dohodek

'Preprečevanje oddaje stanovanja je poseg v pravico do razpolaganja z zasebno lastnino'
22. 05. 2024 13.14
Ob sprejemanju predloga novega Zakona o gostinstvu, ki posega na področje kratkoročnega oddajanja stanovanj, sobodajalci poudarjajo, da ta v več delih grobo krši slovensko ustavo. Opozarjajo, da na ceno stanovanj in najemnin kratkoročne namestitve ne vplivajo pomembno, pač pa so to pogoji za gradnjo, cene stavbnih zemljišč, dostopnost posojil in obrestne mere ter kreditna sposobnost prebivalstva, splošna gospodarska situacija v državi ter "povsem disfunkcionalna stanovanjska politika, ki ne naslavlja bistva problema".

Koalicija predlaga podaljšanje subvencioniranja šolskih kosil
21. 05. 2024 15.10
Koalicijske stranke so na pobudo poslanske skupine Svoboda v parlamentarno proceduro vložile predlog novele zakona o šolski prehrani. Z njo omogočajo polno subvencijo kosila učencem iz družin, kjer povprečni mesečni dohodek na osebo ne presega zgornje meje 4. dohodkovnega razreda, do 1. septembra 2027, ko bodo kosila brezplačna za vse učence.

Odziv na hude očitke: Delujemo zakonito, varčno, transparentno
13. 05. 2024 14.49
Generalna direktorica Cankarjevega doma Uršula Cetinski je v objavljenem odzivu zavrnila očitke o domnevnih nepravilnostih v Cankarjevem domu (CD), kot izhaja iz anonimnih prijav, zaradi katerih se je znašla pod drobnogledom določenih organov. Med očitki sta neprimerno vedenje in nepravilna poraba sredstev.

Ali nas z recesijo povezujejo zgolj občutki?
04. 05. 2024 07.00
Na evro območju je oktobra leta 2022 letna stopnja rasti cen dobrin in storitev znašala nekaj več kot 10 odstotkov. Ljudje so to razumljivo doživeli kot izrazito negativen ekonomski šok. Med letoma 2010 in 2020 so bili namreč navajeni na stopnjo inflacije, ki je bila precej nižja od dveh odstotkov. Občutek negotovosti in frustracije, o katerem je marsikdo poročal, je bil naravni odziv na te nenavadne okoliščine. Zaradi njih so se mnogi vsaj začasno znašli v nezavidljivi finančni situaciji. Toda k sreči se je v zadnjem letu vrtoglava rast cen začela umirjati.

Neto dohodek na prebivalca 12.343 evrov, najvišji v Kranjski Gori
28. 04. 2024 09.32
V Sloveniji je povprečni letni bruto dohodek na prebivalca leta 2022 znašal 15.990 evrov, neto dohodek pa 12.343 evrov. Prvi je bil glede na leto 2021 višji za devet odstotkov oz. 1326 evrov, drugi pa za 10,2 odstotka oz. 1142 evrov. Povprečni neto dohodek na prebivalca je bil najvišji v občini Kranjska Gora, najnižji pa v občini Kuzma, je ta teden sporočil državni statistični urad.

Banke v dveh mesecih s 139 milijoni evrov čistega dobička
25. 04. 2024 12.51
Banke v Sloveniji so v prvih dveh mesecih leta ustvarile skoraj 160 milijonov evrov dobička pred davki, kar je 2,3-krat več kot v enakem obdobju lani. Čisti dobiček se je povečal za skoraj 2,6-krat na 138,6 milijona evrov, v mesečni publikaciji navaja Banka Slovenije.

'Pravica do stavke je očitno prevladala nad pravico do življenja'
23. 04. 2024 16.46
Kakšne bodo dolgoročne posledice zdravniške stavke in kdo bo zanje odgovarjal? Čeprav v zdravstvenih domovih in bolnišnicah opravijo vse nujne storitve, je pacientov, ki jim odpovedujejo nenujne preglede in posege, vse več. Brez operacije kile je januarja ostal tudi voznik tovornjaka, nato pa doživel tako hude zaplete, da je bilo njegovo življenje ogroženo. V Zvezi organizacij pacientov pa pozivajo, da je čas za velike korake v zdravstvu in zahtevajo spremembe zakonodaje, ki bi izboljšala raven oskrbe bolnikov in delovanje zdravstvenega sistema.

