delovanje možganov

BLOG: Perimenopavza – del življenja, ne konec mladosti

20. 07. 2025 07.00

Perimenopavza je obdobje, ko se v telesu začnejo prve hormonske spremembe pred dokončno menopavzo. Lahko se pojavi že po 35. letu, pogosteje pa po 40. Ženske začnejo opažati spremembe v razpoloženju, energiji, spanju in telesu nasploh. Menstruacije postajajo neredne, pojavijo se lahko vročinski oblivi, utrujenost, pridobivanje teže in težave s prebavo.

BLOG: Robide, darilo narave

13. 07. 2025 07.20

Robide so ena izmed najbolj hranilno bogatih vrst jagodičevja, ki jih najdemo v naravi. V sebi skrivajo veliko koristnih snovi – od vitaminov in mineralov do rastlinskih barvil, ki imajo pozitivne učinke na telo. Zato jih ljudje že stoletja uporabljajo ne le kot poletni prigrizek, temveč tudi kot domače naravno zdravilo. V tokratnem članku boste izvedeli, zakaj robide sodijo med najbolj zdrave sadeže, kaj vsebujejo, kako vplivajo na telo in pri čem morate biti previdni.

BLOG: Kreatin, več kot le dodatek za mišice

08. 06. 2025 07.00

Kreatin je eno najbolj prepoznavnih prehranskih dopolnil vseh časov. Dolga leta je veljal predvsem za nepogrešljiv del nabora prehranskih dodatkov bodybuilderjev in vseh, ki so želeli več mišične mase, več moči in več energije za naporne treninge. V fitnes svetu se ga je oprijel sloves zanesljivega, preverjenega dodatka, ki resnično deluje. A prav zaradi te etikete "za mišice" – so ga številni ljudje dolgo ignorirali ali dojemali kot nekaj, kar preprosto ni zanje.

Slovenski raziskovalci odkrili dva nova gena

03. 06. 2025 13.14

Slovenski raziskovalci so znova pomembno prispevali k znanosti. Na Kliničnem inštitutu za genomsko medicino UKC Ljubljana so namreč nedavno odkrili dva nova gena. Gre za gen PHB1, ki je povezan z dedno atrofijo vidnega živca – boleznijo, ki lahko povzroči slepoto, ter gen CCT3, ki je del kompleksa TRiC – mutacije genov, ki povzročajo razvojne nepravilnosti možganov in zmanjšane intelektualne zmožnosti.

Na sojenju za smrt dečka v pregretem avtomobilu pričala izvedenke za farmakologijo

24. 03. 2025 13.23

Na celjskem sodišču so na sojenju materi otroka, ki je leta 2023 umrl v razgretem vozilu v Svetem Lovrencu pri Preboldu, in njenemu partnerju zaslišali izvedenko farmakološke stroke Mojco Kržan. Ta je že januarja podala ugotovitve o prisotnosti zdravil in drog v krvi obtoženih in otroka, tokrat pa je predstavila dopolnjeno mnenje.

BLOG: Šparglji, prehranska zakladnica in naravni diuretik

16. 03. 2025 07.00

Šparglji (Asparagus officinalis) so ena najbolj cenjenih vrst zelenjave, ki se uvršča med najbogatejše vire hranil. S svojimi izjemnimi antioksidativnimi in protivnetnimi lastnostmi so že več kot 2.500 let del tradicionalne medicine. Uživanje tega edinstvenega živila ne le podpira zdravje srca, prebave in kosti, temveč naj bi lahko tudi zmanjšalo tveganje za razvoj raka. Je res tako? Vzemite si kakšno minuto časa in preberite članek, ki sem ga pripravil za vas.

BLOG: Aerobna in anaerobna vadba v zimskem času

02. 02. 2025 08.13

Hladno vreme je precej omejilo možnosti za gibanje na prostem. Kaj torej storiti, da ostanete aktivni kljub mrazu? Seveda lahko izberete hojo v hribe, a pozimi se tudi ta precej omeji, saj so razmere pogosto nepredvidljive in nevarne. Ostanejo še hitra hoja, smučanje in tek na smučeh, a če vas zebe že pri odpiranju vrat, potem ... No, potem ste obsojeni na kavč. Ah, saj veste, da se šalim! Za vaše zdravje bomo vedno našli rešitev, pa če se vam zdi še tako nemogoča.

