centralna

Tečaj rublja pada; Seleznjov pozval Jelcina k odstopu
26. 08. 1998 12.29
Ruska centralna banka je današnje rezultate trgovanja z rubljem in dolarjem razglasila za neveljavne, je sklicujoč se na omenjeno banko sporočila ruska tiskovna agencija Interfax. Ali to pomeni ustavitev deviznega trgovanja, za zdaj še ni jasno. Vrednost rublja je v času trgovanja ponovno močno padla.

Ruska banka ni več sposobna nadzorovati tečaja rublja
21. 08. 1998 16.42
Ruska centralna banka (BCR) ni več sposobna nadzorovati tečaja rublja, ki bo odslej odvisen od ponudbe in povpraševanja po tujih valutah na medbančnem trgu. To je v pogovoru za moskovski radio Echos danes napovedal podpredsednik banke Denis Kisiljov. Medbančni trg določi tečaj glede na ponudbo in povpraševanje in tako določen tečaj bo postal uradni tečaj centralne banke, je pojasnil Denis Kisiljov.

Kijev lahko podpira svojo valuto do konca leta
20. 08. 1998 13.51
Ukrajinska centralna banka je danes potrdila, da bo kljub finančni krizi v Rusiji in devalvaciji rublja do konca leta ohranila vrednost grivne, nacionalne denarne enote, znotraj fluktuacijskega okvira.

Zmanjšanje ruskih rezerv za dve milijardi dolarjev
20. 08. 1998 12.26
Ruska centralna banka je danes sporočila, da so se v tednu dni od 7. do 14. avgusta ruske zlate rezerve in rezerve v domači valuti zmanjšale s 17 milijard dolarjev na 15,1 milijarde dolarjev.

Za dolar danes 6,99 rublja
19. 08. 1998 11.10
Ob začetku današnjega trgovanja na moskovski borzi je bilo za en dolar treba odšteti 6,99 rublja.

Ameriška centralna banka odobrila združitev ameriških bank Notenbank in Bankamerica
19. 08. 1998 07.58
Ameriška centralna banka je odobrila združitev ameriških bank Nationsbank in Bankamerica, ki naj bi poslej tvorili največjo denarno ustanovo v ZDA. Združena banka se je morala zaradi pridobitve dovoljenja odpovedati 17-im podružnicam v Novi Mehiki. Do združitve naj bi uradno prišlo 24. septembra letos, ko bosta zasedali skupščini delničarjev obeh bank. Sedež Bankamerice je v Charlotti, Nationbank pa ga ima v San Franciscu. Skupna vrednost bilančne vsote zdužene banke znaša prek 570 milijard ameriških dolarjev, tržna vrednost nove banke pa naj bi bila 133 milijard dolarjev.

Rusija bo kljub moratoriju odplačevala tuje dolgove
18. 08. 1998 15.05
Ruska centralna banka je danes poudarila, da bodo tuje dolgove Rusije kljub moratoriju vlade še naprej odplačevali, so poročale ruske tiskovne agencije. 90-dnevni moratorij na odplačevanje tujih dolgov ne velja za plačila vlade, finančnega ministrstva, centralne banke in ruskih regij, piše v izjavi centralne banke.

Seleznjov o možnostih za novo devalvacijo rublja; moskovska borza ob koncu poslovanja zabeležila 9,01-odstotni padec borznega indeksa
18. 08. 1998 08.20
Predsednik dume Genadij Seleznjov je izrazil bojazen pred ponovno devalvacijo rublja, do katere utegne priti čez mesec ali dva, hkrati pa meni, da vladni protikrizni program ne more izboljšati gospodarskih razmer v državi, poroča agencija Intefax. Seleznjov tudi meni, da bi morala oba domova parlamenta oblikovati nov protikrizni program. Po njegovih napovedih naj bi poslanci dume na petkovem zasedanju glasovali o delu ukrepov, ki jih je predlagala Kirijenkova vlada v okviru protikriznega programa, ki ga podpira tudi Mednarodni denarni sklad.

Ruski in azijski problemi so po Kohlovem mnenju rešljivi
17. 08. 1998 14.06
Nemški kancler Helmut Kohl je o gospodarskih problemih Rusije in nadaljevanju finančne krize v Aziji danes dejal, da sicer povzročajo zaskrbljenost, vendar se jih da rešiti.