Pred epidemijo je bilo življenje udobnejše
14. 04. 2024 12.37
Zgodbe družin, ki smo jim priča na Verigi dobrih ljudi, so različne, vsaka od njih pa v sebi skriva veliko bolečine in sramu. Vsaka družina, ki se prijavi v naš humanitarni program, mora najprej izpolniti obrazec z vsemi prilogami in dopisom, v katerem opiše svoj položaj. Pogosto resnost položaja še ni takoj očitna, vendar jo je mogoče začutiti, ko z družinami opravimo razgovor. Resničnost razmer pa dokončno izkusimo, ko jih obiščemo na terenu.

Državni zbor sprejel zakonsko novelo za razdelitev računalnikov
26. 03. 2024 19.11
Državni zbor je na sprejel novelo zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, ki bo dala podlago za razdelitev prenosnih računalnikov, nakup katerih je bil povod za interpelacijo ministrice Emilije Stojmenove Duh. Za je glasovalo 48 poslancev, proti jih je bilo 26.

Golob o predlogih Bruslja: Odlična novica za slovenskega kmeta
22. 03. 2024 06.14
Voditelji držav EU so odločeni podpreti evropske kmete, ki se soočajo s številnimi izzivi glede upravnih bremen in nelojalne konkurence na kmetijskih trgih. Na zasedanju v Bruslju so pozvali k nadaljnjemu delu, med drugim pri zmanjšanju birokracije in pri zagotavljanju poštene konkurence tako na notranjem trgu, kot tudi globalno. "Kratkoročni ukrepi izrazito zmanjšujejo administrativno breme za male kmete, to so vsi tisti, ki imajo kmetijska zemljišča manjša od desetih hektarjev. Takšnih je v Sloveniji kar 80 odstotkov in to je odlična novica za slovenskega kmeta," je ocenil Golob.

Finska najsrečnejša država na svetu, Slovenija napredovala za eno mesto
20. 03. 2024 10.23
Finska je že sedmo leto zapored država z najsrečnejšimi prebivalci, ugotavlja danes objavljeno poročilo pod okriljem Združenih narodov. Slovenija je v primerjavi z lanskim poročilom napredovala za eno stopničko in zasedla 21. mesto.

Parlamentarni odbor podprl novelo za razdelitev računalnikov
13. 03. 2024 21.48
Odbor DZ za notranje zadeve je v drugi obravnavi podprl predlog novele zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, ki bi dala podlago za razdelitev prenosnih računalnikov, nakup katerih je bil povod za interpelacijo ministrice Emilije Stojmenove Duh. Predlog novele tako kot upravičence določa vse, ki imajo vsaj enega osnovnošolskega otroka in so kot prejemniki otroškega dodatka uvrščeni v prvi dohodkovni razred.

Zadnji dan za napoved lanskih najemnin, dobičkov in obresti
28. 02. 2024 06.17
Vsi, ki so lani prodali vrednostne papirje in investicijske kupone, imajo le še danes čas za oddajo napovedi za odmero kapitalskih dobičkov. Danes je tudi zadnji rok za vložitev napovedi za odmero dohodnine od obresti in od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov, prijaviti je treba tudi prihodke od najemnin.

119-odstotna rast: banke lani z več kot milijardo evrov dobička
20. 02. 2024 15.10
Za bankami je krepko dobičkonosno leto. Banke v Sloveniji so lani ustvarile skoraj 1,14 milijarde evrov dobička pred davki, kar je 109 odstotkov več kot predlani. Čisti dobiček je bil z nekaj manj kot 1,10 milijarde evrov višji za 119 odstotkov, je objavila Banka Slovenije. Čiste obresti so se lani skoraj podvojile.

Prvič odtegnjen novi obvezni zdravstveni prispevek
15. 02. 2024 13.22
Od starševskih nadomestil in delnega plačila za izgubljeni dohodek je bil ob tokratnem izplačilu prvič odtegnjen tudi novi obvezni zdravstveni prispevek, uveden s 1. januarjem, so sporočili z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnost. Kot so navedli, gre za prispevek za januar.

