centralna

Nična stopnja inflacije v Švici
02. 01. 1999 11.00
Švica je po podatkih zveznega statističnega urada lani zabeležila nično inflacijo, najnižjo po letu 1959. Vladi je tako že peto leto zaporedoma uspelo ohraniti stabilnost cen oziroma inflacijo pod dvema odstotkoma. Ker je švicarsko gospodarstvo v dobri formi, državna centralna banka v bližnji prihodnosti ne pričakuje recesije ali deflacije. Ekonomisti pa napovedujejo, da bo včerajšnje povišanje davka na dodano vrednost zvišalo indeks cen življenjskih potrebščin za 0,5 odstotka.

Območje evra se ne boji inflacije
01. 01. 1999 11.59
Evropska unija se ob uvedbi skupne valute - evra ne boji inflacije. Najnovejši podatki statistične službe EU Eurostata kažejo, da je enajst držav članic evropske denarne unije imelo v novembru povprečno inflacijo 0,9 odstotka, v oktobru pa se je ta povečala na odstotek. Povprečna inflacija v EU je bila zmanjšana z 1,1 odstotka na en odstotek. Evropska centralna banka je ob tem sporočila, da se je prejšnji mesec rast najširšega denarnega agregata M3 s petih odstotkov v oktobru zmanjšala na 4,5 odstotka.

Tudi Italija znižuje eskontno obrestno mero
25. 12. 1998 09.57
Tudi italijanska centralna banka se bo pridružila osrednjim bankam držav evropske gospodarske in denarne unije (EMU), in sicer z znižanjem eskontne stopnje s 3,5 na 3 odstotka, kar je najbrž zadnja avtonomna poteza Bance d'Italia, preden bo Evropska centralna banka z začetkom leta 1999 prevzela nadzor nad monetarno politiko v EU. Nova obrestna mera, ki bo stopila v veljavo 28. decembra letos, za italijanske politike in poslovneže pomeni konec dolge in naporne poti vključevanja v EMU, pa tudi prepotrebno spodbudo za upočasnjeno domačo proizvodnjo.

Novembra manjša industrijska proizvodnja v ZDA
21. 12. 1998 08.04
Industrijska proizvodnja v ZDA se je novembra zmanjšala za 0,3 odstotka, je minuli teden v Washingtonu sporočila ameriška centralna banka. Obenem je popravila podatke za oktober, po katerih se je zvišala proizvodnja v omenjenem mesecu za 0,2 odstotka, medtem ko so prve ocene napovedale zmanjšanje za 0,1 odstotka.

Na Javi ukazali streljanje na demonstrante brez opozorila
14. 12. 1998 10.50
Načelnik policije indonezijske province Centralna Java je ukazal enotam, da lahko na protestnike streljajo brez opozorila. Za ukrep se je odločil po obisku mesta Solo, kjer so minuli konec tedna potekali nasilni protesti, v katerih je bilo ranjenih najmanj sedem policistov, demonstranti pa so uničevali tudi trgovine v središču mesta, je poročal današnji indonezijski tisk.

Deutsche Bank vztraja pri prevzemu
10. 12. 1998 08.07
Deutsche Bank kljub nasprotovanjem iz ZDA, povezanim z ravnanjem te nemške banke v času holokavsta, vztraja pri prevzemu ameriškega Bankers Trusta. Finančni upravnik države New York Alan Hevesi je zaradi tožb, ki so proti Deutsche Bank vložene zaradi njene vloge v času nacističnega režima, zahteval preložitev združitve obeh bančnih ustanov, k razjasnitvi njenega ravnanja pa je pozval tudi predsednik Judovskega svetovnega kongresa Edgar Bronfman. Vodstvo Deutsche Bank pa je v zvezi s tem poudarilo, da nemške banke iščejo rešitev za omenjene tožbe. Soglasje k prevzemu Bankers Trusta morata posredovati še ameriška centralna banka in newyorški nadzorni organ.