Psihopatske poteze od malih nog: mali odstotek otrok, ki je izjemno nevaren

26. 12. 2024 15.25

V populaciji jih je od enega do treh odstotkov. Že od malih nog so lahko izjemno kruti, brezčutni, manipulativni, pogosto je eden izmed znakov mučenje živali. Otroci s psihopatskimi lastnostmi so že od nekdaj med nami, tudi če si pred tem zatiskamo oči. V kakšne osebe bodo odrasli, pa je odvisno od tega, ali jih pravočasno prepoznamo in jim pomagamo na prosocialno pot. Takšni otroci niso nepopravljivi, a brez pomoči je lahko ta mali odstotek izredno nevaren za celotno družbo, saj lahko en takšen otrok zruši celoten sistem, opozarja dr. Leonida Zalokar, ena izmed redkih, ki pri nas upa takšnim otrokom in mladostnikom zreti v oči.

BLOG: Kvinoja – drobno seme, ki je prava zakladnica hranil

10. 11. 2024 18.46

Kvinojo lahko brez težav poimenujemo superživilo, saj si je v zadnjih letih prislužila sloves ene najbolj hranljivih in vsestranskih sestavin. Čeprav jo mnogi štejejo za žito, se v resnici uvršča med psevdožita. To pomeni, da tehnično ni zrno, ampak seme rastline Chenopodium quinoa. Njena uporaba sega tisočletja nazaj, vse do starodavnih Inkov, ki so jo častili kot "chisiya mama" ali "mater vseh zrn".

Možganska kap je vedno urgenca, zato so dosegljivi 24 ur na dan

05. 11. 2024 17.32

V okviru telemedicinske mreže TeleKap, ki omogoča zdravljenja akutne možganske kapi na daljavo, so nevrologi v zadnjem desetletju opravili nekaj več kot 10.000 obravnav. V več kot polovici primerov se je izkazalo, da je šlo res za ishemično možgansko kap. Letno opravijo približno 1200 obravnav, veliko večino zunaj rednega delovnega časa, ko v regionalnih bolnišnicah praviloma ni prisotnega nevrologa.

BLOG: Buče – več kot le praznični okras

27. 10. 2024 08.06

Ko pomislimo na buče, jih pogosto povežemo z nočjo čarovnic in praznično jesensko sezono. A buče so veliko več kot le praznični okras. Ta čudovita rastlina ima globoko zgodovino in številne koristi za naše zdravje. Buče niso le estetsko privlačne, ampak tudi izjemno hranljive in vsestransko uporabne v kuhinji, tradicionalni medicini in celo kozmetiki.

Lotrič: Vizija projekta JEK 2 je postavljena za ljudi

15. 10. 2024 13.46

Po tem ko je DZ sprejel odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta drugega bloka jedrske elektrarne (JEK 2), je na regijskem obisku po Posavju skupaj z delegacijo predsednik državnega sveta Marko Lotrič. S tamkajšnjimi župani so spregovorili o izzivih regije ter naslovili problematiko energetske oskrbe Slovenije in spregovorili o drugem bloku jedrske elektrarne. Lotrič je v izjavi za medije podprl izvedbo projekta in izpostavil pomen lastne električne energije v prihodnosti.

BLOG: Zmajev sadež, izjemno hranljivo tropsko superživilo

13. 10. 2024 12.26

Čeprav se zmajev sadež sliši, kot da spada v pravljico ali fantazijsko zgodbo, je to izjemno hranljivo tropsko superživilo, ki postaja vse bolj priljubljeno po vsem svetu. Njegova edinstvena oblika, svetle barve in bogata hranilna vrednost so ga uvrstile med superživila, ki ne le osvežujejo, temveč prinašajo številne koristi za zdravje. Poleg privlačnega videza zmajev sadež izboljšuje prebavo, krepi imunski sistem in pomaga ohranjati mladostni videz kože.

Zgodnje odkrivanje demence: stara metoda v novi preobleki

13. 07. 2024 14.55

Pred dnevi smo obeležili že 100-letnico elektroencefalografije (EEG), metode za merjenje možganske aktivnosti. Ob tem se nam vsem, ki se ukvarjamo z njeno praktično uporabo, seveda poraja neizbežno vprašanje: kakšen je potencial in smiselnost uporabe te tehnologije za zgodnje odkrivanje in učinkovitejše spopadanje z demenco, pretečemu problemu današnje starajoče se družbe?

Sojenje za smrt dečka v avtu: narok odpadel, ker niso privedli obtoženega

05. 07. 2024 10.51

Na celjskem sodišču bi se z zaslišanjem osmih prič moralo nadaljevati sojenje materi še ne dveletnega dečka, ki je lani umrl v razgretem vozilu v Svetem Lovrencu pri Preboldu, in njenemu partnerju. Vendar pa je narok odpadel, saj pravosodni policisti zaradi kadrovske stiske obtoženega niso privedli. Sodnica Maja Manček Šporin je prebrala protestno izjavo, v kateri je okrcala pravosodno ministrstvo.