Z izjavami o 'netimskih' študentih medicine razburila zdravniško zbornico
10. 02. 2024 09.44
Predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Monika Ažman je z izjavo razburila zaposlene v zdravstvu. Oglasila se je predsednica Zdravniške Zbornice Bojana Beović, ki je opozorila, da je mnoge prizadela in razočarala navedba Ažmanove, da se "na medicinsko fakulteto lahko načeloma vpišejo zgolj zlati maturanti, ki že tako celo gimnazijo vse moči usmerjajo samo v učenje, nato pa jih čaka še šest let študija, ki je usmerjen v dril, ego in mesarsko klanje. Od takšnih študentov niti ne moremo pričakovati, da bodo na koncu timski ljudje." Ažmanova se je že opravičila za izjavo.

SD glede razdelitve računalnikov glasoval enako kot opozicija
06. 02. 2024 16.36
DZ bo predlog novele zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, ki bi dala podlago za razdelitev 13.000 računalnikov, nakup katerih je bil povod za interpelacijo zoper ministrico Emilijo Stojmenovo Duh, obravnaval po rednem, ne skrajšanem postopku, kot je predlagala vlada. Na kolegiju predsednice DZ je ob SDS in NSi proti glasoval tudi SD.

Med obredom 'pohabljanja ženskih spolovil' umrla tri dekleta
02. 02. 2024 14.22
Grozljive novice prihajajo iz Sierre Leone, obmorske države v Južni Afriki, kjer je še vedno dovoljeno pohabljanje ženskih spolovil. Med tako imenovanim "obredom iniciacije" so umrla tri dekleta, stara med 12 in 17 let. Tako starši kot tisti, ki so jih "rezali", so v priporu.

Znano je, kdo bo upravičen do brezplačnega prenosnika
31. 01. 2024 13.18
Vlada je sprejela novelo Zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, ki bo omogočila razdelitev že kupljenih prenosnih računalnikov ranljivim osebam. Ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh je na novinarski konferenci dejala, da je časovni potek razdeljevanja računalnikov določen, število upravičencev pa je precej večje od števila prenosnikov. Ministrica se sicer sooča s pozivi k odstopu zaradi domnevne nesmotrnosti nakupa 13.000 računalnikov.

Kdo je lahko najemnik neprofitnega stanovanja?
29. 01. 2024 19.37
Potem ko je zdravnik, anesteziolog ljubljanskega UKC-ja, javnost razburil z izjavo, da so čistilke na uro plačane več, kot je sam, pa čeprav je njegova neto mesečna plača 5400 evrov, so prišle na dan podrobnosti o njegovem bivanju v neprofitnem stanovanju. V njem je živel z družino tudi po tem, ko je postal lastnik vile pod Golovcem. Pri neprofitnih stanovanjih pa v oči bode tudi podatek, da je najemnik lahko tudi nekdo, ki ima denimo večmilijonsko premoženje, pomembno je le, da ni lastnik primernega stanovanja.

Še imamo srednji razred?
27. 01. 2024 13.30
V Sloveniji se imamo skoraj vsi za srednji razred, hkrati pa smo prepričani, da ga več ni oziroma da izginja. Vendar kaj to sploh pomeni? In kdo sploh je v srednjem razredu? Zaradi neurejenega trga nepremičnin prav stanovanje ali hiša postaja razredna subvencija. Če jo imaš, če si jo podedoval, si ne glede na dohodek, poklic, izobrazbo, srednji razred. Statistično smo zelo egalitarna država, problem pa je v statistiki, ki temelji samo na dohodku. Razlike nastajajo, ko v enačbo vključimo premoženje.

Obvezni zdravstveni prispevek: kdaj morate izpolniti izjavo?
26. 01. 2024 10.45
Kadar sta v istem mesecu dva izplačevalca dohodka, na primer nastopite materinski/očetovski/starševski dopust ali ga končate in za del meseca prejmete plačo, je potrebno izpolniti izjavo, ali bo za potrebe obračuna obveznega zdravstvenega prispevka in obračuna akontacije dohodnine izplačevalec Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti glavni ali drugi delodajalec.

15 gospodarskih združenj opozorilo premierja: Ne pripravljajte davčne reforme brez nas
11. 01. 2024 06.00
"Položite vse karte na mizo, ne pripravljate davčne reforme brez nas, saj gre za življenja ljudi in poslovanje podjetij," in še vedno aktualno vprašanje za premierja Roberta Goloba: kaj je z razbremenitvijo plač? Na vse to je Golobovo vlado spomnilo 15 gospodarskih združenj, ki so sicer konec leta obljubljena enomesečna srečanja s premierjem Golobom dobili, a je ostalo pri besedah. Kdaj pridejo na vrsto dejanja? Po spomladanskem fiasku finančnega ministra Klemna Boštjančiča, ki je pred kamerami marca prvič razlagal o davčni reformi, ki se potem ni zgodila, jo je novembra ponovno napovedal premier Golob: da bomo ustvarili več in več imeli, je dejal. Namesto tega pa smo bili v zadnjem letu priča nekakšni davčni reformi iz ozadja, ko so v taki ali drugačni obliki prišli novi davki.

