezultate krivijo predvsem višje cene goriva, neugoden tečaj domače valute (novozelandskega dolarja) in povečanje števila konkurentov na progah v Avstralijo, ki je najpomembnejša destinacija novozelandskega prevoznika. Novozelandski in tudi avstralski dolar sta lani v primerjavi z ameriškim dolarjem dosegla najnižjo vrednost doslej, cena goriva pa je prav tako dosegla najvišje ravni v zadnjem desetletju. Zaradi tega so pri podjetju še naprej črnogledi, tako da pričakujejo, da se bodo poslovni rezultati v prvem letošnjem polletju še poslabšali. Air New Zeland je v 30-odstotni lasti družbe Brierly Investments, 25 odstotkov pa je v rokah singapurskega letalskega prevoznika Singapure Airlines.

Drsenje tečajev na Ljubljanski borzi

20. 02. 2001 00.00

Včeraj je bilo na Ljubljanski borzi sklenjenih za 1.108 milijonov SIT poslov. Indeks SBI 20 je zdrsnil za 0,45 % na 1.795,04 točke, indeks pidov PIX je padel za 0,20 na 1499,85 točk.

Višje cene naftnih derivatov

20. 02. 2001 00.00

Od danes dalje veljajo v skladu z Uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov na vseh maloprodajnih mestih Petrola spremenjene cene bencinov, plinskega olja in kurilnega olja. Za liter bencina boste odšteli povprečno tri tolarje več. Tako je nova cena neosvinčenega 95-oktanskega bencina skoraj 163 tolarjev za liter, dizel pa po novem stane nekaj manj kot 149 tolarjev. Višja je tudi cena kurilnega olja, za katerega je treba odšteti dobrih 91 tolarjev za liter. Razlog za podražitev so višje svetovne cene pogonskih goriv v zadnjih dveh tednih.