deklaracije

Na vrhu G8 o Indiji in Indoneziji
15. 05. 1998 15.43
Gostitelj vrhunskega srečanja sedmerice gospodarsko najrazvitejših držav in Rusije (G8) britanski ministrski predsednik Tony Blair je ob davišnjem prihodu v Birmingham napovedal, da se bo osmerica velesil tokrat osredotočila na indijske jedrske poskuse in nemire v Indoneziji.

Podpisana deklaracija o podpori predpristopni strategiji slovenske carinske in davčne administracije
14. 05. 1998 15.59
Komisar za notranji trg Evropske unije Mario Monti se je po odprtju konference Integracija Slovenije v notranji trg EU srečal z ministrom za finance Mitjo Gasparijem. Po končanih pogovorih sta vodja oddelka za mednarodne zadeve v generalnem direktoratu za carine in posredno obdavčevanje Alberto Oyarzabal in državna sekretarka na ministrstvu za finance Milojka Kolar podpisala deklaracijo o podpori predpristopni pripravljalni strategiji slovenske carinske in davčne administracije.

Pred vrhom G-8 še vrh EU in Rusije
14. 05. 1998 11.03
Tik pred vrhunskim zasedanjem skupine sedmih industrijsko najrazvitejših držav in Rusije v sestavi G-8, bo jutri v Birminghamu redno letno vrhunsko zasedanje EU in Rusije.

Končan prvi del letne konference ZLSD
19. 04. 1998 10.55
V Ljubljani je bil včeraj začetni del dvomesečne programske letne konference ZLSD, ki se bo 20. junija sklenila s sprejemom dokončnega besedila posodobljenih programskih usmeritev z naslovom Za konkurenčno, a solidarno Slovenijo. V začetku jeseni bodo le-te izdane v obliki zloženke in katerih osnovno sporočilo je neizogibnost reform, s katerimi se ustvarjajo nove možnosti. Usmeritve se nanašajo na gospodarsko rast in zaposlovanje, reforme socialne države, dostop do zdravja, izobrazbe in stanovanja, razvoj podeželja, regionalizem in lokalna samouprava, denacionalizacija in lastninjenje ter vključevanje v EU. Po besedah predsednika stranke Boruta Pahorja ZLSD razume politiko kot prostor povezovanja ustvarjalnosti za skupno dobro, zato s tokratno konferenco odpirajo ta prostor. V razpravi je bila dana pobuda vodstvu in poslancem stranke, naj pripravi zakon, ki bi določal, da vsi zaposleni v Sloveniji namenijo enodnevni zaslužek za prizadete v potresu v Posočju in na Gorenjskem. Junija pa se bodo tudi odločali, katere od danes podanih pobud - med drugim tudi za razpis referenduma o spremembi ustave glede denacionalizacije ter za pripravo zakona o financiranju verskih skupnosti, ki bi uvajal cerkveni davek - bo stranka podprla. Največ pobud je predstavil Mladi forum ZLSD, ki je predlagal, da se stranka izreče proti vstopu Slovenije v zvezo Nato, sprejem deklaracije o mladinski problematiki ter predlog za spremembo ustave v petih členih.

Pahor na srečanju voditeljev Stranke evropskih socialdemokratov
10. 03. 1998 16.40
Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor se bo jutri v Londonu udeležil srečanja, ki ga na predvečer začetka Evropske konference o širitvi EU prireja britanski ministrski predsednik in vodja laburistov Tony Blair. Na srečanju bodo razpravljali o predlogu deklaracije, v skladu s katero naj bi nadaljnji integracijski procesi v Evropi pomenili predvsem večje možnosti zaposlovanja in ekonomske rasti, ekonomsko učinkovitost in socialno pravičnost, večjo skrb za varstvo okolja ter mir in varnost v vsej Evropi, je na novinarski konferenci povedal Borut Pahor. Sobotni odziv ljubljanskega nadškofa in slovenskega metropolita Franca Rodeta na naslovnico zgoščenke glasbene skupine Strelnikoff po oceni predsednika ZLSD zbuja zaskrbljenost, saj se rimokatoliška cerkev vse bolj vede kot poseben del slovenske družbe, ki se čuti poklicanega odrejati meje moralne sprejemljivosti za vse in vsakogar. ZLSD obsoja nasilje na Kosovu in poziva slovensko in mednarodno diplomacijo, naj pripomore k mirni rešitvi krize.

Sprejeli skupno regionalno deklaracijo o Kosovu
09. 03. 1998 18.29
Bolgarija, Romunija, Grčija in Turčija so danes na pobudo Sofije sprejele skupno deklaracijo o Kosovu, je sporočila bolgarska zunanja ministrica Nadežda Mihajlova, ki je še dodala, da bo besedilo deklaracije objavljeno jutri.

Delegacija Amnesty International pri predsedniku Kučanu
06. 03. 1998 16.41
Predsednik Slovenije Milan Kučan je sprejel tričlansko delegacijo Amnesty International Slovenije, ki jo je vodil predsednik te nevladne organizacije Dragan Barbutovski.

Westendorp vzpostavlja pravosodni sistem v Mostarju
07. 02. 1998 12.36
Zakon o pravosodju v Hercegovsko-neretvanskem kantonu bo z arbitražno odločitvijo sprejel urad visokega predstavnika mednarodne skupnosti za BiH Carlosa Westendorpa, saj muslimanski in hrvaški predstavniki v minulih štirih mesecih niso uspeli doseči dogovora, je danes poročal hrvaški radio. V skladu z določili Bonske deklaracije bi morala skupščina Hercegovsko-neretvanskega kantona zakon sprejeti najkasneje do 31. decembra lani. Guverner kantona Željko Obradović je sinoči izjavil, da sta se hrvaška in muslimanska stran kljub nasprotjem dogovorili, da naj zakon o vzpostavitvi pravosodnega sistema najkasneje do 28. februarja letos sprejme urad visokega predstavnika. Pri obravnavi zakona se Hrvati in Muslimani ne morejo sporazumeti predvsem o številu sodišč v razdeljenem Mostarju, saj Muslimani zahtevajo, da se oblikuje samo eno večnacionalno mestno sodišče, hrvaška stran pa predlaga, da bi v vsaki od šestih mostarskih občin delovalo po eno občinsko sodišče. Zaradi številnih nerešenih vprašanj v hrvaško-muslimanskih odnosih je v Mostar sinoči dopotoval namestnik visokega predstavnika Hans Schumacher.

