delcev

Odkrili zvrst snovi, ki je ni moč razumeti z obstoječo fiziko
15. 07. 2019 11.18
Slovenski raziskovalci so odkrili povsem novo zvrst snovi, ki je ni možno razumeti z obstoječo fiziko. Gre za odkritje povsem nove oblike materije, saj za osnovne delce tovrstni pojavi še niso bili znani. O odkritju poroča tudi znanstvena revija Nature Materials.

V prihodnjem tednu bomo priča delnemu luninemu mrku
11. 07. 2019 18.30
Če nam bo vreme naklonjeno, bomo lahko v torek zvečer opazovali delni lunin mrk, ki bo drugi in hkrati tudi zadnji letošnji mrk, viden iz Slovenije. Mrk bodo lahko opazovali še iz Afrike, Južne Amerike, Azije in Avstralije.

Skozi Maribor kmalu brez vinjete? 'Cestninjenje je tukaj popolnoma nezakonito'
10. 07. 2019 14.32
"Cesta, ki pelje skozi Maribor ne izpolnjuje pogojev za to, da bi lahko bila imenovana hitra ali cestninska cesta," izpostavlja mariborski mestni svetnik Igor Jurišič, ki se s pobudo za izločitev mariborske vzhodne obvoznice iz vinjetnega sistema cestninjenja zdaj obrača na infrastrukturno ministrstvo. A težava je v lastništvu oziroma kategorizaciji ceste. Ta namreč spada pod okrilje Darsa, ki pa zanjo želi 64 milijonov evrov.

Močan izbruh vulkana Stromboli pretresel Italijo, umrl pohodnik
03. 07. 2019 21.39
Na otoku Stromboli severno od Sicilije je izbruhnil istoimenski ognjenik. Izbruh enega najbolj aktivnih vulkanov na svetu je bil močan in je nagnal strah v kosti predvsem turistom na območju. Za zdaj poročila govorijo o eni smrtni žrtvi, pohodniku, ki je v času izbruha bil v bližini Strombolija.

Omejitev paše in košnje po požaru v Podskrajniku ukinjena
17. 06. 2019 19.25
Prebivalci Cerknice in okolice si lahko oddahnejo. Obsežen požar v podjetju Fragmat ni onesnažil njihove zemlje, vode in hrane, kažejo rezultati analiz nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano. Vsi vzorci so bili neoporečni, pridelki so zato varni za uživanje, paša in košnja pa sta spet dovoljeni.

Zadrževanje na prostem odsvetovano, vrtnin in sadja ne uživajte
14. 06. 2019 10.44
Po požaru v podjetju Fragmat je še vedno treba prekuhavati pitno vodo. Pristojni prebivalcem svetujejo, da vrtnine in sadje, ki so vidno onesnaženi s sajami, zavržejo, ostalih vrtnin in sadja pa ne uživajo do objave rezultatov analiz. Odsvetovana je tudi paša živali.

Kriminalisti končali ogled požarišča, škode za več milijonov evrov
14. 06. 2019 06.30
Kriminalisti so končali ogled kraja požara v Podskrajniku. Ugotovili so, da je zagorelo v notranjosti proizvodnega obrata, ni pa še znano, zakaj. Preiskujejo tudi v smeri morebitnih sumov kaznivega dejanja Povzročitve splošne nevarnosti. Cerkniški župan je ocenil, da je zgorelo za pet milijonov evrov materiala, iz podjetja pa so sporočili, da je to zanje velik šok.

'To kartico si pojedel v enem tednu'
12. 06. 2019 19.10
Nova raziskava Svetovnega sklada za naravo (WWF) je pokazala, da posameznik tedensko v svoje telo vnese okrog 2000 delcev plastike, kar na mesečni ravni znaša 21 gramov – za primerjavo, to je proporcionalno količini ene kreditne kartice. Na leto tako zaužijemo kar četrt kilograma plastike.

Od kod sončnim vzhodom in zahodom rdeča barva?
06. 06. 2019 18.10
Sonce, sonce in še enkrat sonce. Tako bi lahko na kratko strnili napoved za prihodnje dni. Zaradi sončne pripeke in nevarnega ultravijoličnega sevanja so v poletnih mesecih za aktivnosti na prostem najbolj primerne jutranje ali večerne ure, ki zaradi čudovitih sončnih vzhodov in zahodov za marsikoga predstavljajo najlepši del dneva. Ste se že kdaj vprašali, od kod sončnim vzhodom in zahodom taka barva?

Na dnu Marianskega jarka, najglobljega znanega dela oceanov, našli plastično vrečko
14. 05. 2019 08.49
Na dnu Marianskega jarka, ki je najgloblji znani del svetovnih oceanov in najnižja točka površja Zemljine skorje, so našli plastično vrečko. Plastika je tako zdaj žal uradno zašla tudi v najgloblji del svetovnih oceanov. Znanstveniki bodo na prisotnost delcev mikroplastike testirali morska bitja, ki so jih prinesli z odprave, na kateri so porušili tudi rekord v najglobljem potopu.

