depresije

V Ljubljani mednarodna konferenca o duhovnem wellnessu

23. 04. 2021 19.15

Wellness si po navadi predstavljamo kot del turistične ponudbe, oddih za regeneracijo telesa in duha, ki ga običajno ponujajo zdravilišča. Toda v resnici je precej več kot to, je način zdravega življenja. Wellness je v današnjih časih, ko smo zaradi velikih sprememb pod stresom ali celo pod grožnjo depresije, izjemno pomemben. Kot pravijo poznavalci, lahko tudi za duševno zdravje skrbimo vsak dan, tako kot z rekreacijo za telo. In zato ni treba popolnoma spremeniti življenja.

Stiske študentov med epidemijo: finančne in duševne

06. 04. 2021 19.07

Duševne stiske so vse večje tudi med študenti. Epidemija je študentsko življenje obrnila na glavo. Njihova pa skrb ni le spremljanje spletnih predavanj, študenti se spoprijemajo tudi z drugimi težavami. Med epidemijo so mnogi začutili veliko finančno in osebno stisko, vse to pa lahko vodi tudi v depresijo. Po podatkih NIJZ je kar 89 odstotkov študentov depresivnih in anksioznih, več je zlorab alkohola in psihoaktivnih snovi. Vsak četrti študent, opozarjajo, pa že razmišlja o samomoru.

Skrivnostni napis na sliki Krik je zapisal umetnik sam

22. 02. 2021 19.26

Slika Krik norveškega slikarja Edvarda Muncha velja za radikalen in brezčasen simbol človekove tesnobe. V zgornjem levem kotu ene od štirih različic je droben napis s svinčnikom "lahko ga je naslikal samo norec". Strokovnjaki so najprej sklepali, da ga je zapisal Munch, pozneje so bili mnenja, da gre za vandalizem. Zadnje ugotovitve pa kažejo, da ga je zares napisal umetnik sam.

Polona Juh: Klemen Janežič je odrski partner, na katerega se lahko zaneseš v vsakem trenutku

06. 02. 2021 08.00

Dramska igralca Polona Juh in Klemen Janežič se vračata na oder Male drame v prvi slovenski uprizoritvi igre Učinek v režiji Eve Nine Lampič. Na odru smo ju lahko že večkrat videli skupaj. Preberite, s kakšnim igralskim izzivom sta se spopadla tokrat.

Dijaki ne želijo postati izgubljena generacija

06. 02. 2021 07.00

Bojimo se, da bomo iz te krize izšli kot stroji, ne ljudje. Matura je postala nočna mora, vsak od nas je v zadnjih mesecih že pristal na dnu – in niso si vsi opomogli. To so besede slovenskih dijakov, ki zahtevajo čimprejšnjo vrnitev v šolske klopi, a na varen način – zaradi znanja, socializacije in tudi gibanja. Svoje zahteve so sporočili vladi in resorni ministrici Simoni Kustec, ki pa posluha zanje očitno nima.

Sestra Mariah Carey v tožbo zaradi knjige spominov

02. 02. 2021 12.05

Potem, ko je pop zvezdnica septembra lani izdala knjigo spominov, v kateri je razkrila tudi mnoge boleče družinske skrivnosti, se je njena starejša sestra odločila za tožbo. Zmotile so jo namreč nekatere navedbe iz časov njunega odraščanja. Mariah je v avtobiografiji opisala mnoge travmatične izkušnje, ki so bile plod namernega ravnanja sestre Alison.

Tony Bennett razkril, da ima Alzheimerjevo bolezen

02. 02. 2021 11.18

Legendarni glasbenik je povedal, da že zadnja štiri leta živi z Alzheimerjevo boleznijo. Da boleha za hudo obliko demence, je razkril v reviji AARP Magazine, ki se osredotoča na zdravstvene težave ljudi, starejših od 50 let.

Golemac po seriji zmag: Glave morajo biti usmerjene naprej in ne gor

31. 01. 2021 07.30

Košarkarji Cedevite Olimpije so se na parketu Arene Stožice z zmago z 78:65 moštvu Partizana NIS oddolžili za poraz v četrtem kolu Lige ABA. Zmaji so vknjižili še svojo peto zaporedno zmago v vseh tekmovanjih in tretjo v regionalnem tekmovanju, v sklopu katerega se nahajajo pri vrhu lestvice in so v igri za uvrstitev v končnico, kamor peljejo prva štiri mesta.

