delovanje možganov

'Večkrat seksajte, možgani vam bodo hvaležni'
28. 01. 2019 19.51
Seks ohranja zdravo delovanje možganov. Ne, trditev ni iz trte zvita – strokovnjaki so namreč dokazali, da orgazem na naše možgane deluje blagodejno. Ženske se zaradi tega hitreje zaljubijo, prag bolečine se poviša, zmanjša pa se tveganje za demenco.

BLOG: Hrana za možgane
09. 12. 2018 07.00
Da so možgani lahko učinkoviti, potrebujejo veliko energije, saj so ukazno središče našega telesa in imajo več potrebe po hranilih kot drugi telesni deli. Poskrbite predvsem za vnos tistih hranil, ki jih telo ne more proizvajati samo, vendar so nujno potrebna za delovanje možganov. Med njimi so najpomembnejši vitamini, minerali, oligoelementi in maščobne kisline.

BLOG: Zakaj je dobro korenje?
25. 11. 2018 07.00
Korenje je izjemno zdravilo za okrevanje po različnih boleznih. Uživanje svetujem vsem, ki bi radi obnovili moči, se rešili podhranjenosti, slabokrvnosti, uredili delovanje črevesja, odpravili gliste, pozdravili hemeroide, kožne bolezni, otekline in peptične razjede. Je bolje jesti surovo korenje, kuhanega ali piti korenčkov sok?

Hitro prepoznavanje in pomoč lahko preprečita marsikatero smrt
29. 10. 2018 06.00
Možganska kap je tretji najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji. Vsako leto prizadene več kot 4.000 ljudi, kar je več kot 10 dnevno. Kako jo prepoznamo in kako ukrepamo, da bi imel prizadeti več možnosti za preživetje? Kako jo ločimo od srčnega zastoja in ali so osnovni postopki oživljanja enaki v obeh primerih?

BLOG: Najboljši vitamini za ženske
28. 10. 2018 07.00
Drage moje dame, kljub temu, da se zelo trudite ohranjati mladosten videz, pravo telesno težo in se zdravo prehranjujete, se lahko zgodi, da v telo ne vnašate zadostne količine vitaminov, ki so za vas, vaše zdravje, izgled in počutje, izjemnega pomena. Vas zanima, na vnos katerih bi morale biti še posebej pozorne?

Armenski ezoterik naj bi za vrtoglave zneske predaval tudi menedžerjem
18. 09. 2018 10.59
Direktor Pedagoškega inštituta Ivan Ž. Žagar je potrdil, da so kriminalisti v okviru preiskave plačil armenskemu ezoteriku obiskali tudi njih. Dejal je, da je bil sam z imenom Rubena Papiena seznanjen šele junija ter da kriminalisti preiskujejo sporno pogodbo iz leta 2009. Sam take pogodbe ne bi podpisal nikoli, je zatrdil.

BLOG: Koruza izboljšuje koncentracijo in nas pomirja
02. 09. 2018 07.52
Koruza vsebuje velike količine mangana, zato njeno uživanje zvišuje koncentracijske sposobnosti, poleg tega je naravno pomirjevalno sredstvo. Vsebuje folno kislino, ki je nepogrešljiva v prehrani nosečnic, in veliko drugih vitaminov skupine B. Bogata je s cinkom, selenom in magnezijem, ki skrbi za dobro delovanje srca.

Brezno kronične travmatske encefalopatije: slavni hokejist je danes brezdomec
22. 08. 2018 18.16
Joe Murphy je zadnji v vrsti športnih zvezdnikov, ki so s športnega prestola zdrsnili na samo dno. Nekoč vrhunski hokejist naj bi bil danes brezdomec, njegova žalostna usoda pa znova pogreva debato o možganskih poškodbah v profesionalnem športu in njihovih posledicah.

Kaj se je dogajalo v glavah tajskih dečkov?
12. 07. 2018 07.21
Tajske dečke so uspešno rešili iz jame in so v bolnišnici. Njihova rehabilitacija bo najverjetneje trajala 30 dni. A kako so se odzivali njihovi možgani? O zapletenosti možganov in tem, kako delujejo v takšnih izrednih in stresnih situacijah, so se v oddaji Svet na Kanalu A pogovarjali s pedopsihiatrinjo.

BLOG: Koliko soli je dovolj?
24. 06. 2018 06.00
Ne glede na to, kolikokrat ste že slišali, da v svoji prehrani ne smete uživati preveč soli, morate vedeti tudi, da je zelo pomembno, da ne zaužijete premalo soli! Obstaja pa velika razlika med predelano soljo in morsko soljo. Na prodajnih policah zato poiščite nerafinirano morsko sol, ki ima več pozitivnih vplivov na vaš organizem.

Kako želijo volivce prepričati preostale stranke?
24. 05. 2018 07.29
Za svoje mesto v državnem zboru se bo na volitvah borilo tudi 18 drugih, večinoma manjših strank. Nekatere od njih so v preteklosti že prišle v parlament, nekatere so celo sestavljale vlado, nekatere večjega uspeha v preteklosti niso doživele, kar nekaj pa se jih na politično polje podaja prvič. Kaj obljubljajo?