Kako deluje meteorološki radar?
10. 05. 2019 10.30
V času ploh in neviht se pogosto obrnemo na radarsko sliko padavin, ki zelo dobro prikazuje stanje vremena v bližnji preteklosti. Iz radarske animacije padavin se da dobro napovedati, kakšno vreme nas na določeni lokaciji čaka čez uro ali dve. V Sloveniji imamo od leta 2014 dva meteorološka radarja, starejšega na Lisci in sodobnejšega na Pasji ravni.

Prihajajo padavine, skupaj z njimi pa tudi večja količina puščavskega peska
22. 04. 2019 07.37
Ni ravno pogosto, da nas april razvaja s tako sončnim in toplim vremenom kot v zadnjih dneh. Ponedeljek bo še sončen, nato pa se bo vreme nekoliko skisalo. Južni vetrovi bodo k nam poleg visokih temperatur, ploh in neviht iznad Afrike prinesli tudi večje količine puščavskega peska, ki ga bodo padavine skupaj s cvetnim prahom spirale iz ozračja. Z umivanjem oken in jeklenih konjičkov zato še nekoliko počakajte.

Novič s sodbo zadovoljen, a previden: Kogar je kača pičila, ta se boji zvite vrvi
16. 04. 2019 12.41
Senat Okrožnega sodišča v Ljubljani je v ponovljenem sojenju Milka Noviča oprostil obtožbe umora direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika. "Vesel sem, da se je razvilo, kot se je," je dejal Novič in dodal, da pričakuje nadaljevanje postopka, saj se bo tožilka Blanka Žgajnar na sodbo pritožila.

Povečuje se bolniška odsotnost, zmanjšuje delež predebelih otrok
10. 04. 2019 11.39
Novi podatki NIJZ za letošnje leto razkrivajo, kakšno je zdravje v posamezni slovenski občini. Preverite lahko, kakšna je bolniška odsotnost, koliko je novih primerov raka, kakšna je stopnja samomorilnosti in koliko je razširjena okužba s klopnim meningoencefalitisom. Analiza podatkov za zadnja štiri leta je pokazala, da se v občinah zmanjšuje delež predebelih otork, se pa povečujejo bolniške odsotnosti.

Evropo vsako leto doseže pet milijonov ton puščavskega prahu
04. 04. 2019 19.10
Poleg padavin nam bo južni veter v prihodnjih dneh prinašal tudi manjšo količino puščavskega prahu. Gre za povsem običajen pojav in lep primer tega, kako peščeni viharji z drugega konca sveta vplivajo na vreme tisoče kilometrov stran.

Z opazovanjem oblakov do napovedi vremena
28. 03. 2019 19.30
Skoraj ne mine dan, ko ne bi mogli opazovati takšnih ali drugačnih oblakov. Ti v povprečju prekrivajo več kot polovico slovenskega neba. Pozorno opazovanje spreminjanja le-teh nam lahko veliko pove o prihodnjem vremenu.

Odpoklici igrač – kako jih testirajo?
22. 03. 2019 07.15
Lani je bilo v Sloveniji s tržišča odpoklicanih 30 igrač. Leto pred tem 21. Kot pojasnjujejo inšpekcijske službe, gre pri odpoklicih igrač največkrat za nevarnost prisotnosti majhnih delcev, ki lahko povzročijo zadušitev, za preveliko prisotnosti ftalatov in za konstrukcijske neskladnosti, zaradi katerih igrača ni varna za otroke in lahko pride do poškodb.

Mesta, ki 'dihajo' najbolj onesnažen zrak na svetu
09. 03. 2019 08.40
Najbolj onesnažen zrak, gledano z vidika drobnih prašnih delcev, je v mestih v Bangladešu, Pakistanu in Indiji. Med prestolnicami so na vrhu indijski New Delhi, bangladeška Daka in afganistanski Kabul, je pokazala raziskava nevladne okoljske organizacije Greenpeace in družbe IQAir. Slovenskih mest raziskava ni zajela.

Občina odgovarja na očitke o neustrezni umestitvi soboškega gibalnega parka
13. 02. 2019 16.30
Soboška občina se je v sporočilu za javnost odzvala na navedbe o neustrezni umestitvi gibalnega parka ob Soboškem jezeru zaradi obremenjenosti s hrupom in trdimi delci. Po njihovem mnenju gre za napačne interpretacije, občina pa se s številnimi ukrepi bori za revitalizacijo omenjenega območja in proti onesnaženju s trdimi delci.

Strokovnjaki: soboški gibalni park zdravju bolj škodi kot koristi
12. 02. 2019 13.00
Gibalni park ob Soboškem jezeru, ki so ga odprli oktobra, je zaradi obremenjenosti s hrupom in škodljivimi emisijami na neprimernem mestu in zdravju bolj škodi kot koristi, ker je v neposredni bližini avtoceste, ugotavlja Nacionalni inštitut za javno zdravje. V Murski Soboti se sicer trudijo zmanjšati škodljive emisije, predvsem delce PM10.