WHO opozarja, da v Evropi še ni čas za sproščanje ukrepov

28. 01. 2021 10.53

Urad WHO opozoril, da je še prezgodaj za sproščanje ukrepov v Evropi, čeprav je v več državah upadlo število okužb. Poljska bo kljub temu delno sprostila nekatere ukrepe, Madžarska je omejitvene ukrepe podaljšala, Norveška pa je sporočila, da bo v prizadevanjih zajeziti širjenje novih, bolj nalezljivih različic novega koronavirusa, zaprla meje za skoraj vse, ki nimajo bivališča na Norveškem. V ZDA je do torka v januarju zaradi covida-19 umrlo že 79.500 ljudi, kar je največ doslej v mesecu dni.

Evropski poslanci podprli pravico do digitalnega odklopa

21. 01. 2021 19.07

Evropski poslanci v zakonodajni pobudi pozivajo Evropsko komisijo k oblikovanju zakonodaje, ki bo tistim, ki delajo na daljavo, omogočila digitalni odklop zunaj delovnega časa. Od začetka pandemije covida-19 se je delo od doma sicer povečalo za skoraj 30 odstotkov.

Michelle Obama pokazala svoj naravni videz: Preteklo leto je bilo težko

18. 01. 2021 19.02

Nekdanja prva dama ZDA Michelle Obama je dopolnila 57 let. Ob tem osebnem prazniku ji je na družbenih omrežjih čestital tudi mož Barack Obama, slavljenka pa se je za želje zahvalila s črno-belo fotografijo, na kateri je pokazala svoje naravne kodre.

'Kvaliteta osvojenega znanja ni primerljiva s tisto, ki bi jo otroci osvojili v šolah'

04. 01. 2021 18.40

Kakšne bitke bijejo starši, kakšne otroci in kako je po dveh mesecih in pol videti življenje šolarja in družine? Kakšne posledice pušča na šolarjih dejstvo, da nimajo socialnega stika? Psihologi in pediatri opozarjajo na konkretne posledice: kaže se porast samopoškodb, tesnobe in depresije. Vlada medtem sprošča ukrepe ne glede na prvoten načrt sproščanja, otroci pa ostajajo doma. Kaj pravi ministrica Simona Kustec, bo tako tudi za šolarje?

Maradona naj bi umiral več ur, sledi alkohola in drog niso našli

23. 12. 2020 14.52

V argentinskih medijih so se pojavili zaključki poročila sodnega izvedenca, ki je opravil obdukcijo po smrti Diega Maradone. V telesu pokojne legende svetovnega nogometa niso našli sledi alkohola ali drog, umiral pa naj bi več ur. Maradona je v 61. letu starosti umrl 25. novembra, dva tedna po tem, ko je po operaciji strdka v možganih zapustil bolnišnico v Buenos Airesu.

'V tem času je pomembno, da svoje občutke sprejmemo in ostanemo hvaležni'

19. 12. 2020 07.00

Letos je sicer vse skupaj bolj približek normalnemu življenju. A prav zato je pomembno, da ob vseh težavah ne pozabimo tudi na vse dobre stvari in ljudi, ki nas obkrožajo. Ker bo treba letošnje praznike prilagoditi in omejiti druženje, so na NIJZ pripravili nekaj nasvetov za boljše počutje v tem času.

'Na nas je, da ohranjamo svoje dostojanstvo. Da nekako ostajamo ljudje'

07. 12. 2020 16.38

V času, ko v Sloveniji zaradi covida-19 na dan umre od 40 do več kot 60 ljudi, ko je stisk zaradi bolezni, smrti, strahu, izgube zaposlitve veliko, smo se za rubriko 24ur Fokus v sredini prejšnjega tedna pogovarjali z nagrajevanim pisateljem in režiserjem Goranom Vojnovićem. O stanju v družbi in kulturi, odnosu politike do ljudi, odgovornosti državljanov ... Objavljamo celoten intervju.

WHO: Prav vsaka vrsta gibanja pripomore k boljšemu zdravju

26. 11. 2020 06.00

Če bi se ljudje po svetu več gibali, bi lahko preprečili 4–5 milijonov smrti na leto. Svetovna zdravstvena organizacija v novih smernicah priporoča še več gibanja kot doslej. Za odrasle je to od 150 do 300 minut zmerne aerobne vadbe ali od 75 do 150 minut intenzivne aerobne telesne vadbe na teden. Priporočila veljajo za vse odrasle, tudi za ljudi s kroničnimi obolenji, invalidnostjo, nosečnice in ženske po porodu.

