delcev

Težave organizatorjev se stopnjujejo, prestavljen tudi dvoboj Juvanove

15. 01. 2020 11.30

Organizatorji odprtega prvenstva Avstralije se spopadajo z vse večjimi težavami. Potem ko je v torek teniške igralce motila predvsem onesnaženost zraka zaradi požarov, so današnji spored kvalifikacij prvega turnirja za grand slam prestavili zaradi neviht. Med prestavljenimi na četrtek je tudi dvoboj Slovenke Kaje Juvan.

Vozila, ki bolj onesnažujejo, bodo bolj obdavčena

14. 01. 2020 13.01

V javni razpravi je predlog novega načina obračunavanja davka na motorna vozila, ki bo upošteval zgolj okoljske standarde. Upajo, da se bodo kupci tako hitreje in lažje odločili za "zelena" vozila, medtem ko na primer dizli, ki precej bolj onesnažujejo, ne bodo več tako privlačni. Hkrati ukinjajo davek na luksuzna vozila. Država si s spremembami obeta 15 milijonov evrov dodatnih davčnih prilivov.

Filipinske oblasti pozivajo prebivalce v okolici ognjenika, naj se ne vračajo domov

14. 01. 2020 11.25

Filipinske oblasti so pozvale prebivalce, ki so zapustili domove po izbruhu ognjenika Taal, naj se za zdaj ne vračajo. Nevarnost namreč še nekaj dni ne bo minila.

Zvezdni prah: našli kar 7,5 milijarde let star material

14. 01. 2020 08.30

Meteorit, ki je pred 50 leti padel v bližino avstralske vasi Murchison, je s seboj prinesel "zvezdni prah", več milijard let starejši od našega osončja. S 7,5 milijarde let je najstarejši znan material na Zemlji. A znanstveniki so prepričani, da obstaja še starejši, le najti ga je treba.

Sarajevo je najbolj onesnaženo mesto na svetu

13. 01. 2020 11.27

Glavno mesto Bosne in Hercegovine se zadnje dni duši v smogu, merilne postaje dosegajo rekordne vrednosti. Raven delcev PM2,5 presega "varne" vrednosti za najmanj desetkrat, Sarajevo je tako na mednarodni lestvici z veliko prednostjo za seboj pustil indijska in kitajska mesta.

Državi dokazali, da nima prav: po mariborski hitri cesti od danes brez vinjet

01. 01. 2020 08.56

Za prebivalce Maribora in okolice je novo leto prineslo svojevrstno olajšanje. Po več kot letu intenzivnega dokazovanja, da mariborska vzhodna obvoznica ne dosega kriterijev za cestninsko cesto, so končno dočakali dan, ko jim ne bodo več računali za vožnjo po njej. A dejstvo je, da so kar deset let vinjete plačevali neupravičeno.

Ognjemet – kemija, ki onesnažuje okolje in škodi zdravju

26. 12. 2019 06.00

Ognjemet na silvestrovo. Nekateri ga imajo radi, nekateri pa nad njim niso navdušeni, predvsem živali. A kot ste verjetno opazili, je tudi ognjemetov iz leto v leto manj. Postali so namreč zelo dragi, njihova vse manjša uporaba pa je povezana tudi z onesnaževanjem, ki ga ustvarjajo.

Kako kupovati igrače?

24. 12. 2019 09.23

Trgovske police se v predprazničnih dneh šibijo pod težo igrač, gneča v njih pa zgovorno priča, da številni "Božički" in "Dedki Mrazi" še niso nakupili vseh daril. Ste tudi vi med njimi? Ste se znašli pred dilemo, kaj sploh kupiti? Morda vam naslednji nasveti lahko pomagajo.

V Avstraliji povprečna temperatura dosegla skoraj 41 stopinj Celzija

18. 12. 2019 08.42

V Avstraliji so zabeležili v povprečju najbolj vroč dan, povprečne temperature so se namreč dvignile do 40,9 stopinje Celzija. Meteorologi so pojasnili, da so s tem presegli temperaturni rekord 40,3 stopinje Celzija, ki je bil postavljen januarja 2013.

Požar ušel izpod nadzora, zdravniki zahtevajo razglasitev izrednih razmer

16. 12. 2019 13.23

Avstralski zdravniki so od pristojnih oblasti zahtevali, da zaradi požarov, ki že več tednov pustošijo okoli Sydneyja, razglasijo izredne razmere za javno zdravje. "Mega požar" je medtem ušel izpod nadzora gasilcev.

Dobički in smrt v kraljestvu premoga: V BiH gradijo nove termoelektrarne

14. 12. 2019 14.21

V Evropi obstaja država, kjer premog ponekod še vedno prevažajo s parno lokomotivo. Premog iz rudniškega mesta Banovići predstavlja pomemben del energetskega sistema Bosne in Hercegovine. Z njim namreč poganjajo tri od desetih okolju najbolj neprijaznih termoelektrarn v Evropi.