Med tekmovalci tudi bodoča doktorica nevroznanosti

06. 03. 2024 08.03

Andreja Špeh je mlada raziskovalka na Nevrološki kliniki, ki trenutno opravlja doktorski študij. 29-letnica pravi, da ne more biti pri miru, zato je v svojem življenju imela ogromno hobijev, njena največja strast pa je kuhanje.

BLOG: Okinavska dieta: recept za dolgo in vitalno življenje

11. 02. 2024 11.32

Med številnimi predlaganimi načrti prehranjevanja, vključno s sredozemsko in ketogeno dieto, kot vse kaže, privlačna možnost za ohranjanje zdravja in dolgoživosti leži v okinavski dieti. Ta prehranski pristop bi lahko bil ključen dejavnik za doseganje visoke starosti, kar ni presenetljivo, saj japonski otok Okinava predstavlja eno od "modrih con," kjer prebivalci redno doživljajo stoletnice. Gre za rojstni kraj borilne veščine karateja, ki pa je torej znan tudi po največjem številu stoletnikov.

BLOG: Pomaranče, zakladnica različnih izjemnih hranilnih sestavin

14. 01. 2024 07.00

Pomaranče vsebujejo veliko vitamina C, ki je pomemben za imunski sistem, in tudi druge koristne snovi, kot so prehranske vlaknine, vitamin A, vitamin B, kalcij in kalij. Vsebujejo bioaktivne snovi, kot so antioksidanti, flavonoidi in karotenoidi, ki jim dajejo značilno oranžno barvo, ter številne hlapne organske spojine (aldehidi, estri, terpeni idr.). Le ti dajejo pomarančam aromo. Uživanje pomaranč lahko prispeva k splošnemu zdravju in dobremu počutju, zato bi bila prava škoda, če jih ne bi dodali v naše jedilnike.

Za prometno nesrečo ni kriv alkohol, ampak človek, ki se pijan usede za volan

10. 12. 2023 13.27

"Že prvi popit kozarec alkoholne pijače vpliva na zmožnost presoje in reakcijski čas voznika. Če se odpravljate na dogodek, kjer je verjetnost, da boste uživali alkohol, vnaprej načrtujte, kako boste varno prišli domov. V prazničnem času bodite odgovorni in se udeležbi v prometu pod vplivom alkohola in drog odpovejte!" voznike pozivata Agencija za varnost prometa in Policija. Policisti bodo ves december poostreno nadzirali psihofizično stanje voznikov.

Skrivnost spočitih tekačev

04. 09. 2023 06.00

Rekreativni tekači se pogosto osredotočajo na hitrost in vzdržljivost ter tudi nadzor telesne teže, vendar je ključna, a pogosto spregledana sestavina celostne tekaške forme prehrana. Strokovnjaki poudarjajo, da hranila pred, med in po teku lahko znatno vplivajo na boljše počutje, uspeh in hitrejšo regeneracijo. Najpomembnejši nasvet Romana Kejžarja pa je, da se prehranjujte čim bolj raznovrstno.

Prelomno zdravilo, ki 'iz možganov čisti Alzheimerjevo', kmalu tudi v Evropi?

04. 06. 2023 13.53

V začetku letošnjega leta je Ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) odobrila lacanemab, zdravilo, ki upočasni napredovanje Alzheimerjeve bolezni v zgodnji fazi. Kmalu bi bilo lahko na voljo tudi v Evropi. Evropska agencija za zdravila je namreč že prejela zahtevo za njegovo oceno.

'Oder je bil krvav, aplavz je zamenjal rafal. Nastopil je zločin'

27. 05. 2023 18.31

Vojna na območju nekdanje Jugoslavije je ena najbolj dokumentiranih vojn. Haaško sodišče je zbralo in obravnavalo na milijone dokumentov, vsaka razsodba je bila podkrepljena s številnimi materialnimi dokazi in pričevanji. Vse to gradivo še vedno hranijo v Haagu, čeprav si različne politične strani na območju nekdanje Jugoslavije prizadevajo, da bi se dokopale do originalnih dokumentov. Prek informativnega centra o haaškem sodišču, ki so ga pred nekaj leti odprli v sarajevski Vijećnici, pa lahko vsi zainteresirani dostopajo do arhiva v digitalni obliki. V centru pa si lahko ogledajo tudi originalno sodno dvorano iz Haaga.

Visoki davki, višja kakovost življenja?

15. 05. 2023 06.00

Medicinska sestra, učitelj in visoko izobraženi specialist – jedro javnega zdravstva in šolstva ter gospodarstva. Iz prve roke o tem, kaj te kadre vodi iz Slovenije v tujino, konkretno v Avstrijo, na Finsko in na Češko. V kakšnih zdravstvenih domovih, šolah, podjetjih delajo? Bi se vrnili domov ne glede na to, koliko davkov jim pobere država? Kaj dobijo v zameno v novi domovini? In kaj bi jim morala ponuditi Slovenija?

