delovanje možganov

Raziskava je pokazala: telovadba vsaj štirikrat na teden drastično znižuje tveganje za Alzheimerjevo bolezen
02. 12. 2016 12.42
Če telovadimo vsaj štirikrat na teden, bomo s tem drastično zmanjšali tveganje za Alzheimerjevo bolezen, saj gibanje izostri naše možgane in povečuje njihovo aktivnost, je pokazala raziskava znanstvenikov iz Severne Karoline.

10 razlogov za redno pitje zelenega čaja
18. 11. 2016 06.30
Vsakdo je že slišal o pozitivnih učinkovinah, ki jih vsebuje zeleni čaj. Mi pa smo posebej za vas na enem mestu zbrali 10 razlogov, zaradi katerih vas bo redno pitje zelenega čaja navdušilo.

Redno uživanje čokolade izboljšuje delovanje možganov?
14. 10. 2016 06.11
Dobra novica za ljubitelje čokolade. Tisti, ki se redno sladkate s čokolado, si izboljšujete svoje kognitivne sposobnosti, so ugotovili v eni od študij. Morda pa poslej ne boste več imeli slabe vesti med uživanjem sladkih "pregreh"?

Medexove novosti za jesen po vaši meri
13. 10. 2016 06.27
Jesen je vedno pestra, njeni dnevi pa polni različnih aktivnosti, dogodkov in tudi novosti. Medexovih novosti se boste še posebej razveselili, saj bodo poskrbele, da boste tudi v krajših, jesenskih dneh brez težav obvladovali natrpane urnike, se spomnili na vse pomembne obveznosti in datume, poskrbeli za lep in mladosten videz, predvsem pa se boste še naprej dobro počutili.

V 'vasi stoletnikov' razkrili recept za dolgo življenje: zdrava, sveža hrana in spolnost tudi v starosti
04. 09. 2016 19.51
V italijanski vasici z okoli 700 prebivalci imajo nadpovprečno veliko stoletnikov. Tako veliko jih je, da so se tja odpravili celo strokovnjaki, da bi ugotovili, kakšen je recept za dolgo in aktivno življenje.

Nasilje nad otroki: posledica niso le zlomi in modrice, spremeni se razvoj možganov
04. 09. 2016 11.55
Modrice izginejo, zlomi se zacelijo, a nasilje nad otroki ima veliko hujše posledice na možganih. Posledično se otrok ne more akademsko, socialno in čustveno razviti v enaki meri kot njegovi vrstniki, ki niso bili deležni nasilja.

'Tako kot heroin ali kokain, nikotin spremeni delovanje možganov tako, da želijo vedno več in več nikotina'
24. 07. 2016 10.32
Odvisnost od nikotina je primerljiva z odvisnostjo od trdih drog. Kajenje pomirja? Občutek sprostitve med kajenjem je le potešitev znakov pomanjkanja nikotina. Kadilci namreč za "normalno počutje" potrebujejo stalno dozo nikotina. Tako kot odvisniki od heroina. Zato se je treba projekta prenehanja kajenja lotiti z vso resnostjo.

Drastične diete zagotavljajo manj kilogramov, a večji delež maščobe
23. 07. 2016 08.28
"Čim bolj je drastična dieta, bolj telo varčuje z vneseno energijo in dejansko hujšanje se upočasni," opozarja Matej Gregorič z NIJZ. Pri takem hujšanju pretežno izgubimo vodo - ta namreč predstavlja dve tretjini teže telesa odraslega človeka - in mišično maso, medtem ko črpanje energije iz maščevja poteka počasneje.

Možgani ne občutijo bolečine in lahko cel dan delujejo na energiji dveh banan
22. 07. 2016 15.12
Nekaj skodelic kave lahko pomaga preprečiti bolezni na možganih, je ob svetovnem dnevu možganov povedal predsednik društva Sinapsa Blaž Koritnik. Možgani ne morejo čutiti bolečine in lahko ločijo milijon barvnih odtenkov.

