deklaracije

Američani praznujejo

04. 07. 2000 21.23

Američani danes praznujejo dan neodvisnosti. Kot je zanje značilno, potekajo proslave po vsej državi v velikem slogu z ognjemeti, koncerti in paradami. V pristanišču v New Yorku se bo do konca dne zbralo več kot dvesto ladij in sodelovalo v največji vojaški paradi v zgodovini.

Obletnica sprejema Deklaracije o suverenosti RS

02. 07. 2000 16.12

Danes, 2. julija, mineva deset let odkar je slovenska skupščina leta 1990 sprejela Deklaracijo o suverenosti države Republike Slovenije, s katero je določila enoletni rok za sprejem nove ustave. Hkrati je naložila vladi, da do septembra ugotovi, kateri zvezni zakoni v Sloveniji ne bodo več veljavni. Obenem je tudi razpustila oziroma odpoklicala slovensko delegacijo v zveznem zboru skupščine SFRJ.

Svoboda naprodaj

30. 06. 2000 08.25

Kolikšna je cena svobode? 8 milijonov 140 tisoč dolarjev! Dražbena hiša Sotheby's je namreč včeraj toliko iztržila na <a href=http://www.sothebys.com/connoisseur/auctionlink/aohilites/aoh_declaration.html target=_new>dražbi</a>, ki je potekala na svetovnem spletu, za izvod Deklaracije o neodvisnosti, podpisane v Philadelphiji leta 1776.

Podpis Varšavske deklaracije

27. 06. 2000 21.53

Zunanji ministri in diplomati več kot sto držav, z izjemo Francije, so danes ob koncu dvodnevne mednarodne konference o demokraciji, ki je potekala v poljski prestolnici, podpisali Varšavsko deklaracijo, ki poudarja univerzalni značaj demokracije.

O ukinitvi sankcij proti Avstriji pozneje

27. 06. 2000 14.27

Štirinajst članic Evropske unije diplomatskih sankcij proti Avstriji, uvedenih zaradi sodelovanja svobodnjakov (FPOe) v vladi na Dunaju, še ne bo ukinilo, temveč bo o morebitnem takšnem ukrepu presodilo na podlagi poročila o spoštovanju temeljnih vrednot v tej državi. Tako je zapisano v deklaraciji - danes jo objavlja belgijski dnevnik Le Soir -, ki jo o odnosih štirinajsterice z Dunajem pripravlja portugalsko predsedstvo.

Konferenca o demokraciji v Varšavi

26. 06. 2000 16.36

V Varšavi se je danes začela dvodnevna mednarodna konferenca o demokraciji, ki se jo udeležujejo zunanji ministri in visoki predstavniki več kot stotih držav. Poljski zunanji minister Bronislaw Geremek je v nagovoru dejal, da je minilo 20 let, odkar je Poljska besedi solidarnost dala novo definicijo.

Danes 9. obletnica samostojne države Slovenije

25. 06. 2000 14.22

Na današnji dan pred devetimi leti je takratna slovenska skupščina uzakonila Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije ter Deklaracijo o neodvisnosti. Dan kasneje je bila suverena slovenska država slovesno razglašena, s čimer so se končala prizadevanja za njeno samostojnost in začel boj za njeno osamosvojitev.

Deveta obletnica samostojne države

24. 06. 2000 21.19

Pred dnevom državnosti, 25. junijem, so in še bodo po vsej Sloveniji potekale številne prireditve ob deveti obletnici samostojne države. Osrednja državna prireditev bo drevi na Trgu republike v Ljubljani, kjer bosta slavnostna govornika predsednik republike Milan Kučan in predsednik vlade Andrej Bajuk. V počastitev državnega praznika pa se bo na slavnostni seji drevi sešel tudi državni zbor, slavnostni govornik bo predsednik DZ Janez Podobnik. Tradicionalna srečanja so pripravili tudi nekatere politične stranke, civilna in veteranska združenja.

