depresije

Zvezdnica Zmajeve hiše pri 22 letih doživela živčni zlom: Bilo je slabo
04. 10. 2022 07.00
Olivia Cooke, ki jo trenutno lahko spremljamo v seriji Zmajeva hiša, je spregovorila o svojem duševnem zdravju in razkrila, da je imela težko obdobje, ko je bila stara 22 let, pa se je zlomila in doživela živčni zlom. Sedaj 28-letna igralka je v intervjuju za Observer dejala, da je nanjo takrat še posebej vplivala samota, s katero se je soočala med snemanjem serije Bates Motel, ki je potekalo v Kanadi.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?
01. 10. 2022 14.23
September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

Britanska najstnica umrla tudi zaradi nevarnih spletnih vsebin
30. 09. 2022 19.25
Družbena omrežja in splet so lahko tudi zelo nevaren prostor. 14-letna Molly Russell je zaradi vsebin na spletu namreč zapadla v depresijo, se samopoškodovala ter zaradi tega umrla. Mrliški oglednik Andrew Walker pa je zdaj odločil, da so vzrok za dekličino smrt prav "samopoškodbe". Oče pokojne najstnice pa se vse od njene smrti leta 2017 zavzema za boljšo zaščito pred potencialno nevarnimi algoritmi družbenih medijev.

Svetovni dan srca: Otrokom moramo omogočiti več športne aktivnosti
27. 09. 2022 15.24
V Društvu za zdravje srca in ožilja so pred svetovnim dnevom srca opozorili na zmanjšano športno aktivnost otrok v času epidemije covida-19, ki ima lahko dolgotrajne posledice za njihovo zdravje. Ob tem so opozorili tudi na posledice prevelike uporabe družbenih omrežij, kar pušča posledice na duševnem zdravju otrok.

Boomerji, milenijci in zoomerji – generacijski konflikt
24. 09. 2022 09.04
S prehodom med generacijami je zmeraj križ, ne glede na to, ali govorimo o tovarni, srednji šoli ali grajenju hiše. Med starimi in mladimi se zmeraj pojavi določena oblika konflikta in napetosti, kar ni nikakor presenetljivo; sveži veter mladosti in stabilna tradicija starosti bi težko obstajala v sožitju, saj sta si med seboj nasprotna. Vendar obstaja razlika, če na eni strani govorimo o eni tovarni, na drugi strani pa o celotni družbi. Dokler ima tovarna ali srednja šola dobro postavljene temelje in vodstvo, je reševanje takšnih konfliktov rutina. Ko se konflikt med generacijami pojavlja na vseh družbenih ravneh, potem so težave veliko večje, kot bi si mislili.

Do leta 2050 naj bi število oseb z demenco naraslo za 97 odstotkov
21. 09. 2022 09.55
V Sloveniji živi 43.000 ljudi z demenco, do leta 2050 pa naj bi se število povzpelo na 85.000. Čeprav so številke osupljive, pa verjetno podcenjujejo pravi obseg, saj se pojavljajo dokazi, da lahko covid-19 poveča tveganje za razvoj demence pozneje v življenju.

Evropski obraz suše: prezgodnja trgatev grozdja, opustošene oljke
29. 08. 2022 13.26
Trgatev grozdja, ki se je v Franciji navadno začela sredi septembra, se je zdaj zaradi hude suše in vinske industrije, ki si prizadeva prilagoditi nepredvidljivim učinkom podnebnih sprememb, pričela prej kot kdaj koli prej – sredi avgusta. Španski proizvajalci oljčnega olja tožijo, da je njihov pridelek opustošila najhujša suša doslej. Obnesle se niso niti sončnice.

'Sama ne jem, saj tako hrano prihranim za brate in sestre'
10. 08. 2022 12.58
Odkar so talibani lani sredi avgusta po umiku ameriških in britanskih sil prevzeli oblast v afganistanski prestolnici Kabul, so znatno zmanjšali pravice žensk. Preprečili so jim dostop do delovnega mesta in srednješolskega izobraževanja ter jim prepovedali udeležbo v vseh športih. Študija organizacije Save the Children, ki je bila izvedena skoraj leto dni po tem, ko so talibani prevzeli nadzor nad Afganistanom, je pokazala, da ima 97 odstotkov družin težave z zagotavljanjem zadostne količine hrane svojim otrokom, skoraj dvakrat bolj verjetno pa je, da bodo lačne zaspale deklice.

Hayden Panettiere v peklu droge in alkohola: Bila sem na vrhu sveta in to uničila
07. 07. 2022 07.59
''V mojem življenju je bila samo sivina,'' so besede, s katerimi je ameriška igralka v nedavnem intervjuju opisala svoja pretekla leta, ki jih je zaznamovala odvisnost od alkohola in opioidov. Po boju s poporodno depresijo se je znašla v začaranem krogu, v nekem trenutku pa se je odločila, da hčer Kayo pošlje v Ukrajino, k očetu, nekdanjemu partnerju Vladimirju Kličku.