Čalušićeva dobila zeleno luč na odboru
10. 01. 2024 11.55
Kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić je uspešno prestala zaslišanje pred odborom DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je ocenilo devet poslancev, šest jih je bilo proti. V predstavitvi je med ključnimi nalogami izpostavila kmetijsko in prehransko varnost. Zavzemala se bo za trajnostne oblike kmetovanja ter za to, da bo poklic kmeta dobil večji pomen in postal bolj privlačen, predvsem za mlade. Poslanci bodo v petek na izredni seji DZ odločali o njenem imenovanju.

'Velika večina za znižanje davkov, predvsem dohodnine'
06. 01. 2024 18.11
Skoraj 80 odstotkov sodelujočih v januarski javnomnenjski raziskavi, ki jo je za Delo opravila družba Mediana, je ocenilo, da bi morala vlada znižati davke. Od tega jih je največ naklonjenih znižanju dohodnine. Več kot 34 odstotkov anketirancev meni, da davek na nepremičnine ni potreben in da zadostuje nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča.

Kdo si lahko privošči bolniško – rekorder s 24.000 evri ali nekdo s 500 evri nadomestila?
03. 01. 2024 06.00
Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. Kdo si bolniško lahko privošči? 42-letna delavka nam je razkrila svoje plačilne liste. Ker prejema zgolj 500 evrov nadomestila, si bolniško težko privošči. Posledice pa: dela z bolečinami, dan preživi le s pomočjo protibolečinskih tablet. Na drugi strani bolniškega sistema pa rekorder, ki je lani prejel dobrih 24 tisoč evrov iz zdravstvene blagajne v enem mesecu. Na bolniški je že osem let. Kako je to mogoče? Se obetajo spremembe?

'Večkrat smo fascinirani nad tem, kaj vse zmorejo ljudje preživeti'
31. 12. 2023 09.57
2023 nam je najprej postreglo z draginjo, nato pa so udarile še poplave. Na Zvezi prijateljev mladine Moste - Polje so tako v preteklem letu pošteno zavihali rokave. Pomagali so okoli 650 družinam, ki so se znašle v stiskah, opravili okoli 530 obiskov na terenu, od tega jih je bilo kar 400 povezanih s poplavami. Nudili so tudi 2300 ur psihosocialne pomoči, brezplačno pravno pomoč pa v 614 primerih. "Večkrat smo bili fascinirani nad tem, kaj vse zmorejo ljudje preživeti," so med drugim povedale naše sogovornice.

Za pomoč po poplavah se lahko prijavite samo še do 31. decembra
29. 12. 2023 14.42
Zadnji dan v letu je tudi zadnji dan, ko osebe, prizadete v poplavah, še lahko vložijo vloge za uveljavljanje izredne denarne pomoči in nekatere druge ukrepe. Doslej je sicer država za pomoč in sanacijo posledic poplav že izplačala 521,4 milijona evrov pomoči, nekatera nakazila pa bodo osebe prejele tudi v naslednjih dneh in tednih. Je pa država do 28. decembra prejela tudi skoraj 10,4 milijona evrov donacij, kar pet milijonov je denimo doniral NLB.

Vloge za solidarnostno pomoč po poplavah lahko oddate do 31. decembra
20. 12. 2023 12.24
Prebivalke in prebivalci, ki so bili prizadeti v avgustovskih poplavah, lahko, če tega še niso storili, do konca decembra na centrih za socialno delo oddajo vloge za izredno denarno pomoč in kritje stroškov najetega stanovanja oziroma uveljavljajo ostale ukrepe. Do danes so centri za socialno delo prejeli okoli 8200 vlog.

Tudi vam pripada božičnica?
18. 12. 2023 00.15
Tudi najbolj miroljubna in nekonfliktna oseba se lahko znajde v situaciji, ko potrebuje pravno pomoč.