Vnovičen padec britanske industrijske proizvodnje
09. 12. 1998 08.08
Vnovičen padec britanske industrijske proizvodnje London, 9. decembra (STA/dpa) - Industrijska proizvodnja v Veliki Britaniji je po poročilih britanskega statističnega urada oktobra padla že tretji mesec zapored. Glede na mesec prej se je industrijska proizvodnja v predelovalni obrti, dejavnosti, kjer je padec najbolj občuten, zmanjšala za 0,4 odstotka, medtem ko njeno znižanje na letni ravni v isti panogi znaša 0,5 odstotka. Industrijska proizvodnja naj bi po podatkih statističnega urada dosegla najnižjo raven v zadnjih štirih letih, strokovnjaki pa ocenjujejo, da bo na podlagi omenjenih številk centralna banka znižala obrestne mere ter tako olajšala položaj omenjene panoge, ki ustvari petino britanskega bruto domačega proizvoda.

Marcos je bil lastnik 4.000 ton zlata
08. 12. 1998 17.05
Nekdanji filipinski diktator Ferdinand Marcos naj bi si v svoji 20-letni vladavini zakonito pridobil 4.000 ton zlata, trdi njegova vdova Imelda Marcos.

Danes do sporazuma o zunanjem predstavništvu evra?
01. 12. 1998 10.38
Ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance enajsterice ''evro-držav'' bodo na srečanju, na katerem so se davi v Bruslju zbrali pred ministrskim zasedanjem celotne petnajsterice, še zadnjič pred vrhom EU na Dunaju skušali doseči dogovor o zunanjem zastopstvu evro-območja.

EU brez dogovora o zunanjem zastopstvu evra
23. 11. 1998 14.07
Enajstim državam Evropske unije, ki bodo prihodnje leto uvedle evro, se tudi na današnjem zasedanju v Bruslju ni uspelo dogovoriti o načinu zunanjega zastopstva evra. Enajsterica je razdeljena do predloga Evropske komisije, ki je predlagala, naj navzven evro-države skupaj predstavljajo svet EU, komisija in Evropska centralna banka (ECB).

Deutsche Bank kupuje ameriški Bankers Trust
23. 11. 1998 08.04
Največja nemška banka, Deutsche Bank, naj bi, kot je poročal New York Times, v kratkem prevzela ameriško finančno ustanovo Bankers Trust, kar bi bil doslej največji prevzem kake ameriške finančne institucije s strani tuje banke. Kot je še poročal Times, naj bi se uprava Bankers Trust Corp. o usodi tega devet milijard dolarjev vrednega posla odločala na svojem nedavnem sestanku, prevzem pa naj bi objavili še ta teden. Deutsche Bank si sicer že dalj časa prizadeva prevzeti kako ameriško finančno institucijo, pri čemer ji je že spodletel poskus nakupa J.P. Morgan and Co. Govorice o nakupu so sprožile tudi močno rast delnic ameriške družbe, morebitni posel pa morajo odobriti še ameriška centralna banka in bančni regulatorji v New Yorku. Poslovanje Bankers Trusta je usmerjeno predvsem v poslovanje z vrednostnimi papirji in nepremičninami, banka pa ne posluje s fizičnimi osebami. Zato jo je poletna kriza v Aziji in Rusiji prizadela močneje kot mnoge konkurente.

Proračun Bosanske centralne banke presega napovedi
20. 11. 1998 16.53
Proračun Bosanske centralne banke se je povečal celo bolj kot so bile napovedi za prvih devet mesecev prihodnjega leta. Bosanska centralna banka, ki obratuje od avgusta 1997. leta, je po besedah njenega vodstva dosegla, da je prihodek presegel proračun, poraba pa je bila v celotnem obdobju nižja od proračunske stopnje. Na rednem mesečnem sestanku je vodstvo oblikovalo strateške cilje za leto 1999, ki jih je predstavil guverner banke Peter Nicholl.

Ameriška centralna banka znižala obrestno mero
18. 11. 1998 08.14
Ameriška centralna banka je tretjič v dveh mesecih znižala orientacijske obresti. Odbor banke za odprti trg je včeraj znižal obrestno mero za enodnevna posojila za nadaljnjo četrtino točke na 4,75 odstotka. Eskontna obrestna mera se je znižala na 4,5 odstotka.