Prazničnim dobrotam se je težko odreči, lahko pa smo zmerni
30. 03. 2018 06.23
Prehrana med prazniki ne vpliva pomembneje na povečanje telesne teže in nima drugih dolgoročnih posledic za zdravje. Večjo pozornost pri prehrani pa je treba nameniti bolnikom, ki se morajo držati predpisanega načina prehranjevanja, so pred velikonočnimi prazniki opozorili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje in pozvali k zmernosti pri mizi.

Nobelovec Ken Rutherford: Zlo, ki ga danes povzroča človek, nas bo še preživelo, žal
17. 03. 2018 08.35
Za Kena Rutherforda je bilo leto 1993 prelomno. V Somaliji mu je med humanitarnim delom mina odtrgala obe nogi, a se je pobral in v ozaveščanju o nevarnosti min našel smisel življenja. Štiri leta kasneje je prejel Nobelovo nagrado in odpotoval v BiH s princeso Diano, znano borko za pravice žrtev minskih polj. Oče štirih otrok pravi, da nas bo zlo, ki ga povzroča človek, žal preživelo.

BLOG: Hrana, s katero lahko izboljšate zdravje srca
04. 03. 2018 06.30
To, kar jemo, neposredno vpliva na zdravje našega srca. Za zagotavljanje hranilnih snovi, ki jih srce potrebuje, je ključnega pomena, da v prehrano vključimo živila, ki blagodejno vplivajo na srce. To so losos, oves, zeleno listnata zelenjava, orehi, olivno olje, avokado, temna čokolada, kokosovo olje.

Smrtonosni mikroskopski delci v zraku: zakaj so delci PM tako škodljivi?
28. 01. 2018 07.00
Onesnažen zrak je med najpomembnejšimi okoljski problemi, čeprav so se emisije številnih onesnaževal v Evropi v zadnjih nekaj desetletjih precej zmanjšale. Prispeva namreč k nastanku številnih bolezni in skrajšuje življenjsko dobo ljudi. Med najbolj nevarnimi so delci PM2,5 in PM10.

Res samo 108 kilogramov? Trumpov obisk pri zdravniku sprožil pravo eksplozijo ugibanj o njegovi teži
17. 01. 2018 07.29
Osebni zdravnik Donalda Trumpa, kontraadmiral Ronny Jackson, je potrdil, da je predsednikovo zdravje odlično. Rad bi sicer videl, da malce shujša, kar bo skušal doseči z dieto, ker telovadbe ne mara. Jackson je prepričan, da bo predsednik končal mandat brez zdravstvenih težav, zaenkrat ima povišan samo holesterol.

BLOG: Zakaj je zeleni čaj zdrav in koliko ga lahko spijemo?
12. 11. 2017 06.30
Eden najbolj zanimivih paradoksov v zvezi z zelenim čajem je, da se s pitjem lahko pomirimo in sprostimo, hkrati pa povečamo budnost. Raziskave kažejo, da imajo ljudje, ki pijejo šest ali več skodelic zelenega čaja na dan, nižje ravni poškodb, nastalih zaradi vnetij. Kaj pa hujšanje, ga res pospeši? Koliko čaja lahko spijemo? In kakšni so negativni učinki?

Patentirana slovenska učinkovina, ki varuje celice in dokazano zmanjšuje utrujenost.
08. 10. 2017 07.42
Slovenski znanstveniki so prvi na svetu v vejah bele jelke odkrili povsem novo učinkovino, ki je unikatna po sestavi, njeno delovanje pa je potrjeno že z dvema kliničnima študijema na ljudeh. Učinkovina je zaščitena s tremi patenti in z blagovno znamko Belinal®.

'Otroci ne potrebujejo zafnanih staršev na Instagramu. Potrebujejo starše, ki jim postavljajo meje'
20. 09. 2017 12.08
"Žrtev se lahko nahaja v Sloveniji, storilec v Indoneziji, dokazi pa se nahajajo v Braziliji. Nihče ne more samostojno reševati primerov spolnih zlorab otrok zaradi njihove kompleksne narave, prepotrebnih multidisciplinarnih znanj in strokovne mreže pomoči doma in po svetu. Zato moramo vsi storiti še več," opozarjajo policisti. Za odgovorno rabo interneta in mobilnih naprav so odgovorni otroci sami, njihovi starši, pa tudi učitelji in politiki.

BLOG: Zakaj naše telo potrebuje minerale?
17. 09. 2017 06.30
Minerali imajo pomembno vlogo pri razvoju kosti, zdravju možganov, celičnih funkcijah in podpiranju metabolizma. So ključni pri prenosu živčnih impulzov v telesu, kontrakciji mišic in vzdrževanju elektrolitskega ravnovesja. Ljudje potrebujejo vsaj 18 različnih mineralov, da pravilno delujejo.