Leto 2019 v znamenju poletnih neurij, junijske vročine in hladnega maja

13. 12. 2019 10.53

Podatki vremenoslovcev kažejo, da je bilo letošnje leto v Sloveniji med najtoplejšimi v merilni zgodovini. Vremensko dogajanje so najbolj zaznamovala poletna neurja, junijska vročina in dolgotrajno hladno vreme maja. Kljub obilnim padavinam v posameznih mesecih in območjih poplav večjega obsega ni bilo, poletna suša pa je bila najbolj izrazita na Goriškem.

Smog ohromil življenje v Sarajevu: omejen promet in dogajanje na prostem

09. 12. 2019 08.33

Mestne oblasti v prestolnici BiH Sarajevu so sporočile, da je onesnaženje zraka v zadnjih dneh doseglo nevarne nivoje, zato so se odločili za nujne ukrepe. Prepovedali so namreč promet tovornih vozil, prav tako so odpovedani vsi dogodki na odprtem, izdano pa je tudi opozorilo prebivalcem, naj se ne zadržujejo na prostem.

Iranska mesta prekril oblak smoga, zaprtih več šol in univerz

30. 11. 2019 17.50

Zaradi onesnaženega zraka so v več delih Irana, med drugim v prestolnici Teheran, zaprli številne šole in univerze. Mesta prekriva oblak smoga, zato so otroke in starejše ter ljudi z dihalnimi obolenji oblasti pozvale, naj ostanejo v zaprtih prostorih.

Voznik avtobusa tihotapil dva kilograma marihuane in cigarete

27. 11. 2019 15.24

Pri finančni kontroli na avtobusu, ki je vozil na relaciji Prijedor - Basel, so odkrili dve potovalki, v katerih je bilo 3.400 kosov cigaret, poleg tega pa še dva paketa, ki sta vsebovala dobra dva kilograma konoplje. Vozniku, 32-letnemu državljanu BiH, so policisti odvzeli prostost.

Lani rekordne koncentracije toplogrednih plinov v ozračju

25. 11. 2019 16.27

Koncentracija toplogrednih plinov v ozračju je lani dosegla novo rekordno vrednost, kaže poročilo Svetovne meteorološke organizacije (WMO). Letna globalna povprečna koncentracija ogljikovega dioksida se je blizu Zemljinega površja povzpela na 407,8 delcev na milijon. WMO je ob objavi poročila pozvala k ukrepom za ohranitev blaginje človeštva.

Okolju škodljive agregate nadomeščajo vetrnice, fotovoltaika, hidroelektrarne ...

19. 11. 2019 06.41

Če želimo zmanjšati škodljive emisije v občutljivem gorskem okolju, je treba poskrbeti za energetsko sanacijo koč. Zelene tehnologije so letos poleti vpeljali v Pogačnikov dom na Kriških podih in rezultati so pozitivni. Zdaj je na vrsti prenova Doma Valentina Staniča pod Triglavom. So pa v okviru projekta SustainHuts energetsko sanirali tudi Kocbekov dom na Korošici, a je žal teden dni zatem pogorel.

'Ko prideš do bombe, se čas ustavi'

09. 11. 2019 11.07

"Popolnoma se predaš delu. Komunikacija poteka samo s pogledi, vsak ve, kaj mora narediti. V mislih imaš samo to, da je vse v redu in da se bo vse dobro izšlo." Tako ključne trenutke svojega dela opisuje Sašo Turnšek, eden od pirotehnikov, ki je onesposobil mariborski bombi. Že od majhnih nog ga je privlačilo tisto, česar ni smel, na fakulteti pa ga je bolj kot gradnja zanimalo rušenje stavb.

Kot bi pokadili 50 cigaret na dan: 'New Delhi je postal plinska celica'

04. 11. 2019 12.21

20 milijonov prebivalcev indijske prestolnice je te dni v primežu nevarnega smoga. Poleg prevelike količine avtomobilov zrak dodatno onesnažuje še tradicionalno požiganje polj v sosednjih zveznih državah. Oblasti so razglasile izredne razmere, šole so zaprte, številni leti pa odpovedani.

V novih oblekah bo sprehod po Luni bolj udoben

16. 10. 2019 12.05

Na sedežu Nase so v torek predstavili dva prototipa vesoljskih oblačil, ki jih bodo uporabljali med prihodnjo misijo na Luno. Nove vesoljske obleke so glede na obstoječe modele izboljšane, primerne so tako za moške kot ženske, ponujajo pa večje udobje in boljše gibanje.

Bo Peking črtan z liste najbolj onesnaženih mest na svetu?

15. 09. 2019 10.09

Razvpito slaba kakovost zraka v kitajski prestolnici Peking se je v zadnjih letih izboljšala, tako naj bi bilo mesto letos črtano z liste 200 najbolj onesnaženih mest na svetu. Ne glede na dobre rezultate pa je trenutna koncentracija delcev PM 2,5 tam še vedno štirikrat nad zgornjo mejo, ki jo je postavila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO).