Rusija bo namenila 10 milijard rubljev posojil za zasebne banke
17. 11. 1998 17.40
Ruska centralna banka je danes napovedala, da bo ruskim zasebnim komercialnim bankam namenila posojila v vrednosti najmanj deset milijard rubljev (približno 600 milijonov dolarjev), s katerimi si bodo pomagale pri premostitvi finančne krize v Rusiji. To je po zasedanju duminega proračunskega odbora, ki je potekalo za zaprtimi vrati, danes napovedal guverner Ruske centralne banke Viktor Gveraščenko.

Gospodarska zmeda v Moldaviji
04. 11. 1998 07.36
V Moldaviji so v zmedi ob občutnem padcu državne valute, katere vrednost se je v enem dnevu prepolovila, zaprli stotine trgovin, restavracij in bencinskih črpalk, tiste, ki pa so ostale odprte, so zahtevale plačila v trdi valuti.

Na fiduciarnem računu 35,5 milijona dolarjev
21. 10. 1998 11.30
Banka Slovenije je na poseben fiduciarni račun BS v Luksemburgu do konca septembra letos vplačala 35,574 milijona dolarjev, navaja septembrska številka Biltena Banke Slovenije. Slovenska centralna banka od septembra 1994 na fiduciarni račun pri Dresdenski banki nakazuje plačila letnih obrokov obveznosti, ki se nanašajo na Republiko Slovenijo v zvezi z odgovarjajočimi določili Osimskega in Rimskega sporazuma med Republiko Italijo in tedanjo Jugoslavijo.

Portugalska centralna banka podprla escudo
11. 10. 1998 09.30
Portugalska centralna banka je po poročilih domačih finančnih strokovnjakov ob koncu tedna posredovala na deviznem trgu, kjer je prodajala nemške marke in tako ohranila vrednost domače valute escuda. Ta je namreč po znižanju vseh orientacijskih obrestnih mer - znižale so se za 0,5 odstotne točke - v tej državi nekoliko padla. Predstavniki portugalske emisijske banke govoric o njenem posredovanju na trgu niso potrdili. Za nemško marko je po prodajnem tečaju portugalske centralne banke potrebno odšteti 102,95 escudov.

Sedma obletnica denarne osamosvojitve Slovenije
08. 10. 1998 13.23
Na današnji dan leta 1991 je Slovenija razglasila denarno osamosvojitev in uvedla tolar kot slovenski denar. Sedemletno obdobje lastnega denarja je pokazalo, da tolar pridobiva zaupanje tako pri Slovencih kot tudi v tujini. Kot so ob tej priložnosti sporočili iz Banke Slovenije (BS), slovenska centralna banka skupaj z drugimi dejavniki v državi in v okviru svojih pristojnosti vodi in bo vodila politiko stabilnega tolarja v smeri zniževanja inflacije in ob upoštevanju uravnavanega drsečega tečaja tolarja.

Ministri EU nadaljujejo srečanje na Dunaju
26. 09. 1998 11.19
Ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance danes na Dunaju nadaljujejo dvodnevno neformalno srečanje. Zasedanje se je začelo z razpravo enajstih držav, ki bodo uvedle enotno valuto evro, o vprašanju skupnega zastopstva območja evra do mednarodnih ustanov in povezav.

Delničarji odobrili združitev ameriških bank
26. 09. 1998 10.13
Delničarji ameriških bank Bankamerica in Nationsbank so odobrili združitev omenjenih ustanov. Z združitvijo se je v prvi strinjalo 97 odstotkov delničarjev, medtem ko je bil ta odstotek pri drugi nekoliko nižji, 72-odstoten. Kot je znano, sta omenjeno združitev avgusta podprli tudi ameriška centralna banka in pravosodno ministrstvo. Merjeno po posojilnem obsegu bosta obe banki tako predstavljali največjo bančno ustanovo v ZDA, tržno vrednost združenih bank pa strokovnjaki ocenjujejo na 133 milijard dolarjev - bilančna vsota naj bi znašala 570 milijard dolarjev.

Ruska centralna banka: do konca leta naj bi natisnili 40 do 50 milijard rubljev
24. 09. 1998 12.27
Spričo hude finančne krize se je ruska centralna banka zavzela za to, da bi do konca leta natisnili 40 do 50 milijard rubljev (5 do 6,25 milijard nemških mark) za kritje proračunskega primanjkljaja, je danes poročala agencija Itar-Tass, ki se sklicuje na poročilo centralne banke na prvi uradni vladni seji pod vodstvom novega premiera Jevgenija Primakova.