Celjski ravnatelji: Nasilne učence je treba takoj odstraniti iz šolskega okolja

24. 04. 2023 08.18

Na nedavno nasilje v Celju, ko so mladoletnice brutalno obračunale s sedmošolko in jo fizično napadle, se je odzval tudi Aktiv ravnateljev osnovnih šol in glasbene šole Mestne občine Celje. Če družba misli res kaj storiti na področju preprečevanja nasilja, da se primeri medvrstniškega nasilja ne bodo več pojavljali v takšni ali še hujši obliki, naj se takoj pristopi k spremembi zakonodaje, opozarjajo. "Ravnatelji menimo, da bi sistem moral omogočati takojšnjo začasno odstranitev nasilnih in motečih otrok z oddelka oziroma šole, saj bi morala biti pravica ostalih učencev do varnega in urejenega okolja ter nemotenega pouka nad pravico nasilnih in motečih učencev, da so v šoli," pravijo ravnatelji celjskih osnovnih šol.

'Trendovsko se je identificirati z duševno motnjo'

11. 04. 2023 18.53

TikTok je družbeno omrežje, ki hitro pridobiva nove uporabnike. Pri nas jih je bilo v 2021 že več kot 100.000, globalno naj bi jih bilo dnevno približno 30 milijonov. Cilj ustvarjalcev? Ustvariti viralen video. S tem ni nič narobe, dokler gre za neškodljivo zabavo, a težava postaja, da je omrežje postalo neusahljiv vir dezinformacij o duševnem zdravju, ki lahko uničujoče vplivajo na mlade. Kaj ima pri tem algoritem?

Kako preprečiti motnje v delovanju možganov?

17. 03. 2023 19.58

Človeški možgani so eden najbolj zapletenih organov v telesu, vsebujejo več kot 100 milijard nevronov, in čeprav tehtajo le slab kilogram in pol, porabijo približno petino kisika in kalorij, ki jih zaužijemo. Da pa bi preprečili motnje v njihovem delovanju, moramo zdravje možganov vse življenje ohranjati in krepiti. Za to obstajajo preprosti, a znanstveno podprti nasveti.

Svetovni dan spanja: Slovenci premalo spimo

17. 03. 2023 06.02

Spanje je naravno stanje sprostitve. Poleg zdrave prehrane in telesne dejavnosti je tudi eden od ključnih gradnikov posameznikovega telesnega, duševnega in socialnega blagostanja. Vpliva na vsa področja človekovega delovanja in kakovost življenja v vseh starostnih obdobjih. In ker imamo ponavadi vsi spanca malce premalo, se poskusimo danes vsaj malo bolj naspati. Praznujemo namreč svetovni dan spanja.

Pomanjkanje hranil vpliva na razvoj nevrodegenerativnih bolezni

15. 03. 2023 07.55

Delovanje možganov in skladiščenje informacij bi lahko primerjali s proizvodnjo, ki vsak dan ustvari in obdela ogromno količino informacij. Te ob ustreznih pogojih razporedi in shrani. Možgani kot kompleksen sistem velikega števila možganskih celic – vsebujejo namreč več sto milijard nevronov in še 10-krat več podpornih celic (celic glia) – za svoj razvoj in normalno delovanje tako kot vsi deli telesa potrebujejo energijo, ki jo primarno pridobijo s hrano. Ta predstavlja nepogrešljivo gonilo celotnega živčnega sistema in pomembno vpliva na številne kognitivne sposobnosti, predvsem na razmišljanje, koncentracijo in pomnjenje.

Največja zbirka možganov: v danski kleti so jih shranili skoraj 10.000

14. 03. 2023 18.44

Možgani veljajo za enega najskrivnostnejših človeških organov. Zakaj nekateri postanejo depresivni, drugi pa zbolijo za shizofrenijo? To sta le dve vprašanji, s katerima se ukvarjajo znanstveniki, ki že stoletja skušajo razumeti delovanje človeških možganov. V kleti danskega mesta Odense so jih zato z namenom preučevanja od leta 1945 shranili skoraj 10.000.

Veliki apetiti za zdravstvena zemljišča – kdo jih bo kupil in kdo tam gradil?

08. 03. 2023 06.00

Kdo bo kupil različne elitne lokacije v prestolnici – zemljišča ob URI Soča, nekdanja mestna otroška bolnišnica, Železniški zdravstveni dom in zemljišča Zdravstvenega doma Ljubljana – in kdo tam gradil? Apetiti za zemljišča, namenjena zdravstvu, so veliki. Kakšni so interesi v ozadju?