Policistični jajčniki: 'Diete niso pomagale, lasje so mi izpadali v šopih'
02. 07. 2022 10.56
Sindrom policističnih ovarijev je najpogostejša bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. "PCOS bolnic se drži stigma, da smo lene in debele, nihče pa ne vidi, da smo hude bolnice," pojasnjuje 43-letnica, ki je z umetno oploditvijo vendarle dvakrat rodila, v dveh letih pa izgubila tudi 90 kilogramov. Bolnice poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne prejmejo ustrezne obravnave. "Iz ambulante sem odšla razočarana, brez odgovorov," pripoveduje 27-letnica, ki je s pomočjo nove ginekologinje po devetih mesecih končno spet dobila menstruacijo.

Brad Pitt o igralski prihodnosti: Sem v zadnjem semestru
23. 06. 2022 15.29
Za hollywoodskim zvezdnikom je dolga in bogata filmska kariera, v kateri je zaigral v uspešnicah, kot so Troja, Klub golih pesti in Neslavne barabe. V intervjuju za ameriško revijo za moške je povedal, da brez ustvarjanja ne more živeti, a hkrati meni, da se bliža zadnjemu poglavju svoje igralske kariere.

Rob Halford: V metal skupnosti se nihče ne počuti izključenega
15. 06. 2022 08.52
Ko imaš na drugi strani telefonske linije 'boga metala', kot je legenda Rob Halford, ki bo konec avgusta dopolnil že 71 let, je treba krepko pogoltniti slino. A je hkrati človek, ki ga poleg mogočnega glasu in osebnosti odlikuje modrost in prijaznost. Spregovoril je o 50-letni karieri, o občutkih, ko se je javno razkril, da je gej, o vzponih in padcih in tudi o zvestobi metal skupnosti.

50 let od slavne fotografije: 'Nisem več napalmovo dekle'
11. 06. 2022 07.00
Črno-bela fotografija prestrašenih otrok, v središču katere je povsem naga deklica, je simbol grozot vojne, v katerih so pogosto najbolj prizadeti otroci. Kako zelo grozljiv je bil dogodek, ki ga je pred 50 leti ovekovečila fotografska kamera, še danes živo občuti Kim Phuc, deklica s fotografije. Med napadom z napalm bombami je namreč utrpela tako hude poškodbe, da so zdravniki mislili, da ne bo preživela. V bolnišnici se je zdravila 14 mesecev in prestala 17 operacij. Brazgotine, tako fizične kot duševne, so ostale. Čeprav je prav zaradi te izkušnje odkrila tudi svoje poslanstvo.

Izpoved o depresiji: 'Želim, da ljudje o tem izvedo iz prve roke'
28. 05. 2022 07.00
Damijan Janžekovič je bil zaradi nasilne mame v otroštvu močno zaznamovan. Ko ga je nekega večera pijana skušala celo ubiti, je sodu izbilo dno in se je odselil k družini najboljšega prijatelja. "Ljudje zmotno mislijo, da je žrtev, ko se enkrat umakne iz okolja, v katerem doživlja nasilje, rešena vsega, da je potem kar vse dobro," opozarja 27-letni pisatelj. "Takrat se pravzaprav šele začne." V svoji drugi knjigi z naslovom Bitka z depresijo je opisal najbolj temačno obdobje svojega življenja: "Želim, da ljudje iz prve roke izvedo, kaj človeku roji po glavi, ko si streže po življenju, da depresije ne bi več enačili s šibkostjo, pa tudi da vedno obstajata upanje in izhod iz tega začaranega kroga."

Swiatekova zlahka v drugi krog, Osaka in Krejčikova že izpadli
23. 05. 2022 15.32
Prva igralka sveta, Poljakinja Iga Swiatek, je v prvem krogu odprtega prvenstva Francije v Parizu brez težav premagala Ukrajinko Lesjo Curenko s 6:2 in 6:0. S tem je dosegla svojo 29. zaporedno zmago na turneji WTA in na tej poti slavila pet turnirskih zmag. Po nekdanji prvi igralki sveta Naomi Osaka je v uvodnem krogu letošnjega teniškega turnirja za grand slam v Parizu izpadla tudi lanska zmagovalka Roland Garrosa med posameznicami Čehinja Barbora Krejčikova.