Ruska centralna banka: do konca leta naj bi natisnili 40 do 50 milijard rubljev
24. 09. 1998 11.55
Spričo hude finančne krize se je ruska centralna banka zavzela za to, da bi do konca leta natisnili 40 do 50 milijard rubljev (5 do 6,25 milijard nemških mark) za kritje proračunskega primanjkljaja, je danes poročala agencija Itar-Tass, ki se sklicuje na poročilo centralne banke na prvi uradni vladni seji pod vodstvom novega premiera Jevgenija Primakova.

Greenspan namignil na znižanje obresti, Dow Jones skokovito narastel
24. 09. 1998 08.44
Potem, ko je predsednik ameriške centralne banke (Federal Reserve) Alan Greenspan v kongresu izrazil potrebo po hitrem ukrepanju za zajezitev mednarodne finančne krize, je borzni indeks Dow Jones do konca dneva narasel za 257,21 točke.

Inflacija v Veliki Britaniji še pada
16. 09. 1998 07.54
Letna stopnja inflacije je v Veliki Britaniji avgusta padla iz julijskih 3,5 odstotka na 3,3 odstotka. S tem je laburistična vlada dosegla svoj skriti cilj, po vztrajnem padanju inflacije od maja dalje. Vrednost nižjo od 2,5 odstotka so nazadnje zabeležili novembra 1994. Razmere bi morale še okrepiti zahteve izvozne industrije in sindikatov, ki se boje recesije, po padcu orientacijske obrestne mere. Centralna banka je pretekli teden odločila, da orientacijska obrestna mera ostaja 7,5 odstotka.

Cene v Rusiji prvi teden septembra narasle za 35,7 odstotka
10. 09. 1998 07.40
Cene življenjskih potrebščin v Rusiji so se v prvem tednu septembra povečale za 37,5 odstotka, je danes sporočil državni urad za statistiko, medtem ko je celoletna lanska inflacija znašala 11 odstotkov. Centralna banka pa je včeraj določila nov uradni tečaj rublja. Tako bo danes potrebno za en dolar odšteti 15,7724 rublja. Tečaj rublja se je tako povečal za 50,526 točke.

Menjava rubelj - dolar ustavljena
07. 09. 1998 11.04
Na menjalniškem trgu so davi ponovno ustavili menjavo rublja za dolar, saj je bilo potrebno za dolar plačati že 20,6634 rublja. To pomeni 17,76-odstotni padec vrednosti rublja v primerjavi z njegovo vrednostjo pretekli petek, poročajo ruske agencije.

Ruska centralna banka zamrznila denarne vloge v zasebnih bankah
03. 09. 1998 11.02
Spričo hude bančne krize je ruska centralna banka danes za dva meseca in pol zamrznila denarne vloge strank šestih največjih zasebnih bank: SBS Agro, Incombank, Mostbank, Mosbusinessbank, Promstroibank in banka Menatep. Vse sodijo med dvajset največjih posojilnih zavodov v Rusiji.

Ponoven začetek trgovanja na moskovski devizni borzi
01. 09. 1998 13.22
Na moskovski devizni borzi se bo trgovanje po enotedenski prekinitvi ponovno začelo v četrtek, je danes poročala agencija Interfax. Pri oblikovanju tečaja na borzi ne bo več sodelovala centralna banka, ki je doslej preprečevala prevelika tečajna gibanja. V računalniškem trgovanju je tečaj dolarja danes sicer znašal 11,5 rublja.

Centralna banka posredovala za zaščito forinta
28. 08. 1998 13.47
Madžarska centralna banka je danes posredovala za zaščito vrednosti forinta, so sporočili iz Narodne banke Madžarske.

Rusija: predlogi za načrtno gospodarsko politiko
28. 08. 1998 12.52
Spričo težke finačne in gospodarske krize v Rusiji sta Kremelj in začasni premier Viktor Čeromirdin sprejela predloge za načrtno gospodarsko politiko. Vodilne smernice prihodnje vladne politike je oblikovala tristranska komisija, v kateri so predstavniki dume, sveta federacije in vlade.