50. obletnica Schumanove deklaracije

09. 05. 2000 18.12

Osrednjo slovesnost ob 9. maju, Dnevu Evrope, in letošnji 50. obletnici Schumanove deklaracije so danes v Bruslju pripravili v Evropskem parlamentu, kjer sta poslance in goste, predvsem nekdanje vidne evropske politike, vključno z nekdanjim predsednikom Evropske komisije Jacquesom Delorsom in nekdanjim francoskim predsednikom Valeryjem Giscardom d'Estaingom, nagovorila predsednica Evropskega parlamenta Nicole Fontaine in predsednik Evropske komisije Romano Prodi.

Proslava dneva svobode tiska

03. 05. 2000 21.05

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je skupaj z visoko komisarko ZN za človekove pravice Mary Robinson ter generalnim direktorjem UNESCO Koičirom Macuro ob 3. maju- mednarodnem dnevu svobode tiska izdal posebno izjavo, v kateri podpisniki ugotavljajo, da je svoboda tiska v vsaki družbi nujno potreba za preglednost, odgovornost, dobro vladanje in vladavino zakona. Trojica visokih uradnikov OZN je poudarila potrebo po neodvisnem in pluralističnem poročanju ter potrebo po zaščiti novinarjev.

Srečanje srednjeevropskih predsednikov

28. 04. 2000 18.27

Udeleženci srečanja dvanajstih srednjeevropskih predsednikov, ki poteka v madžarskem Szekesfehervarju, 80 kilometrov vzhodno od Budimpešte, so popoldan odkrili spominsko ploščo na mestni hiši, se sprehodili po enem najstarejših madžarskih mest, nato pa obiskali tamkajšnjo nadškofijo. Srečanje se bo jutri nadaljevalo z obiskom Veszprema pri Blatnem jezeru.

Opozicija ne podpira avstrijske vlade

25. 04. 2000 18.41

Dve avstrijski opozicijski stranki sta danes že drugič v mesecu dni odrekli podporo avstrijski vladni koaliciji ljudske stranke (ÖVP) in svobodnjakov (FPÖ).

Račanov odziv na Borkovićeve grožnje

16. 04. 2000 12.36

Hrvaški premier Ivica Račan je po petkovem sprejemu deklaracije o sodelovanju Hrvaške s haaškim mednarodnim sodiščem za nekdanjo Jugoslavijo izpostavil pravico vseh do svobode izražanja in dialoga, poudaril pa, da demokratična Hrvaška ne more pristati in tolerirati groženj ter izsiljevanj z žvenketanjem orožja in izzivanjem državljanske vojne.

Začel se je vrh skupine 77

11. 04. 2000 09.50

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je iz Španije priletel na Kubo, kjer se bo udeležil vrhunskega srečanja držav Skupine 77 ali t.i. Južnega vrha, ki se je začel včeraj. Skupina 77 je bila ustanovljena leta 1964, s sprejemom skupne deklaracije držav v razvoju ob zaključku prvega zasedanja Konference ZN za trgovino in razvoj (UNCTAD).

Sprejem deklaracije o vračanju beguncev

09. 03. 2000 19.02

Hrvaški zunanji minister Tonino Picula in premier Republike Srbske (RS) Milorad Dodik sta danes v Banja Luki sprejela skupno deklaracijo o vračanju beguncev v RS in Hrvaško.

Avstrijski predsednik v Bruslju

08. 03. 2000 20.32

Avstrijski predsednik Thomas Klestil se je v Bruslju pri Evropski komisiji zavzel za ukinitev ukrepov članic unije proti Avstriji zaradi vstopa svobodnjakov v vlado. Vse institucije unije je pozval, naj dajo priložnost novi vladi in naj jo sodijo po dejanjih. Poudaril je tudi, da nova vlada brez izjeme podpira skupne vrednote Evropske unije, kar je pred prisego potrdila s podpisom posebne deklaracije.

Vojvodina - republika?