Hrvaška je pripravljena Sloveniji ponuditi deklaracijo, ki bi šcitila pravice manjšin
28. 01. 1998 18.50
Hrvaški premier Zlatko Mateša meni, da se hrvaško-slovenski odnosi v casu po srecanju s slovenskim kolegom Janezom Drnovškom prejšnji mesec niso ponovno zaostrili in da ni razloga za pretirano zaskrbljenost. Ko je govoril o manjšinah, je Mateša dejal, da bi bilo potrebno to vprašanje rešiti s podpisom deklaracije o zašciti pravic manjšin med obema drzavama, ki bi bila v skladu z evropskimi standardi. Mateša je na novinarski konferenci izrazil pripravljenost Hrvaške, da ponudi takšno deklaracijo, saj meni, da je to sprejemljivo tudi za slovensko stran.

Portugalski državni svet podprl nadaljevanje procesa vrnitve Macaa
17. 01. 1998 13.47
Portugalski državni svet je v petek poudaril pomen nadaljevanja procesa prenosa suverenosti nad Macaom. Ta naj bi izpod portugalske prešel pod kitajsko upravo ob koncu leta 1999. Odločno se je zavzel tudi za dosledno izvajanje skupne deklaracije iz leta 1987, je zapisano v sporočilu za javnost, ki so ga objavili v Lizboni v noči s petka na soboto.

Borut Pahor predstavil osnutek Deklaracije o narodni spravi
14. 01. 1998 16.20
Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor je na novinarski konferenci predstavil osnutek Deklaracije o narodni spravi, ki jo je danes predal predsedniku državnega zbora Janezu Podobniku in ki naj bi jo vložili v parlamentarni postopek šele po predhodni obravnavi in usklajevanju med predsedniki vseh parlamentarnih strank.

NATO še ne predvideva drugega kroga širitve
16. 12. 1997 15.40
Kljub drugačnim napovedim Francija in Italija danes na zasedanju zunanjih ministrov Severnoatlantske zveze nista sprožili vprašanja drugega kroga širitve zavezništva. Zunanji ministri, ki bodo popoldne podpisali pristopne protokole s Poljsko, Češko in Madžarsko, so sicer potrdili zavezanost odprtosti procesa, vendar pa vprašanja naslednjega kroga širitve niso načenjali.

50. obletnica sprejema splošne deklaracije o človekovih pravicah
10. 12. 1997 09.32
Soproga ameriškega predsednika Hillary Clinton bo v palači Združenih narodov danes otvorila uvodno slovesnost ob 50. obletnici sprejema splošne deklaracije o človekovih pravicah. Ameriška prva dama bo častna gostja na slovesnosti, s katero bodo v ZN zaznamovali začetek proslav ob 50. obletnici deklaracije, ki so jo 10. decembra 1948 sprejeli v palači Chaillot v Parizu.

Slovenija mora temeljito pregledati, do kam je prišla na področju človekovih pravic
09. 12. 1997 14.41
Varuh človekovih pravic Ivan Bizjak je v izjavi ob mednarodnem dnevu človekovih pravic, 10. decembru, med drugim poudaril, da mora Slovenija v jubilejnem letu, ko bomo proslavljali petdeseto obletnico razglasitve splošne deklaracije o človekovih pravicah, še posebej temeljito pregledati, do kam je prišla na svoji poti. Proslavljanje bo utemeljeno le, če bomo dosledni pri upoštevanju in spoštovanju s splošno deklaracijo, drugimi mednarodnimi akti in ustavo zagotovljenih pravic. Najboljša počastitev obletnice bo izboljšanje stanja na področjih, kjer je posameznik najpogosteje soočen s kršitvami pravic in nepravilnostmi. Država mora z nadzorstvenimi, izobraževalnimi in zakonodajnimi ukrepi poskrbeti, da pri njenem delovanju ne bo prihajalo do kršitev človekovih pravic, hkrati pa mora s svojim delovanjem zagotavljati spoštovanje človekovega dostojanstva vsakogar, ki živi v državi ali pride vanjo, je poudaril Bizjak. Dodal je, da izpolnjevanje obveznosti, ki si jih je naložila država do žrtev vojnega nasilja, žrtev teptanja pravic v povojnem obdobju in tistih, ki jim je bilo krivično odvzeto premoženje, poteka prepočasi.

Kučan zavrača t.i. lustracijske dokumente in predlaga sprejetje deklaracije z obsodbo povojnih množičnih pobojev
27. 11. 1997 12.02
Predsednik republike Milan Kučan je na dopoldanski novinarski konferenci podrobneje pojasnil svoje odklonilno stališče, ki ga je včeraj poslal državnemu zboru, o t.i. lustracijskih dokumentih in opozoril na svoj predlog, po katerem naj državni zbor v imenu Slovenije kot države naslednice sprejme deklaracijo o odnosu države Slovenije do pretekle medvojne in povojne zgodovine na slovenskih tleh ter izrazi obsodbo izvensodnega množičnega poboja po koncu druge svetovne vojne in svoje obžalovanje, da se je to zgodilo.