Slovenija: onesnažen zrak krivec za 1700 prezgodnjih smrti letno
05. 02. 2019 17.28
Slovenija bi morala pripraviti bolj ambiciozne ukrepe na področju onesnaženosti zraka, pozivajo strokovnjaki in nevladne organizacije. Čezmerno onesnažen zrak je namreč še vedno med najbolj perečimi okoljskimi in zdravstvenimi problemi pri nas in v svetu.

Kubo zadel meteorit in povzročil glasno eksplozijo
02. 02. 2019 08.10
Na turistično zelo priljubljeno mestece Viñales na Kubi naj bi po poročanju lokalnih prebivalcev padel meteorit in pri tem eksplodiral. Pričevanja ljudi je potrdila tudi državna meteorološka služba na ameriškem Key Westu, kubanske oblasti pa so sporočile, da dogodek še preiskujejo.

Tajci objavljajo pretresljive fotografije krvavitev iz nosu in ust zaradi smoga
01. 02. 2019 06.00
Bangkok se duši v neznosnem in za zdravje zelo nevarnem smogu. Gre za najhujše onesnaženje mesta doslej, saj smog vztraja že mesec dni, koncentracija nevarnih delcev pa za štirikrat presega priporočljivo raven. Obupani prebivalci Bangkoka na družbenih omrežjih objavljajo pretresljive fotografije krvavitev iz nosu in ust ob kašljanju, ki jih povzroča onesnaženje zraka.

WHO: Nasprotniki cepljenja ena od desetih največjih groženj zdravju v 2019
17. 01. 2019 13.00
Svetovna zdravstvena organizacija je sestavila seznam desetih največjih nevarnosti za zdravje svetovnega prebivalstva v letu 2019. Med njimi so tudi nasprotniki cepljenja.

Milko Novič dvomi v ustrezno delo forenzikov
15. 01. 2019 13.58
Na ljubljanskem sodišču se je nadaljevalo sojenje Milku Noviču za umor direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika. Tokrat v znamenju sledov streljanja, ki so jih našli kar 20 ur po umoru Jamnika na Novičevih dlaneh, glavi in jakni. Kemičarka vztraja, da so sledi povezane z najdenim tulcem na mestu umora, Novič pa je prepričan, da je delo opravila nestrokovno.

'Trditve moravškega župana so hud napad na geološki zavod in stroko'
13. 01. 2019 19.58
Na nekatere izjave župana občine Moravče Milana Balažica, ki jih je izrekel na novinarski konferenci minuli četrtek, se je odzval tudi direktor Geološkega zavoda Slovenije. "Trditve župana, da je Termit narekoval mesta vzorčenja, so torej popolnoma zavajajoče," je v prikazu nasprotnih dejstev zapisal direktor zavoda Miloš Bavec.

Visoka onesnaženost zraka v Ljubljani in Novem mestu
30. 12. 2018 11.28
Opozorila zaradi onesnaženega zraka po Sloveniji. Najvišje vrednosti so namerili v Ljubljani in Celju. Zaradi pirotehnike se bo stanje še poslabšalo. Na kaj morajo biti pozorni predvsem bolniki, starejši in otroci?

Izlet v hribe vas lahko nagradi s čudovitimi optičnimi pojavi
27. 12. 2018 10.30
Vsi, ki se pozimi odpravljate v hribe, lahko pogosto uživate v pogledu na nižinska meglena polja oziroma jezera hladnega zraka. Ta nastajajo ob stabilnem vremenu, povezana pa so s temperaturnim obratom, ko je v višinah topleje kot v nižinah. V prihodnjih dneh bodo jezera hladnega in vlažnega zraka razmeroma plitva, zato se po bolj čist zrak in dobre razglede ne bo treba povzpeti prav visoko, le nad okoli 700 metrov nadmorske višine.

Petarde niso igrača, posledice poškodb lahko nosite vse življenje
26. 12. 2018 07.28
Od danes do 1. januarja je dovoljena uporaba določenih pirotehničnih izdelkov prve kategorije. Prodaja, posest in uporaba izdelkov druge in tretje kategorije, katerih glavni učinek je pok, pa ostaja prepovedana. Ob tem policisti in zdravstveni delavci opozarjajo zlasti na nevarnost uporabe pirotehnike, če je ta narejena doma.

Sojenje Noviču: pričali sodni izvedenci, a vsak z nasprotnim stališčem
21. 12. 2018 16.21
V nadaljevanju novega sojenja Milku Noviču zaradi umora nekdanjega direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika so pričali slovenski, hrvaški in nemška izvedenka za kemične sledi streljanja. Tako kot že v prvem sojenju slovenski vztraja, da Noviča delci, najdeni na njem, bremenijo, Hrvat in Nemka pa, da tega ne moreta zagotovo trditi.