26. 02. 2000 13.11

V Novem Sadu se bo danes začel tretji kongres Lige socialdemokratov Vojvodine (LSDV), na katerem naj bi bila sprejeta deklaracija o republiki Vojvodini. V njej naj bi bila poudarjena pravica regije, da odloča o svoji usodi, ta pravica pa sme biti omejena samo s skupnimi interesi, povezanimi z obstankom države kot celote.

Holbrooke kritiziral bosansko predsedstvo

13. 01. 2000 10.33

Ameriški veleposlanik pri OZN Richard Holbrooke, ki januarja predseduje Varnostnemu svetu (VS), je v sredo izrazil razočaranje in nezadovoljstvo nad počasnim izvajanjem Newyorške deklaracije, ki so jo trije člani bosanskohercegovskega predsedstva sprejeli 15. novembra v New Yorku, pred sejo VS, ki ji je predsedoval slovenski zunanji minister Boris Frlec.

Društvo Edinost o zakonu o globalni zaščiti Slovencev

26. 12. 1999 16.38

Vodja družbenopolitičnega društva Edinost iz Trsta Samo Pahor je v imenu društva v sporočilu za javnost opozoril na nepravilno trditev, navedeno v pred dnevi v slovenskem parlamentu sprejeti deklaraciji o slovenski zunanji politiki v poglavju o sosednjih državah. Gre za zapis, da ''je italijanska vlada pripravila in v parlamentarni postopek predložila osnutek zakona o globalni zaščiti Slovencev''. Sicer pa je Pahor izrazil zadovoljstvo nad zagotovilom v istem poglavju deklaracije, po katerem bo Slovenija ''vztrajala pri sprejemu take zakonske zaščite, ki bo ustrezala potrebam slovenske skupnosti v Italiji in bo po kvaliteti in obsegu pravic primerljiva z zakonsko zaščito italijanske manjšine v Sloveniji''. Omenjeno deklaracijo je državni zbor sprejel 17. decembra letos.

Sprejeta deklaracija o zunanji politiki

17. 12. 1999 20.08

Deklaracijo o zunanji politiki Slovenije je DZ sprejel s 36 glasovi proti 21. Med parlamentarnimi strankami so vladni dokument podprli poslanci koalicijskih LDS in DeSUS, poleg njih pa še del poslancev iz vladne SLS in opozicijske ZLSD. Proti deklaraciji pa so poleg petih poslancev SLS glasovali predstavniki opozicije iz vrst SDS in SNS ter vsi navzoči poslanci SKD z izjemo Marijana Schiffrerja, ki je vladne zunanjepolitične usmeritve podprl.

Danes v DZ

16. 12. 1999 22.08

Pred prekinitvijo zasedanja DZ in celodnevne razprave o predlogu vladne deklaracije o slovenski zunanji politiki je minister za zunanje zadeve Boris Frlec podal več pojasnil na kritične ocene opozicijskih poslancev iz vrst SDS in SKD v zvezi z diplomatskimi aktivnostmi. Tako je glede odziva Slovenije na dogodke na Vzhodnem Timorju navedel, da je naša država nestalna članica Varnostnega sveta ZN in da se je veleposlanik v Svetovni organizaciji Danilo Türk odzval v tem organu, ki je dosegel konec pobijanja na Vzhodnem Timorju.

Konferenca o nadzoru prodaje orožja

14. 12. 1999 16.11

V Sofiji se je danes ob navzočnosti predstavnikov iz držav Balkana, Srednje in Vzhodne Evrope ter ZDA začela dvodnevna konferenca o nadzoru nad prodajo orožja.

Ombudsman ob dnevu človekovih pravic

08. 12. 1999 18.43

Ob 10. decembru - svetovnem dnevu človekovih pravic, ki se obeležuje na dan sprejetja Splošne deklaracije človekovih pravic (10. december 1948 v Parizu) je varuh človekovih pravic Ivan Bizjak objavil posebno izjavo, v kateri opozarja, da sama razglasitev pravic še ne pripelje do njihovega uresničevanja.