Ob dežju zaznali rahlo povišanje radioaktivnega sevanja

26. 08. 2019 11.29

Merilne postaje v Sloveniji so v soboto zvečer zaznale povišane vrednosti radioaktivnosti, in sicer v mestih, kjer je med 19. in 23. uro deževalo. Vrednosti so bile še vedno nizke, zelo nizke, in niso povzročale nevarnosti za ljudi, so pa ponekod merilne naprave zaznale podvojeno vrednost. Nekateri sumijo, da bi za rahlo povišanje radioaktivnosti lahko bila kriva nesreča z orožjem na jedrski pogon v Rusiji, a so nam na upravi za jedrsko varnost zagotovili, da gre za popolnoma naraven pojav.

Na norveško-ruski meji zaznali manjšo količino delcev radioaktivnega joda

15. 08. 2019 15.47

Norveške oblasti, pristojne za jedrsko varnost, so sporočile, da so na norveško-ruski meji po eksploziji v vojaškem oporišču na severu Rusije odkrili manjše količine delcev radioaktivnega joda. Dodale so, da sicer za zdaj ni mogoče potrditi, da so radioaktivni delci povezani z nesrečo blizu Arhangelska.

Utrinkov bo to noč največ, a bo spektakel kvarila luna

12. 08. 2019 13.36

Meteorski roj Perzeidov bo ponoči dosegel svoj vrhunec. Na nebu bo takrat največ utrinkov, a bo njihovo občudovanje motila skoraj polna luna. Za opazovanje bo zato najprimernejša druga polovica noči.

Ozrite se v nebo: prihaja meteorski dež

08. 08. 2019 11.27

Najbolj znan meteorski roj bo na začetku prihodnjega tedna dosegel svoj vrhunec, največ utrinkov bo v noči s ponedeljka na torek. Vremenska napoved za letos je zelo ugodna, v naslednjih nočeh bomo imeli večinoma jasno in toplo vreme, a dogajanje bo motila skoraj polna luna. Za opazovanje meteorskega dežja bo zato najverjetneje bolj primerno nedeljsko jutro, največ utrinkov boste lahko ujeli med 3. in 4. uro.

Kako izpostavljeni smo Slovenci sevanju, kako je z rakom v okolici NEK?

05. 08. 2019 08.50

Ko govorimo o jedrski energiji, ljudje ob njeni omembi pogosto najprej pomislijo na sevanje, običajno tudi na podobe ljudi, ki so umrli zaradi izpostavljenosti smrtonosnim dozam sevanja. Dejstvo je, da o sevanju večina ve malo, pravijo strokovnjaki in s prstom kažejo na šolski sistem, ki bi naj temi namenil tako malo prostora, da danes sevanje spada med pojave, o katerih kroži vrsta neresnic, polresnic, celo mitov.

Ali je protitočna obramba z letali sploh smiselna?

03. 08. 2019 07.00

Protitočna obramba že leta odpira različne debate v Sloveniji in v tujini, predvsem kar se tiče njene učinkovitosti. Ker je zadeva precej zapletena, smo za mnenje vprašali vse vpletene in opaziti je, da so mnenja deljena med stroko, ki trdi, da to ni učinkovito in izvajalci ter prebivalci, ki pravijo, da je ogromno dokazov, ali če smo bolj natančni, ravno pomanjkanje le-teh, saj naj toče ne bi bilo.

Najdeni delci kosti ne pripadajo Emanueli Orlandi

30. 07. 2019 12.08

Kosti, ki so jih v vatikanskem pokopališču našli med vnovično preiskavo izginotja najstnice, so prestare, da bi pripadale Emanueli Orlandi. Ostanki so namreč starejši od konca 19. stoletja, preiskava skrivnostnega izginotja pa je tako znova zašla v slepo ulico.

Požar v Zagrebu pogašen, prebivalci nejevoljni zaradi smrada in dima

25. 07. 2019 08.29

Nekaj deset gasilcev je pogasilo ognjene zublje, ki so v sredo pozno popoldne zajeli center za reciklažo odpadkov ob mestni deponiji Jakuševec na obrobju Zagreba. Okoliški prebivalci pa se pritožujejo nad smradom in zadimljenim ozračjem.

Kurzev sodelavec pod lažnim imenom naročil uničenje podatkov

25. 07. 2019 09.25

Po aferi Ibiza, zaradi katere bodo v Avstriji septembra predčasne volitve, državo pretresa nov škandal, ki je povezan z uničevanjem nosilcev podatkov iz kanclerskega kabineta. Uničevanje je bilo obširnejše, kot so domnevali, izvedli pa so ga le nekaj dni po objavi videoposnetkov afere Ibiza.