'Mama je prišla v sobo, ugotovila, da še ni prepozno, in me odpeljala k psihiatrinji'
17. 05. 2022 17.32
Nisi okej? Povej naprej. Pod tem geslom poteka prva nacionalna kampanja proti stigmatizaciji duševnega zdravja v Sloveniji. Vendar pa destigmatizacija ne bo dovolj, država se namreč sooča s hudimi težavami na področju dostopnosti pomoči. Oziroma – kot je na dogodku kampanje poudarila psihiatrinja dr. Vesna Švab: "Veliko je mogoče narediti s kampanjo osveščanja, mogoče je izobraziti svojce, da vedo, kako biti pozoren na stiske, zapiranje vase. Ampak če ni strokovne pomoči, je problem velik. In strokovne pomoči v tej državi ni dovolj. Srečujemo se z nerazumnimi čakalnimi dobami. Treba je reorganizirati službe, da se bodo odzvale na potrebe ljudi."

Rasistične obtožbe vplivale na duševno zdravje Sharon Osbourne
01. 05. 2022 13.54
Sharon Osbourne se vrača na televizijo, po tem, ko je zaradi rasističnih obtožb zapustila priljubljeno oddajo The Talk. Enak naslov bo imela tudi njena nova oddaja, pred premiero pa je sedla v oddajo Necenzurirano, ki jo vodi Piers Morgan, voditelj, zaradi katerega se je znašla pod plazom kritik. Lani mu je namreč stopila v bran, ko je kritiziral Meghan Markle in dejala, da ga razume, saj je plačan za to, da govori resnico. Mnogi so jo nato tako kot Piersa označili za rasistko. Voditelju je sedaj priznala, da je bila zaradi škandala depresivna, zato si je poiskala psihološko pomoč.

Niet: Suvereno divji, odrsko prepričljivi in studijsko vznemirjeni
23. 04. 2022 17.01
V času, ko je v zraku veselje ob pokoronski vrnitvi na glasbene odre, smo se po razprodanem koncertu v Orto baru in prijetno polnem kranjskem Klubaru, pogovarjali s člani zasedbe Niet, ki so nam zaupali trenutno počutje in načrte pred odhodom v studio.

Med pandemijo covida-19 za četrtino več primerov anksioznosti in depresije
02. 03. 2022 16.55
V prvem letu pandemije covida-19 se je razširjenost anksioznosti in depresije po svetu povečala za 25 odstotkov, je razvidno iz znanstvenega poročila, ki ga je objavila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Pandemija je najbolj prizadela duševno zdravje mladih, ki so bili bolj dovzetni za samomorilno vedenje. Generalni direktor organizacije je opozoril, da so razpoložljive informacije verjetno le vrh ledene gore.

Otroci socializma: Ko je CIA videla naš nastop, je navdušeno odnesla rap v Ameriko …
14. 02. 2022 07.00
Ob 40-letnici zasedbe Otroci socializma je njihov prvenec konec lanskega leta izšel na rdečem vinilu. Ob tej priložnosti so svoje spomine med preteklostjo in sedanjostjo strnili naši sogovorniki: basist Andrej Štritof, kitarist Iztok Turk in bobnar Roman Dečman.

Ljubljana med najbolj zelenimi prestolnicami, a predzadnja po dostopu do zelenih površin
01. 02. 2022 13.18
Zelena območja v mestih so izjemnega pomena za zdravje in počutje prebivalcev, a dostopnost do njih v evropskih mestih ni enaka. Ljubljana je po deležu zelenega območja v mestu in pokritosti z drevesi v vrhu, glede na javno dostopnost do zelenega prostora pa na repu evropskih prestolnic, za njo je le islandski Reykjavik, izhaja iz podatkov EEA.

'Za vse so krivi drugi, jaz s tem nimam nič'
23. 01. 2022 08.00
Velik porast osebnostnih motenj pri nas skrbi strokovnjake, moral bi skrbeti družbo. Prisotnost odrasle osebe z osebnostno motnjo v družini namreč vpliva na vso družino, partnerski odnosi so slabi, trpijo tudi otroci. A težava je, da so nekatere lastnosti določenih osebnostnih motenj na marsikaterem poklicnem področju celo zaželene, čeprav se nato za vrati doma skriva pekel. Poleg tega osebe redko poiščejo pomoč, za slabe odnose in težave namreč krivijo izključno druge. O razvoju osebnostnih motenj smo se pogovarjali z izr. prof. dr. Hojko Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinjo in predstojnico Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor ter Tino Ferlinc, specialistko otroške in mladostniške psihiatrije.

Deset najbolj zloglasnih športnikov vseh časov
13. 01. 2022 06.00
V času, ko se v Avstraliji pravzaprav še vedno odvija drama okoli vstopa Novaka Đokovića v državo, so mnenja o srbskem tenisaču bolj deljena kot kadar koli prej. Ne glede na vaše mnenje o Srbu pa je šport v svoji zgodovini videl že veliko neprimerljivo bolj krutih in neusmiljenih posameznikov. Za vas smo izbrali deset najbolj zloglasnih športnikov vseh časov.