Helena Christensen ob obletnici smrti pevca skupine INXS delila skupne fotografije

23. 11. 2020 17.51

Manekenka, ki je v devetdesetih krasila številne naslovnice in sodelovala z največjimi imeni modne industrije, se je svojega nekdanjega partnerja spomnila ob obletnici njegove smrti in ob tem delila nekaj polaroidnih fotografij ter čustven zapis. Hutchence je umrl 22. novembra 1997, star je bil 37 let. S Christensenovo sta skupaj preživela štiri leta, kasneje pa se je zaljubil v televizijsko voditeljico Paulo Yates, ki je umrla dve leti za njim.

Izolacija med pandemijo slabo vpliva tudi na naš spomin

17. 11. 2020 13.31

V času pandemije novega koronavirusa smo se ljudje po vsem svetu znašli v povsem novi realnosti, najtežji del pa za marsikoga predstavlja socialna izolacija. Ta ima številne negativne učinke, slabo pa, kot kaže, vpliva tudi na naš spomin. Tako kot dnevi, ki si med seboj postanejo enaki, se tudi stvari, ki jih počnemo monotono, zlijejo v eno. Zato moramo razbiti svojo vsakodnevno rutino in v življenje vnesti čim več raznolikosti, svetujejo strokovnjaki. S tem pa bomo posledično utrjevali tudi spomin.

Raziskava: eden od petih bolnikov s covidom-19 razvije duševno motnjo

15. 11. 2020 17.02

Nova raziskava znanstvenikov je pokazala potencialno škodljive učinke covida-19 na možgane in duševno stanje bolnikov. Kar eden od petih bolnikov, ki so preboleli in preživeli covid-19, bo glede na nova dognanja v roku treh mesecev dobil diagnosticirano duševno motnjo. Najpogosteje gre za anksioznost, depresijo in nespečnost, znanstveniki pa so odkrili tudi znatno večje tveganje za demenco.

Kdo je Mina Manojlović, Srbkinja z vlogo v Najinih mostovih?

13. 11. 2020 12.31

V Najinih mostovih so gledalci spoznali novi lik, čistilko Selmo, ki dela v podjetju pri Furlanu in se boji za svoj obstanek, saj je v Sloveniji nelegalno. Selmo igra srbska igralka Mina Manojlović, ki Slovenijo jemlje za svoj drugi dom. Slovenščine se za zdaj še uči, zato sva imeli intervju raje v srbščini, a optimistično pravi: "Slej kot prej bom tudi slovenščino osvojila!" Poklepetali sva o Najinih mostovih, njenem življenju, ki je razpet med Beogradom in Ljubljano, ter o trenutni koronakrizi.

Zmagovalka Wimbledona tenis zamenjala za poziranje, zdaj jo napadajo

10. 11. 2020 22.24

Zmagovalka mladinskega turnirja v Wimbledonu leta 2015 Sofja Žuk, ki se je do naslova prebila pri samo 15 letih, je morala zaradi kroničnih težav s hrbtom predčasno zaključiti kariero. Nato se je posvetila poziranju in vlogi modela. Po tem, ko je nedavno objavila fotografijo zgoraj brez, na kateri se zakriva le z rokami, pa so jo številni uporabniki Instagrama napadli.

'Nastaja novi, 'kovidski' človek'

08. 11. 2020 13.14

Zdajšnji čas epidemije je čas negotovosti. Ne vemo, kakšni bodo naslednji tedni in meseci, kaj se bo dogajalo v bolnišnicah, kaj bo z zdravstvom, kako bodo potekala naša življenja, kdaj in kako se bo zapiralo življenje v državi, kdaj sproščalo, do kdaj bo šolanje na daljavo, pa kaj bo s službami ... Tudi o tem in vseh občutjih ob tem, kaj to pomeni za posameznika in kaj za družbo, se je treba pogovarjati v tem času.

J Balvin se bori z depresijo: Ne želim hliniti sreče

05. 11. 2020 06.00

Svetovni zvezdnik J Balvin, rojen v Kolumbiji, je spregovoril o svojem duševnem zdravju. Oboževalcem in sledilcem na Instagramu je priznal, da so za njim težki dnevi ter da se bori s tesnobo in depresijo.