Sestanek med Jelcinom in Kirijenkom
17. 08. 1998 13.22
Ruski predsednik Boris Jelcin in premier Sergej Krijenko, ki se bosta danes v Kremlinu sestala ob 13. uri, naj bi se pogovarjala o ukrepih, ki sta jih napovedala ruska vlada in centralna banka.

Vlada v Bangkoku bo prevzela sedem finančnih institucij
14. 08. 1998 12.38
Tajska vlada je danes napovedala podržavljenje dveh nestabilnih bank in petih drugih finančnih institucij, s čimer se je začel nov krog prizadevanj za sanacijo prizadetega bančnega sektorja.

Norveška centralna banka zvišala obrestne mere
13. 08. 1998 07.50
Norveška centralna banka bo še petič letos zvišala orientacijske obrestne mere. Kot je povedal direktor centralne banke Kjell Storvik, mora Norveška krono v primerjavi z valutami Evropske unije obdržati stabilno, kar pa je izredno težko, saj vrednost krone zaradi padca cen surove nafte, ki je glavni izvozni produkt te skandinavske države, neprestano pada. Nazadnje je norveška centralna banka podoben ukrep izvedla 6. julija letos, finančni strokovnjaki pa menijo, da lahko kmalu pride do vnovičnega znižanja obrestnih mer, kar pa bo odvisno od gibanja cen surove nafte.

Angleška osrednja banka pričakuje višjo inflacijo
13. 08. 1998 07.48
Angleška centralna banka pričakuje ob koncu letošnjega in v prihodnjem letu rahlo rast inflacije, ki naj bi se v letih potem znova umirila in naj bi na letni ravni znašala okoli 2,5 odstotka. Kot navajajo predstavniki omenjene ustanove, je inflacijski pritisk veliko višji kot pred tremi meseci, glavni razlog pa naj bi bil v vse večjih prihodkih, ki povečujejo količino denarja v obtoku, rasti privatnih vlaganj in večji javni porabi. V svojem trimesečnem poročilu strokovnjaki angleške centralne banke še poudarjajo, da je negotovo tudi gibanje obrestnih mer v prihodnjih mesecih.

Ruska vlada vztraja pri svoji denarni politiki
12. 08. 1998 13.18
Ruski premier Sergej Kirijenko je danes zatrdil, da vlada in centralna banka kljub borzni krizi vztrajata pri svoji denarni politiki, ki se ne bo v ničemer spremenila, poroča agencija Itar-Tass.

Južnokorejska centralna banka: V letošnjem letu 6-odstotni gospodarski padec
11. 08. 1998 07.49
Ohromljeno južnokorejsko gospodarstvo naj bi po ocenah centralne banke do konca leta še nazadovalo in v tem letu doseglo 6-odstotni padec bruto družbenega produkta, kar je nekoliko več od ocen Mednarodnega denarnega sklada, ki je napovedal 4-odstotno zmanjšanje. Cene naj bi do konca leta porasle za 8 odstotkov, še v svojih ocenah navajajo predstavniki južnokorejske emisijske banke, v prihodnjih mesecih pa naj bi, kot menijo v centralni banki, kriza v tej državi dosegla najvišjo točko. Poplave, ki so v minulih dneh prizadele to azijsko državo, naj bi po mnenju centralne banke zaradi obnovitvenih del na oživljanje gospodarstva imele pozitiven učinek.

Rusiji septembra 2,8 milijarde dolarjev posojila IMF
07. 08. 1998 07.33
Ruska vlada bo od Mednarodnega denarnega sklada (IMF) septembra prejela 2,8 milijarde dolarjev, precej manj od sprva predvidenega drugega obroka izrednega posojila v višini 4,3 milijarde dolarjev, ki so ga v Moskvi pričakovali že julija, je sporočil namestnik ruskega finančnega ministra Oleg Vjugin.

Rezerve ruske centralne banke padle na 15,1 milijardo dolarjev
09. 07. 1998 11.49
Ruska centralna banka je danes sporočila, da so njene rezerve v minulih dveh tednih padle za skoraj milijardo dolarjev na 15,1 milijardo ameriških dolarjev.

Banka Slovenije: Konec poseganja z interventnim nakupnim tečajem
08. 07. 1998 15.13
Banka Slovenije je na podlagi današnjega sklepa guvernerja centralne banke in v skladu s 5. točko ponudbe za poseg na trgih tujega denarja z interventnim nakupnim tečajem z dne 27. maja letos sporočila, da se obdobje interveniranja z interventnim nakupnim tečajem konča danes, 8. julija. Od vključno 9. julija letos izbrane banke po tej ponudbi niso več dolžne vzdrževati interventnega nakupnega tečaja, so sporočili iz Banke Slovenije.