Srednje šole prejele priporočila, naj ocene prilagodijo trenutnemu stanju
12. 01. 2022 07.00
Zaradi epidemioloških razmer so na ministrstvu za izobraževanje zmanjšali število ocen, ki jih mora učenec pridobiti pri posameznem predmetu v letošnjem šolskem letu. Prilagoditve ocenjevanja pa niso določili za dijake, čeprav epidemija vpliva tudi nanje. Za njih velja, da potrebno število ocen določi ravnatelj, ki se pred tem uskladi z učiteljskim zborom. So pa tudi srednje šole prejele priporočila z zavoda za šolstvo, naj prilagodijo ocenjevanje trenutnemu stanju. Različne težave in psihične stiske so povezane tudi s šolo, namreč v mladostniški populaciji od pojava epidemije dalje naraščajo, potrjujejo strokovnjaki.

Popraznična potrtost: pomagajo lahko pogovor, telesna aktivnost in uravnotežena prehrana
08. 01. 2022 16.52
Po koncu prazničnega obdobja se življenje vrača v ustaljene vzorce, pri čemer lahko nastopi popraznična potrtost. To med drugim lahko spremljajo žalost, jeza in tesnoba. Ti občutki običajno niso dolgotrajni, pomagajo pa lahko pogovor, telesna aktivnost in uravnotežena prehrana, so pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

'Instagram je razkazovalnik, Twitter je razjezilnik, Facebook pa je postal razdvojevalnik'
05. 12. 2021 12.03
Velja za čudežnega dečka oglaševanja, z odkritostjo v svoji knjigi o izgorelosti je Aljoša Bagola tako navdušil Slovence, da je bila njegova prva knjiga že štirikrat razprodana. Kako bi prepovedal sovražni govor, zakaj mladi za všečke na svojih osebnih profilih tvegajo tudi svoja življenja in nenazadnje, kaj mu je poleg strokovne pomoči še pomagalo pri spoprijemanju z izgorelostjo? Z njim se je v oddaji Ena na Ena pogovarjal Uroš Slak.

'Starši niso krivi za težave, a nosijo ključ do ozdravitve'
05. 12. 2021 07.06
Po objavi članka o najstnici, ki so jo desetletje pestili panični napadi in se je soočala s šolsko ter socialno fobijo, depresijo, motnjami hranjenja, generalizirano anksioznostjo in samomorilnostjo, obupani starši pa so šele po več letih agonije našli psihoterapevta, ki jim je pomagal, saj jih je sistem pustil na cedilu, smo na strokovnjakinjo, specialistko klinične psihologije, naslovili vprašanja o duševnem zdravju kot družinskem izzivu. Kako prepoznati stisko mladostnika? Kako mu pomagati? Kako to vpliva na odnose v družini? In kdaj je čas za strokovno pomoč?

Kadrovski pretresi v slovenski energetiki
02. 12. 2021 06.00
V ključnem času, ko imamo rekordne rasti cen elektrike, plina in ogrevanja in ko so odprta vprašanja o oskrbi z energijo v prihodnosti – zaradi opustitve rabe premoga ter zaprtja rudnika, Teša in drugega bloka nuklearke – smo priča vrsti kadrovskih menjav v vrhu energetskih podjetij. Odleteli so nekateri vodilni: Andrej Ribič, Boris Sovič, Alan Perc, Robert Golob. Kako bo to vplivalo na stabilnost trga? Se bodo menjave nadaljevale?

Matic Klemenc
26. 11. 2021 20.00
Matic Klemenc se je predstavil z zlaganjem rim in svojim hitrim razmišljanjem ter besednim zakladom navdušil žirijo. Čeprav je preživel težko mladost, se ni predal in sedaj išče smisel življenja skozi optimizem in v svojih sanjah. Matic že išče način, kako bo v dveh minutah na polfinalnem odru žirantom pokazal, kaj vse še zna in zmore.

Ogrevanje, kuhanje in priprava tople vode z zemeljskim plinom bodo to zimo ponekod dražji
25. 11. 2021 06.00
Cene zemeljskega plina so se letos na borzi zvišale za kar 400 odstotkov, takšne rasti niso pričakovali niti strokovnjaki. Posledično bo podražitve občutila desetina gospodinjstev - predvsem v mestih, ki se ogrevajo s plinom. Energetika Ljubljana je ceno plina za 11 odstokov zvišala že avgusta, Petrol ga bo za 12 odstotkov decembra. Ob tem je pomembno dejstvo, da je Slovenija odvisna od uvoza zemeljskega plina, saj nima ne skladišč, ne lastne proizvodnje v večjem obsegu. Ključno vprašanje torej je, ali bo oskrbo s plinom rešila Rusija po plinovodu Severni tok 2, ki je sicer dokončan, a zelene luči za obratovanje še nima.