Končno rešitev za kadilce
26. 06. 2016 08.00
Kajenje je že stoletja stara razvada, ki pa za naše telo predstavlja eno največjih tveganj. Vsi smo sprejeli kajenje kot škodljivo navado, tako kadilci kot nekadilci, vendar ne v zadostni meri. Po navedbah nekaterih strokovnjakov, naj bi namreč vsaka škatlica cigaret, skrajšala življenje za 3 ure in pol.

VIDEO: Odkritje gena za vitkost priložnost za razvoj novih terapij za sladkorno bolezen
15. 06. 2016 10.54
Slovenski raziskovalci so odkrili gen za vitkost, ki odpira nove možnosti terapije za z debelostjo povezano sladkorno bolezen. Gre za encim TST, ki je že dolgo poznan predvsem za razstrupljanje cianida. Tokrat pa so prvič pokazali, da ima tudi pomembne funkcije v metabolizmu.

'Ljudje, ki nimajo takšne izkušnje, ne morejo vedeti, kako je, ko veš, da moraš dati odpreti glavo'
18. 05. 2016 13.21
23-letno Anjo Zamida v začetku junija čaka operacija ciste pinealne žleze. Ta jo bo, tako upa, rešila bolečin, ki jo spremljajo že leto dni. Poseg bi lahko opravili tudi v Sloveniji, a se je po tehtnem premisleku odločila za Nemčijo. "Glede na to, da gre za moje življenje, želim le, da operacija uspe," pravi.

Hudo bolna Anja zbrala dovolj denarja za operacijo: 'Hvala vsem! Čez dva tedna odpotujem v Nemčijo'
17. 05. 2016 16.45
23-letna Anja Zamida iz Semiča, ki je pred letom dni zbolela za meningitisom, hkrati pa so ji v središču možganov odkrili zelo veliko cisto pinealne žleze, zaradi česar je prek Facebooka zbirala denar za nujno operacijo v Nemčiji, je sporočila, da ji je uspelo zbrati dovolj denarja. Iz srca se zahvaljuje vsem, ki so ji pomagali.

Vsak otrok se je sposoben hkrati učiti dveh ali več jezikov
17. 04. 2016 07.00
Raziskovalci ugotavljajo, da se otroci rodijo s posebnim "darom" za razlikovanje med 800 različnimi fonemi, ki jih uporabljajo vsi jeziki na svetu. Prav zaradi te možganske sposobnosti se je vsak otrok sposoben hkrati učiti dveh ali celo več jezikov. Od okolja, ki so mu izpostavljeni v prvih mesecih življenja, pa je odvisno, koliko se bo razvil njihov 'posluh' za jezike.

Beljakovine morajo biti nepogrešljiv del našega jedilnika. S katero hrano jih dobimo zadosti?
18. 03. 2016 06.56
Pogosto slišimo, kako so beljakovine pomembne za naše telo. Še posebej za športnike in telesno aktivne ljudi. Pa veste, koliko beljakovin dnevno potrebuje naše telo? In s katero hrano jih dobimo največ? Mi smo preverili in dodali še nekaj okusnih receptov.

Čaj je najenostavnejši način, da okrepite svoje zdravje!
16. 03. 2016 07.22
Če želite izboljšati svoje zdravje ali izgubiti nekaj kilogramov, razmišljajte onstran superživil in prehranskih dopolnil. Ni vam potrebno zapraviti celega premoženja za dobro počutje in krepko zdravje.

Novoletna obdarovanja z najkakovostnejšimi igračami na slovenskem tržišču
23. 12. 2015 07.14
Današnji otroci po mnenju strokovnjakov preživijo preveč prostega časa pred televizijskimi ali računalniškimi zasloni. Na starših je, da jih zvabijo ven in jim pričarajo radosti dogodivščin, ki se odvijajo v naravi.

7 stvari, o katerih se v Svetu zdravih užitkov govori ta mesec
05. 11. 2015 15.40
November je v hotelih Lifeclass prav poseben mesec. Ko uživamo v indijanskem poletju, odkrivamo staro morje v okolici Pirana in se razstrupljamo z antioksidantsko terapijo.

Umar zvišal napovedi gospodarske rasti
21. 09. 2015 12.00
Umar je v jesenski napovedi izboljšal napoved gospodarskih gibanj za letos. Spomladi je napovedoval 2,4-odstotno rast, sedaj pričakuje 2,7-odstotno. Po oceni Mitje Kovača z ljubljanske ekonomske fakultete je napoved izjemno razveseljiva novica.