Spoznajte izjemen učinek te slim prehrane na katero prisegajo mnoge Slovenke
13. 07. 2017 06.30
Se stalno vrtite v začaranem krogu neučinkovitih diet, jo-jo efekta ali pa vlagate ogromno truda in sprememb v svojo prehrano ter telesno akitvnost, a enostavno ni željenega učinka?

Kanadčani z raziskavo o vplivu pomanjkanja spanca na možgane, v kateri lahko sodelujete tudi vi
28. 06. 2017 10.37
Kanadski znanstveniki so se lotili doslej najobsežnejše raziskave o vplivu pomanjkanja spanca na delovanje možganov. Raziskavo bodo izvajali preko spleta, prostovoljci pa bodo reševali posebne teste, s katerimi bodo merili kognitivno delovanje možganov. Na podlagi pridobljenih rezultatov med drugim želijo tudi dokončno 'določiti' število ur spanca, ki jih človek potrebuje na normalno delovanje.

BLOG: Vse, česar niste vedeli o vitaminih
28. 05. 2017 07.41
Vitamini so organske snovi, ki so nujno potrebne za normalno delovanje našega telesa. Prispevajo k ohranjanju zdravih celic, močnemu imunskemu sistemu, uravnavajo mnoge metabolične procese v telesu ... Vitamin D, na primer, dobimo z uživanjem jajc, mlečnih izdelkov, ribjega olja, sardin, lososa in nekaterih gob, večino pa ga dobimo z izpostavljanjem soncu. Torej ne pozabite na sončenje.

Vsakodnevni stres vodi v utrujenost, izčrpanost in bolezen! Rešitev se skriva v naravi.
05. 05. 2017 07.43
Študije strokovnjakov kažejo, da se z gospodarsko recesijo povečuje raven stresa. Gleda na dejstvo, da nas v prihodnosti čakajo naporni delovni urniki in s tem vedno manj časa zase in sprostitev, ne moremo pričakovati, da bo življenje postalo manj stresno.

Gary Whitehill: Čez 10 let ne boste tekmovali z drugim človekom, ampak s pol robotom. In morda ne boste več imeli države
19. 04. 2017 07.32
"Slovenci ste kot jastogi – imate trd oklep, a ste mehki navznoter," pravi Gary Whitehill, ki se te dni mudi pri nas. Opozarja, da se nam izteka čas, da državo postavimo na pravo pot, pa tudi da resničnih problemov Slovenci niti nimamo – imamo pa dolgo vrsto zapravljenih priložnosti in neizkoriščenih potencialov.

BLOG: Jajca – da ali ne?
16. 04. 2017 06.30
Jajca so bila od nekdaj pomemben del naše prehrane, dokler niso bila nekako čez noč označena za živilo, ki naj bi bilo našemu zdravju škodljivo. Težava naj bi bila v preveliki količini maščob in holesterola, ki ga to živilo vsebuje. Slišati je tudi nasvete, naj uživamo samo beljake, rumenjake pa odstranimo. Prosim vas, ne počnite tega!

ZRC SAZU za raziskavo o stresu išče Slovence, rojene v času osamosvojitvene vojne
30. 01. 2017 19.06
Znanstveniki ZRC SAZU iščejo Slovence, rojene v času osamosvojitvene vojne, saj jih želijo vključiti v raziskavo o vplivu stresa na delovanje možganov pri ljudeh. Stres se preko noseče matere lahko prenese tudi na otroka in vpliva na razvoj njegovih možganov. Če se bo raziskovalcem javilo dovolj ljudi, bodo lahko ugotovili, v katerem obdobju nosečnosti je stres najbolj vplival na plod.

Kilogrami ne gredo nikamor? Začnite s ščitnico!
19. 01. 2017 10.29
Ali se vam zdi, da se redite že ob pogledu na hrano? Da se odrekate in nikjer ni videti učinka? Telovadite, pa se vas kilogrami trmasto oklepajo? Potem je skrajni čas, da zamenjate strategijo. Mogoče razlog tiči v upočasnjeni ščitnici.

FOTO: 10 let naprave, ki je spremenila svet – in tudi naše možgane
10. 01. 2017 11.07
"Danes bomo skupaj ustvarjali zgodovino." S tem besedami je Steve Jobs pred desetimi leti začel predstavitev prvega iPhonea, izdelka, ki je dejansko spremenil naša življenja – na novo je definiral telefoniranje, internet, nakupovanje, druženje … Začel je dobo pametnih telefonov.

Slovenska inovacija: naprava, ki spremlja vaše srce in vam morda reši življenje
20. 12. 2016 13.37
Na Institutu Jožef Stefan so razvili miniaturno mobilno medicinsko napravo za merjenje EKG. Napravico enostavno namestite na svoje telo, meritve pa se shranjujejo na mobilni aplikaciji. Poročilo meritve lahko v vsakem trenutku pošljete svojemu zdravniku, ki lahko iz tega razbere morebitne nevarne napake v delovanju srca.