Podpis sporazuma med slovensko in italijansko vlado o sodelovanju med policijami
06. 07. 1998 10.25
Slovenski notranji minister Mirko Bandelj in italijanski notranji minister Giorgio Napolitano sta v Ljubljani podpisala sporazum med slovensko in italijansko vlado o sodelovanju med policijami. Z njim se obe strani obvezujeta, da bosta storili vse potrebno za okrepitev sodelovanja med policijami pri preprečevanju in preganjanju vseh kaznivih dejanj, še posebej v boju proti nezakonitemu priseljevanju in kriminalnim organizacijam, ki se ukvarjajo s spodbujanjem nezakonitega priseljevanja. S sporazumom sta določena centralna organa za področje sodelovanja med policijami ter njune pristojnosti, prav tako pa tudi razporeditev oficirjev za zvezo, strokovni obiski, izobraževanje in usposabljanje policijskega osebja. Posebno poglavje pa je posvečeno urejanju sodelovanja na obmejnih področjih. Delegaciji sta se na srečanju pogovarjali tudi o vključevanju Slovenije v Evropsko unijo na področju notranjih zadev, schengenskem sporazumu, ilegalnih migracijah, stanju na področju kriminalitete, jadranski pobudi in nadaljnjem dvostranskem sodelovanju. Ministra Napolitana je sprejel tudi predsednik republike Milan Kučan.

Začetek delovanja Evropske centralne banke
30. 06. 1998 15.25
Evropska unija je danes z obeležitvijo začetka delovanja Evropske centralne banke (ECB) storila nov korak na poti do evra, skupne unijine denarne enote, ki jo bo 1. januarja prihodnje leto uvedlo enajst članic povezave. Kot je na današnjem slovesnem odprtju banke poudaril njen predsednik Wim Duisenberg, mora nova Evropska centralna banka "enoglasno" govoriti pri vzpostavitvi monetarne politike z "resnično evropsko usmerjenostjo".

Za Krko minuta odmora
05. 06. 1998 10.47
Četrtkovo trgovanje na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev je minilo predvsem v znamenju ustavitve trgovanja z delnicami Krke, zaradi sodne odločbe iz naslova patentne tožbe s strani ameriške farmacevtske multinacionalke Merck. Višina odškodnine naj bi se gibala više od sto milijonov dolarjev. Nekateri borzni udeleženci so bili z novico seznanjeni že dan prej, tako da so vneto prodajali zaloge omenjenih delnic. Razprodaje so se nadaljevale še nekaj časa včeraj, dokler Ljubljanska borza ni zaustavila trgovanje z delnicami Krke. Do omenjenega ukrepa je bilo sklenjenih za 55,67 mio SIT poslov, ob čemer je enotni tečaj Krkinih delnic upadel za 3,1 odstotek in znaša sedaj 30.311 SIT. Odškodninske tožbe so v razvitem svetu, predvsem pa v farmaciji del vsakdana. Za ta namen imajo podjetja v svoji bilanci stanja oblikovane posebne rezervacije, Krka tu ni nikakršna izjema. Na razvitih trgih pa se ravno ne dogaja, da bi borzne oblasti v takih slučajih ustavile trgovanje z delnicami. Namen teh ukrepov naj bi bil zaščita delničarjev, dejansko pa le povečajo preplah med njimi. Trg je sam po sebi najboljši mehanizem zaščite. Predstavniki Krke bodo danes okrog 13. Ure sklicali tiskovno konferenco in podrobneje obrazložili dejstva iz sodbe, zato je pričakovati, da predstavniki borze še ne bodo sprostili trgovanja z delnicami Krke. Celoten trg je bil v četrtek negativen, saj je SBI izgubil kar 33,9 točke in končal pri 1.638,51. Vrednostno je bilo sicer največ trgovanja z delnicami Leka serije C, (641,9 mio SIT) a so bili sklenjeni le štirje posli. Z delnicami Leka A, je bilo sklenjenih za 46,3 mio SIT poslov, ob čemer je enotni tečaj upadel za 2,56 odstotka. Delnice Petrola so ob prometu v višini 39,49 mio SIT izgubile 2,06 odstotka vrednosti. Trend še posebej ni prizanesel >>novincu<< Gorenju, katerega tečaj je ob 17,49 mio SIT poslov, upadel za 3,7 odstotka.