Za kratek stik z mamo moleduje že več dni

01. 11. 2020 07.00

Bolniki, ki po okužbi s koronavirusom pristanejo v bolnišnici, ponavadi tam ostanejo od 10 do 14 dni, na oddelku intenzivne terapije pa celo od 10 dni do več tednov. Gre za izredno dolgotrajno in zahtevno zdravljenje, v času katerega so obiski praviloma prepovedani. Zato je še toliko bolj pomembno, da se tem bolnikom omogoča čim več stikov s svojci. "Če ni obiskov in telefonskih pogovorov z zunanjim svetom, se življenje reducira na smrtonosno bolezen, trpljenje drugih in obup," opozarja prof. dr. Darja Zaviršek. Žal večina bolnišnic za zdaj zgolj izjemoma dovoljuje obiske, o upravičenosti pa presodi lečeči zdravnik.

Nekateri fitnes centri v rdečih regijah še vedno vabijo stranke

19. 10. 2020 12.12

Potem ko so v veljavo stopili strožji ukrepi za zamejevanje širjenja okužb z novim koronavirusom in so lastniki fitnesov in zaprtih športnih objektov v rdečih statističnih regijah s težkim srcem zaprli svoja vrata, tisti v oranžnih pa so svoje delovanje omejili na eno stranko na 20 kvadratnih metrov, je tudi na tem področju zavladala zmeda. Nekateri fitnesi v rdečih regijah namreč še vedno poslujejo. Razlog je v zapisu vladnega odloka, ki si ga vsak lahko tolmači po svoje.

'Zrelost in solidarnost pomeni tudi, da razumemo strah pred okužbo'

11. 10. 2020 18.22

Pandemija covida-19 je bistveno spremenila svet, kakršnega poznamo ter korenito posegla v naša življenja. Pri mnogih so te spremembe vplivale na počutje in duševno zdravje, zato bi morali v tem času še bolj razvijati sočutje in medsebojno pomoč. Epidemija prinaša priložnost za prevrednotenje prioritet in ciljev za vsakega od nas, pravijo v Združenju za duševno zdravje.

BLOG: Je kava zdrava ali ne?

11. 10. 2020 16.16

Na stotine milijonov ljudi vsakodnevno pije kavo, brez tega praktično ne znajo normalno funkcionirati. Nekatere že samo vonj kave zbudi in osvobodi stresa, ki nastane zaradi pomanjkanja spanca. Kljub temu, da se ta napitek uporablja že 700 let, se mnogi še vedno sprašujejo o vplivih kave na naše zdravje. Vzemite si kakšno minutko časa in ugotovite, ali je pitje kave škodljivo.

'Zdaj postajajo vidne posledice pandemije na duševno zdravje ljudi'

10. 10. 2020 19.31

Skoraj milijarda ljudi po svetu ima duševno motnjo, vsakih 40 sekund nekdo umre zaradi samomora, depresija pa je vodilni vzrok za bolezen med otroki in mladimi. Vse bolj se kažejo posledice, ki jo t. i. nova realnost pušča na duševno zdravje ljudi, opozarjajo v združenju Ozara Slovenija. Svetovni dan duševnega zdravja poteka pod geslom Duševno zdravje za vse. Večje naložbe – večja dostopnost. Vsakomur, vsepovsod.

Nikoli ni konec: 'Zame je pregled, ko se išče posledice, zelo težko obdobje, saj lahko kaj najdejo'

15. 09. 2020 13.50

Uspešno zdravljenje raka je novo rojstvo, priložnost za novo življenje. Ne pomeni pa, da agresivno zdravljenje s kemoterapijo in obsevanjem nima posledic. Te se lahko kažejo v obliki okvar organov, sekundarnih rakov, psihičnih težav. Zato je treba tem bolnikom slediti, opozarjajo strokovnjaki, posledice pa odkrivati in zdraviti, da se podaljša tako življenje kot njegova kakovost. Zagotavljanje slednje namreč pri nas prav tako še šepa. Tudi tako, da imajo ozdravljeni bolniki velike težave pri vračanju v družbo in na trg dela.

Samo še v času velike depresije je doma živelo več mladih kot zdaj

13. 09. 2020 17.00

Pandemija koronavirusa je prizadela vse pore našega življenja. To je še posebej opaziti med mladimi Američani, ki se sicer zelo zgodaj odselijo od doma, zdaj pa so spet pristali doma, pri starših. Število mladih Američanov, ki živijo z vsaj enim od staršev, je porušilo rekord, ki je bil postavljen v 30. letih prejšnjega stoletja.