Oče ob smrti Bobbi Kristine: Sem popolnoma odrevenel
27. 07. 2015 20.18
Hči pokojne pevke Whitney Houston se je za življenje borila že od januarja. 22-letnica je končno v rokah boga našla mir, je sporočila njena družina.

Več seksa – boljši spomin?
19. 07. 2014 13.18
Dober seks krepi delo živčevja v predelu možganov, ki so odgovorni za spomin in učenje, hkrati pa lahko vpliva na zmanjšanje stresa in izostri inteligenco razkrivajo najnovejše raziskave.

Zdravnik: Ko se bo Michael Schumacher zbudil, pravzaprav ne bo več Michael Schumacher
16. 01. 2014 11.25
Dolžina trajanja umetne kome, v kateri zdravniki še naprej ohranjajo Michaela Schumacherja, je znak, da so njegove poškodbe res hude, menijo nevrologi. Med možnimi dolgoročnimi posledicami pa navajajo motnje osebnosti, spomina, prizadeto motoriko in celo trajno komo.

Z orgazmi do diplome
23. 09. 2013 06.30
Številni strokovnjaki po svetu svetujejo, da lahko z rednimi vajami, miselnimi igrami pa tudi s prehrano izboljšujemo naš spomin in zbranost. Nekateri pa trdijo, da je za izboljšanje koncentracije dovolj že, če poskrbimo za svoje čim bolj aktivno spolno življenje.

Kaj se med seksom dogaja z ženskim telesom?
21. 08. 2013 06.30
Študija, ki so jo pred kratkim objavili raziskovalci z univerze Kingston, je pokazala, kaj vse se dogaja z ženskim telesom med spolnim občevanjem. Še enkrat se je izkazalo, da o seksu še ne vemo vsega in da je poln presenečenj.

Debelost je bolezen
24. 07. 2013 09.43
Hujšanja se je treba lotiti premišljeno, zdravo in dolgoročno. Če nismo prepričani ali ne vemo, kako, pa je najbolje poiskati strokoven nasvet, še posebej, če je vaš indeks telesne mase večji od 30.

Sri Sri Ravi Shankar v Sloveniji
15. 03. 2013 06.00
Ob 15-letnici delovanja Zavoda za razvoj človekovih vrednot, slovenske veje največje mednarodne neprofitne humanitarne organizacije The Art of Living Foundation, bo Slovenijo obiskal svetovno priznani duhovni vodja, humanist in mirovnik Sri Sri Ravi Shankar.

Znanstveniki odkrili pomlajevalno formulo za možgane
11. 03. 2013 10.27
Ameriški raziskovalci so odkrili gen, ki s staranjem upočasnjuje delovanje naših sivih celic. Z njegovo odstranitvijo bi lahko preprečili izgubo spomina in pospešili rehabilitacijo po možganski kapi ter preostalih poškodbah, pravijo.

Začeli z izgradnjo ogromnega računalnika, ki bo simuliral človeške možgane
04. 02. 2013 13.01
Da bi razvozlali skrivnosti človeškega spomina, bodo evropski znanstveniki v naslednjih 10 letih gradili računalnik, ki bo simuliral človeške možgane. Gre za največji tovrsten projekt doslej, primerjajo pa ga s Cernom.

Tudi čokolada nas lahko 'zadene'
24. 09. 2012 13.27
Čokolada ima zelo podobne učinke kot uživanje opiatov. Vsaj tako menijo strokovnjaki, ki so opazovali možgansko dejavnost podgan, ki so jih hranili s čokoladnimi bomboni. Prav ta odvisnost naj bi bila kriva, da se čokoladi tako težko upremo.

Poglejte, kaj se zgodi v telesu, ko 11 dni ne spite
06. 08. 2012 12.41
V enem tednu tako odrasli ljudje prespimo 56 ur, v enem letu 122 dni, v vsem življenju, če živimo 75 let, pa zapravimo za spanje kar 25 let. A tisti, ki pravijo, da je spanje nepotrebna navada, se motijo, saj brez njega telo več ne deluje, kot je treba.