Začela delovati Evropska centralna banka
01. 06. 1998 11.07
Evropska unija je danes uradno dobila Evropsko centralno banko (ECB) s sedežem v Frankfurtu, ki bo določala obrestne mere in monetarno politiko nasploh v enajstih državah, ki bodo januarja prihodnje leto uvedle evro. Njena glavna naloga bo zagotavljanje čim nižje inflacijske stopnje v zaenkrat enajsterici.

Največ trgovanja z Radensko
28. 05. 1998 11.51
V sredo je na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev SBI porasel za 6,2 točki na vrednost 1.651,85 točke, ob zopet zelo skromnem prometu v višini 173,8 mio SIT. Največ se je trgovalo z delnicami Radenske, katerih tečaj se je okrepil za 0,7 odstotka (53,47 mio SIT). Z delnicami farmacevtov je bilo za polovico manj prometa, ob čemer so delnice Leka porasle za 0,31 odstotka, Krke pa za 0,18. Obdobje slabe likvidnosti trga se torej nadaljuje, kot največja razloga za tako stanje velja omeniti davek na kapitalske dobičke fizičnih oseb ter administrativne omejitve za vstop tujega kapitala.

Ruska centralna banka drastično zvišala orientacijske obresti
27. 05. 1998 18.48
Ruska centralna banka je danes drastično zvišala glavne orientacijske obresti, in sicer za 50 odstotkov, tako da zdaj znašajo 150 odstotkov. Premier Sergej Kirijenko pa je danes zatrdil, da devalvacija rublja ne pride v poštev.

Madžarska centralna banka zmanjšala obrestne mere
27. 05. 1998 08.10
Narodna banka Madžarske je v ponedeljek zmanjšala skoraj vse kratkoročne obrestne mere za četrtino odstotka in tako presenetila udeležence na finančnem trgu, saj je do spremembe prišlo v nestabilnih razmerah neposredno po drugem krogu parlamentarnih volitev, ocenjujejo analitiki, ki še dodajajo, da je uvedba tega ukrepa ravno v tem trenutku lahko signal, da ni razloga za paniko, da gospodarstvo stoji na zdravih nogah in se inflacija zmanjšuje.

Slovaški dolg približno 10,5 milijarde dolarjev
26. 05. 1998 08.11
Slovaški dolg do tujine je konec februarja letos znašal 10,5 milijarde tolarjev, kar je za 0,6 milijarde dolarjev več kot konec leta 1997. Po podatkih centralne banke se je dolg vlade in centralne banke v omenjenem primerjalnem obdobju povzpel za sto milijonov dolarjev na 1,8 milijarde dolarjev, medtem ko so se obveznosti bank in podjetij do tujine povečale za 700 milijonov dolarjev na 8,7 milijarde dolarjev. Kratkoročne bruto obveznosti do tujih posojilodajalcev so februarja znašale 4,7 milijarde dolarjev, medtem ko so ostalo dolgoročna posojila. Kot v svojem poročilu še navaja centralna banka, se je zunanji dolg na prebivalca znižal z januarskih 1990 dolarjev na februarskih 1982 dolarjev.

Tujci se umikajo iz Indonezije
15. 05. 1998 15.56
Številna tuja podjetja in več veleposlaništev je danes odpoklicalo svoje uslužbence iz Džakarte, medtem ko po mestnih ulicah, opustošenih v izgredih, patruljirajo vojaški oklepniki.

Evroparlamentarci dosegli dogovor o evropski centralni banki
02. 04. 1998 08.08
Predstavniki najpomembnejših strank v evropskem parlamentu so se danes dogovorili, da bo morala Evropska centralna banka, ki bo od 1. januarja 1999 odgovorna za denarna vprašanja Evropske unije, o svojih monetarno-političnih odločitvah redno poročati poslancem evropskega parlamenta.

Ruska centralna banka je izdala 77 milijard rubljev
19. 03. 1998 08.52
Ruska centralna banka je izdala 77 milijard rubljev, sporočajo predstavniki ruske vlade. Omenjena izdaja predstavlja 58,9 odstotka vsega denarja v obtoku. Rusija je v začetku leta iz obtoka vzela 79 milijard starih rubljev.

Predsedniške volitve v Armeniji veljavne
18. 03. 1998 12.05
Kljub ponaredbam in nepravilnostim so predsedniške volitve v Armeniji po ocenah Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) veljavne.