Podelili nagrade Društva za ZN

08. 12. 1999 08.10

Društvo za Združene narode za Slovenijo je nocoj ob bližnjem dnevu človekovih pravic, 10. decembru, v zbornični dvorani Univerze v Ljubljani pripravilo proslavo, na kateri so podelili nagrade 20 diplomantom ljubljanske univerze za njihova dela s področja delovanja ZN v okviru rednega nagradnega razpisa Društva za ZN za leto 1999. Nagrajena dela obravnavajo najbolj aktualna področja, s katerimi se ukvarjajo ZN in ki zanimajo tudi Slovenijo.

Minister Demšar na srečanju SEDM

29. 11. 1999 16.02

Obrambni minister Franci Demšar se bo jutri v Bukarešti udeležil srečanja obrambnih ministrov držav Jugovzhodne Evrope, Slovenije, Italije in ZDA (SEDM), so sporočili z obrambnega ministrstva.

Osma obletnica odhoda zadnjega vojaka JA

26. 10. 1999 10.12

Iz koprskega pristanišča je v noči iz 25. na 26. oktober pred osmimi leti odplula ladja z zadnjimi vojaki jugoslovanske vojske. To pa je bil le vrh dogajanj od prvih svobodnih volitev, razoroževanja takratne slovenske teritorialne obrambe, ustanovitve maneverske strukture narodne zaščite, referenduma za samostojnost in desetdnevne vojne za Slovenijo.

Na zasedanju UNESCO tudi slovenska delegacija

26. 10. 1999 08.13

Na 30. zasedanju generalne konference ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO), ki se bo jutri začelo v Parizu in bo potekalo do 17. novembra, bo sodelovala tudi slovenska delegacija. Vlada je na seji 21. oktobra odločila, da jo bo vodil minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček, v njej pa bosta med drugim še stalni slovenski delegat pri UNESCO in slovenski veleposlanik v Parizu Jožef Kunič ter direktorica urada slovenske nacionalne komisije za UNESCO Zofka Klemen-Krek, so sporočili z ministrstva za znanost in tehnologijo.

Opozicija bojkotira srečanje z ministri EU

11. 10. 1999 13.17

Voditelji srbskega opozicijskega gibanja so danes napovedali bojkot srečanja z zunanjimi ministri Evropske unije v Luksemburgu, saj nasprotujejo deklaraciji EU o predaji osumljenih vojnih zločinov haaškemu sodišču. Vladan Batić, predstavnik opozicijske Zveze za spremembe je povedal, da osnutek deklaracije zanje pomeni >>podtikanje<<, saj si opozicija prizadeva predvsem za demokratizacijo Srbije, ukinitev sankcij, ne pa za izročitev osumljenih, predsednika Slobodana Miloševića ter štirih njegovih najtesnejših sodelavcev, sodišču za vojne zločine.

Je aktivnosti in volje za vstop v EU dovolj?

06. 10. 1999 13.38

Parlamentarna komisija za evropske zadeve bo razpravo o deklaraciji o slovenski zunanji politiki, ki naj bi jo državni zbor sprejel na predlog zunanjega ministrstva, nadaljevala tudi prihodnji teden, saj danes do zaključkov zaradi polemičnih razprav o tem strateškem dokumentu ter omejenega časa predstavnikov vlade še ni prišla. Ključni pomislek, ki ga je imela večina razpravljalcev sicer le iz opozicijskih vrst, pa je bil, ali je za dosego prednostnege naloge slovenske zunanje politike, polnopravnega članstva v Evropski uniji, storjeno dovolj.

Podprt predlog Deklaracije o zunanji politiki

01. 10. 1999 14.11

Komisija DZ za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu je danes kot zainteresirano delovno telo obravnavala predlog Deklaracije o zunanji politiki in ga podprla.